Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) emvy válasza #30786816 (#150) üzenetére


emvy
nagyúr

Konkretabb dologrol kene vitatkozni, mert nekem kicsit mas a tapasztalatom. Teny, hogy a dokumentacio sokszor nem idealis, viszont nagyon robusztusak a szolgaltatasok. Ez offtopic itt, sajnos.

while (!sleep) sheep++;

(#152) makkmarce válasza Dare2Live (#146) üzenetére


makkmarce
őstag

ezen nincs vita, viszont az m1 pont azt mutatja, ha a microsoft is lök egy kicsit az arm szekeren (mert a win kész van ARM-ra), akkor pont az intel egyik legjövedelmezőbb szegmensébe tapos bele.
Azt azért ne feledjük, hogy tervezni még tudnak, csak rossz a gyár, de ezért viszik már ők is a TSMC-hez a munka egy részét.
Ami kb 5 éven belül ki fog derülni, hogy az x86 koncepció elavult e, vagy csak lazsáltak, mert ha rossz, akkor az ARM nagyon el fog húzni. Az biztos, hogy jelenleg nem az inteltől várhatjuk az x86 platform megmentését, mert a roadmap-jük is homályba vész. Az AMD viszont jó úton halad.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#153) Dare2Live válasza makkmarce (#152) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Amíg a system32 must have addig nem látom MS Winnel nagyot tudna lökni az arm vonalon. Eléggé kötve van emaitt még mindig X86hoz. Nem akarok belemenni de az MS CEO ezen a vonalon nagyot nem lökött MSen. és ez az egész szitu hosszabb távon MSnek is okozhat kellemetlennséget.

"Azt azért ne feledjük, hogy tervezni még tudnak, csak rossz a gyár"

Vmi elmaradt a hszeimbő, olvasd el mégeccer. Szó nincs róla, hogy tudnának tervezni. HA tudnának akkor ők is hoznák a +20% IPCt mint AMD Zen2-Zen3/ARM.
Egy nagy kamu, hogy a gyártás miatt vannak lemaradva. IPCben képtelenek követni a konkurenciát és a chiplet váltás is baromira el van késve. Most nem is tudom mikorra igérik az első chipletes CPUikat.
Az más kérdés, hogy mára már "gyártásban" is le vannak maradva.

"Ami kb 5 éven belül ki fog derülni, hogy az x86 koncepció elavult e, vagy csak lazsáltak"

Zen3 hozott IPCben 20%ot. Zen4re is ennyit igér AMD. Gyártási költségek chiplet miatt alacsonyan tartható. Ez alapján nem az X86al van a gond. Tényleg olvasd el lassabban a korábbi hszeimet... az áltam vélt okokat is leírtam és az nem az, hogy lazsáltak.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#154) Petykemano válasza makkmarce (#152) üzenetére


Petykemano
veterán

"Ami kb 5 éven belül ki fog derülni, hogy az x86 koncepció elavult e, vagy csak lazsáltak, mert ha rossz, akkor az ARM nagyon el fog húzni."

Károgáson és azon az általánosságon túl, hogy az x86 memóriakezelése vagy címzése elavult, eddig egy konkrétumot olvastam arra vonatkozólag, hogy az x86 ISA limitálna az ARM-mal való IPC versengésben:
"Other contemporary designs such as AMD’s Zen(1 through 3) and Intel’s µarch’s, x86 CPUs today still only feature a 4-wide decoder designs (Intel is 1+4) that is seemingly limited from going wider at this point in time due to the ISA’s inherent variable instruction length nature, making designing decoders that are able to deal with aspect of the architecture more difficult compared to the ARM ISA’s fixed-length instructions."
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#155) Petykemano válasza Dare2Live (#146) üzenetére


Petykemano
veterán

"De a nagy gond itt se ez, hanem, hogy apple is évek óta hozza a +20%ot (inkább többet) azonos fogyi mellett."

Ha jól tudom, az A14 csak valami 7%-os IPC előrelépést hozott, ami jelentősen elmarad a korábbi évek gyakorlatától. A maradék teljesítmény növekedést a 2.5Ghz=>3Ghz hozta.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#156) Samott


Samott
addikt

Azt tudja valaki mikor jonnek az elso rendes tesztek? Van itt is valami NDA, vagy arra varunk hogy szallitsa az Apple a cuccot aztan majd lesz valahogy?

