Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Feruendios


Feruendios
aktív tag

Hát, hogy is mondjam a papír alapú számla kiváló táptalaj a könyvelés hamisitásának illetve egy esetleges átvilágitást is lehetetlené tesz.
Törvénnyel kéne kötelezni, és maximum az összforgalom 5%-ban megállapitani a papír alapú számlákat, nyilván milliárdos forgalmat bonyolitó cégeknél és nem a kisválalkozókat sz*patni.

Sajnos mar nincs magyar billentyuzetem :(

(#2) jacint78 válasza Feruendios (#1) üzenetére


jacint78
addikt

Nem harapnak a saját lábukba, nem hülyék ezek, hanem csalók. :D

type your text here..

(#3) bambano válasza Feruendios (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tájékozatlanságból adódó nettó marhaság.

azért nem térnek át elektronikus számlára, mert az elektronikus számla költsége irdatlanul magas és a kapcsolódó szabályozás is nettó marhaság. a papíralapú számlát hiába hiszi az ilyenolyan felmérést végző cég abszolút értelemben drágának, relatív értelemben még mindig sokkal olcsóbb, mit az elektronikus.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) UnA válasza bambano (#3) üzenetére


UnA
Korrektor

+1

(#5) bambano válasza Feruendios (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

bocs, erre fel se figyeltem, hogy mekkora ökörség:
"Törvénnyel kéne kötelezni, és maximum az összforgalom 5%-ban megállapitani a papír alapú számlákat, nyilván milliárdos forgalmat bonyolitó cégeknél és nem a kisválalkozókat sz*patni."

ha olvastad volna a posztot, láttad volna, hogy a számla *BEFOGADÁSA* lassú. azt a számlát kisebb cégek állították ki. tehát ha törvénnyel akarod kötelezni a milliárdos forgalmú cégeket az elektronikus számlára, akkor ezzel implicit a számlák kibocsátóját is törvénnyel kötelezted a számla elektronikus előállítására. merugye elektronikusan csak azt a számlát lehet befogadni, amit úgy is állítottak ki. vagyis ha a nagyokat szivatod, a kicsik fogják megszívni.

egyébként meg teljesen felesleges ezen agyalni, törvény van rá, hogy hogyan képzelik megoldani. 2016. január 1-től elektronikus adatközlést kell csinálnia minden számlázó szoftvernek, és 2017. január 1-től minden számlázó szoftvert ugyanúgy be kell majd kötni a navhoz, mint az online kasszákat.

engem azért kifejezetten érdekelne, hogy a nav hogy fogja bírni a nagyobb volumenű számlázások adatainak befogadását, mert eddig még semmit nem csináltak meg elsőre jól, de ez mvp. meg az is érdekelne, mi a francot kezdenek majd annyi adattal.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6) Jim Tonic válasza Feruendios (#1) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ekkora marhaságot leírni. Nézz már utána, mennyibe kerül mondjuk egy időbélyeges DMS, vagy egy EDI. Utóbbinál még hozzáadhatod az ERP-t is, ami képes rá.
A lyukasztás és lefűzés meg nem időigényesebb, mint az alap digitális archiválás. Pláne, hogy ha nincs rajta valamilyen digitális bélyeg, akkor utána amúgy is le kell fűzni...

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#7) Toth_Jani


Toth_Jani
őstag

Azért a nagy cégek már tudnak olyat is hiszen én például semmilyen közműszámlát nem kapok papír alapon, de hogy a papír számláról lemondjuk azt a fogyasztónak kell kérnie, és akár 1 percig is tarthat az igénylése, ezért és a bonyolult 3 gomb sorrendben történő megnyomása miatt, sokan inkább maradnak a csekknél.

(#8) Jim Tonic válasza Toth_Jani (#7) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem a kibocsátás a probléma, hanem a feldolgozás (beérkeztetés).

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#9) bambano válasza Toth_Jani (#7) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ne keverjük az elektronikus számlát az elektronikus eszközzel kiállított számlával. a kettő nem ugyanaz.
nekem csak a matáv küld elektronikus számlát, a többi szolgáltató vagy papíron küldi, vagy a papíros számla eredeti verzióját küldi pdf-ben, ami nem elektronikus számla.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) strogov válasza Toth_Jani (#7) üzenetére


strogov
senior tag

"én például semmilyen közműszámlát nem kapok papír alapon"

Attól, hogy pdf-et kapsz még nem lesz elektronikus a számla.

