Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) vicze


vicze
félisten

Mekkora üzlet. :D
GF meg fogja és egy újrastrukturálás keretein belül bezárja a fenébe a gyárakat. :P

(#2) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

A nagy kék se olyan nagy már mint egykoron.. Apropó.. még csinálnak pénztárgépeket? :)

Kíváncsi vagyok, hogy az Intel az utolsók közül meddig tartja otthon a fejlesztést.
Vagy lesz erőteljesebben külsősök részére is gyártó vállalat. Nem létezik, hogy egyedül nekik érje meg kizárólagosan saját célra gyártani. Főképp úgy, hogy a fejlesztési költségek egyre nagyobbak.

Egyébként mi lesz a szilicium utóda technológiában? Tudni már?

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#3) stratova


stratova
veterán

Valamennyire bizonyára átszervezi, de elvileg így már házon belül nem csak licenc van pl. FD-SOI-ra, hanem gyártókapacitás is (a POWER8 lapkából kiinudlva 22 nm planar FD-SOI).

(#4) Kékes525


Kékes525
félisten

Hatalmas összeg!

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#5) Oliverda válasza DraXoN (#2) üzenetére


Oliverda
félisten

Az Intel hamarabb fog csődbe menni, mintsem hogy kiszervezze a gyártást. Mondjuk ha ennek csak a fele lesz igaz, akkor egy darabig ettől nem kell tartani. Nekik azért éri meg ennyit belefeccölni, mert ki tudják használni az előnyeit, illetve sokkal nagyobb volumenben gyártanak a legújabb technológiákon mint a többiek. Erre a grafikonra érdemes vetni egy pillantást, és akkor máris világos lesz, hogy a többiek miért csak reszelgetik a már aktuális technológiájukat.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#6) smkb válasza vicze (#1) üzenetére


smkb
őstag

Annyira nem nagy üzlet felszámolás szempontból, mert nem teheti meg, szerződés kötelezi, hogy 10 évig az IBM-et kiszolgálja power pc processzorokkal, valamint az alkalmazottakat is átveszi. Arról nem is beszélve, hogy az IBM jobban áll a 22nm el tudtommal, mint a GF.
Ezért nem vesz az Apple pl semmiféle félvezetőgyártót, mert csak kolonc, egy olyannak akinek nem ez a fő profilja. GF portfolio profiljába jobban illeszkedik az IBM félvezető részlege, és valószínűleg jobban is tudja hasznosítani, mint az IBM.

(#7) stratova válasza smkb (#6) üzenetére


stratova
veterán

Úgy rémlik az IBM féle 22 nm más mint a GloFlo-nál esedékes 20 nm (ettől még álhatnak jobban).

GloFlo - 20 nm planar Bulk
IBM - 22 nm planar FD-SOI

(#8) vicze válasza smkb (#6) üzenetére


vicze
félisten

Ugyan úgy állnak, mert a Common Platformon belül ugyan úgy áll mindenki. 22-vel meg sehogy se állnak, mert az 20nm, ami a Samsungnál már gyártásban van.
Hidd el tudnak úgy racionalizálni, hogy gyárakat zárjanak be. :) Az IBM meg kb. fizeti a leépítés költségét.

(#9) Bici válasza vicze (#8) üzenetére


Bici
félisten

A Power8-at már 22nm-es SOI-val gyártják.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#10) r00r1 válasza DraXoN (#2) üzenetére


r00r1
aktív tag

Állítólag a grafén lesz az, bár még évekre vagyunk tőle.

(#11) 7time válasza r00r1 (#10) üzenetére


7time
senior tag

Évekre, ha most elfogadnának egy lehetséges graffen architektúrát gyártástechnológiával együtt akkor is min 8-10 év lenne az átállás.

(#12) vicze válasza Bici (#9) üzenetére


vicze
félisten

GF-re írtam főleg, csak lusta voltam részletezni. :B Amúgy nekik is "van" SOI, még 45nm-en gyártottak ST-Ericssonak pár SoC-ot. Arra már nem emlékszek, hogy a SOI-val mi volt a probléma, amiért nem használják, ára?

