Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) TIT


TIT
veterán

Na és mi van az 1TB-al?

(#2) opr válasza TIT (#1) üzenetére


opr
veterán

Igy tippre olyan kis kapacitasu vinyot mar nem hasznalnak. Jott ki egyaltalan uj 1tb-os modell az elmult ~5 evben?
Ha az erdekel, nezz korul a korabbi statisztikakban, valszeg ott lesz hasznos info 1Tb-os modellekrol.

Amugy nagyon durva, mennyire megbizhatoak az uj vinyok. Asztali modellek ipari kornyezetben es igy is a legroszabb meghibasodasi arany 3.32%! Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ezek kozul otthon tokmindegy, melyiket veszed, nagyon nem nyulhatsz melle.

[ Szerkesztve ]

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#3) TIT válasza opr (#2) üzenetére


TIT
veterán

Ok,köszi.
Nekem 500-as wd black van 10 éve,ha cserélek elég az 1TB-s max.2.

(#4) tibaimp válasza TIT (#3) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Lehet jobban jársz már akkor egy ssd-vel. A sata-s 1TB-s ssd-k ára nem olyan vészes már. Persze csak javaslat. :)

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#5) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Red (Pro)-ból a legnagyobb 8 tera, Blackből 6, ami még nem héliumos. Afelett már azért is lehet parázni.

(#6) sb válasza Dr. Akula (#5) üzenetére


sb
veterán

Az oké, hogy te parázol de itt látszik pl. a statisztikán a nagyobbakon amik vélhetően azok?
Vagy 2-3 év nem elég hozzá?

Értem, hogy miért írod be minden ilyen topicba de ha semmire se lennének jók a He miatt akkor épp a nagyobb/ipari felhasználók miért szívatnák magukat? :F
Vagy csak hülye Pistikéknek tervezték/ők veszik a 12-14TB-osokat tucatjával otthonra?

(#7) Dr. Akula válasza sb (#6) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

2-3 év alatt még a gariidő se kettyent le róluk, nyilván úgy van belőve hogy addig azért biztosan kibírja (melyik gyártó akar tömeges pereket a nyakába?). Csakhogy ekkora vinyókat tárolásra veszel, évtizedekre. Akkor is benne lesz még? Nem akkor kell elkezdeni parázni, amikor már megvolt a bukta. Egyszerűbb kiiktatni a kockázatot, és nyugodtan aludni.

Egy tárhely szolgáltatónál RAID-ben mennek a vinyók, kihullik egy, akkor pótolják, amúgy is van mindenről backup, nem buknak adatot. Az otthoni userek viszont igen.

A hélium már a Zeppelinekben is "bizonyított", a szökése előre kalkulált üzemi veszteségnek számított. De amíg ott után lehetett tölteni, egy ilyen vinyóban otthon nem, szervízben meg majd mondanak rá olyan árat hogy inkább veszel egy új vinyót. Arról nem is beszélve hogy már kongatják a vészharangot hogy nagyon apad a Föld hélium készlete, ha így pazaroljuk, hamar el fogjuk pörkölni az egészet. Minél kevesebb marad, annál drágább lesz a maradék - már amíg lesz egyáltalán.

(#8) citkar válasza Dr. Akula (#7) üzenetére


citkar
addikt

Évtizedekre? Ki tárol egy adott HDD-n évtizedek óta bármit is? Nyilván létezik ilyen, de szerintem a többség egyet ért velem, ha azt mondom:20 éves HDD-vel nem sok mindent terveznék.
12 TB-t ma nem nehéz megtölteni egy hétköznapi embernek se. Fontos adatok esetén úgy is növelni kell a biztonságot valamilyen módon, otthoni usernek is.

(#9) Dr. Akula válasza citkar (#8) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Film, zene, játék... Mindre simán lehet igény évtizedek múlva is. A Diablo 2 pl. már 20 éves, és nem nagyon van olyan aki ne játszott volna vele. A classicot már máshogy nem is tudod játszani, csak offlineban. Ha még megvan neked. A zenét nyilván nem is kell részletezni, egy Beatles / Elvis még ma is pörög, a filmeknél szintúgy bármikor előkapható egy Bud Spencer vagy Kelly Hősei.

"12 TB-t ma nem nehéz megtölteni egy hétköznapi embernek se."

Így van. És mekkora öröm lesz ha egyszer az beszarik...

(#10) Predatorr


Predatorr
őstag

WD-im mind bekrepáltak gar lejárta után 2 hónapon belül. Toshiba.külső, belső, van, amelyik már 10 éve szolgál hibátlanul.
Kiváló minőség = 0.000% hiba. Afölött csak a szar fokozatai vannak, főleg, hogy 1 hibából mindig több lesz, tehát a vinyó kuka.

12TB simán megtölthető egy BD gyűjteménnyel, nem is beszélve a grafikusok munkáiról.

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#11) Borisz76


Borisz76
veterán


Saját berendezésem amiben 24 db 4 TB-s lemez dolgozik.
Összesen 4 db lemez meghibásodása ellen védett a rendszer.

