Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) gabor7th


gabor7th
addikt

"Kétszer annyi rosszindulatú támadás éri az egészségügy, mint az ipar informatikai rendszerét – legalábbis az Egyesült Államokban. A terep még a bankszektornál is vonzóbb: míg egy bankkártya ellopott adatai egy dollárért cserélnek gazdát a feketepiacon, egy páciens elektronikus egészségügyi „kartonja”, amely jócskán tartalmaz pénzügyi adatokat is, 200–2000 dollárért is elkelhet. Még a lopott holmi elpasszolásával sem kell sokat fáradozni, hiszen a legbiztosabb vevők maguk a meglopottak. A zsarolószoftverek áldozatai inkább fizetnek, mert ha egy kórházi informatikai rendszer megsemmisül, betegenként 380 dolláros költséget jelent a helyreállítása. Nem is szólva arról, hogy akár életveszélyes helyzetet okozhat, ha sürgős esetben nem férnek hozzá a beteg kórelőzményét, gyógyszerérzékenységét felsoroló adatokhoz."

"A digitális korszakba lépett egészségügy világszerte vonzó célpont lett – figyelmeztet a WHO. Nemcsak a zsarolás, de az üzleti célú illegális adatgyűjtés is jelentős haszonnal kecsegtet. "

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#2) Mirman válasza gabor7th (#1) üzenetére


Mirman
őstag

Csodálatos . Esetleg bármi építő jellegűt tudsz tanácsolni a problémára ?
Ugyanis azért az vicc hogy 2019ben még mindig papirfecnikkel kell egyik orvostól a másikig meg a gyógyszertárig szaladgálni.

(#3) Patice válasza gabor7th (#1) üzenetére


Patice
nagyúr

Ebből mennyi támadás a sikeres? Erre a cikk már nem tér ki. De utánanézhetne az EESZT-nek is. 5-ös biztonsági besorolású (legmagasabb). Az adatok lekéréséhez kétlépcsős azonosítás kell...

Másrészt: munkámból adódóan látom azt, hogy egyre több gyógyszerbiztonsági figyelmeztető jel lát napvilágot, amik különféle egészségügyi adatbázisok elemzésével derülhetett csak ki. Gondolok itt olyan mellékhatásokra, ami mondjuk 100.000/1 gyakoriságú és olyan ritka együttállások következménye, aminek kiderítése a gyógyszerfejlesztés forgalomba hozatal előtti fázisában nem lett volna lehetséges.

Ha az (amúgy anonimizált) adataim felhasználásával hozzá tudok járulni ahhoz, hogy kevesebb ember haljon meg, akkor részemről nincs akadálya.

A kereskedelmi részével természetesen nem értek egyet, de nem is az OEP-től fogja megtudni a Gugli, hogy éppen milyen hardverre fáj a fogam. :))

(#2) Mirman:

2020-tól nem lesz kötelező a recept, vagy a felírási igazolás. Az EESZT-vel fokozatosan szeretnének megszabadulni a papíroktól. Az orvoshoz azért még el kell majd menni. :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#4) gabor7th válasza Mirman (#2) üzenetére


gabor7th
addikt

Igazad van, az orvosi titkok nem érnek meg ennyi kényelmetlenséget, vigyék csak ezt is. Mindent a kényelemért.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#5) gabor7th válasza Patice (#3) üzenetére


gabor7th
addikt

" De utánanézhetne az EESZT-nek is. 5-ös biztonsági besorolású (legmagasabb)."

Valahogy ezek a szuper biztonsági megoldások mindig csődött mondanak. Vajon, ha még sokkal több pénzt is tudnak belőle csinálni, mint mondjuk a banki adatokból, vajon ez majd megállítja őket; mert ha igen akkor mindenkinek le kéne másolni ezt a rendszert, hogy minden adat biztonságban legyen ne csak az orvosi, hanem mondjuk a banki, katonai, üzleti.

A magyaroknak az elmúlt öt év egészségügyi adait rakták fel... valószínű már mind vitték, csak nem egyszer évek múlva derül ki a dolog.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#6) Patice válasza gabor7th (#5) üzenetére


Patice
nagyúr

És tudsz ellene bármit csinálni?

Van olyan munkáltató, aki nem bankszámlára utalja a fizetésedet? (biztos van...még)

Van adószámod, TAJ számod, mindenféle kártyaszámod... Szerinted ez alapján nem tudnak azonosítani bármit is csinálsz?

