Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) SteveK88


SteveK88
tag

Visszatalálós! :R

(#2) KISDUCK


KISDUCK
addikt

Hát tapasztalat alapján van hogy megy ez egyszerűbben is. HP pavilionom van bios frissítés közben hiba történt és elszállt a gép. Bekapcsolás után fekete képernyő és villogó ledek amik amik arra utaltak, hogy baj van a biossal. Egy bootolható pendrivera felmásoltam a bios telepítő fájljait, majd a gép frissítette a biosát és működött minden utána.

(#3) #38742016 válasza KISDUCK (#2) üzenetére


#38742016
törölt tag

Van amikor a bootblock is meghal, mint nálam, akkor nem talál meg se pendrive-t, se semmit.

(#4) KISDUCK válasza #38742016 (#3) üzenetére


KISDUCK
addikt

Persze mindig van rosszabb helyzet, nekem szerencsém volt és örültem, hogy nem kellett garanciában visszaküldenem. Nekem nincs nyomtató port a gépen, sajnos ekkora beavatkozást nem tudnék végrehajtani a kicsikémen.

(#6) Robert07


Robert07
aktív tag

A forrasztós része kicsit veszélyes, azért sop8-as chipre nem olyan egyszerű odaforrasztani aztán meg leforrasztani a kábeleket.

Mondjuk ezért igyekszek mindig olyan alaplapot venni, ami vagy dip8-as chipet használ foglalatban, vagy esetleg sop8-at foglalatban, mert így még mindig meg lehet úszni a forrasztást. Mondjuk a most kapható alaplapok nagyrésze szerencsére már flashdrive-ról gombnyomásra visszaállítja a BIOS/UEFI-t, a notik BIOS-ában pedig ne nyúlkáljunk. :D

(#7) #38742016 válasza Robert07 (#6) üzenetére


#38742016
törölt tag

Én vékony vezetékeket akasztottam be a chip lábai alá... :DDD

(#8) pataslogeza válasza #38742016 (#7) üzenetére


pataslogeza
aktív tag

Hello,
Mirol lehet felismerni a bios chipet?

(#9) #38742016 válasza pataslogeza (#8) üzenetére


#38742016
törölt tag

Üdv, általában az alaplap / laptop service manual-jában benne van. Ha nincs, a legtöbb laptopon 8 pines (oldalanként 4-4) chipet kell keresni, google megmondja hogy az bios flash, vagy sem.

Szerk.: A PCH környékén szokott lenni.

[ Szerkesztve ]

(#10) kismokesz


kismokesz
tag

hello érdeklődnék hogy ez tabletnél is segit? abba is oldalanként 4-4 lábas chip van benne .

(#11) #38742016 válasza kismokesz (#10) üzenetére


#38742016
törölt tag

Ha az egész fájl megvan, amit flashelni kell, és kompatibilis a chip, igen. Azt azért még hozzáteszem, hogy saját felelősségre, és backup a chip eredeti állapotáról mindig legyen...

[ Szerkesztve ]

(#12) kismokesz


kismokesz
tag

A chipen rossz bios van. Winbon25Q64FW ez a chip van benne. Becsomagolva van a bios hozzá. Abbol meiket kell felflashelni?

[ Szerkesztve ]

(#13) #38742016 válasza kismokesz (#12) üzenetére


#38742016
törölt tag

Azzal elvileg működnie kell, én W25Q32BV-vel csináltam. Az a fájl lesz, aminek egyezik a mérete a flash chip méretével, W25Q64FW-nél 8mb-os.

[ Szerkesztve ]

(#14) kismokesz


kismokesz
tag

Rendben oké :)

(#15) kismokesz


kismokesz
tag

Becsomagolva van benne 2db 8mb fájl. Az egyik bios.bin a másik (név).fd illetve van még egy .fd fájl is. Gondolom értelemszerűen a bios.bin-t kell flashelni nem?

[ Szerkesztve ]

(#16) kismokesz


kismokesz
tag

Parancssorba nem csinál semmit a chip-et se akarja felismerni. Esetleg linux alol meglehet probálni?

(#17) #38742016


#38742016
törölt tag

A feszültség pontosan annyi, mint amennyi a datasheet pdf-ben van? Lehet, hogy nem érintkezik, azért nem szokta megtalálni.

(#18) kismokesz


kismokesz
tag

már lényegtelen a nyomtató kábelen keresztül 5v-ot kapott most beszerzés alatt van 2db ugyanolyan chip.

(#19) #38742016 válasza kismokesz (#18) üzenetére


#38742016
törölt tag

Nálam ez egyszerű volt, mivel a ez chip 3.3V-os, bekötöttem az egyik SATA táp csatlakozóra.

(#20) kismokesz


kismokesz
tag

Ami nekem van chip az 1.8v-os.

(#21) pataslogeza válasza #38742016 (#9) üzenetére


pataslogeza
aktív tag

Hello.
Az en laptopom alaplapjan van vagy 10-12 darab nyolc labu chip, ezert kerdeztem mirol lehet felismerni a bios chipet. Ha csinalnek kepeket az alaplaprol, abbol meg tudnad mondani melyik a bios?
Mi az a PCH?

