Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) schawo válasza CMan (#8) üzenetére


schawo
titán

Ez AArch64-es (tehát armos) Geekbench iOS-re. Natívban futott.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#52) hibavissza


hibavissza
veterán

Ezek szerint a Macmini most a legerősebb TV okosító a piacon! Nem semmi. :DDD

(#53) tovgab válasza arn (#50) üzenetére


tovgab
aktív tag

Nem kötekedni akarok, csak leírom a tényeket.
2015-ben az Apple-nek az A9X soc-ja volt az akkori iPad-ben, ami CPU-ban jóval erősebb volt, mint a Tegra (single core: 3120 vs 1160 / multi: 5330 vs 3280), de GPU-ban is tartotta vele a lépést: 499,2 GFLOPS vs 512 GFLOPS).
Ja és mindezt kevesebb, mint negyed annyi fogyasztásból! :Y
Nem ma kezdték, na... :R

[ Szerkesztve ]

O+ 5T ► Samsung Note 9 ► Huawei Mate 20 Pro ► Xiaomi MI 9 SE ► O+ 7 Pro ► O+ 8 Pro ► Poco F4 GT ► iPhone 13 Pro Max ► iPhone 15 Pro

(#54) Noukoum


Noukoum
veterán

Továbbra is az a kérdés hogy a gyakorlatban milyen lesz a teljesítmény. Erősen kétlem hogy az új air gyorsabb lenne mint a 16-os i9 macbook pro, munkában. Akkor meg mi értelme van a geekbenchnek.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#55) arn válasza tovgab (#53) üzenetére


arn
félisten

Az x1 elsodleges felhasznalasi terulete a shield volt. 60fps hdr hevc, vp9 videokat jatszik, ai alapu upscalet csinal. Nezd meg mikor tudta ezt az apple, foleg az apple tv.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#56) Tigerclaw válasza arn (#50) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Raadasul nem eleg kesziteni egy chipet, valakit ra is kell venni, hogy hasznalja. Az Apple a sajatjat tolja, az MS a qualcomm-al kozosen dolgozik, a klasszikus OEM-ek meg az Intelhez vannak kotve joreszt...sot Windowsos teruleten nem konnyu piacot csinalni az ARM-os gepeknek.

Az Apple megteheti, akkora rajongoi tabora van, es ezen nem csak a fanatikusakat ertem, akik szinte barmit megvesznek toluk. Az MS gondolom foleg x86-os Surfaceket ad el, sot az ARM-os vasarlok egy resze talan tevedesbol, tudatlansagbol valasztja azt. Az MS meg nem eleg szemet modon nem is igazan szol elore, hogy ez ugy nez ki, de megsem az.

Mondjuk az a Pinebook Pro eleg kellemes meglepetes, nem is hallottam rola korabban. Valami hasonlot ok is osszerakhatnanak, nem idegen toluk a sajat markas megoldas kiadasa. Anno a Shield tablet is egesz jo lett, csak kar hogy sok helyen nem forgalmaztak.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#57) Tigerclaw válasza hibavissza (#52) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Kicsit overkill lenne TV melle, de ha van ra le, miert ne. Melle meg egy Mac Pro DLNA kiszolgalonak, egy iPad Pro taviranyitonak es kesz a pack. :K

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#58) M107


M107
addikt

:R
Mit csodálkozunk most már a fizikai dram is benne van a prociban.....
Persze hogy drágább lett de ez lesz a jövő.
Jó hogy jóval gyorsabb lett, nem kell az a idő és rutin amíg kinyúl a cpu a fizikai ramhoz és vissza.
Lassan vége lesz hogy vegyél több ramot vegyél új cpu-t vagy az alma esetén erősebbet, ha gyorsabb és nagyobb memóriát szeretnél.

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

(#59) ANT81 válasza -Skylake- (#20) üzenetére


ANT81
csendes tag

"Egy Ryzen 9 5XXX konkrétan annyiba kerül mint egy komplett Mac mini. Ezek után pedig azt akarja itt mindenki bizonygatni , hogy 5-7 wattból majd megalázza a desktop 200 Wattos , 12-16/24-32-es processzorokat ? Már logikailag sem állja meg a helyét a felvetés."

