Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) Frawly válasza lócitrom (#50) üzenetére


Frawly
veterán

Nem muszáj Ubuntut használni, de még Ubuntu alapú disztrót sem. Van elég sokféle Linux, aminek köze nincs sem a Debianhoz, sem az Ubuntuhoz.

(#452) #79335424 válasza ubyegon2 (#440) üzenetére


#79335424
törölt tag

Tulképp igen, de ez degradáló leegyszerűsítése a Puppy lehetőségeinek.

(#453) Frawly válasza Apollyon (#228) üzenetére


Frawly
veterán

Nem értek egyet. A Linuxnak csak jót tesz a népszerűség. Jöjjenek csak a windowsos userek is. 1-2 főbb disztró windowsosodik miattuk, meg elmegy rossz irányokba, de ha nagy a rendszer mögött a felhasználói bázis, akkor többen fognak rá fejleszteni, több és használhatóbb driver, szoftver jön rá FOSS alapokon (lásd a Steam, játékok, Mesa, Vulcan-támogatás, stb., már most érezni a Stream OS és Ubuntu hatását), és ebből a kisebb, nem windowsosodó disztrók is profitálnak.

Szerintem nagyon jó, hogy van Ubuntu és Mint, amit a Windowshoz szokott érdeklődő ki tud próbálni, és nem adja fel a sok szopás miatt az első 5 percben. Ha meg úgyis megtetszik a Linux, megszokja az user, akkor előbb-utóbb megérti olyan szinten, hogy egy nem windowsosodott disztrót is fel tud tenni és beállítani magának. A kicsi disztrókat sose fogja fenyegetni a nagyobbak sikere.

(#454) petipetya válasza Vladi (#431) üzenetére


petipetya
nagyúr

Linux Mint 17.3 Cinnamon

1. Letöltés, fellelhetőség, magyar/angol nyelvű support:
https://linuxmint.hu
Magyar nyelvű weblap, letöltés, blog és fórum egyben. A linuxmint.com pedig ugyanez angol nyelven. 5 pont.

2. Telepítés:
Általában win mellé vagy ahelyett kerül telepítésre, melyekre van kiválasztható opció. Utána pár kattintás a wifire csatlakozás, időzóna és billentyűzet beállítása stb. 5 pont.

3. Gép driveres támogatottsága:
Acer és HP laptopokon nem volt gond. Aces Aspire V5 esetén kellett egy fájlt módosítani a fényerő állítás miatt. A HP esetén nincs ilyen gond. 4 pont.
sudo gedit /etc/default/grub
change GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT to
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"
sudo update-grub

4. Csomagkezelés:
A frissítéskezelőben érdemes inaktiválni a 3-as szintű frissítéseket, mert azoktól nálam belassult a rendszer, míg azok nélkül villámgyors marad. 4 pont.

5. Desktop ellátottság:
Választható felületek a letöltés során: Cinnamon, Mate, XFACE és KDE. A szoftverkezelőből 1 kattintással települnek az elérhető appok. 5 pont.

6. Megjelenés, design:
Nem egy windows aero, de rendben van. 5 pont.

7. Sebesség:
Géptől és hardvertől függ. Kétmagos CPU, integrált GPU és és 4 GB RAM birtokában a HDD ellenére is gyorsan fut. 5 pont.

8. Rendszer konfigurálás:
Telepíteni kell a javat és flasht, ezenkívül kulcsrakész. 4 pont.

9. Napi használat, stabilitás:
Betonstabil. Esténként altatni szoktam, és 1-2 hét után sem lassul be a rendszer. A szoftveres támogatottság évekre szól, nálam a 17.3 esetén még 2 évig jönnek rá a biztonsági és egyéb frissítések. A frissítések konfigurálhatóak (automatikus vagy manuális, napi, heti stb.), nem lassul be a net vagy a gép tőle, nem kell restartolni. 5 pont.

10. Egyéni felhasználás (munka, otthoni tartalomfogyasztás stb.):
A telóhoz hasonlóan ébredéstől-elalvásig aktív a gép, még ha sokszor nem is veszem kézbe. Tartalomfogyasztásra használom:
- net
- torrent
- filmek, sorozatok
- youtube
- távoli asztali kapcsolattal gond nélkül kezelhető egy munkahelyi wines gép
- a billentyűparancsokkal kényelmes és egykezes használat is kialakítható (például a fényerő állítás nálam CTRL+jobbra/balra, hangerő állítás CTRL+le/fel.
5 pont

Minden más már egyéni preferencia kérdése. A cimborámnak például a NAS-hoz VPN-t kellett konfigurálni, míg win alatt anélkül is tudott rá csatlakozni.

47/50, 94%: az egyszerűsége, stabilitása és a kulcsrakész állapota miatt különösen ajánlott Linux disztró.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#455) MineFox54 válasza petipetya (#454) üzenetére


MineFox54
őstag

Szerintem ez stimmel :)
Kicsivel hosszabb oldalakból elég lenne összerakni egy cikket, mert ha kisregényt ír mindenki, akkor senki nem olvassa el, és nem lettünk előrébb.

