Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Dave™ válasza UnA (#46) üzenetére


Dave™
nagyúr

Profi fotósból amúgy is elég kevés van, hobbi fotósnak meg szerintem többnyire azért elég lesz a Darkroom, Rawtherapee, GIMP. Minimális akarat kell hozzá, hogy megtanuld kezelni ezeket, és szerintem a többséget nem a szoftver fogja korlátozni, hanem a saját képességei. Biztosan vannak olyanok, akiknek tényleg semmi más nem jó, csak az Adobe, de ők vannak kevesebben.

lócitrom: a 10-et én is így látom, szerintem nagyon félrecsúszott, de mégis sokan elvannak vele, "jobb híján". Ha problémád van az Ubival van elég sok másik disztribúció, amiből tudsz válogatni. Ha nekem lennének biztosan mást használnék, de mivel kiválóan működik az eszközeimen, így számomra tökéletesen megfelel.

[ Szerkesztve ]

(#52) pengwin válasza lócitrom (#50) üzenetére


pengwin
addikt

Erre az a megoldás, hogy ne használj Ubuntut...
Fedora 24 vagy 25, openSUSE 42.2 vagy Tumbleweed nagyon jól sikerült rendszerek. Tumbleweed nálam KDE-vel bekapcsolás után 1-3% CPU-t fogyaszt 400-600MB RAM társaságában, ami szerintem egyáltalán nem rossz egy KDE felületű disztrótól. Fedora kicsit éhesebb volt, de nem sokkal, ráadásul azt is KDE-vel és Gnome-mal néztem, amik a nehezebb felületek közé tartoznak, az ubuntus Unity asztallal karöltve.

Ha bátrabb vagy, akkor Antergos vagy Manjaro is jó választás lehet, ráadásul ezek "barátságos Arch Linux"-ok, annak legtöbb előnyével és a hátrányok többsége nélkül.

(#49) Joccc07
Nem fos az a konfig, leginkább a VGA-t kéne cserélni, aztán öröm bódottá'... Linuxon azért többnyire elég sokáig támogatottak a hadrverek, pl. a te VGA-dat is támogatja a MESA, csak nem az amdgpu része, hanem egy másik (ativideo, talán?).

(#53) Syl
:C
Pontosan!

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#53) Syl válasza Dave™ (#51) üzenetére


Syl
nagyúr

Amíg a windows 10 ingyen van (pár itteni fórumos emberke nagyon bizonygatja :U ), a PS-t meg keygennel felrakja a szomszéd vérpistike, addig nem is fog változni a hozzáállásuk...
Minek tanuljon meg bármi újat, ha ezt "kész-p*csa-meleg-málé" alapon megkapja?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#54) Dave™ válasza Syl (#53) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem van per pillanat 3 Windows 10 licencem is (eszközökhöz járt), de valahogy "ingyen" sem kell. Meg minek szenvedjek egy program törésével, ha van kiváló ingyenes alternatíva? Ráadásul míg a Photoshop elindul (amekkora behemót), addig GIMP-pel már jó esetben meg is csináltam amit akartam :D

(#55) csurgoi


csurgoi
aktív tag

Valószínűleg kőzápor lesz a reakció a komentemre, de egye fene.
A LINUX nem alternatívája a Windowsnak :Y
A Linux az operációs rendszerek rangsorában a maga 2,66% elterjedtségével ugyanis nem ösztönzi a felhasználói programok fejlesztőit, hogy erre a rendszerre is megírják programjaikat.
Gyakorlatilag nincs "normális" mondjuk könyvelő, tervező vagy bármilyen az élet gyakorlati területét érintő ágazat, ahol LINUX verzió létezne.
Próbálkozások vannak, de ezek mindig kimerülnek abban, hogy valami windowsot imitáló segédprogrammal életre keltjük a LINUX-os verziót és aztán vagy működik vagy nem.
Arról nem is beszélve, hogy nem képes lefedni azokat a hardveres változásokat, amelyek villám gyorsasággal fejlődnek a vasak piacán.
Öt évig használtam a LINUX-ot és azzal telt be a pohár, hogy a fejlett vasra nem tudtam feltenni az akkor legújabb 14.04-es ubit, mert nem volt képes kezelni a dupla grafikus kártyát.
Az egyéb driveres gondokról nem is beszélve.
Egy új verzió megjelenésekor rendszeres gond volt a SKYPE és egyéb programok audio és grafikus drivereinek az inkompatibilitása.
A szerver verzió más tészta, azzal itt nem is foglalkoznék.