12 TB....hahaha :DDD

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#12) thedioda válasza Dr. Akula (#9) üzenetére


thedioda
tag

Elég feleslegesnek érzem az aggodalmad, évtizedekig egy hdd vel mindegy milyen jóeséjel senki nem fog tárolni semmit. Ha fontosnak érzed a cuccot lesz róla minimum egy backup, jobb esetben raidkötet alatta mint ahogy Borisznak illetve nekem és eséjes hogy még sokaknak. De ha nem backupolsz filmet zenét akkor is szinte biztosan meg fogod találni vagy valamejik streaming szolgáltató kínálatában vagy a "virágboltban" 10-20 év mulva is.

Borisz76: pofás pack :K bár inkább az épített/enterprise server megoldások híve vagyok.

Predatorr: milyen fajta wd-k voltak?

"A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

(#13) #90088192 válasza Dr. Akula (#7) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ugye azt tudod a Zeppelinben Hidrogén volt, mert a hélium nemesgáz és nem éghető normál körülmények között :U . Csak az LZ129 akartak héliumot tenni amit aztán elvetettek lásd a Hindenburg.

Különben meg neked javaslom kristály alapú 3D lézer gravírozást ami örök élet meg 2 nap adattarolásra ha ennyire fontos dolgokon ülsz. :R
Gondolom megéri, de ha akarod a saját DNS-be is belekódoltathatod :K

(#14) sb válasza Dr. Akula (#7) üzenetére


sb
veterán

Akkor kifejtem bővebben mi a gondom:
Az a gond, hogy látszólag logikus állításból indulsz ki, de teljesen félremegy az egész.
Az, hogy valami fizikai törvényszerűségből következtetsz 0 tartalommal szerintem édeskevés.

Olyan mintha azt mondanád, hogy adatot tárolni mágnessel nem lehet. Fénnyel adatátvitel? Há' az "elúszik" a végtelenbe' mikor bekapcsolom a lámpát... Egy marék sziliciumból számítógépet építünk?? Háppersze...
Avagy hogy repülne/úszna valami ami fémből épült és nehezebb a víznél/levegőnél...

Szerintem kb. ennyi értelme van a He általad ismert 1-2 tulajdonságából következtetni egy technológiára.

(Az már csak hab a tortán amit a többiek írtak: 10-20 évekre senki nem tárol. A tárolókapacitás is nő. Amit pl. kiírtam 20 éve CD-re vagy utána DVD-re az átkerült egy HDD "sarkába" kb. akkora adatmennyiség. 5 év múlva meg ugyanez lesz egy 2-4x akkora új HDD-vel.
De nem csak felhasználói gyakorlat oldaláról nem valós ez a példád. Ezeket eleve nem archiválásra tervezték. Vannak/voltak optikai tárolók, azokat inkább... de ott is lehet jajveszékelni, hogy 50-100 évet azok se bírnak, nemhogy 2000 évet.

Ipari felhasználásban szerinted csak az számít megvan-e az adat? Vagy az a költség is, hogy ne kelljen 3 évente lecserélni a komplett rendszert?)

(#15) tibaimp válasza Borisz76 (#11) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Szép pakk :C Gratula. Nekem is sok külső hdd-m van, offline mentésre, de ennyi...

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#16) F34R válasza Borisz76 (#11) üzenetére


F34R
nagyúr

Es fent vagy reddit dataholderen is? :DDD

(#4) tibaimp

Csak akkor ha allandoan online van a diszk, offline nem tudsz rajta sokaig tarolni.

(#14) sb

Amennyiben 100 ev kell, arra ott vannak az LTO kazettak.

(#17) citkar válasza Dr. Akula (#9) üzenetére


citkar
addikt

"A Diablo 2 pl. már 20 éves, és nem nagyon van olyan aki ne játszott volna vele."
Ennyi erővel a mákos tészta elkészítését is ide írhattad volna. Mi köze van ennek, hogy szerinted egyes HDD-k nagy eséllyel tönkre fognak menni? Ha veszel egy szoftvert nem kell életed végéig egy (és ugyanazon a) merevlemezen tárolnod.
Egy 20 éves HDD már annyira elavult, hogy szinte mindegy, hogy működőképes-e vagy sem.
Ma a működő HDD-k hány százaléka lehet 2000-es évi vagy régebbi? Tudom, van még működő 20 éves HDD, de mégis hányan használnak ilyet, biztos kevesen, de tovább megyek, hányan szorulnak rá, gyakorlatilag senki, hisz apró pénzért lehet nagyobbat, újabbat vásárolni.
Arról nem is beszélve, hogy 20 éve is ugyanezekért a dolgokért sírtak az emberek, mi lesz ha tönkre megy a "hatalmas" 10 GB-s HDD. Mi lenne, ugyanaz, mint amikor egy 80 MB-os HDD-ről beszélünk, jó eséllyel elvész ami rajta van. Ha fontos használj RAID-et és/vagy külső backupot (otthoni felhasználóként is).

(#18) User64476 válasza Borisz76 (#11) üzenetére


User64476
őstag

Impozáns, és ha leég a ház? Remélem van több off-site másolatod :P

(#19) Dr. Akula válasza sb (#14) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"Ezeket eleve nem archiválásra tervezték"

Pont ezt mondom én is. A levegős vinyóval viszont nincs para, csendesen elvan a polcon akármeddig.

"Az már csak hab a tortán amit a többiek írtak: 10-20 évekre senki nem tárol."

