Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) #90088192 válasza nevemfel (#49) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ha az agytorzs nem sérül akkor gyakorlatilag csak távolság kérdése agyon belül a funkciók átvétele.
Tudod azért barázdált az agy mert így lehet a távolságokat csökkenteni az összeköttetések helyei között.
A funkciók átvétele történt már a motoros kéreg részleges elvesztése esetén is. Lásd stroke megint. Rengeteg ember épül fel belőle teljesen vagy részlegesen akkor is ha az eredeti adott agyi terület "elpusztult".

Persze tudjuk, ezek az emberek nem léteznek, csak az LGBTQ találta ki az egészet. :(((

(#52) nevemfel válasza #90088192 (#51) üzenetére


nevemfel
senior tag

Felőlem abban hiszel, amiben akarsz. Nem igazán érdekelnek a neurológiai okfejtéseid.

[ Szerkesztve ]

Forget your troubles, c'mon get happy

(#53) #90088192 válasza nevemfel (#52) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem nekem kell hinni, olvasni és tájékozódni link

Akkor minek írsz butaságokat az agy regenerációs képességeiről?

(#54) bkercso válasza bambano (#47) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mint?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#55) Fred23


Fred23
nagyúr

Amit én itt látok, az a társadalmi békére, elfogadásra törekvés egyfajta túltolása. Nagyon tág határok között szerintem teljesen jó dolog ez, viszont az írásban foglaltak már pont egy extrém esetet taglalnak, ami így a döntő többség számára már irritáló, problémás.

Mondjuk egy autópálya / épület / szobor / közlekedési eszköz szenteltvízzel locsolgatása számomra minimum ennyire extrém, de mivel 2 emberből csak 1 gondolja ezt hozzám hasonlóan, a neurodiverzitás említett esete objektíve extrémebb lehet.

(#56) Eastman válasza totron (#50) üzenetére


Eastman
őstag

Könnyen sorsmeghatározó. Tekintve, hogy a pszimókus is csak ember. Neki is hígítja a zagyát az információmennyiség és minőség amit a XXI. századi orcájába kap náodéjsz.

Én az utolsó fogorvos seggét láttam csak a rendelőjébe először belépve, hasalva könyökölt az asztalon és a messengert nyomkodta. True. Úgy köszönt vissza, aztán egy kis spéttel felém fordult. Kétlem, hogy mélyszakirodalmat olvas az ifjú bélyeg-pszimókus a drága szabadidejében a kócsposztjai meg a koeló meg a infulenciáskodásai közt. De lehet, hogy mégis. ;]

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#57) bambano válasza bkercso (#54) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az oktatási rendszerek nem ölnek ki semmit, semmi olyasmit nem csinálnak, mint amit te leírtál.

ezenkívül senki nem felezett le semmit, élővilágot meg pláne nem.

ezek közkeletű fudok, amiknek nincs semmilyen valóságalapja.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#58) UnA válasza bambano (#57) üzenetére


UnA
Korrektor

Ez azt jelenti, hogy te teljes egészében elégedett vagy az iskolarendszerrel, ahogyan az működik? Ez is egy érdekes valóság... ;)

(#59) nevemfel válasza bambano (#57) üzenetére


nevemfel
senior tag

Dehogyis. A lyövő a soxinűség meg a néródiverzitás. Minden mindenhez egyformán lyó.