https://500px.com/stevetailor https://www.flickr.com/photos/128564341@N08/

(#56) petipetya


petipetya
nagyúr

Köszönet a Redshift miatt. :R Már be is üzemeltem és rendben teszi a dolgát a Linux Mint (Cinnamon) alatt, persze filmnézés közben felfüggesztem majd.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#57) Rimuru válasza Dave™ (#54) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezt ugy irod mintha windows hasznalatbol egyenesen kovetkezne a warezolas.
A nagyobb (elterjedtebb) programok szinte kivetel nelkul mennek windows alatt is, csak egy par pelda: vlc, gimp, bongeszok, *office, qbittorent, stb.
Persze vannak kivetelek, de nekem nem is ilyenek hianyoznak win alatt hanem nagyon sok aprosag.

(#56) petipetya: Nem is kell felfüggeszteni, nekem mpv alatt pl nincs hatasa.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#58) Syl válasza Dave™ (#54) üzenetére


Syl
nagyúr

Na jó, de a mi agyunk máshogy van huzalozva :B Mi hajlandóak vagyunk tanulni, gondolkodni.

(#55) csurgoi

Igen. Már nagyon hiányzott, a "ha nem megy a hardver a linuxon, akkor a linux szar .... stb," elmélet hangoztatása :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#59) Ed_007


Ed_007
aktív tag

Ha lenne valami legalább baltával faragott pontosságú összevetés, hogy az X és Y Windows alapú szoftvert Ubuntu/egyéb Linux környezetben emulációval/virtuális környezetben futtatva mennyi a teljesítményveszteség / többlet erőforrás használat nativ W környezetben futtatáshoz viszonyítva, sokat segítene a gondolkodásra képes váltani szándékozókon (feltéve, ha vállalható lenne a különbség).

(#60) Syl válasza Ed_007 (#59) üzenetére


Syl
nagyúr

Átlagban 10, komolyabb melóban 20% a visszaesés. Például Photoshopban 25-30% lassulás is könnyen összejön, mert amíg fizikai gépen tudja használni a VGA kártya hardveres gyorsítását, addig Virtualbox-ban nem.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#61) Dave™ válasza csurgoi (#55) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem dobál senki semmivel, csak legközelebb előbb olvasd azt, amit kommentálsz. Kétféle számítógépet használó ember van: az egyik programokat használ, a másik pedig feladatokat old meg programok segítségével. Amíg te az elsőbe tartozol, addig nem is fogsz másként vélekedni. Onnantól, hogy picit nyitottabb vagy, rájössz, hogy nem csak xy szoftverben lehet ezt meg azt elvégezni, hanem van rengeteg alternatíva.

A driveres példádra: feltelepítettem a pár hetes Envy 15-re az Ubuntu 16.04.2-t, kapásból ment minden, egy darab drivert nem kellett keresgélni vagy feltenni. Skype dettó, kamera is, mikrofon is. A nyomtatók (lásd cikk) szintén. És Kaby Lake platform, ami azért eléggé aktuális/friss.

(#62) Dave™ válasza Ed_007 (#59) üzenetére


Dave™
nagyúr

Emulációban Office-ban nem érzek semmit, virtualizálva nyilván van, de nem vészes, meg környezetfüggő (attól is függ mivel és mit virtualizálsz). Akit érdekel kipróbálja, és eldönti megér-e neki ennyi kényelmetlenséget, vagy élvezi továbbra is a Windows 10-et. Nekem nem célom senkit sem meggyőzni, én csak beszámolok róla hogy így is lehet, gondolatébresztő gyanánt. A többi mindenkinek a saját belátására van bízva.

Syl: nem biztos, hogy ilyen munkákra a Virtualbox a legjobb, a KVM szerintem jobb irány, az mégis csak alacsonyabb szintű.

