Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ledgeri


ledgeri
nagyúr

PM981 némi módosításáról van szó
Abban SLC van?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#2) GIJoe válasza ledgeri (#1) üzenetére


GIJoe
addikt

3D TLC "64-layer V-NAND"

(#3) Cyberboy42


Cyberboy42
senior tag

már ezekből is jön új minden évben mint a telefonokból ?!

...A teknős ezután pszichoanalitikusként kezeli az identitászavaros krokodilt...

(#4) vlevi válasza Cyberboy42 (#3) üzenetére


vlevi
nagyúr

Persze.
És valahol igazuk is van.
Folyamatosan fejlődik a NAND flash technológia, nincs értelme gyártásban tartani a korábbi modelleket.
Az, hogy fejlődik, természetesen nem biztos, hogy mindíg nekünk jobb, mert a Samu is keresi az olcsóbban előállítható, de drágábbal eladható termékeket, valahol érthető is a dolog.
De miért is lenne jó, ha ezek helyett az SSD-k helyett még mindíg csak a 830-as sorozatot lehetne kapni, ugyanolyan áron, mint 5 éve?
Én csak azt sajnálom, hogy a B75 chipsetes alaplapomon nincs ehhez megfelelő csatlakozó, így nem tudom kihasználni az NVMe előnyeit, csak a SATA-t, annál pedig már a 830-as is kb a maximumot hozta, vagyis azt a kb 500MByte/sec átvitelt, amit a SATA elbírt. Ennél feljebb lépni már csak ilyen foglalatú SSD-vel tudnék, de ahhoz lapot (procit, memóriát) kellene cserélnem.

(#5) Manbal válasza Cyberboy42 (#3) üzenetére


Manbal
senior tag

nem baj az, ha van fejlődés :) nekem van egy 960 evo-m, erről biztos nem váltok 970-re, de azért van előrelépés. Az a bő +20%os írás tempó, és a +25%-os IOPS (lassan már 2x-ese egy HDDnak) azért nem rossz. :K

[ Szerkesztve ]

(#6) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Meh, én meg szombaton vettem 960-at, elsietett impulzus vásárlás volt. Még jó, hogy az SSDt nem tartom annyira nagyra, hogy 2-3 napnál tovább ostorozzam magam emiatt.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#7) #72042496 válasza vlevi (#4) üzenetére


#72042496
törölt tag

Lehet, átállnak az éves ciklusra, én egyelőre a 960 EVO > 970 EVO váltásnál látok csak ilyen kezdeményt. Aztán korábban az EVO és a PRO sorozat is külön jött, a 860-as és most a 970-es családban viszont már együtt jelentek meg. Mintha kezdene valami rendszer kialakulni.

Kíváncsi vagyok, később lesz-e 2 terás PRO, esetleg még nagyobb. Enélkül hiányérzetem van, mert semelyik modell sincs egyértelműen a skála tetején.

"Én csak azt sajnálom, hogy a B75 chipsetes alaplapomon nincs ehhez megfelelő csatlakozó, így nem tudom kihasználni az NVMe előnyeit"

Egy PCIe x4 adapterrel is használhatnád a mostani lapodban. Nagy különbség amúgy nincs, a szekvenciális másolást leszámítva, mert NVMe SSD-knél az brutál.

(#6) Pinky Demon: Ha online vetted, akkor elállhatsz a vásárlástól. Ha EVO-ról van szó, akkor az 5 év garancia lehet egy érv a 970 mellett, használat szempontjából meg tökmindegy az egész. Én új szériás SSD-vel 3-6 hónapot egyébként várnék, nem csesztek-e el bennük bármit is.

[ Szerkesztve ]

(#8) gradinkov


gradinkov
csendes újonc

Odatehettetek volna melle a prev-gen szamokat, mert ez igy pont semmit nem er. De mindegy.

