Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) CPT.Pirk válasza inf3rno (#50) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs benne semmi különleges, egy sima x86-64 -es proci, pont úgy fog menni rajta bármi, mint a többin.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52) inf3rno válasza CPT.Pirk (#51) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ezek szerint az órajelet is automatikusan állítja át rajta az oprendszer terheléstől függően, és ezzel kapcsolatban sem kell semmi extra?

Buliban hasznos! =]

(#53) CPT.Pirk válasza inf3rno (#52) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az szerintem mélyebben van az oprendszernél, az kernel szinten megy. Egy ilyen gépen indíts el egy live disztrót, az alatt is mennie kell az órajel levételnek. Ha máshogy nem, akkor a cat /proc/cpuinfo parancs sorozatos kiadásával.
Nekem pl. a Phenom2 procimat magonként 800MHz-re veszi vissza a rendszer.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#54) lev258 válasza inf3rno (#52) üzenetére


lev258
veterán

Ez a norma, ha van támogatás. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#55) inf3rno válasza lev258 (#54) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ok. Akkor nem aggódom miatta. Elképzelhető, hogy veszek jövőre még egy notebook-ot munkára, mert a mostani 2 in 1 inkább csak tartalom fogyasztásra van, aztán ahogy néztem az olcsóbbakban már legtöbbször ilyen processzorok vannak, gondolom mert keveset fogyasztanak. Egyesek szerint gyengék, én nem vagyok erről meggyőződve. Jó lenne ha a válaszott kütyün elmenne valamelyik Ubuntu alapú distro.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#56) totron válasza inf3rno (#55) üzenetére


totron
addikt

Nem is létezik más az Ubuntun kívül?

(#57) spammer válasza totron (#56) üzenetére


spammer
veterán

"Ubuntu alapú distro"

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#58) totron válasza spammer (#57) üzenetére


totron
addikt

Na ja. Aztán jöntaz Ubuntu-fork alapú disztró. Én odáig jutok, hogy ez pl. Debian-alap. Csomagkezelés, csomagtípus onnan ered. Ubuntut nem tudom eredõként kezelni. Akkor úgy szól a kérdés, hogy Ubin és inkarnációin kívül nincs is más?

(#59) lev258 válasza totron (#58) üzenetére


lev258
veterán

Miért ne lenne? Ez most tényleg kérdés, vagy csak a kolléga választása zavar?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60) totron válasza lev258 (#59) üzenetére


totron
addikt

Mindenki szabad. Ami zavar, hogy az ubi vonal hívei tipikusan winként használják rendszereik. Akkor meg minek linux? Meg ritkán választás ez: ahhoz kitekintés is kellene. Ha bütyköl rajta az ember és azt élvezi, az jó, ha wint vár el, az már elõnytelenebb, kisebb hardvertámogatottság, szoftverhiány, pl. normális 2 paneles filemanager? Nem flame, csak azt mondom, hogy ez az ubi vonal nem az elõnyöket egyesíti, inkább gyûjti csokorba a hátrányokat. Meg mindenki le van ragadva itt a Cinnamonnál, mintha valami kötelezvény lenne. Ezen nincs mit megbeszélni. Próbálok rámutatni, hogy ennél azért jóval gazdagabb, sokszínûbb már eleve csak az ablakkezelõk világa is, mert az elején ez is kérdés volt, aztán meg kidomborodott, hogy dehogy az. Ilyen szinten kötöttpályán mozogni vétek. Jó lenne, ha senkiben nem támadásként vagy bírálatként jelenne meg ez, csak írom amit látok.

(#61) lev258 válasza totron (#60) üzenetére


lev258
veterán

Persze, ezzel nincs semmi baj. Viszont a kolléga, akinek írtad, pont a kipróbálós fajta, már végigjárt egy rakás disztrót, most épp az Ubuntu alapúaknál állapodott meg, ki tudja meddig.
Az Ubuntu és a Cinnamon említése inkább azért gyakori, mert egy új felhasználónak, aki eddig még csak Windows-t látott, ezek jelentik az átmenetet, aztán ha érdekli, mehet tovább más irányokba. Mi inkább arra törekszünk, hogy mindenki neki megfelelő élményt kaphasson.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62) totron válasza lev258 (#61) üzenetére


totron
addikt

Úgy legyen. Én inkább a leragadást látom, hiszen ha minden mûködik és úgy mûködik, ahogy addig, akkor ugye nincs mit csinálni, nincs motiváció. Így fény sem derül sokmindenre. Ugyanemiatt hátrányosak a live kiadások, de ez ugye nézõpont kérdése.

