Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) weiss


weiss
addikt

Lemaradt a többi oldal :(

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#2) shifty!


shifty!
senior tag

Tetszett a felvezetés, várom a tartalmat.

Általános iskolákba, informatika óra végén a srácokak pont felvetíthető belőle 3-5 dia, hogy aztán szünetben odamenjenek hozzád tovább érdeklődni.

"Vasárnap ne lopj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő."

(#3) Rimuru


Rimuru
veterán

Tokeletes marketing cikk lett, de nem minden ilyen szep. :DDD pl Döccenés nélkül lejátssza a YouTube videókat - 144p-ben mar kb barmi kepes ra, de a tobbseg nem igy akarja nezni. ;) ;]

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#4) Cifu


Cifu
nagyúr

Jajj...

Már lapoztam volna, mikor látom, hogy ennyi az egész cikk... :U

Hátőizé. Valahogy mindig az van, hogy harsogják sokan, hogy az RPi már asztali gépnek is tökéletes (ez volt az első és a második esetében is hangoztatva), aztán amikor megpróbálja az ember, akkor sorra derülnek ki a problémák. Nem egészen úgy, ahogy egy x86 gépen megszoktad, nem fut rendesen / bugos, vagy egyáltalán nem is elérhető az az alkalmazás, amit szeretnél használni Linux alatt.

Hogy megy a böngészés? Oké, 15 nyitott ablakkal Chrome / Chromium alatt?
Meg a Youtube? Oké, FHD@60Hz vajsimán?
Táblázatkezelés, hát... az már ott kezd gond lenni, hogy nincs rá M$ Office, és esetleg befut egy makrókkal csúnyán megtűzdelt tábla. Mert akkor bambán nézhetsz ki a fejedből legfeljebb.
Táblázatkezelés úgy, hogy több százezer soros táblázatban egy 'csere' utasítást lefuttatsz? Nálam például ez előfordul napi szinten...
Tud torrentet? Akár több száz torrent folyamatos seedelését is?

Szóval nem. Ha valakinek tényleg teljes értékű asztali gépként néz az RPi-re, az csalódni fog.
Kompromisszumokkal sok mindenre képes, ez nem is vitás, rengeteg dolgot lehet vele csinálni, hatalmas közösség áll mögötte, de ne verjük át az embereket.

Még az RPi4 sem fog egy átlagos asztali gépet kiváltani...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#5) Victoryus


Victoryus
addikt

Lan-on milyen a sebesség, ha megosztasz rajta egy usb3-as hdd-t?
Mennyire gyorsan tud rá torrentet letölteni? Mi a helyzet, hogy ezeket egyszerre is ki kéne szolgálnia? Fájlszervernek el tudnám képzelni az alacsony fogyasztás, ár miatt, bár nem sokkal több használtan egy passzív Hp t630, és jóval erősebb.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#6) zsopu válasza Victoryus (#5) üzenetére


zsopu
tag

Lan sebessége nálam 80-100MB, de szerintem ennyit tud a HDD...
Torrent letöltés maxon megy. (13MB a max netem)
Igen, teljes értékű NAS-ként működik, töredék pénzből!

(#7) Egon válasza zsopu (#6) üzenetére


Egon
nagyúr

Igen, teljes értékű NAS-ként működik, töredék pénzből!

LOL. Egyrészt a "teljes értékű NAS" kitétel elég vicces, SATA portok hiányában. Másrészt egy rPi 4 áránál nem sokkal drágábban lehet venni olcsóbb egylemezes NAS-okat, ami out-of-the-box műkszik, míg ehhez az előbbit telepíteni kell. Harmadrészt a "teljes értékű NAS" szerintem tud legalább Raid 5-öt... Soroljan még? :U

Ahogy fentebb írták: ez a cucc játszani jó, de komoly feladatokra alkalmatlan. Okosotthon vezérlésére, esetleg NVR-nek (bár abból is inkább vennék célhardvert), vagy hasonló dolgokra jó, míg más célokra (torrent, NAS stb.) erős korlátokkal alkalmas csak.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#8) sdir válasza Victoryus (#5) üzenetére


sdir
újonc

kábé ugyanannyira vagy eltévedve, mint a cikk szintén elég gondatlan összeszerkesztője

- az egy dolog, hogy tényleg sokan vannak, akiknél lehet jogos igény egy többszázezertételes lista kezelése, de azért ne akard azt hangoztatni, hogy ez annyira mindennapos, és egy háziasszony nem tudja legúglizni az aznapesti vacsorát egy többszázezres szörcsendriplész nélkül

