Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

A segítség mindig jól jön, ha van módosításra javaslat, ne fogjátok vissza magatokat!

Laikus gyűjtése leendő felhasználóknak, kezdőknek, ezt vegyük figyelembe. :)

[ Szerkesztve ]

(#2) AllTheBest


AllTheBest
senior tag

Mindig is érdekelt a linux, csak sajnos kezdőként nem igazán látom át a dolgokat rajta, esetleg valami korrekt leírást tudnál ajánlani kezdőknek? :) Mármint alapvető tudnivalók, mit hol lehet találni stb. Nagyon szívesen áttérnék windowsról

Esetleges elírásokért elnézést kérek, kevesebb ujjal nehezebb pontosan írni :) ---> Xiaomi Mi 9T 128gb

(#3) ubyegon2 válasza AllTheBest (#2) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem, ha ezt a topik összefoglalót átolvasod kezdetnek, kedvet kapsz hozzá. A Linux Mint tűnik kezdőknek a legjobb választásnak és magyar leírása, kézikönyve, weboldala is van.
A Linux abszolút kezdőknek topik szintén hasznos lehet számodra, általános, így jobban is pörög! Hamar és hatékonyan segítenek a kezdőknek.

(#4) AllTheBest válasza ubyegon2 (#3) üzenetére


AllTheBest
senior tag

Köszönöm :) Holnap lehet átrágom magam rajta :)

Esetleges elírásokért elnézést kérek, kevesebb ujjal nehezebb pontosan írni :) ---> Xiaomi Mi 9T 128gb

(#5) sonar


sonar
addikt

Szép munka!

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6) ubyegon2 válasza sonar (#5) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:R

Remélem tényleg érthető lesz a nálam nokedlibbeknek is!

(#4) AllTheBest Jó ötlet! Akár ki is próbálhatod pendrive- ról, DVD- ről valamelyik disztrót live módban futtatva. Azt, hogy melyik asztali kezelőfelülettel próbáld ki, nagyban meghatározza milyen a géped! Win alól a win32diskimager segítségével a legegyszerűbb egy iso- t pendrive- ra kiírni.
Ha úgy döntesz, hogy elkezded kipróbálni, az említett topikokban nyugodtan feltehetsz bármilyen kérdést, fel vannak készülve az abszolút kezdőkből! :)

Itt is körülnézhetsz, van miből választani.

[ Szerkesztve ]

(#7) ncc1701


ncc1701
veterán

12.04... Rakd fel a legújabbat, ha gondolod, fstabban állíts be discardot telepítésnél, és használd, mint egy hagyományos lemezt. Nem a fáradástól fog meghalni jó eséllyel, hanem a vezérlő adja meg magát.

(#8) ubyegon2 válasza ncc1701 (#7) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt mihez, kinek írod? :F

12.04- et a hivatkozott Linux és SSD gyorstalpaló cikk vesz alapul.

...mai modern Linux változatok frissebb verziói már jó kezelik az SSD- ket, ha nem is mindegyiket alap/auto módban.

Fenti mondat alapján én is 12.04- et használok? sokat persze nem számítana, ha azt használnám

Egyébként, ha nincs kedved végigolvasni a cikket, nem értem miért szólsz hozzá!? Nem, mint ha zavarna, csak nincs sok értelme így. :)

[ Szerkesztve ]

(#9) #21078528 válasza ncc1701 (#7) üzenetére


#21078528
törölt tag

A 12.04 pont úgy kezeli az SSD-ket, mint a 15.04, az hogy közben alapból bekerült egy cron feladat, a lényegen semmit nem változtat...
Az hogy néhány újabb disztró telepítéskor érzékeli, hogy SSD-re rakják, és alapból beállítja az fstabban a discardot, a lényegen szintén semmit nem változtat...
Az egyetlen komolyabb változása az elmúlt időszaknak (12.04 óta), hogy a 3.7-es kernel óta JFS-hez is van TRIM (vissza is állok hamarosan :K ).