(#11) jacint78 válasza bambano (#5) üzenetére


jacint78
addikt

Az azért megvan, hogy a papír alapú számlázáshoz lényegesen több embert kell alkalmazni és fizetni? Érdekes módon amit nálunk 30 irodistával oldanak meg, azt ugyanannak a vállalatnak a német szárnya ami elektronikus úton dolgozik 4 ember foglalkoztatásával megoldja...

type your text here..

(#12) bambano válasza jacint78 (#11) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

egész pontosan hol? /cseles beugrató kérdés/

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#13) jacint78 válasza bambano (#12) üzenetére


jacint78
addikt

Pannon volán pécs a külföldit nem tudom, kb ugyanannyi embert dolgoztatnak. Egyébként minden sokkal egyszerűbb a világ szinte minden részén mint nálunk és olcsóbb is egyszerre, a bürökráciában is élen járunk ez sem titok.

[link]

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#14) Jim Tonic válasza jacint78 (#11) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Erős ferdítésnek tűnik, vagy valamit nem jól szerveztek. Egy számlát vagy legenerálsz egy szállítólevélből, vagy összeállítod manuálisan. Ez mindkét vállalatnál hasonló. Hogy aztán kimegy EDI-on, e-mailben pdf-ben, nem nagy különbség időben. De ha ki kell nyomtatni, összetűzni, postára adni, az sem 26 ember munkája.

szerk.: közben írtál a #13-ban, de fenntartom az állításom. Ez szerintem szervezésbeli probléma. A bürokráciában semmivel nem vagyunk rosszabbak, mint egy átlag EU-s ország.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#15) jacint78 válasza Jim Tonic (#14) üzenetére


jacint78
addikt

Ebben az országban minden logikátlan módon működik, engem egyáltalán nem lep meg. Intéztél pógári módon papírokat 15 évvel ezelőtt és ma? Én igen és semmi sem változott, ugyanúgy a sárga csekkel kellett a postára menni és mindent ami benn van a rendszerben papíron is prezentálni kellett. Amíg külföldön (svájc) a külfödi jogsit akarod intézni, bemész ott vagy pár percet és megkapod, nálunk a szokásos procedúra és majd küldik. :D

type your text here..

(#16) bambano válasza jacint78 (#13) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

beugrottál.
azt a részét gondold végig, hogy van a számla kibocsátó meg a számla befogadó. kinél milyen költséget okoz a papiros és az elektronikus számla.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17) jacint78 válasza bambano (#16) üzenetére


jacint78
addikt

Világosíts fel, nem tudom pontosan. Nehezemre esik elképzelni, hogy az elektronikus megoldás költségesebb.

type your text here..

(#18) fordfairlane válasza jacint78 (#13) üzenetére


fordfairlane
veterán

Egyébként minden sokkal egyszerűbb a világ szinte minden részén mint nálunk és olcsóbb is egyszerre, a bürökráciában is élen járunk ez sem titok.

Ez szimpla hazugság.

x gon' give it to ya

(#19) jacint78 válasza fordfairlane (#18) üzenetére


jacint78
addikt

Azért mert?

type your text here..

(#20) Jim Tonic válasza jacint78 (#19) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Mert én pl. multinacionális vállalatoknál dolgozok évek óta, és nagyon jól tisztában vagyok vele, hogy semmivel nem könnyebb Ausztriában, Németországban vagy Olaszországban a bürokrácia. Az EU eleve megszabja a legtöbb dolgot. Eltérések vannak, de ha pl. Németországban valami egyszerűbb, akkor más meg bonyolultabb. El kell felejteni ezt a tévhitet.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#21) fordfairlane válasza jacint78 (#19) üzenetére


fordfairlane
veterán

Mert akinek minimális tapasztalata van más országok bürokráciáinak működésével kapcsolatban, az nem ír ilyen blődségeket. Már a megfogalmazás is olyan, mint mikor Móriczka elképzeli a minden mást, majd közli, mint tényt.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#22) bambano válasza jacint78 (#17) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

papiros számlát kiállítani nagyon sokkal olcsóbb, mint elektronikusat.
elektronikus számlát befogadni talán olcsóbb, mint papirosat.
nagy milliárdos cég befogadja a számlát, sok kis vállalat kiállítja.