Mármint közülük senki. Ilyen alapon a konzervet is kár volt feltalálni, mert az átlagember még aznap megeszi a kaját, nem teszi el későbbre...

"Vannak/voltak optikai tárolók, azokat inkább..."

Legalábbis addig amíg azok olcsóbbak voltak mint a HDD, de már régóta nem azok. Az újraírható korongok meg sose voltak a megbízhatóság mintapéldányai, volt DVD ami már az írás után közvetlenül se volt visszaolvasható. Mernél egy ilyenre adatokat bízni? :D És ebből is 10 rongy 1 terányi. Ma már a HDD sokkal megbízhatóbb és olcsóbb mint a korong, ezért vált az (otthoni) adattárolás alapjává.

(#13) Agyturbina: A hidrogén a hélium olcsójános alternatívája volt, kizárólag az ára miatt alkalmazták. Cserébe jól fel is robbant minden sarkon.

(#12) thedioda: "Ha fontosnak érzed a cuccot lesz róla minimum egy backup"

Pont erről beszélgetünk itt. Már eldöntöttük hogy lesz, csak annak módja a vita tárgya.

"jobb esetben raidkötet alatta"

Jobb esetben nem lesz áram alatt a cucc, hogy bármikor szoftveres / hardveres hibát generáljon egy áramszünet, hanem a polcon figyel amíg újra elő nem veszed.

"De ha nem backupolsz filmet zenét akkor is szinte biztosan meg fogod találni vagy valamejik streaming szolgáltató kínálatában vagy a "virágboltban" 10-20 év mulva is."

De épp azt csináljuk. Ki másnak kellenének ekkora vinyók? A virágboltban is csak akkor fogod megtalálni, ha a többiek se úgy gondolkodnak mint te, mert akkor csak mindenki pislogni fog a másikra, és várni a sültgalambot. :)

(#20) Dr. Akula válasza citkar (#17) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ha sokszorosát akarod kifizetni a logikus és működő megoldásnak, akkor nyugodtan használj DAT kazettás mentést. Jó olcsó lesz már maga az író-olasó egység is, a kazetták se olcsók, de legalább kicsik, és a rájuk írt GB szám a tömörített értéket jelzi, ami pl. tök jó egy .doc vagy .xls filenál, csak pont nem egy film / zene / játéknál. Úgy meg marad a kapacitás harmada-negyede, tovább növelve az archiváláshoz szükséges pénzmagot.

[ Szerkesztve ]

(#21) citkar válasza Dr. Akula (#20) üzenetére


citkar
addikt

Ha visszaolvasod a hozzászólásom, van bármi, ami arra utal, hogy ezt szeretném? Mintha mindig terelnél, vagy csak nem érted a lényeget.

[ Szerkesztve ]

(#22) Dr. Akula válasza citkar (#21) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Akkor mit is akarsz tulajdonképp a folyamatos kötözködésen és ellentmondáson kívül kívül?

(#23) citkar válasza Dr. Akula (#22) üzenetére


citkar
addikt

Felhívni a figyelmed néhány ellentmondásos dologra:

"Csakhogy ekkora vinyókat tárolásra veszel, évtizedekre."
Honnan tud ki mire és mennyi időre vesz vinyót? Neked csupa több évtizedes vinyóid vannak? Komolyan, szerinted hány ember használ több évtizedes merevlemezt lényeges adat tárolására?

"Akkor is benne lesz még?" Feltételezem a héliumra gondoltál (ha nem, helyesbíts). Szeretném megtudni mire alapozod ezt a kijelentést, hogy nem lesz benne. Van több évtizedes héliumos HDD-d, akár csak egy?

"Nem akkor kell elkezdeni parázni, amikor már megvolt a bukta."
Ez nem azon múlik, hogy hélium van-e a HDD-ben, ha hélium nélküli akkor is tégy valamit az adatvesztés ellen (ha fontos adatok vannak rajta), semmi köze ahhoz, hogy hélium van-e a merevlemezben vagy bármi más.

"Egy tárhely szolgáltatónál RAID-ben mennek a vinyók, kihullik egy, akkor pótolják, amúgy is van mindenről backup, nem buknak adatot. Az otthoni userek viszont igen."
Nem vagyok tárhely szolgáltató, még csak informatikus sem, mégis RAID-ben tárolom a számomra fontos adataim és van külön backupom is, de azért remélem, hogy a RAID és a backup növeli az adataim védelmét, otthoni user mivoltom ellenére is.

"A hélium már a Zeppelinekben is "bizonyított"...a szökése előre kalkulált üzemi veszteségnek számított" Utánaolvasva nekem az jött le, hogy nem szökött a hélium, hanem fizikai okokból ki kellett engedni szükség esetén.

"A Diablo 2 pl. már 20 éves, és nem nagyon van olyan aki ne játszott volna vele. A classicot már máshogy nem is tudod játszani, csak offlineban. Ha még megvan neked." Szerinted csak az tudja játszani aki 20 éve tárolja egy hélium nélküli HDD-n, vagy ez mégis hogy jön ide? Lost vikings-t is játszhatnék, pedig nem tárolom 93 óta.