X86, system32 meg ilyenek temakorben: a legacy cuccok gondolom nem annyira eroforras igenyesek, az mehetne akar emulalva is. A frissebb dolgok meg idovel ugyis atmozognak. Bar en meg mindig nem hiszem, hogy ez az ARM-os vonal ennyivel jobb, csodak nincsenek.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#157) emvy válasza Samott (#156) üzenetére


emvy
nagyúr

A szallitasra varunk, ami ma/holnap varhato.

while (!sleep) sheep++;

(#158) smc válasza emvy (#157) üzenetére


smc
addikt

Ma elkezdték kiküldeni őket, holnapra érkezik a legtöbb, de ez azt jelenti hogy ma már lehet róla néhány videó a krémes youtubereknél?

5600X 2x16GB 6800XT | i5-3570 2x4GB 1050TI | MS Surface Book | iPad Pro 12.9 | iPhone X | iMac e2008

(#159) Dare2Live válasza Petykemano (#155) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A14 eléggé rendhagyó lett, gondolom M1 miatt is. Elsőre tényleg nem a szokásos hude durva a kimérhető előrelépés. Viszont:
One further note is the data of the A14’s small efficiency cores. This generation we saw a large microarchitectural boost on the part of these new cores which are now seeing 35% better performance versus last year’s A13 efficiency cores – all while further reducing energy consumption.
Sajnos csak sejtem mért ez a vonal lett megtolva. Ezt nézve idén is nagyon komoly az előrelépés. Csak kimérni szokásos alkalmazásokkal nem lehet.

Persze nem tudjuk mi jön jövőre. Az is lehet ARM is elakad, NV nem tesz jót neki, üstökös jön... és csak 5-10%os IPC növekedések lesznek.

Mégegy szösszenet köv oldalról.
"Whilst in the past 5 years Intel has managed to increase their best single-thread performance by about 28%, Apple has managed to improve their designs by 198%, or 2.98x (let’s call it 3x) the performance of the Apple A9 of late 2015.
Jól összefoglalja. Ez az ami durva. Még ha M1 el is marad teljesítményben a csúcs mobilos inteltől nem hinném apple nekiállna lassítani. Ahogy AMD sem.

és persze:
"Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül.." :)

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#160) Samott válasza emvy (#157) üzenetére


Samott
addikt

Koszi, akkor hamarosan vege a talalgatasoknak.

smc: linusek mar mondtak hogy nem kapnak, szoval vettek maguknak. Volt dev unitjuk is de nem mertek publikalni az eredmenyeket (tartottak az apple jogaszaitol).

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#161) smc válasza Samott (#160) üzenetére


smc
addikt

Majd talán lesz valami unboxing mkbhd-től és lew-tól legalább. Amúgy ha holnap már a vevőkhöz is eljut akkor kb bármilyen teszt jöhet holnap a felhasználóktól.

5600X 2x16GB 6800XT | i5-3570 2x4GB 1050TI | MS Surface Book | iPad Pro 12.9 | iPhone X | iMac e2008

(#162) Petykemano válasza Dare2Live (#159) üzenetére


Petykemano
veterán

Amdahl törvénye szerint ha egy program nem tökéletesen többszálúsítható, akkor mindig maradni fog valamekkora rész, ami a feldolgozó cpu egyszálas teljesítményének függvénye

A big.LITTLE/DinamiQ/hybrid multithreading lényege az, hogy a "nagy" magok ezeket a feladatrészeket kapják.
Jó, ez így nem teljesen igaz, mert mobilban jellemzően a "kicsi" magok nem a jól párhuzamosítható feladatok miatt vannak, hanem az alacsony számításigényű feladatokra.

De ha az Apple szeretne nagyobb tesót csinálni az M1-nek, akkor szerintem elegendő lenne a hatékonyságra optimalizált magokat sokszorosítani. Pl: 4+8 vagy 4+16, már elég komoly desktop kihívó lenne, miközben lehet, hogy még mindig belefér 25W-ba. És egy 8+32-es lapka már a akár a threadripperrel is versenyképes lenne úgy, hogy belefér egy 45W-os notiba.

Ha valamiért, akkor ebből a megfontolásból lehetett érdemes(ebb) a hatékonyságra optimalizált magokat fejleszteni. Ez akkor térül meg igazán, ha sokat használsz belőle.