tehát ha átállnak papírról elektronikusra, akkor sok kis cégnek kell sok pénzt beleölnie a fejlesztésekbe és utána az üzemeltetésbe azért, hogy a nagy milliárdos cég tovább csökkentse a költségeit. szerinted ebbe ki fog belemenni önként? hint: senki.

ezt csak tetézi az a teljes elmeroggyantság, ami az elektronikus számlákat jogszabály szinten övezi. aki ezeket a szabályokat megalkotta, az vagy teljesen hülye volt, vagy jogász.

konkretizálva újra a választ: az egyik oldalon csökkenne a költség, a másikon meg nőne, de nagyon. ott csökkenne, ahol sok a zseton, ott nőne, ahol kevés.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) jacint78 válasza Jim Tonic (#20) üzenetére


jacint78
addikt

Akkor ezekszerint hazudik nekem mindenki. :)

bambano

Világos.

fordfairlane

Zseniális érvelés megmondókaptiány úr...

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#24) Kurt Hectic válasza bambano (#22) üzenetére


Kurt Hectic
tag

papiros számlát kiállítani nagyon sokkal olcsóbb, mint elektronikusat.
elektronikus számlát befogadni talán olcsóbb, mint papirosat.

Ez a hüleséget fejtsd már ki nekem, légy szíves.

tehát ha átállnak papírról elektronikusra, akkor sok kis cégnek kell sok pénzt beleölnie a fejlesztésekbe és utána az üzemeltetésbe

Mi, hol, mikor...?
Kb. bármelyik számlázó és vállalatirányítási programot (legrosszabb esetben) két nap alatt, aprópénzből integrálni lehet egy elektronikus számlázóval.

(#25) azbest


azbest
félisten

én magam részéről örülök, hogy egy Gizike is csekkolja a számlámat befogadás előtt, így kibukhat esetleges hiba. Annak mondjuk nem örülök, amikor Gizike sem ismeri az aktuális szabályokat és azért dobja vissza, mert hiányol egy opcionális elemet (aláírás, pöcsét).

Egyébként befogadási, feldolgozási időben az állai szervezetek vezetnek (negatív értelemben). Több hónap is lehet, mire befogadnak számlát, lehet többször is visszadobják időhúzás miatt mondvacsinált okokkal. A kifizetés is pár hónapot késhet a határidő után. Szerencsére nem saját tapasztalat, hanem általuk szervezett program utáni számlázási hercehurca tanújaként láttam.

(#24) Kurt Hectic
hát, az elektronikus számla kiállításához szükséges infrastruktúra pénzbe kerül. Tanusítványok. A plusz modul licensze. Bár cége válogatja. Például ahogy én számlázok, ott szolgáltatásként fizetek elő számlázó rendszerre és ott évi +3000 forint és számlánként +6 forint a kiállítás felára. Ha nem eszámlára optimalizáltra fizetek elő, akkor darabja +45 forint.

Viszont papír alapú számlázásnál még postázást is kalkulálni kell (ha velük csináltatom, akkor +290+áfa), ha magamnak, akkor a nyomtatás költsége, idő és a postázás 125 forint talán.

[ Szerkesztve ]

(#26) Jim Tonic válasza jacint78 (#23) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem hazudnak, csak hallották azt az igét, amit Te is, aztán továbbosztják. Így terjednek a marhaságok. A valóság teljesen más.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#27) bambano válasza Kurt Hectic (#24) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

pontosan melyik állítást fejtsem ki?
tételezzük fel, hogy a számlázási adataid megvannak egy adatbázisban.

"papiros számlát kiállítani nagyon sokkal olcsóbb, mint elektronikusat.":
- papír esetében egy egyszerű programmal generálsz egy számlát, kilököd nyomtatóra 2 példányban, 2ft/lap vagy ilyesmi szinten, oszt jónapot. fogadó oldalon meg két körömreszelés közben bepötyögik valami lomba.

