Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) antikomcsi


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog (1)

Jól fog jönni ez a sávszélesség az aliexpresszről rendelt külső "ssd"-k csatlakoztatásakor. :DDD

(#2) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Nah.. még1 fajta type-c kábel ...

1 kábel mind felett! Vagy sem... valahogy ez a type-c nem sikerült.. legalább annyira jó a szabvány maga mint a megnevezése az egész usb verziónak..

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#3) mad823 válasza DraXoN (#2) üzenetére


mad823
őstag

Szerintem épp ellenkezőleg. Mármint ha csatlakozó oldalról nézzük, akkor bő nyolc év alatt (az indulástól) fizikailag cseppet sem változott, de funkcionálisan és sebesség, teljesítmény szempontjából elképesztő nagyot fejlődött.

(#4) DraXoN válasza mad823 (#3) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

A csatlakozó azonos, de a kábelek képességei ... erősen mások. nem beszélve arról, hogy a port maga is változó mire képes, így ha a port jó is, nem biztos a kábel is képes arra.. de lehet a kábel tudja amit akar valaki, de az adott gép portja nem tudja (konkrétabban, pl. DP/HDMI jelet küldeni type-c -n.)

Igazából itt az a baj.. sok különböző protokol van "belepréselve" az usb3.2/usb4 szabványba ... de nem elvárt kötelezően minden protokol jelenléte. Egyes kábelek meg nem feltétlen tudnak mindent (egyszerre)..

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#5) azbest válasza antikomcsi (#1) üzenetére


azbest
félisten

most vettem hozzájuk egy 10gbps és egy 40gbps kábelt, mert az usb3A - type-c csak 5 gbps, a keret meg tud 10et :D

Mocskosul zavaró, hogy nem lehet tudni mire képes egy type-c kábel vagy eszköz, mert nincs 99%-ban rendesen leírva mellé.

#3mad823
Jah, vettem 100w töltésre alkalmas kábelekt, többféléet és mind usb2.0-ás :D

[ Szerkesztve ]

(#6) DraXoN válasza azbest (#5) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Nekem van egy type-c 100W kábelem, ami félig 3.0... úgy vettem, hogy 100W és 3.0 tempót tudja (5gbps ot tudtam elérni vele).
De csak félig.. értem ez alatt, ha rosszul dugom be bármelyik felén (fordítva), akkor csak 2.0 a tempó.. így ha nem jó akkor lehet akár 3x is meg kell fordítanom.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#7) SidCorky


SidCorky
senior tag

Létezett USB4? Jóreggelt nekem :DDD

Ryzen 5 3600 // GTX 1660 Ti // iPhone 14 Pro // iPad Pro M2 // Nintendo Switch OLED // Fujifilm X-T30 II

(#8) csako válasza DraXoN (#2) üzenetére


csako
veterán

A fejlődéssel szerintem nincs gond. Kábeleknél én még csak sebesség különbséget fedeztem fel, "funkcióhiányt" még nem, csak portok esetében 🤔

Holnap országszerte 10 fok várható. Ebből 2 Budapesten, 1 Győrött, 2 Miskolcon...

(#9) azbest válasza csako (#8) üzenetére


azbest
félisten

majd ha elterjed jobban, minden gépen az lesz :D
Új gépemen tb4 (usb4 combos verziója) van. És vettem hozzá dokkolókat, hogy majd azon át töltöm, perifériákat és két monitort és lant rákötök.

Utána már csak az volt a gond, hogy a töltője kevés a dokkolón át, bár a marketing szerint csak dugjuk be a gép tápját és profit. Valójában levonnak a pd wattból 10-15 wattot és a laptop már sír, hogy az viszont kevés a normál töltéshez. De nem is a töltés sebessege a gond, hanem a procit is lelasstja felére :D Vettem egy type-c töltés diagnosztikai donglet, amivel ki tudom olvastatni, hogy melyik töltő és melyik dokkoló milyen kombinációban milyen wattot enged.
És aztán abba már bele se megyek, hogy ezerféle változat van, hogy mit tud a videokimenet így. Három féléből minddel kell különböző kompromisszumot kötnöm. 4k monitorhoz csak egyik jó (60Hz), a másikon át nem is lehet sehogy sem tölteni. A harmadik meg kicsit bizonytalan némelyik portján.
Aztán a külső ssd-hez vettem kábeleket, ahogy írtam, mert a gyári kábel nem használja ki a sebességet.

