Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) j-cool


j-cool
tag

Sziasztok. Ha van valamit elírtam vagy egyéb hiba van nyugodtan jelezzétek és amint tudom javítom.
Tervezem egy történelmi cikksorozat indítását, amely az informatika egyes éveit mutatná be (pl. 1980).
Ha tetszik nektek az ötlet nyugodtan mondjátok.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#2) Remington válasza j-cool (#1) üzenetére


Remington
őstag

[OFF]"Ára: 669 dollár 64 KB memóriával floppy nélkül, és 129 dollár 128 KB memóriával és beépített floppy meghajtóval."

itt sztem felcserélted az árakat[/OFF]

jó cikk, tetszik

https://hardverapro.hu/tag/remington#aprohirdetesei

(#3) vPhis válasza j-cool (#1) üzenetére


vPhis
aktív tag

Nagyon tetszett a cikk :)

(#5) Szpisti válasza j-cool (#1) üzenetére


Szpisti
addikt

Hello! Egy kis helyesbítés:
Egy mappa létrehozása így nézett ki: "cd mappa".
Ez a parancs egy mappába való belépés parancsa...
A mappa létrehozására a parancs: "md mappa"

cd = change directory
md = make directory
rd = remove directory

Amúgy tetszik a cikk, szeretem az ilyen visszatekintő írásokat...

(#6) Male válasza j-cool (#1) üzenetére


Male
nagyúr

"Egy mappa létrehozása így nézett ki: "cd mappa"."

Az inkább "md mappa".... mivel "make directory". (cd-vel könyvtárat váltasz... ugyebár change directory).

Az elején azt írod, hogy a MacOS az első grafikus felületű OS, majd írod, hogy a Xeroxé volt előbb (ami igaz is).... szóval ezt egy kicsit át kéne fogalmazni.

Szerk: Szpisti megelőzött... így jár, aki lassan fogalmazza meg a hszt :B

[ Szerkesztve ]

(#7) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Motorosan adta ki a rendszer a floppyt."
Mint minden régebbi UNIX terminálon pl., ahol a floppyt mountolni kellett...

"és egyszer sem fagyott le a Mac OS. Ezt a tulajdonságát a mai napig megtartotta."
Nem értek a Mac-ekhez, de mára nem hiszem hogy PC-re van olyan operációs rendszer, amit ne lehetne legyilkolni.
Más kérdés hogy elég nehéz már a winnyózt is, de le lehet. A Linuxot is, csak azt sem egyszerű...

"kinézetre erősen hasonlít a Windowsos Paintre, de lévén, hogy ez volt előbb nem kérdés ki másolt kiről."
Az egész oprendszerre nagyon hajaz a winnyóz 1 és még a 3.x is!
Amúgy láttál már Hercules monitoros gépen Paint-et a Win3.1-ből? Kopp ugyanígy néz ki.

Az XT-t miért nem említed meg? 640K-ig lehetett memóriája, 10-12MHz 8088 vagy 8086 proci...

": Intel 80286 6 MHz a megjelenés időpontjában később 8 MHz"
286-osból a legdurvábbak 24MHz-n mentek... (nem tuning volt, ennyire gyártották) Bár az már a 80-as évek vége felé volt. Ezen már a 3.1-es winnyóz is elmegy.

Amúgy ügyes kis bemutató, a oprendszer bemutatás az korrekt :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#8) Prof01


Prof01
veterán

Jó cikk, köszi. :R Vmikor én is ki fogom próbálni a Mac OS X-et. :K

Four wheels move the body. Two wheels move the soul.

(#9) Lenry


Lenry
félisten

és egyszer sem fagyott le a Mac OS. Ezt a tulajdonságát a mai napig megtartotta.

ezzel azért lehet vitázni :U

nekem egy régi PowerPC-s Macem van OS8-cal... pdf olvasni a mai napig jó... sajna nem sikerült neki se a PPPoE-t se DHCP-t megtanítani, így meg sok mindenre nem tudom használni

egyébként jó kis bemutató, érdekelnek az ilyenek

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10) tsii_H


tsii_H
tag

sose hasznaltam konkretan macOS -t de tekintve hogy az is UNIX alapu oprendszer, az a md amit irtok nem inkabb mkdir ? az md az windows-os parancs. UNIX/Linux mkdir.

szerk.: jah amugy a cikk tenyleg jo lett :DD

[ Szerkesztve ]

(#11) eziskamu válasza tsii_H (#10) üzenetére


eziskamu
addikt

NANA! Az utóbbi időkben (kb 10éve, a 9-esben nem vagyok biztos) lett BSD alapú, azelőtt meg még a védett memóriát meg a preemtív multitaskot sem ismerték, kivéve a Lisa rendszere (de ott is az egyik hiányzott, de már nem tudom melyik).