- no és ott van az a fránya ár-érték arány, most éppen a starterkitet hatvan fontért lehet megkapni. a hasonlítás úgy lenne jogos, ha az ennyiért kapható winképes _86-oshoz hasonlítanád a többszázezres szörcsendriplészt. ez a kisizé valszeg még akkor is jelentős hátrányba kerülne, de így nézve a hátrány máris más színekben látszik

- vannak olyan torrentoldalak, ahol meg lehet nézni, szóval jól látszik, hogy a torrentezőknek sem a százharmincöt százaléka szídel többezer tételt, még azok sem, akiknek a hödödje tele van hörcsögölve annyi filmmel, amennyit még nyolcadidőre rövidített bele"tekerések"kel sem tud az élete végéig megnézni. a jelentős többség ott is inkább letölti aztán néhány nap múlva törli az aznap estére választott filmet vagy a hétvégére tervezett sorozatmaratont. szóval itt is felemlítesz egy igencsak jogos igényt, ami azért százalékban tömegesnek semmiképp sem minősíthető

(#9) Cifu


Cifu
nagyúr

@zsopu: Igen, teljes értékű NAS-ként működik, töredék pénzből!

Érdekes elképzeléseid lehetnek arról, hogy néz ki egy teljes értékű NAS. Kezdve ott, hogy ezen nincs egy darab SATA vagy NVMe port sem... :U

Az 1 vagy 2 lemezes NAS, hogy tud RAID5 öt? (oda minimum 4 lemez kell, azok a nasok minimum 100k kategória!)

Jajj. Szóval egy épített NAS-t rögtön a gyári NAS-okhoz mérünk? :U
Mert az RPi olyan szolgáltatást tud nyújtani, mint egy Synology NAS talán?

Ok, én kérek elnézést...

@sdir: Szerintem nem megfelelő "válasz" gombra nyomtál, és ezt nekem szántad...

- az egy dolog, hogy tényleg sokan vannak, akiknél lehet jogos igény egy többszázezertételes lista kezelése, de azért ne akard azt hangoztatni, hogy ez annyira mindennapos, és egy háziasszony nem tudja legúglizni az aznapesti vacsorát egy többszázezres szörcsendriplész nélkül

Az írásban szó szerint ez van:

"A most kiadott verzió teljesítményben felveszi a versenyt az általános irodai számítógépekkel."

Megcsinálom itt ezen a teljesen általános irodai gépen, ami előtt ülök a fent említett feladatot, utána egy RPi4 tulaj csinálja meg ott, és nézzük meg, mennyi időbe tellik... :P

- no és ott van az a fránya ár-érték arány, most éppen a starterkitet hatvan fontért lehet megkapni. a hasonlítás úgy lenne jogos, ha az ennyiért kapható winképes _86-oshoz hasonlítanád a többszázezres szörcsendriplészt. ez a kisizé valszeg még akkor is jelentős hátrányba kerülne, de így nézve a hátrány máris más színekben látszik

Na most 21e Ft-ért komplett SFF gépeket találsz hardveraprón, i5-2400 procival, 4GB rammal, HDD-vel.
Ár/érték terén szerinted melyik a jobb választás? :U

Én nem azt mondom, hogy az RPi-nek nincs meg a maga célja, nagyszerű azoknak, akik imádnak kísérletezni, DIY projektet csinálni, ahol a GPIO és hasonló cuccok jól jöhetnek. Oda tök jó választás, arra találták ki, arra ideális.

De asztali gép kiváltására egy marhaság...

Ecsettel ne akarjunk szögelni, kalapáccsal ne akarjunk festeni, mindegyik arra jó, amire eredetileg kitalálták...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#10) zsopu válasza Egon (#7) üzenetére


zsopu
tag

Az 1 vagy 2 lemezes NAS, hogy tud RAID5 öt? (oda minimum 4 lemez kell, azok a nasok minimum 100k kategória!)
Nálam 3db 1TB lemez van rákötve! Ha jól tudom raspbian alatt van RAID 0 ,1

(#11) zsopu válasza Cifu (#9) üzenetére


zsopu
tag

igaz, hogy SATA nincs, de van usb3.
Egy 2,5 HDD-nek mennyi a max sebessége? 100MB-130MB?
Egy usb3 ennek többszörösét simán átviszi... akkor meg minek a SATA? :D
(ha jól emlékszem létezik NVMe - USB3 átalakító)

[ Szerkesztve ]

(#12) Cifu válasza zsopu (#11) üzenetére


Cifu
nagyúr

Egy 2,5 HDD-nek mennyi a max sebessége? 100MB-130MB?