ubyegon2: azért olyat ne írj az ütemezőre, hogy "home userként nem sok jelentősége van". Igaz, hogy a CFQ-t most pofozzák, hogy jobban teljesítsen SSD-knél, és az Ubu/Mint/stb. alapértelmezett deadline-ja egy jó kompromisszum, és a csodafegyver BFQ egyre több disztróban alapértelmezett, de ha noop-ra állítod, érezni fogod, hogy még mindig az a leggyorsabb... ;) :K

Egyébként OK a cikk! :C

(#10) ubyegon2 válasza #21078528 (#9) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek és köszi! :)

"home userként nem sok jelentősége van" - azért írtam, mert így gondoltam, de mivel laikus vagyok, nem hülye, így figyelembe veszem javallatodat most is módosítva lett az érintett rész. :R

(#8) ubyegon2- ban a link nem az említett cikkre mutat, de benne van. :B

Antergos külön kezeli az SSD- t, Debian Jessie mindent cfq- ra tett.

~]$ for f in /sys/block/sd?/queue/scheduler; do printf "$f -> "; cat $f; done
/sys/block/sda/queue/scheduler -> noop [deadline] cfq
/sys/block/sdb/queue/scheduler -> noop deadline [cfq]
/sys/block/sdc/queue/scheduler -> noop deadline [cfq]
/sys/block/sdd/queue/scheduler -> noop deadline[cfq]

Miért nem használják a noop- ot egyébként a disztrók, ha az jobb/gyorsabb?
Valami hátránya csak lehet. BFQ- t még nem láttam egyik disztróban sem.
Frissíteni kell az ütemezővel kapcsolatos ismereteimet ezek szerint.
Egyébként, ha átállítom noop- ra az SSD ütemezőt, tudom ellenőrizni valahogyan, hogy változik- e a gyorsasága?

[ Szerkesztve ]

(#11) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Köszi a cikket!
Bár nem vagyok kezdő linuxos de kb egy hónapja kötöztem SSD-re és most legalább lecsekkoltam hogy minden rendben van e? És igen.

Amivel én sokat szívtam a laposomon, hogy csak UFI módban volt hajlandó boot-olni az SSD-ről. Egy msata SSD -ről van szó.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#12) #21078528 válasza ubyegon2 (#10) üzenetére


#21078528
törölt tag

A HDD-ket leöli a noop (gyk. FIFO elven működik)...
A BFQ többek között OpenMandriva-ban, Sabayonban is alapértelmezett.
Profi benchmark eszközzel (pl. bonnie++) nyilván számszerűsíteni is lehet az ütemezők közti különbséget, meg persze a time parancs is haver, ha igazán türelmes vagy...
De a legegyszerűbb, ha elhiszed hogy így van...! ;) :DD

(#13) ubyegon2 válasza Honkydoo (#11) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha hasznos volt számodra! :)

Ritka, hogy csak UEFI módban volt hajlandó boot-olni az SSD- d, valahol már olvastam erről. Addig bosszantó ez, amíg rá nem jössz a megoldásra!

Ha nem Ubi/Mint, Debian 8 vagy Antergos, amit használsz, beírhatnád, nálad melyik ütemezőt használja alapból!

Mint 17.1/.2 minden meghajtóra [deadline]- t használ.

(#12) berus.berus Marad az, hogy elhiszem neked! :D
bonnie++ nem pálya, próbáltam, viszont Sabayont kipróbálom valamikor, bár így is keveredik a fejemben az Arch és Debian parancsok, biztos jót tenne még kis Gentoo alap is.

[ Szerkesztve ]

(#14) #21078528 válasza ubyegon2 (#13) üzenetére


#21078528
törölt tag

Mondjuk a Sabayonnal nem sokat látsz a Gentooból...
Ha kicsit humánusabban akarsz közelíteni a Gentoohoz, de nem akarod elveszteni a lényegét, akkor a Funtoo a barátod, ha meg komolyan gondolod a forrás alapú disztrót, ugorj neki a Lunarnak...
Ha meg rám hallgatsz, nem kínlódsz egyikkel sem...! ;)

Bocsi az OFF-ért!