Forget your troubles, c'mon get happy

(#60) bambano válasza UnA (#58) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát ha az a véleményem, hogy nem aláztak meg az iskolában, nem ölték ki belőlem az érdeklődést, akkor kizárólag az a másik lehetőség, hogy elégedett vagyok mindennel? csak fekete vagy fehér? ha nem mordor, akkor mennyország?
ez is egy érdekes nyelvértelmezés...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#61) Lenry válasza #90088192 (#45) üzenetére


Lenry
félisten

Ha abból indulunk ki, bárki aki nagyot alkotott az eddigiek folyamán egy területen, az a legjobb tudásom szerint hátrányban volt más területeken

... akkor egy általánosításból indulsz ki, tehát erős az esélye, hogy a végkövetkeztetésed téves lesz

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#62) bkercso válasza bambano (#57) üzenetére


bkercso
nagyúr

amiknek nincs semmilyen valóságalapja
Annak, amit írsz, nincsen. Az érintetlen élővilág területe 66%-ról 33%-ra redukálódott a 20. században. Az oktatási rendszert meg szakértők is ekézik rendesen. Pl. Vekerdi, de hosszan lehetne sorolni.
Kizárólag az intellektusra és a memorizálásra koncentrálnak. Ha esetleg maradt ezen kívül valami, akkor azt is kiveszik.

Ja, és ez a kettő nem független dolog.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#63) bambano válasza bkercso (#62) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hát igen, majd pont David Attenborough fogja azt mondani, hogy minden rendben... ezzel szemben a valóság az, hogy az élővilág zömét nem is ismerjük. minden nap derül ki valami új, új élőhely, új faj, stb. Nem állíthatjuk, hogy lefeleztünk valamit, amiről nem tudjuk, hogy eredetileg mekkora volt.

Az pedig, hogy az irodalom érettségi milyen lesz a jövőben, semmiben sem befolyásolja, hogy az oktatás eddig milyen volt. Ha azt mondtad volna, hogy az oktatás nem jó, vagy azt, hogy fejlesztésre szorul, elfogadtam volna. de a legszélsőségesebb véleményt mondtad, amivel kapcsolatban a személyes tapasztalatom mást mond.

lássuk csak, mit írtál:
"az egészséges emberben is visszafordíthatatlan károkat tesznek": nem, nem tesznek. semmit nem csinált velem meg az ismerőseimmel az oktatás, amit ne lehetett volna kiheverni.
"Kiölik az életkedvet, lelkesedést és érdeklődést": nem öltek ki semmit.
"Az egyéniséget megalázzák azzal": nem aláztak meg semmivel.

tehát amit állítasz, az *TÚLZÁS*

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#64) bkercso válasza bambano (#63) üzenetére


bkercso
nagyúr

hát igen, majd pont David Attenborough fogja azt mondani, hogy minden rendben
Miért, te fogod? Nincs minden rendben, egyáltalán. Az ember kihalási hullámot és drasztikus éghajlatváltozást idéz elő, amit ráadásul a '60-as években már pontosan előre láttak, és máig szinte semmi tudatos változtatás nincsen.

amit állítasz, az *TÚLZÁS*
Hát én jártam 4 általánosba, később 5 évig magántanítottam és volt pár ált. iskolás tanítványom is, valamint gyerekeim (9, 11) pedig 3 évet skótföldön, 3-at itt. Láttam sokféle gyereket, azért írtam. Általában nem a jófejű gyerekek élménye ez, az persze igaz.
Szóval túlzás számodra, ez OK, de csak elfogadod, hogy ezt láttam én is, igaz-e? Annak nem túlzás, aki így éli meg, és sajnos ez nem egy elenyésző kisebbség. Az oktatás mindenről szól, csak nem az emberről és nem az életről.

Na mind1, csak azért írtam le, reflektálva a témára, hogy mit várunk? Na bumm, már a betegséget se betegségnek hívják... :((

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#65) bkercso válasza bkercso (#64) üzenetére


bkercso
nagyúr

A skót suli meg minden, hülyenevelő, megy a bullying stb., de sok szempontból emberibb. Nem biztos, hogy jobb, de az itthoni hibák zavaróbbak, ha láttál mást is.
Én is mindig jó tanuló voltam, különösebb erőlködés nélkül, szóval nekem se alapélményem a dolog, viszont érdekes, hogy a gyerek a gyerekkor nagy részét az iskolában tölti, mégse az iskola jut eszébe a gyerekkorról.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#66) totron válasza bkercso (#46) üzenetére


totron
őstag

Amit nem tudunk jól, arról honnan tudjuk, hogy nem tudjuk jól? Nem jónak szokás hinni az olyat? A tudásnak van egyfajta abszolútértéke, lásd a konteóhívők is ugyanolyan biztosak, mint a tudomány konzekvens útjait és és logikáit kijárók.