Igy van.
Mert alapjaiban hibas a felvetes :P :D
Nem 5-7 watt.
Nem 200W. (ryzen 9 5950X 105W tdp 7nm-en)
Es nem alazza meg a 12-16 magos ujabb procikat (teljesitmenyben....perf/wattban biztos hogy igen) Geekbench-nel maradva feleannyi maggal a felet sem hozza az M1 multiban mint az 5950X. Es peldaul a ryzen 7 3700x (geekb. 8500-korul multiban) 8 maggal 16 szallal, 65W tdp-vel mar nincs am fenyevekre az M1-tol fogyasztasban, ha elfogadjuk hogy utobbi 15-20W- korul van/lehet.
Es akkor ehhez jon meg az, hogy a 3700x ~masfel eves, es 7nm-es.

"Nekem az új kedvencem az, hogy a külföldi "szaksajtó" már ott tart, hogy rájöttek arra, hogy alig 10%-al előzi meg multicore pontban az Airt egy MAC PRO. Tudod , az a 2,5millió forint indulóáras , köbméteres kocka. Az a baj, hogy annyira feltornásszák az elvárásokat, hogy óriási pofára esés lesz amikor kiderül, hogy ezeket a szép számokat lényegében csak az Lightroom-Photoshop-LogicPro szentháromságban hozza, mert ki fog derülni, hogy konkrétan ezekre a programokra van felépítve a SoC design."

Akinek van nemi fogalma a dologrol az ezt ugysem veszi komolyan.
A mac prot tokig lehet rakni rammal, mehet bele - tobb - utos videokartya, es az afterburner is gyanithatoan kicsit komolyabb melot vegez, mint az M1 soc-ban levo dedikalt hw.

[ Szerkesztve ]

(#60) Tigerclaw válasza ANT81 (#59) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Fun fact: A Mac Pro -ra szerelheto kerekszet pont annyiba kerul mint egy uj Mac Mini. :O

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#61) CoDWaW07 válasza Noukoum (#54) üzenetére


CoDWaW07
őstag

Az IOS-iPhone vonalból kiindulva elég ütős lesz ha sikerül a hardvert és a szoftvert teljesen összehaongolni :K

●ASUS M5A97 EVO R2.0 ● AMD FX8320 ● 8 GB Corsair Vengeance 1600 Mhz ● MSI R9 280X 3GB ● Samsung 850 EVO 120 GB ● 1.5 TB ● Cooler Master Silent PRO 600W ● iPhone 6 Space Gray ● iPhone Xs 64GB Silver Galaxy Z Fold 4

(#62) CMan


CMan
csendes újonc

A Tegra X1 megjelenésénél az A9X volt.... annyira messze volt az Apple, hogy kb pariban volt egyes dolgokban meg lényegesen gyorsabb az NV megoldásánál :) Antutun pl közel azonos pontszámot hoztak. A Tegra sima ARM magokat használt, az Apple már akkor a sajátját...

[ Szerkesztve ]

ElectronicLove

(#63) vrob


vrob
tag

Az egész, Apple Marketingesei által generált vita értelmetlen. Az egy magos teljesítmény a gyakorlatban nem fog visszaköszönni.
Az M1 multicore teljesítményét a 7-8 éves Intel 10+ magos Xeon processzorok hozzák.
Amire viszont rávilágít, hogy az Intel mennyire átvágta a felhasználóit. Az utóbbi években a kereskedelmi i3 i5 és i7 procik is nevetséges paraméterekkel rendelkeznek ahhoz képest mire lett volna képes az akkori technológia, miközben az áraik az egekben. És ebben az AMD a társa.
Ennyire durva technológia visszatartás 20-30 évvel ezelőtt nem volt. A verseny is többszereplős volt.
Örülök neki hogy az M1 rá fogja kényszeríteni az Intelt (és az AMD-t is) hogy a belépőszintre is 8 magos procikat adjon megfelelő cache és egyéb paraméterek társaságában.