(#15) Honkydoo válasza ubyegon2 (#13) üzenetére


Honkydoo
őstag

Abszolút! :)

17.1-es Mint-et használok.
És igen, azt az I/O Scheduler-t használja amit írtál.

Itt van leírva, hogy lehet megnézni és változtatni, hogy melyiket használja a linux. Azt viszont nem tudom hogy jár e valamilyen hátránnyal ha az ember változtat rajta?

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#16) ubyegon2 válasza #21078528 (#14) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy néz ki, megint csak rád hallgatok! :)

Nincs itt off, ha bármilyen Linux v. SSD a téma.

(#15) Honkydoo Nem tudom, mi az előnye/hátránya, épp imént esett erről szó. Inkább berus.berus cikke alapján ellenőrizz, az általad linkelt cikk kicsit régi, még hda- nak írja a meghajtót.

(#17) #21078528 válasza Honkydoo (#15) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ha csak nem állítasz noopot HDD-re, akkor katasztrófával nem jár.
Hogy mit érdemes, az nagyon sok dologtól függ, felhasználói szokásoktól a kernel verziójáig...
Ha nem tapasztalsz lassulást, akadást a fájlműveletek közben, akkor ne piszkáld (ezzel most kicsit ellent mondtam önmagamnak, de ne javítsuk meg ami működik :B )!

[ Szerkesztve ]

(#18) Honkydoo válasza #21078528 (#17) üzenetére


Honkydoo
őstag

Igen, én is ezt az elvet vallom, pont ezért kérdeztem rá. :))

Köszi!

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#20) King Unique


King Unique
titán

ERRE

Szerintem ilyen tartalmú tesztek és egyes userek x éves tapasztalata, már elég ahhoz, hogy elhiggyem. Mert az ellenkezőjét se teszttel, se személyes tapasztalattal nem tudom alátámasztani és szerintem más sem.

"gyerekes, gyermeteg jelző felnőtt esetén debilis-t jelent amúgy"

A hónap csúsztatása...debilis jelentése azért kicsit más, mint a gyerekesé...

(#21) King Unique


King Unique
titán

Meg ERRE

Amúgy nem értem, hogy most direkt próbálod a másik szavairól a lehető legrosszabbat feltételezni, úgy beállítani, vagy mi van?? Abban a mondatkörnyezetben szerintem 10 emberből 9 tudja, hogy miről van szó, mire vonatkozott az a jelző. Nem "arra"...

"Linuxos topikban Te Wines írásokra hivatkozva Wines megoldásokra gondolsz."

A Windows kapcsán csak olyan párhuzamot vontam, hogy ha annál, ami eleve jobban igénybe veszi a SSD-t, nem okoz gondot a kímélés hiánya, akkor egy Linuxnál sem nagyon fog. A topikban pedig a szaki is megerősítette, hogy nem muszáj kímélgetni. A Linux alatti beállításoknál szintén nem írta senki, hogy ami a cikkekben le van írva, azt mind el kell felejteni, főleg a TRIM-es dolgokat. Inkább olyanok nem létszükségletek, mint pl. a swap, var átpakolása HDD-re. A swappines beállítása jó dolog és hasznos, de akár opcionálisnak is mondható, mert vsz ha az eredeti beállításon marad sem fogja kinyírni idő előtt az SSD-t. Egy mai (SSD-s) gépben meg általában van 3-4 GB RAM, így nem feltétlen lesz égető a swap használata.

END

[ Szerkesztve ]

(#22) Bferibörs


Bferibörs
addikt

Sziasztok!