(#456) sh4d0w válasza petipetya (#454) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ebből már látszik, hogy itt még lesznek bajok :)

https://www.coreinfinity.tech

(#457) Dave™ válasza tropico (#449) üzenetére


Dave™
nagyúr

Több ponton is vitatkoznék. Pl. az Ubuntu pont eléggé next-next-finish, kezdve a telepítéstől a konfiguráción át a szoftvertelepítésig. Igaz vannak olyan alkalmazások, amikhez terminál kell, de a legtöbb simán összekattintgatható, és tök triviális az egész, mert van egy szoftverbolt, meg egy keresőre épülő menü, a Windows 10-ben sokkal hamarabb el lehet tévedni a beállításokban (gépház, vezérlőpult). Dolgozni is attól függ, ki mivel és hogyan dolgozik, akinek elég az Office, az ma már futtatható emulációval, ahol meg webes klienseket használnak, ott végképp teljesen megfelel. De ha van is valami Windowsos szoftver, amihez oda van kötve az ember, akkor lehet csinálni egy virtuális gépet amin az fut, ezt hozzárendelve az egyik virtuális asztalhoz majdnem észre sem venni, hogy nem a hoston fut. Persze ez nem mindenhol lehet megoldás, de én sokkal inkább így használom, mint hogy natívan Windows fusson azért az egy-két szoftverért.

(#458) Apollyon válasza Frawly (#453) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem fogom még részletesebben kifejteni amit eddig már leírtam, főleg mivel te csak épp a felszínét látod az egésznek. Neked semmit sem mond a unix filozófia, és a KISS sem (keep it simple, stupid).
Ez nem csak a kattintgatós disztrókat érinti, hanem az összeset.

Tessék: [link] Itt szépen, magyar nyelven ki van részletesen fejtve, hogy mi a probléma rendszerszinten a linuxszal.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#459) petipetya válasza sh4d0w (#456) üzenetére


petipetya
nagyúr

Mire gondolsz?

"nincs rá lezsóidő"

(#460) sh4d0w válasza petipetya (#459) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Arra, hogy azt írtad: HP és Jade laposokra gond nélkül felment. Nem írtad le a pontos hardvert, de a tulajdonomban van egy HP lapos, amivel nem működött a wifi, mert vmi dzsunka2-balra-rizs realtek szirszar volt benne. Jelezte, hogy működik, de meg se' nyikkant.

https://www.coreinfinity.tech

(#461) #21078528 válasza petipetya (#454) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ennek tényleg semmi értelme, ezek rendkívül szubjektív dolgok...

2. Telepítés: érdemben semmit nem lehet konfigurálni; 2 pont.
4. Csomagkezelés: alapértelmezetten nem kapsz meg minden frissítést, volt, hogy biztonsági problémát javító kernel frissítés nem jött le a Mint ezen hülyesége miatt (Distrowatch fórumon hosszan értekeztek erről), ez teljesen vállalhatatlan; 1 pont.
5. Desktop ellátottság: telepítéskor nem tudok választani, hiányzik több kedvencem; 3 pont.
7. Sebesség: a Cinnamon verzió rendkívül böhömce, 100 felesleges démont indít; 1 pont.

Hát tessék...
Szóval az ilyen pontozós rendszernek a világon semmi értelme. :N

(#462) #21078528 válasza Apollyon (#458) üzenetére


#21078528
törölt tag

"Itt szépen, magyar nyelven ki van részletesen fejtve, hogy mi a probléma rendszerszinten a linuxszal."

Egy hozzá nem értő felesleges picsogása magyar nyelven... :W

- A systemd mekkora bloatware, ha összeomlik a PID1, viszi az egész init folyamatot!
- Hűha, azt a kurva, ez gáz, és nálad mikor omlott össze utoljára a PID1?!
- Ja, még soha...
- ...

A SysVinit, az Upstart is számos sebből vérzik (persze a systemd is), és ha akarok, akkor a BSD initbe, és a Win adatbázis rendszerű initjébe is találok kifogásolni valót, miközben ez egy egyszerű, ha nem tetszik ne használd történet...!

Szal az ilyen charmed-féle megmondóemberek picsogásával tele van a puttony, azzal meg, hogy az openszósz fejlesztők sz@rnak a felhasználók fejére, jobb, ha mindenki megtanul együtt élni! Ez nem egy termék, amit el akarnak adni nekünk, itt nem megy az, ha elegen sírnak a "Start menü" hiánya miatt, akkor azt a következő kiadásba visszateszik... ;)

(#463) hunluki válasza ubyegon2 (#445) üzenetére


hunluki
senior tag

Manjaro nagyon ott van a szeren, én most migráltam át 2 itthoni gépet rá és eddig arcom leesik hogy mennyire össze van rakva, nem csoda hogy "trending" a dolog.