- elektronikus esetben előfizettél megfelelően magas biztonságú időbélyegzésre meg aláírásra. Ez a kettő kisebb cégeknek valamivel 20 forint alatt van per darab. plusz előfizettél megfelelő biztonságú őrzésre 8 évre és van edi előfizetésed és szerződésed is. ekkor elkészíted a számlát, elküldöd egy tanúsítványokkal foglalkozó cégnek (bonyolult a választás, mert van vagy kettő az országban), aki rak rá egy időbélyegzést, majd aláírod, hó végén mindkét cselekményről jön a számla. ezt elektronikusan elküldöd a másiknak, ahol téged is rögtön elküldenek az anyádba, mert elektronikus számlát nem szabad kinyomtatni, a papíros verziója ugyanis aláíratlannak minősül, tehát te, mint befogadó, elektronikusan befogadod, majd gondoskodsz az őrzéséről legalább 8 évig úgy, hogy minden olyan technológiai részt is archiválsz, ami az elolvasásához kell (tehát ócska pc-t is, ha úgy hozza a sors). ez itt fent mindenkinek költség. te, mint befogadó, ezzel szemben csökkentheted a költségeidet, hogy x darab gizit kiraksz a számviteli osztályról, mert nem kell humánocr-t alkalmaznod.

nekem, mint isp-nek, két lehetőségem van jogszabály szerint:
1. ügyfél számára a szolgáltatásról minden hónapban kinyomtatok egy a5-ös méretű számlát. az egyik példány útja viszonylag tiszta: odaadom az ügyfélnek, mikor csengeti a zsét. a másik példány már véleményes: a jogszabály nem egységes abban, hogy kell-e másodpéldányt nyomtatnom vagy sem. a számlázásról szóló törvény szerint kell, a nav szerint nem kell, tehát nem nyomtatok.
2. elolvasom a jogszabályt és megnézem, hogy az elektronikus számlázás esetén milyen elvárások vannak a törvényben (egy bő fél oldalas lista), kiszámolom, hogy mibe kerül és eldöntöm, hogy a két lehetőségem egyaránt az, hogy, kinyomtatom a számlát. nagyjából 10x annyiba kerül jelenleg az elektronikus számlázás, ha nem vagy megfelelően magasan felkent tanúsítvány kibocsátó meg időbélyegző cég.

ugyanezek a lehetőségei a többi magyar isp-nek, kivéve tegnaptáv, mert nekik van saját bélyegzőjük.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28) bambano válasza azbest (#25) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

átlag gizike csekkolása nem szokta előbbre vinni a dolgokat, max. akkor van értelme, ha egyéb terveid is vannak vele.

"amikor Gizike sem ismeri az aktuális szabályokat és azért dobja vissza, mert hiányol egy opcionális elemet (aláírás, pöcsét).": ne aggódj, az is kiderül néha, hogy a nav sem ismeri a saját szabályait, bár ezen a téren nagyon sokat javult a véleményem a navról, mióta gyakran vitatkoznom kell velük. például a fizetési mód sem kötelező tartalmi eleme a számlának, viszont a navos adatközlésbe bele kell tenni, tehát mégis kötelező.

"Viszont papír alapú számlázásnál még postázást is kalkulálni kell": miért, elküldöd a számlát pdf-ben, és kész.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#29) azbest válasza bambano (#28) üzenetére


azbest
félisten

"elküldöd a számlát pdf-ben, és kész."

igen, ha nem ragaszkodnak az aláíráshoz, akkor ez is járható út. Persze érdemes külön jelzni, hogy nyomtassák ki, mert nem e-számla. Ha nincs akadálya a normál pdf küldésnek, akkor valóban, lényegesen olcsóbb azt átküldeni elektronikusan.

És ezzel szerintem megkapták a választ a többiek is, hogy miért lehet olcsóbb: mert a papír alapú számlát sem feltétlen papír alapon kell kiküldeni. Csak befogadó oldalon kell megfelelően kezelni.

szerk
Hát ja, vannak szabályok amelyek más törvényben vannak, de a végén mindegyiknek meg kell feleljen a számla. A számla kibocsátás szabályai mellett az áfatörvényre is figyelni kell, úgy kell összemazsolázni.

Meg ha pl a fizetési mód opcionális, attól még a készpénzes esetben a számla kelte, teljesítése és fizetési határideje megegyezik. Szóval a dátumozás eleve nem passzol, ha véletlen lett átutalás helyett kp.