"És mekkora öröm lesz ha egyszer az beszarik..." Évtizedek óta hallom ezt a megmondó emberektől, legyen szó pár száz MB-os vinyóról, 1 GB-osról, vagy 1 TB-osról, héliummal vagy anélkül, mindegy. Mindig ugyanazt mondom erre: tegyél ellene, hogy ne veszítsd el az adataid, ha fontosak számodra (héliumtól függetlenül).

[ Szerkesztve ]

(#24) thedioda válasza Dr. Akula (#19) üzenetére


thedioda
tag

Nem nem kifejezetten backuprol beszéltünk az hogy adatokat tárolsz != backupal, mért ne lehetne az adott hdd a gépben? Adatvesztéshez inkább az a gondolkodás vezet hogy ugyanazon hdd-n akarsz valamit tárolgatni az idők végezetéig. Ugyan milyen hw/sw hiba miatt vesztenék a raidböl adatot? Raidz2 köteteim vannak 2 hdd kihulását elviseli adatvesztés nélkül, és copy on write alapon müködik az fs, és nem áramszünettől se lessz baja, de amugy meg milyen áramszünet? Egy 23k s szünetmentes árába szerintem még senki nem halt bele.
Végezetül pont a hozzám hasonlók miatt fogsz megtalálni évek múlva is olyan tartalmakat amihez más uton nem lehet hozzájutni vagyis esetemben ez inkább csak sorozatokra/filmekre vonatkozik.

"A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

(#25) MaCS_70 válasza Dr. Akula (#7) üzenetére


MaCS_70
félisten

-az igaz, hogy a He atomok picikék és át tudnak jutni egészen durva tömítéseken is.

Csakhogy nem igazán próbálkoznak ezzel attól a pillanattól, hogy a belső nyomás nem nagyobb a külsőnél.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#26) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

Ha a Seagate a legproblémásabb, akkor minek vásárolják továbbra is ilyen ütemben?

(#27) Dr. Akula válasza citkar (#23) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

A probléma magja hogy egyáltalán bármi olyan van a vinyóban ami elszökhet és kell a működéséhez. Innentől kezdve már csak az idő a kérdéses, nem az hogy ez veszélyforrás-e.

Neked van több évtizedes héliumos vinyós tapasztalatod hogy ugyan a gyártó csak 3-5 évig tudja garantálni hogy bent marad a hélium, de te tovább is? A héliumot nem eregette senki, egy Zeppelinbe való adag úgy 3 milliárd dollár, ezt még Soros György se pazarolná. Amivel te összekevered, az a levegős léggömb, ott szokás kiengedni a meleget a süllyedéshez. Csakhogy ott nem a töltőgáz kisebb sűrűsége, hanem a hőmérséklete adja a felhajtóerőt, az anyag ugyanaz ami a lufin kívül is van, semmibe nem kerül pótolni. A RAID az nem adattárolás, mert áram alatt van, forog, kopik, rázkódik, áramszünet esetén felszántja a fej a tárcsákat, jöhet a bad sector. Az adattárolás az amit te backupnak hívsz. Honnan töltesz te le bármit is, ha másnak sincs meg, mert ő is csak leecherkedni akar mint te? Örülök hogy neked még sose szart be vinyód, ezért nyugodtan homokba dughatod a fejed, de ez csak azt jelenti hogy elég kevés példánnyal volt tapasztalatod. Nekem az egyik 2 terásom már 2 hét után gajra ment, jelenleg 7 db rossz vinyóm van félredobva, 1 gigástól a 2 terásokig bezárólag.

(#24) thedioda: Mert a tárolás ezt jelenti. Amíg a vinyó a gépben van, addig csak átmeneti tár, bármikor elveszhet (áramszünet, stb).

"és nem áramszünettől se lessz baja"

Ezt csak te hiszed. Ha épp írás közben megy el az áram, a nyitott file kuka. És ez csak a kisebbik baj, a nagyobbik hogy beleszánthat a fej a tányérba, hardveres bad sector, azt már semmivel nem gyógyítod meg, és csak terjedni fog. A szünetmentes jó dolog, feltéve hogy a villám messze csap be, és nem jön fel 60.000 Amper a konnektoron.

(#25) MaCS_70: A nyomás forgás közben szokott megnőni a vinyóban, levegős vinyónál ezért van kiegyenlítő szelep. Ha a héliumoson rés keletkezik, működés közben ott is megnő a nyomás, ami kitolja a He egy részét, kérdés hogy ami marad, az meg elég lesz-e a megfelelő működéshez. Ugye azért alkalmaznak héliumot, mert így közelebb kerülhet a fej a tányérhoz. Ha nincs elég, mert már elszökött a nagyja, akkor nem szánt-e bele a fej a tányérba?

[ Szerkesztve ]

(#28) troviko


troviko
senior tag

Szerintem klassz dolog, hogy kiadják ezeket a statisztikákat.