Személy szerint elég régóta legyeskedek linux körökben, anno még sulinet expressz (már ez is retro) alkalmával kaptam egy csodálatos 2,4-es celeron gépet ami az éppen aktuális suse verzióval szállították, persze ezt úgy ahogy van jó szokás szerint formatcé XP fel kombóval honoráltam (mint ahogy kb mindenki akkortájt). Aztán rángatott a kíváncsiság, visszatettem dual bootba, utána nézegettem uhu linuxot, majd jöttek az ubuntuk (7.04 volt az első). Ez addig fajult hogy 8.04-es ubuntu main OS lett a gépemen, mert nem tetszett a vista gondolata, és ha erre megy a windows akkor én megyek arra alapon ráálltam a dologra. Középsulis voltam ekkortájt, egyetlen játék amibe beleöltem minden pillanatomat a wow volt, de az szépen ment wine-al, szóval nem éreztem nagyon a windows hiányát. Ellenben rengeteg VHS-t digitalizáltam be és írtam ki DVD-re, magnókazettát cd-re/mp3-ba, mindezt ubuntu alatt. Először picit macerás volt megtalálni a programokat, de amint összeállt a kép hogy mi hol merre meddig mivel akkor már pörgött a rendszer, imádtam.

Azóta rengeteg víz lefojt a Dunán, az elmúlt pár évben a mintnél kötöttem ki, most pedig a manjaro az új szerelem.

Hozzáteszem W7-en dolgozom (céges lapos), W10-en játszom, OSX (hackintosh, és igen még csak osx nem macos mert el cap maradt) alatt vagdosok videót, de a lehető legtöbb dologra igyekszem linux alatt megoldást találni. Ugyanazon a gépen érzem a 3 rendszer közül hogy manjaro torony magasan a leggyorsabb, tárolókban (aur-al együtt) félelmetes hogy tényleg minden megvan. Steam nem rossz, 130 játékomból 74 elérhető linuxra is, egész jó arány, bár lehetne jobb is :)

A másik gép az itthoni imádott atom N455 netbook médiacenterem ami eddig szintén mint-en volt, de felbuzdulva a főgépem manjaro tempóján rápróbáltam és nem bántam meg. Tempóban megeszi vacsira a mintet, boot idő kb fele, az egész felület sokkal reszponzívabb (van ilyen szó? :P). Under the hood is voltak változások, mint 32 bites volt, manjaro 64, illetve mate is cserélve lett xfce-re.

Kicsit hogy témához is hozzászóljak: Rengeteg környékemen lévő gépre tettem már linuxot, ezek főleg olyan gépek amiket a szülők "megörököltek" a gyerekektől akiket beszippantott a tablet/okosteló korszak. Van itt P4-től kezdve i5-ig mindenféle, 1-2-4 giga ramokkal és előtte többnyire warezolt XP-vel vagy W7/10-el. Én főleg a mint cinnamont szórtam eddig mert eléggé felhasználóbarát kinézete van, gyengébb gépeken máté javított picit a tempón. A lényeg hogy chrome legyen, skype legyen, VLC legyen, meg...transmission/qbittorrent se árt ha van. Ezzel az igények nagy része le van fedve, akinek ennél többre van szüksége az használjon igényeinek megfelelő rendszert és kész.

(#464) petipetya válasza hunluki (#463) üzenetére


petipetya
nagyúr

Miért és melyik felületet használtad a Mint alatt, és melyiket használod most a Manjaro esetén?

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#465) hunluki válasza petipetya (#464) üzenetére


hunluki
senior tag

Mint alatt fő gépen cinnamon, netbookon mate. Most mindkettő Xfce. Egyedül az ikontémát cseréltem ki a faenza zöld ikonjaira, sokkal kellemesebb látvány.

[ Szerkesztve ]

(#466) sh4d0w válasza #21078528 (#462) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nagyon nem ebbe a topicba valo, de o regi motors es megvizsgalva azt, amit eddig tudok a Linuxrol, meg megnezve a systemd-rol szolo dolgokat, azt kell mondjam, rohadtul igaza van. Poettering ezenkivul sajat maganak is ellentmond a sajat systemd-s irasaban es olyanokon lovagol idonkent, aminek az egvilagon semmi mas ertelme nincs, csak igazolja onmagat.

https://www.coreinfinity.tech

(#467) Apollyon válasza #21078528 (#462) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Végigolvastad egyáltalán az írást, vagy csak fogtad és kiakadtál már az elején?

Minden így kezdődik. Először egy púzaudió aztán egy systemd. Aztán ki tudja mi jön még. Szívem szerint utálom mindkettőt, legutóbb a gagyi púzaudió arra is képtelen volt, hogy ne csapja szét az alsa configomat. Mert ennyire remekül megírt szoftvert tud készíteni egy FIZETETT programozó.

De tök jó, hogy te ennyire magasról lexarod, hogy szétcsesznek egy komplett platformot. Attól én még nem fogok tapsolni hozzá.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#468) Frawly válasza Apollyon (#458) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, szégyellem is magam, hogy ilyen agyonhajtogatott marketinges buzzwordökre nem izgulok be, pedig olvastam róla kismillió alkalommal. Semmi baj nincs a systemd-vel, kifejezetten támogatom, a Linuxnak igenis egységes felületekre, API-kra, szabványosításra van szüksége, hogy elfedje a verziók és disztrók közötti különbséget.