[ Szerkesztve ]

(#10) csako válasza azbest (#9) üzenetére


csako
veterán

Akkor csak én vagyok tapasztalatlan :DDD :(
PD töltés érdekes dolog monitorok C-s csatlakozójánál is, figyelni kell vagy utánaolvasni, hogy mennyi is jön ki belőle, ha egyáltalán...

Holnap országszerte 10 fok várható. Ebből 2 Budapesten, 1 Győrött, 2 Miskolcon...

(#11) Strezi


Strezi
őstag

Majd szójjatok ha a vízforraló is elmegy type-c ről! :DDD

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#12) t72killer válasza antikomcsi (#1) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Egy ideje nem vagyok már képben, de erre én is majd' monitorra pöktem a kolbászosszendvicset :DDD

#11: hátja, asztali gép+laptopcserével sztem várok még 5-6évet, jóvanazúgy :))

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#13) Steve_Brown válasza SidCorky (#7) üzenetére


Steve_Brown
aktív tag

Én már rég belezavarodtam ebbe.

(#14) Multibit válasza Strezi (#11) üzenetére


Multibit
veterán

Inkább wifi-ről ;]

(#15) sb válasza azbest (#9) üzenetére


sb
veterán

Nekem ezzel nem volt gondom.
Dell és Lenovo noti, mindkettő tápja tölti fullon a másikat a PD miatt. A monitornak saját tápja van, az is fullon tölti bármelyiket.

De már telefonban sem gáz, ott is van PD vagy ami annak kompatibilis, tök tudja... nem követem, de a Samsung, Xiaomi is gyorstöltésen megy bármelyik noti töltőről.
Van még egy Baseus 3 portos külön töltőm, azt konkrétan megnéztem, hogy a Xiaomi topicban ajánlották, tud is mindent. Ott a leggyorsabb portján a Samsung és a Mi9 is "szupergyors" töltésen. A Samsungnál ez talán csak 25W vagy nemtom, de a Mi9-en valamivel több.

Kábelnél azt kell nézni, hogy milyen sávszélességet bír. Vagy a 4K60p-t írják rá. A csak töltésre adottak többnyire 2.0-ásak. A 4K60p-sek pedig nem is annyira olcsóak. Amit vettem nekem működik dokkolásra is simán. Sőt, azóta kapott egy 40k60p képes mágneses csatit és azon keresztül is megy minden.

Amúgy szabvány szinten nagyon gáz, főleg az USB-DP viszony. A 4k60p elvileg DP 1.2-n megy át, de akkor nem marad sávszélesség más USB 3.0/Gbit LAN, stb..-nek. Ilyenkor 4 lane a DP és csak az USB 2.0 megy mellette ami külön van huzalozva.
És ezt a fogadó dokkolónak/monitornak is tudnia kell, mert DP 1.4-től van rendes dokkolás, 2 lane DP és 2 lane marad az USB-knek...
De ez sehonnan nem derül ki. Szerencsére tudja a monitor bár nem volt specifikálva mit bír. Mindkét DP 1.2-es Type-C-s notiról átmegy a 4K60p.

USB-ből persze talán nem is 10, hanem 5Gbps-nek vannak specifikálva mindkét notin. De még 10 is kevés lenne mivel a 4K60p-hez 12.5 kell.

Nemrég volt hír, hogy egyértelmű új jelölés is lesz, de amíg a ráírt sávszélesség sem ér semmit mert más módban mást tud, addig ez semmire se jó. Ráadásul még így sem lehet követni.

(#16) azbest válasza sb (#15) üzenetére


azbest
félisten

önmagában a pd nem hülyeség. Csak az sincs dokumentálva, hogy a dokkolók bizony levonnak 10-15W-ot és annyival kevesebb kapacitást mutatnak már a rajtuk átvezetett töltőről. És a gépeknél meg nem mindig van megadva, hogy hány wattos töltőkkel mennek teljes sebességgel, csökkentett sebességgel és melyiket tagadják meg.

