Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) emvy válasza Mr Bond 007 (#200) üzenetére


emvy
nagyúr

De nem írják újra az appokat. Erről szó sincs.

while (!sleep) sheep++;

(#202) makkmarce válasza madgie (#195) üzenetére


makkmarce
őstag

akkorára állítják a buffert, amekkorára akarják, a droidos 8k-s tv boxokban fele ennyi memória van.
8k-s videót arm alapon egy android tv box is lejátszik $50-ért, nemigazán értem, miért nagy szám :D
Csak azért működik, mert ugyanúgy beraktak dekódert (meg esetleg encoder-t), mint a többi mobil chipbe. Az x86 tényleg le van maradva ebből a szempontból, valami érthetetlen módon, de attól még nem egy nagy szám.
Arra inkább lennék kiváncsi, hogy mondjuk mit csinál egy 1200Mbps-es videóval, amit egy normálisabb kamerával vettek fel, mert ha azt letudja játszani realtime,. akkor le a kalappal.

okoskodom, tehát vagyok

(#203) emvy válasza makkmarce (#202) üzenetére


emvy
nagyúr

> Az x86 tényleg le van maradva ebből a szempontból, valami érthetetlen módon, de attól még nem egy nagy szám

Nem ertehetetlen szerintem: az x86-os vilagban ez altalaban nem a CPU dolga. Az Intelek GPU-kban pl. van hardveres enkoder.

while (!sleep) sheep++;

(#204) madgie válasza emvy (#196) üzenetére


madgie
titán

Nem tudom, csak azt látom, hogy befal negyvenet is (régebbi gépen), ha annyi van :D

De most csak a Lightroom Classic fut a háttérben (meg Safari + Chrome), semmilyen feladatot nem végez és helló, 22,5 gigát be is nyal maga a LR :DDD


makkmarce: nem lejátszásról, szerkesztésből beszéltem. Én csak 200/400 Mbps HEVC 4K videókat szoktam szerkeszteni, de az eléggé megfog kb bármit, amivel eddig dolgoztam.

[ Szerkesztve ]

(#205) azbest válasza emvy (#203) üzenetére


azbest
félisten

Ez nem torrentes rip gyártás, ahol transzkódolják a kész tartalmat.
A sokféle hangsávból, videósávból, mindenféle effektekből a proci állítja össze a tartalmat. Ennek még semmi köze a tömörítéshez. Fix hardveres encodert pedig azért sem feltétlen használnak, mert annak a minősége nem éri el szoftveresét. Nem paraméterezhető úgy. Bizonyos mátrix műveleteket például tud gyorsítani a gpu grafikai része rugalmasan.

(#206) strogov válasza madgie (#204) üzenetére


strogov
senior tag

Lehet, hogy az ütemező még baszta ki mert elfér és hátha kell. Nálam chrome fő szál 1,1GB. Fenti képen 530MB-os. Ha nem lenne nálam ennyi ram üresen akkor kivágná az ütemező, és "csak" fele ennyit enne ... ahogy 4GB-os vackon nem is kap ennyit.
RAM azért van, hogy tele legyen. Ígyis-úgyis megkapja a delejt minden órajelnél.

(#207) Chaser válasza azbest (#205) üzenetére


Chaser
titán

ennyit már én is tudok, gyorsabb vga-val a konvertálás de cpu-val szebb a végeredmény
azt nem tudom van-e videó szerkesztős topik, mert egy óra alatt nem sikerült találni ( :
a da vinci resolve érdekel és gyakorlati hw igénye
ha tudod vagy bárki ossza meg velem :R

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#208) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

akárki akármit mond én nem vennék power appokat futtató melós gépet 8GB rammal. 16GB a min.

@madgie: Ez normális? DUán ránézek nálam LR mennyit nyal be alapból meg mondjuk import/export közben. Nem tűnt fel hogy 16GBvel swappolna mondjuk full ssds a rendszer nem hallom, meg ugye csak 24mps D600 NEFek.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#209) Mr Bond 007 válasza Chaser (#207) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Ha csak úgy általánosságban: [link]
Ha mac-en akkor meg nézd meg youtube-on az új m1-es gépeken mit hoztak ki belőle. (van egy csomó)

(#210) madgie válasza Dare2Live (#208) üzenetére


madgie
titán

Újraindítás után nyilván nem így viselkedik és tegnap óta eléggé kapta az ívet a cucc, rengeteg RAW összeillesztése HDR-ré, azok korrigálása, exportálása... na de akkor is, ne kelljen már minden ilyen meló után rebootolni :D

(#211) wm2 válasza makkmarce (#202) üzenetére


wm2
őstag

Ezt még az A14-nél olvastam:

For all that Apple has revealed about the A14 Bionic SoC, there is still much left to learn. Modern mobile system-on-chip designs have lots of custom acceleration hardware: image signal processing for the cameras, video encoding and decoding, cryptography and encryption acceleration, storage and memory controllers, and more. (Macworld)

Gondolom az M1-ben is ott vannak ezek a dolgok.