Egy NAS-ba általában 3,5"-os HDD-t rak az ember, a meglehetősen régi WD Green-jeim tudnak 120-150MB/s-t, de a Seagate Ironwolfjaim inkább 170-210MB/s körül.

Egy usb3 ennek többszörösét simán átviszi... akkor meg minek a SATA?

Mondjuk hogy natívan használd? Egy SATA - USB átalakító also hangon mennyi? 3-4 ezer forint? Szóval már árban sem mindegy, hogy most van rajta SATA, vagy nincs.

(ha jól emlékszem létezik NVMe - USB3 átalakító)

Létezik, csak ismét: van egy RPi-d, és aztán az USB3 átalakítókkal vacakolsz?
Persze, lehet ilyet csinálni, ha valaki érdeklődik a dolog iránt, és szeret kísérletezni, de hatékony megoldásnak nem nevezném.

Még egyszer: nem azzal van a gond, hogy valaki mondjuk asztali gépnek vagy akár NAS-nak használja az RPi-t. Igen, lehet erre is használni. De most komolyan ne akarjuk már "teljes értékű NAS"-nak, meg irodai gépekkel egyenértékű teljesítményűnek beállítani...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#13) blade zte válasza Cifu (#12) üzenetére


blade zte
őstag

Amit elmondtál az úgy általában tényleg problémás az ARM demoboardok világában. Gyenge, alsókategóriás processzorokat és GPU-kat szoktak helyezni beléjük. Ez amúgy őszintén szívfájdalmam, mert szívesen használnék egy kis cuki ARM PC-t IO és proci szempontjából megterhelőbb feladatokra.

Amúgy mellékesen, lehet erősebbet, jobbat is kapni, csak az már vagy heavy-duty szerverbe, vagy pedig csúcstelefonba van beépítve. Nincs nagyon középút amivel az irodai gépeket össze lehet hasonlítani.

Oppo find 7 astro black

(#14) zsopu válasza Cifu (#12) üzenetére


zsopu
tag

OK, akkor átfogalmazom...
Számomra egy pi4 tudja azt, amit egy NAS tud.
Nem egyenértékű vele, de otthoni környezetben (pár gépet kiszolgálni), észrevehetetlen a különbség.
Ráadásul, van olyan funkciója ami a NAS-nak nincs! :D
A fogyasztásról nem is beszélve...

(#15) gabikiraly2 válasza Cifu (#9) üzenetére


gabikiraly2
aktív tag

A 21 ezer forintba kerülő gépre még dobsz egy jogtiszta wint és egy jogtiszta office-t aztán az ár már nagyon nem 21 ezer...

[ Szerkesztve ]

Csend a lelke mindennek!

(#16) Rimuru válasza gabikiraly2 (#15) üzenetére


Rimuru
veterán

Vagy hasznalsz jogtiszta Linuxot es Open/Libreoffice-t ingyen, mint ahogy az RPI-n is tenned.

Vigyázat, csalok!

(#17) Hieronymus válasza zsopu (#14) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"A fogyasztásról nem is beszélve...

???
Miért lenne kedvezőbb fogyasztása egy belépőszintű - pl. WD - Nas-nál?
Azokban egyetlen felesleges funkciót sem terveztek be. A hardver pontosan annyira képes, ami a feladat ellátásához szükséges.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#18) Fecogame válasza zsopu (#14) üzenetére


Fecogame
veterán

+1

Rengeteg mindent lehet rá telepíteni, amitől több lesz, mint egy NAS. Számomra ez a tökéletes megoldás.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#19) blade zte válasza Hieronymus (#17) üzenetére


blade zte
őstag

Mármint arra gondoltál hogy csakis a feladat ellátásához szükséges funkciókat nem zárták le hardveresen/szoftveresen?

Oppo find 7 astro black

(#20) Cifu válasza zsopu (#14) üzenetére


Cifu
nagyúr

@zsopu: Számomra egy pi4 tudja azt, amit egy NAS tud.

Tudom, hogy ez már kukacoskodás, de én úgy fogalmaznék, hogy az RPi4 ki tudja szolgálni azt, amit te egy NAS-tól elvársz.

A fogyasztásról nem is beszélve...

Vannak dedikált megoldások is, azok még kevesebbet fogyasztanak, ha ez lényeges kritérium...

@Gabikiraly2: A 21 ezer forintba kerülő gépre még dobsz egy jogtiszta wint és egy jogtiszta office-t aztán az ár már nagyon nem 21 ezer...