(#13) Kotomicuki


Kotomicuki
senior tag

Az AMD-t már sikeresen hátráltatja, évek óta egy ehhez hasonló lépése - mert kellet a pénz az ATi-ra...
Nem fog ez visszaütni az IBM-re - nem akarásnak nyögés a vége alapon?!
Vagy a végén még emiatt szállnak ki a chip-gyártásból - nem lesz versenyképes gyártókapacitásuk?!
Esetleg, tudnak már vmit, amit mi még nem - mert csak úgy nem vágja ki maga alatt a fát az ember és bérgyártóként is szerepelhettek volna még?!
Netán, ők is olvasták, hogy milyen jól keresnek a szabadalom-troll-cégek és ez lesz a majdani fő profiljuk?! ;]

A regisztrációdat véglegesen kitiltottuk a következő ok miatt: III.10.8 Üdvözlettel: PROHARDVER!

(#14) stratova válasza vicze (#12) üzenetére


stratova
veterán

De az eddigi 45 nm PD-SOI volt a mostani pedig 22 nm FD-SOI.

[ Szerkesztve ]

(#15) 7time válasza Kotomicuki (#13) üzenetére


7time
senior tag

Bérgyártónak már kicsik voltak a saját maguknak gyártás pedig iszonyat vitte a pénzt így mindkét fél jól járt.

(#16) Bici válasza stratova (#14) üzenetére


Bici
félisten

Hát, lenne ötletem, hogy az AMD mit tudna kezdeni azzal a 22nm-es FD-SOI gyártással. :U
pl. 390x... :P
Csakhát a HDL, meg sok idő, meg különben is.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17) ukornel válasza vicze (#12) üzenetére


ukornel
aktív tag

A SOI régi ismerős a GloFo-nál, 32 nm-en is gyártottak (HKMG SOI), illetve elődje, az AMD fab-jaiban (130 nm-től kezdve). A 32 nm-es csíkszélességen már kifogyott a szufla a SOI technológiából, legalábbis az addigi ún "Partially Depleted" válfajából. Az IBM féle SOI "fully depleted", ami állítólag legalább 10 nm-ig megoldja a PD-SOI problémáit, és kb ugyanazokat az előnyöket hozza, mint a FinFET, valamivel egyszerűbb eljárással (de drágább waferen).
Az STMicro ugyancsak a GloFo-nál gyártott 28 nm-es FD-SOI lapkákat, sőt a buliba a Samsung 28 nm-es gyártósorai is beszálltak. Tulajdonképpen ez a három cég (IBM, GloFo, Samsung), a Common Platform tagjai rendelkeznek nagy SOI tapasztalattal.

(#18) stratova válasza ukornel (#17) üzenetére


stratova
veterán

Pardon, Llano valóban 32 nm HKMG PD-SOI-volt.

(#19) vicze válasza stratova (#14) üzenetére


vicze
félisten

Én emlékeztem rosszul nem 45nm, lentebb írták a 28nm volt a NovaThor amire gondoltam, akkor az már csak FD-SOI volt. :)

Arra van magyarázat, hogy mégse használják nagy tömegben? Még tavaly arra tippeltem, hogy a A58-at Samsung FD-SOI-val oldja meg 28nm-en, mégis inkább vártak 20nm-re.

(#20) stratova válasza vicze (#19) üzenetére


stratova
veterán

Állítólag a Bulk FinFET-et (az aktuális szívások ellenére) könnyebben skáláznák lefelé (multiple pattering használatával, emiatt számol az Intel is azzal, hogy nem kell nekik EUV a 10-7 nm eléréséhez).