(#12) j-cool


j-cool
tag

Köszönöm az észrevételeket. Hibák javítva.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#13) j-cool válasza Lenry (#9) üzenetére


j-cool
tag

Nekem eddig OS X 10.3(Panther) 10.4(Tiger) és 10.5(Leopard) volt. Egyszer sem fagytak le, onnan alapozom a kijelentést. Hogy fagyásmentes rendszer.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#14) j-cool válasza Prof01 (#8) üzenetére


j-cool
tag

Próbáld ki az Mac OS-t. Ha számodra nem fontos a játék, akkor biztosan nem fogsz benne csalódni.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#15) eziskamu válasza j-cool (#13) üzenetére


eziskamu
addikt

De azok teljesen más alapokon nyugvó rendszerek az elődökhöz képest, mint ahogy két hsz-el előbb írtam is. Na persze ha annyira erősen egy kézben fut a hardverfejlesztés és a szoftverfejlesztés nagy része, akkor nem csoda, ha stabil a rendszer.

(#16) j-cool válasza eziskamu (#15) üzenetére


j-cool
tag

Igazad van. Az ùj OS X már a NextStep operációs rendszer továbbfejlesztése. Megvan ez a rendszer is. Ha érdekel benneteket szivesen bemutatom.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#17) eziskamu válasza j-cool (#16) üzenetére


eziskamu
addikt

Az nem a BEOS volt? Bár meghatározta a fejlesztések menetét a NeXTStep a MacOS-eknél is.

(#18) Blindmouse válasza j-cool (#1) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Te tuti "no name" testvére leszel. Nem tetszik az ötlet.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#19) CsíkosMókus


CsíkosMókus
aktív tag

Nice.
Egy kicsit különbözik a noname-féle windowsos írástól :D

(#20) j-cool válasza Blindmouse (#18) üzenetére


j-cool
tag

Miért nem tetszik az ötlet? Szerintem érdekes lehet, de ha elmondod: Neked miért nem jön be az ötlet, akkor lehet olyan cikk fog születni ami neked is tetszeni fog.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#21) j-cool válasza eziskamu (#17) üzenetére


j-cool
tag

Én ahogy ismerem a történetet a BEOS különálló rendszer volt, de lehet tévedek.

Szóval ahogy én ismerem:

Az Apple operációs rendszerei kezdtek elavultak lenni a Windows-hoz képest. Stabilitásuk és gyorsaságuk mindig is lenyűgöző volt, de tudásuk elmaradt az aktuális Windows verziótól. (Ez az 1995-1998 körüli időkre igaz)

Közben Steve Jobs, akit kirúgtak az Apple-tól új céget alapított a NeXT Computert, ami bár mindenben jobb volt mint a konkurencia (teljesítmény,stabilitás,tudás) árban megfizethetetlen volt. (mint a Lisa)
A NeXT operációs rendszere volt a NeXT Step (később OpenStep). Az Apple-nak kapóra jött a fejlett Unix alapú operációs rendszer így megvásárolta a NeXT Computert.
Az Apple saját fejlesztései (Copland kódnevű operációs rendszer) zsákutcába jutottak, így a NextStep továbbfejlesztése mellett döntöttek. Ez magyarázza, hogy sok Mac OS 9--re írt program nem indul OS X alatt.

Így került vissza Steve Jobs az Apple élére, és így lett Unix alapú a MacOS X (10.0-tól felfelé).

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#22) gliskard


gliskard
senior tag

:-) egy kis történelem. Jó a cikk "csak kicsit rövid" - olvastam volna még tovább! :-)

Anno az apple nagyot alkotott a Macintosh szériával, nem véletlen, hogy a dtp-ben hosszú évekig ez volt a kvázi szabvány (az XP és az 1.5-ös Indesig megjelenésekor kezdődött a hanyatlás). Maga a mac os az osx megjelenéséig nem volt "fejlettebb" mint a 3.11-es windows for workgroups vagy a Win95. Persze ezt nagyságrendekkel emészthetőbb és szebb köntösben adta elő, ráadásul a versenytárshoz képeset évekkel korábban. Később technológiailag kicsit lemaradt, ez csak az osx megjelenésével változott.