Ami az ARM-ot illeti, saját bevallásuk szerint lesz lassulás:

[link]

De ez Arm roadmap. Az apple IPC-je efelett áll kb 50%-kal.
A dolog nem független attól, hogy a tervező mennyi tranzisztort kíván áldozni és milyen célra. Már az X1 is úgy jött létre, hogy az A78-tól másfélszer nagyobb és másfélszer többet fogyaszt. Nyilván lesz előrelépés csak annak tranzisztorban és fogyasztásban is ára lesz.

""Whilst in the past 5 years Intel has managed to increase their best single-thread performance by about 28%, Apple has managed to improve their designs by 198%, or 2.98x (let’s call it 3x) the performance of the Apple A9 of late 2015."
Ez sem független a beáldozható tranzisztoroktól és fogyasztástól. Az intel 5 éve azért nem tudott lényegi előrelépést elérni, mert beállt a 10nm-es gyártástechnológia fejlesztése. Ez egy meglehetősen váratlan esemény volt, amivel egészen a Rocket Lake megjelenéséig nem tudtak mit kezdeni. Állítólag az ice lake (sunny cove) fejlesztése már kész volt, csak nem tudták legyártani. Ez persze nem jelenti azt, hogy ott lapul, vagy lapult a fiókban a mindentverő ellencsapás, csak hogy a következő 10nm-re készített design készen állt volna a gyártásra a következő években, ha a gyártósorok is készen állnak.

Ezzel nem az intelt akarom mentegetni, csak alátámasztom, hogy az IPC növekedése mennyire nem független attól, hogy rendelkezésedre áll-e egy olyan node, aminek a megnövekedő sűrűsége és csökkenő fogyasztása tálcán kínálja az 5-15%-os előrelépést.

Azt gondolom, hogy a következő években azt fogjuk látni, hogy az intel elindult abba az irányba, hogy a fejlesztést nem teszi függővé a következő generációs gyártástechnológiától. De azt nem gondolnám, hogy a kimaradt 5 év IPC növekedése egyszerre ránk szakadna. De az elképzelhető, hogy nagyobb lépések lesznek, mint a 2012-2017-es időszak között volt.

Azt látni kell, hogy a M1 magjai merőben más cache hierarchiát követnek, mint az AMD és az intel procijai. Én azt gondolom, hogy a magasabb IPC a 6x akkora L1$-nek, 8x akkora L2$-nek köszönhető, és persze a 1.5-2x szélesebb feldolgozóegységeknek a magon belül. Ez az, amivel a hagyományos Arm designok közül is kitűnik.
(De nyilván nem olyan egyszerű, hogy csak belepakolom és kész.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#163) #30786816 válasza Dare2Live (#153) üzenetére


#30786816
törölt tag

Eddig a 2015-os procit toldozgattak, persze, hogy nem volt jelentos ipc novekedes. Hiaba volt meg a 10nm-es terv, nem tudtak 14-en legyartani. Epp par honapja jelentettek be, hogy ezen valtoztatjak. Erre erthette a kolllega, hogy nem tudtak a terveket legyartani.

(#164) #54625216 válasza Petykemano (#154) üzenetére


#54625216
törölt tag

Nem hinném, hogy maga az x86 ISA lényegesen limitálna bármit is, azaz lehetne egy egyedileg tervezett x86-ot is teletömni hardveres gyorsítókkal, viszont az Intel és az AMD licenszelési politikája egyszerűen nem teszi lehetővé az egyedi x86-ok fejlesztését, így aki saját cpu-t akar, az kénytelen arm-ban gondolkodni.
Az x86 vs arm soc közötti különbség sokkal inkább az általános cél vs. egyedi design között húzódik.
Sem az Intel, sem az AMD nem fog egyedi igényeket kis szériában kiszolgálni.
Az Apple újítása viszont pont az, hogy nem csak egy általános célú hardverhez optimalizálja az OS-t és a szoftvereit, hanem hardver oldalról is megtámogatja a platformját.
Azaz bárki is akarja felvenni velük a versenyt (értsd: nvidia, google, ms) az kénytelen lesz szintén saját soc-ban gondolkodni, amit x86 alapon jelenleg nem engednek az ápolók.

(#165) ddekany válasza #54625216 (#164) üzenetére


ddekany
veterán

Azért egy vékonyabb notebookba való SoC(?) nem egy egyedi igény. Elvileg az AMD csinálna hasonlót. Ha tud, ilyen perf/Wattal. Kérdés, hogy tud-e, és ha nem, miért nem. Persze, tudom, Windows-os világ, ami némi plusz overhead, de kétlem, hogy annyira jelentős. Meg nincs NN gyorsítás, de most sem azt látjuk a benchmarkokban, mert kb. semmi sem használja jelenleg.