(#9) Cathulhu válasza #72042496 (#7) üzenetére


Cathulhu
addikt

Igen, erre en is gondoltam, de ahhoz megint meg kellene bontani a vizet, mert ott ul a VGA alatt, ahhoz meg nincs kedvem harmadszor is tavasszal :D jo lesz nekem igy is, abban meg vegkepp igazad van, hogy uj szerias early adopternek lenni veszelyes.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#10) vlevi válasza #72042496 (#7) üzenetére


vlevi
nagyúr

Csak szerintem nem tudnám használni arra, amire ki van találva.
Utánaolvasgattam már egy kicsit a dolognak, és adapterrel valóban elindulna, de nem valószínű, hogy bootolni tudnék egy B75 chipsetes, vagyis 2012-es kiadású lappal.
Ha jól olvastam, legjobb esetben is csak az egyik SATA port helyett működne, SATA sebességgel. Semmit nem érzékelnék abból a 2-3000-es olvasási sebességből.

(#11) MasterMark válasza vlevi (#10) üzenetére


MasterMark
titán

Vannak olyan NVMe SSD-k, amik boot-kor legacy AHCI-ben mennek, hogy tudj róla bootolni, és csak utána vált NVMe-re.

szerk.: Ja és ezek PCI-Express-esek, úgyhogy nem a SATA portból vennének el, hanem a PCI-E lane-jeid közül.

Szóval csak egy legalább 4x-es PCI-E slotba kellene beleraknod.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#12) #72042496 válasza vlevi (#10) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ahh, ezt nem tudtam. Így tényleg semmi értelme nem lenne.

(#13) MasterMark válasza #72042496 (#12) üzenetére


MasterMark
titán

Pedig van rá megoldás...

Switch Tax

(#14) #72042496 válasza MasterMark (#13) üzenetére


#72042496
törölt tag

Most látom csak a korábbi válaszod. Én annyit olvastam, hogy PCIe kártyával működik már a dolog, de a részletekhez, konkrét esethez nem tudok hozzászólni.

[ Szerkesztve ]

(#15) MasterMark válasza #72042496 (#14) üzenetére


MasterMark
titán

De egyébként az is megoldható, hogy a boot részét a régi SSD-jére rakja, de a rendszer már erről fut NVMe-ben.

Switch Tax

(#16) Tidus


Tidus
addikt

Samsungot márt követni is nehéz, olyan tempót diktálnak memória chip, és SSD fronton.

(#17) arn


arn
félisten

Mostanaban nem kapkodjak el a frisseseget a phn. A legtobb oldal mar tegnap lehozta a tesztet.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#18) sb válasza MasterMark (#15) üzenetére


sb
veterán

Így van, ha minden igaz, elég pl. az UEFI boot fileokat áttenni, akár HDD-re is vagy egy pendrive-ra. Aztán maga a Windows töltés már mehet az NVMe SSD-ről.

[ Szerkesztve ]

(#19) vlevi válasza MasterMark (#11) üzenetére


vlevi
nagyúr

Egy 2012-es lapban semmi sem biztos, inkább nem kiserletezek. Majd, ha ez a mostani gépem szetdurran, akkor cserelek, addig elég a 600MB/sec.

(#20) vlevi válasza vlevi (#19) üzenetére


vlevi
nagyúr

Persze, ha valaki megdobna egy ilyennel, nem hajitanam vissza :)

(#21) Maelephant válasza Tidus (#16) üzenetére


Maelephant
aktív tag

Piacvezető (ha nem tévedek)

(#22) Jassz


Jassz
tag

Nem baj az ha jönnek az újabbak :) Nekem 850 EVO-m van, nem is tudom pontosan talán 3.5 éve vehettem? Most nézem, 11153 órát ment ami több mint 464 nap :Y . Fel sem tűnt mekkora kocka vagyok. Jó cuccok ezek :)

(#23) moleculez válasza vlevi (#19) üzenetére


moleculez
veterán

Jelenleg gombhoz a kabátot elven menne a dolog, az SSD miatt fél gépet upgradelned kéne...

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#24) Dtomka


Dtomka
veterán

SAMSUNG 970 EVO VS 850 EVO VS 960 EVO BENCHMARK SSD REVIEW VS Plextor M8Pe VS INTEL 750 / TEST
Jól sikerült ez a sorozat is.

Már csak a melegedést kellene valahogyan megoldani.
Ne a vásárlónak kelljen otthon +1 ventit rámókolni. Hisz ha magas a hőmérséklet akkor a teljesítmény csökkenhet.