Annyi igaz, hogy a beivódott, átadott néplélek és az oktatásunk szintjén 2 nagy baki tényleg van, ez pedig az egyenre nyesés, vagyis ciki, gáz kérdezni, mert a telepi szintjével a telepi szintjére lehúz a csőcs, presszió alatt tart, hogy nehogy több lehess vagy előremutatóbb, a másik pedig a logikus gondolkodásra nevelés hiánya, az anyag csak le van adva.

[ Szerkesztve ]

(#67) #90088192 válasza Lenry (#61) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ez igen valószínű.

Én egy elvét próbáltam leírni, ami a háttérben van.

Ha egy embernek is jobb lesz attól, hogy nem lenezzuk/kikozositjuk, hanem megpróbálunk lehetőséget biztosítani az adott képességek kamatoztatasara, az már győzelem.

Amit látok ez nem mindenkinek tetszik.

(#68) bkercso válasza totron (#66) üzenetére


bkercso
nagyúr

Amit nem tudunk jól, arról honnan tudjuk, hogy nem tudjuk jól? Nem jónak szokás hinni az olyat?
Mire gondolsz konkrétabban?
Az itteni oktatás (ami köré az egész szerveződik) nem szükségszerűen egyenlő azzal, amit valaki - már az iskolát túlélve - tudhat. Az ember minden héten tanul - ideális esetben.

nevelés hiánya
:K
Programozás zajlik, vagy csak kísérlet, de az ember hiányzik a rendszerből.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#69) totron válasza bkercso (#68) üzenetére


totron
őstag

Mindenre gondolok. Ez csilozófiai és szemantikai kérdés is egyben. A tudás, mint fogalom - jó esetben - empirikus úton jön létre, egyébként nemtudásról beszélünk. Sokan imádják körbemagyarázni a semmit, mert preztizsvesztésnek képzelik, ha kiejtenek szájukon egy nem tudom-ot, de ezt a részét most hagyjuk.

(#70) bkercso válasza totron (#69) üzenetére


bkercso
nagyúr

Értem. Valóban, ez az alavető problémája is megvan az oktatásnak és az írás / szöveg útján történő tudásátadásnak.
A nem jó tudást csak a jó tudás leplezheti le, tehát peer review, független tankönyvkiadó, szabad tankönyvválasztás stb. stb. is szóba jöhet. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#71) nevemfel válasza bkercso (#65) üzenetére


nevemfel
senior tag

Nem biztos, hogy jobb,...

Ezen könnyen lehet segíteni. Csökkenteni kell a tananyagot és a tanórákat. Emberibb lesz, max nem lesz jobb, tán egyenesen rosszabb lesz.

De ez ugye, mármint az eredmény, kit érdekel manapság. Minden egyforma, nincs olyan, hogy jobb, meg rosszabb.

A neurológiaoktatás az biztos, hogy nálunk jobb, mint Ausztráliában. ;]

[ Szerkesztve ]

Forget your troubles, c'mon get happy

(#72) bambano válasza nevemfel (#71) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem meg nem.
az alapvető kérdés az, hogy mi a feladata az oktatásnak. akár a közoktatásnak, akár a felsőoktatásnak.
ha az életben felmerülő feladatok megoldásához magolni kell, akkor magoltatni kell. ha az életben felmerülő feladatok megoldásában akadály a kreativitás, akkor nem kell arra képezni.

persze értem én, hogy ezt igen nehéz jól belőni, mert senki nem tud 45-50 évre előre jósolni.

amit nem szoktak tudni az erről vitázók, hogy a felsőoktatás alapvető feladata a diák érdekeinek védelme, kiszolgálása. hiszen a felsőoktatás alapvetően mégiscsak a diákkal van szerződéses viszonyban. ezért nevetségesek azok a vélemények, amikor egyes cégek rapliznak, hogy az egyetemről kijövő diák nem alkalmas azonnal a náluk felmerülő munkára.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#73) nevemfel válasza bambano (#72) üzenetére


nevemfel
senior tag

szerintem meg nem.