(#22) #38742016 válasza pataslogeza (#21) üzenetére


#38742016
törölt tag

Déli híd. Ez esetben marad a chipek neveinek google keresése, aztán a találatokból kiderül, melyik a flash, de javaslom, hogy bízd szakemberre, mert egy rosszul bekötött vezeték / sok feszültség, és elszállhat az egész alaplap is...

[ Szerkesztve ]

(#23) pataslogeza válasza #38742016 (#22) üzenetére


pataslogeza
aktív tag

Van egy 8 erintkezos csipeszem es programozo, pont ilyen 8 labu chipek iras/olvasasahoz, es ha tudom melyik a bios chip akkor be is tudom kotni helyesen. A problemam az, hogy nem tudom melyik a bios chip.
A tortenetem az, hogy amikor a mukodo laptopot szetszedtem es bekapcsoltam, kiirta hogy hibat eszlelt es leall a tovabbi hibak elkerulese miatt. Azota nem indul a laptop, csak villannak egyet a ledek es annyi.
Amikor kiveszem a kepen lathato sok labu chipet ami a via chip mellett van, akkor semmit nem csinal amikor be akarom kapcsolni, mintha nem kapna aramot. Lehetseges hogy az a bios chip?

[ Szerkesztve ]

(#24) #38742016 válasza pataslogeza (#23) üzenetére


#38742016
törölt tag

Igen, az lesz. Ha nem bios frissítés közben halt meg, lehetséges, hogy más lesz a hiba, a bios csak úgy nem szokott tönkremenni.

Szerk.: Itt a datasheet: [link]

A pin kiosztás nem úgy van, mint az én gépemen, több data pin, stb, spipgm-el nem hiszem hogy megoldható, ha a bios hibája miatt nem indul... :( Esetleg egy cmos resetet próbálj meg, vedd ki a 3v-os elemet 10-15 percre.

[ Szerkesztve ]

(#25) pataslogeza válasza #38742016 (#24) üzenetére


pataslogeza
aktív tag

Az mar megvolt, napokig elem nelkul hagytam pihenni, de nem segitett. En arra gondoltam a bios chip kapott valami zarlatot amikor szetszedve bekapcsoltam, es egy bios chip cserevel ujraelesztheto, de ha ez a 32 labu chip a bios, akkor elszallt a remeny, mert nem valoszinu hogy ezt meg tudnam csinalni.
Persze lehet nem is bios hibas, hanem alaplap vagy processzor, csak ki akartam zarni a bios hibat, de igy nem tudom.

(#26) #38742016 válasza pataslogeza (#25) üzenetére


#38742016
törölt tag

Ha szétszedve lett bekapcsolva, és az alaplapon valami összeért, aminek nem kéne, bármi lehet... :(

(#27) pataslogeza válasza #38742016 (#26) üzenetére


pataslogeza
aktív tag

Ettol tartottam :)
Akkor le kell mondanom a geprol, mert szervizbe nem fogom vinni. Ez a gep volt az elso laptopom, es csak nosztalgiabol akartam kitakaritani, ujra beuzemelni, de kozbejott ez a kis baleset, igy el kell temetnem szegenyt.
Kossz a segito valaszokat!

(#28) kismokesz


kismokesz
tag

Hello ch341A usb eeprom irót keresek akinek van jelleze. Köszönöm.

(#29) IstvánLászló válasza #38742016 (#3) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia! mccchelp
Köszönöm a munkádat és gratulálok a jó és érthető dokumentáció leírásához prímára sikerült. :C
Most találtam meg a bolgod, szerencsémre már majdnem feladtam hogy alaplapnak annyi és kuka.

Ma kaptam ezt az alaplapot ajándékba: MSI K9N6PGM2-V , gondoltam majd lesz egy Linux-os gépem.
A Linux-ok a nagy örök kedvenceim közét is tartozik az öreg Amiga számítógépem mellet.
A lényegre térve ez történt velem.

A Bios frissítése közben elment az áram a lakásban és a bios elszállt az alaplapon mint kiderült.
Bekapcsolás után fekete képernyő fogadott és amik arra utaltak, hogy baj van a bios-sal. :W
A panel ólommentes forrasztással készült a gyárban de nem adtam fel.
A forrasztós részel készen is vagyok, azért az sop8 tokozású chipre nem olyan egyszerű volt odaforrasztanom a kábeleket de sikerült.
A multiméterrel is ellenőriztem zárlat nincs a vékony vezetékek rendben is vannak és bekötöttem az LPT portba úgy ahogyan is javasoltad.
Egy nyomtatókábelt találtam itthon és azt használtam fel a beforrasztáshoz.
Az aplap bios-a ugye beforrasztva itt az asztalon van és csak az alaplap üresen?
Kérdezem az ic 8-as lábára a 3.3V-ot hogy oldjam meg, gondolom az alaplap ne legyen csatlakoztatva a Psu-hoz és ne kapcsoljam be a tápot is?
A a 3.3V-ot megtudom oldani külső táppal ez így jó is lesz?
Kérdezem a nyomtatókábel hossza 1 méteres is lehet k.b. és ez így jól használható?
Mit tudsz javasolni ezzel kapcsolatban, persze a felelősség az enyém és vállalom is?
Váraszódat várom tisztelettel.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#30) #38742016 válasza IstvánLászló (#29) üzenetére