Samsung 960 EVO 1TB M.2 NVMe - unboxing & FLIR thermal testing during VMware 6.5 Win 10 VM cloning

Tudom ez 960, de a 970 is hasonló hőmérsékleteket produkálhat szerintem.

(#25) sb válasza Dtomka (#24) üzenetére


sb
veterán

Valahogy a fogyasztási tesztek is kimaradnak manapság... talán nem véletlen.

Egyébként szerintem érdekes lenne egy notiban való teszt is, mert az utóbbi 3-4 SSD-m közül (SATA, PCIe AHCI, NVMe) mind a töredékét tudta akksiról a normál méréseknek 4k-ban. Főleg a gyorsabbak.
Ilyen szempontból szerintem sok ember feleslegesen hajt a csillió iops-ra notihoz, cserébe kap egy 70-80 fokos 6-8W-os komponenst oda, ahol amúgy is rosszul jön mindkét paraméter.

(#26) arn válasza sb (#25) üzenetére


arn
félisten

vmelyikben van is... es ebben jo pl a wd black, mert az kevesbe melegszik.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#27) Ringman


Ringman
nagyúr

storagereview-n már van teszt az evorol és a prorol is

(#28) #72042496 válasza Ringman (#27) üzenetére


#72042496
törölt tag

970 EVO: "For performance the drive was lackluster to poor, a bit of a shock coming from Samsung."

Oké, hogy a mindennapokban nem érezni, és biztos csiszolják még a későbbi firmware-ekkel, de ez akkor is csalódás azért.

[ Szerkesztve ]

(#29) kenwood


kenwood
veterán

a 250 gigasnal a 300 mb iras komoly ?

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#30) mepet válasza Dtomka (#24) üzenetére


mepet
addikt

Bevallom azt hittem, hogy csak a régi beidegződések miatt gondoltam, hogy tilos venni EVO és PRO végzősésű samsung SSD-ket, mert drágábban lassabbak és melegebbek, mint az PM951 és SM951 és azok utódai (pl. a cikkben említett PM971), erre még mindig ez a helyzet.

Ezek otthonra szánt cuccok, és csak azért olcsóbb és jobb a többi típus, mert azok üzleti gépekből származnak? Vagy hogy van ez, érti valaki ezt a "számozást"?
Az árakkal kapcsolatban: én csak a hardveraprós árakat ismerem, lehet, hogy a boltokban máshogy van.

(#31) #72042496 válasza mepet (#30) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ezekre az OEM SSD-kre van több év garancia, illetve jár hozzájuk támogatás? Jönnek új firmware-ek, Magician ismeri őket?

(#32) Nite


Nite
őstag

azert a boot folyamattol nem kell annyira felni :)

UEFI-vel sima a boot ebben az atalakitoban: [link], de ha nincs UEFI az sem nagy gond, csak kell elozetesen be kell bootolni egy Clover-t :) [link]

Paid my dues!

(#33) mepet válasza #72042496 (#31) üzenetére


mepet
addikt

Gari rendszerint csak DOA-ra és kompatibilitásra, támogatás alatt nem tudom mit értesz, nekem ilyen még sosem kellett.

Fw: nincs, de nem is kell. Ha mégis kell Dell vagy Lenovo honlap.

Samsung Magician: tökéletesen működik.
(The Magician SSD management utility is designed to work with all Samsung SSD products including 470 Series, 750 Series, 830 Series, 840 Series, 850 Series, 860 Series, 950 Series and 960 Series.)

(#34) #72042496 válasza mepet (#33) üzenetére


#72042496
törölt tag

Támogatás alatt az új firmware-eket és Magician-t értettem. Át tudom-e klónozni a régi rendszert Magician-nel egy ilyen OEM SSD-re.

(#35) Dtomka válasza mepet (#30) üzenetére


Dtomka
veterán

Jók ezek az SSD-k, a régebbiek is azok voltak. Otthoni felhasználásra "több mint" elég. Tesomnak 850 van (azt hiszem), és gyors nem melegszik. (sata3!)