Ezt mire érted? Remélem nyilvánvaló, hogy ironizáltam.

Forget your troubles, c'mon get happy

(#74) bkercso válasza bambano (#72) üzenetére


bkercso
nagyúr

Volna itt még egy feladat: olyasmire felkészíteni a köv. generációt, amit mi még csak nem is tűztünk ki célul, mert nem is gondoltunk rá. Vagyis az ember képességeit megismertetni velül és megmutatni, hogyan lehet munkálni őket.
Na, ettől van nagyon távol az oktatás.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#75) #90088192 válasza nevemfel (#71) üzenetére


#90088192
törölt tag

A magyar oktatási rendszer terméke vagyok. :C

Igaz csak te vagy arra büszke, mert neked nem kezdte úgy a fizika tanárod, az első órán azzal, hogy nem pofára osztályoz, hanem arcra.
Vagy a matek tanárod nem egy beképzelt pojaca, női formában, aki mindenkinél mindent jobban tud....
Folytassam az annyira istenitett rendszered polírozását?

Az ly és J ugyan azt a hangot jelöli, csak a vaskalapos marhák győztek a nyelvujjitas közben. :C

(#76) bkercso válasza #90088192 (#75) üzenetére


bkercso
nagyúr

Meg ugye ahhoz, hogy az ember produktív legyen valamiben, kompetenciaérzés kell. Ennek kialakulásához pedig siker kell, a siker fölötti öröm, ezen kívül legalább részben élvezni kell a tevékenységet.
Ezzel szemben aki az átlagnál jobb fejű, annak az unalom az alapélménye, aki pedig gyengébb, az elveszti először a fonalat, majd az érdeklődést és marad a közöny. Emlékszem, nem 1-2 arcon lehetett ezt megfigyelni.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#77) #90088192 válasza bkercso (#76) üzenetére


#90088192
törölt tag

Azt hiszem ebből is elég volt, a konzervatív nyelvtan nácik szeretnek sajtreszelovel maszturbálni.
A nyelv egy kódoló közeg egy kommunikációs csatornán.
A kódolás optimalizálása a lényeg hiszen felgyorsítja a kommunikációt. Ugye ha már IT oldalon vagyunk.
NEM nekünk kell a tradíció mert félnünk a saját árnyékunktol is. Ugyan ez az oktatással, és minden egyéb esetben is. Az oktatás tökéletesen működik, hiszen egyszerű félelemben tartani a nem gondolkodó embereket.

Az már lényegtelen mekkora arroganciácal társul ez. Érdekes én hoztam linket az agyi plaszticitás bemutatására, de ugye ez lényegtelen mert jobban tudja. Mint a pécsi orvos leány aki friss diplomával nem tud 2 szót angolul, és megöli a beteget.
Szerintem erre tényleg érdemes a melleket verni. :U

(#78) bkercso válasza #90088192 (#77) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez inkább azzal függhet össze, hogy nagy társadalmakban élünk, amelyekben nem ismerjük egymást, így valamiből meg kell ítélnünk a másikat, felületesen. És hát az emberek nem akarnak műveletlennek hatni.

Arrogancia van a tanárokban (is), ez a jó kifejezés!