Érdemes megemlíteni, hogy szintén az apple nevéhez fűződik az Macintosh SE szériánál megjelenő ADP port, ami kis túlzással az USB elődjének is tekinthetünk. Portonként 16 eszközt tudott kezeleni, erre lehetett rákötni a billentyűzeten és az egéren kívül sok más perifériát is touch pad-től és a rajztáblától kezdve a hw kulcsokon keresztül a hálózatba kötésig. Ugyanis ezen keresztül megfelelő adapterekkel kialakítható volt helyi hálózat is. Bár nem egy sebesség bajnok rendszert kell elképzelni, mivel az ADB csak kis sebességű intelligens soros portnak készült.

az asztalom alatt még mindig fekszik egy Macintosh SE (a régi PPC-s 6100-asomat és G4-est már eladtam, de ezt megtartottam), ráadásul nem a dual fdd, hanem az amiben már volt egy 20 Mb-os scsi hdd és fel van bővítve 2 Mb-ra a ram. Még müködik és pl. a prince of persia black & white verziójával kellemesen el lehet rajta játszani, de még a 2.1-es quark is megy rajta a meg a 2.0-ás photoshop :-)

(#23) gliskard válasza j-cool (#21) üzenetére


gliskard
senior tag

a BeOS-nak csak annyi köze volt a Mac-hez, hogy el lehetett indítani 604e PPC procival rendelkező gépen.

(#24) Blindmouse válasza j-cool (#20) üzenetére


Blindmouse
senior tag

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_computing
azért mert erről könyvek és könyvtárak szoktak szólni, nem cikkek, és nem ilyen stílusban ahogy írod őket.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#25) Cyber_Bird válasza j-cool (#21) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

annyit pontosítanék, hogy nem az OS-t vette meg hanem a teljes NexT-et, ezzel kvázi visszavásárolva Jobsot az Applehöz.

(#26) Xirtam


Xirtam
veterán

j-cool Tetszett az írásod, már csak azért is mert a cím is helyes!

Bemutató, és ez az is nem úgy, mint,,no name" -nél aki fogalom zavarában nem tudja a teszt és a bemutató közötti különbséget! :(((

[ Szerkesztve ]

(#27) j-cool válasza Cyber_Bird (#25) üzenetére


j-cool
tag

Ezt írtam én:
"Az Apple-nak kapóra jött a fejlett Unix alapú operációs rendszer így megvásárolta a NeXT Computert."
A NeXT Computer a cég amit megvettek. Elnézést a nem pontos fogalmazásért, 3 óra alvás megteszi hatását...

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#28) j-cool válasza Blindmouse (#24) üzenetére


j-cool
tag

Természetesen a stilisztikai stílusom elmarad egy újságírótól vagy egy írótól, de a logout egy informaitikai közösség. Egy közösségben pedig nem várja el az ember, hogy újságírói szinten tudjon írásokat közzétenni.
Te sem Csokonai Vitéz Mihály megszégyenítő szerelmi lírát használva mondod el a haverjaidnak a csajozós sztorijaidat.

Úgy gondolom, itt nem elvárás az újságírói színvonal. Persze elvárják, hogy a cikk legyen igényes, kidolgozott, jól felépített, de ez egy közösség, nem pedig informatikai szaklap.
Arra ott a PH, Mobilarena... :)

Egyébként a stílusom olyan, amilyen, a stílusbeli hibákat nagyon szivesen várom nemcsak tőled mindenkitől, hogy a következő cikk mégjobb tudjon lenni.

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#29) j-cool válasza gliskard (#22) üzenetére


j-cool
tag

Miért nem teszel fel egy írást a Macintosh SE gépedről. Szerintem mindenkit érdekelne, legfőbbképpen engem... :))
Az ADP portot nem is tudtam. Az első Macintoshom egy MacBook volt és az első Mac amit életemben kipróbáltam pedig egy iMac G4, tehát sajnos lemaradtam az OX előtti időkről :( Pedig érdekes témakör....

Hatékony, online, gyors autós szerviz program, ami ráadásul ügyfeleket hoz? ---> http://szerviz7.hu ugyanez elérhető általános célú (minden szerviznek megfelelő) átalakítható verzióban is, érdeklődni privátban.