(#30) oszi666
például a wiki oldalon írnak pár dolgot, de valami navos füzetben is biztos van róla szó, csak figyelni kell, mi a legfrisebb szabály.

[ Szerkesztve ]

(#30) oszi666 válasza fordfairlane (#21) üzenetére


oszi666
őstag

Mint laikus hadd kerdezzem meg, mitol olyan draga az elektronikus szamla? Olyan hitelesites kell neki vagy micsoda?
Teljesen komolyan kerdezem nagyon meglep amiket itt irtok.

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#31) asdf_


asdf_
veterán

Kivancsisagbol megneztem, hogy szamlazoprogramunk partneret hasznalva mibe kerulne az elektornikus szamlazas.

Ott kezdodik az egesz, hogy mindent megtalalsz a tetves weboldalukon, csak egyetlen egyet nem, az arakat. (kampo szoveg persze van, hogy egy papiralapu szamla 400 ft-ba kerul a kiallitonak; namost, posta az 115 Ft, papir legyen 3 Ft, mert ket peldany, a boritek talan 3 Ft, a maradek 278 Ft-ra varnam a magyarazatot...)

Utana elolvastam az aszf-et:

"A szerződés létrejöttét követően a Számlakibocsátó a Szolgáltatónak küldött Megrendelőn szereplő akciós árat vagy ennek hiányában 49.000Ft + Áfa csatlakozási díjat köteles Szolgáltató felé megfizetni. "

Itt mar majdnem bezartam, de azert kivancsi voltam meg a tovabbira, majd megtalaltam: 49+afa/szamla (ami velhetoen amugy nem ram vonatkozik, mert ez az a verzio, amikor ok kuldok a mailt a nevemben, nalam ezt a szamlazoprogram megoldja, tehat csak az idobelyeg kell, igy valoszinu olcsobb lenne).

Na mindegy, a szamlak felet -mivel amugyis jarunk az ugyfelekhez- eleve sajatkezuleg visszuk, a maradekot pedig viszi a posta. Havi partiz darabrol van szo. Tehat valoszinuleg egy dekat sem sporolnank, ellenben az ugyfeleink "imadnanak" az elektronikus szamla miatt. No, hat ezert nincs, mert egy rakas cegnel eletszerutlen. Nem mellesleg en is utalnam rohadtul ha a bejovo szamlaink elektronikusak lennenek, egy elmeny lenne ugy arut bevetelezni... (megelozve, hogy nem is kene, mert megy az automatikusan: a bejovo szamlak egy reszet megkapom xml-ben is, ha kerem, namost, az xml-t bujva: cikkszamnak nem mindig nem a gyartoi cikkszamot hasznaljak, EAN kod nincs benne, innentol kezdve hasznalhatatlan automatikus feldolgozasra)

(#32) Jim Tonic válasza asdf_ (#31) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Egyetértek, csak annyit tennék hozzá, hogy árut eredetileg szállítólevéllel bevételezünk. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#33) asdf_ válasza Jim Tonic (#32) üzenetére


asdf_
veterán

Cege, arutipusa valogatja, nalunk szamlaval jon minden cucc, nincs szallitolevel.

(#34) jacint78 válasza Jim Tonic (#26) üzenetére


jacint78
addikt

Nem, nem az utcáról van az infó, hanem olyanoktól akik ezt megjárták...

type your text here..

(#35) bambano válasza oszi666 (#30) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ha sok számlát állítasz ki, akkor 20 forint is drága.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#36) UnA válasza jacint78 (#23) üzenetére


UnA
Korrektor

Ez nem érvelés kérdése, meg kell tapasztalni. ;)

(#37) #06658560 válasza jacint78 (#15) üzenetére


#06658560
törölt tag

Gondolom soha a büdös életben nem intéztél még semmit hivatallal, mondjuk Németországban.

(#38) #06658560 válasza bambano (#5) üzenetére


#06658560
törölt tag

"egyébként meg teljesen felesleges ezen agyalni, törvény van rá, hogy hogyan képzelik megoldani. 2016. január 1-től elektronikus adatközlést kell csinálnia minden számlázó szoftvernek, és 2017. január 1-től minden számlázó szoftvert ugyanúgy be kell majd kötni a navhoz, mint az online kasszákat.
engem azért kifejezetten érdekelne, hogy a nav hogy fogja bírni a nagyobb volumenű számlázások adatainak befogadását, mert eddig még semmit nem csináltak meg elsőre jól, de ez mvp. meg az is érdekelne, mi a francot kezdenek majd annyi adattal."