[ Szerkesztve ]

Ozora <3

(#212) makkmarce válasza madgie (#204) üzenetére


makkmarce
őstag

igen, csak kb annyi köze van a 8k videólejátszásnak a szerkesztéshez, mint a red kamera raw 8k-nak a samsung mobile 8k-hoz :D

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#213) makkmarce válasza madgie (#204) üzenetére


makkmarce
őstag

azt azért ne feledjük, hogy sok program annyi ramot eszik, amennyi van, szándékosan kikérik a ram egy jó részét előre, vagy nagyobb undo buffert tartanak fenn, hisz elfér. Ha kiveszel egy ram modult, lehet közel ugyanúgy megy ugyanaz a project fele annyi memóriával.

okoskodom, tehát vagyok

(#214) makkmarce válasza emvy (#203) üzenetére


makkmarce
őstag

az a baj, hogy a fix hw-es encoderek a gamer kártyákon pocsékok.. ha az apple csinált most 1 jót, akkor már jóval előrebb van. Bár ezzel szemben ott az nvidia cinema studio (remélem jól emlékszem a nevére), ami direkt erre van felépítve PRO kártyákkal, és gondolom ugyanez meg van radeon oldalon is. Viszont tesztelték a mostani radeon-ok(6800xt) encoderét, és kritikán alul volt a produktum, érthetetlen számomra, hogy miért ilyen ocsmány a végeredmény. helyette OBS software-es simán működött prociból, elfogadható minőséggel (asszem 5950X-en nézték :D)

okoskodom, tehát vagyok

(#215) makkmarce válasza Chaser (#207) üzenetére


makkmarce
őstag

mármint osx-en vagy pc-n?
pc-n szerintem kb a nagyon minimum valami ilyesmi:
m2-es ssd szerintem kötelező, minimum 1 tb, meg mondjuk egy 3700x és egy 2060.
sok folyamat GPU gyorsított benne.
a határ meg a csillagos ég :D, viszon van sok remek videó yt-on, ahol minimál configokon tesztelik, érdemes rákeresni.
én próbálgattam 4k 4:2:0-s 400mbps-es videókat a gépemen, működött de pont határeset (1600X, amd 480, 32gb ram, sata SSD).. nem egy nagy élmény, ha több streamed van, inkább csak szineztem, kezdő favágóként.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#216) madgie válasza makkmarce (#212) üzenetére


madgie
titán

Még mindig úgy értettem, hogy szerkesztik őket (Final Cut-tal), nem (csak) lejátsszák.

(#217) Chaser válasza Mr Bond 007 (#209) üzenetére


Chaser
titán

ezt ismerem :R de nem hiszem el, hogy nincs topikja

makkmarce
pc
ami van:
32gb ram, 1tb 970 evo
cpu 3100 zen - nem akarom most cserélni, esetleg majd ha apróért adják a zen 5xxx-et -
vga semmi, és ha nem muszáj nem is akarok, illetve kötelezően kell legalább egy akármi mellé mert igp nélküli, de kis gépet akarok és némát, max gtx 1650 ami "elfogadott"
nem napi szintű meló lenne, van néhány téma ami érdekel, ez havi szinten jelent kb 2-3 egyenként 30 perces videót, valószínűleg 4k-ban, de lesz 1080p is

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#218) aprokaroka87 válasza makkmarce (#202) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Ha az én " elavult " Snapi 660-as telefonom le tud játszani cpu-val egy 4k@30fps videót, akkor a mai felsőkategóriás Soc-k nek is tudnia kellene szerintem a 8k@30fps-t.

Azt tudom hogy a Snapi 865 le tud játszani 8k@30 fps, de gondolom hw gyorsitással csak.

