Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cifu


Cifu
nagyúr

Csak úgy kíváncsiságból: 6Gbps a Wifi elméleti sebessége, de csak gigabites kábeles csatik vannak rajta... akkor hogy is fogja bárki is kihasználni a 6Gbps-t? Wifi eszközök között? :DDD

Szerk.: A telepítési útmutatóban már csak mint "gigabit router" említik. A marketingesek megint megveregethetik a vállukat - a számháborúban győztek, "apró" hazugságok árán. :U

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2) woodworm válasza Cifu (#1) üzenetére


woodworm
veterán

Dual wan, link aggregation, a lehetőség nincs kizárva.

(#3) Meteorhead válasza Cifu (#1) üzenetére


Meteorhead
aktív tag

Egy USB 3.0 HDD-t rákötsz és máris megvan. Nem feltétlen a helyi hálózaton lesz használható a tempó.

(#4) woodworm válasza Meteorhead (#3) üzenetére


woodworm
veterán

Ez elég rossz példa, routereken nem igazán acélos az usb-n átvihető sebesség, és nem az usb a szűk keresztmetszet.

(#5) Cifu


Cifu
nagyúr

woodworm: Ha mondjuk 6 LAN kábellel megcsinálod a link aggregation-t, akkor oké. Nem tudom képes-e rá a modem (az ASUS honlapján csak a quick install guide van fent, abban semmi részletes nincs), de felteszem max. 2 portot tudsz összefogni. Az max. 2Gbit. Ami harmada a 6Gbps-nek.

Meteorhead: Hát egy átlagos külső HDD-t már Gigabittel is kiszolgálsz (más szóval nem fog tudni gigabit/s sebességgel sem olvasni róla), szóval esetleg USB 3.0-ás külső SSD-vel lenne értelme. De ugye az USB 3.0 is elméletben is csak 5Gbit/s-t tud, gyakorlatban valahol 3.5Gbit/s körül van a teteje. Tehát még külső meghajtóról sem tudod az elméleti sávszélességet sem kihasználni.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6) XuChi válasza woodworm (#4) üzenetére


XuChi
addikt

A Linksys WRT1900ACS V2 Routeremen, az USB3.0-ra kötött HDD-t a Gigabit LAN fogja vissza!!! 115MB/s írás/Olvasás van vele az otthoni kiépített Gigabit hálózatomon. Ok, ritka az ilyen, de egy-két router tudja az USB3-at rendesen kezelni!

(#7) macilaci78 válasza Cifu (#1) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az a 6 Gb/s hány méterig és milyen akadályokkal érvényes? És az 1 Gb/s-hoz mit enged meg?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#8) Patice válasza Cifu (#1) üzenetére


Patice
nagyúr

Az ugye úgy jött ki a marketing szerint, amikor mindkét sávon ki van maxolva a wifi.
És miért ne tudna ennyit áttolni magána switch része?
Két gigás net + több párhuzamos on-line stream, meg NAS-ról adatmásolás helyi hálón, wifi-n több kliensre. 4 portos link aggregation is lehetséges. 6 Gbps pipa.
Persze ez extrém példa, de nagyobb családban el tudom manapság képzelni az ilyesmit.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#9) Cifu válasza macilaci78 (#7) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az a 6 Gb/s hány méterig és milyen akadályokkal érvényes?

Ez már egy másik probléma, ezzel már rég nem vesződök, mert a marketinganyagban szereplő wifi sebességeket ugyebár nagy általánosságban még egy mellette lévő eszközzel se hozzák össze, vagy talán csak laborkörülmények (nincs más wifi hálózat a frekiken, nincs interferencia, stb.) között.

Persze tudom, hogy a korábbi 2-3-4-5Gbit/s értékek is viccesek, de csak úgy elgondolkoztam, hogy mégis mi a frászkarikat értelme van az elméleti 6Gbit/s-nek, ha még elméletben se nagyon tudod az adott eszközzel kihasználni. :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#10) woodworm válasza XuChi (#6) üzenetére


woodworm
veterán

Határeset, sokkal többet nem várnék ennél sem, lehet ennyit sem tud. :DDD

(#5) Cifu
Sajnos így alakult a wifik besorolása, szerencsésebb lett volna hamarabb bevezetni a sorszámozást és akkor az usb-hez hasonlóan az lenne feltüntetve. Ha az eddigi gyakorlati tapasztalatokból ki lehet indulni, akkor a linksebesség fele meg szokott lenni, ebben az esetben 5GHz-en összejöhet a két gigabites kliens. De ez egyelőre az előre inni a medve bőrére nevesített esete.