Biztos nagyon láma kérdés-nem nagyon ismerem a linuxot-.
Feltelepítettem egy 32 bites linux mintet egy ssd winyós laptopra. Szépen működött a telepítés. Újra indítás után fekete képernyő, se kép se hang egy pont sem. ( ugyan erre a laptopra már telepítettem normál winyóra linuxot gond nélkül) Mi lehet a hiba ? Olvastam a " Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is " de nem találtam benne választ.

Valakinek esetleg valami ötlete ?

hoppá, most olvasom : UFI mód

ennek még utána kell néznem a BIOS-ban.

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#23) Bferibörs válasza Bferibörs (#22) üzenetére


Bferibörs
addikt

Nem UEFI-s a BIOS :-(

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#24) Bferibörs válasza Bferibörs (#23) üzenetére


Bferibörs
addikt

sikerült megoldani,köszönöm !

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#25) Frawly válasza Bferibörs (#24) üzenetére


Frawly
veterán

Samsung 850 Próval szemezek, de a cikk szerint Linux alatt nem okés a discard mount. Ez mennyire érvágás, ha az fstrim amúgy megy?

(#26) Frawly


Frawly
veterán

Sajnos ez a forrás is a cikket erősíti meg. Akkor mégis csak az Intel 535-öt kéne vennem?

(#27) #21078528 válasza Frawly (#25) üzenetére


#21078528
törölt tag

Semennyire, ha következetesen fstrimmet használsz, ezzel együtt nem vennék Samut...

(#28) cave1342


cave1342
csendes tag

Az Ubuntu 18.04-től (Linux Mint 19 Tara) már nem a Cron-nal van megoldva a TRIM, hanem a systemctl-lel (systemd):
https://askubuntu.com/questions/1034169/is-trim-enabled-on-my-ubuntu-18-04-installation

A működése így ellenőrizhető:

systemctl list-timers -a

vagy

sudo journalctl -u fstrim.timer

Forrás: https://linuxmint.hu/comment/19298#comment-19298

[ Szerkesztve ]

(#29) ubyegon2 válasza cave1342 (#28) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ez legalább aktuális információ! :) Épp benéztem most, hogy töröljem az elavult blog-ot, ami 14.04 idején készült, de a bejegyzésed aktualitása miatt mégse törlöm! ;]

(#30) athos02


athos02
csendes tag

Átolvasva egy rakat fórumot és egyébb leírás nekem ez még nagyobb katyvasz lett mint volt :W
Most akkor mi a helyzet Mint 18.3 ala Ubu 16.04 alatt??? :F

Nekem most adott egy Asus K52Je (3Gb ram,core i3 proci) Lapos-ba vettem egy Kingston A400 240Gb SSD-t a régi HDD helyére, a régi HDD megy az ODD helyére egy adapterbe.

Amit eddig átnyálaztam:
[link]
[link]
Illetve eme topic értelmi szerzőjének írását.
Az első angol leírásban(google forditóval olvastam) azt tanácsolja hogy ne vigyem túlzásba rengetek a túlzásba vitt módolások.
Ezen mentén az jön le hogy ami fontos az a AHCI biosban, Ext4 file rendszer, Noatime az Fstab-ba,Firefox limitálása, Swap file használata...
Viszont a rc.local-t nem ajánlot illetve nem vágom a cornjob részét hogy most melyik kell heti napi vagy mi?
Továbbá az auto Trim sem teljesen tiszta ezt kapcsolja a discard bejegyzés a fstab-ban?

Lényeg hogy most mit kell beállítani :F mert kb úgy vagyok vele hogy rápakolok egy szüz 64bit Mint 18.3-at mert a Tara még nem az igazi, és hagyom az beállításokat a francba azt használom úgy ahogy van

(#31) ubyegon2 válasza athos02 (#30) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Átolvasva egy rakat fórumot és egyébb leírás nekem ez még nagyobb katyvasz lett mint volt

:D Tudom, miről beszélsz, ugyanígy voltam anno én is, csak kevesebb használható leírás volt.