(#64) strogov válasza vrob (#63) üzenetére


strogov
senior tag

"az M1 rá fogja kényszeríteni az Intelt (és az AMD-t is) hogy a belépőszintre is 8 magos procikat adjon megfelelő cache és egyéb paraméterek társaságában"

1 hét múlva kiderül, de ha valóban hozza az M1 amit ígértek akkor mindenki bajban lesz. Az apple-nek abban az esetben kész van az ami a többieknek legfeljebb tervező asztalon létezik. Hiába csinál bármelyik gyártó hasonló soc-ot (nem tud holnapra), nem lesz alá OS ... pláne nem egy optimalizált cucc.
Az apple-nek ebben az esetben van egy kész rendszere, fanatikus rajongó tábora és kvázi végtelen pénze.

Ha ez bejön az apple-nek akkor megtehetik ugyanazt amit ipad-nél. Mire a piac reagál kihozzák a következő verziót ugyanennyiért, és ezt meg ledobják budget-be.
Ezzel 10"-os tablet-eknél gyakorlatilag kivégeztek mindenkit. Pénzük megvan hozzá.

(#65) vicze válasza vrob (#63) üzenetére


vicze
félisten

Milyen formában versenyez egy Apple zárt HW, az x64-es SW környezettel? Mármint örülnék ha lenne valós verseny, de nem látom, hogy az Apple saját ki világában élve ezt hogyan érné el.

(#66) Mr Bond 007 válasza strogov (#64) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Jó lesz az: [link]

(#67) arn válasza Tigerclaw (#60) üzenetére


arn
félisten

Ne aggodj a mac minire is lesz idovel ennyiert kiegeszito, ha az applen mulik. :DDD

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68) Auratech


Auratech
őstag

Ez olyan, mintha én azon puffognék, mimódon merészel az Intel avx2-vel hatékonyan multimédiát kódolni. Merthogy a tízéves hatmagos öreg procim (x5650) sokkal erősebb nyesben 4.4 GHz-en és mégis szar az avx2-t használó harmatag procikhoz képest videókódolásban.
Akinek multimédiás tennivalója van és mobil is szívesen, annak lesz a korábbi MACbook pro-nál erősebb médiakezelésű csendes Macbook Air-ja videóra, képre, hangra, webes multimédiára.. az iPadPro-nál kezesebb interfésszel.
Fullosan nem érdekel, hogy miként van megoldva az, hogy azonos 32 sávos, teleeffektezett VST setup harmada erőforrással megy az ARM-os notin, mint a 2016-osx86-on.
Ez olyan, mint mikor gpu támogatást kapott a webes grafika (WebGL), meg a videólejátszás (DXVA.) az X86-on. CPU-ból 40-50% a fHD stream terhelése a tízéves notin, támogatva meg 4-5%.
Hát most támogatva van sok minden és egyre több minden IS.

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#69) tovgab válasza Auratech (#68) üzenetére


tovgab
aktív tag

Tökéletesen egyetértek veled. Én sem értem a sok puffogót. Ha tényleg megoldja az Apple, hogy az M1 és a folytatásai jók legyenek általános használatra és kurva jók legyenek egy-egy optimalizált feladatra, az kinek és miért fáj?!
Ugyan kit érdekel, hogy pl. egy 4K videóvágást erőből oldja meg egy Intel/AMD proci + gpu, vagy egy erre optimalizált, alacsony fogyasztású, ARM chip oldja meg, a végletekig optimalizált szoftverrel?!
Ha valaki meg olyan speciális programot használ ami nem elérhető ARM-re és a fordítóval lassabb, mint X86-on, annak meg van 1000 másik lehetősége Win-es pc/laptop-ot választani.