(#11) Cifu válasza Patice (#8) üzenetére


Cifu
nagyúr

És miért ne tudna ennyit áttolni magána switch része?:

Ez már a harmadik dolog.

Mert hát sima switchként (tehát amikor egy másik eszköz végzi a route-olást) még lehet, hogy át tud magán tolni akár többet is, de ennél drágább routerek sokkal bikább hardware-el tudnak ilyan 6-8 Gbit/s sebességet 25 meghívást teljesíteni (ez például a jó poén a Mikrotiknál, ahol nem csak marketingszöveget tolnak, de kirakják az adott eszköz teszteredményét is). Márpedig az, amit felvázolsz, az biza nem az a kategória, ami egy sima hálózati kapcsolattal (ie.: relatíve kevés CPU igénnyel) teljesíthető.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#12) emre33


emre33
addikt

Na kis technikai adat:

8 gigabites portból 4 belső chip, 4 darabot külső chip tudja.

Kettő között 1Gbit a kapcsolat.
Belső 4 port közül 2 darabot lehet összefogni 2Gbit-es sebességre.

Dual WAN csak kamu, mert a 2 WAN csak USB Stick lehet.

Egész AX-nek szerintem annyi az értelme, hogy valós körülmények között ki lehet hozni belőle az 1Gbit sebességet.

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#13) The.Grobber


The.Grobber
csendes tag

WPA3? Ja az nincs. Kitűnő :DDD

(#14) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Épp routert akarok venni, de hát nem ez lesz az :D

Max az AC66U

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#15) _AnTi_ válasza The.Grobber (#13) üzenetére


_AnTi_
tag

130-ba már nem fért bele. :D

Szép vagyok és okos, ügyes és aranyos...

(#16) Tidus válasza The.Grobber (#13) üzenetére


Tidus
addikt

Annak akkor lesz jelentősége ha az alaplapod, v. a laptopod is tudni fogja. Addig semmi, sőt a jelenlegi WPA2-nek is Bios frissítés kell a kommunikációhoz.
Idővel ez is tudni fogja egy új Bios-al.

(#17) woodworm válasza Tidus (#16) üzenetére


woodworm
veterán

Bios?
Szerintem ez oprendszer támogatottság és megfelelő driver kérdése.

(#18) spect80 válasza XuChi (#6) üzenetére


spect80
senior tag

Az asus routerek sajnos nem ilyenek.

(#19) zsolt501 válasza woodworm (#17) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Ha a teljes WPA3 tudását adni akarják akkor azt hardveresen is tudnia kell az eszköznek, nem elég a szoftveres támogatás, szoftveresen csak egy részét tudja a teljes tudásnak adni.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#20) dchard válasza zsolt501 (#19) üzenetére


dchard
veterán

Ezt kifejtenéd bővebben?

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#21) Kicsimix


Kicsimix
őstag

Tehát akkor most még 1 év és ezt leváltja az ay szabvány ami sokkal ütősebb? Inkább várok még..

...Kockázat nélkül nincs vereség... : ------------)

(#22) Graphics válasza Kicsimix (#21) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem fogja leváltani

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#23) zsolt501 válasza dchard (#20) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Ha jól emlékszem itt a PH-n is volt egy cikk a WPA3-ról abban volt taglalva hogy bizonyos védelmi részeket régebbi routerek is megkaphatnak szoftveres frissítéssel, de a magasabb szintű védelmet már új chip alkalmazásával lehet csak megkapni.
Még nem igazán találtam infót arról hogy mik azok a routerek amik az egyszerűbb szoftveres megoldást kapják és milyen chip (CPU) verziók amik megkapják a teljes funkciót.

Egyértelmű infokat még nem nagyon találtam sajnos.