Vettem két 65w-ost, amikre fújt a gépem, hogy "slow charger". Aztán vettem egy olcsóbb fajta, de vállalhatónak tűnő kínai "90w"ost [link] meg ott a gyári 90W.
A kínai az 87W-osnak riportálja magát. A gyári 90W-nak. közvetlenül a gépre dugva mindkettő okés.
Tapasztalati úton kiderült, hogy az egyik dokkolómon át a gyári még épp okés (90W-10W=80W), de a kínain át meg már kevés (87-10=77W), mert panaszkodik rá. A márkásabb dokk eleve 15W-ot vesz le, így egyikkel sem okés, amellé 100w charger kellene. Annyiból szerencsés vagyok, hogy két type-c port van a gépen így nem muszáj dokkolón át tölteni. De több kábelt kell dugdosni.

Gondolom sokan azért nem találkoznak ilyen problémával, mert a gépük megvan a 45-60w-os töltőttek is, amik elterjedtebbek. Meg talán kevesen használunk dokkolókat.

[ Szerkesztve ]

(#17) Reggie0 válasza DraXoN (#2) üzenetére


Reggie0
félisten

En a 230V-os fali aljzatokat utalom ennyire. Ugyan az a csati, de baratomnal egy 200 negyzetmeteres haz van rajta, nalam meg csak 60-as.

[ Szerkesztve ]

(#18) DraXoN válasza Reggie0 (#17) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

wtf :DDD

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#19) sb válasza Reggie0 (#17) üzenetére


sb
veterán

Azért ennél nagyobb gond szerintem.

Eddig se nagyon lehetett megmondani mit tud a két eszköz a végén bármi is van ráírva a Type-C csatikra, most tisztult a kép az új feliratokkal, de továbbra is van még bőven mit sasolni a nemlétező részletes specikben...

(#20) Reggie0 válasza DraXoN (#18) üzenetére


Reggie0
félisten

Mamar kb. minden csati type-c csati, megis mi masra jonne ki uj kabel es szabvany?

#19 sb: Sajnos, de ez boven sara a gyartoknak is es a gyatra kinai kabeleknek is.

(#21) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

Remélem utána jön az USB4 2.0 Gen 2, majd 2.1. Még jó, hogy egyszerűsítettek a nevezéktanon...

(#22) sb válasza Reggie0 (#20) üzenetére


sb
veterán

Nekem eddig kábellel, mágneses kínai csatival se volt gondom. Minden átment rajta aminek kellett.

Ellenben a számszerűen specifikált dolgokat nem találom meg a gyártóknál és nem tudom mit tudnak és mit nem. Persze rá lehetne írni DP hány, hány lane, stb... de az lenne az igazán jó, ha nem a lane-eket, DP verziószámokat, HBR módokat, Gbps-eket kéne fejből számolgatni a usernek.

(#23) Krix válasza azbest (#5) üzenetére


Krix
őstag

Ebbe én is belefutottam. Vadi új telóhoz 2.0-ás C to C kábelt adtak. A helyi sufni GSM-ből elhoztam három félét és mind 2.0-ás sebességet tudott csak :W 2.0-ás C to C nóóóórmááális????

If it is not broken then don't fix it!

(#24) Scalpel válasza sb (#22) üzenetére


Scalpel
senior tag

Engem marhára kíváncsivá tettél, hogy milyen kínai mágneses csatit használsz, ami elvisz egy docking stationt, meg PD100-at is tud? És rámersz kötni egy normális laptopot :D. Mert évekkel ezelőtt nagy álmom volt ez, de amit akkoriban lehetett kapni (mindenféle kickstarteres meg egyéb hókuszpókusz), arra nem mertem volna rákötni a Thinkpadem...