Amit nem értek, hogy akkor miért nem államosítják a francba a könyvelést az országban, és adják a NAV-nak.

(#39) azbest válasza #06658560 (#38) üzenetére


azbest
félisten

Azért az adó optimalizálásának sok legális módja is van állítólag. A nav számára pedig az az ideális, ha nem veszed igénybe a lehetséges adócsökkentő tényezőket. Szóval nem dolgoznak vele, csak nézik.

A bekötéssel gyakorlatilag azt érik el, hogy bármikor bárkinek a forgalmába betekintést nyerhetnek. Ha nem korrupt a hivatal, akkor biztos nem vészes, hogy üzleti titkokhoz van valós idejű hozzáférésük :)

(#40) Jim Tonic válasza azbest (#39) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Szerintem maradhatunk ON, kapcsolódik a témához, és legalább érdekes.
A számla azért nem annyira üzleti titok. Nyilván érdekes lehet, kik egy-egy cég vevői, vagy beszállítói, illetve az ehhez tartozó árak, de tapasztalataim szerint ezek java rész nyílt titok, vagy nem is titok.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#41) jacint78 válasza #06658560 (#37) üzenetére


jacint78
addikt

Én valóban nem, de mint ahogy azt néhányszor már elpofáztam, nem is én találtam ki.. :W

UnA

Az nem pálya, hogy meg hazudtolsz valakit, de azt nem írod le, hogy miért, majd azt várod, hogy komolyan vegyenek. :W

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#42) #06658560 válasza jacint78 (#41) üzenetére


#06658560
törölt tag

Akkor viszont az lepofázás helyett inkább maradhatnál csendben, ha nincs saját tapasztalatod!

Hogy valamit mondjak is: 2007 óta Németországban élve, pár embernek már segítve, látva nekik mit, hogy sikerült elintézni, a magyar bürokrácia kifejezetten ügyfélbarát.

(#43) jacint78 válasza #06658560 (#42) üzenetére


jacint78
addikt

Másoknak meg épp ellenkező a véleménye, akár jóval régebbóta németországban tartózkodásra alapozva, tehát? Eddig egy esetet hallottam angliából ahol valami körülményesebb volt.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#44) bambano válasza #06658560 (#38) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tán ha nem adnál hülye ötleteket a navnak, mert még végrehajtják :P

szerintem azért nem államosítják a könyvelést, mert pár éve már kötelező bejelenteni a számlázó szoftvereket a navnak, és akkor meglátták, hogy mennyi szoftvert használnak. ezek között valószínűleg jelentős mennyiségű integrált cucc is van, ami valamit még csinál a számlázás mellett és/vagy lehet a számlán titkos adat is (bár ez ritka).

pl. az olajvállalatok szoktak olaj után kutatni. ha valahol találnak, annak a pontos helye irgalmatlan kőkeményen őrzött titok.

pl. rendesebb internet szolgáltatóknál rendesebb számlázó rendszer egyéb dolgokat is művel, például automatikusan kikapcsolja az ügyfélnél a szolgáltatást, ha nem fizet. tehát össze van kötve a számlázó rendszer a provisioning rendszerrel (még normálisabb helyen nem összekötve van, hanem egyben van a kettő).

szerintem ha államosítanák a könyvelést, ezzel akkora adag sz.rt húznának a nyakukra, amitől félnek, mint ördög a szenteltvíztől (megalapozottan).