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#24) Cifu válasza Kicsimix (#21) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az ax és az ay nem azonos felhasználási területre jön. Az ax a hagyományos értelemben vett Wifi használatra szolgál, tehát otthon / irodában / köztereken drót nélküli hálózati elérést biztosít a felhasználóknak.

Az ay a 60Ghz-es frekitartományt használja, és képes arra, hogy akár 300-500 méterre is eljusson. Az adatátvitel sebessége is jóval nagyobb, akár 40Gbit/s is lehet, ha pedig több frekitartományt is összefogsz, elméletben 172Gbit/s is elérhető. A problémája annyi, hogy nem túl jó abban, hogy falakon, terepakadályokon átjusson. Amiben viszont jó lehet, hogy például egy adott helységen belüli eszközök között nagy sebességű drót nélküli kapcsolatot biztosítson, például számítógép és kijelző esetében, mondjuk egy VR szemüveg számára. Szintén jó lehet épületek közötti kapcsolat biztosítására, vagy adott esetben autók közötti kommunikációra.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#25) FollowTheORI válasza Cifu (#1) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Két wifis eszköz egymás között pl? ;)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#26) dchard válasza zsolt501 (#23) üzenetére


dchard
veterán

Ahogy én látom, nem hogy nem kell hozzá hardveres támogatás, de az Openwrt masterben lévő hostap-ben benne is vannak ezek (SAE, DPP, OWE, de még a 192bites cipher is engedélyezhető, pedig az opcionális), csak engedélyezni kell.

Sokkal inkább a WPA2 továbbfejlesztéséről van itt szó (több a fent felsorolt funkciók közül már a WPA2-ben is benne volt, csak nem kötelező érvényűen). Az persze más kérdés, hogy a gyártók veszik-e majd a fáradtságot, vagy egyáltalán kapnak-e toolchain-t a chipset vendortól ehhez a régebii routerek esetében.

Röviden: ez tisztán szoftveres kérdésnek tűnik.

MOD:

a SAE és az OWE már most aktívak az Openwrt master (trunk) verzióiban, tehát gyakorlatilag a trunk változatok WPA3 kompatibilisek.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#27) GodGamer5


GodGamer5
addikt

Bitang jól néz ki ez a router, de ennyit nem adnék érte.

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#28) zsolt501 válasza dchard (#26) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Kíváncsi leszek akkor mikor lesz ebből szoftveresen valami, mert bizony több olyan gyártó is van ami legyártja a routert és ahhoz egy akármilyen szoftvert, és utána soha többet nem adnak ki hozzá új szoftvert, de még hibajavítást sem (igaz én az ilyen gyártókat már nagy ívben kerülöm).

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#29) dchard válasza zsolt501 (#28) üzenetére


dchard
veterán

Ezért sem vennék soha olyan routert, aminek nincs stabil openwrt támogatása. Olyan mintha vennél egy számítógépet, amit sem frissíteni, sem az operációs rendszert lecserélni nem lehet.

De ez nem változtat azon, hogy a WPA3 tisztán szoftveres frissítést igényel.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#30) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

"wtfast "

WTF? :D

(#31) Dr. Akula válasza Cifu (#9) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Valszeg ezért nem erőltették meg magukat hogy a 6 gigás wifihez 6 gigás lan legyen, mert 10 centi után úgyis örülsz ha a giga megvan, szal túl sok jelentősége nem lett volna.

(#32) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Ennyiért lehet egészen értelmes mesh hálózatot csinálni, sokkal inkább rámennék egy nagy hatótávú és stabil 1GB-es ávitelre, mint rövid távú és esetleges 6-ra.

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#33) woodworm


woodworm
veterán

Vakvágányon vagytok ezzel a 6Gbittel. Korábban már érintve volt a téma, hogy a gyártók marketingje miatt alakult így. Ha gigabites átvitelt szeretnétek, akkor ezt pont az ax hozhatja el. Az újdonságokat pedig mindig meg kellett fizetni.
A 3 rádiós nagy testvér (mesh hálózathoz nem jönne rosszul) ezután jön, az még drágább lesz.

(#34) dchard válasza Fryskitt (#32) üzenetére


dchard
veterán

"sokkal inkább rámennék egy nagy hatótávú és stabil 1GB-es ávitelre"

Ez mán csak úgy megy. Teccett vóna középiskolában emelt fizikára járni.