Lehet az M.2 2280-as csatolásúak melegszenek, de villámgyorsak + 5 év gari azért eléggé jó dolog.
A hivatalos oldalon össze lehet hasonlítani, ha valaki kíváncsi melyik mit tud:
Solid State Drives

(#36) mepet válasza #72042496 (#34) üzenetére


mepet
addikt

Aha, emlékeim szerint a Magiciannal migráltam anno, ami a clonix programját futtatta.

(#37) sb válasza Nite (#32) üzenetére


sb
veterán

Azért én sz*ptam vele pár (10) órát az előző SSD-vel. Nem minden úgy megy, ahogy a nagy könyvben meg van írva... még akkor sem ha papíron működnie kéne és támogatott.

Latitude-ba került be PCIe AHCI SSD. Elvileg támogatja, Bios látja, kiírja, hogy PCIe M.2 SSD-t lát.
Nem bootol róla...
USB-ről win telepítő indít, az is látja, simán felmegy rá a win10 telepítés: restart: nem bootol. Ugyanígy más cuccokkal bootolva is azonnal látszott a drive.

Hivatalos oldal szerinte mennie kéne, a SATA-AHCI-NVMe howto-juk is egy sz*r ilyen szempontból, a fele nem volt jó az infóknak.

És akkor jött a pendrive+Clover: az se látja alapból, mivel nincs meghajtó, nincs bootolás sem, 15-20 mp timeout után bejött a recovery menüje és ott, kézzel kiválasztható volt a meghajtó és bootolt. :)
Utána kipróbáltam még 1-2 custom uefi loadert hasonló alapokon, de ugyanez volt a tünet.

Kézi recovery boot-tal használtam egy ideig, ezen kívül tökéletesen ment minden az SSD-vel boot után.
Azóta meg NVMe-vel megy a boot is. :)

(#38) sb válasza arn (#26) üzenetére


sb
veterán

Volt alig fogyasztó SATA SSD-m is amin valamilyen power management ugyanezt csinálta. Pedig az nem evett és nem melegedett. Ellenben kikapcsolhatatlan volt. Cserébe vagy 3-4x lassabb volt, már-már HDD feelingje volt néha 1-2 program indításnak.

De ugyanez a szint megy most NVMe-n is nálam (Toshiba XG4): a Win boot akkuról mondjuk 4x lassabb. Hálózatról mondjuk 6mp-ig forog a win betöltő karika. Akkuról elkezd szemmel láthatóan sokkal lassabban forogni, 10-15mp forgás után rádugod a töltőt, a karika begyorsul és 2 mp múlva már logol be. :)

(#39) arn válasza #72042496 (#28) üzenetére


arn
félisten

erdekes amugy, hogy a wd black 3d annyira nem tunt szimpatikusnak a 960evohoz kepest, de most a 970evohoz kepest egyre szimpibb :D de tesztje valogatja, mert vmelyik reviewban elorelepes a 970evo a 960evohoz kepest.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#40) Nite válasza sb (#37) üzenetére


Nite
őstag

hat az tenyleg szep szps ;] bar megkockaztatom, hogy latitude specifikus :F

nekem az osregi dx58so2-ben is bootol clover nelkul a jeyi-ben a 960 evo :K

Paid my dues!

(#41) mepet válasza Dtomka (#35) üzenetére


mepet
addikt

A linkelt honlapon nincsenek fent az OEM cuccok. Ezekre gondolok, mint olcsóbb, de szintén villámgyors alternatívára (nyilván gari, vagy más kompromisszummal): SM951, SM961, PM951, PM961, PM971. Ezekkel is érdemes lenne összevetni őket.

A satásak még jó, hogy hidegek, mikor 5-ször olyan lassúak...

(#42) Dtomka válasza mepet (#41) üzenetére


Dtomka
veterán

Igen valóban nincsenek. Viszont találtam 1 videót, a hőmérsékletek valami brutálisak a korábbi modelleknél. Télen persze hasznos is lehet :D
Samsung 950 Pro vs Samsung SM951 Thermal Comparison

(Tudom azért írtam, hogy valamit, valamiért)

[ Szerkesztve ]

(#43) #72042496 válasza Dtomka (#42) üzenetére


#72042496
törölt tag

A hőtermelése ettől még nem lesz magas. :)

De ez a videó tényleg elég durva. Nekem beüzemeléskor a 960 PRO már nem ment 71 fok fölé (szoftverből néztem, de ennyit csak nem csal), és a videóval ellentétben a másolás sebessége is gyakorlatilag kontans 495 MB/s volt - ennyivel bírtak a 850 EVO-k olvasni. Sokkal több adat is került fel rá; valamivel terabájt fölötti mennyiség néhány nagyobb részletben, gyakorlatilag rögtön egymásután.