1.: Ahogy Columb2 is írta, fogod, és rátelepítesz kismillió linux disztró közül valamelyiket, és még többet tud, mint az RPi, lévén x86 terén kicsivel nagyobb a merítés a használható alkalmazásokból, mint ARM terén.
2.: 2 perc keresés, [link], 19e Ft-ért Windows-al szállított i3-2120 / 4GB RAM-os brand irodai gép, háttértárral...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#21) Hieronymus válasza blade zte (#19) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...a feladat ellátásához szükséges funkciókat nem zárták le hardveresen/szoftveresen?"

Mit nem zártak le?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#22) gabikiraly2 válasza Cifu (#20) üzenetére


gabikiraly2
aktív tag

Egy hasonló kategóriájú lapos teljesít szolgálatot nálam. Azért eléggé érezni a korlàtait. Azt sem okos dolog állítani, hogy egy ilyen sok sok évet futott vas mindenre jó.
Igaz nálam win fut rajta, mert sajnos használok olyan progit ami linuxra nincsen.

[ Szerkesztve ]

Csend a lelke mindennek!

(#23) Dave™


Dave™
nagyúr

Én ezeket csináltam belőlük az elmúlt egy évben, különböző projektek kapcsán:

Pi3B+: wifi kamera (kamera modul és RTSP szerver), 3db szinkronizálva - tapasztalat: nagyon szép képe van, kiválóan megy a stream, a három pöccre egyben van.

Pi3B+: digital signage megoldás, boltokban TV-re kötve mint tartalommegjelentő, ami egy szerverről szinkronizálja a tartalmat rendszeres időközönként

Pi2B+: wireless multi streamer, az egyik Pi (szerver) USB hangkártyájának bemenetére küldött analóg audiót továbbítja egy acces pointon keresztül vezeték nélkül a többi Pi-nek (kliensek). 3 klienssel teljesen jól ment, csúszás nélkül. 3B-vel vagy felette AP nélkül is ment volna de ezek voltak kéznél.

Pi4B: ezzel még csak ismerkedtem, de a korábbiakkal ellentétben ez tényleg használható AKÁR asztali gépként is, egyrészt a CPU jelentősen gyorsabb lett, másrészt a RAM is lehet több, mint 1GB. Megjegyzem 8 nyitott alkalmazással (GIMP, Inkscape, Libreoffice csomag, böngésző stb.) volt kb. 5-600MB körül, tehát az alap verzió is bőven jó. Illetve ezzel már megy az 1080p @ 30FPS valós idejű encode, ami eddig nem ment.

Pi2B+: otthon évek óta ez a HTPC a hálóban, betölti a Kodit, ami a NAS-ról beolvassa a filmeket. A TV-vel együtt kapcsol ki, miután betöltött (pár másodperc) a TV táviránytójával vezérelhető a Kodi, nem kell semmi más táviránytó vagy app.

Szerintem jó cucc, a fentiek mind csak a felszínt kapargatják, tényleg mindenre használható :)

szerk: egyet csak kihagytam, van egy access point is 3B+-ból, az is hibátlan.

[ Szerkesztve ]

(#24) zsopu válasza Hieronymus (#17) üzenetére


zsopu
tag

Csak azért, mert pontosan egy feladatra találták ki, az még nem jelenti azt, hogy keveset fogyaszt...
Egy régi 1 lemezes belépő NAS, simán 15W fölött van terhelne...
Igaz csak a HDD megeszik 10W ot, de kb ezt tudja a pi4 is, csak sokkal több funkcióval.

(#25) Gargouille válasza zsopu (#10) üzenetére


Gargouille
őstag

Csak a pontosítás végett, a RAID5-höz minimum 3db lemez kell (2 tárhely +1 paritás), RAID6-hoz kell minimum 4 lemez.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#26) Hieronymus válasza zsopu (#24) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Szép összehasonlítás.
Ha Cray-1 szuperszámítógépet állítunk be NAS-nak, akkor 160 MFLOPS teljesítményt kapunk 115 kW fogyasztás árán. Egy 2012-es bejegyzés szerint az akkori PI, 1400 MFLOPS.teljesítményt nyújt.

Persze a mai NAS eszközök viszonyítva, nem ennyire pazar a fogyasztási előny. Sőt nincs is.

De mondok jobbat.
Van egy fritzbox routerem. Lehet hozzá USB3 Merevlemezt tolni és NAS-ként üzemel. Minimális többlet fogyasztással. Nem túl gyors, de legalább alacsony a fogyasztása és sok más feladatot is képes ellátni. :DD

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#27) zsopu válasza Gargouille (#25) üzenetére


zsopu
tag

Igazad van, elég 3 lemez is, viszont létezik 3 lemezes nas?

(#28) zsopu


zsopu
tag

Ráguglizva, létezik 3 lemezes NAS! :D
Igaz nem olcsó, de van.