(#63) spammer válasza totron (#60) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem (megint) túldramatizálod a dolgokat. Akit érdekel a téma, az úgyis mélyebbre ás / körülnéz. De ha annyira szíveden viseled a dolgot, írj egy logout cikket, mutass be alternatívákat, WM-eket, hátha nagyobb lesz az érdeklődés. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#64) qgevic


qgevic
csendes tag

Gép: Acer Aspire 5542G
RAM: 4GB
Proci: AMD Athlon M300 Dual (2.0GHz,1M cache)
VGA: ATI Radeon HD4570 512 MB
HDD

Mivel nyáron volt egy kis időm, így jó pár disztrót kipróbáltam, jelenleg két disztrót tesztelek az egyik Fedora 23 beta a másik pedig openSUSE Leap 42.1 beta.

Arch: Főleg wm-kel volt használva, de pár DE-t is kipróbáltam.
WM: bspwm,i3 wm,FrankenWM,awesome wm és Herbstluftwm. DE: Gnome,Plasma 5,XFCE,Cinnamon,Mate és LXqt.

Fedora 22 workstation és Fedora 23 workstation beta.(DE:Gnome)

openSUSE: Tumbleweed és Leap 42.1 beta. (DE: KDE)

Sebességbeli problémát egyiknél sem tapasztaltam, mind szépen futott. Viszont openSUSE-nél a desktop kernelt amit telepít le kellett csernélnem a default kernelre ugyanis desktoppal nem volt hajlandó elindulni, de ezt leszámítva nem volt vele gondom.

Jelengleg openSUSE Tumbleweed fut.

[ Szerkesztve ]

(#65) totron válasza spammer (#63) üzenetére


totron
addikt

Jó. Lehet. Az érdeklõdést sokszor a hiány, megoldandó probléma szüli. Ha minden rendben=minden rendben és ennyi, nincs mitõl körülnézni. Cikk hatástalan, belülrõl kell jönnie.

(#66) inf3rno válasza totron (#60) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nézd, én szeretek kísérletezgetni, de ha egy eszközön dolgozni akarok, akkor jobb szeretem, ha valami stabil dolog van rajta, aminek nem kell az aktuális kínjával minden nap foglalkoznom, és tudok a munkára koncentrálni. Ubuntu nekem elég stabilnak és átgondoltnak tűnt eddig, a Mint egy fokkal kevésbé, de még az is bőven belefér nálam. A maradékot: debian, fedora, bsd, suse, arch még nem volt időm kipróbálni. Népszerűségben az Ubuntu vonal viszi a kattintások több, mint harmadát distrowatch-on, úgyhogy tetszik, vagy sem, jogosan igazodási pont.

Buliban hasznos! =]

(#67) Apollyon válasza inf3rno (#66) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"Népszerűségben az Ubuntu vonal viszi a kattintások több, mint harmadát distrowatch-on, úgyhogy tetszik, vagy sem, jogosan igazodási pont."
Azért azt sem árt figyelembe venni milyen igényekkel rendelkezik az ilyen felhasználói bázis.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#68) totron válasza inf3rno (#66) üzenetére


totron
addikt

Milyen munkára használod az ubit, ha nem indiszkrét? Hogyne, akik a popzenét szeretik, a popadókhoz/yt csatornákban látják meg az igazodási pontot, ilyen ez. Stabilitásban egyetértünk, bár én jobb szeretem látni amennyire lehet, mitõl stabil valami vagy mi okoz gixert, ez kísérleteket kíván. (tényleg kadnak nyûgök is szép számmal) Maradék... Ha neked a legrégebben piacon és használatban lévõ terjesztések maradék, nincs több kérdésem. Te már az ubival kezdted gondolom és nem ez a baj, hanem hogy egy nagy adag szûklátókörûséget is hoz magával ez a disztró. Ehhez a sehol nem hasznosítható "elõnyhöz" soha nem fogok tudni bólogatni. Felmerül a kérdés, hogy a kísérletezés miben merül ki és hogy mihez képest àtgondolt az ubi (nem állítom, hogy nem az, csak érdekel)