Amúgy érdekes, hogy itt ilyen 1-3%-os hiabaarányok jönnek ki, nekem meg 14 év alatt 4 HDD-m ment tönkre, kb. 15 vinyóból. Az több, mint 25%-os hibaarány. Ezek közül volt, amelyiket 2-3 évig használtam, volt, amelyiket majd 8 évig, és volt, ami a vásárlás napján tönkrement. Lehet nem tesz nekik jót a szobahőmérséklet ingadozása (20-35-40 fok között),
meg a napi szintű ki-, bekapcsolás.

https://www.oldtech.hu/

(#29) #90088192 válasza troviko (#28) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem tudnám megszámolni, hány háttértár tulajdonosa voltam, 1 meghalt mert kiesett a gépből működés közben a padlóra, pedig volt közte olyan is ami a mobilrack-ban volt földhöz csapva.
Kolléga nem volt boldog az övével, garanciába ki akart cseréltetni, 80cm hosszú ide kábelen lógott formázás közben, és úgy repült a padlóra, így lehetett csak kinyírni :K

[ Szerkesztve ]

(#30) #90088192 válasza Dr. Akula (#27) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor megnyugtatlak, van egy folyamat, úgy hívják lemágneseződés, ami miatt semmilyen mágneses adattarolás nem fog ~30 évnél tovább tartani, ha nem írod újra időről időre.
Ha minden igaz ez a leparkolt vinyora meg jobban igaz mert a fold mágneses mezeje jobban hat álló tányérokra, ha nem jó a mágneses árnyékolás Ez lehet vinyo mágnes szalag vagy amit akarsz. Es nem függ a héliumtól :R
Ez pedig mint tudjuk a tudjukik csináltak, hogy neked mindig új vinyot kelljen vásárolnod

Különben szinten zenész, 1999-tol a mai napig kb minden megvan amit megszereztem anno, és nem egy 2TB vinyoval kezdtem, hanem egy 40MB os talán Seagate kollégával, mindent CD-re írattam ki majd aztán DVD-re és amikor volt lehetőség felmásoltam egy merevlemezre amit aztán felmásoltam egy másikra és így tovább.
Most éppen 2X2TB mert az egyik a backup, de mindkettő külső, mert most éppen 2 lapitopim van

Szerintem te valamit nagyon rosszul csinálsz ha meg mindig a Matrox 18GB-oson tarolsz mert abban nincs hélium de megbízhatatlan nem kicsit. Szerintem sürgősen cseréld le. :K

[ Szerkesztve ]

(#31) Dr. Akula válasza #90088192 (#30) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

A lemágneseződés ugyanúgy érinti a héliumos vinyókat is, csak még ezen felül a héliummal is támadhat gondjuk. 30 évnél sokkal hamarabb. Ha valaminek van 1 hibája, akkor nem az a megoldás hogy legyen 2. :)

Miért tárolnék 18GB-s Matroxon? Azért mert akár 20 év múlva is szeretnék valamit visszaolvasni, abból hogy következik hogy pont most jár le a 20 év, és ebből számoljunk vissza 20-at, tehát az van most?

(#32) thedioda válasza Dr. Akula (#27) üzenetére


thedioda
tag

Pont a copy on write véget nem lesz kuka a nyitott file, ott lesz hibátlanul az utolso mentett álapot. Áramszünettöl, elég valoszinütlen hogy beleszántson. Emelet ottvan ugye a szünetmentes. Ha feltételezzük hogy bevág a villám akár közvetlen azt egy normális szünetmentes kivédi igaz hogy belehal többnyire, de ha már fel akarsz készülni erre az eshetöségre is lehet szerelni túlfeszültség levezetöt a főelosztoba ami viszont biztosan megvéd mindent. Illetve eleve attol hogy raided van még lehet pluszba backupod is abba nem vág a villám. Persze lehet szörszálhasogatni tovább, ha napalmot dobnak rád vagy atomot :C .

Ja és átmeneti tár a ram nem a hdd...

"A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

(#33) #90088192 válasza Dr. Akula (#31) üzenetére


#90088192
törölt tag

Csak még valaszoltad a saját kérdésed :D
Vagyis nem akarod 20 évig egy hard diskdrive on tartani az adataidat.
Ergo max 5 évente veszel valami nagyobbat amire átmasolod aztán le van tudva. A biztonság így a maximum tök mindegy meddig jó a HDD.

Akkor most mi a probléma?

Egy 20 éves hdd ha szerencséd van átalakító al talán még pont belemegy a mostani gépekbe.
De te már 5X átmasoltad a tartalmát valami újra.

Mi bajod van ebből?

És mi köze ehhez a héliumnak?

Azt sejted ha eltűnik a hélium akkor nem egyből halál hanem kb lemasolhatod a tartalmát és még akkor is marad élet benne.

Minden komplikáció hibalehetoseg, ergo a fejeknek meg a tanyernak is álló helyzetben kellene lennie, hogy minimalizálják a hibalehetoseget.
SSD :DDD

(#34) citkar válasza Dr. Akula (#27) üzenetére


citkar
addikt

"bármi olyan van a vinyóban ami elszökhet és kell a működéséhez"

Szerintem eddig is volt bennük elég sok dolog, ami elromolhat és kell a működéséhez. Nem mondom, hogy ez lesz a tuti, szerintem a puding próbája az evés, simán el tudom képzelni, hogy hozza a hélium nélküli merevlemezek megbízhatóságát. Nem kell mindegyiknek működnie 20 év múlva. Évtizedek óta ezt hallom, hogy túl nagy az adatsűrűség, túl veszélyes, nem lesz jó, de ugyanúgy jól elvagyok a merevlemezekkel, csak ésszerűen kell használni őket.

