Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Vesa válasza FefeeX (#49) üzenetére


Vesa
veterán

Nem beszéltünk még a mini kijelzőről (igen, az 5-6inch is apró akár egy rendes noti kijelzőhöz képest is, nemhogy desktophoz), ami nem mindenkinek kényelmes és trendi. Én pl, utálom, mert nem látom jól, aprók a betűk, kicsi az egész, filmet nézni is kb. az a szint, mint mikor Mozartot hallgat valaki Sokol rádión. Dolgozni ekkora kijelzővel hosszabb távon egyszerűen fárasztó és lehetetlen, teljesen mindegy, milyen annak a mobil hardvernek a teljesítménye. A tablet is ezért szorult vissza, nincsen semmi értelme ugyanis, a PC-t kiváltani nem tudta, még a notikat sem. Megjegyzem, a netbook bukásában az ott alkalmazott -általában- szintén kis kijelző is nagy szerepet játszott.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#52) FefeeX válasza Vesa (#50) üzenetére


FefeeX
veterán

Mindenkinél mást jelent az "elsődleges számítógép", ezért egyébként érdekes dolgok is kijönnek.
A szüleimnek pl először leváltotta az asztali gépet a laptop. Aztán ez addig ment, hogy apám már okostelefonon néz mindent, laptopot kb be sem kapcsol. Persze nyilván, évente 3-4szer, mikor dokumentumot kell szerkeszteni, akkor igen, tehát teljesen nem váltja ki, csak a használat 98%-ában.

Feleségemnél még irritál is. Ő is mobilon néz mindent, pedig van otthon 2 tablet, 3 notebook meg egy asztali is. De neki az a kényelmes. Kolléganőm szintén.

Nah, az elsődleges számítógép ezeknél az embereknél kb azt jelenti, hogy azon élik az életüket, legalábbis magánhasználatban (mert céges gépe a munkához mindenkinek van). Nekik a pc/laptop egy eszköz, amin havonta, évente max 1-2szer elvégeznek 1-1 műveletet. De tapasztalatból mondom, hogy ezekbe általában az ARM is bőven megfelelne, ha megírják rá a szoftvert.

A netbook kijelzőmérete halál. Ezt én is akartam írni. Még a kisebb 11" Macbook Air kijelzője is fájdalmasan kicsi, az mondjuk inkább nagyobbról visszaváltva érezhető. Azonban ez szerintem kevésbé volt sorsdöntő ezeknél a gépeknél. Nekünk, tehát akiknek számít a gép, a méret, az erő, alapvetően nem is nagyon jöhetett szóba egy ilyen, max huszonhatodik eszköznek, ha minden bekrepálna. Optimalizálatlanság miatt annak se jó. Akinek meg szóba jöhetne (fentebb tárgyalt réteg), azoknál meg egyrészt elsődleges a kezelhetőség (ugyanúgy ráraknak egy optimalizálatlan wint, be/ki kell kapcsolni), azoknak alapvetően kényelmetlen volt átlagos használatra. Ebben jobbak a tabletek meg a telefonok. Gombot nyomsz dolgozol, gombot nyomsz alszik. Könnyű kézbe venni, nem kell hozzá helyet csinálni, nyitogatni. Elfér a kezedben stbstb.

Ilyen szempontból az ARM procis notik nem is lehetnek kirobbanóan sikeresek, a fogyasztással és az árral lehet max behúzni pár jó pontot, és egy átlagos családnak backup gépnek tökéletes lehet (ne). Probléma lehet a megfelelő rendszer, kompatibilitás, egyebek hiánya. Szerintem. Apple fronton hamar sikeres lehet, "menedzser-ultrabook kategóriában" mindenképp (ami most a core-M 12"), szoftverfronton nem lesz gáz, hardver fronton mindent tud amit a coreM, meg amire azt a gépet használni lehet kb. Aztán a többi meg kiderül.

(#53) Vesa válasza FefeeX (#52) üzenetére


Vesa
veterán

"Nah, az elsődleges számítógép ezeknél az embereknél kb azt jelenti, hogy azon élik az életüket"

Ezt természetesen nem is kérdőjeleztem meg, ráadásul az "elsődleges számítógép" fogalma nem is létezik, ez így definiálhatatlan. Azonban a kolléga összemosta a számítógépet a médiafogyasztásra alkalmas eszközzel, ugyanis a telefont én sokkal inkább hasonlítanám egy mobil TV/telefon hibridhez, mint mobil számítógéphez. Egy jobb TV-n is tudsz nézni filmeket, képeket, hallgatni zenéket, akár még netezni is lehet rajta -azt már csak kompromisszumokkal-, és gyakorlatilag a digitális szórakozáshoz szükséges minden tartalom elérhető általa (okosító eszközzel még játszni is lehet). Mégsem mondjuk azt, hogy a TV egy számítógép!

Azok az emberek, akiknek a telefon az általad említett célokra kellenek, nem mások, mint az a széles tömeg, akik korábban is főként csak médiafogyasztottak és telefonáltak, miközben a számítógépet (PC-t), a mobil éra előtt is csak akkor szedték elő, ha munkára kellett nekik. Most annyi történt, hogy kaptak egy olyan eszköüzt melyet bárhova vihetnek magukkal, méretéből és jellegéből adódóan kicsit kibővített lehetőségekkel rendelkezik (pl. kamera) és egyszerű a használata.

Viszont a kalsszikus értelemben vett PC-t a mobilokkal összehasonlítani hiba, mert teljesen fals eredményt fog adni természetesen. Bár tömegek használják a telefont, mert a tömegek korábban sem értettek a számítógépekhez, maximum netezni tudtak rajta. Ezzel szemben a mobilt egyszerű kezelni egy IT analfabétának is addig a pontig, amíg csak kommunikál és médiafogyaszt rajta. Azonban semmilyen módon nem képes kiváltani a PC-t, ha ennél kicsit is összetettebb feladatokról van szó! Még egy szimpla szövegszerkesztés is ezerszer körülményesebb telefonon, mint laptopon vagy desktopon. De komolyan, még egy sima szövegkijelölés, vagy egy copy/paste is rémálom.

Összegezve: a telefon nem azért népszerű, mert kiváltja a számítógépet, hanem azért, mert a számítógéphez nem értő tömegek számára is egyszerűen kezelhető és számos -de főleg kommunikációs és szórakoztató, médiafogyasztó- célra számukra is egyszerűen használható.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.