(#25) Strezi válasza Scalpel (#24) üzenetére


Strezi
őstag

Mediamarktban vettem nemrég PD100-as, watt kijelzős C- C kábeleket. Mennek rendesen. Nem garázscég, ha gond lenne tudok hova fordulni.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#26) wolfman


wolfman
veterán

Azt mikor fogják bevezetni, hogy ha már USB szabvány, akkor a kötelező minimum nem a béka segge alatt van meghúzva. USB 2.0 eszközök is évekig 95%-ban közük nem volt a 2.0 sebességhez, most a 3.0 van így. Ami tudja, annak annyi is az ára és melegszik is (ha pendrive). Ennek a 4.0-nak már érdemes lenne bevezesse, hogy nincs minimum tudás, mindennek tudnia kell a sebességet, képességeket. Különben ennek a szarakodásnak semmi értelme nincs. Parasztvakításokból meg kezd elég lenni, de nagyon.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#27) DraXoN válasza wolfman (#26) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Anno mikor a 2.0 volt a maximum ... egyes olcsóbb alaplapokon azt csinálták, hogy a chipsetből csak 1 usb 2.0 portot vezettek ki egy alaplapra rakott hub-ba ... de az azt eredményezte, hogy ha rádugtál bármilyen nem 2.0 eszközt az egész visszaváltott 1.1 tempóra (márpedig sok egér és billentyűzet "lassú", mivel az is elég neki)...
Így nagyon kellett figyelni... hiába volt mondjuk a gép hátulján 4db 2.0 port, véletlen se szabadott abba egeret vagy billentyűzetet rakni (és nem minden alaplapon volt színezve melyik a gyorsabb)..
Volt itt kavarás a kezdetektől fogva...
Volt 486-os alaplapom (meg is van még valahol egy micron lap), van rajta usb 1.0 header (1996-os kései 486os alaplap, pci foglalat és usb is van rajta). De a lényeg az utóbbival, 96-os az alaplap, de windows 98-ig normális kezelés nem volt hozzájuk.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#28) ddekany


ddekany
veterán

Kíváncsi vagyok, vajon a jövőben piacra kerülő kábeleken rajta lesz-e a jelölés, hogy mit tudnak. Főleg ha mindkét vége Type C, ami annyira univerzális, hogy önmagában kb. nem jelent semmit. A csomagolásra ráírás kevés, mivel az nem marad együtt a kábellel. (Persze sok helyen úgy árulnak kábelt, hogy mindkét vége Type C, és ennyi... Na, most aztán találd ki mit veszel. Valószínűleg 60 W, USB 2.0, de ez is csak tipp. 60 W a minimum kábelekre, nem?)

[ Szerkesztve ]

(#29) mad823 válasza ddekany (#28) üzenetére


mad823
őstag

Szerintem a minimum az kb. 5W, abból lehet majd kiindulni, hogy milyen vastag a kábel. Az amperekhez eleve kell keresztmetszet, ha pedig adatról is beszélünk, akkor a nagy sávszélhez árnyékolás, stb.
Volt ebből már balhé, ha valaki még emlékszik...

(#30) ddekany válasza mad823 (#29) üzenetére


ddekany
veterán

Rákerestem, és a Wikipedia-ban ezt találtam (persze ez lehet még téves is): "All USB-C cables must be able to carry a minimum of 3 A current (at 20 V, 60 W)". Ami számomra is meglepően sok minimumnak. (Nyilván ezen felül van még, hogy a port mit tud, de itt most csak a kábelről beszélek.)

(#31) Reggie0 válasza DraXoN (#27) üzenetére


Reggie0
félisten

Az USB hubnak tudnia kell a sebesseget konvertalni, azaz az egyik downstream porton van egy lassabb eszkoz, az nem befolyasolja a tobbi port vagy az upstream port sebesseget.

(#32) Yeffy válasza Reggie0 (#17) üzenetére


Yeffy
veterán

:DDD :DDD

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#33) blueMerle válasza Strezi (#11) üzenetére


blueMerle
veterán

(#34) erahurka


erahurka
félisten

De akkor az USB4 régi kiadásának a neve minimum változzon USB4 Version 2 Gen1-re különben össze fogok zavarodni!

(#35) ddekany válasza erahurka (#34) üzenetére


ddekany
veterán

Na meg, a "sima" USB 2.0, az tulajdonképpen USB1 2.0, csak akkor még simán USB-nek hívták, mert nem volt csak 1? De... ha ez USB4, akkor volt USB3, és USB2? Mi az USB2? Az USB 2.0? Tehát akkor az... USB2 2.0? De akkor mi volt az USB2 1.0? ;] Amúgy teljes őrület... miért nem USB 4.0, 4.1, stb.?