(#29) Rimuru válasza zsopu (#27) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, letezik.

gabikiraly2: Gyengebb notin tolom, de boven bongeszesre eleg.

Vigyázat, csalok!

(#30) Fecogame


Fecogame
veterán

Ezen a képen milyen monitorok láthatóak? Mi a pontos típusuk? Vagy csak illusztráció?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#31) Solten


Solten
addikt

Tetszett, amig meg nem lattam az arakat...:

2GB: £44
4GB: £54

:/

Saor Alba

(#38) cog777


cog777
senior tag

Szerintem egyfajta tanulos DIY gepnek tokeletes, pont amire szantak es foleg ilyen aron.

Egy sajat otthoni "eles" gepet nem biztos hogy szetparticionalgatnal, mig az RPi-nel ez nem problema, direkt erre van tervezve. Konnyu telepithetoseg, rengeteg tanulasi lehetoseg.

En speciel sajat IoT szervert keszitek belole. 4G ramnak koszonhetoen nem akad ugy mint a korabbiak amikor IO muveletet vegez az sd kartyan.

Emlitettetek a desktop gepnek valo hasznalatot. Ugy fogalmaznek, hogy kompromisszumok aran, de lehetseges a 4GB-os verziot hasznalni desktopra (sd kartyaval). Chromium, Visual Studio Core, docker par szolgaltatassal olyan 1.2-1.3GB memoriat evett, tehat boven van tartalek. Ugyanakkor a "nehezebb" weblapok betoltesi ideje tobb masodperc, nem azonnali mint egy valodi desktop ssd-s gepen. (Nyilvan fuggoen attol hogy mennyi kiegeszito van telepitve a bongeszoben.) De hat az nem is ennyibe kerul.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#40) KozaKrisz


KozaKrisz
csendes tag

Tudom nagyon noob kérdés lesz, de ez nekem idegen víz: egy mezei Ubuntu tud rajta futni?

(#41) Rimuru válasza KozaKrisz (#40) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen tud [link], hivatalosan meg nincs 4-re image, de biztos lesz az is hamarosan (es kezzel is megoldhato).

Vigyázat, csalok!

(#42) Archttila válasza zsopu (#14) üzenetére


Archttila
veterán

+1
+ en pakoltam ossze az egeszet command line :D ez az erzes meg ugye megfizethetetlen :D

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#43) *Mukeey* válasza Dave™ (#23) üzenetére


*Mukeey*
addikt

Na ilyen dolgokra van értelme.
Kiváltani egy otthoni pc-t szerintem nem alkalmas még.

iPhone 12 Pro Max, Mi Pad 5

(#44) #46105344


#46105344
törölt tag

A cikk elolvasása után azt hittem végre értem a Pi-t, de a kommentek elolvasása után most meg inkább mégsem értem. :W :D

[ Szerkesztve ]

(#45) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Lehet, hogy ez csak egy bújtatott reklám a cikk szerzőjének nevéből kiindulva?

Jevons paradox

(#46) #46105344 válasza Aprósólyom (#45) üzenetére


#46105344
törölt tag

Mivel már ugyanezt a cikket publikálta a SAJÁT honlapján júliusban, és immár tudok az okostükörről amit árul... gyanús. :U
És így értelmet is nyer a befejezetlennek tűnő cikk. Nem akarta ő annyira elmagyarázni ezt.

[ Szerkesztve ]

(#47) #78136576


#78136576
törölt tag

Az Apollo program elment a Holdra olyan számítógéppel, de amögött zsenik álltak :)

(#48) Bird


Bird
addikt

Tartalmas, innovatív cikk. :R

[ Szerkesztve ]

.:A konzolozás körülbelül olyan, mint a Canon / Nikon: amelyiket előbb veszed a kezedbe, azt szokod meg.:.

(#49) Sanya válasza Cifu (#4) üzenetére


Sanya
nagyúr

" Táblázatkezelés, hát... az már ott kezd gond lenni, hogy nincs rá M$ Office, és esetleg befut egy makrókkal csúnyán megtűzdelt tábla. Mert akkor bambán nézhetsz ki a fejedből legfeljebb."

ezt nem adatbázisban kellene tárolni, biztos az excel erre a legalkalmasabb?

De egyébként igazad van.

[ Szerkesztve ]

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#50) Cifu válasza Sanya (#49) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ne nekem mond, ilyen táblákkal főleg az állami szférából sikerült találkozni, különféle adatszolgáltatási kötelezettségek kapcsán. A mai napig találkozom ilyenekkel (pl. orvosi oltások jelentései)...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.