[ Szerkesztve ]

O+ 5T ► Samsung Note 9 ► Huawei Mate 20 Pro ► Xiaomi MI 9 SE ► O+ 7 Pro ► O+ 8 Pro ► Poco F4 GT ► iPhone 13 Pro Max ► iPhone 15 Pro

(#70) Robitrix válasza ANT81 (#59) üzenetére


Robitrix
senior tag

egy proci TDP értéke nem jelenti a maximális fogyasztást.
nekem egy Ryzen 5 3600-osom van ami TDP kerete 65 watt. ennek ellenére mikor csúcsra kivan hajtva a proci és sírva jajgat, mint a 6 mag és 12 szál, akkor bizony a tényleges fogyasztás 81-84 watt körül van. Egy 105 watt TDP keretes AMD széthajtva tipikusan úgy 130-140 wattot fogyaszt.
egy 125 wattos újabb (10. generáció) intel proci bizony felmegy 200 watt főlé. 210-220-ra is akár. A TDP amúgy nem konkrét proci fogyasztást jelent, hanem thermal design power rővidításe. gyakorlatban azt mutatja meg, hogy a proci gyakorlati működés mellett milyen teljesítményű hűtőrendszert igényel. Persze egy proci azért alapvetően nem üzemel minden magon és szálan maximális teljesítményen órákig. A 65 watt TDP így azt jelenti, hogy ha használják a procit a hétköznapokon akkor egy olyan hütőrendszert igényel, ami biztonságosan lekezel tartosan 65 wattnyi elektromos teljesítmény hőmennyiségét. Ott van némi különbség az Intel és az AMD TDP felfogása közt, hogy az AMD egy saját alkalmazás mellett méri a proci teljesítményét, ami viszonylag jól megterheli a procit. Így amit ő megada TDP keretenek ahhoz képest úgy 20-30%-kal megy fölé a maximális áramfelvétel

(#71) Alchemist válasza tovgab (#69) üzenetére


Alchemist
addikt

Már a konzolokra is jellemző, hogy az adott vasból többet jóval hoznak ki, mint ami egy azonos szintű PC-s hardvertől várható.
Ha az Apple saját kézben képes az összes komponenst maximálisan összecsiszolni (ehhez rengeteg pénze van) és ehhez minden potenciált kihasználó fejlesztőrendszert létrehozni, nincs mit csodálkozni az eredményen.
Kisebb programozható digitális elektronikai elemeket én is vizsgáltam már működési hatásfok tekintetében és a kommersz termékekben a teljes potenciálnak töredékét használták ki.

[ Szerkesztve ]

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#72) vicze


vicze
félisten

Sokan itt nagyon fiatalok, és nem emlékezhetnek az Intel előtti Apple időkre Motorola majd Power-es Mac-ekre, amik szintén sebesség előnnyel indultak, aztán...
Persze most jobb helyzetben van az Apple nem szorul másra és az SW infra kellően erős (bár nem tudom ki akar iPad appot Desktopon futtatni...), de a múlt azt mutatja, hogy a külön úton járás már 2x zsákutca lett. Majd elválik ebből mi lesz.

(#73) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Azert ne felejtsetek el azt sem, hogy ebben a CPU mellett ott vannak a GPU es ML magok is + gondolom egy komolyabb video engine. Ezeket egyutt hasznalva lehet olyan dolgokat elerni ami hihetetlennek tunik. Ezeknek egy resze valamilyen formaban ott van az Intel es AMD CPU-kban is, csak a legtobb szoftver nem hasznalja ki ezeket. Az Apple kulon penzt is idot forditott arra hogy par fontosabb belsos es kulsos szoftver kihasznalja ezeket, mert nem CPU-t ad el, hanem a ra epitett sajat megoldast. Nagyon nagy elony szamara, hogy kvazi minden kulcselem hazon belul van tervezve, mint az OS, CPU, GPU, ML stb... es ha kell mindent a szinergia alapjan tervez mar az alapoktol.