Csak elfogadni tudod, hogy ilyen rendszerben vagy kénytelen élni. Az adatbiztonságra figyelmeztetés jó dolog, de te már egy kicsit paranoid vagy ebben a tekintetben....szerintem.

Van már GDPR, felhasználhatod hivatkozásnak, hogy ha valakibe bele akarsz kötni, ha tudomásodra jut, hogy ha olyanhoz kerültek az adataid, akikhez szerinted nem kellett volna.

Pont nem egy ilyen lapcsaládon kellene terjesztened az igét - szerintem.

Erre alkalmasabbak a közösségi oldalak. ;]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7) Tanisz válasza gabor7th (#5) üzenetére


Tanisz
senior tag

Sokmindent nem zavar ez a mostani dolog.
Hisz most is az egészségügyi adataidat digitalisan tárolják/tárolták, hiába nem tudtak hozzaférni korábban az eü dolgozók.

Minden országban így van.
Azokat is simán feltörhetik, ellophatják az adataidat onnan, ha nagyon akarják és nem megfelelő az adatbiztonság.

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#8) Mirman válasza gabor7th (#4) üzenetére


Mirman
őstag

Nem mindent a kényelemért csak szerintem egy olyan rendszer ahol többszörös autentikacio van nem megoldhatatlan.

Másrészt egyetlen témában nem mondtál még reális alternatívát . Nem hogy ebben a kérdésben hanem semmilyenben. Mindig azt szajkózod hogy minden veszélyes ami internetes vagy elektromos és jaj nekünk , de normális alternatívát nem kínálsz a vissza a múltba hozzá álláson kívül .

(#9) #06658560 válasza gabor7th (#5) üzenetére


#06658560
törölt tag

Érdekes, hogy ennyire informatika ellenesként pont a netet találod alkalmasnak a gondolataid, rettegésed terjesztésére, nem pedig a nyomtatott megoldásokat, mondjuk utcán osztogatva, hogy tényleg anonim is legyen.

Ha pedig felhoztad az USA EÜ adatbázisát, talán nem ártana, ha előbb elgondolkodnál rajta, miért olyan fontos az, ott, hogy annyira megérje támadni. A rettegésed helyett tanulhatnál is belőle.

(#10) <Lacy85> válasza gabor7th (#1) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Megláttam a hír címét, és egyből az jutott eszembe, hogy az első komment tuti a tiéd lesz. Nyert. :D

(#11) bambano válasza Patice (#3) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"De utánanézhetne az EESZT-nek is. 5-ös biztonsági besorolású (legmagasabb).":
Az 5-ös biztonsági besorolás azt jelenti, hogy valakik valamilyen előírás alapján önkényesen eldöntötték, hogy melyik osztályba sorolják be a rendszert. De ezzel kapcsolatban a valódi baj az, hogy ez a besorolás az elvárást fogalmazza meg, nem a teljesülést. Tehát attól, hogy 5-ös biztonsági besorolásba került az eeszt, attól még lehet lyukas, mint a szita. vagy előfordulhat benne legalább egy kritikus bug.

a határon átívelő receptkiadással meg az lesz a baj, hogy nagyon sok gyógyszer támogatott. ide fognak járni a fejlett nyugati országokból, hogy nálunk váltsák ki a gyógyszert, mert a mi adónkból fizetett támogatás van rajta?

ennek az egész miskulanciának sokkal több a kára, kockázata, mint amennyi hasznot hajt. elismerem, van hasznos tulajdonsága is, de eltörpül a bajok mellett.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12) MikeRenton válasza #06658560 (#9) üzenetére


MikeRenton
tag

„nem pedig a nyomtatott megoldásokat, mondjuk utcán osztogatva, hogy tényleg anonim is legyen."

Térfigyelő kamerák felvételei, hogy mikor osztogatott és/vagy cellainformációk, ott van még az íráskép elemzése majd összevetése stb. Nyugi, nem lenne ő biztonságban sehogy sem:DD

(#13) Somatom


Somatom
veterán

Nemrég kaptam meg az új, chipes német (AOK) TB kártyámat. Kíváncsi leszek arra, hogy mit lép rá itthon egy rendelő.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#14) Polarstar


Polarstar
nagyúr

Az észtek igencsak szenvednek az orosz támadásoktól. A finnek is. Igen sokat tettek a biztonság javításáért közben. Gondolatom szerint ez egy hibrid rendszer lenne. Online-offline verzióban.

Meglátjuk mit fognak lépni, a szándékot értem, de a támadások is sajnos benne vannak. Reméljük nem belekódolva!

