Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:00:57

LOGOUT.hu

LG G4 téma-összefoglaló
[ Gyakran Ismételt Kérdések, Tippek, ROM-ok, Letöltések ]
Hivatalos OFF-topik: G4-csúcstalálkozó

Fejezetek:

◆ Bemutató (röviden a lényeget)
◆ FAQ/GYIK (gyakran feltett kérdések és a válaszok)
◆ Buherációs Szakkör (mélyvíz a buherátoroknak, letöltések)

Az LG 2015-ös zászlóshajója a G3 után most is 5,5” méretű QHD (2560x1440) felbontású IPS kijelzőt kapott, de jelentős fejlődésen ment át. A meghajtásért egy Qualcomm Snapdragon 808 és Adreno 418 párosítás felel 3GB LPDDR3 RAM társaságában. A belső flash meghajtó mérete 32 GB (alapjáraton felhasználható 21 GB), de Micro SD kártyával bővíthető 2 TB-ig. Az akkumulátor még mindig cserélhető, de ezúttal is 3000 mAh kapacitás jár vele. A hátoldali kamera 16 megapixeles, amit egy stabilizált f/1.8 fényerejű objektívvel támogattak meg, elérhető a teljesen manuális kezelés, valamint a RAW (DNG) formátum.

◆ Mobilaréna adatlap: [link]
◆ Hivatalos adatlap: [link]

◆ Független H815: Android 6.0
◆ Vodafone H815: Android 6.0
◆ Telenor H815: Android 6.0
◆ Telekom H815: Android 6.0

Ha az OTA és az LG Bridge nem jelez frissítést, akkor az LGUP segítségével manuálisan is flashelhetsz. Ehhez tekerj az összefoglaló aljára!

Android 7.0 Nougat update várható, egyelőre ismeretlen kiadási dátummal (2017.03.13-án érvényes álláspont szerint). Bővebben: [link]

A G4 kijelzőmérete megegyezik a G3-nál látottal, mégis egy kicsit hízott a készülékház az elődhöz képest. A változás nem számottevő, még így is a jobban kezelhető tepsik közé tartozik. Fémet még mindig nem kapott, de az LG a prémium érzetre a valódi marhabőr hátlappal ment rá (itthon csak a fekete és barna változat kapható). Bár ennek megítélése szubjektív, de ezzel a G4 a 2015-ös paletta egyik legkülönlegesebb küllemű telefonja, mely nem vádolható mások utánzásával. A bőr érintése kellemes és egyedi élmény.

Balra: G4, Jobbra: G3

A Quantum IPS kijelző különlegessége, hogy a G3-hoz képest megnövelték a színtér fedést, ami így már megfelel a DCI standard 98%-nak. A színek sokkal élénkebbek, de nem ragyognak annyira, mint a Super-AMOLED esetén, inkább a természeteshez állnak közel. A képpontsűrűség most is 534 PPI. Utólagos kalibrációra, színhőmérséklet beállításra nincs lehetőség, de a gyári kalibráció is közel van az ideálishoz. Az in-cell technológiának hála a kijelző tükröződése is csökkent.

A hátoldali kamera lelke egy 16 megapixeles Sony Exmor RS IMX234 szenzor (ez a nagy átlagtól eltérően 16:9 képaránnyal bír). Az objektív fixen f/1.8 rekeszértéket tud, ami a készülék megjelenésekor a legjobb értéknek számít. Az objektív nem csak ebben domborít nagyot, hanem az optikai képstabilizátor is a legjobbak közé tartozik.

A kamera teljesen manuálisan is vezérelhető, ami minden beállításra kiterjed (záridő, érzékenység, fehéregyensúly, fókusz, expozíció korrekció). Választható félautomata manuális mód (gyakorlatilag rekeszprioritás), ekkor csak az expozíció korrekció (+/-) szabályozható. A mentés módja JPEG, RAW vagy JPEG+RAW lehet.

A manuális vezérlés nem terjed ki a videózásra (ezt jelenleg csak az LG V10 tudja). Felbontásból 4K, Full HD és 720p érhető el. A lassított felvétel csak a gyári videolejátszóval tekinthető meg valóban lassítva.