(#30) eddie303


eddie303
őstag

Annyit meg erdemes hozzafuzni, hogy a klasszikus Mac OS-nek nem is volt egyaltalan parancssora, olvastam regen egy arrol szolo konyvben, hogy az amerikai hadsereg is azt hasznalta, es torhetetlennek tartottak :)

mas:
Olvastam egy korabeli review-t egy ujsagirotol, amelyik a kiallitasrol tudositott az 1984-es Byte magazinban (megvan az a lapszam) az elso Mac megjelenesekor. Mindent szepnek talalt, csak az nem tetszett neki, hogy 4-szer kellett floppy-t csereljen, mire a macwrite elindult :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#31) eddie303 válasza j-cool (#29) üzenetére


eddie303
őstag

ADB :) Apple Desktop Bus :) Amugy en is egy megviselt Performa 5200 tulaja vagyok, en forditva vagyok, nekem voltak regi vasaim, ujakat sajnos nem nagyon lattam... Volt meg egy SE/30-am es vagy ket LC-m. Jo kis vasak ezek. Ez a Performa kulonosen, gyarilag van benne TV-tuner :) 1995-bol :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#32) gliskard válasza j-cool (#29) üzenetére


gliskard
senior tag

az SE kinézetre olyan mint a 1984-es Macintosh, a hátulján látszik csak némileg a különbség.

Véleményem szerint a 'Classic' Mac OS érdekes témakör, bár csak "műkedvelők" számára. A Mac OS irány mutató volt anno a 80-as évek végén és a 90-es évek elején, aztán a belső felépítésben kezdett elmaradottá vált például az C= Amiga-hoz képeset, bár ott sem volt korrekt multitasking, de a megvalósítása és a rendszer félépítésé véleményem szerint jobb volt. Ráadásul a 7.5-östöl kezdve kezdett elég instabil lenni az os. Mindezek ellenére az apple megvalósított egy olyan os amiben mind a hálózat kezelés mind a bővítő kártyák (NuBUS) telepítése elég egyszerűre sikerült. A hálózati fronton a chooser-nél "fapadosabb" és egyszerűbb hálózat kezelést szerintem nem nagyon lehet csinálni. Szinte mindenki elsőre elboldogult vele, ráadásul logikai zónákra lehetett osztani a hálózatot ami akkoriban nagy számnak számított. Windows esetében komoly kihívást jelentett hálózatba kötni néhány gépet. Ha folytatot a cikket, akkor érdemes lenne az os mellett végig venni a macintosh gépeket (Macintosh és a Macintosh II illetve a PPC korszakot) illetve az egyedi hw megoldásokat (ADB, NuBUS, stb.)

(#33) Jon Mathias válasza eddie303 (#31) üzenetére


Jon Mathias
senior tag

Nekem van 1 iBook G3am zöld ha minden igaz 466se névre halgat. elég régi darab sokat nem tuok róla. selejtezés alkalmával hoztam el még a doboza is +van. a wincsi halt meg benne ezért kukázták év vettem bele. az ószeres nevü boltban tettek rá MAGYAR!!! os9xx et. elég fura mert nem ism.nem tudok vele mit kezdeni pedig neteznék vele ha lehet. elméletileg wifi is van benne és 2X AGP ATI Rage Mobility. a pontos paramétereket nem tom erre nem létezik everest. de várom a tippeket

AMD&Hardstyle 4 ever! A dízel turbó nélkül halott! by bélabá.

(#34) siriq


siriq
őstag

Elszoszor is jo a cikk. Nekem tetszett. Lehetett volna hoszabb is, ahogy emliettek, meg olvasgattam volna tovabb igy totalisan faradtan is.
A masik pedig. Mindenki megfeledkezik az Atari-rol. Az is jo kis kep volt. Ugye sokaknak beugrik miert is. (regen allmodoztam egy Falcon-rol de akkor meg fiatal voltam es nem keresokepes).(igaz Amigarol is almodoztam, fiatalsag....)
Szoval ha van kedve valakinek akkor arrol is lehetne egy, inkabb tobb atfogo iras. Szerintem megerdemli.

Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

(#35) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Jó az ilyeneket olvasni.
Igaz sosem voltam Apple gép közelében, de érdekesnek tartom.
Az összes ilyen régi gép külsejéből árad az a kor, az a feeling...
Az a Xerox gép milyen szép például... (szerintem legalábbis^^)

(#36) balazs92117


balazs92117
csendes tag

Az utolsó képnél "About Findet ablak" Finder a helyes :)
Amugy tetszett a cikk. Még én is egy jó öreg mac classicon tanultam meg "számitógépezni" :)

[ Szerkesztve ]

Nihill expectori in Omnibus

(#37) Kobak77


Kobak77
aktív tag

Nem tudom írta-e vki, de a magyar fejlesztésű Archicad (Graphisoft) is macre jelent meg először, sőt sokáig csak macre!