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#15) MikeRenton válasza Somatom (#13) üzenetére


MikeRenton
tag

Az e-Személyi elvileg TB kártya is egyben. Csak hát nem tudják kiolvasni belőle ezt a rendelők, kórházak:)

(#16) Somatom válasza MikeRenton (#15) üzenetére


Somatom
veterán

De, nekem nem e-személyim van, hanem a német egészségbiztosító által kiadott TB kártyám. Értem én ezt az összehangolósdit, de mi a valószínűbb? Az, hogy az egyik ország orvosa által kiadott recepter egy másik országban akarja vki beváltani, vagy az, hogy a TB kártyájával egy másik országban akar orvoshoz menni (utazás, nyaralás, meló, stb.)?

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#17) janeszgol válasza gabor7th (#4) üzenetére


janeszgol
félisten

Én egyre jobban felhőpárti vagyok. Szerintem jó ez az irány. Biztonság? Biztonsági kockázat akkor is megvolt, amikor papíron élték az emberek az életüket. Tudod nagyon jó a pletykákat (megvehető orvosok, akik adatot szolgáltattak gyógyszercégeknek stb). De kell vele foglalkozni természetesen!
Én már azt is várom, hogy az évi vízóraleolvasás ne személyesen történjen (és akkor nem is évi lesz, hanem havi vagy még sűrűbb), jöjjön a GaaS stb.
Igaz ez avval is jár, hogy egyre éberebnek kell lennünk és egyre nehezebb lesz kiszűrni a kamut, a megtévesztőt, az adathalászatot és lehetne még sorolni.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#18) E.Kaufmann válasza Mirman (#2) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Szerintem is le a papírfecnivel, de sajna van olyan doki, aki még a saját asszisztense által gépre rögzített anamnézis (vagy minek hívják) helyett is inkább a már a betegnek régebben kiadott nyomtatottat kéri, mert nem szereti gépen elolvasni. :W

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19) atike


atike
nagyúr

A cikket olvasva elég jó tippem volt a hozzászólókra és a hozzászólásukra... :)

(#20) Syl


Syl
nagyúr

> Magyarországon .... a tavaly ősszel élesben elindított e-egészségügyi rendszer

Muhahaha! Hosszabb ideje táppénzen vagyok. Pár hetente el kell mennem a háziorvoshoz, egy-két órát ülni a váróban, majd a kapott papírfecnit eljuttatni a munkáltatóhoz, aki továbbadja a könyvelőjének, az beadja a mittoménhová stb., stb. Ha lenne normális e-egészségügyi rendszer, akkor az egész kört ki lehetne hagyni. A háziorvos megnyomja a "ez a gyökér még mindig táppénzen van" feliratú gombot, az államkincstár meg utal. Kész. És ennek a rendszernek a kiépítésén és üzemeltetésén néhány gázszerelő milliárdokat kereshetne...

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#21) Voloka válasza Mirman (#2) üzenetére


Voloka
tag

Nem, már nem kell!
Régen voltál orvosnál.

(#22) Voloka válasza Syl (#20) üzenetére


Voloka
tag

Az E-rendszer, nem a munkáltatóról, meg a könyvelőről szól. Máshol sem. El vagy tévedve.

(#23) Parson válasza Somatom (#16) üzenetére


Parson
addikt

Az ember általában elöször orvoshoz megy, ott kapja a receptet, amivel utána megy a patikába. (Más sorrend nem nagyon müködik alapbol.) Na most amire te vagy kivancsi, hogy a kedves paciens mikor valt orszagot. Ha az egesz procedura utan, az ugye eddig sem volt kerdes. Ha a patikaba menetel elött, az erdekes mert csak kiveteles helyzetekben fordul elö (pl épp lekesed a repülöd, es ezert nem ersz ra kivaltani, vagy pont a hatarátlépes elött kerülsz ilyen helyzetbe, stb) és akkor külföldi receptet kell adott orszagban kivaltanod... Ha az orvoshoz menetel elött, akkor viszont a nemet kartyad is müködik otthon (en nem hasznaltam még az enyemet otthon), es a recept mar helyi.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#24) Somatom válasza Parson (#23) üzenetére


Somatom
veterán

Még én sem használtam. Nem szoktam minden apróság miatt orvoshoz szaladgálni, komoly okom meg nem volt rá az utóbbi 20 évben.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#25) Syl válasza Voloka (#22) üzenetére