Nincs rajta külön borda vagy hűtés, semmi. Ott figyel az alaplapi M.2 slotban a VGA alatt.

[ Szerkesztve ]

(#44) sb válasza Nite (#40) üzenetére


sb
veterán

Igen. Lehet, hogy ezt nem írtam konkrétan, de egyértelműen Latitude bios bug.

(#45) pengwin válasza #72042496 (#43) üzenetére


pengwin
addikt

Persze, hogy nem ment 71 fok fölé, ha csak a maximális írási sebességének kevesebb, mint harmadát használtad ki.

Én csak azért merek NVMe SSD beszerzésén gondolkodni, mert a Dark Rock TF szépen hűtené a PCIe m.2 SSD-t is, ráadásul a kiszemelt tipusnak (ADATA SX8200) van opcionális hűtőbordája.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#46) #72042496 válasza pengwin (#45) üzenetére


#72042496
törölt tag

A videón a 950 ezt se éri el sokszor, mégis 100 fokos a végére. Gondolom throttling miatt, de a 960-hoz képest ez mindenhogyan gyenge.

[ Szerkesztve ]

(#47) Maelephant válasza mepet (#36) üzenetére


Maelephant
aktív tag

Megjegyzés (off): én kb. egy hónapja migráltam a Samsung saját programjával egy laptop csiga 1 TB HDD-jéról egy 860 Evo-ra gond nélkül. On: sajnos egyik itthoni gép alaplapja sem alkalmas M.2. meghajtók fogadására.

(#48) Nite válasza Maelephant (#47) üzenetére


Nite
őstag

az nem problema, itt a segitseg: [link] :K

Paid my dues!

(#49) Maelephant válasza Nite (#48) üzenetére


Maelephant
aktív tag

NaháP...!!! És erről bútor is simán (most épp a rendszer-SSDm a legidősebb és a legkisebb, csak azt volna érdemes cserélni vmikor a belátható jövőben)? Vagy a fenti varázsmegoldás kell hozzá?

(#50) pengwin válasza kenwood (#29) üzenetére


pengwin
addikt

SATA2 szint, teljesen komolyan!

(#35) Dtomka
A SATA3-as SSD-k nem melegszenek, se 2,5"-es, se m.2 formátumban.
Az m.2 PCIe-vel elérhető nagyobb sebességgel járó magasabb fogyasztás kell a melegedéshez.

(#46) Balika911
Azon a videón leginkább az látszik, hogy az OEM SSD firmware-je jóval toleránsabb a magas hőmérsékletek iránt, gondolom ez a rövidebb garanciaidő miatt van így (nem kell 5 vagy 10 évet kibírnia, csak 1-2-3-at, amíg a notebook amiben van garanciás). Ha meg megbonthatatlan eszközbe kerül akkor ott előbb lesz hőbörgés júzer oldalról a hamar lassuló háttértár, mint a magas SSD hőmérsékletek miatt.

Egyébként nekem gyanúsan alacsonynak tűnnek azok az átviteli értékek, ha jól tudom azok a meeghajtók kb. ennek a dupláját kéne tudják. Persze még így is elkezdenek throttlingolni és melegedni, csak jóval több idő kell hozzá. Sokkal jobban tükrözte volna a teszt a valós felhasználást, ha a meghajtók elérték volna a névleges sebességértéküket: gyorsabban, kevesebb idő alatt felmelegszenek, és nem kell 180GB-nyi linux ISO-t másolni mire ez bekövetkezik. Utóbbi nem egészen a mindennapi felhasználás kategóriájába esik.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#51) Dtomka válasza pengwin (#50) üzenetére


Dtomka
veterán

Köszönöm, de Te vagy a 2. aki tudatni akarja velem amit én is tudok már jó pár éve. A SATA SSD-k nem melegszenek annyira mint az m2-ek.