(#166) ddekany


ddekany
veterán

Sokszor feljött itt az, hogy az Intel bénázása vezetett ide, hogy ARM-ra kapcsolnak. Ha csak ez lett volna a gond, ott az AMD, és maradhatnak x86-on. Persze valójában ez arról szól, hogy mindent házon belül csinálhassanak, és akkor már az x86 nem reális.

[ Szerkesztve ]

(#167) makkmarce válasza Dare2Live (#153) üzenetére


makkmarce
őstag

azért azt ne feledjük, hogy az AMD még csak most érte utol(vagy hagyta le) az intelt (mielőtt még nagyon belelendülünk, amd fan vagyok :DDD ) Ha az intelnek meglett volna a 7nm(ami most a köd homályába vész), lehet nem érte volna be. Ami nagy előrelépés, az a chiplet, az zseniális, mind költség, mind gyártás, mind skálázhatóság szempontjából. A zen 4 lesz talán az első, ami tényleg nagy IPC előrelépés lesz x86-on.

okoskodom, tehát vagyok

(#168) emvy válasza ddekany (#165) üzenetére


emvy
nagyúr

A Windows szerintem nem overhead, amikor egy Qualcommos Windowsos tablet 15 órát megy (Galaxy Book S, stb.).

while (!sleep) sheep++;

(#169) #16820480 válasza ddekany (#165) üzenetére


#16820480
törölt tag

Azért én nagyon örülnék egy Windows-os ARM gépnek. Sajnos az RT nagy bukás lett, és azóta is elég silány a felhozatal UWA alkalmazásokból (meg maga a Windows Store is elég buta), talán majd most, hogy jönnek kellően erős ARM hardverek, meg a W10X is, lehet, hogy kap egy új lendületet a dolog.

(#170) Petykemano válasza #54625216 (#164) üzenetére


Petykemano
veterán

"Nem hinném, hogy maga az x86 ISA lényegesen limitálna bármit is, azaz lehetne egy egyedileg tervezett x86-ot is teletömni hardveres gyorsítókkal"

Én nem vagyok szakértő, laikus szemlélőként látom azt, hogy az Arm esetén az A55, az A78 egy a terület-fogyasztás-teljesítmény hármas közötti egyensúlyi pontot jelent. Az A55 célja a legminimálisabb energiafogyasztás, ezért hiába megy új node-ra a gyártás, nem nő érdemben a teljesítménye. Ha a gyártástechnológia megengedi, akkor frekvenciát kitolhatják 100-200Mhz-cel, de a cél, hogy minél picibb és minél kisebb fogyasztású legyen. És úgy tűnik, hogy az A78 esetében is megállapítottak egy egyensúlyi pontot, ennek megfelelően az A77-hez képest csak pár (7?) százalékkal emelkedett az IPC. Az X1 rugaszkodik el ettől az egyensúlyi ponttal és +20% IPC-ért másfélszer akkora fogyasztással és másfélszer akkora tranzisztorköltséggel kell fizetni.

Tehát laikusként ezt látva azt gondolom, hogy az x86-os procik esetén is egy választott egyensúlyi ponton vagyunk és az ettől való eltérés az IPC növekményhez képest aránytalanul magas tranzisztor és/vagy egy magra eső fogyasztási költséggel járna.

Bár az Anandtech hasábjain az jelent meg, hogy a x86-ban ISA miatti limitáció van, valahogy biztos meg lehet oldani. Bizonyára lehet szélesíteni a backendet és a frontendet, de valószínűnek tartom, hogy egy magasabb egyensúlyi állapoton jól működő egység (hogy ne legyen béna kacsa) számos olyan bonyolult áttervezési műveletből állna, mint amilyen a CCX-ben L3$ által kiszolgált magok számának duplázása volt a zen3-ban.

"viszont az Intel és az AMD licenszelési politikája egyszerűen nem teszi lehetővé az egyedi x86-ok fejlesztését, így aki saját cpu-t akar, az kénytelen arm-ban gondolkodni.
Az x86 vs arm soc közötti különbség sokkal inkább az általános cél vs. egyedi design között húzódik."