Miért pont Snapdragon 808 van a készülékben ha nem is az a csúcskategória?

Valóban a Snapdragon 810 az aktuális csúcsmodell, de egy tervezési hiba miatt hajlamos a túlmelegedésre. Ez nem csak a tenyér izzadásában mutatkozik meg, hanem abban is, hogy a CPU leszabályozza a teljesítményt, szélsőséges esetben a telefon ki is kapcsolhat a forróságtól. Az LG döntéskényszerbe került és a kisebbik rossz alapján a gyengébb SoC mellett döntött, mely azért így sem gyenge.

Akkor az LG G4 nem is használható csúcsmobilként?

Dehogynem! Az LG példamutató módon optimalizálta a rendszert, amely fürge és simán fut. Ha csúcsmobilhoz illő rendszersebességet vársz, akkor meg is kapod. A fórumos visszajelzések alapján a játékokkal is szépen boldogul.

Valóban létezik a "bootloop" probléma?

A "bootloop" hiba lényege, hogy a készülék magától újraindul és a rendszert többé nem tölti be (megakad a boot animációnál). Ez hardveres hiba, mely az alaplap cseréjével orvosolható, ezt az LG márkaszervize a fórumos tapasztalatok szerint gyorsan, akár 1-2 napon belül elvégzi a javítást. Az LG hivatalos állásfoglalása alapján 24 hónapig javítják a hibát akkor is, ha csak 12 hónap jótállást kapott a fogyasztó. Bővebben itt olvashatsz erről: Az LG Magyarország állásfoglalása a G4 "bootloop" hibájával kapcsolatban

JAVASLAT: Erősen javasolt a rendszeres biztonsági mentés a telefonon tárolt adatokról. A bootloop hiba előfordulása esetén a készüléket többé nem tudod bekapcsolni, így az adataidat lementeni sem lehetséges! Használj memóriakártyát a fotóidhoz, dokumentumaidhoz, de menthetsz a felhőbe is. Ez egyébként teljesen jól működő eszköz esetén is megfontolandó, beleejtheted a medencébe, ellophatják, fent felejted a villamoson, bármi megtörténhet.

Bootloopos lett a telefonom, biztosan nincs megoldás az adataim lementésére? Hajszárító, mélyhűtő vagy sütő?

Sok helyen javasolják, hogy szervizbe leadás előtt tedd mélyhűtőbe vagy sütőbe a telefont vagy hajszárítózd meg, ezzel a szétvált alaplapi forrasztás ismét kontaktusba lép és a készülék rövidebb-hosszabb ideig (de inkább rövidebb) megint bekapcsolható. Ezzel csak az a bökkenő, hogy többet árt, mint használ. A mélyhűtőzés miatt pára csapódik le a készüléken belül, ami egyrészt a beázás indikátort is elszínezheti (buktad a garanciát) vagy elindul az oxidáció olyan alkatrészeken is, amiket nem érint a javítás, így később mással lesz gond. A sütőzés/hajszárítózás pedig deformációt, olvadást okozhat a készüléken, ezzel is bukhatod a garanciát és a későbbiekre nézve sem jó ötlet. Mindig, de tényleg MINDIG a megelőzés a helyes megoldás, legyen rendszeres biztonsági mentésed, így egy esetleges alaplapcsere kevésbé érint érzékenyen.

Vannak ezen kívül ismert hibái a készüléknek?

Az imént említett "bootloop" hibán kívül még számottevő kockázatot jelenthet a kijelző "beégése". Ez IPS panel esetén elég furán hangozhat, de egyes felhasználóknál a kijelzőn folyamatosan jelen lévő tartalmak (pl: felső értesítési sáv) szellemképként megmaradhatnak. Sok esetben percek alatt eltűnik, de van akinél hosszabb ideig is a képernyőn maradhat. Az LG szerviz a kijelző cseréjével orvosolja a problémát.

Ha javított a készülék, már nem lesz vele többé gond?