(#69) spammer válasza totron (#68) üzenetére


spammer
veterán

A maradék, amit még nem volt ideje kipróbálni. Miért kell a "maradék" szót negatívként értelmezni? A másik topikban (mikor linuxozni kezdett) berakott egy képet a letöltött disztrókról, amiket ki fog próbálni. De mint szinte minden kezdőnek, Ubuntu/Mint vonal lett ajánlva és be is vált nála is. Egy linux-szűz nem fog nekiállni Gentoozni meg Archozni, hogy terminálból telepítsen mindent. Windowsról váltva elég mélyvíz lenne. Aki nagyon nerd, az talán nekivág, de a többség szeretne kisebb lépésekkel haladni és fokozatosan ismerkedni a rendszerrel.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#70) cami][us válasza spammer (#69) üzenetére


cami][us
senior tag

Egy linux-szűz nem fog nekiállni Gentoozni meg Archozni,

De fog, ha velem találkozik.

Ja és Free/OpenBSD-t is kipróbál. pkgng for the lulz

[ Szerkesztve ]

(#71) spammer válasza cami][us (#70) üzenetére


spammer
veterán

Hát ha supportálod őket. Most már tudjuk, kihez kell küldeni az embereket (csak újra ne regelj másik néven megint). ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#72) inf3rno válasza totron (#68) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Win-t szeretném leváltani vele még az idén, de egyáltalán nem biztos még, hogy ubuntu lesz. Eddig csak 10-et teszteltem az ubuntu vonalról, ezért nem tudok nyilatkozni másokról. Programozásra fogom használni, azt szeretném, hogy a megszokott szoftvereim közül legalább a fontosabbak menjenek rajta, a maradékhoz meg legyen valami jó alternatíva, illetve driverekkel se legyen gondom. Nagyjából ezek az elvárásaim, nem teljesíthetetlenek. Az eddig tesztelt disztrók között nagyon nagy különbségek nem voltak, mind jó lenne, csak azért tesztelek tovább, hogy lássam, hátha van ezeknél jobb is.

Buliban hasznos! =]

(#73) CPT.Pirk válasza cami][us (#70) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én a Debianra szoktam rászoktatni őket. Azt nem kell utána menedzselni, frissítgeti magát azt jó napot. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74) ubyegon2 válasza totron (#60) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ami zavar, hogy az ubi vonal hívei tipikusan winként használják rendszereik.

Ha valaki lecseréli a Wint akár Ubuntura és csak home user-ként használja, azt nevezed úgy, hogy winként használja?
Érdekes gondolkodás, de ami még furcsább, hogy ez téged zavar! :U

Akkor meg minek linux? :F

(#62) totron
Én inkább a leragadást látom, hiszen ha minden mûködik és úgy mûködik, ahogy addig, akkor ugye nincs mit csinálni,

Ha minden működik, az számodra lehet hátrány, a többséget nemigen zavarja! ;]

(#75) inf3rno válasza ubyegon2 (#74) üzenetére


inf3rno
nagyúr

"Ha minden működik, az számodra lehet hátrány, a többséget nemigen zavarja!"

+1 ;] muhahaha

Buliban hasznos! =]

(#76) whbear válasza inf3rno (#75) üzenetére


whbear
senior tag

Én pl. örülök ha az Arch néha rakoncátlan, mert akkor tanulok valami újat. Mint mostanában a Plasma 5 és az Intel videó driver esete. (Sna - - >Uxa és jó a friss kernel is) Persze ehhez olyan disztró is kell ahol nem csak problémák hanem megoldások is vannak.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#77) Lathronos válasza ubyegon2 (#74) üzenetére


Lathronos
őstag

Látom megelőztél, pont ezt akartam írni.