Másrészt nem kötelező systemd-t használni, feltehetsz minimáldisztrót (pl. Debian netinstall, Arch, Gentoo) initrc-s rendszerrel, senki nem tart pisztolyt a bordáid közé.

(#469) Vladi válasza petipetya (#454) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Király, hogy komolyan vetted és kitöltötted. :C

Lehetne mindről de még ennél is részletesebben. :Y

(#461) berus.berus:

Akkor készíts egy saját szempontsort, aminek van értelme.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#470) Frawly válasza orion1025 (#274) üzenetére


Frawly
veterán

Mondj akkor olyan programokat, amelyekre nincs alternatíva szerinted. De ne a szokásos Photoshop, DTP (InDesign, Quark), CAD mantrát, mert azt a userek 1%-a sem használja. Ráaádásul profik között is terjed a Linux, sokan megélnek ilyen inscape-es, GIMP-es grafikai munkákból, Blenderből, és akik csak szövegeket, szépirodalmat, szakmai anyagokat tördelnek, azok a TeX/LaTeX valamelyik klónjával is elvannak (nyilván magazinokhoz, színesen illusztrált anyagokhoz kell a Windows DTP-re). Egyszeri usernek semmi szüksége a Windowsra, és ezt alátámasztja azt is, hogy sokan nem is használnak PC-t, elvannak táblagéppel, okostelefonnal, Mackel, tartalmat fogyasztani azok is jók meg a Linux is.

A játék dettó, egyrészt azért eléggé fejlődik a Linux ilyen tekintetben a Steamnek köszönhetően, meg sokan már konzolon játszanak inkább. Jó, hardcore PC-s gameröknek Windows kell, de megint nézz utána, hogy az összes felhasználó hány százalékát teszik ki.

A Wine nem szembehugyozás. Nekem pl. csak egy szótárprogram miatt van fent, és jól jön néha napján, ha kell valami, egy kisebb program, vagy régebbi játék, akkor nem kell dualbootban sok giga értékben Windowst meg NTFS-ses partíciót tartani. Nem kötelező használni, feltenni. Egyáltalán nem azt jelenti, hogy a Windows etalon lenne, csak azt, hogy megkönnyítik a felhasználást, nehogy néhány helyen az legyen a gátja a korszerűsítésnek, mert használnak 1-2 régebbi legacy programot. Sajnos elég sok helyen még XP-znek, Win9x-eznek, meg DOS-osznak, mert valami régen megrendelésre gányolt szoftver (könyvelőprogi, nyilvántartó, vezérlőprogram) még arra íródott, és kínlódnak az elavult OS-ekkel emiatt. De hogy tovább menjek, ma már a gépeknek nem kottyan meg egy virtualizált Windows (főleg, ha virtuális bővítést is támogat a proci, netán VT-D-t), de 1-2 alkalmazásért még ez is ágyúval verébre megoldás. Ezért van Wine projekt. Nyilván nem arra való, hogy felteszel egy Linuxot, és akkor utána csak Wine-nal használod a gépet, csak windowsos alkalmazássokkal, hanem tényleg olyan programokhoz, amelyekre nincs alternatíva, arra a párra.

(#471) #21078528 válasza Vladi (#469) üzenetére


#21078528
törölt tag

Pont azt mondom, hogy ez rendkívül szubjektív, az hogy én mi alapján értékelem a különböző terjesztéseket, az jó eséllyel senkit nem érdekel, mert neki egészen más szempontok számítanak!
Az ilyesminek úgy van szerintem értelme, hogy csinál valaki egy online táblázatot, ahol mondjuk a Linux fórumok 20 legaktívabb lakója pontozza a terjesztéseket, és akkor a pontokból lehet valamit leszűrni, de abból, hogy én vagy Te hogyan pontozunk egy disztribúciót, abból semmi érdemi info nem jön le...

(#472) King Unique válasza Frawly (#470) üzenetére


King Unique
titán

Ezzel a "mindenkinek, mindenre, mindenhova" szintű kijelentéssel csak az az aprócska bibi, hogy a gyakorlatban nem nagyon látni széles körben megvalósulni. Legalábbis desktopon a statisztikák és a számok mást mutatnak. Az ilyen pár / néhány userre kiterjedő saját példák meg eleve nem mérvadók az előbbiekhez viszonyítva. Szóval valójában neki nem nagyon kell magyarázkodnia. Egyébként az alternatívákkal meg az a gond, amit a nevük is sejtet. Vagyis, hogy nem mindenki számára azok és pl. a home környezetben pláne nincsen rákényszerítve a user, hogy ne a megszokott és kedvenc programjait használja.