(#219) makkmarce válasza madgie (#216) üzenetére


makkmarce
őstag

8k-t sokmindenen tudsz szerkeszteni, csak a megszerkesztett több layerest nem tudod realtime lejátszani.
Majd valaki kipróbálja, azt kiderül, hogy valójában mennyire jó, viszont maga a 8k amúgy is értelmetlen, csak arra jó, hogy minőségibb 4k nyerset csináljon belőle az ember, esetleg cropoljon belőle. A piacon meg elérhetően van kb 1-2 gép, ami megfizethető az átlagnak, aki meg komolyan 8kval dolgozik, az nem egy noteszgépen fog bohóckodni vele.

okoskodom, tehát vagyok

(#220) makkmarce válasza Chaser (#217) üzenetére


makkmarce
őstag

sajnos nem tudok sok okosságot, de ingyenes a program, letöltöd, kipróbálod, örülsz :D
a kérdés, hogy honnan jön a nyersanyag, nem mindegy azért , hogy mobil telefon alacsony minőségű 4k, vagy h265 10 bit 4:2:0-as magas bitrátáju kameraból van a nyersanyag.
Nagyon jó kis program, könnyű kezelni, innen letölthető:
[link]
letekersz az aljára, leszeded a free-t, és mehet a móka.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#221) Chaser válasza makkmarce (#220) üzenetére


Chaser
titán

kamera - fényképező - lesz, van egy, úgy néz ki rám rohad, akkor meg használom:)
tudom hogy free, ezért is használnám és mert egyszerű, csak most szét van kapva a gép
notebookon kipróbáltam, nem volt benne köszönet ( : de az lepkef_ng hw

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#222) madgie válasza makkmarce (#220) üzenetére


madgie
titán

"Könnyű kezelni"

A DaVincit? Ne röhögtess már :D

(#223) I.T.E.M


I.T.E.M
senior tag

Köszi a válaszokat! :) Igazából azért kérdeztem, mert egyre több olyan tesztet látok róla, ahol tényleg nyúzzák és még akkor is jól teljesít. Pl a legtöbb teszt esetében, amit én láttam ott 6.85GB körül tetőzik a használat, tehát még van szabad memória. Valószínűleg csak jövőre fogok beruházni egy M1-es minibe, és eléggé húzok a 16GB-os kiszerelés felé, bár mondjuk az Apple féle 80K-s felár annyira nem barátom. Nem tudom mennyi az előállítási költsége az M1-nek, de kétlem, hogy a 8 és a 16GB között ekkora költség lenne, megint csak a 3000%-os szokásos hasznon érvényesül, ahogy eddig is.

日本 - ダイレクトストリームデジタル

(#224) makkmarce válasza madgie (#222) üzenetére


makkmarce
őstag

szerintem könnyű, pl egy sony vegashoz képest mindenképp. Az alap funkciókra pillanatok alatt rájöttem úgy, hogy előtte szinte 0 tapasztalatom volt bármilyen vágóprogrammal.
Nem pro vagyok benne, csak amit én csinálni akartam, azt sikerült vele (ellentétben mondjuk a vegas-al, mert azzal csak kínlódtam).
Néztem az adobe premiert is, az se tetszett, meg ez egyszerűbb volt, elérhetőbb, és gyorsabb is a premiernél (már lehet, hogy nem, de akkor a premier nem erőltette a HW gyorsítást)

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#225) makkmarce


makkmarce
őstag

most, hogy már elég gyors lett, ki is jött az OS egy új funkcióval, ami hiányzott belőle :D
[link]

okoskodom, tehát vagyok

(#226) Ksix válasza makkmarce (#225) üzenetére


Ksix
tag

Fake news.
[link]
[link]

(#227) azbest válasza Ksix (#226) üzenetére


azbest
félisten

haha, ha végigolvasod, akkor pont kiderül, hogy de. Pontosan az történik, amikor beszélnek.

Az alkalmazás aláírásról küld infót, ami cégenként egyedi, de ha van eszük, akkor cégen belül sem ugyanazt az aláírást használják mindenre. Szóval lényegében azonosítja az alkalmazást.

A járulékos hálózati adatokkal pedig pontosan az történik, amiről beszélnek. Ha az információkat összerakják, akkor abból felhasználói szokásokat, lokációt lehet azonosítani. A botrány előtt az apple azokat is tárolta hozzá, most szabadkoznak.
És ugye arról is beszéltek, hogy ez megkerülhetetlenül a helyi interneten át megy, kikerül minden vpn és hasonló szolgáltatást.