(#68) totron

Egy átlag felhasználó(én is közéjük tartozom), aki csak netezésre, filmnézésre, zenehallgatásra, PDF olvasásra használja a PC-t/laptop-ot és nem a Vörös-tengert akarja kettéválasztani a linux-szal vagy egyéb isteni csodát tenni, annak bőven elég egy olyan disztribúció(név szerint Ubuntu és Mint) ami probléma mentesen működik egyből telepítés után. Elhiszem, hogy egy Arch power user szemében az Ubuntu és Linux Mint használata elítélendő dolog. Bár sosem fogom megérteni, sok power user-t miért zavar, hogy nem mindenki Arch-ot használ? Azt pedig végképp, hogy miért kell megbotránkozni azon, hogy a többség megelégszik azzal, amit az Ubuntu és Linux Mint nyújt számukra. Régebben az volt a baj, hogy alig használnak az emberek linuxot. Most pedig, hogy egyre többen látják a linux előnyét a Windows-zal szemben, azért kapja a negatív kritikát a linuxra áttért felhasználó, ha megelégszik az Ubuntu-val. Ez már kezd focis hasonlattal Fradi-Újpest ellentétté fajulni ami az Arch és Ubuntu tábor között folyik. A lényeg, hogy egyre többen használnak linuxot, aminek örülni kéne. A kötekedés és elégedetlenkedés(még a tökéletes sem elég jó) az emberi természet olyan része amitől meg lehet szabadulni, mert mindenki képes rá, csak nem mindenki akar. És ez a legtöbb konfliktus forrása. Próbáljuk meg elfogadni egymást, hisz nem vagyunk egyformák.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#78) spammer válasza whbear (#76) üzenetére


spammer
veterán

Ahhoz, hogy újat tanulj, nem kell megvárni, míg rakoncátlankodik az Arch. ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#79) Apollyon válasza Lathronos (#77) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"Régebben az volt a baj, hogy alig használnak az emberek linuxot. Most pedig, hogy egyre többen látják a linux előnyét a Windows-zal szemben, azért kapja a negatív kritikát a linuxra áttért felhasználó, ha megelégszik az Ubuntu-val."

Szerintem ennek messzemenőbb oka van. Én úgy látom, hogy a windózos tömeg akik linuxra akarnak áttérni, azok windózként akarják használni a linuxot. Az Ubuntu a példa erre. Régebben (úgy 2008-ban) talán egyedül az Ubuntu volt az a disztró, amit ajánlani lehetett egy kezdőnek.
Most már rengeteg más is van, és az egyébként korábban professzionális(nak tartott) Debian ma már egyre jobban kezd inkább desktop OS lenni, mintsem pro. Persze ez valahol jó is, meg nem is, de ahogy bambano is írta már, a Debian is kezd windózosodni.
Próbálnál meg felrakni manapság egy etch-t, szerintem sokaknak beletörne a bicskája.

No, de nem azzal van a baj, hogy ha egy disztró könnyen használható. Hanem az, hogy ez valaminek a rovására fog menni, lásd, még mindig: Debian.

Nem az a baj, hogy jönnek át a tömegek linuxra, hanem az, hogy akik átjönnek nem akarnak látni terminált, csilli-villi kell nekik, de azt úgy, hogy egyáltalán ne kelljen hozzá gondolkodni. Ebből meg az lesz, hogy az OS fog mindent megcsinálni a user helyett, kérdés nélkül next next finissel, amiből meg az lesz hogy nem lesz jól konfigurálható a rendszer, hanem max csak korlátozottan tudod állítgatni.

Mivel a tömeg ezt igényli, egyre jobban fognak eltűnni a valóban sokszínű, bárhogyan állítható, módosítható, gányolható disztrók, legalábbis ennek a rovására fog menni a dolog. Szerintem, aztán ne legyen igazam.