~3 éve használok SATA3-ban 1 SSD-t és jó pár videót láttam néztem\láttam.

Lehet én írtam valamit félreérthetően... :)

1 kérdés azokhoz akiknek m2-es csatolású az SSD-je és használt korábban SATA-sat.
Játékokban érezhető valami előny? PL folytonosabb FPS? Nincs microlagg?

[ Szerkesztve ]

(#52) kenwood válasza Dtomka (#51) üzenetére


kenwood
veterán

kizart,a jatek nem a hattertarrol fut..
a toltesi idoben van elteres,de azt is inkabb hddrol valtva erzed meg.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#53) Dtomka válasza kenwood (#52) üzenetére


Dtomka
veterán

Biztos, hogy kizárt? Azért HDD vs SSD esetében számíthat. Ezért SSD és SSD között is talán lehet különbség. 3200 vs 500 mb

Assassin's Creed Unity SSD Vs HDD FPS Performace Test

Amikor SSD-re váltottam, akkor még javában a BF3-mal játszottam. És sokkal folyamatosabbnak tűnt a játék. (a statom is javult :) )

(#54) kenwood válasza Dtomka (#53) üzenetére


kenwood
veterán

vegig ugyanaz az az fps,elkaptal egy droppot. ez elojohet hddnel,de olyan,hogy a sata 3 droppol,az Nvme nem, eselytelen

arra azert figyelj,hogy m2bol inkabb nvmet nezz,mert a sima m2 ugyanugy 550 meganal elhasal,mint a sata portra kotott,tokozott tarsa.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#55) MasterMark válasza kenwood (#54) üzenetére


MasterMark
titán

arra azert figyelj,hogy m2bol inkabb nvmet nezz,mert a sima m2 ugyanugy 550 meganal elhasal,mint a sata portra kotott,tokozott tarsa.

Azért, mert attól még hogy M.2-es ugyanúgy SATA-ra van kötve ami SATA-s.

Switch Tax

(#56) Dtomka válasza kenwood (#54) üzenetére


Dtomka
veterán

De elkaptam :)
Max az SSD akkor droppolhat, ha az élettartama már közelit a 0%-hoz.

& (#55) MasterMark
Igen tudom, mikor beleástam magam az SSD-k rejtelmeibe akkor szembesültem vele, hogy m2 és m2 között is van és lehet különbség. De köszi a figyelmeztetést! :)

(#57) MasterMark
Köszi szépen! :R

[ Szerkesztve ]

(#57) MasterMark válasza Dtomka (#56) üzenetére


MasterMark
titán

Itt PH-n van egy jó kép erről:

Switch Tax

(#58) sb válasza kenwood (#54) üzenetére


sb
veterán

A linkelt kép pontosabb kicsit.
NVMe vs AHCI lehet a felület és PCIe vs SATA az átvitel.

Szóval létezik PCIe AHCI SSD is ami gyorsabb, mint 550MB/s de mégsem NVMe.
Csak hogy egyszerűbb legyen a dolog... :)

(#59) Nite válasza Maelephant (#49) üzenetére


Nite
őstag

ha M.2-d nincs, de UEFI-d van akkor nem kell semmi, csak ez az atalakito, ha regi BIOS-od van (nem tud NVME boot-ot), akkor kell a clover :)

Paid my dues!

(#60) MasterMark válasza Nite (#59) üzenetére


MasterMark
titán

Attól még, hogy van UEFI-d még nem biztos, hogy tud NVMe-ről bootolni.

Switch Tax

(#61) Nite válasza MasterMark (#60) üzenetére


Nite
őstag

az eleg gaz ha ujabbaknel nem alapficsor, mert az en 8 eves alaplapom siman megoldja :U

Paid my dues!

(#62) Maelephant válasza Nite (#61) üzenetére


Maelephant
aktív tag

MSI Z87-G43 Gaming alaplap, i7-4790K procival

(#63) MasterMark válasza Nite (#61) üzenetére


MasterMark
titán

Se az Intel, se az AMD-s UEFI-s gépen nem tud NVMe-ről bootolni.