#38742016
törölt tag

Szia, a kép csak egy példa, nálam ilyen volt, más fajta chip-en más lehet a pin kiosztás, a chip datasheetjéből nézted? A feszültség nálam egyszerű volt, mert 3.3V-os chip, én nem forrasztottam le az alaplapról, és a 3.3V-ot arról a gépről kapta SATA csatlakozóból, amivel javítottam. A kábel hossza mindegy neki.

[ Szerkesztve ]

(#31) IstvánLászló válasza #38742016 (#30) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Kedves kollégám köszi a korrekt választ. :) :R

Az aplap bios-a ugye beforrasztva itt az asztalon van és csak az alaplap üresen és táp nélkül.
A más fajta chip-en más lehet a pin kiosztás ezt értem és datasheetjéből nézem is meg a pin outot.
A lényeget most értetem is meg.......
Tehát kel egy működőképes gép Lpt portal gép kikapcsolt állapotban is van.
Ezután, az asztalon van az alaplap és bios-a ugye beforrasztva és bekötöttem az LPT port csatijába a D5 - D0 - D7 - ACK veztékeket, így kizárva a kontakthiba is.
Az ic tápellátását a működőképes gépről már megoldottam és 1,5 voltot adtam is rá és gép bekapcsolás után remélhetőleg nem is lesz füst, ha mégis igen semmi gondot és problémát nem okoz.
A reményeim szerint nem füstölhet el semmi, mert figyeltem a védelemre és nem gányoltam össze semmit, mindent körültekintöen is csináltam.
A lényeg idáig készen is vagyok a hardveres részével, már csak a datasheetjét nézem a chip-nek.
Kérdezem ez így jól használható?

Váraszódat várom ismét nagy tisztelettel.
Üdv, István :R

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#32) #38742016 válasza IstvánLászló (#31) üzenetére


#38742016
törölt tag

Elvileg igen, működnie kell, sok szerencsét! :)

(#33) IstvánLászló válasza #38742016 (#32) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a segítségedet minden oké. :R
Király vagy!
A Linux most megy az alaplapon pen-ről de élesben is telepítem.
Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#34) kismokesz


kismokesz
tag

LPT porton 5v-ad ki?

hogy tudom csökkenteni hogy a kivánt feszültség legyen nekem?

(#35) IstvánLászló válasza kismokesz (#34) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Az LPT porton 5v - a kiadott logikai feszültség ezt max 5 - milliamperre szabad terhelni.
A gyártóknál olvastam nem is ajánlott ez a megoldás.
A tudtommal téglát is lehet csinálni az alaplapból.
A hogy tudod csökkenteni hogy a kívánt feszültség is legyen.
A küllőn tápegység kell erre a célra ez a ajánlott, ami biztosan a szükséges feszültséget is stabilizáltan is biztosítja.
A lényeg én labortápot használok amin állíthatóak a szükséges feszültségek is stabilizáltan 1 - töl akár 50 volt ig is.
Remélem segítettem, igaz a konkrétan is szükséges feszültséget nem is írtad le hogy mennyi.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#36) kismokesz


kismokesz
tag

1,8v-ra lenne szükségem. Megoldható?

(#37) IstvánLászló válasza kismokesz (#36) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A labortáppal igen és 1,8v-ra is állítható.
A lényeg az elektronikai ismeretek kellenek ehhez, gondolom ezt tudod is.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#38) kismokesz válasza IstvánLászló (#37) üzenetére


kismokesz
tag

persze igen.

pl. egy ilyennel megoldható lenne?

http://www.jofogas.hu/pest/DC_DC_Converter_LM2596_DC_DC_Konverter_1_2V_30V_3A_56888640.htm

(#39) IstvánLászló válasza kismokesz (#38) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Igen jó lehet, de műszeres mérés és terhelt állapotban kell mérni a kívánt feszt, hogy stabilan adja ki a szuflát.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#40) pataslogeza válasza #38742016 (#26) üzenetére


pataslogeza
aktív tag

Hello

Megtalaltam a hibat, kijavitottam, es kicsit fel is ujitottam a gepet, most hibatlan :)
A processzor volt a hibas. Gondolom megsult amikor szetszedve bekapcsoltam, pedig raraktam a hutot, de a jelek szerint nem fekudt fel rendesen a processzorra.

(#41) yohnsee


yohnsee
tag

Tetszik az írás, mindig tanul az ember valamit!

AVR

(#42) KillHates válasza Robert07 (#6) üzenetére


KillHates
nagyúr

Az eleve felejtős, mert kondik laknak a lábai között és nem lesz tuti a flash-elés.
Ki kell venni a chip-et, kb egy perc...

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.