Ez a virtuális gép vs. dual-boot dolog meg megint olyan, hogy előbbihez is kell ám a tárhely, illetve kellenek a gigabájtok. Nem beszélve a plusz hardveres erőforrásokról, ha valaki azt akarja, hogy a host rendszer + pl. egy újabb W gördülékenyen fusson. Valamint a virtuális gép nem feltétlen minden téren ugyanolyan, mint az éles rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#473) Frawly válasza King Unique (#472) üzenetére


Frawly
veterán

Nem mindenkinek, csak átlag felhasználónak, meg átlag irodai adminisztrációt működtető cégnek. A legtöbb átlag felhasználó Windowson is max. Firefox vagy Chrome (vagy IE/Edge) valamelyikével böngészik, facebookozik, jú-thúbozik (meg általában webmailezik), filmet néz, tartalmat fogyaszt. Így kell még egy általános médialejátszó, meg esetleg egy pdf-olvasó. Ha meg irodai programcsomag kell, azt illetően a legtöbb helyen még a LibreOffice képességeit sem használják ki. Ezek mind vannak Linuxra is.

Nem azt mondom, hogy senki ne használjon Windowst, bár nem célszerű, de használja, ha azt szokta meg, de ne legyen már ez a marketingduma, hogy Windows nélkül nem lehet meglenni, mert anélkül semmi nem megy, és a többi OS egy használhatatlan szar, nincs egy csomó windowsos alkalmazásnak alternatívája, mert már rég nem igaz. Kb. a 2010-es évektől annyira felfejlődött a Linux, hogy bármikor alternatívája már a Windowsnak, főleg egy átlag felhasználó szemszögéből, ideértve a felhasználóbarátságot és a drivertámogatást is (szélsőséges pl. de már Linuxon több nyomtató és scanner támogatott, mint Windowson, mert a régi modelleknek utoljára 2k/XP-re volt drivere, és nem mennek 7, 8.x, 10 alatt, míg Linux alatt igen). A helyzetet lehet súlyosbítani azzal, hogy ha az ember új gépet vagy hardvert vesz, akkor nem csak a teljesítmény/tudás/ár arányát nézi, hanem a driveres támogatottságot is, és azon belül nem csak a windowsos drivertámogatást, hanem a linuxosat is. Bár a legtöbb laptopon és asztali gépen megy a Linux, inteles VGA-kat és nem túl új vagy túl őskori NV-ket is visz, AMD-re meg a nyílt driver is nagy léptekben fejlődik, egyedül a zárt driver lehet szopó, főleg a legújabb AMD modelleknél. Illetve még a Wi-Fi-kártyák tudnak Linux alatt gondot okozni, ha nincs driver (bár azért nagyon sok támogatott) és ndiswrapperrel kell megoldani, hogy legyen net. Nagyon másba nem lehet belefutni driverfronton.

(#474) laszlohu válasza Frawly (#473) üzenetére


laszlohu
addikt

Egy új info volt számomra, hogy
most legutóbb Chrome - al volt olyan bajom Linuxon, hogy nem akarta lejátszani a filmet,
mert mindenáron a videólejátszója a weboldalnak az adobe flash playerrel akart lejátszani, de alapból telepítés után a chrome csak html5 lejátszót használ ( telepít ),
persze Google a barátom volt, és fel tudtam telepíteni az Adobe Flash Player plugint Chrome - ra.

(#475) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem ezt a pontozás dolgot nem kellene erőltetni. Uff beszéltem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#476) #21078528 válasza CPT.Pirk (#475) üzenetére


#21078528
törölt tag

+1 :K

(#477) King Unique válasza Frawly (#473) üzenetére


King Unique
titán

Itt nem arról van szó, hogy más OS nem alkalmas xy mindennapi feladatok elvégzésre. Hanem arról, hogy bizonyos dolgokat felesleges vitatni, pláne ha régóta fennáll egy állapot. Attól, hogy egyesek ezt rendre megteszik, még nem fognak másképp alakulni a dolgok. A statisztikába pedig ugyanúgy beletartoznak az átlag userek is. Másrészt a használatnál az csak egy dolog, hogy elvileg opció lenne más is. Az viszont egy másik, hogy mely programokat & rendszereket akarják használni, illetve használják ténylegesen. A megszokott, bejáratott szoftveres környezeten pedig nem fog senki csak úgy változtatni, hacsak nincs rá valami nyomós oka. De pl. home szinten az ingyenesség nem feltétlen az, mert az köztudott, hogy sokan megoldják egyéb módon is, ha mondjuk nem előtelepített gépet vesznek. Sőt, manapság pl. a diákoknak eleve ingyen járnak bizonyos szoftverek, amelyeket otthoni környezetben is használhatnak.

[ Szerkesztve ]

(#478) Dave™ válasza King Unique (#477) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az nyilván történelmileg alakult úgy ahogy, hogy a Windows piacvezető. Ha manapság veszel egy új gépet, ahhoz is "adják", ha kell ha nem (pár kivételtől eltekintve). Meg tök jó hogy a diákoknak "ingyen" (amúgy dehogy van ingyen, csak közösen fizetünk érte) van ez meg az, így legalább nem is tanulnak meg mást és kikerülve a munkaerő-piacra nem is fognak érteni máshoz. Azt szerintem mindig lehet és kell is vitatni, ha valami nem jó vagy lehetne jobb is, mint amilyen a kurrens állapot. Ez vitte előre az emberiséget a történelem folyamán, így lett vízhordás helyett csatornarendszer stb. Mivel viszont piacvezető, így belefér az is, hogy erőszakkal tolnak rá egy erősen véleményes új verziót az emberekre, amit elég béta állapotban adtak ki, és azóta is csak a foltozgatása megy, folyamatosan változik az egész. Kicsit olyan ez számomra, mint hogy építjük Paks II-t, miközben máshol meg a napelemeket meg szélturbinákat telepítik. Az egyik le van ragadva a jelenben, mert "azt ismerjük", jó drágán, minden hátrányával együtt, a másiktól meg félünk is meg nem is szolgálja a pillanatnyi érdekeinket, meg "meg is kellene tanulni használni", szóval nem kell.

