Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zazahoho


zazahoho
őstag

akkor,lehet hamarabb találja meg a gps a műholdakat?

Az idő nem magnószalag, amit oda-vissza lehet tekerni. (...) Az idő itt van. Használd ki.

(#2) Zirowe válasza zazahoho (#1) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Itt nem a hamarabban van a hangsúly (mert azt sok minden mással meg lehet gyorsítani), hanem a pontosságon és a lefedettségen, ezt fogja növelni az új rendszer.

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#3) DeltaPower


DeltaPower
őstag

A Block 2F már eleve nem tartalmazza azt a Clinton elnök által 1996-ban kikapcsoltatott funkciót (selective availability), mely arra szolgált, hogy a civil felhasználóknak szánt jeleket szükség esetén torzítsák.
szerintem inkább "hivatalosan nem tartalmazza"...

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#4) zazahoho válasza Zirowe (#2) üzenetére


zazahoho
őstag

Civileknek szerintem kielégítő(katonáknak fontos a 25 cm találati pontosság)a lefedettség viszont jó.De remélem nem teszik majd fizetőssé egy idő után,amikor már minden embernek lesz.

Az idő nem magnószalag, amit oda-vissza lehet tekerni. (...) Az idő itt van. Használd ki.

(#5) Zirowe válasza zazahoho (#4) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Jelenleg jó a lefedettség, de elvileg ez éppen azt célozza, hogy az elavult rendszert felcserélje, ami bármikor beadhatja a kulcsot.

Fizetőség miatt szerintem nem kell aggódni, mert az ingyenes gps szerintem az usa számára "presztízs" kérdés, illetve előbb utóbb elkészül majd az eu és a kínai variáns is (csak éljem meg.. :D ), ami ezt helyettesíti/kiváltja..

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#6) Muton


Muton
addikt

a Galileo projekt hogy áll? abból lesz még valami?

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#7) dajkopali válasza Muton (#6) üzenetére


dajkopali
addikt

a jelenlegi ütemezés szerint a Galileo első műholdját 2014-ben lövik fel
a kínai és az orosz viszont már nagyon jól áll

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#8) #16820480 válasza dajkopali (#7) üzenetére


#16820480
törölt tag

nem úgy volt, hogy már fent van egy Galileo műhold? úgy emlékszem valami ilyesmit olvastam róla. de mondjuk a kínaiak (részben) azért szálltak ki a projektből, mert annyira lassú a fejlesztése, hogy maguktól sokkal hamarabb megcsinálják nulláról is.

(#9) Muton válasza dajkopali (#7) üzenetére


Muton
addikt

basszus, az még jó messze van. borítékolom, hogy majd pont telefonvásárlás utánra fogják időzíteni :D

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#10) Peter Kiss


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Már csak arra leszek kíváncsi, hol próbálják majd ki a frissített rendszert. Észak-Korea, újra a Közel-Kelet? Jó lesz, jó lesz. Eddig is belőttek egy 50 centis ablakon, most már Kim Jong-il segglyukába is belőnek. :DD

(#11) dajkopali válasza Muton (#9) üzenetére


dajkopali
addikt

pontosítanék :)
azért nehéz tájékozódni, mert szinte évente váltakoztak a dátumok, állandóan elhalasztják
ahogy látom, 2014 az üzembe helyezés dátuma, jelenleg úgy tervezik, hogy jövőre lövik fel az első két műholdat, tavasszal

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#12) dajkopali válasza #16820480 (#8) üzenetére


dajkopali
addikt

már rég foglalkoztam ezzel, de úgy emlékszem, eddig csak tesztműholdakat lőttek fel

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#13) dchard


dchard
veterán

Engem mindig az zavar az ilyen cikkekben, hogy nem mondják el:

- szükség lesz-e a jelenlegi kézi készülékek cseréjére?
- ha esetleg veszek új készüléket, akkor pontosabb lesz-e a helymeghatározás?
- mivel a teljes műholdpark cseréjét elég hosszú időre datálják, akkor mondjuk hány ilyen új műholdat kell látnia egy készüléknek, hogy érezhetővé váljon a helymeghatározás pontosságágának javulása?
- Esetleg szoftver frissítéssel lehet-e majd frissíteni a jelenlegi készülékeket az új rendszer használatára?