Ezek még 2014 előtti lapok.

Újabb alaplapoknál nyilván nem probléma, kb. 2015-től benne van majdnem minden BIOS-ban az NVMe support. Ugye a Haswell Refresh-hez tartozó Z97/H97 chipset-ekkel jelentek meg az M.2-es folgalatok, és azoknak a BIOS-át jórészt már frissítették NVMe támogatásra.

szerk.: Na például amit Maelephant írt lap, az pont az az eset, hogy inkább nem tud NVMe bootot, mint igen.

Egyébként milyen alaplapod van, milyen SSD-vel?

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#64) Nite válasza MasterMark (#63) üzenetére


Nite
őstag

ahogy mar fentebb is irtam, lassan 8 eves intel dx58so2 es 960 evo jeyi adapterben

nem probaltam ujabb alapapban, ezert azokrol nem is tudok nyilatkozni, csak meglepo szamomra amit irtok

[ Szerkesztve ]

Paid my dues!

(#65) Ringman válasza Nite (#64) üzenetére


Ringman
nagyúr

pl régebbi hp workstation-ökben sem megy az nmve boot, csak trükközéssel:[link]

és ezek 2013-as modellek. (sandy bridge-E)

(#66) Maelephant válasza Ringman (#65) üzenetére


Maelephant
aktív tag

Akkor inkább nem kísérletezem, egy 250 GB-s 840 Evo a boot drive, majd ha egyszer alaplapot cserélek, az akkor korszerű lapba veszek NVMe-s meghajtót. Még csak 15 TB-t írtam a meghajtóra, gyárilag bírnia kell 72 TBW-t (azt hiszem), tesztek szerint 100-200 TBW-t is eltűr, az meg odébb van.

[ Szerkesztve ]

(#67) MasterMark válasza Nite (#64) üzenetére


MasterMark
titán

Már az elején is írtam, hogy van olyan NVMe SSD ami tud AHCI módban lenni, hogy lehessen bootolni róla bármilyen alaplapról. A 960 EVO is olyan, tehát nem az UEFI-d tud NVMe boot-ot, hanem az SSD oldja meg, hogy AHCI-be vált boot alatt...

Switch Tax

(#68) Nite válasza MasterMark (#67) üzenetére


Nite
őstag

ha a legacy boot tamogatasra gondolsz, en ugy tudom a 950-ben volt de a 960-ban mar nincs

azonban ha megis van, akkor csak meg szelesebb korben fog mukodni a dolog :)

Paid my dues!

(#69) MasterMark válasza Nite (#68) üzenetére


MasterMark
titán

Ha nem lenne, akkor nálad sem működni. Vagy tudsz mutatni BIOS-ból képet, ahol mutatja, hogy NVMe, és mi a konfigja?

Switch Tax

(#70) Nite válasza MasterMark (#69) üzenetére


Nite
őstag

nem, ebben a regi biosban nem latszik semmi, ugyan olyan mintha egy sima SATA ssd lenne, csak annyit tudok biztosra mondani, hogy be kellett kapcsolnom az UEFI boot opciot, mert anelkul nem megy

Paid my dues!

(#71) MasterMark válasza Nite (#70) üzenetére


MasterMark
titán

Tehát akkor mégiscsak sata módba hazudja magát, különben nem látszana a BIOS-ból, ha valóban NVMe lenne.

Switch Tax

(#72) Frawly


Frawly
veterán

A cikkhez korrekcióként megjegyezném, hogy a 970 Pro is 3D TLC-s. Tudom, megtévesztő, hogy a Samsung marketinggépezete 3D MLC-nek, meg 3 bit MLC-nek nevezi, de az valójában 3D TLC, és nem rendes MLC. Persze ez nem sokat von le az értékéből, mert ma már a 3D TLC is elég tartós, átlag felhasználó nem ír rá annyit, hogy számítson az esetleges különbség.