(#479) King Unique válasza Dave™ (#478) üzenetére


King Unique
titán

Egyébként az O365 elvileg globálisan free az oktatási intézmények számára. Másrészt finoman fogalmazva egyéb dolgoknak is lehetnek költségei, szóval szerintem nem feltétlen a szoftverek miatt kell hőbörögni. Harmadrészt, ha már az oktatásban mondhatni elvárt sok helyütt egy bizonyos szoftveres környezet használata, akkor talán nem akkora gond, ha ezt az intézmény otthonra is igyekszik biztosítani a diákok számára. Ezt a munkaerőpiac, nem fognak máshoz érteni dolgot meg szerintem nagyon ne firtassuk, mert elég csak megnézni, hogy a legtöbb cégnél itthon is mi az elvárás és milyen szoftveres környezetet használnak.

[ Szerkesztve ]

(#480) Dave™ válasza King Unique (#479) üzenetére


Dave™
nagyúr

Tudom, hogy mi a helyzet, de ha ebben nem látod az ok-okozati összefüggést, akkor nem segíthetek. Szerintem a lánc minden elemében van probléma, nem is kevés.

(#481) #79335424 válasza Dave™ (#478) üzenetére


#79335424
törölt tag

Ebben van igazság. Vettem egy PC -t, amit Win10 -zel árultak (az XP -nél maradtam le a Win -ről). Azt se tudtam, hogy ki, kivel van benne. Tök idegen volt az egész. De, nem adtam fel, mert egy konkrét feladatra szántam azt a PC -t, ami akkor úgy tűnt, hogy Win alatt lesz csak kivitelezhető. De aztán kiderült, hogy a Win alkalmatlan rá. Na, akkor volt utóljára elindítva rajta. Közben az is kiderült, hogy csak az volt a probléma, hogy régi kerneles Puppy -val próbálkoztam. Kerestem egy újabb kernelest, és azzal már működik, amit szerettem volna. A MS meg fulladjon bele a köcsög hozzáállásába!

(#482) King Unique válasza Dave™ (#480) üzenetére


King Unique
titán

Bizonyos dolgokkal szerintem mindenki tisztában van, szóval azokat talán nem szükséges külön magyarázni. Ellenben itt ahogyan nekem, úgy neked is kb. 0 beleszólásod van ezeknek alakulásába. Max. home környezetben eldöntöd, hogy mit használsz. Vagy célirányosan olyan IT-s pályára készülsz, ahol az általad preferált platformmal tudsz foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

(#483) hallador válasza King Unique (#479) üzenetére


hallador
addikt

Ez azért is érdekes, mert az nincs ingyen, hanem az állam fizeti ki. Ismét ferdítesz, de ha megjegyzi valaki neked áll feljebb.
Valamint nekem az ELTE progmaton a Linux volt az előnyben részesített rendszer, az oktatók is ezzel dolgoztak. Szóval nem kell általánosítani.

Ha most meg jöhet a miért szóltam hozzád mert terjeszted az igét miatt....

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#484) Lami66


Lami66
őstag

Linux 1.0-ás felhasználóként az a véleményem , hogy ha valaki elolvassa a cikket, az először kedvet kap a linuxhoz. Aztán elolvassa ezt a kommentharcot a cikk után, és rögtön meggondolja magát, nem fog linuxot kipróbálni. Én szerencsére annak idején (kb. 4-5 éve) nem olvastam linuxos fórumokat, ezért amikor vettem egy laptopot os nélkül, gondoltam egy merészet, és úgy döntöttem nem torrentezek kalózwindózt, hanem kipróbálom a linuxot. Először meglepődtem mennyiféle van....kis cikkolvasás és kettő maradt a rostán: Mint és Ubuntu...találomra ráböktem az egyikre (Ubuntu). Letöltöttem a telepítőt, és némi fejvakarós rácsodálkozás után (pl. a választható tök ismeretlen fájlrendszerek stb.) nem feszegettem az egyéni beállítások dolgot, és inkább alapbeállításokkal telepítettem a laptopra. Pár dolog persze nem volt egyértelmű a windózhoz szokott énemnek, de egy-két óra múlva volt egy használható gépem. Szerencsére működött minden elsőre miután megtaláltam mit hol kell beállítani. Aztán még leszedtem rá pár programot és ennyi. Átlagjúzer, átlagfelhasználással (netezés, családi fotógyűjtemény, videók, zene, dokumentumok, kis exce...akarom mondani táblázatkezelés, pdf, pop3 email)
Nekem ennyi a linux. Minden nap használom, mégis egy rakás dologról fogalmam sincs: mi a fene az a debian, kde, kernel, mountolás stb. és még sorolhatnám oldalakon át a számomra azóta is ismeretlen fogalmakat...tudom, utánanézhetnék, de vannak fontosabb dolgaim is :)
Egy-két alkalommal szorultam parancssoros dologra (pl. skype telepítésnél), azokat kigugliztam. Hála a dos-os ismereteimnek, tudtam mi az a parancssor :) Volt amit nem tudtam megoldani. Abból se csináltam nagy problémát....hát ha nem, akkor nem....talán túlélem nélküle :)
Szóval csak annyit akartam mondani, ha valaki arra vetemedik, hogy kinyitja a linuxkocsma ajtaját, csak akkor mer bemenni ha barátságosan iszogató kedves embereket lát.