Gyanítom, hogy a kompatibilitást megőrzik, de az is sejthető a rendszerarchitektúrából, hogy a nagyobb pontosságot a megváltoztatott kódolás miatt csak frissített, esetleg új készülékekkel lehet majd elérni.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#14) #16820480 válasza dajkopali (#12) üzenetére


#16820480
törölt tag

igen, közben utánanéztem wikipédián én is, csak már nem volt idő szerkeszteni, hogy jövőre megy fel az első két műhold. akkor lehet, hogy tényleg a tesztműholdra gondoltam/emlékeztem.

(#15) Winner_hun


Winner_hun
félisten

A második képen mit csinál hogy maszkra van szüksége?
Ha az első és a második új műhód fellövése között ennyi idő telik el, akkor a többinél is ennyi idő fog kelleni?

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#16) DopeBob


DopeBob
addikt

Ez most mit jelent egy egyszerű "felhasználóra" nézve? Ezek a műholdak visszafelé kompatibilisek? :) Vagy új GPS vevők kellenek majd? (nem lenne meglepő)

MZ/X

(#17) DopeBob válasza Winner_hun (#15) üzenetére


DopeBob
addikt

Lehet, hogy nem akarják, hogy egy nagy Zeppelin kerüljön oda :D (mint a Nagy Durranásban :)) )

MZ/X

(#18) dajkopali válasza DopeBob (#16) üzenetére


dajkopali
addikt

neked és többeknek
nem értek a témához, így nem tudok válaszolni, a kérdések viszont jók, úgyhogy megkeresünk egy szakit, hogy meséljen erről
:R

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#19) daninet válasza Winner_hun (#15) üzenetére


daninet
veterán

a műholdakat mindig maszkban szerelik.. egy űrtávcsőnél még megértem mert tükrökkel van tele, de drótok dugdosásához.. nemtom :D

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#20) superwinch


superwinch
csendes tag

Vajon a jel megbízhatóságát nyilvánosságra fogják majd hozni?

(#21) Degeczi válasza zazahoho (#4) üzenetére


Degeczi
nagyúr

civileknek is nagyon fontos lehet a pontosság!

pl. hajózásban: a kikötőkben ezért szoktak egy korrigáló adót telepíteni, ami a saját, pontos pozícióját közli, ez alapján tud a hajón lévő készülék pontosítani,
így teljesen sűrű ködben is lehetséges a benavigálás, ami a tisztán műholdas GPS-sel nem menne (szerintem a frissítettel sem lesz az, a műholdak pályája sem totálisan precíz, ingadoznak picit)

(#22) oO7 válasza dajkopali (#18) üzenetére


oO7
őstag

én épp ebben a félévben tanultam a GPS-ekről... és szóba is jött ez a téma, hogy terveznek egy adag új műholdat fellőni... és amennyire én kivettem belőle, nem lesz szükség új vevőkre de még tán szoftverfrissítésre sem... egyszerűen csak több lesz a műhold -> gyorsabban magára talál a vevő és pontosabb lesz a helymeghatározás

(#23) twine válasza DeltaPower (#3) üzenetére


twine
addikt

Pár éve volt itt nállunk valamelyik amerikai elnök,,,de most zavarban vagyok, hogy ez még a Bush időkben volt vagy már Clinton,,,,,De az biztos hogy mikor itt járt Budapesten aznap, illetve az azt követő napokban az összes PDA-s, GPS-es forum/topic azzal volt tele hogy szar volt aznap a vétel,,meg hogy "megőrültek" a készülékek.... :DDD Tisztán emléxem, mert még sajnálkoztam is hogy készülék-váltásban/nélkül voltam, és nem tudtam ezt a "furcsaságot" tapasztalni....aakor nem emlékszem hoyg lett volna olyan szaki aki tudta volna ezt a hivatalos dolgot,,,de mindenki az amerikai elnök látogatására tippelt,,hogy biztos miatta volt....Ez most legalább kiderült számomra is egyértelmüen!

(#24) kpal


kpal
veterán

Akkor ez most a akinek a mobilban van GPS az is pontosabb lesz és hamarbb talál müholdat ?

(#25) ntwrk válasza kpal (#24) üzenetére


ntwrk
csendes tag

Az, hogy milyen gyorsan talál műholdat, csak a készüléktől függ.
A pontosság is nagyrészt a készülék érdeme, lásd SIRF technológia.