Semmilyen különleges beállításra nincs szükséged. Az AHCI ezer éve alap, nem hiszem, hogy ezzel gond lehet, ettől az ellenőrző parancsokat lefuttathatod terminalból.
Ext4 filerendszer az általános Linuxnál, de van még jó pár, ami használható, de maradj ennél. A noatime opció sem sokat számít, mert nem rakja oda a fájlműveletekhez a naplóbejegyzéseket, de ma már tudjuk, hogy az SSD-nek nem számít, mennyit ír rá maga a rendszer, úgyis túléli lecseréléséig. Ugyanez igaz a FF limit-re is, más kérdés, hogy ha RAM-ba megy a FF cache, az jóval gyorsabb. 3GB viszont nem annyira sok, így kell swap, de érdemes beállítanod a swapiness értéket a leírás szerint, ha csak nem rakod be másodmeghajtónak a HDD-t.

Viszont a rc.local-t nem ajánlot illetve nem vágom a cornjob részét hogy most melyik kell heti napi vagy mi?
Továbbá az auto Trim sem teljesen tiszta ezt kapcsolja a discard bejegyzés a fstab-ban?

Ha megcsinálod az ellenőrzéseket és a heti fstrim benne van a cron-ba, akkor szintén semmit nem kell csinálnod, tökéletesen elég home user használathoz.

Ha akarod használni mégis az online TRIM-et, akkor rakd be a leírt módon a discard opciót.

Ha valami nem tiszta az FSTAB szerkesztésével rakd be ide és megnézzük. Vagy bármi más kérdésed lenne.

A lényeg, hogy a mai disztrókkal és SSD-kkel semmi gond nem lehet akkor sem, ha csak berakod, telepítesz és használod. (a 16.04 alap is mai disztrónak számít) :D

Már rég nem nézegetem az FSTAB-ot, most így néz ki nálam:

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=c8ca46ea-d733-49e1-bf58-a585fc2c9da0 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb5 during installation
#UUID=23475105-6136-4cbc-b485-2c360f351549 none swap sw 0 0

UUID=929741bd-5267-468e-bac2-673258cf3a99 /media/ubyegon/TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26641b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/ubyegon/Data ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=7f085f34-6825-48f7-8bc2-ba75aba3df95 /media/ubyegon/XCX ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=3121cd85-e143-44d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/TT ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Ha valamelyik sor érdekel, kérdezz rá nyugodtan. :)

******************************************************

A Tara-val milyen gondjaid vannak/voltak amúgy? Nekem is fenn van, de nem volt még vele sok problémám, bár napi szinten 18.3-at nyúzom. ;]

[ Szerkesztve ]

(#32) athos02 válasza ubyegon2 (#31) üzenetére


athos02
csendes tag

Tara-val nincs bajom de minek ha a Sylvia-val teljesen meg vagyok elégedve, majd idővel úgy is frissítenem kell rá... :)

Igen meg lesz tartva a jelenlegi HDD is az optikai meghajtó helyére megy egy adapterbe.
Azon még megvan a jelenlegi rendszer csak azon gondolkodom hogy átköltöztessem-e vagy inkább újra húzzam az SSd-re a 18.3 Mint-et. :F van jó pár dolog amit felraktam az alaprendszeren felűl azt mégsem használom azt csak a nyűglődés megy hogy leszedegessem talán inkább egy szűz rendszer (winfos beidegződés :) )

Az online TRIM-nek milyen szerepe van? azt értem hogy a discard-al kapcsolom be de mi a jelentősége ebben az adott helyzetben?

a swap az minden kép swapfile lesz nem partíció...