[ Szerkesztve ]

(#63) King Unique válasza tatararpad (#16) üzenetére


King Unique
titán

Az alternatív programokkal az a gond, hogy nem mindenkinek ténylegesen azok. Én pl. még egy HDS-re se találtam számomra megfelelőt. Aztán a különféle grafikus tesztprogramok, egyéb spéci programok, firmware-frissítéshez való cuccok stb., amik megint kellenének. A virtuális gép meg ugyanúgy foglalja a helyet, plusz erőforrás kell hozzá stb. Akkor már inkább feltelepítem a kívánt rendszert natívan. Na ezért is használok dual-boot megoldást és akkor legalább nem kell kompromisszumokat kötnöm. :))

Amúgy a cikkben említett Psensor hasznos kis eszköz, én is használom. Bár nem minden drive-ot szokott felismerni, főleg bizonyos USB-s háttértárakat nem.

[ Szerkesztve ]

(#64) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Jó kis összefoglalás. :R
Nálam lassan 1 éve az első számú Os (Ubuntu Mate)
Ami még elég általános és hasznos alkalmazás, fájlcseréhez én a Transmission-ont használom.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#65) lócitrom válasza pengwin (#52) üzenetére


lócitrom
őstag

váltanék, de egyelőre nem vagyok arról meggyőződve, hogy szükséges. meg hát a szokás. először azon lepődtem meg, hogy 14.04 után jöttek ezek az orbitális bakik. nyitok 8-9-10 lapot Chrome-ban, aztán halmozom lassan. egyszer csak elkezd belassulni. látom, hogy a kernelidő egyre gyakrabban jár magasan. kezd elviselhetetlen lenni, aztán már ott tartunk, hogy szürkül az egész. jó, kis várakozás és visszajön az életbe, bezárok pár lapot. jó, megy most rendesen, de egyre lomhább az egész és a végén ott tartunk, hogy már csak három lap fut és inkább bezárom a francba és csinálok egy újraindítást, mert az egész rendszer ilyen émelygős marad utána is. egy időre ilyenkor megunom és rókát használok, ami jóval tovább bírja, de idővel az is belassul és kihat a rendszerre csak nem annyira vehemens módon. aztán ami még nagyon érthetetlen, hogy ugyan az NVIDIA és Prime támogatás kollektíve jobb lett és nagyon jól szuperál mégis minden játékban van lag. ilyen kis apró lag-gok, amik egyértelműen nem a teljesítményhatár elérése miatt vannak, hanem csak ilyen századmásodperces visszaesések szinte ritmikusan. FPS játékokon érzem meg leginkább ezt. egyébként folytonos lenne a játék, de mindig érezni, hogy nagyon rövideket szaggat. észrevenni is alig lehet.

a vicc az, hogy míg előtte a játékokkal volt a legtöbb gondom (lag kivételével), most már a rendszerrel magával a fentebb említett miatt és ez géptől független. több régi és új gépen is ugyanez a helyzet a fogyasztással és stabilitással kapcsolatban. ami közös volt az az Intel + NVIDIA kombó. azon is csodálkozom, hogy más ezt a memóriafogyasztási problémát meg a Chromium problémát senki sem tapasztaltja, pedig ezeket én buherálás nélkül érem el lényegében. váltani egyelőre nem szeretnék, bár sajnálom, hogy míg 2 éve daily driver volt a rendszer, manapság már nem tudom folyamatosan használni. szeretem a rendszert a Unity-s váltás ellenére is, de a jobb támogatottság meg megszokás miatt inkább az érdekelne, hogy hogy a bánatba tudnám úgy lejelenteni ezeket a hibákat, hogy foglalkozzanak is vele és ne nézzenek már hülyének mások. anno kaméleonnal kezdtem 2004-ben meg a kalap is ki lett próbálva, de manapság nem lenne annyi időm, hogy megtanuljam és megszokjam a váltást :(

[ Szerkesztve ]

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#66) Dave™ válasza King Unique (#63) üzenetére


Dave™
nagyúr

Abban a gépben amin a képek készültek 1db nvme SSD van, így itt tárgytalan is.

lócitrom: a Chrome erőforrás-igényes minden platformon. Az új verzió elvileg már takarékosabb lesz, legalábbis ezt ígérik. Ezért is szeretem a Vivaldit, az sem takarékos ugyan, de legalább van egy csomó plusz szolgáltatása, amikhez nem kell külön plugin :)

[ Szerkesztve ]

(#67) Lacc


Lacc
aktív tag

Nem rossz írás, azért kiegészítenem :).