A zavarást pedig 2000-ben csökkentették, nem '96-ban.

(#26) deathtania válasza kpal (#24) üzenetére


deathtania
senior tag

ahogy fentebb is írta, valószínűleg pontosabbak lesznek, és mivel több lesz, gyorsabban is fog jelet találni a vevőkészülék.
bár igazság szerint én a Galileora leszek nagyon kíváncsi, hogy ha egyszer végre elkészül. bár nagy különbség lesz a kettő között? :F

www.brczart.hu

(#27) dajkopali válasza deathtania (#26) üzenetére


dajkopali
addikt

még mindig azt mondom, hogy nem értek hozzá :)
De a rohadt lassan alakuló Galileo pártolói pont azzal szoktak érvelni, hogy - többek közt azért mert új és később indul - a legfejlettebb technológiát adják
persze ez simán lehet PR is

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#28) deathtania válasza dajkopali (#27) üzenetére


deathtania
senior tag

hát igen, ennek nagyon PR szaga van szvsz. majd ha meglesz, és lehet használni, meglátjuk, hogy is működik a dolog.
bár ha valaki jártas innen a témában, igazán megmondhatná, hogy mi lesz a nagy különbség a kettő között. a galileo esetleg majd megmutatja az erdőben azt is, hogy ha pisilnod kell, éppen melyik bokor a legalkalmasabb a dologra? vagy tudsz rajta online kaját rendelni? :)) tényleg érdekelne, hogy mi lesz a nagy újítása!

www.brczart.hu

(#29) bambano válasza zazahoho (#4) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

civileknek a centiméteres pontosság is jól jönne... egy bombánál gyakran mindegy, hogy hova dobod...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30) dabadab válasza bambano (#29) üzenetére


dabadab
titán

"bombánál gyakran mindegy, hogy hova dobod..."

Mondjuk most, hogy az USA egyre tobbet harcol lakott varosokban, egyre kevesbe mindegy.

DRM is theft

(#31) WonderCSabo válasza Winner_hun (#15) üzenetére


WonderCSabo
félisten

A finom eszközökre nem kerülhet pára az emberi leheletből.

bambano: Ugye ezt most csak viccből mondtad?

Edenyke: Lesz orosz is.

Usa: GPS
EU: Galileo
Oroszország: Glonass
Kína: Compasss

(#32) bambano válasza dabadab (#30) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

lakott városokban egyre ritkább a bombázás...

#31: csak annyira vicc, mint ahogy az az állítás is, hogy a hadseregnek pontosabb gps-re van szüksége, mint a civil szférának. Mindkettőnek pontosra lenne szüksége, más kérdés, hogy politikai okokból melyik valósulhat meg.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33) #16820480 válasza bambano (#29) üzenetére


#16820480
törölt tag

egy civilnek mire kéne a centiméteres pontosság? mondjuk egy magánembernek, nem egy építőipari cégnek.

(#34) bambano válasza #16820480 (#33) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nekem pl. környezetvédelemhez, egészségmegóváshoz, ilyenekhez. más kérdés, hogy kerülő úton (ahogy a kikötőkben) megoldjuk.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#35) superwinch válasza #16820480 (#33) üzenetére


superwinch
csendes tag

Pl. légiközlekedés. Más kérdés, hogy amíg nem megoldott a megbízhatóság addig ott nem fogják használni.

(#36) ntwrk válasza bambano (#32) üzenetére


ntwrk
csendes tag

Egyáltalán nem ritkább, csak ha pontosabb, akkor kevesebb a civil áldozat.

(#37) Degeczi válasza #16820480 (#33) üzenetére


Degeczi
nagyúr

már írtam: pl. hajózásban nagyon fontos lenne a teljes ködben is pontos navigálás
(lehet magánszemély is, nem muszáj teherhajóra gondolni)

(#38) #16820480 válasza bambano (#34) üzenetére


#16820480
törölt tag

és superwinch: oké, de írnátok konkrétumokat, hogy miért jobba a centiméteres pontosság, illetve miért (lenne) elengedhetetlen? mit számít a repülésben, hogy centis pontossággal tudod egy gép helyzetét, vagy mondjuk 50-100 centissel?