Léghajókhoz még kevésbé értek, ezért is olvastam utána, abból az jött le, hogy volt eset amikor ki kellett engedni: repülési magasság módosítása miatt, vagy ha nagy magasságokon repült, a kis légköri nyomás miatt (ezt kompenzálták, azzal hogy nem töltötték tele), továbbá amikor a léghajó üzemanyaga egyre fogyott, és egyre könnyebbé vált (ezt a kipufogó gázból a víz kondenzációjával és megőrzésével valamelyest ellensúlyozták). Hidrogénnél nem volt gond, mert olcsó volt, de többek közt ezért nem terjedhetett el a He-s, illetve az első teljes héliummal töltött léghajó is amerikai volt, csak nekik volt héliumuk hozzá.
De bevallom nem léghajózom, lehet én olvastam utána rossz helyen.

(#35) NandoXXL válasza User64476 (#18) üzenetére


NandoXXL
senior tag

Tuti van valami tűz biztos széf neki :DDD

(#36) Dr. Akula válasza #90088192 (#33) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"Vagyis nem akarod 20 évig egy hard diskdrive on tartani az adataidat."

Te most direkt mindennek az ellenkezőjét mondod mindennek? Trollkodni jöttél?

"Ergo max 5 évente veszel valami nagyobbat amire átmasolod aztán le van tudva."

A te szinteden lehet hogy ez megoldható, mert nem hinném hogy 1 db-nál többel rendelkeznél. Maradjunk annyiban hogy nálam nem. Bár ha utalod a lóvét... :D

"Azt sejted ha eltűnik a hélium akkor nem egyből halál hanem kb lemasolhatod a tartalmát és még akkor is marad élet benne."

Azt ki garantálja neked hogy csak akkora lyuk keletkezhet amin csak a hélium fér át, de a levegő nem tud visszafele jönni? Mert a hélium pont azért kerül bele hogy olyan közel lehessen rakni a fejet a tényérhoz, amilyen közel levegővel nem lehetne. Ha ebbe a rendszerbe mégis engedsz levegőt, azt nem nehéz belátni hogy ott már csak a szelektívbe elszállítás marad. Esetleg a Kürt.

(#34) citkar:
"Szerintem eddig is volt bennük elég sok dolog, ami elromolhat és kell a működéséhez."

Igen. Épp ezért nem kell mégegy. Ha nagy a veszélye hogy a villamoson kizsebelnek, akkor nem az a megoldás hogy keresünk egy tolvajt és előre odaadjuk neki. Szerintem. Én sose mondtam hogy a szivárgás az egyetlen veszély, már az 1. hsz-emben is úgy szerepelt hogy ez "is". Kell mint púp a hátra.

(#37) #72042496 válasza Borisz76 (#11) üzenetére


#72042496
törölt tag

Tervben van esetleg, hogy ezt átköltözteted egy 6-8 lemezes tömbre? Elég lenne egy darab gép, és még tartalékod is bőven maradna.

[ Szerkesztve ]

(#38) Borisz76 válasza #72042496 (#37) üzenetére


Borisz76
veterán

A terveim között a lemezek cseréje van, lassan ahogy idővel elhaláloznak 6 vagy 8 TB-s méretűekre.

Ez a rendszer egy gép és egy bővítő.
DS 2415+ és DX1215

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#39) #72042496 válasza Borisz76 (#38) üzenetére


#72042496
törölt tag

Másik topikból ismertem őket, de köszi a pontosítást. :)
Arra gondoltam, hogy a bővítő nyugdíjazása felmerült-e a 12-14-16 terás lemezek megjelenésével. De ezek szerint marad, és inkább folyamatában növelnéd a rendszer kapacitását.

[ Szerkesztve ]

(#40) #90088192 válasza Dr. Akula (#36) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ha akkora lyuk keletkezik abba egy sima HDD is belehal hiszen a belsejében pormentes közeg kell hogy legyen.

Akkor azt jelenti Neked megéri a kristály lézer gravírozás erre jutottam.

Vagy az a tipikus fél maximalista vagy akinek a létezése kedvéért mindenből tökéleteset kell adni, de ingyen.
Iranyodba azonban semmi nem várható el, hiszen hogyan is. Mert Neked kell a több tárhely, de ami ennek a vonzata pl HE az nem jó mert te Jobban tudod. Vagyis nem mert bevallod, hogy az adat sűrűsége miatt kell, ergo pont azért hogy olcsóbban kapja többet. Neked ez nem jó.

Hát vegyél olyat amiben nincs.
Ja hogy így drágább....
Bemutatok egy új kifejezést: kompromisszum.

Így már érted?

Választhatsz erről szól a demokrácia és a fogyasztói társadalom.

Élj vele ne panaszkodj. :R

(#41) Dr. Akula válasza #90088192 (#40) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

A porszemcsék egyrészt nagyobbak mint az oxigén és nitrogén molekulák, másrészt időbe tart elvergődniük a fej és a tányér közé. A levegő viszont gáz, tehát ki fogja tölteni a rendelkezésére álló helyet, vagyis azonnal és biztosan eljut oda. Ahol garantáltan hibát fog okozni. Mert pont azért helyettesítették héliummal, aminek kisebb az atommérete, kisebb légörvényeket generál. Ha nem lenne baj hogy ott van a levegő, nem kéne bele hélium. És akkor még a javításról nem is beszéltünk, egy levegőset sokkal egyszerűbb (és olcsóbb) szétszedni / összerakni, alkatrészt cserélni benne. Persze mindenki azt vesz amit akar, csak tudja előre mit vállal, ne utána jöjjön picsogni hogy így járt és most mit tudna tenni. Akkor már semmit. Most még időben megfontolhatja.