(#33) ubyegon2 válasza athos02 (#32) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

van jó pár dolog amit felraktam az alaprendszeren felűl azt mégsem használom azt csak a nyűglődés megy hogy leszedegessem talán inkább egy szűz rendszer

Ha sok dolgot felraktál akár kíváncsiságból és nem halsz bele, ha pár dolgot újra be kell állítanod, érdemesebb (és gyorsabb is) SSD-re egy tök új rendszert feltenni. Ha viszont egy az egyben át akarod rakni a rendszert, talán a legfelhasználóbarátabb a 19-ben már alapból rendszer részeként fenn lévő Timeshift használata.
(én SSD-re mindig új rendszert rakok)

Az online TRIM-nek milyen szerepe van?

Csak annyi, hogy a discard a felszabadult blokkokra gyakorlatilag azonnal kiadja a TRIM parancsot a vezérlő, az időzített TRIM-ről pedig a napi/heti/havi rendszerességgel lefutó fstrim gondoskodik. (a heti alapból benne van a 18.3-ban is)
Az sem gond, ha mindkettő be van állítva, nem hiszem, hogy a mai rendszereknél/SSD-knél home user tapasztalna bármi különbséget amúgy.

IO schedulernél a noop jobb SSD-nek, mint a deadline, de ezt sem gondolnám, hogy észrevehető napi használat mellett. (HDD-nél erősen javallot figyelni, nehogy az is noop-on legyen)

Sokat szerintem nem tudtam pluszban segíteni a rengeteg leíráshoz képest, inkább az volt a célom, hogy megnyugtassalak, max az említett pár lépést megtéve is tökéletesen fog működni Linuxon az SSD-d! :)

(#34) athos02 válasza ubyegon2 (#33) üzenetére


athos02
csendes tag

Magyarán akkor nyugodtan mehet rá az új rendszer ahogy van, nem kell az FF-el sem bíbelődni...
Csak még azt nem döntöttem el kell-e külön home partíció nem vágom mi a jelentősége eddig a rendszer alá ment.
Igaz csak uszkve 2-3 éve használok linuxot átlag felhasználásra home user-ként.

(#35) Tutu7030 válasza athos02 (#34) üzenetére


Tutu7030
veterán

Ez nem lehet kérdéses! Kell a külön /home. Csak arra figyelj, hogy elegendő méretet adj a a / (rootnak).

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#36) ubyegon2 válasza athos02 (#34) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én ebben az esetben feleslegesnek tartom a /home-ot, mert van külön HDD, amire lehet csinálni a letöltő/tároló mappákat/particiókat.

Akkor lenne lényeges, ha újra akarnád telepíteni ugyanazt a rendszert és a már meglévő /home-ot felcsatolva ugyanazon beállításaid meglennének ezzel.

Én még soha egyik disztrón sem csináltam /home-ot az 5 év alatt épp a fentiek miatt.

(#31) -ben láthatod a HDD-re FSATB-ban csatolt DATA és többi particiókat.

Sokan azonban esküsznek a /home-ra, mint imént Tutu7030 kolléga is írta! :D Mindkettő teljesen jó, kinek mi kényelmesebb, azt választja.

Kell a külön /home. - Ez így nem valós, mert kelleni nem kell! :N

[ Szerkesztve ]

(#37) athos02 válasza Tutu7030 (#35) üzenetére


athos02
csendes tag

pl 240giga ssd-re menne 60giga root és a többi home?
Iilletve a meglévő hdd megy az odd helyére..
Jelen rendszer onnan fut, ketté van szedve 60 giga root+home és a maradék egyéb, mondjuk a két rendszert nem akarom egymást mellet ez valószínűleg törölve lesz és hozzácsapom az egyébhez...

(#38) Tutu7030 válasza athos02 (#37) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nálam így van elosztva a 250-es ssd.

(#36) ubyegon2
Én szeretem, ha külön van, kicsit egyszerűbb az újratelepítés.