Ilyet ígérni nem tudunk, de az LG szerint végleges a megoldás. Ennek ellenére kaptunk már visszajelzést a fórumban arról, hogy javított alaplappal is előfordult már bootloop meghibásodás. Fontos, hogy a kicserélt alkatrészre minden esetben újraindul a jótállási/szavatossági idő, így jól őrizze meg mindenki a kapott papírokat!

Mi a helyzet a hazai frekvenciák támogatásával? Az LTE B20-at melyik verziók ismerik?

A G4-ből a H815 jelű a nemzetközi és egyben európai kiadás, ez ismer minden nálunk fogható frekvenciát. A Dual-Sim változatok H818P és H818N névre hallgattak és hivatalosan nem kerültek forgalomba nálunk, így az adatlapokon nincs feltüntetve a B20 (800 Mhz) LTE frekvencia. A H818P-ről több fórumtárs visszajelzése alapján mondhatjuk, hogy ismeri a B20-at, továbbá a készülék dobozán is szerepel a felsorolt frekvenciák között.

A H818N esetében viszont továbbra sem tisztázódott egyértelműen ez a kérdés. Akinek fontos a Dual-Sim és a B20 800 Mhz LTE megléte, az inkább a H818P változatot keresse.

Szeretném a telefonom minden tartalmát törölni (Hard Reset), mit kell tennem?

A beállítások között is elérhető a jól ismert Factory Reset ("Gyári adatok visszaállítása"), de ez nem végez elég alapos munkát. Ezért jobb megoldás a Hard Reset, mely tényleg legyalul mindent. Ide kattintva olvashatsz arról, hogyan éred el kikapcsolt állapotból a Hard Reset menüt. Ez tényleg mindent eltüntet a telefonodról, mindenképpen gondoskodj a megőrizni kívánt adataid (fotók, dokumentumok, stb) biztonsági mentéséről!

Mit jelent az akkumulátor beállításiban a “Játékoptimalizáció”?

Ha ezt bekapcsolod, akkor a rendszer Full HD felbontású futtatásra kényszeríti a játékokat. Mivel a képpontsűrűség már Full HD és QHD esetén is pompás, érdemes bekapcsolni, kevésbé terheli a hardvert, mintha natív felbontáson játszanál.

Mennyire kopik a bőr hátlap? Érdemes vele használni?

Ne felejtsük el, hogy a bőr természeténél fogva kopik (patinásodik), aki ezt nem akarja elfogadni, az maradjon a műanyag hátlapnál (minden bőrös változat mellé ajándékba jár egy ezüst vagy pezsgő színű). A barna bőr változatról az a hír járja, hogy az első széria gyengébb minőségű volt, ezeket az LG márkaszerviz elvileg kicseréli ha láthatóan nem a kutya szájából kirángatva sérült meg.

Tényleg a G4-ben van a legjobb kamera?

Sokszor felmerülő kérdés, melyre nem lehet egyértelmű választ adni. Van akinek a Samsung, van akinek pedig az iPhone színei és tónuskezelése jön be jobban, valaki pedig az LG természetesebb, de tompább színeiért rajong. Egy biztos: Ott van az élvonalban a legjobbak között.

Mi az a két további szenzor a kamera mellett?

Az infra portra hasonlító szenzor a lézeres AF, mely a kamerát segíti a gyorsabb fókuszálásban. A kontraszt alapú (CDAF) fókuszrendszerek ugyanis nem tudják, hogy az élességállításhoz “előre” vagy “hátra” kell mozdulniuk, ezt a lézeres távolságmérővel hidalja át.

A másik különlegesség a vaku mellett található, ami nem egy dupla tónusú villanó, hanem a Color Spectrum Sensor (színspektrum szenzor). Ez vizsgálja a fotózni kívánt téma fényviszonyait és megállapítja az ideális színhőmérsékletet. Hatásfoka elég jó, alternatív kamera alkalmazások (pl: Camera FV-5) nem férnek hozzá, így azok lassabban is reagálnak a fényviszonyok változásaira.

A fotók néha kiégnek, mit lehet tenni?