(#36) Scalpel válasza blueMerle (#33) üzenetére


Scalpel
senior tag

És ismét bebizonyosodott, hogy amit nem lehet kapni alin, az nincs. De általában már kapható... :DDD

(#37) Strezi válasza blueMerle (#33) üzenetére


Strezi
őstag

Áááá, ez nemér, ebban saját akku van (amit tölt PDn) ;] De jó próbálkozás! ;)

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#38) azbest válasza erahurka (#34) üzenetére


azbest
félisten

az összes korábbi usb4 lesz csak hány x hány szám lép mögöttük ;]
Vagy már nem azt írják rá, hogy hányas, hanem azt, hogy mennyis [link]

[ Szerkesztve ]

(#39) 7Heads Drago válasza azbest (#16) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Besz@rok. Most vettem egy BW 65 W töltött és azt hittem 1000 évig jó lesz nekem. Lassan időszerű lenne a noti csere is és pont a type-c az egyik fő szempont. Használt pár éves business kategóriás gépet akarok, csak még nem tudom mit.
És ez a környezetvédelem a gyártók meg az EU szerint??? :W :W :W :W

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#40) azbest válasza 7Heads Drago (#39) üzenetére


azbest
félisten

hát, ha ultrabookot veszel, 15w-os procis notit, akkor az általában jól megy a kis töltővel. Cserébe szolidabb a teljesítménye. A dokkolhatóságnál meg már külön történet, hogy mekkora a szívás. Semmi sem garantálja, hogy jól együttműködjenek, ha nem egy gyártótól van minden és nem hivatalosan egymáshoz teremtve.

Én egy type-c analízáló donglet vettem, hogy legalább tudjam, hogy miért nem jó, ha nem megy :D

[ Szerkesztve ]

(#41) wolfman válasza 7Heads Drago (#39) üzenetére


wolfman
veterán

Nem, ez a kapitalizmus.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#42) DraXoN válasza 7Heads Drago (#39) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Leginkább azoknak lehet baja amik dedikált grafikával rendelkeznek, abból is erősebbel. Ha gyárilag is 25-65w szintű töltője van a gépnek, jó eséllyel egy 65wos typec töltőre se fog panaszkodni, akkor se ha dokkolón is átmegy a töltés (szokott lenni annyi tartalék).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#43) mad823 válasza DraXoN (#42) üzenetére


mad823
őstag

Illetve azért amellett se menjünk el, hogy egy dokkolóhoz adott táp mindig nagyobb teljesítményű, mint a laptophoz adott direkt töltő. Nyilván nem véletlenül, hiszen ha a dokkolón van usb port, akkor oda portonként legalább 2,5W-ot kell tervezni, stb.
Azért ahhoz nem kell 3 diploma, hogy ebbe bárki belegondoljon...

(#44) DraXoN válasza mad823 (#43) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Persze, de a laptophoz adott töltők se "csontra" méretezettek, hanem általában tartalékkal tervezik. Így ezért lehet elég egy kisebb type-c töltő is.
De biztosra csak úgy mehet valaki ha kipróbálja az adott eszköz mit szól a táphoz.
Esetemben egy Dell géppel: 65W a gyári töltő, 60W a type-c adapter, amit dokkolón át használok és meg se szólal a gép. (de nincs dedikált vga és a CPU is U-s változat... szerintem 45Wos töltővel is ellenne, csak azért kapott 65W-ost, hogy gyorsabban töltsön hálózatról).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#45) azbest válasza mad823 (#43) üzenetére


azbest
félisten

Az főleg akkor játszik, ha laptop-dokkoló-töltő(k) egy csomagban vannak, egy cégtől.
Régen gyártófüggő volt a dokkoló az egyedi csatik miatt, ami pár generáción át elvitte annak a gyártónak a gépét akár (kivéve, ha pont váltás előtt sikerült venni). Most "univerzális" a type-c, kivéve, hogy erősen lutri működik-e adott kombinációban.
A töltés is kérdéses, mert nem találod meg sehol, hogyan szól bele a dokkoló. Esetleg azt sem találod meg leírva, hogy a gép mit fogad el.