Lehet kenegetni a dolgokat, hogy nem alkalmazás infót és személyes adakat küld az apple. Persze, valóban. Csak egy egyedi azonosítót az alkalmazásról, ip címet és hasonlókat ment. Amiből szépen ki lehet generálni a panaszolt adatokat.

Viszont, mivel hasonló az ms-nél is lehet, ők is lehet pont ugyanígy követik.

[ Szerkesztve ]

(#228) I.T.E.M


I.T.E.M
senior tag

Ez azért nem gyenge: [link] 100+ sávos demo projekt fájlok LogicPro-ban. Nyilván ez optimalizálva van már az M1-re, de így is elég brutális összehasonlítás egy 64GB rammal és Corei9 10 magos procival szerelt 2020-as iMac-el szemben.

[ Szerkesztve ]

日本 - ダイレクトストリームデジタル

(#229) Ksix válasza azbest (#227) üzenetére


Ksix
tag

Van egy IP cím, és egy fejlesztő azonosító, ráadásul nem minden alkalmazás indításkor, hanem csak bizonyos időközönként. Mit árul el ez bárkiről?
Pl. elindítotok egy Microsoft programot. Word? Outlook? VSC? Nem tudják. Aznap, vagy pár órán keresztül elindíthatok akárhány másik MS programot, nem fognak róla tudni. Úristen, tudják, hogy MS programokat használok!!! :Y
Illetve azt nem is, hogy én, csak hogy valaki. A szolgáltatók nagy részénél NAT-olt IP van, ha nem reklamálsz külön miatta, tehát több ezer másik felhasználó Microsoft programindításaival keveredik az enyém. Holnap meg másik IP címem lesz, és sehogy nem tudják összekombinálni az előző IP címem adataival.
Adok neked egy IP címet, mond meg ki és hol használja! Apple sem tudja, ha hazudnak, és mégsem törlik ezeket az adatokat, akkor sem lehet emberekhez/gépekhez/bármihez kötni.
Fake news.
(Az a „„biztonsági” „kutató”” aki az eredeti amatőr írást elkövette, már nem is tud mást csinálni kínjában, mint szavakba belekötni, hogy mi hash, és mi nem, de még azzal is csak a saját inkompetenciáját bizonyítja.)
Az ugye megvan, hogy a böngésző minden https webcím megnyitásakor csinál egy SSL tanúsítvány ellenőrzést, ugyanezzel az OCSP protokollal?! A Google/Microsoft/Mozilla/stb. évtizedek óta folyamatosan nyomon követi, hogy mikor milyen weboldalakat látogatsz!!! (Ez persze ugyanúgy nem igaz, de lehetne ugyanígy hangzatos híreket gyártani, mert tök ugyanez történik ott is.)

(#230) emvy válasza Ksix (#229) üzenetére


emvy
nagyúr

Lentebb kifejtettem, hogy az általad linkelt írás miért nem korrekt.

A Microsoftnak valóban sok appja van, de a legtöbb fejlesztőnek kb. egy népszerű van, maximum 2. A szolgáltatók nagy részénél nincs NATolt IP, ráadásul NAT mögött meg maga a szolgáltató látja.

Nem az itt a baj, hogy kémkedik az Apple, itt az a gond, hogy ez egy inkompetens, gyenge implementáció, ami szivárogtat az ISPnek, szivárogtat az Apple-nek, ráadásul ez okozta azt, hogy Macek nem bírtak appokat megnyitni előző héten.

"Az ugye megvan, hogy a böngésző minden https webcím megnyitásakor csinál egy SSL tanúsítvány ellenőrzést, ugyanezzel az OCSP protokollal"

Szintén írtam lentebb, hogy ez nincs így, pont a privacy okok miatt. Lásd: OCSP stapling.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#231) Mr Bond 007


Mr Bond 007
őstag

Közben kijött az új natív chrome böngésző: [link] (benchmarkok is) Léptetni kell a képeket. (3 chart van)

[ Szerkesztve ]

(#232) cucka válasza Mr Bond 007 (#231) üzenetére


cucka
addikt

Ahogy az eddigi benchmark eredmények, ezek is elképesztőek. Az M1-es chippel szerelt macbook-ok egy huszárvágással elavulttá tettek mindent, ami eddig volt a piacon, a teljes konkurrenciát szarrá verik teljesítményben, zajszintben és akkumulátoros üzemidőben.

Ilyen vont annak idején, amikor az Intel kijött a Centrino-val, ott is egyik napról másikra lettek a korábbi P4-es laptopok zajos, gyenge őskövületek.