A vágyak amikor nem találkoznak a realitással, ugye. Mondjuk a két héttel ezelőtti 60GHz-es témánál ennél nagyobb baromságok is elhangozttak...

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#35) XuChi válasza dchard (#34) üzenetére


XuChi
addikt

Nem lehet mindenki tudós / fizikus mester mint Te ;)

Vágyaim nekem is vannak, és mégha nincs is köszönő viszonyban a mai fizikával / tudománnyal, attól még vágynak jó az :D

[ Szerkesztve ]

(#36) dchard válasza XuChi (#35) üzenetére


dchard
veterán

Hízelgő, de sem tudós, sem fizikus nem vagyok, ezért is példálózok a középiskolai fizikával :)

Az, hogy emberek ilyen "vágyakat" fogalmaznak meg, arra enged következtetni, hogy óriási aránytévesztésben élnek, ami alapvetően arra vezethető vissza, hogy mit sem tudnak az őket körülvevő világ alapvető működéséről. És az ilyen embert könnyű átverni a mindennapi életben is (politika, gazdaság, marketing stb.), ahogyan az megfigyelhető össztársadalmi szinten is. De ez egy tágabb problémakör, nem kapcslódik szorosan ide, de érdemes megfigyelni a haosnlóságokat.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#37) Fryskitt válasza dchard (#34) üzenetére


Fryskitt
addikt

Most mi van? Sértgetni tetszik? A 6GB-os átvitelre írtam, amúgy meg itthon a szobában megvan routerrel a közel 1 GB (na jó, inkább csak 500 Mbit, de akkor is). Vagy pedig nem értem, mit írtál. Melyik része a baromság? Fejtsd ki, mert így ezt csak kötözködésnek veszem és nem tetszik.

[ Szerkesztve ]

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#38) dchard válasza Fryskitt (#37) üzenetére


dchard
veterán

Az a része a baromság, amit be is idéztem: "sokkal inkább rámennék egy nagy hatótávú és stabil 1GB-es ávitelre"

Ilyen nincs, nem is lesz, az oka pedig prózai: a fizika. A következő generációkban érkező egyre nagyobb sebességek egyre kisebb távolságokon fognak realizálódni az egyre magasabb freki miatt.

Melyik része nem világos?

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#39) Fryskitt válasza dchard (#38) üzenetére


Fryskitt
addikt

Világos volt, csakhogy én nem írtam, hogy kilométerekre érjen el. Kötözködni jöttél ide, kedves barátom.... amit írtam, úgy kell érteni, hogy inkább lassabb legyen, de legyen nagyobb a hatótáv. Nem írtam konkrétat semmit, ami ütközne a fizika törvényeivel. 5-10 éve ezek a sebességek és távolságok sem voltak elképzelhetőek, lásd pl a Google 4 egységes rendszerét, ami lefed egy egész nagy házat. Ragadj le nyugodtan a 14,4-es modemnél, és akkor nyilván igaz, amit ide böffentettél. Olyat meg nem írunk le, hogy valami nem is lesz, mert akkor nevetségessé válsz, mint azok, akik azt mondták, hogy nincs és soha nem is lesz igény PC-re. Vagy, hogy 640 kbyte mindenre elég. Sajnos te vagy korlátolt, és ezt még hirdeted is. Tudod van az a mondás, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel. Ne kötözködj, de ha mindenképpen van erre energiád, vannak pl box klubok, ahol levezetheted a felesleges energiáid.

[ Szerkesztve ]

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#40) dchard válasza Fryskitt (#39) üzenetére


dchard
veterán

"mit írtam, úgy kell érteni, hogy inkább lassabb legyen, de legyen nagyobb a hatótáv"

Ha így kell érteni, ezt kell leírni. Azt írtad, 1GB-et (hogy ez most gigabit vagy gigabájt már bele sem megyek) szeretnél nagyobb távolságon. Ez egy vágyálom, és minden reális jel ennek pont az ellenkezőjét vetíti előre.