(#485) #79335424 válasza Lami66 (#484) üzenetére


#79335424
törölt tag

Pedig nem ártana, ha az emberek rászánnának pár órát arra, hogy megismerkedjenek a Linuxos környezet alapjaival, pl. a könyvtárszerkezet felépítésével, működésével. Nincs benne semmi misztifikum, csak más, mint a Winé és ha az ember tud egy kicsit "Linuxul" gondolkodni, akkor rögtön sokkal barátságosabb lesz a rendszer.. Pl. nem meghajtókban keresünk könyvtárakat, hanem könyvtárakban meghajtókat. Ha ezt érti az ember, akkor világossá válik, hogy miért nincs "C" meghajtó. A mountolás is fontos alapfogalom. Anno, amikor Linuxozni kezdtem, akkor olvasgattam erről, és ez később hasznosnak bizonyult. Pl. amikor belenéztem az első Androidos telóm fájlrendszerébe, akkor azonnal "otthon voltam" benne.
A Linux nagyon felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait. :)

[ Szerkesztve ]

(#486) Dave™ válasza Lami66 (#484) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ennek örülök, élő példa vagy rá hogy így is lehet :) Aki akar elmélyedhet benne jobban is, aki csak használná, az a hasonló felhasználóbarát disztribúciókat egyszerűen csak használja és kész.

King Unique De, valamennyit mégis csak lehet tenni ellene, még ha csepp is a tengerben (lásd ez a bemutató). Ha egy valaki kap csak kedvet hozzá, és megtalálja végül a számítását, már az is megérte.

(#487) hunluki válasza #79335424 (#485) üzenetére


hunluki
senior tag

Szerintem teljesen felesleges ezekbe belemászni azoknak akiket nem érdekel különösebben. Nekem is több számítógéphez full nulla tudású ismerősöm használ linux desktopot anélkül hogy tudná hogy mi a franc az a sudo vagy ext4. Nincs rá szükség és ez szerintem igenis jó irány. Asztalon/menüben kint az ikon, van home mappa, van chrome, vlc, ha egy jó skint húzol rá észre se veszi hogy nem windows, annyit szoktam hozzáfűzni hogy a frissítéskezelőt nézegessék és ha van valami új akkor simán nyomjanak rá hogy tegye fel, jelszó és kalap.

És csak hogy ne maradjon ki az örök és elcsépelhetetlen autós példa: Ahhoz hogy vezess semmi szükséged nincs arra hogy ismerd a motorvezérlés bármelyik pillanatát is, az autó anélkül is menni fog. Ha valami elromlik elviszed valakihez aki ért hozzá és sanszos hogy töredéke alatt helyrehozza ahelyett hogy te szépen fogod és szakszerűen tönkreteszed. Az hogy hobbiból beleásod magad az egy másik témakör, de erre az embereknek csak töredékének van ingerenciája.

(#488) Syl válasza Lami66 (#484) üzenetére


Syl
nagyúr

>Minden nap használom, mégis egy rakás dologról fogalmam sincs: mi a fene az a debian, kde, kernel, mountolás stb.

Én is, több mint négy éve élek linuxon, de halvány lila f**gom nincs például a jogosultság-kezelésről :B Ha valami ilyet kell állítgatni, akkor ott a Gnome Commander, vagy az MC.
Ha valami nem egyértelmű, akkor kiguglizom. Nem esem kétségbe, mint a mai átlag géphasználó, akinek ha arrébb teszed az asztalon az ikont, már pánikrohama van.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#489) ivana válasza Syl (#488) üzenetére


ivana
Ármester

Az mondjuk tök egyszerű és jól kitalált dolog minden unix szerű rendszeren:
3x3 biten tárolja
3 tulaj, 3 csoport, 3 mindenki más
Írás MSB 4
Olvasás 2
Futtatás 1
Kombináció ezek összeadva
Van három szám abból az előző sorrendben vannak a jogok.
Pl. 777 mindenkinek mindent szabad
664 a tulaj, meg a csoportja írhat is, más csak olvashat.

(#490) Syl válasza ivana (#489) üzenetére


Syl
nagyúr

Az elmélet alapját értem, de a gyakorlati alkalmazását igyekszem messziről kerülni :B Ha mégis rákényszerülök, akkor nem terminalból intézem hanem Gnome Commanderben.
De hogy például ezek mit jelentenek, passz...