(#233) azbest válasza cucka (#232) üzenetére


azbest
félisten

Az lesz érdekes, hogy ha később kijönnek a komolyabb változatok. Mert most még mindhárom termékcsoportban egy kaptafára jöttek ki, minimális különbséggel.
Komolyabb pro modellek például, amire most még csak intel van.

Plusz, látva az apple sikereit, talán több gyártó is bele mer vágni arm alapú megoldásokba.

[ Szerkesztve ]

(#234) cucka válasza azbest (#233) üzenetére


cucka
addikt

Az a baj, hogy tetszőleges pc gyártó elég nehezen fog felszállni az ARM vonatra. Itt jön elő az Apple előnye, hogy egy kézben van a hardver és a szoftver:

- Saját ARM chipjük van, ami sokkal jobb, mint a piacon kapható megoldások
- 1. naptól adnak fejlesztőeszközt az ARM-re történő fejlesztéshez
- biztosították a visszafele kompatibilitást, a meglévő szoftverek többnyire hibátlanul működnek már 1. napon

Szóval jöhet a Lenovo (vagy akárki) az ARM-es megoldásával, amire megkapod a tabletbe való chipet, a kiherélt ARM-es Windowst, a nem létező visszafele kompatibilitást és a szegényes alkalmazásválasztékot, hát sok sikert kívánok nekik hozzá.

(#235) #30786816 válasza cucka (#234) üzenetére


#30786816
törölt tag

A vegen meg eljon a linux desktop eve :D

(#236) azbest válasza cucka (#234) üzenetére


azbest
félisten

Azért elvileg már létezik windows is arm-ra, mármint hasonló, x86 visszafelé kompatibilis, közel teljes értékű módú, nem a fapados butított változat. Össze is vonták már a buta és nem buta vonalat az év elején.

Csakhogy nincs hardver alá, gyakorlatilag csak a qualcomm mobil chipekkel bohóckodnak. Ott az Ms SQ1 chip (kb egy átnevezett Snapdragon 855), amiről nem is hallottam, mert annyira nem érdekes az armos surface tablet/laptop vonaluk, hogy szóra sem érdemes. Bár elvileg hamarosan árulni kezdik az os-t, 64bit x86 visszafelé kompatibilitással [link]

Linux is készen áll teljesen arm vonalra. Sokféle disztribúciónak van armos változata már. Csakhogy az elérhető hardver nem pécé vagy notebook, hanem számtalan fajta "játék" sbc. Tök jó, hogy vannak, de ezek mind set top boxokhoz készültek eredetileg. A teljesítményük nem éri el a szokásos általános számítógépes követelményeket. Ráadásul, ahány gyártó, annyiféle boot megoldás. Igaz, van uboot, de azt is külön kell vashoz kötötten telepíteni, nincs általános telepítő, amivel bármelyik armos boardra ugyanúgy lehetne telepíteni.

Szóval, ha meglátják, hogy lám, az emberek megveszik az armosat is, akkor majd elkezdik utánozni. Ehhez persze az is kell, hogy a soc gyártók csináljanak uefi-t, hogy egységesen, a most megszokott módon lehessen kezelni őket, ne pedig a mobiltelefonoknál megszokott készülékenként különböző egyedi szoftver legyen. Vagy legalább azt a nyomorult uboot-ot egy flashban tegyék fel a hardverre, hogy egységes legyen az os indítása.

Erre azért van szükség, mert a windows és a linux nem hardvergyártó cégé, szélesebb kompatibilis megoldás kell. Egyébként kíváncsi lennék, hogy az m1 esetén uefi van, vagy valami zártabb megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#237) cucka válasza azbest (#236) üzenetére


cucka
addikt

Igen, részsikerek vannak, meg apró lépések az ARM architektúrára áttéréssel, de minden cég félszívvel áll ezekbe bele, az Apple-t kivéve. Azt érdemes látni, hogy a vásárlóknak az ARM architektúra önmagában nem értékes. A teljesítmény vagy az akkumulátoros üzemidő értékes.

Jelenleg megveheted az M1-es Macbook-ot, amin ott figyel az összes Apple szoftver natívra lefordítva, (állítólag) szinte hibátlan visszafele kompabilitással, amit megveszel, kinyitod és használod ugyanúgy, mint a korábbi gépedet - az egyetlen különbség, hogy gyorsabb, halkabb, többet megy akksiról.
Na ettől a felhasználói élménytől van elképesztően elmaradva mindenki. És ha az MS elkészül az ARM-x64 kompatibilitással, akkor is ugyanígy le lesznek maradva.