Fogyasztasban is csak azok erhetik utol, akik hasonlo heterogen magos dizajnt hasznalnak es persze a legutolso gyartastechnologiaval dolgoznak. Szoval nem az Intel vagy az AMD ami szoba jon, hanem inkabb a Qualcomm, Samsung, Huawei, Nvidia vonal.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#74) Tigerclaw válasza vicze (#72) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Rovid tavon nagyon jol johet hogy iPadra sokkal tobb jatek van. Hosszabb tavon meg sokat szamit majd hogy viszonylag konnyen lehet majd irni appot egyszerre iOS-re, iPad OS-re es Mac OS-re ARM-os vonalon. Erdekes lesz majd raszabaditani ezekre a cuccokra a Steam-et es a Mac-es jatekokat Rosettaval. Ha azt az akadalyt jol veszi, sok vevot hozhat es kesobb meg tobb jatekkiadot.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#75) kalimist válasza Tigerclaw (#73) üzenetére


kalimist
aktív tag

Szoval nem az Intel vagy az AMD ami szoba jon, hanem inkabb a Qualcomm, Samsung, Huawei, Nvidia vonal.

A Qualcomm és a Huawei stock ARM Cortex magokat használ nem maga tervezi a mikroarchitektúrát. A Samsungnak a saját Mongoose mikroarchitektúrája vakvágány volt, ki is dobták és szintén stock ARM Cortex magokat használnak már. Az Nvidiának a 2015-ös Tegrája már a megjelenésekor sem volt acélos.

Tehát a fenti cégek csak abból tudnak "főzni" amit az ARM tervez.

[ Szerkesztve ]

(#76) vicze válasza Tigerclaw (#74) üzenetére


vicze
félisten

"iPadra sokkal tobb jatek van"
Tehát egy touchscreen inputos játékot akarsz játszani touchscreen nélkül? :)
Mac továbbra se támogat semmilyen touch inputot. Vannak alapvető platform akadályok, amit úgy látszik mindenki elfelejt.

(#77) Meridian válasza Ixion77 (#7) üzenetére


Meridian
senior tag

Nálad a pont (az ábra mindent elmond. Mondjuk még jó lenne egy hasonlót, amin az AMD is rajta van :)
De amúgy tényleg durva mit dobott most az Apple. Sajna csak a világ egy kisebb része hasznosítja majd, mert a többségnek vagy drága, vagy nem szereti magát a platformot (Apple üzleti filozófiáját/stratégiáját rühelve).

Persze hamarosan az ellenfelek is lépni fognak, mert lépéskényszerbe kerültek.
De ebből is jól látszik, milyen egy tetves cég volt az Intel. A fejlődés hátráltatója.

(#78) vicze válasza kalimist (#75) üzenetére


vicze
félisten

Akkor terveznek sajátot amikor csak akarnak, ahogy Qualcomm tette 2017-ig. Amennyiben nem költséghatékony ezeken a cégeknek minek csinálják. Megteheti bárki, ahogy Apple teszi. Pl. AMD is használ ARM magokat bizonyos termékeiben, gondolom jön mindjárt a válasz hogy nincs hozzáértés ott CPU tervezéshez. ;]

nV esetében meg nem igazán vagy képben mivel automotive-ban használják már elég rég a Denver 2-t, illetve már Carmel-t. Az meg más kérdés, hogy jelenleg és még elég sok évig semmilyen érdekeltségük nem lesz consumer CPU-kban.

(#79) kalimist válasza vicze (#78) üzenetére


kalimist
aktív tag

Az utolsó valóban saját fejlesztésű mikroarchitektúrárjuk a Snapdragon 820-ban lévő Kryo mag volt 2015-ben, utána jött 2016, 2017, 2018-ban jött a built on ARM Cortex korszak, ami azt jelentette, hogy a kért módosítást a stock-hoz képest az ARM fejlesztette. 2019-től pedi az A77-tel teljesen stock ARM (A77) magokra tértek át. Talán arra is emlékszel 2013-ból, hogy a QC gimmick-nek hívta a 64-bites Apple A7-et. :)

Az nV Caramel az ARM Cortex A75 szintjén van a Denver 2 pedig még gyengébb de igaz, automotive-ban ott vannak. :)

(#80) strogov válasza vicze (#78) üzenetére


strogov
senior tag

"AMD is használ ARM magokat bizonyos termékeiben, gondolom jön mindjárt a válasz hogy nincs hozzáértés ott CPU tervezéshez."