[ Szerkesztve ]

(#21) Kotomicuki válasza 7time (#15) üzenetére


Kotomicuki
senior tag

De esetleg, ahogy Bici kolléga is megemlítette, gyárthattak volna másnak, míg ők is másnál gyártatják a magukét, ha volna ilyesmin hasznuk... pl. csúcs dGPU/APU az AMD-nek, olyan zintel/nV-s árszegmensű - 1-1,5 évig csak ebből megéltek volna, hiszen ez volt az utolsó GPU-szériák legnagyobb rákfenéje - , míg az ő pover-ük készül a GF-l(/TSMC-l), olcsóbban... (ipari kémkedés így is lesz, ha mindenképpen másnál kell gyártatniuk)

De, mintha arról csivitelnének a verebek, hogy gyakran szűkös a (bér-chip-)gyártói kapacitás; és ha még beleinvesztáltak volna, hogy nyereséges legyen - memóriagyártót vesznek (másfél milliárdból kijött volna pl. az utolsó, csődbe ment ilyen is), ha nincs ilyen szabadalmuk és felhasználják a CPU/GPU/APU-jukba, ami amúgy is a következő lépcsőfok lenne az integrációban (netán, valóban betörnek az SSD piacra - ha megengedik ezt nekik)?!
A saját előállítású terméknél olcsóbb nincs, így lehet, hogy a bérgyártáson is fog hasonló mértékű "veszteségük" képződni, ha időre, minőségben és mennyiségben szeretnének fellépni a piacon, kézzel fogható termékkel - az tud drága mulatság is lenni, ha tényleg pájszerrel kell besuvasztani a többi, jól fizető gyártató termékei közé...

Így akár a megmaradt chip-tervezést is kiszervezhetnék, mert lehet, hogy az sem lesz kifizetődő, egy idő után, ha már elkezdtek lemaradni/veszteségesek lenni a gyártásnál...

A regisztrációdat véglegesen kitiltottuk a következő ok miatt: III.10.8 Üdvözlettel: PROHARDVER!

(#22) stratova válasza Kotomicuki (#21) üzenetére


stratova
veterán

De ők a SOI mellett törtek lándzsát, ezzel szemben a GPU gyártók Bulk gyártást szoktak igénybe venni. Llano volt az egyetlen APU ami SOI-n készült. Kérdeztem én is pl. Abut miért nem viszi AMD FD-SOI-ra az APU/CPU gyártást, ha az FD-SOI azonos csíkszélességen elég szépen veri a Bulkot (abban az esetben ha mindkettő planar, ahogy jelenleg a GPU-gyártók megoldásai vagy az AMD APU-k, csak Intelnek van jelenleg FinFET gyártással készülő és elérhető terméke). De állítólag körülményes lenne átvinni pl. a Bici által is említett HDL-t.

[ Szerkesztve ]

(#23) Bici válasza stratova (#22) üzenetére


Bici
félisten

A trinity és a Richland valamint az FX-ek is 32nm-es SOI-n készülnek. :U

Ezen kívül ezeknél a prociknál még szerintem nem volt HDL, de lehet hogy tévedek.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#24) stratova válasza Bici (#23) üzenetére


stratova
veterán

Ok, ők azon, de minden GCN alapú Bulk.

(#25) Bici válasza stratova (#24) üzenetére


Bici
félisten

Igen, én is így tudom. :)

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#26) 7time válasza Kotomicuki (#21) üzenetére


7time
senior tag

De olyan kicsibe nem éri meg fenntartani a gyárat, a GLOFO hozzácsapja a többihez és úgy már megéri, olyan ez mint mikor valamivel kis tételben nem éri meg kereskedni, nem teljesen de hasonló.

A saját előállítású terméknél olcsóbb nincs, így lehet, hogy a bérgyártáson is fog hasonló mértékű "veszteségük" képződni, ha időre, minőségben és mennyiségben szeretnének fellépni a piacon, kézzel fogható termékkel - az tud drága mulatság is lenni, ha tényleg pájszerrel kell besuvasztani a többi, jól fizető gyártató termékei közé...

Ott lesz a Samsung most építik az új gyáregységüket amivel az 1 helyre ugranak náluk bőven lehet majd gyártatni valószínűleg jóval olcsóbban mint egy sajátot fenntartani.