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#491) Rimuru válasza Syl (#490) üzenetére


Rimuru
veterán

Ugyan azt irja le csak nem szamokkal. :DDD
[owner][group][other] - mindehez 3-3 tartozik
r - read
w - write
x - execute
- nincs joga hozza

rwx------ -> a tulajdonos olvashatja-irhatja-futtathatja, senki mas semmit nem tud vele csinalni.

amugy meg ezt is lehet bonyolitani, olyat is lathatsz hogy van elotte valami, pl egy l vagy d betu elobbi linket utobbi mappat jelol, stb. :DDD

drwx------ -> mint fent csak ez egy mappa (mappahoz egyebkent kotelezo execute jog, kulonben nem tudod megnyitni)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#492) Degeczi válasza ivana (#489) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem csak ennyi (hiszen ez már ránézésre sem tudna lekezelni pár egyéb esetet), ennél azért jóval bonyolultabb tud lenni, ezért létezik pl. a sticky bit is.

(#493) Syl válasza Rimuru (#491) üzenetére


Syl
nagyúr

Hiába írjátok le akár 100x is, nem értem :N
Ha gebasz van a fájl/mappa jogosultsággal, akkor Gnome Commander root joggal és mindent beixelek a saját userem adatára :DDD
De ugyanígy nem értem a win/ntfs jogosultságát sem. Ott is benyomom a "mindenkire" az összes jogot, oszt jónapot :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#494) ivana válasza Degeczi (#492) üzenetére


ivana
Ármester

Vannak még dolgok, de amit userként úgy általában szokás állítgatni azok ezek...

(#495) Degeczi válasza ivana (#494) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Persze, csak ez kevés, és könnyen érthetetlen dolgokba futhatsz bele, ha azt gondolod, ennyiből áll az egész.

Még egyedül használt gépen is megeshet, de pl. megosztott, mások által is írt mappánál azonnal előjön az igény arra, h a file-ok tulajdonosa mindig a mappa gazdája legyen, akárki is hozta létre az anyagot (különösen mert pl. a szövegszerkesztők mentésnél nem az eredeti file-t írják fölül, hanem mindig újat hoznak létre, amit a mentés végén neveznek át)

Annak idején (jó ég, már 20 éve...) egy szerkesztőségben futottam bele abba, h minden újságírónak van saját mappája, ahol a csoport tagjai (többi újságíró) csak olvashatnak - de van a korrektor, aki át tud javítani, szerkeszteni bármilyen anyagot. Na itt sticky bit nélkül az első ilyen javítás után pont az eredeti tulajdonos nem tudta volna írni a saját anyagát... (hiszen az már egy új file volt, amit a korrektor hozott létre)

[ Szerkesztve ]

(#496) King Unique válasza hallador (#483) üzenetére


King Unique
titán

Mielőtt ismét fullba, először inkább a DOA és az ingyenes felajánlás fogalmakat kellene tisztázni! Ami egyébként nem keverendő a teljes tisztaszoftveres palettával, MSDNAA stb. dolgokkal! Egyébként meg kb. oly mindegy, hogy most ingyen adják, vagy sem. Attól még a legtöbb helyen általában így is, úgy is azt használják.

Más sem csak kisiskolába járt, szóval némi fogalma lehet róla, hogy vannak olyan szakok és intézmények. Ezért is volt a minden helyett csak a sok kifejezés használva. Viszont azt talán nem kell magyarázni, hogy abból a bizonyos kettőből melyikre lehetne inkább általánosítani.

(#497) Dave™ válasza King Unique (#496) üzenetére


Dave™
nagyúr

Te egyébként mire és hogyan használsz Linuxot? Mert felmerül bennem a kérdés, hogy aki szemmel láthatóan elégedett a Windows-zal (amivel nincs semmi baj), az minek használ mást is? Dual bootot többnyire az használ, aki játszik Windowson vagy van valami program, amit Linuxon nem tud megoldani, de te szemmel láthatóan nem ilyen vagy, érdekel nálad mi célból van használatban. Persze csak ha nem túl személyes a kérdés...

(#498) laszlohu válasza Lami66 (#484) üzenetére


laszlohu
addikt

Majdnem egyetértek,
azt szerintem fontos megtanulni, hogy hogyan lehet manuálisan programot telepíteni,
(.deb csomagok),
ugyanis ha olyat szeretnél telepíteni, ami nincs benne az
"Ubuntu szoftverek" programban, akkor azt manuálisan kell telepíteni.

(#499) Vladi válasza Lami66 (#484) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ez a leghitelesebb komment eddig. :R

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#500) King Unique válasza Dave™ (#497) üzenetére


King Unique
titán

Aki nem az a tipikus átlagos felhasználó és ilyen fórumokra írogat, az előbb-utóbb eleve eljut odáig, hogy kipróbáljon más OS-t is. Amúgy otthon általában a szokásos dolgokra, na meg különféle eszközök és egyéb dolgok több OS alatt történő tesztelése miatt stb. Dual-boot meg valóban bizonyos szoftverek miatt is van, de amúgy mindkét platformot szívesen használom.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.