Hát azért van egy Playstation széria és egy xbox széria is. A Ps5-ben és XSX,XSS-ben állítólag módosított zen2 magokkal szerelt proci van és az egész SoC-ban a cpu-n és a gpu-n kívül lehetnek egyedi hardveres gyorsítók, mint pl a PS5 Kraken tömörítője.
Szerintem ez inkább, de legalább annyira szoftveres kérdés is, mint hardveres. Az sem teljesen igaz, hogy az intel ne készítene megrendelésre, vagy igény szerint: állítólag a Lakefield a MS unszolására készült.

A hardveres specializációkat kihasználó szoftver nélkül viszont a hardveres specializációknak semmi értelme. Tehát aki saját cpu-t akar, annak ott kell kezdenie, hogy legyen egy saját szoftvere. Olyan ökoszisztémája, amiben nem csak dísznek lennének a hardveres gyorsítók nagyjából az apple-nek van, illetve az Android igényeihez igazodik a Qualcomm.

De a heterogén számításban egyelőre még azt sem értük el, hogy egy GPU használata általános legyen. De ez nyilván ilyen róka fogta csuka, meg tojás-tyúk kérdés, mert egy általános szoftverrel arra a hardveres képességre lehet építeni, ami széles körben elérhető, hardverelemet meg akkor fognak beépíteni, ha azt széles körben elérhető szoftver használná.

lényegében ezt mondtad te is:

"Az Apple újítása viszont pont az, hogy nem csak egy általános célú hardverhez optimalizálja az OS-t és a szoftvereit, hanem hardver oldalról is megtámogatja a platformját."

Viszont azt látni kell, hogy az Apple nem csak hardveres gyorsítással tűnik ki. Nem azt csinálták, hogy beleraktak a chipbe, valami általános, közepes, polcról leemelhető ARM designt, amit bárki megkaphat és telepakolták hardveres gyorsítóval, hogy az majd megoldja.
Hanem a hardveres gyorsítókon kívül a cpu mag is lényegesen jobb, mint a polcról leemelhető. (Bár a kollégák elmondása szerint ez nem biztos, hogy mérhető lesz általános célú benchmark programokkal)

Ez azért jelent nehézséget az Apple konkurenseinek, mert nem lehet azt mondani, hogy jólvan, nekik van hardveres gyorsítójuk, a mi általános célú procink viszont gyorsabb. Mert nem gyorsabb. Tehát aki az Apple-lel akar konkurálni annak a jó procin kívül hardveres gyorsítókra és azt használni képes szoftveres ökoszisztémára is szüksége van.

Lényegében ezt mondtad te is:

Azaz bárki is akarja felvenni velük a versenyt (értsd: nvidia, google, ms) az kénytelen lesz szintén saját soc-ban gondolkodni, amit x86 alapon jelenleg nem engednek az ápolók."

Csak abban mondanék ellent, hogy ezt feltétlenül csak úgy lehetne-e a jövőben megoldani, hogy a szoftveres cég házon belülre hozza a chiptervezést is arm vagy risc-v alapokra.
A szoros együttműködés nyilván szükséges.

De az intel (oneapi) és a Xilinx megvásárlásával az AMD is egy olyan irányba indul el, ami kvázi egy svédasztalos chip-terveztetési lehetőséget biztosít a potenciális vásárlók számára.

Ez a szerverek terén meg is fog történni.
Azt viszont nem tudom, hogy kliensgépeknél ez hogy valósulhatna meg. Mert az rendben van, hogy pl MS terveztet az AMD-vel egy chipet, amit belerak a saját eszközébe (xbox, surface) de hogy kerül bele például egy HP, vagy Dell által összerakott notebookba? (mondjuk nem biztos, hogy ennek a MS-ot érdekelnie kell.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#171) Samott


Samott
addikt

Marques osszefoglalta az egesz topikot egy percben a videoja elejen: Apple M1 Mac Review: Time to Recalibrate! :DDD

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#172) brumi1024


brumi1024
veterán

Jonnek a tesztek. Air: The Verge 9.5/10.

There is not a single reason I can find to want the old Intel version.

[ Szerkesztve ]

(#173) makkmarce válasza brumi1024 (#172) üzenetére


makkmarce
őstag

maradjunk szakmaiak, a verge az egy vicclap :DDD

okoskodom, tehát vagyok

(#174) brumi1024 válasza makkmarce (#173) üzenetére


brumi1024
veterán

Függetlenül attól, hogy mit gondolsz róla egy videó export tesztet meg tudnak csinálni, eredmény pedig van róla a tesztben.