[ Szerkesztve ]

(#27) nyunyu válasza Oliverda (#5) üzenetére


nyunyu
félisten

13.1%-on all a 0.18um? :Y

De hisz az mar 15 eves technologia, elso 0.18um-en gyartott P3 meg 99-ben kerult piacra.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#28) Oliverda válasza nyunyu (#27) üzenetére


Oliverda
félisten

Igen. Egy rakat egyszerűbb chiphez egyszerűen nem szükséges fejlettebb és drágább technológia. Nem csak CPU-ból és GPU-ból áll a piac.

Itt egy (nem tudom mennyire pont) lista arról, hogy éppen melyik gyár milyen csíkszélességgel termel.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#29) Alchemist válasza nyunyu (#27) üzenetére


Alchemist
addikt

Kisebb bonyolultságú chipekhez gazdaságosabb.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#30) mzso válasza Oliverda (#5) üzenetére


mzso
veterán

Még is hogy lehetne 2.2 milliárdból 50 2020-ra amikor csak az ARM-es mobil piac növekedett az utóbbi időben.

(#31) Oliverda válasza mzso (#30) üzenetére


Oliverda
félisten

IoT, viselhető eszközök, új mobil procik, röviden.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#32) mzso válasza Oliverda (#31) üzenetére


mzso
veterán

Az első kettő szerintem inkább csak a cégek vágyálma marad továbbra is. A mobil piacot meg nem fogják letarolni, főleg ha a többiek is lemennek 14-16nm-re a közeljövőben.

(#33) Kotomicuki válasza 7time (#26) üzenetére


Kotomicuki
senior tag

De ha minden egy-két kézben összpontosul, akkor abból megint kartelezés és monopólium lesz - már van is - , ami megint csak nem az olcsó termékeknek és ez által a piac növekedésének kedvez...

Az AMD meg "megmutatta", hogy milyen, amikor lenne mit, de nincs hol, és erre a pályára nem biztos, hogy érdemes ráállnia az IBM-nek, mert lehet, hogy még többet vesztenek ezzel...
A szabadalom-trollkodásnak is véget fog vetni a monopólium tőkéje, amikor megunja a kisstílű élősködők rajzását, így az az irány is csak időlegesen "járható" út.

A regisztrációdat véglegesen kitiltottuk a következő ok miatt: III.10.8 Üdvözlettel: PROHARDVER!

(#34) Oliverda válasza mzso (#32) üzenetére


Oliverda
félisten

" főleg ha a többiek is lemennek 14-16nm-re a közeljövőben."

Épp ez az ami egyre nehezebben fog menni. [link], [link]

Az Intelnél pedig már kész a 14nm, így jövőre jöhet a Cherry Trail.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#35) ukornel válasza Kotomicuki (#33) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Az AMD meg "megmutatta", hogy milyen, amikor lenne mit, de nincs hol, és erre a pályára nem biztos, hogy érdemes ráállnia az IBM-nek, mert lehet, hogy még többet vesztenek ezzel..."

Úgy gondolom, hogy az IBM-nél ez nem szeretem/nem szeretem kérdése, hanem kényszerűség - ugyanúgy, ahogy az AMD-nél is az volt. Nem maradt más választás. Az egyre újabb node-ok kifejlesztése és a sorozatgyártási képesség kiépítése iszonyúan drágul (katt IDE pl), és csak egy bizonyos volumen fölött térül meg. Az AMD, IBM méretű cégek -különböző időpontokban- túljutottak ezen a ponton. Célszerű volt kiszervezni a gyártást, mert egy bérgyártó egy csomó más rendelővel szerződve kifizetődővé teheti a beruházást.

Oliverda
Úgy tűnik, az Intelnél sem ment/megy olyan egyszerűen a 14 nm bevezetése, mint ahogy pl a 32, 22nm-es gyártásé volt. A Broadwell-E is egy csomót fog késni. A tick-tock lassul, bár kétségtelenül jobban állnak a többi gyártónál.