(#39) oO7 válasza #16820480 (#38) üzenetére


oO7
őstag

repülésnél-hajózásnál a DGPS már most is deciméteres pontossággal megmondja, hol vagy... csak ahoz ugye kell egy földi egység is

(#40) bambano válasza #16820480 (#38) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Például az a kaja alapanyag, amit termelnek, akkor jó, ha pontosan annyi műtrágyát kap a növény, amennyi kell neki. Ha kevesebbet kap, nem fejlődik rendesen, ha többet, akkor műtrágyát fogsz enni.

Más: ha vetéskor a sortávolság nem stimmel, akkor: ha kisebb, nem nő meg a növény, ha nagyobb, nem használtad ki a földedet. Ha mondjuk 70 centi a kukorica optimális sortávolsága, ott nem lehet méteres pontossággal kóricálni jobbra-balra, mert az 3 sor kukorica...

A mostani mezőgazdasági gépek képesek pontosan mérni betakarításkor a termés mennyiségét (legalább négyzetméteres pontossággal), a műtrágyaszóró képes legalább ilyen pontossággal szórni a műtrágyát, a gépek pedig képesek önállóan elvégezni a mezőgazdasági munkákat, ezen belül centiméteres pontossággal képesek dolgozni. Munkavégzés közben egy trakival megfordulni se triviális úgy, hogy ne szakíts szét semmit (pedig minden sor végén megfordulnak, tehát nem ritka esemény...).

*HA* tudják, hogy hol vannak. És azért vetni gyakrabban szoktak (legalábbis normális országokban:) ) mint bombázni...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#41) bambano válasza oO7 (#39) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

A hajózásnál is gyakori a földi egység, hátmég a repülésben :)) :DD

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#42) Andreas2


Andreas2
tag

Egy pontosítás: A Selective Availability-t Clinton 2000 május 1-én kapcsoltatta ki.
Jelenleg a GPS két frekvencián működik. L1 (1575,42 MHz) és L2 (1227,6 MHz). A L1 frekvencián ún C/A kódot sugároznak, ezt használja minden kommersz GPS vevő. A L2 sávon is továbbítják a C/A kódot és emellett még a P(Y) kódot is, ez utóbbit csak a USA hadserege tudja használni mert titkosított.
Azzal hogy két különböző sávon továbbítják ugyanazt a C/A kódot, egy kétfrekvenciás vevővel ki tudják ejteni a legnagyobb hibaforrást, az ionoszféra okozta hibát.
Egy ilyen vevő viszont ára viszont a többszázezer forint is lehet. Jellemzően a geodéták használnak ilyen vevőket, amelyeket még valamilyen korrekciós eljárással is megtámogatnak hogy elérjék a szubméteres pontosságot.

A GPS modernizáció keretében a C/A és P(Y) kódokat fokozatosan leváltják az L1C (c=civilian), L2C (CM,CL), L5 és M (military) kódok. Értelemszerűen az L1C az L1 frekvencián lesz sugározva, L2C az L2-n, ami új az az L5 ez az 1176.45 MHz frekvencián jön majd. Az M kód két (L1,L2) frekvencián jön majd.

A L2C kódot is sugárzó Block IIR-M műholdakat 2005 óta bocsátják fel.
A most fellőtt első Block IIF műhold sugároz először az L5 frekvencián. A L5 egyébként valami vészhelyzeti jel ("Safety-of-life") és repülési célokra használják majd.

Ami minket fog érinteni az az L1C jel sugárzásának megkezdése, amely 2013-ban indul az első GPS IIIA műhold fellövésével (persze használható majd évek múlva lesz, ha több lesz fellőve).

A GPS IIIA holdak újdonsága lesz még a plusz (!) irányított antennák, amelyekkel fókuszálni tudják majd egy néhány száz kilométer átmérőjű területre a jeleket. Értelemszerűen ezt katonai konfliktusok esetén alkalmazzák majd, hogy ne lehessen relatíve olcsó GPS jammer-ekkel lebénítani az usákokat, mivel manapság már a pisztolygolyó is GPS-t használ :))

A L1C-ről sok szépet lehet olvasni, pl. megbízhatóbb jelkövetés lombkorona alatt, épületek között, multipath hiba érzékenység csökkenése (visszavert jelek, ettől kolbászol át a belvárosban a szomszéd utcába a poziciónk :) ), illetve gyengébb erősségű jel esetén is poziciót talál a GPS vevő. (indulásnál az ephemeris adatok letöltéséhez erősebb jel kell, mint később a műhold követéséhez).