Butaság lenne ilyet mondani. Mindenki a piacból él. Az AMD hiába állna neki arm alapon fejleszteni ha nem tud egy OS-t fölé tenni és az egész cókmókot eladni. NV, QC ugyanez.

Az apple azért léphet ilyet mert egyrészt minden házon belül van, nem kell egy másik céggel évekre összebútorozni, hogy valami épkézlább dolog összejöhhön (lásd QC-MS). Másrészt az apple user-ek akik nem csak böngésznek azok is nagyon jól körülhatárolható szoftvereket használnak. Így elég volt első körben pár tucat céghez bekopogni, hogy mi vagyunk az apple és itt a világmegváltó DTK-nk. MIndenki boldogan állt neki portolni, és az apple-nek se kellett ezer felé szakadni a DTK support-nál.

Arra amit az apple most csinál nincsenek iparági szabványok, így nincs mivel követni őket. A szerteágazó pc-s világban elősször a millió cégnek kell megállapodni, aztán e szerint gyártani, hogy az OEM-ek szállíthassanak. Ez teljesen reménytelennek tűnik pár éven belül.
Ráadásul az integráltság miatt egy sor szereplőnek nem is osztanak lapot.

(#81) vicze válasza kalimist (#79) üzenetére


vicze
félisten

Még minding nem csak a mobil világ létezik ARM oldalon.
De tessék, csak Apple tud ARM CPU-t tervezni...

(#82) vicze válasza strogov (#80) üzenetére


vicze
félisten

Miért kéne AMD OS-t adjon fölé? Linux köszöni jól van rajta, esetleg Windows on ARM? ;)
Ahova ők tervezik az server, másrészt...

Az utolsó bekezdésedet kérdeztem végső soron #65-ben.
Ahhogy, hogy zárt rendszereken kívül architektúra váltás történjen, borzasztó sok dolognak kell megtörténnie. "Wintel" környezet borzasztóan be van betonozva.

[ Szerkesztve ]

(#83) Tigerclaw válasza vicze (#76) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Azt eleg konnyu megoldani, foleg hogy a iPad mar tamogatja az egeret, egermutatot. Nem mondom hogy minden app eseten idealis a dolog, de sok eseten 100%-osan mukodhet.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#84) Tigerclaw válasza kalimist (#75) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Nem az a lenyeg, most mit csinalnak, hanem az hogy 2-3 ev mulva mi lesz nekik. A Qualcomm pl. kozosen dolgozik az MS-el az Surface Pro X-be valo chipen, vagyis komolyan erdekeltek abban, hogy az SQ1 kovetkezo generacioja felvegye a versenyt az M1-el.

[ Szerkesztve ]

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#85) vicze válasza Tigerclaw (#84) üzenetére


vicze
félisten

3napja jött ki a SQ2-es X gen2, szóval max. SQ3 majd...

(#86) Mr Bond 007 válasza Tigerclaw (#84) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Azt már régebben megmondták a teszteken hogy alig gyorsabb az sq1-nél. És csak a drágább verziókba tették bele. Kár érte. :( Én is nagyon vártam milyen lesz. (A surface pro x-re gondolok.)

[ Szerkesztve ]

(#87) ANT81 válasza Robitrix (#70) üzenetére


ANT81
csendes tag

"egy proci TDP értéke nem jelenti a maximális fogyasztást"

Ezzel tisztaban vagyok, de ez nyilvan az almanal is igy van (mondjuk roluk pont nem kepzelem hogy hivatalosan megadjak a tdp-t), a tesztekig masbol nem nagyon lehet kiindulni. Ezert is irtam fentebb, hogy tartos terhelesnel nyilvan nem egyforma sebessegu lesz a mbp es az air. Ezzel egyutt az az erzesem, hogy almaeknak komoly elonyuk lesz ebben a versenyszamban nem csak az arm miatt, de az 5nm, a dedikalt feldolgozok, es a 4 gyengebb mag miatt is.