"5-10 éve ezek a sebességek és távolságok sem voltak elképzelhetőek"

Újabb tévedés, ezek a sebességek pontosan elképzelhetőek voltak, ugyanis az elmúlt 5-10 évben semmilyen olyan felfedezést nem tettek, aminek ne találták volna már ki az elméletét a 80-as években, vagy korábban. Csupán arra kellett várni, hogy csíkszélesség kellően kicsi legyen, hogy a szükséges számításokat gyorsan és olcsón el tdujuk végezni. Semmilyen paradigmaváltó elképzelés nem született, amit te szeretnél, ahhoz pedig valami hasonlóra lenne szükség.

"Ragadj le nyugodtan a 14,4-es modemnél"

Nem ragadtam le, de legalább tudom hogyan működik. Meglepődnél, ha tudnád mennyi hasonlóság van beszédsávi modem és a modern rádiós távközlési technológiák között...

"Tudod van az a mondás, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak"

Úgy tűnik, te holtbiztos vagy abban, hogy amit szeretnél lehetséges. Nos akkor rá kell mutatni az ezt lehetővé tevő technológiára.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#41) Fryskitt válasza dchard (#40) üzenetére


Fryskitt
addikt

Pedig érdemes lett volna belemenni, hogy gigabit vagy gigabájt, pl, mielőtt osztani kezded az észt. De részemről befejeztem. Nyilván erre is ki fogsz nyilatkoztatni valamit. Élőben azért vigyázz ezekkel a kioktatásokkal, mert lehet, hogy valaki lecsap, ha folyton beszólogatsz.
Amúgy csak halkan mondom újra, hogy egyetlen gigabitről volt szó, nem meghatározott távolságra, ebbe kötöttél bele, miközben pl 600-800 Mbit most is megvan wifin, szóval olvasd már el újra, amit már másodszor írok le.

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#42) Cifu válasza Fryskitt (#41) üzenetére


Cifu
nagyúr

No offense, de attól tartok a gigabit vs. gigabyte vitában nálad volt a hiba. Ezt írtad a #32-be:

"...és stabil 1GB-es ávitelre, mint rövid távú és esetleges 6-ra."

Gb = Gigabit
GB = Gigabyte

Előfordult már velem is, hogy fordítva használtam a kettőt, és nem esett jól, mikor rámutattak, de hát ilyenkor nagy levegőt kell venni és beismerni, hogy na, ezt elszúrtam. Szerintem.

Peace. :R

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#43) dchard válasza Cifu (#42) üzenetére


dchard
veterán

Arra is rá lehetne mutatni, hogy az egyik hozzászólásában "megvana 600-800megabit", ami eleve kamu, mert még a 2x2-es klienseket is vadászni kell, az meg kizárt hogy az elméleti maximum 866-ból ő kimér 800-at. A korábbi hozzászólásában meg már "na jó, inkább csak 500 Mbit" szerepel. A saját meséjével kapcsolatban sem következetes.

De hát semmi gond, merjünk nagyot álmodni, a politikusainknak is bejött :)

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#44) XuChi válasza dchard (#43) üzenetére


XuChi
addikt

Itthoni hálózatomon: WRT1900ACS V2, 5Ghz wifi, és az AC-s Iphone 7-el a UPC 500mbit/s megvan a routerrel egy légtérben :DD.

Ok, egy szobával alrébb már jó ha megvan a 250-300mbit, és ha kimegyek a konyhába ott már csak 100mbit, és az előszobában meg már csak 50-100mbit/s

Panelház rulz :W

[ Szerkesztve ]

(#45) Fryskitt válasza dchard (#43) üzenetére


Fryskitt
addikt

Növelni akarod a hozzászólásaid számát? Mert akkor írok még neked pár dolgot, és lehet a végére el is mész. Akkor már megérte.

cifu: Igen, bocsi, Gb akart lenni. :R

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#46) dchard válasza XuChi (#44) üzenetére


dchard
veterán

És ez egy csúcs kategóriás router MUBF-fel, tehát itt már a beamforming nyereség is realizálódik. És még mindig messze nincs annyi 5GHz-es hálózat, mint 2.4-es, tehát az interferencia viszonyok csak romlani fognak, ahogy terjed a technológia.