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#39) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#38) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igaz, egyszerűbb, azt én felejtettem el, hogy nem nagyon telepítettem eddig ugyanazt a rendszert egymás után közvetlenül.😳

(#40) athos02 válasza ubyegon2 (#31) üzenetére


athos02
csendes tag

Nálam most ilyen az fstab

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=f60d5631-15b0-4e25-ac82-50522f1d4186 / ext4 noatime,errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda5 during installation
UUID=f660cf34-7904-481d-ad9c-2d06d9008e36 /home ext4 defaults 0 2
# swap was on /dev/sdb5 during installation
UUID=6139adbb-9852-4a5d-bb44-a5b3486a5b1f none swap sw 0 0

(#41) ubyegon2 válasza athos02 (#40) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha 18.3 amit telepítettél, abban van heti fstrim ütemező, teljesen jó így ez az FSTAB.

A /home-ot akár finomíthatnád is ez alapján, de sok értelme nincs, akár a /home-nak. :D

(#42) athos02 válasza ubyegon2 (#41) üzenetére


athos02
csendes tag

Nem, ez nem 18.3 Sylvike, mivel új rendszer kellet ezért ment fel a 19 Tara és ez az amit bemásoltam.
A swapot hdd-re raktam a gyökér és a home ment az ssd-re, plusz még a ramot is megfejeltem egy 4 gigás modullal így most van 6 giga

[ Szerkesztve ]

(#43) j.bravo


j.bravo
addikt

Üdv!
Jó régi a legfrissebb bejegyzés, ha már máshova kellene írjak, remélem az eredeti blogbejegyzés szerzője jelzi :)

Most jutottam el odáig hogy betegyem a bő két éve (legendás kuponos akcióban a kiszöldufós boltnál) vett Samsung 860 EVO 250GB-os SSD-t és telepítsek egy Ubuntu Mate-et. 20.04.3 64bit Focal Fossa, Mate 1.24.0. A hardver egy multitól leselejtezett Dell Optiplex 9020, a proci i5-4570 (3.2GHz x4), a RAM mérete 16GB. (mínusz amit lenyúl az integrált VGA).

Nulladik kérdésem, hogy hagyjam-e a Mate-et, vagy könnyebb lesz minden (a rengeteg kezdő kérdésre hamarabb találni választ), ha elengedem és váltok default Ubuntura?

Az első pedig, hogy - ha marad a Mate - mit és hogyan állítsak be hogy ne nyírjam ki az SSD-t rövid úton? Kicsit elvesztem a témaindító írásban, illetve láttam hogy Samsung SSD-nél nem feltétlen minden van ugyanúgy, ezért óvatos lennék...

Whatever.

(#44) j.bravo válasza j.bravo (#43) üzenetére


j.bravo
addikt

Kiposztolom a Linux kezdő topikba is, nem türelmetlenkedem (valójában de, de igyekszem nem tenni, mert természetesen tudom hogy bárki aki segít, szívességből, szabadidejében teszi), 2018 nagyon régen volt, azóta lehet hogy nem jelenik meg az oldalsávban a topik hogy új hsz született :)

Whatever.

(#45) ubyegon2 válasza j.bravo (#44) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kiposztolom a Linux kezdő topikba is,

No ezt igen okosan tetted, mert nekem ez a blog már nem is jelent meg az oldalsávban! :D Lényegében a Linux Kezdő új hsz-eit viszont látom és amit ott mondtunk a témában, annyi a lényeg. Ha akarod ezen túl még tesztelgetni, mert kíváncsi vagy, csak szólj, előbányászom régebbi bejegyzésekből, hogyan tesztelgesd. Ami a tuti, hogy ezeken a mai modern desktop disztrókon már tényleg csak annyi, hogy berak, install, használ.

nem türelmetlenkedem

Hát tényleg nem, ha simán kibírtál 2 évet, hogy használatba vedd azt a super SSD-t! Konkrétan a nonindustrial eszközök kivételével a legjobb SATA-s SSD-ről van szó a 850-nel együtt, mert az is ugyanilyen jó!

Kinyírni nem fogod tudni, bármilyen disztrót is raksz fel, az Ubuntu Mate teljesen jó választás egyébként. :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.