A véleményem pedig az, hogy aki nem akar terminált látni, az maradjon csak windózon, meg osx-en. Még a végén ki akarják majd irtani a terminált és mindent majd csak gui-ból lehet állítani... Na ezt nem szeretném, meg annyira a gentoora sem vágyom vissza ;]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#80) spammer válasza Apollyon (#79) üzenetére


spammer
veterán

"Debian ma már egyre jobban kezd inkább desktop OS lenni, mintsem pro. "

Amíg van közel százféle DE/WM és minimál install lehetőség, addig szerintem nem kell félni, hogy a power usereknek nem lesz mivel mókolniuk. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#81) Lathronos válasza Apollyon (#79) üzenetére


Lathronos
őstag

"A véleményem pedig az, hogy aki nem akar terminált látni, az maradjon csak windózon, meg osx-en"

Aki tartósan linuxot használ, az maga is belátja, hogy a terminálra szükség van. Aki pedig valami neki nem tetszőt talál benne, magától is visszatér a Windows-hoz vagy OSX-hez, nem kell elküldeni. Bár a GUI-nak igenis van létjogosultsága(főleg beállítások terén) még ha ezzel nem is értünk egyet. A finomhangolásra viszont tényleg a terminál alkalmas.

"Mivel a tömeg ezt igényli, egyre jobban fognak eltűnni a valóban sokszínű, bárhogyan állítható, módosítható, gányolható disztrók"

Vannak nem kevesen Debian és Arch/Gentoo, Fedora, stb. userek akik szívükön viselik kedvencük sorsát, így nem kell attól félni, hogy ezek kihalnak(ahogy kockák is voltak, vannak és lesznek is mindig) mint a dinoszauruszok, mert igenis van létjogosultságuk. :) A GUI-nak igenis van létjogosultsága(főleg beállítások terén) még ha ezzel nem is értünk egyet(megnézném, hogyan használsz nap mint nap egy Debiant parancssorból DE/WM nélkül, lenne anyázás fél óra után ;] :D ). A finomhangolásra viszont tényleg a terminál alkalmas.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#82) inf3rno válasza Apollyon (#79) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A GUI azért van, hogy next-next-finish-el meg lehessen csinálni rajta mindent, ha nem akarsz különösebben foglalkozni vele, csak túl akarsz lenni rajta. A konzol még mindig ott van, ha nagyon el akarsz mélyedni a témában, egyedileg konfigurálni, stb... Szóval egyáltalán nem megy itt semmi semminek a rovására. Az meg egyértelmű, hogy a windows-ról áttérő tömegek képzetlenek lesznek, és a legtöbbjük csak tartalom fogyasztó, aki használni szeretné a rendszert az ő primitív szintjén, nem pedig új dolgokat tanulni. Ha ezzel hiba van, akkor vissza fog menni windows-ra, vagy választ más distro-t, ami működik, és ennyi. Ha elterjedt akar lenni egy disztró, akkor kénytelen kiszolgálni ezeket a tömegeket is, nem csak a pro user-eket. A windows-nak sem command prompt-ból lett ekkora felhasználó tábora...

A helyedben nem félteném a terminált annyira. Amíg nem tudnak róla, hogy létezik, addig nem akarják kiirtani. Ez valami szorongás nálad vagymi? :DD

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#83) cami][us válasza spammer (#71) üzenetére


cami][us
senior tag

(#84) Apollyon válasza inf3rno (#82) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A GUI-s programok valahogy nagyobb %-ban bugosak, mint a terminálosok. Meg valahogy konzolban gyorsabban végrehajtja a program a parancsot. Nem azt mondom hogy nem kell GUI, csak nem kell erőltetni.

Ubuntuék is nagyot akartak alkotni a unity-vel, azt lám hogy pofára estek. Ahelyett hogy az alapvető problémákat pl stabilitást javították volna a befektetett erőforrásból, és akkor most nem létezne olyan hogy Linux Mint...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#85) inf3rno válasza Apollyon (#84) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát szerintem sem volt értelme just another DE-t lefejleszteni. Nem nyújt semmivel sem többet, mint kde, xfce, stb...