[ Szerkesztve ]

(#42) dabadab válasza MaCS_70 (#25) üzenetére


dabadab
titán

A He szökésénél (meg a gázoknál úgy általában) nem az általános légnyomás a mérvadó, hanem a parciális nyomás, márpedig a He parciális nyomása a föld légkörében nagyon alacsony.

DRM is theft

(#43) duke válasza Dr. Akula (#27) üzenetére


duke
aktív tag

" Ugye azért alkalmaznak héliumot, mert így közelebb kerülhet a fej a tányérhoz. "

Heliumot egyebbkent azert hasznalnak, mert attol konnyebb lesz a merevlemez. Az ilyen merevlemezeket direkt leghajokhoz gyartjak, mert ott mindne garamm szamit. :DD :DD :DD

A viccet felreteve, ugy tudom, nem a fejhez van koze, hanem a kisebb surusegu gaz miatt, kisebb lesz a forgo lemezek surlodasa. A HD kevesebbet fogyaszt kevesbe melegszik. Szoval ha a helium egy kis resze idovel megis elszivarogna, es levego aramlana a helyere, akkor kicsit nagyobb surlodassal forognak a lemezek. Tehat nem lenne katasztrofalis meghibasodas belolle.

(#44) nubreed


nubreed
veterán

SSD -kre nincs ilyen statisztika?

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#45) #90088192 válasza Dr. Akula (#41) üzenetére


#90088192
törölt tag

Persze mindenki azt vesz amit akar, csak tudja előre mit vállal, ne utána jöjjön picsogni hogy így járt és most mit tudna tenni. Akkor már semmit. Most még időben megfontolhatja.

Azt mondom én is, de akkor most miről beszélünk?

Senki nem tartott fegyvert a fejedhez, hogy olyat vegyél, nem is vettel. A statisztika nem téged bizonyít, egyenlőre, de ez engem nem zavar. Akkor miért ágálsz, vagy mi ellen ?
Senki nem használ 20 éves HDD-t úgyhogy kb sosem fog kiderülni, csak egy két elvetemült aki direkt erre hajt.
Érted mi a baj, az autókat is megtervezik 10+ evre aztán én bemegyek a bontóba és onnan veszem meg őket mert a világ jobbik felén lassan senki nem használja addig őket, és mégis egy nagy szerviz után megint elmegy 5 evet, csak a nagy szerviz nem éri meg egy 10 éves autón(az értekének 10%-20%) :K
Lassan a csak a fanatikusok járnak 10+ autókkal, meg akik maguknak JAVÍTJÁK(AU).
Akkor minek legyen tartósabb?

A DATA center is ugyan ez kb 5 évente kidobjak őket mielőtt elkezd meghibásodni nagyobb aranyban.

Sajnos a 2 szép szemed nem ér annyit, hogy másképp csinálják, de ha hiszed ha nem az én két szép szemem sem ér annyit :DDD

Annyi, hogy engem ez nem zavar, 2 HDD ami különböző gyártóktól van, meg azért van egy 500GB SSD a fontosabb dolgoknak, meg 1-2 flash drive.

Outer Limits, Ray Bradbury, vagy éppen a Metropolis, amit meg lehet találni meg mindig.
Dr WHO meg ugye le lett törölve a BBC-nek köszönhetően, úgyhogy SENKINEK NINCS MEG :DDD

Ami meg nincs, hat nincs, mit lehet tenni, pl Kosmonova Daydream volt egy MIX-ben amit sehol sem lelek, vagy éppen a Kistehen Szájbérgyerek remix talan SPy the Ghost az sincs sehol.
De a Stalker meg a Solaris megvan eredetiben, sőt a filmzene is hozza.

(#46) dabadab válasza duke (#43) üzenetére


dabadab
titán

"Szoval ha a helium egy kis resze idovel megis elszivarogna, es levego aramlana a helyere, akkor kicsit nagyobb surlodassal forognak a lemezek"

Ez nem így működik. Levegő nem tud bemenni, mivel ahhoz túl jól van szigetelve, a hélium meg addig megy ki, amíg a hélium benti parciális nyomása meg nem egyezik a légkör parciális héliumnyomásával, ami elhanyagolható nagyságú - de még ezelőtt bőven eljut oda a dolog, hogy a fejek felszántsák a tányérokat.

Magyarul a héliumos HDD-k tényleg nem az örökkévalóságnak készültek - más kérdés, hogy ez amúgy sem elvárás velük szemben.