(#88) BatchMan


BatchMan
senior tag

Almát hasonlítgattok a körtéhez :). De tetszik, hogy felbolygatták az állóvizet. Az jutott eszembe, hogy a megboldogult ifjú koromban nem értettem mitől lett népszerű az 1 MHz alatt működő 6510-el a Commodore64, miközben a Spectrumban 3,5 MHz Z80 messze magasan verte.
És eltűnt a süllyesztőben a 68000-es prociszéria is, pedig egy 80286-hoz képest nyilvánvalóan jobb volt programot írni rá.
Lehet, hogy az M1 jobb, mint az Intel i7 mondjuk GFlops/Watt -ban kifejezve, de ha nem tud kitörni az alma zárt világából, sziget marad a tengerben. Vannak meglévő licence-im, és ezek a Win világhoz kötnek, a kölöknek tenger játéka szintén winhez kötve. Ha gépet veszek, nekem svájci bicska kell, ami mindenre (is) jó.
Már Ádám is megszívta az első almás ígéretet, de lássuk mit hoznak az első user tesztek, ki tudják-e használni azt a jót, amit M1 alma ígér nekik!

(#89) strogov válasza vicze (#82) üzenetére


strogov
senior tag

"Ahova ők tervezik az server"

Anno az x86 a desktop/workstation piacot vette el a nagyoktól. Aztán pár apache "szerver" már ment x86-on. Aztán már nem voltak a nagyok.
A google képes volt központi akku helyett minden egyes szerverbe akkut tenni, mert így pár W-ot spóroltak gépenként. Ha olcsóbb lesz arm szervert üzemeltetni akkor azt fognak.

Egyébként amd, nv, qc, vagy az OEM mindegy, de valakinek kell OS-t adnia ha el is akarja adni a cuccot, és nem akármilyen OS-t kell adnia hanem olyat ami kihasználja az összes extrát amit a soc-ba pakoltak és ez még mindig nem elég. Fejlesztő eszközöket is kell adnia, hogy mások is kihasználhassák a potenciált.
x86-on ha nem akarsz GPU-t használni triviális egy linux-ot lefordítani és adni a motyót. Ha ez már kevés lesz, mert lesz olyan aki cpu, gpu, npu, akármi megoldásokkal gyorsabb akkor ki fog olyan fejlesztő eszközöket adni ami optimálisan használja ezeket? Az MS esetleg tudna, de ők még a QC-vel se tudták összehozni normálisan pedig 2 éve megy a cuccuk "élesben". Amit eddig csináltak az bohóckodásnak is kevés.
Más jelentkező?

(#90) strogov válasza BatchMan (#88) üzenetére


strogov
senior tag

"Ha gépet veszek, nekem svájci bicska kell, ami mindenre (is) jó."

Az M1-es gépek apple fanatikusoknak készülnek. Olyan embereknek akik ki se látnak az alma világból. Ők azok akik nem használnak semmi extrát. Nekik minden IS lesz ezeken a gépeken amit eddig használtak, és minden IS kibaszott gyors lesz. A többieknek majd a következő etap szólhat esetleg.

(#91) VirsLee válasza strogov (#90) üzenetére


VirsLee
őstag

PC-m van, 2, windows az egyiken, linux a másikon. Egyiken sincs harapott alma. De ha meggyőzőek lesznek a tesztek a ventillátor nélküli macbook air-ről, akkor jön a macbook. Nem érdekel, hogy sokan itt klausztrofóbiás rohamot kapnak a hirtől, hogy Apple most aztán majd minden bezár. Win-en is minden szoftvert megvettem. Nem különösebben érint meg, ha a másikon is fizetni kell :) Valahol ez a normális. Én se szeretnék ingyen dolgozni, mástól se várom el.

(#92) Tigerclaw válasza BatchMan (#88) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Az atlaguser nincs Windowshoz kotve, sot azt se tudja hogy kotve van-e valamihez. Amire kell neki a gep, arra tokeletesen jo az Inteles es ARM-os mac is...sot az utobbi sok tekintetben jo is. Levelezes, bongeszes, irodai szoftverek, kep, video nezegetes, szerkesztes, barmilyen netes szolgaltatas, mind mind mukodik. Most kaphat megtobb appot, meg tobb jatekot iOS-rol, illetve nativan/Rosetta 2-n keresztul.