Nyilván nagyobb %-ban bugosak, kevesen fordítanak időt GUI tesztelésre, és nem is annyira egyszerű, mint konzolt tesztelni. A GUI akár épülhet konzolos parancsokra is, szóval lehet plusz egy réteg a konzol felett, láttam már sokszor ezt a megoldást. Ha nagyjából ugyanazt támogatja, mint a konzol csak űrlapokkal a paramétereknek, akkor talán könnyebb így lefejleszteni, egyébként viszont lassabb ahhoz képest, mintha befordítanák a libet a GUI-ba és kihagynák a konzolt a mókából.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#86) CPT.Pirk válasza Apollyon (#84) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gyakran nyúlok a terminálhoz de azzal az a bajom, hogy nem tudom fejben tartani a különféle parancsok szintaxisát, valamint a parancsokhoz való manpage-ek gyakran több oldalt kitevő leírása mindent megmond csak azt nem, hogy hogyan is kellene használnom ott és akkor. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87) inf3rno válasza CPT.Pirk (#86) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Valahogy én is így érzem. Nekem már az nehézséget okoz, hogy fejben tartsam, hogy mik a rövidítések, illetve mikor kell rövidítést használni, és mikor nem. Teljesen logikátlan az egész, pl rm -> remove, ls -> list, umount -> unmount, useradd -> add_user, stb... Kicsit PHP4 flavor-e van a dolognak. Egy alap szintű névterezés sokat dobna rajta.

A GUI-nak az a nagy előnye, hogy eléd rakja egy könnyen értelmezhető formában, hogy mik a lehetőségek. Nyilván vannak korlátai, pl ha bash scriptet akarsz írni, akkor sokkal nehezebb GUI-ban összekattintani, mint egy szövegszerkesztőben lekódolni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#88) spammer válasza inf3rno (#87) üzenetére


spammer
veterán

Megkönnyíti a dolgod, ha aliasokat / funkciókat írsz rájuk. Mondjuk nálam már azokból is annyi van (+scriptek és konfigok), hogy ha nem használom őket gyakran, akkor néha nekem sem jut eszembe 1-1 saját alias vagy funkció. :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#89) CPT.Pirk válasza inf3rno (#87) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Biztos van bennük logika, de ezek a dolgok még a unixos időkből öröklődtek és valószínűleg már így is maradnak meg mindörökké. :) Ezek amúgy mindennapos parancsok, nem ezekkel van gond. Inkább pl. a komplikáltabb dolgokkal, mint a másolás a dd-vel. Azt mindig meg kell néznem valahol...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90) Lathronos válasza CPT.Pirk (#89) üzenetére


Lathronos
őstag

Az ilyesmit azért gyüjtöm egy fontos nevű dokumentumban. :D

Pl. dd: sudo dd bs=4M if=/home/fióknév/akármi.iso of=/dev/sdb && sync

Mindössze 10 mp így megtalálni. :D

Ennek ellenére a dd nálam még sosem csinált működő LIVE pendrive-ot, boot közben minden kifagy.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#91) cami][us válasza inf3rno (#87) üzenetére


cami][us
senior tag

Teljesen logikátlan az egész

-1

Ha valami logikátlan szintaxis horrort akarsz, akkor az a power shell. Amúgy ha már héjazunk, van (term. javítva) egy bazi sechole a zsh-ben. Idén is meg volt a shelschock. Annyira nem ritka arch alatt a zsh a felmérés alapján. [link]

(#92) inf3rno válasza spammer (#88) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nincs valami autocomplete ezekre? Úgy nagyjából lehetne _-al elválasztva névterezni, és kategóriákat kitalálni, az autocomplete meg kirakná, hogy milyen függvények vannak 1-1 névtérben. Nem tökéletes, de használhatóbb lenne, mint a mostani.

Én is gyűjtöm fájlba, de valamikor már a fájlt sem találom. :D Nálam komoly gondokat okoz, hogy az összegyűjtött tudásanyagot menedzseljem. Sokezer fájl és könyvjelző. Egyszerűen már nem igazodok el rajta, mert a hierarchikus kategóriánkénti besorolás már kevés hozzá, főleg ha azt nézzük, hogy a legtöbbje egyszerre sok kategóriába besorolható. Azt hiszem összeütök majd valamit, hogy egy kategória gráf eltérő csomópontjaihoz tudjam kötni ezeket az anyagokat, mert elég sokszor keresem 5-10 helyen valamelyik fájlt vagy könyvjelzőt, mire megtalálom, hogy hova tettem. Sokkal jobb lenne több tag-et kiválasztani, és azok alapján leszűkíteni, hogy mire gondoltam.