Syl
nagyúr

Te vagy eltévedve. Teljesen mást írtam.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#26) Béééla válasza Patice (#3) üzenetére


Béééla
őstag

>munkámból adódóan látom azt, hogy egyre több gyógyszerbiztonsági figyelmeztető jel lát napvilágot, amik különféle egészségügyi adatbázisok elemzésével derülhetett csak ki
Nem ez a baj, ez üdvözlendő. Sőt, ezerszer jobb lenne ilyenre minél több elemzési processzoridőt szánni.
A baj az, hogy lesz anonim és valós egyszerre? Az egyetemen is csak egy Neptun kód vagy, de ez valahol 1:1 megfeleltetést ad. Kórtörténet, tehát frissíteni kéne. Ha már ekkora adatelemzésben vagyunk, akkor is összerakják hogy ifbue83hso3-s és 9fj3udij39di2-s ID-jú user ugyanaz, csak más időbélyeggel, de igazából ugyanannak az ID-nak a történetét kéne frissíteni.

Valahol, valakinek ezt publikálni kell. Józsi otthon beírja? Ki hiszi el, hogy Józsi kórosan hatalmas fütyköse, mint diagnózis igaz?
Herr Doktor? Amikor helyesen, két ujjnál többel se képes gépelni, majd előlép adatkezelőnek?
Vagy az XP-s egészségügyi gépekben bízzunk, amin egy óvodás szakértelmével készült GUI-s "program" fut egy Sulinetes időkből itt ragadt vackon?
Inkább egy smart cardon legyen nálam, és választhatóan szolgáltató, ami perelhető adatszivárgás vagy vesztés esetén. Egészségügyi infók még a böngészési és aliexpresszes, ebayey vásárlási előzményeknél is durvábbak! Ha elkönyvelnek defektesnek (akár fizikailag, akár mentálisan) abból lehet ám nagy baj!

Bélabá

(#27) Mirman válasza Voloka (#21) üzenetére


Mirman
őstag

1 hónapja voltam beteg , a háziorvos megtömött egy adag receptel amit papír formátumban kellett a gyógyszertárba nekem elvinni . Mi történik máshol máshogy ?

(#28) #06658560 válasza Parson (#23) üzenetére


#06658560
törölt tag

Vagy lehetsz ingázó, aki a munkahelye közelében tudná kiváltani a gyógyszerét, de az másik országban van, mint a háziorvosa.
A magyar kártyáddal Németországban nagyjából semmit nem tudnak kezdeni, valamint jelenleg csak sürgősségi esetben lehet így cselekednek és német orvos nem írhat ki táppénzre. Külszolgálat, kiküldetés esetén ez vicces tud lenni.

(#29) MikeRenton válasza Somatom (#16) üzenetére


MikeRenton
tag

Tudom tudom. Arra próbáltam rávilágítani, hogy itthon egy hazai e-kártyára sem tud mit lépni egy rendelő.

(#30) Polarstar válasza MikeRenton (#29) üzenetére


Polarstar
nagyúr

Szerintem nem.

Az időpont rendelésekre és a diagnosztikára már van valami elekrtonikus rendszer. De a követésre így mint ez az egész - szerintem nem nagyon van. Ha van esetleg, akkor talán a honvéd korházban.. De biztos vagyok benne, hogy ott sem teljes. Nem hiszem el, hogy egy "melléküzemági" pszihológiai rendelő, vagy az ottani rendelő erre fel lenne készítve.
A nagyobb forgalmú helyek talán. Mondanom sem kell, hogy ez a reumatológia... Ott már reggeltől embertelen tömegek vannak.

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#31) #77646080 válasza Patice (#6) üzenetére


#77646080
törölt tag

Bármelyik munkáltató kiadja a bért készpénzben, ha a munkavállaló azt kéri. Forrás.

Nem lehetőség, hanem kötelesség. Az ismeretségi körömben is több példa van rá, meg tudom érteni őket.

(#32) Parson válasza #06658560 (#28) üzenetére


Parson
addikt

Vagy lehetsz még akármi, ezek mind beleférnek abba a 'stb' kifejezésbe, ami az általánosan megfogalmazott patikaba menetel elötti határátlépés mögött zárójelben irt 2 gyenge példa után szerepelt. :DDD

A rendszer jó müködéséhez persze oda-vissza járhatóságot kellene biztositani, de ez már más kérdés...

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#33) akaido válasza bambano (#11) üzenetére


akaido
addikt

Mi meg átjárunk hozzájuk benyáért. :) 1:1

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.