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#79) #90088192 válasza bkercso (#78) üzenetére


#90088192
törölt tag

Volt nekem matek tanárom, aki tényleg "mindent" tudott, soha egyszer sem hallottam azt tőle, hogy hülye vagy. Érdekes módon el is tudta magyarázni ha kérdezett az ember. Az már csak érdekesség, hogy nem volt nehéz jó jegyeket szerezni, mert ha érted tudod alkalmazni.

A neuralis diverzitas lényege az lenne, hogy valaki ebben jó valaki abban, és nagyon ritkán mindenben. Van nekem tesi tanár ismerősöm, hülye a matekhoz, de a motoros memóriája elképesztő. Azon tulajdonsága mentén fejlesszük az egyént, ami jobb mint a többi.
A sok vaskalapos meg arra játszik, hogy az általános műveltség, mindenkinél azonosak kell lennie. NEM. Megint csak a sajtreszelovel kerülünk kapcsolatba, csak ugye most nem a sajátunk amit reszelunk. Mert ha a vaskalapos szenvedett, akkor mindenkinek szenvednie kell.
Tiszta őszinte felebaráti szeretet.

(#80) bambano válasza #90088192 (#79) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az internet lényege, hogy ma már gyakorlatilag mindenki hozzászólhat mindenhez. következmény: bármit mondhatsz, mindig lesz egy kisebbség, akinek nem tetszik. következmény2: sajnálatos módon a józan többség mindig meghajol ezeknek az idiótáknak, és a kedvükre tesz.

kezdve ott, hogy ráírjuk a mikróra, hogy ne tegyél bele macskát, folytatva azzal, hogy a mekiben a forró almástáska nevű termékre ráírják, hogy forró, stb. és akkor eljutunk odáig, hogy nem lehet dolgokat a hosszú idő alatt megszokott nevükön nevezni (hogy ne népcsoportos példát hozzak: a programozóknál a fő repó nem lehet master, az ide diszk sem lehet master meg a második slave, és így tovább).

ennek a következménye, hogy nem mondjuk, hogy valaki beteg, hanem azt mondjuk, hogy kihívásai vannak vagy tág fejlődési lehetősége van adott területen. ezért a down kóros az nem down kóros, hanem neurodiverz.

ha nem akarok durván fogalmazni, akkor a dekadens jelző az, amit az idióta álliberális nyugatra rá tudok akasztani. a magam részéről a valódi liberalizmust pártolnám, csak sehol nem látok olyat. különösen a safe place-ekben nem...

a neurodiverzitás lényege az, hogy nem mondjuk ki az igazságot, mert volt pár nagyhangú harcias hülye, aki pattogott miatta és nem volt egyetlen józan ész se, aki elküldte volna a fenébe őket.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#81) bambano válasza #90088192 (#75) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Az ly és J ugyan azt a hangot jelöli": nem.
abban van igazság, hogy ettől persze még az egyiket lehetne hanyagolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#82) totron válasza bambano (#80) üzenetére


totron
őstag

a programozóknál a fő repó nem lehet master, az ide diszk sem lehet master meg a második slave
Mért nem?

(#83) #72042496 válasza totron (#82) üzenetére


#72042496
törölt tag

Mert érzéketlenség lenne a rabszolgatartásra emlékeztető kifejezéseket használni. Ez hozzánk is begyűrűzött, itt primary és secondary van.

Hasonlóan nincs pl. blacklist és whitelist, van helyette block list és allow list.

[ Szerkesztve ]

(#84) #90088192 válasza bambano (#80) üzenetére


#90088192
törölt tag

En ugy latom, maga a kifejezes, es az ideologia amit moge tarsitunk, nem egyezik meg. Nekem a neuro diverzitas azt jelenti amit leirtam, SZVSZ maga a szo jelentese. Az ideologia amit moge raknak, az mas teszta.
Ez igaz mindenre a mai vilagban.

A ly, j en pontosan ugyan ugy ejtem ki mindkettot, de ezen az alapon mar mehetunk az ember szavunkra is mert ket kulonbozo e hang volt benne eredetileg. Es senki nem halt bele, hogy most nincs.