Tuzfalt érdemes aktíválni, mert lezárja a feleslegesn nyitott portokat.
Vírusírtó szükséges, ha sok fájlt mozgat az ember Ubuntu és Windows rendszerek között.

Spotify kliens-et én csak félig meddig ajánlanám, pont a közel múltban állították le a fejlesztését a spotify fejlesztok, aztán újraindították. (Forrás: omgubuntu.co.uk) Ki tudja, lehet mégegyszer megfog ez történi, még szerencse, hogy van webes kliens :)

Skype kliens esetében is vannak problémák, az egyik, hogy a "business" verzió nem elérheto linux alá, a másik, ami miatt sokan "lázadnak", hogy az újabb verziókban néha eltunik, egy-egy feature. De szerencsére itt is van webes kliens :).

Office esetében is ott van a netes kliens, alap feladatokra teljesen jó.

Pendrive-ra írás és olvasás esetében sajnos az Ubuntu nálam kétszer lassabb, mint a Windows 10.

Driver problémák egyre többször fordulnak elo sajnos. Például dual-vga esetében feleslegesen pörgette a ventilátort, a másik laptopon a fényerot nem lehetett szabályozni, így el lehet képzelni, hogy milyen gyorsan le is merítette a laptop akksiját.
Szóval mindig érdemes ellenorizni a neten, hogy milyen laptoppal és hardwarekkel kompatibilis a linux.
Jelenleg az egyik nagy problémám az volt, hogy nagyon lassan fél perc alatt állt (27másodperc) fel az Ubuntu rendszer SSD-n, még ugyanezen a laptopon, a Windows 10 csak 8másodperc alatt. Persze linux kernel frissítés segített (hiába, hogy a legfrissebb 16.04.2-t használtam), és így már csak 14másodperc volt.

Közösség még érdekes a Linuxnál, néha azt vettem észre, hogy sokkal könnyebben keresztre tudnák egymást feszíteni a különböző disztró vagy grafikus környezet felhasználói, mint a windows usereket. Néha nagyon durva fórum hosszászólásokat olvastam. (Nekem személy szerint az nem tetszik, amikor valaki a linux szót használja, és már mindját mondják, hogy az linux disztró, linux kernel stb okoskodást, néha képtelenek a fanok elfogadni a "hétköznapi" elnevezést.

Microsoft/Windows oltását sem értem, hogy miért olyan nagy divat, talán azért mert ő adja a legtöbb opensource fejlesztőt? (Linux kernel fejlesztők is vannak akik Microsoft alkalmazottak, és főidőben hegesztik...)

(#68) Degeczi válasza Lacc (#67) üzenetére


Degeczi
nagyúr

"Szóval mindig érdemes ellenorizni a neten, hogy milyen laptoppal és hardwarekkel kompatibilis a linux."

Ez nagyon így van sajnos, és pl. eléggé elterjedt HP laptopnál is gyakori, h nincs támogatás mondjuk az ujjlenyomatolvasóhoz. Persze használható anélkül is, csak sokkal kényelmesebb lenne.

(#69) King Unique válasza Dave™ (#66) üzenetére


King Unique
titán

Az ok, de alapból nem kezeli, vagy mi? Mert normál esetben a meghajtónak külön meg kellene jelennie, mint pl. ezen a screenshoton.

(#67) Lacc:
Ez a pendrive-os dolog érdekes, de ez vsz a fájlrendszertől is függhet. Mert, ha pl. NTFS van rajta, akkor annál Linux alatt az egyes fájlműveleteknél valóban kicsit visszaeshet a sebesség. Ellenben FAT32 / Ext4 esetén már nem nagyon kellene. Egyébként utóbbit a Windows is egész jól kezeli külső driverekkel.