(#175) Petykemano


Petykemano
veterán

AT benchmark

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#176) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

Nem akartam már írni amíg kint nicns az első jobb teszt. Tessék anand. [link]

kb azt tudja mint amit vártam. impressive most impressive.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#177) Samott válasza Dare2Live (#176) üzenetére


Samott
addikt

Korrekt. Es meglepo. Nem gondoltam volna, hogy ilyen alacsony fogyasztassal ekkora teljesitmenyt tudnak elerni.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#178) joey04


joey04
titán

átfutottam a teszteket. nem gondoltam volna, hogy ennyire odab*sz... :Y

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#179) Trollbjorn


Trollbjorn
csendes újonc

https://www.youtube.com/watch?v=RT8B1zlsAc0
Vége a zaj korszaknak, csak 20 évet kellett várni rá :D
De egy komolyabb teszt: https://www.youtube.com/watch?v=tTxZZ48FG4s
Ha elviszi a CS:GO-t és hasonlóan egyszerűbb grafikájú játékokat csendesen az már tökéletes, komolyabb dolgokat meg úgyis a 12-64 magos PC-n tol az ember ahol a nagyméretű hőcsöves ventik se fognak kiadni olyan rémületes notis sipító venti zajt :)

[ Szerkesztve ]

(#180) madgie válasza joey04 (#178) üzenetére


madgie
titán

Azon felnyerítettem, mikor 25 perces 4K/60p export után se lassult semmit az M1 Air, ott volt mellette a Pro a YT videóban.

Mondjuk nyáron, tűző napon, kültéren lehet másképp fog viselkedni, de tűző napon ritkán vágunk HFR 4K-t :D

(#181) makkmarce


makkmarce
őstag

határozottan jónak tűnik, és az emuláció is meggyőző.. az külön vicces, hogy intel, amit eddig használtak a fasorba sincs, csak a ryzenekkel versenyez.

okoskodom, tehát vagyok

(#182) ddekany válasza #16820480 (#169) üzenetére


ddekany
veterán

Valószínüleg még jobban örülnél egy x86-os Windows-os gépnek, ami hasonló teljesítmény/fogyasztással rendelkezik. Meglátjuk az AMD hova tud elérni ezzel. Mert ISA-t váltani a Windows-os világban... az jobban fog fájni, mint Apple esetén. Főleg ha játékos embereket is belevesszük, mert ott azért fájhat, ha valami nem natív, és a játék az nem olyan, mint egy munkaeszköz, hogy minden évben van belőle új verzió.

(#183) #16820480 válasza ddekany (#182) üzenetére


#16820480
törölt tag

Valószínűleg, de olyan nem hogy nem létezik, de egyelőre tervben sem nagyon van sehol. Persze abban igazad van, hogy nem magát az architektúrát szeretném, hanem a teljesítmény/fogyasztás arányt.

[ Szerkesztve ]

(#184) Karolac


Karolac
csendes tag

Huhh! Nem elemezgetni akarok, csak ahogy olvasgattam a megnyilatkozásokat (még jó, hogy egymás torkát nem harapjátok át) felmerült bennem:ténylegesen hányan próbálhatták már ki valamelyik M1-t, s mit tapasztaltak a marketig és a valóság viszonyáról. Azt már csak félve kérdem, hányan rendelték meg is valamelyik gépet, netán a véleményformálók közül valaki már hozzá is jutott? Nekem egyenlőre várnom kell, mert a CTO gép (mini 16GB / 512GB + kicsit később egy LG 24MD4KL-B a jelenlegi FHD LG helyére) szállítási ideje 4-8 hét :((. Amúgy az elsődleges felhasználása a szokásoson kívül, video/fotó/zene lesz, az pedig pengének tűnik az I gépekhez képest... utána lehet (nem a bemutatónak, teszteknek) nézni :) a játék meg nem annyira izgat, mert az a néhány, amivel eltötyörgök nem igényel magas FPS-t.

(#185) azbest


azbest
félisten

Magyarósi Csaba m1-es air és pro [link]

Linus m1-es minit szed szét [link]

(#186) azbest


azbest
félisten

mindhárom m1 cucc egy tesztben dave2d [link]

(#187) Dare2Live válasza Samott (#177) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Kéne erről az egészről egy írás.