Igen a hulyeseg gyozott a ly/j oldalon is, mint mindig mert miert ne.

Aki meg nem akarja ertelmezni, mi is lenne a neurodiverzitas lenyege, hat igy jart.

Ugyan ez a tobbi problemaval is. Minden valtozas eloszor tullendul, mint a pozitiv tulloves, egy fajta tulkompenzalas. Aztan szepen lassan lecseng. Pont mint a PID.

(#85) bambano válasza totron (#82) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert a pc* nácik túltolták.
mert már a linux kernel fejlesztők között sincs egyetlen tökös csávó se, aki az ilyen libbantakat, mint pl. sage sharp, elküldené az anyjába.
satnyulunk...

*pc: politikailag korrekt

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#86) bambano válasza #90088192 (#84) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"A ly, j en pontosan ugyan ugy ejtem ki mindkettot": de akkor tudd, hogy ez a te hibád. :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#87) #90088192 válasza bambano (#86) üzenetére


#90088192
törölt tag

Van ilyen, de ha feltételezzük azt, hogy képes vagyok rá, akkor azt is gondolhatnánk, hogy ha nem létezett volna Sosem két jelölés, akkor nem is hiányozna. :C
Fel se tűnne senkinek.

Különben hallás alapján meg tudnád mondani a különbséget?
Mivel kötelező módon belénk verik, így lehetetlen felmérést csinálni, de a zinternet pont azt mutatja, hogy nem lehet megmondani, hiszen aki nem tanulja meg az nem tud különbséget tenni. :N

(#88) bkercso válasza #90088192 (#87) üzenetére


bkercso
nagyúr

Régen volt különbség és ránk maradt a kétféle jé. Minden nyelvnek van történelme. Tolkien azért alkotta meg a történeteit, hogy a főművének, a tünde nyelvnek is legyen történelme, mert anélkül nincs nyelv. Az élő nyelvek nem programnyelvek. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#89) Lenry válasza bambano (#86) üzenetére


Lenry
félisten

hogy kell őket különféleképp ejteni?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#90) bambano válasza Lenry (#89) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a ly az l-hez van közelebb. ha egy j/ly-s szót ki tudsz ejteni l-lel úgy, hogy jól hangzik, az valószínűleg ly-os. tipikus példa: lyuk.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#91) bkercso válasza bambano (#90) üzenetére


bkercso
nagyúr

Amel
Pehel
Haló

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#92) #90088192 válasza bambano (#90) üzenetére


#90088192
törölt tag

Azt ugye tudod, hogy ez sosem volt igaz ebben a formában, hiszen a nyelvujitas után/alatt is készültek új ly-os szavak.

(#93) Lenry válasza bambano (#90) üzenetére


Lenry
félisten

ez így nem túl egzakt :D

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#94) #90088192 válasza bkercso (#88) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az élő nyelv lényege a folyamatos alkalmazkodás, pont ahogy a használója is alkalmazkodik.
Vagyis a tünde nyelv, e téren annyit ér mint a Latin.
Senki nem használja, nem fejlődik, lassan elveszti a kapcsolatát a valósággal. Ezért használhatatlan az egyiptomi vagy sumer nyelv napjainkban. A latin ugyan ez, a mindennapi ember nem képes használni, akkor sem ha tökéletesen ismeri. Lásd orvosok például.
Az angolok már nem tudják elolvasni a saját írásokat amik 300 évesek. A szavak jelentése annyit tolódott el az idő folyamán. Ahogy a japánok is bajban vannak. Meg kb mindenki. Persze ez csak az amiről én hallottam. :R

(#95) bkercso válasza #90088192 (#94) üzenetére


bkercso
nagyúr

Pontosan. Mi sem értenénk a 300 éves magyart.
Ám ettől még hordozzák a nyelvek az idők lenyomatait.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#96) totron válasza bkercso (#95) üzenetére


totron
őstag

De, a pálinka lenne a közös nyelv. Vagy bor. Annyira értenénk egymást, mint egy mai erdélyi és anyaországi magyar.