[ Szerkesztve ]

(#70) Ed_007 válasza Syl (#60) üzenetére


Ed_007
aktív tag

Köszönöm az infot!

(#71) Ed_007 válasza Dave™ (#62) üzenetére


Ed_007
aktív tag

Akit érdekel kipróbálja, és eldönti megér-e neki ennyi kényelmetlenséget, vagy élvezi továbbra is a Windows 10-et. Nekem nem célom senkit sem meggyőzni, én csak beszámolok róla hogy így is lehet, gondolatébresztő gyanánt.
.
Nem kell meggyőznöd, a leírtak nagyon jó gondolatébresztők, amelyet köszönök; a felvetést a natív W/Ubuntu emuláció/virtuális gép összevetésből nem Neked szántam, pláne nem kritikaként. Egyszerűen nincs annyi időm, hogy próbálgassam, viszont ha lenne egy egy oldalon áttekinthető táblázat ... :) amely megnyugtatna, hogy nem fog megfeküdni az Ubuntu-s gép akkor sem, ha W alapú szoftvert kell futtatni (ami nekem egyszerűbbnek tűnik, mint a dual boot, amihez újra kell indítani mindent és megszakad/elvész minden megkezdett munkamenet).

(#72) lócitrom válasza King Unique (#69) üzenetére


lócitrom
őstag

nem olvastam végig mi az eredeti eszmecsere, de pendrive-ra eleve vétek az NTFS. valamint flash memóriákra az EXT2 a legbiztosabb, mert az nem naplóz, így ugye eléggé kezes a tárolóeszközzel és Windows-ra is nem egy plugin van hozzá.

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#73) Dave™ válasza Lacc (#67) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem nem hiányoznak.

A Spotify viszonylag rendszeresen frissül. A webes klienssel az a legnagyobb gond, hogy max. 160kbps-el játszik le, míg az asztali ennek kétszeresével.

Skype-ból az új webes alapú Beta az új irány, ha elolvastad az írásom abból ugyanez kiderül.

Az Office Web App sajnos közel használhatatlan, amint minimális formázás van egy táblában, esetleg képletek, nem működik. Magyarán kuka, mert ha ezek nincsenek akkor a Libreoffice is bőven kompatibilis és jó.

Nálam nem lassabb.

Driver gondom sincs, pedig lövésem sem volt, hogy menni fog-e ezen a gépen az Ubuntu, mert nem volt róla semmi vélemény fellelhető.

Nem divat oltani a Windowst/Microsoftot, egyszerűen sz*r a termék. Egy pre-béta lett kiadva, amit azóta is folyamatosan foltozgatnak, inkább kevesebb mint több sikerrel. Probléma van a működéssel, a megjelenéssel, a testreszabhatósággal, és ugyanúgy gondok vannak a driverekkel is, egy csomó régebbi hardverhez nincs driver Windows 10 alatt, a korábbi driverekkel meg nem mennek eszközök.

King Unique: ki van kapcsolva minden mérés a CPU-n kívül.

[ Szerkesztve ]

(#74) csendes


csendes
őstag

Minden tiszteletem a bátor Unity felhasználónak :R. Azért még egy darabig maradok az egyszerűbb asztali környezeteknél (mate, illetve bármelyik *wm alapú) :DDD

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#75) Dave™ válasza csendes (#74) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én tudatosan használom a Unity-t, de meghallgatom szerinted miért kell hozzá bátorság :)

(#76) Syl válasza Dave™ (#62) üzenetére


Syl
nagyúr

>a KVM szerintem jobb irány, az mégis csak alacsonyabb szintű.

Már csak egy KVM expert kell, aki megválaszol pár (tucat) induló kérdést :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#77) Zoli133 válasza Dave™ (#73) üzenetére


Zoli133
őstag

Gyorsan belenéztem a win10 szakításod okába.
Engem a win10 régi hardvereken is emglep a gyorsaságával. Ősi dual core laptopon a win10 gyorsabban feláll minta 16.04-es xubuntu.