[ Szerkesztve ]

(#36) Bici válasza ukornel (#35) üzenetére


Bici
félisten

Szerintem az IBM-et nem kényszerítette semmi erre a lépésre, csupán úgy döntöttek, hogy a profit fontosabb, mint egy részleg megtartása. Nem hinném, hogy komoly bajba kerültek volna, ha megtartják, és fizetik a fejlesztéseket.
Az, hogy jó döntés volt-e, vagy sem, az majd kiderül. Ha a GF tudja majd hozni azt a minőséget és mennyiséget, amit ők tudnának, ha megtartották volna a gyártást, akkor jó döntés volt, de könnyen lehet, hogy a GF a többi megrendelő kedvéért nem teljesen ahhoz az rányhoz fog ragaszkodni, ami az IBM chipeknek optimális, így akár kompromisszum is lehet a vége.
Én azt gyanítom, hogy az IBM néhány éven belül a chip tervezésből is ki fog szállni. Olvastam olyasmit, hogy a power8 az utolsó próbálkozás az x86 ellen, de a részletekre már nem emlékszem.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#37) Oliverda válasza ukornel (#35) üzenetére


Oliverda
félisten

Nem, és ez várhatóan egyre nehezebb lesz.

"A Broadwell-E is egy csomót fog késni."

Mennyit?

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#38) stratova válasza Oliverda (#37) üzenetére


stratova
veterán

egy csomót fog késni

Szóval 1,852 km/h-val lassabban jön.;)

(#39) ukornel válasza Bici (#36) üzenetére


ukornel
aktív tag

"[...] akár kompromisszum is lehet a vége"

Sajnos ez igencsak valószínű...

"Én azt gyanítom, hogy az IBM néhány éven belül a chip tervezésből is ki fog szállni"

Remélem, hogy nem. Valahol azt olvastam, hogy folyik a Power 9 tervezése, bár részleteket nem tudok.

Oliverda

"Nem, és ez várhatóan egyre nehezebb lesz."

Nem világos, mire reagáltál.

"Mennyit?"

A korábbi roadmap '15Q3-at mutatott, most inkább 2016 hírlik. Máshol a tömegtermelés beindítását 2016 első felére tették, szóval lehet abból még 2016 közepi kereskedelmi start is.

stratova

:))
Sőt, akár egy fényévet is késhet!!
:P

[ Szerkesztve ]

(#40) stratova válasza ukornel (#39) üzenetére


stratova
veterán

Apró megjegyzés, a HEDT mindig később frissül, mint a közép/felső kategória (max. 4/8-as lapkák). Némileg a szerveroldali frissítésekhez igazodva (tekintve, hogy ez az 1P szerver lehozatala asztali vonalra).

Haswell:
i7-4770 - 2013 június 2.
i7-5960X - 2014. augusztus 29.

[ Szerkesztve ]

(#41) stratova válasza ukornel (#35) üzenetére


stratova
veterán

Szerintem egy 2015 Q1-es Broadwell-U (15-28W), Q2-Q3-as asztali és 2016-os Broadwell-E start még reális lehet.
Ha előbbi teljesül, Carrizo egy elég komolyan felhízlalt IGP-vel szemben találja magát (remélhetőleg az AMD lapka azért tudja hozni a 20-30% os teljesítménynövekedést [15 W keretben], mert Intel a GT3-as IGP-t csak turbós APU-kba teszi a 15 W TDP kategóriában. Core i3 csak az eddigi 28 W-osban kap 48 EU-t - i3-5157U).

[ Szerkesztve ]

(#42) ukornel válasza stratova (#40) üzenetére


ukornel
aktív tag

Igen, így van, később frissül, mint a kisebb lapkák, ahogy korábban mindig.
Én nem kifejezetten erre gondoltam, hanem arra, hogy a csíkszélességváltások üteme lassul, legkevésbé talán a legfontosabb mobil szegmensben, a HEDT-ben viszont érezhetően.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.