Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Acélfarkas


Acélfarkas
senior tag

Érdekes dolog ez az ECO mod. Nálam az MSI MAG X570S Torpedo deszkában nem akar működni az 5800X-el. Hiába állítom be biosban, újraindítás után újraindul megint a gép, visszaállva normál módra. Ötlet hogy mi lehet a probléma?

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#2) Trailblazer válasza Acélfarkas (#1) üzenetére


Trailblazer
addikt

BIOS-t frissítettél?

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#3) Acélfarkas válasza Trailblazer (#2) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Legfrissebb van fent.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#4) PuMbA válasza Acélfarkas (#3) üzenetére


PuMbA
titán

Nem lehet, hogy egy Windows-os progi (például a Ryzen Master) felülírja a beállítást?

[ Szerkesztve ]

(#5) Acélfarkas válasza PuMbA (#4) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Nincs felrakva a Ryzen Master. +eco modra állításkor el se jut windows betöltésig.

[ Szerkesztve ]

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#6) PuMbA válasza Acélfarkas (#5) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor az MSI BIOS hibája lehet. Írj nekik :)

[ Szerkesztve ]

(#7) Acélfarkas válasza PuMbA (#6) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Nem akarok ennyire belefolyni /eléggé gyér az angolom/, mert máshogy is meg lehet szerencsére oldani, csak kíváncsi voltam, van e rá egyszerűbb megoldás. Az Eco mod lenne ugye az 1xrübb, de az meg nem megy. Azért kösz.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#8) #30604800


#30604800
törölt tag

Azé a másik oldalon ezer éve lehet PL1-PL2 fogyasztást maximalizálni, mégse árulnak rá jegyeket.

(#9) eldiablo válasza #30604800 (#8) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

AMD-nél is.
Biztos megkapták a marketingesek a cappuccino beöntésüket.

(#10) sb válasza #30604800 (#8) üzenetére


sb
veterán

Mármint lehetett? Egy-két éve letiltogatták a régebbi és (akkor) friss procikban is. Nagyon "hasznos" volt a notikban, hogy nem lehetett sehova állítani.

(#11) icp1970 válasza #30604800 (#8) üzenetére


icp1970
senior tag

Pontosan.Ès ráadásul teljesen jól müködik Intelnèl.Nem is értem miért hír ez AMD nèl.

(#12) #30604800 válasza sb (#10) üzenetére


#30604800
törölt tag

Há' nekem ment, utoljára a 11600K-ban próbálgattam.
Bár azóta lehet, hogy változott. Elnézést, bocsánat.

De tényleg, mintha a 2400G-nél is lett volna ilyen. :D

[ Szerkesztve ]

(#13) Meridian


Meridian
senior tag

egy hülye kérdés... Mivel az Apple is beszállt a versenybe, nem lehetne ezeket az új CPU-kat az Apple M1-el is összevetni? Valamiképpen..? (nyilván nincs közös oprendszer, így nehezebb egy jó összehasonlító tesztet csinálni, de lenne rá igény és kíváncsiság erre is...)

(#14) DraXoN válasza #30604800 (#8) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Zen+ alapú R5 1600(AF)-nél is lehet állítani. Alapból a 65W (gyári) és 45W értékeket adja fel, de manuálisan akár 15W-ra is levihető az érték... aszkéta módon elél a proci annyiból is, de akkor ténylegesen nem lesz gyors (kipróbáltam, olyankor az órajeleket simán leviszi IDLE esetén használt órajel alá is.. de masszív undervoltal javítható a teljesítmény). Nincs itt semmi új (elvileg már a sima Zen esetén is létező funkció volt ez), csak marketingnevet kapott a funkció.
Igaz, anno sokan panaszkodtak, hogy náluk nem működnek ezen funkciók. Nálam (MSI Tomahawk B450 MAX II működik rendesen).

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#15) Dragon3000 válasza icp1970 (#11) üzenetére


Dragon3000
veterán

Gondolom azért, mert most kötelező lesz ez a funkció minden cpu esetében, eddig meg gondolom a gyártókra volt bízva, hogy beleteszik e a bios-ba vagy sem.

(#16) donki


donki
aktív tag

Azt lehet már tudni, hogy nálunk mikortól lehet kapni az új processzorokat?

(#17) proci985 válasza Meridian (#13) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

eltero architektura, szoval valos teljesitmeny helyett kb portokat kene hasonlitgatni

DudeHUN: a 105W 1800X es 3900Xnel inkabb 140Wot jelentett amig birta a hutes es a VRM.

nem Xek egy idoben 65Wn jottek, kisebb modelleknel (8/16ig) tippre ott meg hatekonyak lesznek. ITXnel azert a 65W lenyegesen egyszerubb kategoria, azzal meg csendben meg lehet birni egy kisebb hutovel is.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#18) DudeHUN


DudeHUN
senior tag

Ennek az ECO módnak most lett csak igazán értelme ilyen gyárilag szénnéhúzott procikkal, amik fűtenek rendesen.
Tesztek alapján ez az ECO 105 a sweet spot a 7950X-nek. 10% körüli teljesítményvesztés többszálon. Egy szálon kvázi semmi. Viszont a fogyasztás és a CPU hőmérséklet kategóriákat esik. És így tényleg nagyot ugrik a hatékonyság is.
Majd kíváncsi leszek egy undervolt, ECO kombóra.
Lehet a nem X verziók alapból erre lesznek belőve a 8/16 és alatta?