Sajnos való igaz, hogy a kamera teljesen automata módban hajlamos túlexponálni, így egyes képrészletek kiéghetnek. Erre megoldás, ha átállítod a kamerát manuális módra. Nem kell megijedni, itt továbbra is van lehetőség teljesen automata használatra, csak éppen az expozíció korrekciót (+/- ikon) behúzod -0,5 vagy akár -1 értékre ha szükséges. Ezzel meg is teszed az első lépést a tudatosabb fotózás felé.

Mit nyerek azzal, ha RAW (DNG) formátumba fotózok JPEG helyett?

Nem csak JPEG helyett, hanem mellett is (RAW+JPEG mód) készülhetnek RAW fotók (DNG formátumban). Ennek előnye, hogy teljesen nyers, szemben a tömörített, feldolgozott JPEG fotókkal. Ennek megfelelően a megnyitására alkalmas applikáció (lásd: következő kérdés) vagy számítógépes szoftver szükséges. Nincs zajszűrés, nincs élesítés, nincs tömörítés, nincs kontraszt húzás, minden nyers, így több hasznos részlet nyerhető ki a fotókból a fotós szájíze szerint, jobban megmenthetők a kiégett vagy bebukott rész. Javaslatként csak annyit, hogy inkább haladóknak ajánlott ezzel bíbelődni.

Mivel tudom megnyitni telefonon a RAW (DNG) fotókat?

Egyik megoldás az Adobe Lightroom mobilos változata, de ehhez jelenleg Creative Cloud előfizetés kell. A másik a Snapseed 2.1-es verziója (vagy újabb), ami már támogatja a DNG fájlokat. Megnyitáskor a normál szerkesztő eszközök mellett megjelenik a "Kidolgozás" (Develop), ezzel elérhetők olyan beállítások, amik JPEG esetében nem (pl: expozíció, fehéregyensúly) és a beavatkozást sokkal jobban is tűri, mint a JPEG.

Mekkora üzemidőre képes a készülék?

Ez talán a legkevésbé megválaszolható kérdés, mely csak és kizárólag a felhasználó szokásaitól függ. Leginkább az mondható, hogy a nagy átlagot hozza, ami használattól függően 3,5 - 5 óra kijelző ébrenlét (screen-on-time) között ingadozik az önbevallásos infók alapján (legáltalánosabb a 4 óra körüli érték). Arra érdemes figyelni, hogy az akku csak néhány töltési ciklus után áll be, addig gyengébben muzsikálhat.

Van vezeték nélküli vagy gyorstöltés?

Dobozból kivéve nincs vezeték nélküli (Qi) töltés. Vezeték nélküli töltéshez be kell szereznünk egy ezzel felruházott gyári Quick Circle tokot vagy barkács megoldásra lesz szükség (lásd: következő kérdés). A gyorstöltést a Qualcomm chipset támogatja (QuickCharge 2.0). A gyári töltő 1.8A leadására képes, így 5%-ról 100%-ra megközelítőleg 90 perc alatt tölt fel, de a QuickCharge 2.0 szabvány gyorsabb töltést is lehetővé tesz arra alkalmas töltővel.

Mi az a barkács megoldás a vezeték nélküli töltésre?

A hátlapot levéve látni lehet egy matricát a belső oldalán. Ez alatt van az NFC tekercselése. Az Ebay vagy Aliexpress segítségével rendelhetsz olyan matricát, ami már a Qi (vezeték nélküli) töltő tekercselésével is el van látva. Igen egyszerű megcsinálni, fejlett kézügyességet sem igényel. Ez a videó jól megmutatja, de kérhetsz segítséget a topiklakóktól is. Azt fontos kiemelni, hogy mint minden beavatkozást, ezt is CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGRE végezz el! Ezzel kapcsolatos hibákról nem tudunk, de Murphy-törvénye itt is érvényes.

Miért nem tudja a gyári hátlap a vezeték nélküli töltést, ha egy matricával pótolható?

Ez rejtély, mindenesetre az LG gargarizálhatna hurkazsírral büntetésből.

Mi van a dobozban?