(#238) makkmarce válasza cucka (#232) üzenetére


makkmarce
őstag

a többi gyártó vár még..
volt már pár ilyen félrelépése az applénak is.
68000-res motorola, ami aztán befulladt
powerpc, ami szintén befulladt, aztán be is zuhantak kb vegetatív üzemmódba.
ha nem lett volna az iphone, azt se tudnád, hogy ez a cég létezik.
Az applénak most van annyi pénze, hogy szórakozzon, de az, hogy ezt sikerül e nekik rendesen felskálázni, vagy nem jön ki egy éven belül valami teljesen elborult dolog, ami mondjuk az x86-ot előrébb löki 30-40%-al, azt nem tudhatjuk.
jelenleg az AMD-nek ez csak annyit jelent, hogy az alacsony fogyasztásu szegmensbe neki is le kell foglalnia a TSMC-nél az 5nm-es gyártásidőt.
nem az apple gyorsult, hanem a komplett mobil szegmens, az amd kínlódott, az intel meg évi pár %-al gyűjtötte a pénzt, közben az elmúlt 10 évben az x86-al szinte senki se foglalkozott, egészen a rizsáig.
(mondjuk arra kiváncsi leszek, hány szabadalmat sértettek meg megint, és majd jön a hiszti, hogy nem volt kedvük fizetni érte, mert szerintük az nem annyiba kerül).

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#239) Dare2Live válasza makkmarce (#238) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

a motorolarol, power vonalról apple váltott. Pont azért mert úgy gondolta a váltás megéri. Az ARMre való váltás is pont ilyen egy nagy difivel. Nem a motorola, ibm kezében van a siker kulcsa hanem a sajátjában. És elnézve az elmúlt 10 év "pa semi" tevékenységét a minden évben +20-30%ot és nem látom a megállás jeleit.

"Az applénak most van annyi pénze, hogy szórakozzon"

Ez nekem gyanúsan többnek tűnik mint vmi szórakozás. Bár lehet intelt vagy akár laptop gyártókat kéne megkérdezni mennyire érzik ezt szórakozásnak.

"vagy nem jön ki egy éven belül valami teljesen elborult dolog, ami mondjuk az x86-ot előrébb löki 30-40%-al, azt nem tudhatjuk."

Egy éven belűl akár a zufók is jöhetnek. Nem tudhatjuk. Az elég elborult? Azonnal írhattál volna 70-80%ot is az mégelborultabb lenne.
mobil vonalon jön az alder lake. 10nmen. Innen sok sikert. AMD jobban áll remélhetőleg zen 3 5nmen jön le mobilra. És itt a vége. Mert ez nem segít semmin.

közben az elmúlt 10 évben az x86-al szinte senki se foglalkozott, egészen a rizsáig.

Én intelen lepődtem meg. Nem vártam, hogy a fiokból előhúz egy kész akármit de zen megjelenése után vagy zen2nél terveket belendülést igen. Ehez képest most 2020végén ami látszik az hogy 2021 Q1ben remélhetőleg jön a max 8magos rocket lake (helloo 5950 7nm 16mag), alder lake jövőre 10nmen (zen3 mobilon remélhetőleg 5nmen).

Amúgy nem magában az M1 ami "rémítő". Jól sikerült. Mivel nincs Zen3 mobilon igazából nincs ellenfele. De nem fogom én se eldobni a T480at. A folyamat ami rémítő. Ha marad ami volt 5+év múlva az X86 sebességben/aksiban egy 3 kerekű trabant lesz.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#240) Dare2Live válasza azbest (#236) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"akkor majd elkezdik utánozni"

kb le is írtad mért jöhet ez össze nagyon nehezen és lassan.... ha összejön.
Nincs HWe, "A14"e senki másnak. Még terv sincs ARM roadmapon a köv két iterációra ami akár csak megközelíteni az A14et. Apple erre 10éve készül. Nem 2év lesz behozni.
Igazán nincs rá OS. Lehet de itt a másik kritérium, hogy a hwt az swhez és az swt a hwhez írják. Nem sok cég jut eszembe ahol ez a kombó megvan. És ide vág, hogy apple nagyon sok éve reszelgeti az egészet. 2024ben egy kicsit bugos, ez nemmmegy az nemjó, ez vmiért baromi lassan fut/eszi az aksi, kevés az app dolgot nem lesz könnyű eladni.