Felében egy összefoglaló teszt a sebességről, aksiról de aztán a lényeg, hogy ez mekkora földindulás lesz. Persze mire rendesen kiteljesedik az 5+éves táv de már most elég jól látható, hogy pl az elmúlt ~30év X86 desktop/laptop dominanciájának vége és és és...

Majd 1 hónap múlva rákeresek neten addigra már biztos lesz pár jobb írás a témában, sok gondolatom van de sok mindenre még tuti nem gondoltam.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#188) Dare2Live válasza Karolac (#184) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Már rengeteg független írás, teszt van kint nem csak marketing. Nem mindha nálad számítana már berendelted. :)

Én tuti nem veszek nekem játék miatt marad az X86+win, munka miatt meg linux.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#189) azbest


azbest
félisten

Egyébként az itteni viták jórészt fedve voltak a linus tech tips-es videókban is.
- Azaz, a bemutató prezetáció teljesen bullshit volt, nem volt benne semmi konkrétum, csak hogy 10w-os intelhez képest valamiben valahányszor gyorsabb.
- Aztán utólag kikerültek a weblapra frissített diagrammok, ahol már szerepelt, hogy i3-hoz képest, de nem írták pontosan milyen konkrét cpu és milyen gépben - mert a hőkeret a konkrét géptől is függ ezeknél.
- a titoktartás feloldása után elkezdtek dőlni a tesztek. Ott tényleg egészen meggyőző eredményeket mutattak. Azért még érdemes további, alaposabb teszteket is várni, mert vannak azért még nyitott kérdések. Például amit linkeltem dace-es videót, utólag belegondolva, könnyen meglehet, hogy inteles mac-en intel targetre fordítottak és m1-esen meg arm-ra. Nem biztos, hogy univerzális appot fordítottak (mindkét platformra natív), így lehet teljesen fals a szuper build sebesség is a valós használathoz viszonyítva.

Szóval nagyon ígéretes például air-ben. A pro-ban már so-so a mostani limitációk miatt (io és bővíthetőség). A mac mini estén lehet visszalépés a felhasználók egy részének (port limit, 10 gigabit lan, bővíthetetlenség).

Plusz több tesztelő is egyetért abban, hogy jó eséllyel az első generáció után nagy változások jöhetnek még. Most még több szempontból érezni a tabletes elődből származó limitációkat. A következő generációja biztosan hamar megjelenik és sok további pozitív változást hozhat. Az első generáció pedig lehet nem fogja megkapni a szokásos sok éves szupportot. Aki 2-3 évente úgyis lecseréli, annak persze mindegy.

(#190) I.T.E.M


I.T.E.M
senior tag

A 8 és 16GB-os UMA-ra visszatérve, elég jól bánik a rendszer / OS a memóriakezeléssel. Még az alap 8GB-al is egy rakás applikációt tudott futtatni a legkisebb M1 is. Mi a trükk ? Optimalizálták az appokat, hogy ne egyenek annyi ramot, és vagy okosan hozzányúl a rendszer az SSD-hez is, ami szintén nem lassú, így nem észrevehető, ha esetleg valamiért kifogyna az UMA-ból?!

[ Szerkesztve ]

日本 - ダイレクトストリームデジタル

(#191) azbest válasza I.T.E.M (#190) üzenetére


azbest
félisten

Azért ez nagyban függ a felhasználástól. 8GB nem bővíthatő ram elég rizikós. Netezgetni, tartalmat fogyasztani persze elég lehet.

Kollégáknak 2 évvel ezelőtt cserélni kellett a macbook pro-kat, mert a fejlesztésnél komoly korlát lett a 8GB forrasztott ram. Kizárólag a ram volt kevés, a procira nem volt panaszuk. A vezetők eléggé szívták a fogukat, hogy 700 ezres kiadás +8 giga ram, mert új gépet kell venni. Végül meggyőzték őket, hogy hosszabb távon a komolyabb pro legyen 4 maggal, 16GB rammal, hogy ha már egy csomó pénzt költenek rá, akkor másban is előrelépés legyen.
Nem minden programot lehet kiswappelni ha elfogyott az igazi ram.

Az egyik linkelt videóban is mondja a srác, hogy előfordult, kevés volt a 8GB neki

Grafikai munkáknál, videószerkesztésnél azért nem nehéz nagy fájlokkal felenni a ramot.