Nincs ezzel semmi baj, egyszerűen tudomásul kell venni: ha valaki sebességet és/vagy hatótávot akar növelni, a fontosnak ítélt szobábkba le kell tenni (és ki kell kábelezni) egy-egy AP-t és össze is kell hangolni őke. A példádból jól látszik, hogy 5GHz-en kb. meddig okoz jelentős interferenciát az AP. Vagy meg kell elégedni a szerényebb teljesítménnyel.

Fryskitt:

Írhatnál végre valami konkrétumot az üres locsogás helyett. De hát a tények makacs dolgok.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#47) miklosbard válasza Cifu (#24) üzenetére


miklosbard
csendes tag

ezek a szamok jelenleg nagyon tavol allnak a valosagtol. Egy 10 centis parabola antennaval 2 pont kozott lehet kb 150 meteren, direkt ralatasban atvinni gigabitet stabilan ket eszkoz kozott, amik darabja tobbszazezer forint. A 300-500 meter 60GHz-n sose lesz meg, mert tul nagy a csillapitasa a levego osszetetelenek ezen a frekvencian. Sebesseget biztos tudnak majd novelni, de szerintem itt evekrol beszelunk mire az elso 60as eszkoz kijon, amit wifinek hivunk. 5G-ben hamarabb fogod latni, de az sem holnap lesz

(#48) peterson1190 válasza miklosbard (#47) üzenetére


peterson1190
tag

Januárban jön ki nagyvállalati környezetben mozgó gyártó 60GHz-s kültéri AP-vel.
400 méteres maximális hatótávon 1 Gigabites átvitelt ígér.
Nyílván több 100 ezres kategóriáról van szó.

Más, a 11.ax szabvány majd jövő ősz/tél környékén lesz hivatalosan kész, addig ez bohóckodásnak jó lesz, de még a fő követelményrendszer is változhat a wifi alliance kezei alatt.

Még a broadcom is problémákkal küzdöget ezen a téren.

Day 0 nem fognak tudni az első ipari "tényleges" ax képes Ap-k sem, minden jelenlegi szabvány követelményt teljesíteni, majd jövő nyárra elérik ezt a szintet, sw updatekkel.

Alcatel ?>3310>Cxt55>ZTEBlade 3>Xperia X8>Lenovo S650>LG G2>Lenovo vibe X2>Honor 6>Sony Z2>Huawei Mate 7>OnePlus One>Galaxy S6 edge>Honor 8>Galaxy S7>Galaxy S8>Mi Mix 2S>Pixel 4XL>iphone8>Iphone11>Mi10>Note20 Ultra>Zenphone 9

(#49) dchard válasza miklosbard (#47) üzenetére


dchard
veterán

Oxigén abszorpciónak hívják, amire gondolsz.

Egyébként itt van ez:

https://mikrotik.com/product/wireless_wire_dish

1.2km-en már próbálták, ott átment a gigabit, de persze az is igaz, hogy a tapasztalatok szerint az esőt (ilyen távolságon) nagyon rosszul tűri, és hát ez nem egy SOHO router, bár az ára nem túlságosan vészes. Általában kombinálják 5GHz-es rádiókkal is, hogy amikor az időjárás miatt kiesne a link, akkor is legyen valami.

Visszatérve az eredeti témára, otthoni környezetben nem annyira az oxigén abszorpció a probléma, hanem az, hogy a 60GHz semmin nem megy át, se bútoron, se alba falon, se semmin. Viszont "pattan". Ezt és a kis huulámhosszból fakadó apró antennaméretet kombinálva jól használható beamforming-ra és MIMO-ra. De ez továbbra is csak a szobán belüli sebesség-növelére jó, lefedettség növelésre nem.

A megoldás az lenne, ha az új kliensek tudnák azt csinálni, mint a mobilok: egyszerre csatlkaoznak 2.4-en, 5gigán és 60gigán is, és amikor az egyik "réteg" eltűnik, a kapcsolat ugyanúgy rendelkezésre állna, csak lassabban. Nem úgy mint most, ahol a visszaváltás dobással jár.

Kíváncsi lennék, van-e erről valami az új szabványban. Tartok tőle, hogy nincsen, tekintve hogy ez igen fejlett rádiós ütemezést feltételez. Nem véletlen, hogy csak a professzionális telekommunikációban létezik, ahol egy bázisállomás nem 50-100 EUR :)

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.