[ Szerkesztve ]

Gamer for Life

(#19) Armagedown


Armagedown
őstag

Ha ennyire hatékony az ECO mód, akkor nagyon jók lehetnek a 7ezres szériéra épülő mobil processzorok.

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#20) arn


arn
félisten

Csak csinaljanak hozza olcso lapokat, mert engem nem erdekelnek az x szaz wattos procik. Siman kellene olyan minimal lapokat csinalni, amiben pl auto 65 watton mukodnek a procik.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#21) Reggie0 válasza Armagedown (#19) üzenetére


Reggie0
félisten

Kar, hogy mobil procikon nem lehet allitani semmit se.

(#22) Ixion77 válasza Armagedown (#19) üzenetére


Ixion77
őstag

Nagyon jók, bizony. Multi coreban a 6 magosos 7600X kb. hozza a korábbi 8 magos 5800X teljesítményét. Single threadben pedig lealázza az 5950X-et és legyőzi néha még az Intel i9-12900K-t is. Márpedig a 7600X a négy újonnan bemutatott CPU leggyengébbike...

Én az ECO módnak is örülök, mert innentől kutya kötelessége megoldani minden alaplapgyártónak hogy működjön, tekintve hogy a továbbiakban nem léteznek alacsonyabb fogyasztású CPU verziók.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#23) wsanyi válasza arn (#20) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Leszmnek B650-E lapok. Az E-seket érdmes majd választania PCI-E 5 miatt. Sokan azt gondolják, hogy nincs értlem, de majd amikor jönnek a 4 meg 8 lane-es PCI-E 5-ös GPU-k, akkor majd a fejükhöz kapnak az emberek. Tehát nem a LANE-ek száma fog nőni, hanem a sebessége, így 1 adott eszköznek kevesebb lane-re lesz szüksége, tehát az AMD 28 LANE-je sokat fog érni... Gyakorlatilag tlejes értékű HEDT lesz a consumer teteje. És szerintem tuti lesz 24 magos ryzen, ha nem ryzen 5, akkor ryzen 6. Hogy lesz-e big little design, mint intelnél, azt nem tudni, de egyelőre ez nem biztos. Az meg vicc, hogy a 2 CU-s IGP megeszi az intel IGP-jét. :-D Legalábbis a 10. genét. Pedig ez csak alap dolgokra van ott.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#24) wsanyi válasza proci985 (#17) üzenetére


wsanyi
aktív tag

A TDP nem = a fogyasztással. A gyártó is ezt írja. A hőelvezetésre utal az az érték. Tehát ha van egy 500W TDP-s hűtője vkinek (ilyen nem nagyon van...), akkor kb. 50 fokon menne a proci és 300 W-on folyamatosan, vagy akár a fölött is a 7950X. De hogy megéri-e, az már más kérdés. Sok teszt szerint 100-200 Mhz - sok watt -t eredményez, míg a teljesítményben csak nagyon kis visszaesést.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#25) wsanyi válasza Meridian (#13) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Külföldi youtube csatornákon vannak tesztek, ha nem is ezzel, de az M1 ezt is megveri szerintem, de legalábbis közel ér hozzá mobil fronton. PC fronton nyilván nem, de annak a fogyasztása is alacsonyabb... Amúgy meg érdemes megnézni az M2-t is. És kérdés, ki, mire használja a gépet. Google a barátunk. ;) M1 vs ryzen 5950X szerintem lesz, és 5950X vs 7950X is. Abból már lehet következtetni nagyjából...

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#26) wsanyi válasza Acélfarkas (#1) üzenetére


wsanyi
aktív tag

A probléma az MSI. Gigabyte alaplap... Azzal is lehet gond, de eddig nem igen volt vele gondom. Én írnék az MSI-nek erről egy levelet. Biztos van terméktámogatásuk. ;)

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#27) arn válasza wsanyi (#23) üzenetére


arn
félisten

Egy herelt lap lesz dragan.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#28) Acélfarkas válasza wsanyi (#26) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Közben találtam az OC menuben is 1 ECO modot eldugva a boost opciók egyik menüpontjában. Azzal már megy a 65 wattos opció fix 4 GH-zel. :DD