Ha az univerzalitás jegyében 3rd party dokkolót veszel, akkor is lutri. 90w-os tápom mellé vettem
"Charge and Power Host Device
With up to 100W Power Delivery pass-thru, this dock allows you to power and charge your USB-C laptop or host simply by connecting the laptop’s power adapter into the USB-C port. Great for laptops with only one USB-C port." [link]

Support válasza arra, hogy slow chargert ír és lelassít a gép: ja hát 10-15W -tal nagyobb táp kell a dokkolóhoz. És tényleg a pd diagnosztikával láttam, hogy levon 15W-ot a dokk. De a köcsög marketing nem ezt mondja, 100W-ot ír, de valójában max 85 megy át rajta. A másik két kínai dokkolóm 10-et von le diagnosztikával nézve. Persze ez tudom, egyedi probléma. Viszont próbálj utánanézni adatoknak, hogy hozzáértőként ki tudd választani a megfelelő eszközöket. Nehéz lesz találni.

Mivel a gépemen két type-c port van, így közvetlen abba tudom a tápot dugni, akkor már csak arra kell figyelni, hogy előbb a tápot dugjam be, mert ha a dokkoló van előbb (táp nélkül), akkor a másikon már nem fogad töltést, mivel látja hogy töltő képes a dokk is és védi, nehogy kettő töltő legyen. Most úgy felbosszantott, hogy kb hasonló áron vettem egy asztali egpu dokkot 500w táppal, mint amiért vettem a targus dongelet és a plusz pd töltőt. Nagyok irreális árak vannak typec kütyük kapcsán.

Az irodai gépeinknél 45 és 65w tápok vannak gyárilag. Van pár dokkoló, ott is fel kellett világosítani kollégámat, hogy az ő gépével nem fog menni, mert az csak suma usb3 port, hiába type-c.

Jó lenne ez a type-c, ha nem 99% arra menne mindenki, hogy átverjen vele.

[ Szerkesztve ]

(#46) mad823 válasza azbest (#45) üzenetére


mad823
őstag

Tök jogos, amit írsz, én sem találtam a Dell és a Lenovo user manualjában egyetlen árva betűt sem arról, hogy mekkora a minimum teljesítmény, amivel még valamennyire tölt a laptop, de ezt ne tekintsük már az USB szabvány ill. a csatlakozó fizikai kialakításának a hibájának. Merthogy ettől még az USB-C szerintem fasza, csak a gyártóknak is fel kell nőni a feladathoz támogatás terén.

(#47) sb


sb
veterán

Az egész problémakört én sem értem.
A dokkoló levesz a teljesítményből, nagyobb töltő kell hozzá, ennyi.
Direktben nekem a 2 notihoz adott töltő és a 65W Basues is tud ennyi tölteni, a monitor dokkolója is mert gondolom azt is úgy méretezték a saját tápját és a specben írt 65W töltés a kimenetre van megadva.

Ha meg dokkolón keresztül menne akkor nyilván valamennyit elvehet belőle. Hacsak nincs 90w-os töltő mint az egyik Dellhez ami amúgy csak 65W-al tud tölteni. :) Ilyen is van.
Hasonló probléma és akkor sem esek hasra, ha a Basues töltő 3 portját nézzük önmagában. Egy porton jön ki 65W, a másik kettő kevesebbet tud egyedül is. Ha pedig 2 porton töltök akkor is világos, hogy lassabban fog menni.

2. kérdés:
Ha levesz a teljesítményből akkor sem értem mi a gond, 30-45W-al is tölthetőek a notik, ha nincs vmi extra erős dedikált vga akkor ez is bőven elég általában a 15-25, nagyon max 35W-os cuccoknak. Kiírja a laptop, hogy slow charger... és ugyanúgy tölti.

Sőt, nálam mindkét notiban fastcharge alatt fut a 65W-os töltés amit alapból is ki lehet kapcsolni ha "hosszabb élettartamot szeretnél", akkor a default is 45W. Továbbá fast alatt sem egyenletes, hwinfo szerint eddig kb. 50-60%-ig láttam 50W feletit töltést, utána belassít maga a töltésvezérlés és jobbára 40-45W között megy végig a maradék amúgy is.

(#48) Reggie0 válasza sb (#47) üzenetére


Reggie0
félisten

Az mondjuk nem lenne rossz, ha a dokkoloknak lehetne kulon tapot adni es akkor nem venne le a laptoptolto teljesitmenyebol. Igy egy barmilyen elfekvo extra toltot lehetne tenni melle es nem nagyot kene megnagyobbra cserelni.
Bar ha mas szempontbol nezzuk: a dokkolo egy fix dolog es nem art melle utazos tolto, ez lehet az eredeti, a combos pedig mehet a dokkolo melle.