[ Szerkesztve ]

(#192) emvy válasza I.T.E.M (#190) üzenetére


emvy
nagyúr

> Optimalizálták az appokat, hogy ne egyenek annyi ramot

Ezt nem tudjak altalanossagban megcsinalni.

> és vagy okosan hozzányúl a rendszer az SSD-hez is, ami szintén nem lassú

De nem is gyors. Mai szemmel 'eleg jo' az SSD, de semmi kulonos.

Szoval ha kifutsz a RAM-bol, akkor mindenkepp sulyosan romlik a teljesitmeny.

while (!sleep) sheep++;

(#193) emvy válasza azbest (#189) üzenetére


emvy
nagyúr

> Például amit linkeltem dace-es videót, utólag belegondolva, könnyen meglehet, hogy inteles mac-en intel targetre fordítottak és m1-esen meg arm-ra.

Ha igy van, akkor is: az a lepes, amikor a uarch-ra optimalizal a fordito, egy eleg kicsi resze a forditasi folyamatnak.

while (!sleep) sheep++;

(#194) azbest válasza emvy (#193) üzenetére


azbest
félisten

Szerintem akár nagy különbség is lehet abba, hogy x86-ra vagy arm-ra készít binárist. Ha egyiken egyikre, a másikon másikra fordították, akkor teljesen fals a kapott eredmény. Ha mindkettőn univerzálisra fordították, akkor korrekt.

Persze, ha fejlesztés közben csak armra fordít és a végén csak release-kor csinálja univerzálisra, akkor végül is valóban mindegy milyen platformra buildel. Gondolom itt is feladattól függ, hogy mit lehet és mit nem.

#195 madgie
a felbontás csak egy paraméter. A projekt összetettsége és a valós felhasználás érdekesebb. Ezért érdemes megvárni, hogy tényleg elkezdjék használni és kijöjjenek a problémák. Nem mágia ez, hogy csak a proci utasításkészlet miatt hirtelen 8 giga elég legyen arra, ami x86-osnak 40 gigát igényel.

[ Szerkesztve ]

(#195) madgie válasza azbest (#191) üzenetére


madgie
titán

Másrészt meg 4K/8K videókat etetnek 8 gigás alap M1-esekkel és nem sikít hamarabb, mint nekem az iMac 40 GB rammal.

(#196) emvy válasza madgie (#195) üzenetére


emvy
nagyúr

A RAM mennyiben relevans videoeditalasnal, ha elegendo IO savszel meg CPU van? Ugy gondolnam, hogy nem annyira?

while (!sleep) sheep++;

(#197) Mr Bond 007


Mr Bond 007
őstag

Szerintem az is sokat számít hogy most mindenki kvázi tiszta lappal indul, és nincs ott a sok évnyi legacy x86 kód az appokban. Persze akinek több gigányi project file-ja van pl c4d-ben, az ugyanúgy igényli a ramot ahogy eddig. (ha csak nem hoztak valami újat, de developeres videóknál még nem néztem szét, és ha lenne ilyen, valószínűleg már tudnánk róla)

[ Szerkesztve ]

(#198) emvy válasza Mr Bond 007 (#197) üzenetére


emvy
nagyúr

Az appokban eddig sem volt semmifele legacy x86 kod. Nem ertem, mire gondolsz. Az x86-os utasitaskeszletet lehet 'legacy'-nak nevezni, de az ARM is kozel 40 eves mar. Nyilvan valtozott kozben, ahogy reszben az x86 is.

Nezd meg Ryzen x86-os magokat, azokat nem veri szenne az M1 azert, kb. hasonlo szinten vannak (itt-ott vannak kulonbsegek, de nem dramai).

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#199) Samott válasza emvy (#198) üzenetére


Samott
addikt

Juteszembe: ez a kis magokat pakolunk a nagy melle mennyire varhato x86-on? Mintha az intelnek lenne valami hasonlo probalkozasa, AMD-nek is van kapacitasa erre?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#200) Mr Bond 007 válasza emvy (#198) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Igen, de ha most kéne neki kezdeni újra írni egy appot (nyilván nem 0-ról), rengeteg felhalmozódott tapasztalattal, már te is máshogy (hatékonyabbra) csinálnád. Jobbak a fejlesztő eszközök is, akár már újabb api-k is szóba jöhetnek. Persze ott ahol eddig is a toppon volt a fejlesztő ez nem játszik.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.