A telefon mellett van egy hófehér töltő, egy QuadBeat 3 fülhallgató, jótállási szelvény, egy rövid útmutató és bőr hátlapos modell esetén egy ajándék műanyag hátlap (barna-arany és fekete-ezüst kombináció a legelterjedtebb). A telefonon pedig alapból van egy kijelzővédő fólia, korrekt darab amíg nem veszel jobbat.

Milyen képernyővédő fóliát vagy üveget vásároljak?

Amilyet a pénztárcád elbír. Azért általánosságban elmondható, hogy a Nillkin vagy XPRO nem véletlenül kerül többe, ezek jóval jobb minőségű darabok, jobb a tapintási érzetük és fényáteresztő képességük, kevésbé gyűjtik a maszatokat. Érdemes arra figyelni, hogy a kijelző feletti szenzorokat ne takarja a fólia vagy üveg, különben pontatlanul mérhetnek.

Mi a helyzet a garanciával?

2 év jótállást csak a szolgáltatói példányok kapnak, ha egy bolt ezt hirdeti, akkor valószínűleg 1 év gyártói + 1 év bolti garanciáról van szó. Jó hír viszont, hogy az LG márkaszervize nem köti jótállási szelvényhez a javítást, elég egy szabályosan kiállított számla, így a “sufni GSM”-nél vásárolt példányok is javíthatók a márkaszervizben (de csak 1 évig és nagyon fontos a szabályos számla).

Rootolható a készülék?

Röviden: Igen. Bővebben: Jelenleg csak 5.1 Lollipop esetén lehetséges bootloader kinyitása nélkül rootolni. A 6.0 Marshmallow esetén bootloader nyitás szükséges hozzá, ami a garancia elvesztésével jár, mivel a BL nem zárható vissza. Ez a helyzet idővel változhat, frissítjük az összefoglalót majd. Az 5.1 rootolásához leírást a “Buherációs Szakkör” fejezetben találsz.

Hogyan ellenőrizhetem, hogy hálózatfüggő-e a telefonom?

A tárcsázóba üsd be a 2945#*xxx# kódot. Az "xxx" helyére a készüléked típusszámát kell írnod, ami a sima (nem dual sim) G4 esetében 815 (tehát alap G4 esetén a beütött kód így néz ki: 2945#*815#). Ha a Hálózatzár menüpontba belépésnél PIN kódot kér, akkor nem kártyafüggetlen a készüléked.

Hogyan tudom Csökkentett Módban (Safe Mode) indítani a készüléket?

Bekapcsolt állapotban a hátsó Power gombot nyomva tartva feljön a kikapcsoló képernyő. Az itt megjelenő Kikapcsolás gombot hosszan érintve felugrik a lehetőség a Csökkentett Módban újraindításra. Ilyenkor a rendszer csak a gyári alkalmazásokat tölti be, így ha a készülékkel valami gond van, könnyen kiszűrhető, hogy valamilyen utólag telepített app okozza-e.

Ebben a szekcióban gyűjtjük az értékes leírásokat a készülék reszeléséhez. ROM csere, root, recovery, bootloader nyitás, mind ide kerül. Ha te is bővítenéd az ismeretanyagot, írd le egy Logout vagy bármilyen blog posztban és beemeljük a listába.

FIGYELEM! Minden ami ebben a fejezetben elhangzik fokozott odafigyelést igényel! Bármilyen beavatkozásból eredő adatvesztésért, jótállás elvesztésért vagy meghibásodásért felelősséget vállalni nem tudunk! Ha valami nem világos, inkább kérdezz előre a topikban!

Letöltendők LG G4-hez (ROM-ok, driverek, szoftverek) - írta: Stauffenberg

ROM flashelése az LGUP-val - írta: Stauffenberg (via attika79)

Útmutató a rootoláshoz (bootloader nyitása nélkül) - írta: Nagytoll

Kamera (FHD @ 60 fps) és Dual Window MOD - írta: Nagytoll

A leírást igyekszünk rendszeresen frissíteni. Ha szeretnéd valamivel kiegészíteni, vesd fel azt a topikban és megvitatjuk!

--

Az összefoglalót összeállította: Stauffenberg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.