Egyébként használom mindkét rendszert, most is dual bootos a gépem otthon, próbálkoztam sok rendszerrel, egy időben munkám is volt az ubuntu, de sose tudtam megbékülni vele hosszú távon, előbb utóbb mindig találtam valamit amit nem sikerült megoldani, most például az usb-s mikrofonomat nem tudtam működésre bírni, pedig a daw-om (reaper) még menne is wine alatt.

A fentiek saját szubjektív tapasztalataim

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#78) --HARDCORE--


--HARDCORE--
senior tag

16.10-est felraktam legutóbb, de még nem találtam megoldást a samsung usb driver telepítésére.. :/ jó gondolom hogy nem windowsos nextnextoké lesz, de még csak leírásban se nagyon láttam..

Csatlakozz a ReVoluthoz, ne fizess a semmiért a magyar bankoknak! ___Üdv.: Zsolt___

(#79) Dave™ válasza Zoli133 (#77) üzenetére


Dave™
nagyúr

Persze, a hibrid alvás miatt (míg Ubuntuval normál indítást csinálsz). Csak amint elkezd a Windows Update dolgozni, rögtön megfordul a dolog.

(#80) UnA válasza lócitrom (#50) üzenetére


UnA
Korrektor

"megjegyzem speciel nekem vannak gondjaim vele. több gépen is ugyanúgy gondot okoz már 14.04 óta. pl. minden Chromium alapú böngésző fogyasztása."

Ez a böngésző-mint-platform koncepció eredménye, nincs köze a Linuxhoz.

(#81) UnA válasza Dave™ (#51) üzenetére


UnA
Korrektor

Nem írtam volna, ha nem lenne a családban profi fotós, aki egyébként nagyon kedveli és használja a Linuxot, de az Adobe elég komoly probléma.

(#82) lev258 válasza --HARDCORE-- (#78) üzenetére


lev258
veterán

Ezzel fáradj át a megfelelő fórumba. :K

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83) lócitrom válasza UnA (#80) üzenetére


lócitrom
őstag

jó, de ez másnál is azt eredményezi Ubuntu alatt, hogy már elindulás után 1 GB-ot eszik kb. alapból egy lappal a böngésző és nagyon hamar lezabálja a rendszert úgy, hogy még van RAM? lehet félreérthető voltam, de ez ugyanúgy érvényes Chromium-ra, Opera-ra. bár utóbbi egy kicsivel tovább bírja, aztán szintén lomha lesz tőle a rendszer.

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#84) Dave™ válasza lócitrom (#83) üzenetére


Dave™
nagyúr

Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi - ezek mind a Blink motort használják és alapjukat tekintve nagyon hasonlóak. A szolgáltatásokban vannak jelentősebb különbségek.

UnA: akkor vérmérséklettől függően VM vagy dual boot vagy natív Windows. De a többségnek bőven elég lenne az ingyenes alternatíva is szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#85) parkasz


parkasz
senior tag

Nagyon köszi a cikket! Komolyan elgondolkodtató, hogy váltsak. Ami engem érdekelne, hogy a Microsoft Surface Pro 2 hogyan viselkedik kinux alatt. A tablete funkciók mennyire működnek? Esetleg van-e ami nem működik linux alatt? Előre is köszi a választ! :R

(#86) Zoli133 válasza Dave™ (#79) üzenetére


Zoli133
őstag

Nem a hibrid alvás miatt, ki volt kapcsolva, (mindig kikapcsolom mert különben macera felcsatolni a win meghajtóját más rendszer, monjuk ubuntu alól) de a rendszert is "gyorsabbnak éreztem". Az update viszont tényleg hosszú, de legalább többnyire megy, asztali gépemen féltem win8->win10 upgradetől de azóta se jött elő belőle hiba, dist upgrade-et 2x próbáltam (12.04->14.04->16.04) egyik se volt túl sikeres, második esetben csak X nem ment, de egy idő után ott is inkább újratelepítettem, mert nem sikerült jól összerkanom. De ezekről mondjuk el tudom képzelni, hogy a felhasználás során nyúltam bele valamibe amire nem számított és upgrade-nél nem tetszett neki.