Az L1C előnyeinek kihasználásához - amellett hogy visszamenőleg kompatibilis lesz . szerintem új GPS vevők kellenek majd.

Jelen pillanatban nem tudom megmondani, hogy várható-e javulás. Ha több műhold van az égen az mindenképpen javítja a pontosságot, de nem tudom hogy leváltott műholdat nem-e küldik be az atmoszférába azonnal, tehát a létszám lehet hogy állandó.

(#43) dabadab válasza #16820480 (#38) üzenetére


dabadab
titán

A GPS-nel megadott pontossag csak az x-y koordinatakra vonatkozik, a magassag kiszamitasanal mar joval nagyobb hibaja van. Egyebkent meg messze nem centis pontossagrol van szo, a cel az, hogy 2 lab (tobb, mint fel meter) legyen a pontossaga a mostani 20 helyett. A pontossag hianya egyebkent letezo problema, az autos navik pl. azt csinaljak, hogy az eltarolt terkepen levo utra igazitjak a GPS vevo altal kuldott jelet.
Egyebkent a pontossag hianya annyira egeto problema, hogy mar most uzemel egy csomo kiegeszito rendszer, amik a GPS-es navigacio pontossagat novelik foldi adotornyokkal (es amiknek a kiepitese meg az uzemeltetese egyreszt draga, masreszt csak kis teruletet fednek le).

DRM is theft

(#44) oO7 válasza bambano (#41) üzenetére


oO7
őstag

úgyértem kell egy adótorony ami megmondja a repülőnek / hajónak, hogy a műholdtól kapott jel mennyit téved... DGPS a Wikipedia -n

(#45) bambano válasza oO7 (#44) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Én látom, hogy te hogy érted, csak azt is látni kell, hogy minél messzebb vagy attól az adótoronytól, annál kevésbé hasznos, amit kisugározhat.

A mezőgazdasági cuccok is tudnak dgps-t, azzal a nagy különbséggel, hogy ott sokkal kisebb távolságok vannak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#46) superwinch válasza #16820480 (#38) üzenetére


superwinch
csendes tag

Én egyetlen szóval sem említettem a pontosságot. A megbízhatósággal van probléma. Ha pl. egy műhold karbantartás miatt tesztadatokat sugároz, akkor azt nem közli magáról, és ezért a vevőd sem tudja, ezért feldolgozza a tesztadatot ...

(#47) dabadab válasza superwinch (#35) üzenetére


dabadab
titán

"Pl. légiközlekedés. Más kérdés, hogy amíg nem megoldott a megbízhatóság addig ott nem fogják használni."

Ize, ezt egyeztesd a vilaggal is, mert ok errol nem tudnak es a legikozlekedesben, pl az amerikai legugyi hivatal eppen most jelentette be, hogy 2020-ig kotelezo lesz felszerelni minden repulot GPS-es helyzetjelzovel.

A "tesztadatos" dolgot meg nem tudom, honnan vetted.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#48) Degeczi válasza #16820480 (#38) üzenetére


Degeczi
nagyúr

kikötőket sem mind fedi le földi pontosító egység, zátonyokat meg aztán végképp nem - pedig mindkettőnél fontos a precíz navigálás ködben, sötétben is

repülésben nemrég volt a lengyel különgép katasztrófája, amit úgy tűnik, navigációs hiba okozott (bár a repülésben nem valószínű, h valaha is szerepet kapna a GPS, mármint leszálláskor)

[ Szerkesztve ]

(#49) Degeczi válasza dabadab (#47) üzenetére


Degeczi
nagyúr

magad is írod: helyzetjelzővel!

ha az téveszt pár métert, netán kihagy, még nem gond - de műszeres leszállást nem lehet ilyesmire bízni

(#50) dabadab válasza Degeczi (#49) üzenetére


dabadab
titán

A helyzetjelzokre konkret a repulotereken van szukseg, azzal valtjak ki a radarokat a legiiranyitasban, konkretan a muszeres leszallasban is.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.