Baromira át kell gondolnia sok cégnek sok mindent és fel kell kötni a gatyát.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#241) azbest válasza Dare2Live (#240) üzenetére


azbest
félisten

Minden összetevő megvan hozzá. Csak a cégek nem mernek újítani, kockáztatni, hanem a bevált rókáról húzzák le az újabb bőrt.

Kicsiben egyébként ezt láthattuk a raspberry pi-nél is. Drága és kis szériás sbc-k voltak, de leginkább csak nagyon drága, termékfejlesztői kitek, azok számára, akik gyártani akarnak terméket. Most meg minden bokorban van egy gyártó.

Nemrég meglepődve láttam, hogy az nvidia weblapján vannak arm-os zárt bináris gpu driverek linuxra. Pedig nem nagyon van armos gép, amibe geforce-okat dughatsz. Ha lesz kapható win10-es arm, akkor biztosan lesz ahhoz is. Pláne, hogy megveszik az armot.

Azért nem egy atomtudomány, gyakorlatilag egy mostani pécével is össze lehet kombinálni armos központi egységet. Csak legyen arm-ra fordított driver az összetevőkhöz. Az eddigi szabványos buszrendszereket ugyanúgy kezelik.

A legtöbb programnál simán csak le kell futtatni a buildet az arm targettel kibővített fejlesztőkörnyezetben. Ha az os készen áll, akkor hajrá.
Eleve a mostani os-ben is külön réteg kezeli a régebbi architektúrát.

Egyébként nagyon meglepne, ha nem jönne ki majd windows is az armos mac-ekre.

[ Szerkesztve ]

(#242) cucka válasza makkmarce (#238) üzenetére


cucka
addikt

Ha azt gondolod, hogy az Apple-nek most pont van pénze szórakozni és épp mákjuk volt az új processzorokkal, akkor nagyon nem látod a fától az erdőt.
Az elmúlt 15 évben már letarolták párszor a piacot, szinte az összes termékük etalon és igazodási pont, a piac pedig arra megy, amerre ők mutatják az irányt. És ez most az M1-es chipek bemutatásával sincs másképp.

(#243) cucka válasza azbest (#241) üzenetére


cucka
addikt

Minden összetevő megvan hozzá. Csak a cégek nem mernek újítani, kockáztatni, hanem a bevált rókáról húzzák le az újabb bőrt.
Nem, nincs meg minden összetevő. Ezt a dumát nyomta Steve Ballmer is amikor kijött az Iphone. Meg a Teslával kapcsolatban a hagyományos autógyártó mamutok is. Aztán látjuk mindkettőnek az eredményét.

Szóval nehogy már azt elhidd azt a baromságot, hogy pl. az Intelnek ott a zsebében a tudás, hogy kihozzon egy processzort ami adott fogyasztással dupla teljesítményt tud kisajtolni magából, és csak azért nem dobta piacra, mert nem mert kockáztatni.

Amit most kihozott az Apple, az sokkal többről szól és sokkal messzebb mutató következményei vannak, mint hogy ARM targetre is lefordítjuk a szoftvert.

[ Szerkesztve ]

(#244) azbest válasza cucka (#243) üzenetére


azbest
félisten

Arm alapú gépekről beszélek.

Amint lesz népszerű példa, a gyártók elkezdik majd kihozni a számítógép célú soc-jaikat is. Az első médiajátszóm még az android előtti időből van valami rettenet buta, saját rendszerrel. Utána, hogy kijött az android, pillanatok alatt megérkeztek a hozzá készített soc-ok a távolkeleti gyártóktól és azóta is ontják magukból a tableteket. Ugyanez lesz az armos laptopokkal is. A komolyabb laptopgyártók is bátran belevágnak majd, ha ott lesz a nagy üzemidejű armos macbook és ki akarják majd szolgálni mások is az ilyen igényeket. Visszafelé kompatibilis win10 lesz rájuk.