Ettől függetlenül használok rendszeres ubuntut, android studio páldául jobban fut, win alatt egy build megfogja a tlejes rendszert, ubuntunál nem.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#87) Freel


Freel
tag

Nagyon örülök a Linuxos írásnak. Én személy szerint teljes mellszélességgel támogatom a Linux terjedését, mert sokkal okosabb, emberbarátibb, kézhezállóbb rendszer, mint a windows. A testreszabhatósága pedig a leg-leg, nyilván, mivel bármibe belenyúlhatsz a rendszeren belül. Én mondjuk az Ubuntut nem szeretem, szerintem buta és lassú (Linuxos berkeken belül). Én pár éve Manjaro-t használok teljes megelégedettséggel. Brutálisan gyors (sokkal-sokkal gyorsabb, mint egy Win10). Amióta pedig implementálni kezdték a Vulkan-t a rendszerbe, a játékok sokkal gyorsabbak, mint windows alatt. Akik pedig jönnek a "játékra nem jó" meg "nincs rá játék" marhaságokkal, azok kezdjék el olvasgatni sürgősen a gamingonlinux.com -ot, hogy a fejükben lévő sűrű tudatlanságot szétcsapassák... :U
Csak egy pár példa az utóbbi hónapokból: XCOM 2, Mad Max, Deus Ex: Mankind Divided, Hitman, Civilization VI, DiRT Rally stb. stb. stb.
Jah és már sikerült elindítani Wine alatt a The Witcher 3-at is... :C
A Vulkan API miatt valószínűleg az összes játék meg fog jelenni a jövőben Linuxra is. A Star Citizen már biztosan.

(#88) Dave™ válasza parkasz (#85) üzenetére


Dave™
nagyúr

Surface Pro (2) és Ubuntu: azért a zárójel mert Pro 1-en is használtam, most már csak 2-esem van. Érintő, tpye cover és toll is megy hiba nélkül, ahogy a webcam, mikrofon is. A toll gombjai más sorrendben vannak, azt felül lehet írni scripttel, de a törlés funkció alapból nem megy. Az altatásból a type cover vissza tudja hozni (akaratod ellenére), ezt le lehet tiltani az ACPI fájl szerkesztésével (erről írtam az Ubuntus topikban). Minden más megy hiba nélkül. A TLP csomagot érdemes telepíteni a hosszabb üzemidő miatt, teljesítménye kiváló, Ubuntu alatt egyébként is jó az érintőképernyős támogatás, van on screen keyboard (limitáció: Chrome és ezen alapuló böngészőkben nem ugrik fel magától, manuálisan kell megjeleníteni, ez a Chrome hibája). A felület tök jól skálázható (szemben a Windows-zal), és nem lesznek mosottak sem a betűk, sem az ikonok nagy DPI mellett sem. Röviden ennyi :)

(#89) lócitrom válasza Dave™ (#84) üzenetére


lócitrom
őstag

jó, de ez csak nálam okoz ilyen súlyos jelenségeket, hogy kb. használhatatlanná válik a böngésző 5-6 óra használat után?

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#90) Dave™ válasza lócitrom (#89) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én altatni szoktam a gépet, tehát bőven több az uptime mint 5-6 óra, átlag 10 körüli fület használok és nem érzek lassulást. Igaz most Vivaldit használok, előtte meg Opera volt, de nagyjából hasonló. És ugyanez igaz a Surface Pro-ra is, ami sokkal gyengébb hardver mint a mostani, meg a Pro 2-re is, meg egy Dell E5520-ra is.

(#91) Zoli133 válasza lócitrom (#89) üzenetére


Zoli133
őstag

Én firefox-ot használok, de 50+ tabbal 1 hét up után sincs lassulásom.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#92) lócitrom válasza Dave™ (#90) üzenetére


lócitrom
őstag

őszintén szólva ezzel nem jutottam előrébb :( azt hittem 20-30 lap utáni állapotokról van szó esetedben meg esetetekben. de akkor most már nem tudom mit kezdjek ezzel. évekig semmi gondom sem volt, aztán csak jött a krach és bye bye user experience.