Persze annak nem valo, akinek eddig sem volt jo a Mac, mert nem letezett ra a neki fontos alkalmazas vagy jatek. Mondjuk akinek annyira fontos a jatek, annak amugy is van valami gamer like PC-je vagy konzolja.

Azt mondjuk nem tudom mit szolnak azok a fejlesztok akik fizetos appokat keszitenek es eddig a vasarlas az egy accounton belul levo kompatibilis iOS eszkozokre szolt, most meg Mac-en is hasznalnak.

Meg persze az ara sem olcso egyiknek sem, legalabbis a mi penztarcanknak. Az USA-ban a statisztikak szerinte 3-bol 1 gep Mac, 2 Windowsos.

Egyebkent nekem se valo, mert jelenleg nem futnak rajta a programozashoz hasznalt cuccaim az ARM miatt, de az is extra igeny.

[ Szerkesztve ]

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#93) Mr Bond 007


Mr Bond 007
őstag

Baldur’s Gate 3 gameplay Apple M1-en [link]

(#94) strogov válasza Mr Bond 007 (#93) üzenetére


strogov
senior tag

Egy passzív géptől több mint jó. Blizzard is dolgozik a natív klienseken.

(#95) kalimist válasza vicze (#81) üzenetére


kalimist
aktív tag

Igazad van, pontosítok: mobilterületen jelenleg csak az Apple és maga az Arm tervez mikroarchitektúrát de összeségében nézve évek óta magasan az Apple a legjobb Arm ISA cpu tervező tehát végül is elmondható, hogy ott értenek legjobban ezek tervezéshez. ;] Hiába van sok pénz az még nem jelent automatikusan csúcs cpu-t (lásd Samsung Mongoose) hanem ahhoz egy kompetensebb tervezőcsapat is kell. A QC a 64-bites váltás után egy architektúra után gyorsan be is fejezte a tervezést, ennyire lehetett gimmick az A7. :DD

A linkelt Qualcomm Falkor (Centriq) egyébént 2018-ban meg is szűnt olyan "jól" sikerült és kész termék sosem készült belőle de azért közel 300 fő elbocsátásához vezetett. :)

[ Szerkesztve ]

(#96) Atom_Anti


Atom_Anti
senior tag

Hát ez azt odaver rendesen Intel laptopoknak . És nem is fos Windows 10 fut rajta, hanem valami sokkal szebb :R

(#97) Noukoum válasza Atom_Anti (#96) üzenetére


Noukoum
veterán

Példaértékű hozzászólás.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#98) Parallaxis válasza Noukoum (#97) üzenetére


Parallaxis
addikt

A megfogalmazás nem a legjobb, de ettől még igaza van :)

(#99) Auratech


Auratech
őstag

A kérdés az, hogy a következő generációs ipad pro-n milyen oprendszer lesz, lehet. Technikailag semmi akadálya nem lenne a Big Sur-nak se. Egér-billentyű megy az iPad Air2-n is.
Akkor legalább az érintős IOS appok rendesen használhatók lennének, ha nem érintős az új Macbook Air.. Van előirányzat, mikor kerülnek Apple Silicon alá a MAc Pro-k? Egy +20e Geekbench multi azért biztosan szükséges.
Vagy felhegesztenek 4-8 M1-et aktív hűtéssel a deszkára..?

Auratech Field Recording

(#100) vicze


vicze
félisten

Azt felejti el mindenki hogy ezek a mobil(márlimt telefon) SoC-k nem skálázhatók úgy mint egy desktop CPU, nem véletlen, hogy ugyan az a SoC van minden termékben azonos teljesítménnyel.
A több egybekötése gigantikus chipek formájában történik, a magszám növelésével, és a fogyasztás is elkezdett felszökni. Minden felhasználásra nem lehet HW gyorsított elemet rakni a SoC-ba.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.