(#83) Balika911/(#85) bambano, sejtettem. Taszító agyfasz.:/ Ilyenkor érzem, hogy okvetlenül hasznos tartozni egy közösséghez, sőt, sodródni vele! Ja nem.

(#61) Lenry, ... akkor egy általánosításból indulsz ki, tehát erős az esélye, hogy a végkövetkeztetésed téves lesz
Az semmi, azzal mit kezdesz, aki Pierre Richard-i attitűddel helyes konklúziót hoz ki csupán a vakszerencsére és eredendő tehetségére támaszkodva? :D

(#97) Lenry válasza bambano (#85) üzenetére


Lenry
félisten

Utána néztem ki ez a Sage Sharp
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sage_Sharp
Kár volt...
Az a fajta embernek látszik, akinek az egész életét a saját különlegessége tölt ki.
Tudod van az a poén hogy "honnan tudod ha egy barátod vegán lesz? El fogja mondani". Ezt a nőt pont ilyennek gondolom.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#98) nevemfel válasza Lenry (#97) üzenetére


nevemfel
senior tag

In 2015, Sharp recommended that the Linux project adopt a code of conduct for Linux developers; Torvalds adopted a "code of conflict" instead.

:DD

Forget your troubles, c'mon get happy

(#99) Airborne


Airborne
friss újonc

Nem tudom még él ez, de ebben semmi pc nincs, ha a deficit világnézettel szembe néznek, mert lehet le korlátozza a világnézetet róla. Egyben sose nem volt betegség vagy olyan rendellenesség amire gondolsz és nem is vagy se kutató, se pedagógus neurológus stb, de ezen a csoda egyszerű fórumon nagy jamper vagy, aki tudna erről díszkurzusról beszélni úgy látszik. Alapból egy idegrendszeri kondíció amivel lehet teljes életet az angolszász világban, amíg Magyarországon mindenki betegség és bolondnak látnak kb. Ez az az ország ahol alkoholizmus dicsőséget jelent.

“The deficit-centred view of dyslexia isn’t telling the whole story. This research proposes a new framework to help us better understand the cognitive strengths of people with dyslexia.”

Dr Helen Taylor

https://www.cam.ac.uk/research/news/developmental-dyslexia-essential-to-human-adaptive-success-study-argues

Komolyan senki az ég világon nem fogja azt csinálni, hogy nem kapnak semmi fejlesztő foglalkozást kapni. Lehetne azzal foglalkozni az erőssége lehetőleg és ne egy deficit miatt magára hagyva és nyúzzák szét, mert azt úgy kell csinálni.

Komolyan itt van egy diszlexiás, diszgráfia. Lehet kérdezni, ha érted a fogalmazásomat, mert valakik büszkék erre a határozottan korszerűtlen oktatásra.

[ Szerkesztve ]

(#100) lezso6 válasza Airborne (#99) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Szépet személyeskedtél a jamperozással és egyebekkel. :D Csak kár, hogy nem arra reagáltál, amit írtam, csak szimplán dühből írtál valami random megmondást, meg sikerült egy jót magyarországoznod is.

Azonban nagyon rosszul közelíted meg azzal, hogy a patológizálást tartod problémának. Nem az. Sőt, épp ellenkezőleg. Eleve sokszor nincsenek (rendesen) diagnosztizálva az ilyen esetek, s foglalkozva sem velük, s annyival el van intézve hogy Zolika / Sárika kicsit fura. Nem diagnosztizálják, mert ciki kilógni a sorból. Innentől kezdve meg rögtön hátrányba kerülnek, mert nem kapják meg a szükséges törődést.