[ Szerkesztve ]

(#245) makkmarce válasza Dare2Live (#239) üzenetére


makkmarce
őstag

"És elnézve az elmúlt 10 év "pa semi" tevékenységét a minden évben +20-30%ot és nem látom a megállás jeleit."
az emúlt 10 év az iphone miatt ment, asztaliban és notiban a fasorba se voltak. ha nem lett volna iphone, senki se foglalkozott volna velük. Termékkapcsolással kötelező volt az ő gépükön fejleszteni, és mivel az iphone volt a mainstream, ezért rakat szám adták el a fejlesztőknek a gépeket is, de annélkül hába menőztél volna a starbucks-ban apple notival, csak megvonták volna a válukat, hogy jó, ilyen is van, meg aranyos az alma. Az iphone tette státuszszimbólummá sok országban a többi apple terméket is.
Én az azelőtti időkről beszéltem.

"Egy éven belűl akár a zufók is jöhetnek. Nem tudhatjuk. Az elég elborult? Azonnal írhattál volna 70-80%ot is az mégelborultabb lenne."
lehet találtál apple grafikont, de akkor nézhettél volna mellé egy AMD-set is.
AMD generációnként 20%-ot hoz ipc-ben, hozzá teszel 15%-os órajel emelkedést mikor átváltanak 5nm-re, és megvan a több, mint 35%.

"A folyamat ami rémítő. Ha marad ami volt 5+év múlva az X86 sebességben/aksiban egy 3 kerekű trabant lesz."
igen, ezért is kérdeztem lentebb a nálam okosabbaktól, hogy maga az x86, az ami útját állja a fejlődésnek, vagy bekényelmesedtek az urak. Jelenleg csak az AMD próbálja bebizonyítani, hogy van ebben még tartalék (és a verziónkénti 20% -os IPC elég jó bizonyiték rá, kérdés, hogy ütköznek e majd falakba)

okoskodom, tehát vagyok

(#246) makkmarce válasza cucka (#242) üzenetére


makkmarce
őstag

erre írtam, az az iphone korszak, kb mint a sony walkman korszaka.. és most hol van a sony ahhoz képest?

okoskodom, tehát vagyok

(#247) emvy válasza makkmarce (#246) üzenetére


emvy
nagyúr

Sose volt a Walkman akkora üzlet.

És persze, egyszer mindennek vége szakad. De nem lesz az túl hamar. Érdemes megnézni, hogy 2014 körül a fél Prohardver temette a Microsoftot.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#248) makkmarce válasza Dare2Live (#240) üzenetére


makkmarce
őstag

hogyne lenne hw-e, ha megnézed már ott vannak az ARM serverek is, hasonlóan jó teljesítménnyel, csak nem veszik őket, mert a serverüzemeltetők kipróbálni se merik. Az M1 ugyanúgy egy legózott chip, néhány egyedi megoldással.
De nem az apple az egyetlen, aki meglepte a piacot, ott a TESLA saját chipje, arra amire neki kellett, szintén ARM-ból legózva, saját design-nal, ami nagyot lépett előre az aktuális Nvidia megoldáshoz képest.
A mobil procik nem azért nem versenyeznek az A14-el mert nem tudnának, hanem mert nem oda szánják őket. Az iphone-ba ugyanazok tervezik, csak míg a telefonba pár wattos fogyasztás megy, addig a 10-20 wattos fogyasztású ARM szegmenssel senki se foglakozott, mert nem volt rá igény, az az x86-osok terepe volt.(amit mondjuk az intel, mikor megpróbálta nem sikerült levinnie mobil szintre, mert béna kacsa lett)

okoskodom, tehát vagyok

(#249) emvy válasza makkmarce (#248) üzenetére


emvy
nagyúr

> hasonlóan jó teljesítménnyel, csak nem veszik őket, mert a serverüzemeltetők kipróbálni se merik

Miről beszélsz? Bármelyik nap deployolhatsz ARM-ra AWS-en.

A Tesla FSD egy tenzor processzor.

while (!sleep) sheep++;

(#250) makkmarce válasza cucka (#242) üzenetére


makkmarce
őstag

pont van pénze szórakozni,
simán eladta a usereknek azokat a notikat és asztali gépeket is csillagászati áron, ami akár 2-3 generációval volt lemaradva egy aktuális DIY pc-től, és borzalmas sebességgel kínlódtak.
sokan már bármit megvesznek amin a logójuk van, szóval igen, ez egy kisérlet volt, ha fele ilyen gyors lenne, akkor is vinnék, nem volt benne túl nagy rizikó, de jól sikerült, így legalább nem egy sima túlárazott vacak, hanem tényleg egy érthető választás.
Emlékezz, 3-4 éve még a mac fan site-ok egyöntetűen írták, hogy nem éri meg apple gépeket vásárolni, mert túlárazott lassú gépek.

okoskodom, tehát vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.