[ Szerkesztve ]

(#49) sb válasza Scalpel (#24) üzenetére


sb
veterán

Nem beszéltem 100W töltésről, 45-65W között szoktam használni, nincs 100W-so eszközöm.
Nyilván ez is hozzájárult ahhoz, hogy fizikailag megugorhatónak gondoltam a mágneses csatit.

Amúgy ha azt nézed, hogy sima Type-C-ből 100W-os kábelekből Dunát lehet rekeszteni akkor azért nem tűnik nagy csodának a dolog. Ráadásul ezek filléres kábelek, ha nehéz lenne a megoldás akkor legalább drágák lennének... (például a 4K60p-hez szükséges 10Gbps-t sokkal nyűgösebb átvinni, abból sima és mágneses kábelből sem találsz 4-5k alattit, míg csak töltésre jó van rengeteg olcsó.)

Szóval a sima Type-C-n is elég kevés és kis felületű csatlakozás van. Ehhez képest pl. a mágneses fej jellemzően több és/vagy nagyobb csatikat tartalmaz, fizikailag is nagyobb szokott lenni az egész csatlakozó mint a Type-C. Ezzel, plusz ha 100W helyett durván a felével számolunk én úgy voltam vele, hogy talán nem a varázslat kategóriába fog tartozni ha működik.

Amit láttam monitorozva, tölt rendesen. A noti sem írt eddig róla, hogy szakadozna, instabil lenne pedig gyanítom, hogy van ilyen védelem a töltésvezérlésben.
Visszatérve a 10Gbps átvitelére, abba szerintem sokkal többen belefutnak, hogy mégsem megy át, mozgásra szakadozik, nem stabil. Ezzel sem volt gondom eddig.

(#50) sb válasza Reggie0 (#48) üzenetére


sb
veterán

Én biztos nem variálnék 2 töltővel. Így is az a legjobb az egész Type-C-ben, hogy 1 töltő, 1 kábel.

Mivel az íróasztalnál több mindent töltők így most nekem ott van a 3 portos Baseus, benne a céges noti és ha kell akkor megy rá 1-2 telefon pluszban. (ha extra gyors töltés kell akkor csere a noti kábelével)
A monitorra ha kell akkor a saját noti megy a beépített dokkolóra, ott nincs külön tápom. (Még egy KVM kéne, hogy a cégessel lehessen váltogatni.)
A hálóban meg beraktam a sarokba a parlagon maradt Dell 95W noti töltőjét. Ha épp ott kell valamelyik noti akkor töltöm róla de 90%-ban telefont tölt 25W-al. :D
Viszont így egyszerűbb a felállás 1-1db töltővel.

Mennyit vehet le a dokkoló, 5-10W normális esetben. De ha egy 65->45W visszaesést számolok az se annyira vészes szerintem. Felette meg arányaiban még kisebb a visszaesés.
Ráadásul szerintem a másik kategória a 130-180W töltők a dgpu-s szörnyekhez. A kettő között kb. nincs értelmes noti jelenleg. (Ill. vicc, hogy épp lenne, pl. én egy 35W+50W cpu+NV 3050 felállással ellennék, de egy noti topicba betévedve azt látom, hogy vagy vékony igpu-st visznek ami 35-45W-on tetőzik kb, vagy játékra 3060-tól felfelé...)

Én ebben a kicsi és elég könnyen kikerülhető töltéscsökkenésben továbbra sem látok problémát.
Sokkal, de sokkal jobban zavar, hogy a DP képátvitelt csak megjósolni tudom menni fog-e vagy nem. Most nálam az is működik, de csak csoda folytán. Egy rohadt speciben nincs benne, hogy mit tudnak és ott nincs ilyen fallback mód sem. Vagy fizikailag úgy van bekötve vagy nem... de senki nem írja le.
(Eddig 1 Delock dokkolóval találkoztam ahol le volt írva és konkrétan fizikai kapcsoló is volt rajta, hogy DP1.2 vagy 1.4-el akarod-e használni és marad-e másra USB sávod.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.