(kezdünk nagyon elmenni off-ba)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#93) ubyegon2 válasza inf3rno (#92) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(kezdünk nagyon elmenni off-ba)

Ez igaz, viszont ami igazán üdítő az egészben, hogy végre nem Linux vs Win szembenállás van, legfeljebb Linux vs Linux! Inkább ilyen vélemények ütközzenek itt, hátha lesz egy winmentes Linuxos téma végre. :)

Amúgy ha a Distrowatch-ra pillantok, nem félek, hogy ilyen/olyan irányba indul a Linux, van miből választani, de ha valakit zavar, ami van, csinálhat magának saját disztrót bármikor.
A kezdőknek való disztrók meg legyenek csak kulcskészek, a haladók jó része úgyis elkerüli ezeket, ha igaz, semmi nem kötelező! Terminalt meg a kezdők egy része, aki fogékony rá kicsit, úgyis megkedveli.
Linuxmint.hu-n egyenesen azt említik, nem szabad használni, ott a mintupdate, ettől függetlenül soha nem volt gondom a terminalos updatekkel.

[ Szerkesztve ]

(#94) spammer válasza inf3rno (#92) üzenetére


spammer
veterán

"Nincs valami autocomplete ezekre? "

Cseréld le a shell-t, azaz a bash-t zsh-ra. Itt egy bemutató videó: [link]

Utána tabbal tudsz ugrálni a javaslatok között (listában). Továbbá tud automatikus javítást (elgépelés esetén), parancs színezést (pl. zölddel írja ki, ha létezik a parancs, pirossal, ha érvénytelen), a könyvtárváltásoknál nem kell a cd parancsot a könyvtárnév elé írni, jelezheti a git statust a promptban (lásd a témák között: [link]). Szóval egy okosabb, kényelmesebb shellt kapsz.

sudo apt-get install zsh

Aztán ezt rakd fel hozzá a githubról: robbyrussell/oh-my-zsh (itt az 4. lépésben átváltasz zsh-ra, és akkor ezentúl az lesz az alapértelmezett shell a Bash helyett).

Aztán érdemes ezt is (színezéshez): zsh-users/zsh-syntax

~/.zshrc-ben tudod aktiválni a plugineket (lásd a githubos leírást):

plugins=(git zsh-syntax-highlighting)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#95) inf3rno válasza spammer (#94) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hmm ez a zsh vajon működik úgy is, ha távoli gépen akarok bash-elni, ahova ez nincs telepítve?

Buliban hasznos! =]

(#96) emvy válasza inf3rno (#95) üzenetére


emvy
nagyúr

Termeszetesen nem.

while (!sleep) sheep++;

(#97) cami][us válasza spammer (#94) üzenetére


cami][us
senior tag

Bizonytalanoknak inkább fizsh meg bazi history.

(#98) Rimuru válasza spammer (#94) üzenetére


Rimuru
veterán

Bashban is van. Most meg nem mondom hogy melyik csomag kell neki, de hasonloan okos mint zsh alatt (persze a bash hulyesegei megmaradnak ;]).

Tobbieknek a parancsokra, ha hasznaltad korabban (es hasonlot szeretnel) akkor ott a history, CTRL+R {kulcsszo}

Vigyázat, csalok!

(#99) odrif


odrif
MODERÁTOR

Dell Vostro 3300, Core i5, Ubuntu Mate, (az bluetooth-al nem tud mit kezdeni de a többi tökéletes)

20 éve a Prohardveren

(#100) Jorus


Jorus
nagyúr

Acer Aspire One Pro 531, Lubuntu 16.04.1 LTS 32-bit-es verzió.
WLAN chip ID: BCM4312
WLAN driver:
sudo apt-get update
sudo apt-get --reinstall install bcmwl-kernel-source

A célnak megfelel, rendben működik (böngészés, webes táveléréssel szervermenedzsment, tartalomfejlesztés), videós médiafogyasztásra melegedés miatt nem feltétlenül alkalmas (mármint a noti), emellett nagy felbontású videókat a gyenge HW miatt nem játszik le megfelelő sebességgel.

[ Szerkesztve ]

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.