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#29) DraXoN válasza wsanyi (#23) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Elvileg jön majd bigLITTLE felépítés AMD-nél is, de csak zen5-el (2024)... annak kb. az lesz az egyik újdonsága.
Pontosabban így néz majd ki:
Jön a zen4-nek egy cache csökkentett verziója jövőre, az lesz a zen4c, viszont 16mag lesz egy chipletben és kimondottan Vcache-hez van "optimalizálva", kb. csak minimális cache marad a die-n az összes többi rá lesz ültetve.
A zen5 fő magja a "nagy" zen4 továbbfejlesztése lesz, míg jön a zen5c (mint kis mag) ami a zen4c optimalizációja ... Eddigi pletykák szerint teljesen külön chipleten, de a cache és cpu mag megfordítva lesz (a cache alul), és közös "cache ágyon" lesz a nagy és kis mag.. más pletykák aktív interposerről szólnak ami tartalmazza a cache/IO/die-t egyaránt és arra ülne rá a cpumag .. de ezt sokan túl drágának tartják (az interposer gyakorlatilag egy teljes "nagy" szilicium lapka lenne... amíg megoldható nélküle, addig kihagyják, fogyasztásban jót tenne ugyan, de a költségeket eldobja.
zen4c elvileg csak szerverekbe jön majd..
Amit inkább várnék, vannak pletykák, hogy már Q1ben jöhet a zen4 3D-Vcache változata.. ha igaz, akkor intel nem kicsit lesz majd bajban. Illetve vannak pletykák, hogy AM4-re jöhet további 3Dcache-s cpu (5600X3D és 5950X3D amikről pletykálnak, az előbbi "biztosabb", az utóbbi szerintem erősen Intel palettájától is függ),

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#30) arn válasza DraXoN (#29) üzenetére


arn
félisten

Ez a little big desktopon mindig erdekes kerdes. Alapvetoen hatekonysagrol van szo, megsem fogyasztottak a procik soha ennyit elotte, agyoncsapva az egesz torekvest. A masik, hogy ez az inhomogen felepites vhol hatrany az tobbszalasitasnal, utemezesnel. Illetve a kihasznalhatosaga a sok szalnak egy szint felett szinten nehezkes, nagyon keves alkalmazas skalazodik normalisan - itt is a hatekonysag romlik.

Amiben jobb lesz, notiknal az idle kozeli uzemido - de ebben az apple m meg mindig fenyevekre van. Az utobbi amd 6000u full tdpnel mar hasonloan hatekony, felporgetett tdpnel hasonloan gyors, de ez idle alatt meg mindig hatalmas uzemido es hasznalhatosagbeli elterest jelent.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#31) DraXoN válasza arn (#30) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

A fogyasztás elszálásának a mostani oka, mert "minden kihajtok" a CPU-ból verseny van... (kb. bármi áron, de gyorsabb leszek).
Úgy néz ki mind a ryzen 7000-nél, mind a 13.gen inteleknél, ha felére is van fogva a fogyasztás alig 5-10% teljesítményt veszítenek... De újabb 5-10%-ot veszít a további fogyasztás felezéssért ... azaz, 65W-ba beférne kb az összes új CPU és annyit hozna mint a korábbi generációs cuccok.. de "határig" ki vannak hajtva. (szerintem nem éri meg, és igazából nem is kötelező élni ezzel).. Igaz ez eddig is bennük volt, ami talán változott, hogy most már hivatalosan is a "tuning" az alapbeállítás, nem csak "pár alaplapgyártó default értéke" ez. Illetve így akár OEM-ek is használják majd (korábban azok mindig gyengébbek is voltak emiatt, mert nem turbóztak "végtelenig").
Illetve AMD csavart most annyit, hogy elvileg nincsenek többé asztali kisfogyasztású CPU-ik külön, cserébe biosban állítható (bár elvileg eddig is lehetett sok alaplapnál ezt megtenni, FM2 CPU-ik óta létezett TDP config.. bár nem tudom mennyire volt kötelező az alaplapgyártóknak ezt elérhetővé tenni)..

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#32) Viktor77 válasza DraXoN (#14) üzenetére


Viktor77
titán

A sima 1600-amat is le tudom vinni 45W-ra (ezt ajánlja fel, manuálisan nem próbálgattam), MSI biosban.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#33) wsanyi válasza arn (#30) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Meglatjuk. Az üzleti felhasználók panaszkodnak rá.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#34) arn válasza wsanyi (#33) üzenetére


arn
félisten

Mire?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#35) DraXoN válasza Viktor77 (#32) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Igen, levihető, mint írtam feljebb én 15W-ra is levittem (PBO power limittel).. ott még az IDLE órajeleket is visszavette, de működött és tényleg annyit fogyasztott :) ... mondjuk ez inkább mint kipróbálási kísérlet volt részemről mint tényleges igény :D
PBO mint olyan nem csak "felfelé tuning"-ra használható, durván lehet vele finomhangolni (felfelé és lefelé is), főleg a 5x0 lapokban érkezett "curve" móddal (a 4x0ból az hiányzik, de anélkül is lehet "szépet alkotni").. annyit okoz utóbbi, hogy nem lineáris lesz az offsett voltage, így lehet találni még "pár wattni" megtakarítást (vagy kevesebb hővel tuningolni).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#36) wsanyi válasza arn (#34) üzenetére


wsanyi
aktív tag

A big-little designe-ra. Legalábbis sok ilyen kommentet láttam. Váltottak AM5/ZEN4-re, mert állandóan akadt nekik a szoftver, mert a kis magokat nem tudta rendesen lekezelni a rendszer.

@DraXon:

Ezt majd meglátjuk. Ezek csak pletykák. Kell a kattintásszám... ;)

[ Szerkesztve ]

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.