(#63) MasterMark: így van. Ezzel sok ember szív, hogy nem tud bootolni NVMe SSD-vel. Sőt, még a legújabb lapoknál is van egy olyan limitáció, hogy NVMe-ről csak UEFI GPT boottal tud bootolni, legacy BIOS MBR boot nem működik, igaz ez azért nem jelentős korlát, mert aki ilyen meghajtókat vesz, az nem legacy OS-t bootol róla (XP és annál régebbi).

(#73) Nite válasza MasterMark (#71) üzenetére


Nite
őstag

en azt hittem ezt az atalkito elektonikaja oldja meg, de ilyen szinten mar nem ertek hozza es nem is erdekel, a lenyeg az, hogy tokeletesen mukodik es hasit :P

Paid my dues!

(#74) MasterMark válasza Nite (#73) üzenetére


MasterMark
titán

Az átalakítóban semmilyen elektronika nincs. Amit látsz rajta az csak a táp miatt van rajta.

Switch Tax

(#75) Chibass


Chibass
tag

Most rendeltem Samsung 500 GB 970 EVO-t 59 844 Ft-ért, remélem nem bánom meg. Elegem van már a 120 GB 840 EVO-ból, amire semmi se fér rá...A tárhely mellett remélem a sebességben is tapasztalható lesz némi előrelépés.

Aki nappal is legény, az éjjel nem volt ott!

(#76) Frawly válasza Chibass (#75) üzenetére


Frawly
veterán

Átlagos felhasználásnál (böngészés, irodai programok, játékok, videónézés, OS bootolás, stb.) nem fogsz semmi gyorsulást tapasztalni. Hacsak nem vágsz videókat, vagy nem masszívan párhuzamosított, virtuális gépezést szoktál rajta csinálni, vagy hasonlókat. A kicsi SSD-t érdemes lecserélni, de ha csak a tárhely volt a gond, akkor érdemesebb egy dupla tárterületű SATA-sat venni kb. ugyanannyiból. Ha kicsit rátoldottál volna erre a keretre, lehet kaptál volna akciósan mondjuk egy WD Blue 1 terás SSD-t, ami specifikációiban nem nagy szám, de az is kimaxolja a SATA3 lehetőségeit, átlag felhasználásnál semmivel lassabbnak nem érzed, a nagy méret miatt a TBW-je sem alacsonyabb, mint a Samuknak. Viszont van 2× akkora tárhelyed, amit nem nősz ki megint egy darabig.

Félre ne érts, a 970 EVO szerintem jó SSD, az ára is meglepően reálisra van belőve az NVMe-s mezőnyhöz képest, főleg ha megkapod 5 év garival, de lehet feleslegesen fizetted érte ki a felárat, ha majd sebességben a felhasználásod miatt nem tudod kihasználni.

(#77) Chibass válasza Frawly (#76) üzenetére


Chibass
tag

Köszi a tájékoztatást, azért maradok ennél, sajnos a 860 EVO 1TB még mindig drágább vagy 15 ezerrel, ennyit már nem akartam rádobni az árra.

De képzeljétek, új rendelést kellett leadnom, mert észrevettem, hogy csak 3 év garival akarták adni. Rákérdeztem, és azt mondták készlet függő, ha most vagyis két nappal később adom le a rendelést már 5 évvel adják...mondanom sem kell azonnal elálltam a vételtől. Persze így újra rendelve most egy ezressel drágább és tovább kell rá várjak pár napot az újra szállítás miatt, de ennyit csak megér a dolog. Sajnos nem állt módjukban egyszerűen kicserélni a garipapírt..

Aki nappal is legény, az éjjel nem volt ott!

(#78) Fred23


Fred23
nagyúr

(#79) kalozhun100


kalozhun100
őstag

Hello ki használ hűtőt a 970 evohoz? És milyet? Mnenyire hatásos?

Samsung Galaxy S7 Edge

(#80) Amerigo57 válasza Maelephant (#21) üzenetére


Amerigo57
őstag

Igen , piacvezető , már évek óta.

(#81) GSP válasza kalozhun100 (#79) üzenetére


GSP
aktív tag

10-20 C fok minuszról beszélnek.
Alaplapi hütőbordák alatt 38 C fokon áll egy bemelegített rendszerben.

~~~ Ha szereted az életet, ne vesztegesd az időt, mert az idő maga az élet. ~~~

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.