Amúgy nekem is van egy Classic-om, 4 MB RAM, 40 MB vinyó de szeptember előtt semmiképp nem tudok róla írni sajna.

(#38) Hunter2


Hunter2
addikt

Hát igen ha a Xerox vezetői nem olyan barmok akkor most az MS a kanyarban nem lenne.
Bár azt nem tudom hogy ez jó vagy rossz lenne-e. Amúgy magát a GUI-t mint ötletet nem védették le akkoriban?

(#39) madstunt válasza j-cool (#1) üzenetére


madstunt
addikt

Jó a cikk és tetszik az ötlet

(#40) hcl válasza Hunter2 (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem, pont ez lett a lényeg.
Ha legalább jogdíjat fizettetnek, már gennyesre keresik magukat.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41) Male válasza Hunter2 (#38) üzenetére


Male
nagyúr

A Xerox gépe baromi drága volt... abban a formában nem volt piacképes.

(#42) nandon


nandon
tag

Tetszett a bemutató!

RISC86 Power

(#43) Zoz


Zoz
őstag

"Windowshoz szokott szemnek elsőre kicsit fura lehet hogy az alkalmazások menüsora minden esetben a monitor legfelső sorában találhatóak."
Viszont aki használt Atari ST számítógépet, annak nagyon is ismerős a dolog :-)

(#44) MasterDeeJay

Esetleg érdemes megemlíteni a Geos-t C64-en igaz kicsit később 1986-ban . Nekem valahol még megvan pár floppyn, meg cartirdge-n.

Egy kis filmajánló talán a témához kapcsolódóan, nem dokumentumfilm de talán köze van a valósághoz: Számító emberek (Pirates of Silicon Valley) 1999-ből. Imdb

(#45) Grisa_kvr


Grisa_kvr
tag

Azért léteztek kereskedelmi forgalomban kapható guik a Lisa előtt is. Amiről tudok:
1980: Three Rivers Perq
1981: Xerox Star (innen származnak az egymásra fekvő ablakok és a duplaklikk)
1982: VisiCorp VisiON (első DOSos gui)

1984-re már volt DR GEM és X windows system is.

A gui története egyébként nem a Xeroxnál kezdődik, hanem innen.

Az OSX sztorija tényleg a NeXT-től ered, de már Munkák Pista bácsi visszatérésekor el kezdték csinálni a Rhapsodyt (és már kezdettől fogva volt x86-os változata, tehát a PPC leváltását elég régóta tervezték).

(#46) TR3 válasza Jon Mathias (#33) üzenetére


TR3
tag

Nem hinném, hogy os9-cel tudsz majd netezni. Nagyon sok éve nem készült rá semmilyen böngésző, amik vannak, azok meg nem képesek mai weboldalak nagy részét normálisan megjeleníteni.

(#47) balazs92117 válasza TR3 (#46) üzenetére


balazs92117
csendes tag

Én egy OS 7-el is tudtam netezni anno. Bár igaz hogy a java és flash elemeket nem tudta megjeleníteni. De amugy mindent szépen lekezelt.

[ Szerkesztve ]

Nihill expectori in Omnibus

(#48) TR3 válasza balazs92117 (#47) üzenetére


TR3
tag

Volt egy mac-ünk 9.2-essel az előző munkehelymen, amit még 2007-ben használtunk. A mozilla 1.3 (nem Firefox) volt rá a legmodernebb böngésző. Nagyon nem volt élmény böngészni vele, az ie5-tel meg pláne nem.

(#49) gliskard válasza Jon Mathias (#33) üzenetére


gliskard
senior tag

mivel böngészőileg elég sz*rul áll a classic mac os ezért ilyen hw-on ajánlott egy hack-elt osx (kicsit lassú) vagy linux én a yellowdog-ot ajánlom azzal én is kisérletezgettem annó a g3-ason. Ha van időd és kedved, akkor a MorphOS. Megpróbálhatod felrakni (google a barátod) nem egyszerű de vannak akik megoldották.

(#50) gliskard


gliskard
senior tag

egy kis kiegészítés, van open source böngésző Mac OS 9-re. Slashdot-on találtam

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.