emellett ott van még az is, hogy ha ők könyvelnek, nekik kellene vállalni a felelősséget a könyvelésért. na ezt nem fogják. az adóbevallásodat sem csinálják meg helyetted, csak kitöltik az űrlapot, de aláírni neked kell és te vállalod a felelősséget meg a következményeket. aki látott már legalább messziről hunyorítva könyvelést, az tudja, hogy viszonylag egyszerű elrontani.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#45) Jim Tonic válasza jacint78 (#41) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem bántásképp, de téged nehéz komolyan venni. Elhittél valamit, amit az ismerőseid sem megtapasztaltak, hanem hallottak (vagy kitaláltak).
Hogy én is írjak egy példát: nekem pl. vállalkozási tapasztalataim is vannak Ausztriában, pl. Elárulom, rohadtul nem egyszerű elindítani. Rengeteg helyre kell bemenned, mindent hiánytalanul leadni, és azzal kezdenek, hogy pár héten belül az adóhivatalból ketten beülnek hozzád egy elbeszélgetésre. Aztán jó előre előre bekaszálják tőled az adót, ha nem úgy sikerül az éved, akkor sem könnyű bármit visszakapni. Ha bármilyen befizetéssel késel (akár egy egyszerű biztosítónak), azonnal inkasszóznak, figyelmeztetés vagy bármi nélkül, és ha tévedtek (mert előfordul), nagyjából hónapokig tart, mire egyáltalán kapsz egy választ.
Még tudnék példát arra hozni, hogy bánik veled itthon a NAV, ha magánszemély vagy, és hogyan mondjuk Ausztriában. Vagy a társadalombiztosításra is

Szóval tényleg fogalma sincs az ismerőseidnek az egészről. Valójában jóval barátibb az itthoni bürokrácia.

#43: persze, szokás előadni, hogy külföldön kolbászból van a kerítés.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#46) jacint78 válasza Jim Tonic (#45) üzenetére


jacint78
addikt

Te már csak tudod, hogy ki mit tapasztalt vagy hallot, részemről befejeztem ennek így nincs értelme. Ha szerintetek mindeki hazudik vagy téved, akkor miért épp a ti szavatokra adjak? Ez ilyen tipikus prohardveres dolog, itt minden másképp működik és történik, mint mindenhol máshol, legyen az ez fórumozó véleménye, vagy videókártya teszt. :))

type your text here..

(#47) #06658560 válasza jacint78 (#46) üzenetére


#06658560
törölt tag

Mivel folyamatosan csak mások tapasztalataira hivatkozol, míg veled szemben első kézből vannak infók, így elég egyértelmű, kinek nem lehet hinni. Neked.

(#48) jacint78 válasza #06658560 (#47) üzenetére


jacint78
addikt

Nem azt zárom ki, hogy tévedek vagy téves az infó, szó sincs erről, nagyon is lehetséges. De miért ne higyjek olyan embereknek akiket ismerek (megjegyezném, hogy nem sanyitóó van a infó, aki mosogat) és miért kellene komolyabban vennem ismeretlen emberek szavait? Senki sem mond semmi konkrétumot, csak általánosítást, meg hihetetlennek tűnő elméleteket. Messziről jött ember azt mond amit akar.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#49) tgbrfv válasza jacint78 (#48) üzenetére


tgbrfv
tag

"Messziről jött ember azt mond amit akar."

Ez pontosan így van. Ezért nem kéne mindent elhinned, amelyet az ismerőseid mesélnek.

A szörnyű vállalkozásellenes, bürokratikus Magyarországon egy mocsokban úszó "cukrászda" igénytelen vezetőjét megkérték, hogy újítsa fel. Vajon nyugaton hogy bántak volna vele? Csak bezáratják azonnal, vagy bilincsben viszik el a vezetőt?

[ Szerkesztve ]

(#50) azbest


azbest
félisten

Felesleges túlpörögni. Valószínűleg ügytípustól, várostól vagy ügyintézőtől is függhet.

Itthon is volt már kolléga, aki végtelen ciklusba került két hivatalnok között, mert mindkettő a másikra mutatott, hogy előbb tőle kell megszereznie egy papírt, hogy utána a másikat megkaphassa. Valószínűleg az egyikük lusta volt, vagy nem tudta, hogy mi a megoldás. Vagy kenőpénzt várt valamelyik.

Kinn pedig nővéremék kávézójuk nyitásáról meséltek olyat, ami itthon mesébe illene, azaz ha nem kapták volna meg az engedélyt, akkor kártérítették volna őket az addig belefeccölt pénzért és munkáért. Ott ösztönzik a vállalkozás indítást, mert tudják, hogy jobb, mint segélyt fizetni.

Ettől persze lehet pozitív és negatív péládát is találni mindenütt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.