[ Szerkesztve ]

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#93) Dave™ válasza lócitrom (#92) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem tudom hogyan lehet kezelni 20-30-50 tabot, szerintem már a 10 is elég sok. Főleg olyan böngészőkben, amik nem támogatják a fülek rögzítését vagy csoportosítását (a Vivaldiban mindkettő lehetőség). Használj Firefoxot, az kevesebb memóriát igényel, a Chrome és társai erőforrásigényesek, minden platformon (persze attól még egyáltalán nem biztos, hogy normális ami nálad van, de az én felhasználói szokásaim eltérnek így nem tudom sem megerősíteni, sem cáfolni).

(#94) lócitrom válasza Dave™ (#93) üzenetére


lócitrom
őstag

na de ez az, hogy Windows alatt meg nemigen okoz ez problémát neki. sőt, a 20-30-40 lap az nem is egy ritka jelenség egy átlag felhasználónál. nem ördögtől való, évek óta így használom.

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#95) nemlehet válasza lócitrom (#72) üzenetére


nemlehet
őstag

Tök jó, csak a pendrive pont azért jó mert bármelyik gépbe bepattintom másolom fel-le ami kell aztán repülök tovább. Szóval az Ext csak akkor használható ha minden gépre fel tudod rakni a plugint amit használni fogsz, ez pedig úgy nagyjából az emberek 90%-nál nem megoldható.
Amíg a piac 95%-át adó platform nem támogatja az Ext fájlrendszereket addig marad az NTFS.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#96) parkasz válasza Dave™ (#88) üzenetére


parkasz
senior tag

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő tájékoztatást! :R

(#97) csendes válasza Dave™ (#75) üzenetére


csendes
őstag

Jó, hát 8GB RAM meg i3/i5 CPU mellett eldöcög. Próbáld ki egyszer egy nyolc éves Celeron CPU-val, hasonló korú alaplapra integrált intel grafikus kártyával és 1-2GB RAM-mal, :U És utána próbálj ki mondjuk egy jwm alapú asztali környezetet ugyanazon a gépen. :C

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#98) Syl válasza Zoli133 (#77) üzenetére


Syl
nagyúr

>Ősi dual core laptopon a win10 gyorsabban feláll minta 16.04-es xubuntu.

Az én tapasztalatom a bootidővel kapcsolatban a következő:
A win10 gyorsabban eljut a login ablakig (gyorsindítás itt is off), mint a linux. Ellenben utána nagyot változik a helyzet. A linux kb 2 mp alatt hadra kész, a tízes meg még 10-15 másodpercig malmozik.
A dolog látványosan egyértelmű, mivel ugyanazt az asztali naptárprogramot használom mindkét rendszeren (rainlendar), indítópultból indulnak.
Plusz, ha windows-on a login után, de a naptár megjelenése előtt kattintgatok a tálcára kihelyezett ikonokra, semmi nem történik. Vagyis a windows szokás szerint becsapja a felhasználót a gyorsabb indulás illúziójával.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#99) ldave


ldave
félisten

Néha elgondolkozom, hogy teszek újra egy próbát, csak fogalmam sincs, hogy miként tudnám a Windows 10-et visszatenni, ha esetleg meggondolnám magam (eredeti, csak nem tudom mi a product key).

A Slime draws near! Command?

(#100) electrodoki


electrodoki
aktív tag

Sajnos, ha "komolyabban" játszol, dolgozol, szórakozol egy géppel, csak a winfos marad. Hozzá kell tenni, hogy használtam linuxot is, de nem vált be, a játékok gyér támogatása miatt. Szórakozni meg kinek van kedve a virtual sz@rokkal. De az is igaz, ha van megfelelő vasad, és normálisan, nem összetákolt driverekkel telepíted a win-t, semmi baj nincs vele. Nekem atom stabil. SSD, 16G ram stb... Smart security gondoskodik immár 8 éve a vírusokról, és sosem volt gondom. A linuxnál sok a macera sajnos. Munkára kiváló, de szórakozás, játék fronton sajnos kuka! Főleg játék fronton. Ezt a linuxos sztímet meg hagyjuk sztem... Szintén kuka.

[ Szerkesztve ]

"A lét határozza meg a tudatot! Ha megiszom a lét, elszáll a tudat!" /Hofi Géza/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.