Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Plasticbomb


Plasticbomb
addikt

Stan Lee

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#2) Syl


Syl
nagyúr

Már bocs, de a cikk szerzője látta egyáltalán a filmet / olvasta a regényt? Mert ha igen, akkor tudná, hogy HAL nem volt gonosz (egy számítógép hogy lehet gonosz? :F ), pusztán a programozása szerint végrehajtotta (legalábbis megpróbálta végrehajtani) a reá bízott feladatot.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3) Polarstar


Polarstar
nagyúr

Anno régen a Performán és a iMac-emen volt Hal9000 hangprofil.
Imádtam!

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#4) dajkopali válasza Syl (#2) üzenetére


dajkopali
addikt

én úgy vélem, hogy Kubrick egyik zseniális húzása ebben a filmben, hogy pont ezt a problémát feszegeti - ami Lemet és Asimovot is különösképp érdekelte -, hogy hol a határ? van-e határ? van-e billenés? lehetséges-e az, hogy az emberek által programozott gépi intelligencia egyszer csak emberi szempontból gonosszá válik?
kiváló alkotóként nem ad választ, csak kérdést tesz fel

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#5) Béééla válasza Syl (#2) üzenetére


Béééla
őstag

Akkor az antiszoc pszichopata sem gonosz, mert logikusan cselekszik, és valakiket megölni egy célért oké mert megakadályozhatták volna a cél elérésében .

Bélabá

(#6) Syl válasza dajkopali (#4) üzenetére


Syl
nagyúr

Én nem emlékszem a könyvben semmilyen emberi érzelemre, leginkább azon pörgött (ami abban az időben nagy félelem volt az emberek között), hogy tévedhet-e a gép.
Volt egy alap intelligenciája, kapott egy feladatot (amiről az űrhajósok nem is tudtak) és azt a programja szerint végrehajtotta - kiiktatva a feladatot veszélyeztető eleme(ke)t.

(#5) Béééla

Hmm. Az ugye megvan, hogy HAL nem ember volt, hanem egy számítógép? :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7) Polllen válasza Syl (#6) üzenetére


Polllen
nagyúr

Szerintem igen és a párhuzam is jó.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#8) CPT.Pirk válasza dajkopali (#4) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De nem erről szólt a történet. HAL9000 kapott egy utasítást a földről a legénység tudta nélkül amit nem lehetett logikailag összeegyeztetni a korábbi, szintén érvényben lévő utasításaival, ez okozta a viselkedésének módosulását. Tisztán emberi hiba vezetett a legénység többségének halálához, nem a gép működött rosszul.

Nem tudom láttad-e a 2010-es folytatást, ott elmondják mi miért történt. Btw érdemes a történet lezáró részét is olvasni, ami 3000-ben játszódik, persze csak könyv formájában.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9) Béééla válasza Syl (#6) üzenetére


Béééla
őstag

Persze, csak analógia. (a titkos utasítást amit említettek, el is felejtettem)

Bélabá

(#10) Hunpriest válasza Syl (#6) üzenetére


Hunpriest
senior tag

Amikor lekapcsolják azért egész konkrétan könyörög az életéért.

(#11) sh4d0w válasza dajkopali (#4) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Gép nem lehet gonosz. Végrehajtja a programozott utasításokat. A Skynet sem gonosz, hanem végrehajtotta azt, amire programozták: elkezdte irtani az emberi gonoszságot.

De menjünk még egy kicsit tovább: tegyük fel, hogy egy jövőbeli MI azt a feladatot kapja, hogy számolja fel az éhínséget, ezért nekiáll milliárdokat ölni, hogy a többieknek legyen elég élelem. Gonosz MI lenne? Kétlem, csak a lehető leghatékonyabban áll neki a feladatnak.

https://www.coreinfinity.tech

(#12) stellaz


stellaz
addikt

ööö.... a könyvben HAL mintha nem lett volna gonosz, csak a feladatát próbálta végrehajtani, igaz, azt nem túl szerencsés módon.

[ Szerkesztve ]

(#13) arnyekxxx


arnyekxxx
veterán

Én nem találtam a gonosz szónak olyan definícióját ami illene HAL9000-re

De ha túltesszük magunkat ezen a kérdésen és gonosznak tartjuk akkor is felmerül, hogy miért "ő" lenne a "leg" azzal a pár áldozatával.

Kicsit Blikkes lett az a cím.

[ Szerkesztve ]

(#14) Polarstar


Polarstar
nagyúr

Igen, a számítógépek sem értik a nézőpontokat. Ezért jönnek a hibák.

Pl:
Az aranyhal elmegy szabira, és megkéri a cápát, hogy helyettesítse.
Mikor hazajön, megkérdezi mi volt?
- Áááá, semmi különös, csak egy halász fogott ki, az ő kivánságát teljesítettem.
- Mit kért?
- Azt kérte, hogy "érjen le a pöcsöm a földig!"
- Erre mit varázsoltál?
- Leharaptam tőből a lábait! :DDD :DDD

Végül is sikerült!

Még mindig emlékszem a HAL hangjára. "Human Error!"

[ Szerkesztve ]

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#15) ROBOTER válasza sh4d0w (#11) üzenetére


ROBOTER
addikt

"Gép nem lehet gonosz. Végrehajtja a programozott utasításokat. A Skynet sem gonosz, hanem végrehajtotta azt, amire programozták: elkezdte irtani az emberi gonoszságot."

Egy bizonyos komplexitás utána nehéz elválasztani a gépet az élőlénytől. Főleg ha a rendszerének a véletlenszerűség is szándékosan része.

A Skynet pedig a történet szerint "öntudatra ébredt", tehát elérte azt a komplexitást, ahol már önálló gondolatai lehettek.

(#16) TomMusic


TomMusic
őstag

Kaptár hologram kiscsaj...
Mind itt fogtok meghalni
..vagy valami ilyesmit mond :D

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#17) Necroman_Mk2


Necroman_Mk2
őstag

Szép kort megélt, nyugodjék békében! :(

Stanley Kubrick amúgy az Univerzum című, rövid dokumentumfilm narrációja után választotta HAL-9000 szerepére. A héten meg is néztem, még ma is lenyűgöző.

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.