DRM is theft

(#47) sb válasza Dr. Akula (#19) üzenetére


sb
veterán

Még mindig csak puffogtatsz, kb. az oltásellenesek színvonalán.
Azon átsiklottál elegánsan, hogy miért kell a fizikai tulajdonság alapján levonni a következtetést, hogy nem tudták megoldani a problémát és működő technológiát készíteni.
Soroltam példákat: az összes technológia arról szól, hogy valamilyen fizikai/kémiai tulajdonságot felhasználsz bizonyos célokra és az adott célra hasznos ill. haszontalan tulajdonságot is kordában tartod. A hasznos tulajdonság sem mindentvivő, azt is ugyanúgy méretezik.
ÉS ha már itt tartunk, a többi válaszodra:
1. Ki mondta neked, hogy a He nélküli HDD-k archiválásra készültek? :D
2. Nézz utána az optikai tárolóknak mire készültek és mennyit bírnak. Ne a legszarabb példát hozd fel elsőre...
3. Aztán ha 20-100 évekre akarsz tárolni akkor még mindig a kazettáknál fogsz kikötni.
4. De végül még mindig ott a kérdés, hogy neked személyesen hány HDD-d van most amit archiválásra használtál és 10-20 éves? Mekkorák? :DDD

(#48) Dr. Akula válasza duke (#43) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

A többieknek is:

"In a hard drive, the heads 'fly' above the disk surface with clearance of as little as 3 nanometres. The "flying height" is constantly decreasing to enable higher areal density. The flying height of the head is controlled by the design of an air-bearing etched onto the disk-facing surface of the slider. The role of the air bearing is to maintain the flying height constant as the head moves over the surface of the disk." [link]

Ugyanez a WD szavaival: Constrained to the 1” high form factor, we used thin disks to increase the number of platters from 5 to 7 disks to reach from 6 to 10TB. Using even thinner media, and incredible mechanical ingenuity, we packed in 8 disks for our 12TB Ultrastar He12. All while still maintaining the same enterprise specifications as previous generations.

The air resistance experienced by the disks as the HDD spindle motor rotates at speeds of several thousand or even tens of thousands of revolutions per minute leads to vibration, which in turn negatively affects the read/write precision of the HDD. Vagyis minden a vibrációról szól, a nagyobb légellenállás jobban lökdösi a fejet ide-oda, több hőt generál, ami nem tesz jót az alkatrészeknek, főleg a precizitásnak. Ha csökkenthető a légellenállás (hélium), akkorkisebb a rázkódás, ezzel kisebb a termelt hő, kevésbé deformálódik az anyag. Amit a gyártó ki is használ arra hogy ugyanarra a méretre több tányért zsúfoljon, ergo közelebb is kerülnek egymáshoz, a fej is a tányérokhoz. Nem nehéz belátni mi van akkor ha visszakerül az onnan kiszorított levegő.

In addition to improving read/write precision, reducing the vibration of the disks by decreasing the drag would also allow them to be made thinner, increasing the number of disks that can be fitted inside a single HDD. As an added bonus, the electricity consumed by the spindle motor as it rotates the discs would decrease as well. Vagyis pont a fogyasztáscsökkenés a mellékhatás.

"but on the other hand a new problem arises as helium atoms—due to their small size—have a tendency to leak through adhesive substances or cavities in the aluminum die casting base plates. Ensuring that the helium stays sealed inside the HDDs for 5 years—the life-span of a hard disk drive—proved to be a particularly difficult challenge.
In order to ensure that the helium does not leak through the 1-2 mm thin base plate, every parameter of the casting process—the shape of each part of the metal molds, temperature control and more—is optimized based on CAE analysis of the flow of molten aluminum during casting. Furthermore, in addition to using vacuum casting, we have developed and adopted a variety of other new technologies as well. As a result, we have succeeded in establishing the technology necessary for mass production of base plates, with very few defects, that can be sealed for 5 years without leaking any helium."

Mint látjuk, a gyártók is örülnek mint majom a farkának hogy egyáltalán a gariidő végéig kibírja a hélium, utána meg ki nem szarja le, pénz a zsebben. Neked megnyugtató hogy 5 év után ki tudja mi lesz? Amikor azon van mindened? Tennéd a pénzed olyan bankba, ahol 5 évig bármikor kiveheted, utána meg majd meglátjuk? :D

(#46) dabadab: A para ott kezdődik ha valami történik a vinyóval. Leejtés, hőre deformálódás (nyár / tél), anyagfáradás (főleg a szigetelőnél). Ilyen atomi méretekben nem kell Titanic méretű lyuknak keletkeznie rajta hogy megtörténjen a baj.

(#47) sb: :W

(#49) Viktor81


Viktor81
senior tag

Sziasztok !

a szócsatába nem folynék bele, pedig lenne véleményem és megjegyezném, hogy mindkettő oldalnak vannak jó meglátásai, de azt vita nélkül szeretném leszögezni, semmi nem készül ma 20 évre (még 10-re sem). Még az sem, ami nem consumer...
Én 20 évet foglalkoztam hardverekkel, de bizonyos dolgokban nagyon elmaradott vagyok. Pl. csak kettő éve van regisztrációm az "nMag-on" és 10Mb-es a a sávszélességem. Kérlek benneteket, áruljátok el nekem mi az Isten az a "virágbolt", mert éveke óta olvasom, de sehol nem találtam meg a jelentését és kezd elborulni az agyam... :)
Köszönettel előre is: Viktor

[ Szerkesztve ]

(#50) Borisz76 válasza Viktor81 (#49) üzenetére


Borisz76
veterán

A torrent oldalakat hívják virágboltnak.
Pl amire 2 éve te is regisztráltál.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.