Nonszensz baromság azon rugózni, hogy jahajj ne patológizáljuk az ilyen állapotokat, mert az milyen lealacsonyító, csúnya dolog. Egyrészt tudományellenes, másrészt attól hogy másképp nevezed meg, semmivel nem lesz jobb nekik.

És akkor oda jutunk, hogy az egyik helyen (jellemzően belvárosi "emberjogisták") azon megy a harc, hogy ne patologizálják őket, miközben máshol (pl jellemzően vidék) meg eleve nem is diagnosztizálják vagy ha mégis, akkor sem foglalkoznak velük megfelelően.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#101) Feketelaszlo


Feketelaszlo
senior tag

Félve kérdezek rá a frissítés kapcsán, de miért baj, ha 'tudomány-ellenes' álláspontból kérdőjelezzük meg a mentális betegségek patologizálást? Mármint ha az emberek kis atomocskák volnának és a részecskefizika tárgykörébe tartoznának akkor nyilván nem merülne fel ez a kérdés, de ugye a pszichiátria képében gyakorlatilag arról a 'tudományról' van szó, amelynek legkiválóbb kutatói még a közelmúltban is vígan furkálták át emberek agyát lobotómia műtétek keretében vagy kötötték őket elektrosokkólóra, mint kísérleti gyógykezelés, a legalapvetőbb orvosi-etikai elvekre teljesen fittyet hányva, a tudományosságra hivatkozva.

Szóval értem, hogy a neurodiverzitás ünneplése zavaró túlreagálás, de abból a szempontból viszont nagyon is érthető, hogy ha pár évtizeddel ezelőtt hisztéria diagnózist kapott a gyereked akkor simán kényszer gyógykezelésen köthetett ki. Szász Tamás a vonatkozó könyvében nagyszerűen végigvezet a történeten, hogy honnan is indult ez a pszichiátria nevű dolog és többek között épp az ő általa indított forradalomnak köszönhető, hogy a nyugati világban az elmúlt fél évszázad során elkezdték bezárni a gumiszobás nagy horror-pszichiátriákat (Magyarországon az OPNI-t) és a személyesebb, barátságosabb járóbeteg ellátás felé tevődött át a hangsúly. Ez a humánus, megértő hozzáállás talán sokaknak imponáló is, s a neurodiverzitásra hivatkozva ők is szeretnék kiérdemelni, mint színlelt beteg. Már ha a normálistól eltérő viselkedés betegség.

(#102) lezso6 válasza Feketelaszlo (#101) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Gondold át mit írsz. Az horror jellegű kényszergyógykezelésre (kvázi fasiszta módszer) hivatkozva akarod igazolni, hogy ne patologizáljunk? Egyik esetben embereket ölnek meg (ha nem is fizikailag, de szellemileg sajnos mindenképp), a másik esetben csupán egy állapot kategorizálásáról van szó. Ez az érvelés a tökéletes receptje a bugyuta fasisztázásnak meg nácizásnak bármilyen témában. :D Persze gondolom nálad nem ez volt a cél, csak gondoltam jelzem, hogy ez egy szalmabáb. Nyilván én is ellene vagyok a horror módszereknek, és a Száll a kakukk fészkére nálam 10/10. :)

Én csak annyit mondok, hogy nem attól leszel humánus az adott emberrel, hogy pl a diszlexiára, ADHD-ra vagy autizmusra neurodiverzitásként tekintesz. Meg aztán 20 év múlva ki tudja megint milyen szót találnak ki rá, mert addigra lehet a neurodiverzitásnak lesz patológizáló konnotációja. ;]

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#103) Feketelaszlo válasza lezso6 (#102) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Egyértelműen kell patologizálni ha segíteni akarunk a betegeken, ez nem is lehet kérdés. A diagnosztika módja - annak megállapítása hogy mi a betegség és ki a beteg - viszont annál inkább vita tárgya.
Egy vérvétel ami kimutatja, hogy magas a fehérvérsejtek aránya vagy egy röntgenfelvétel ami igazolja, hogy szilánkosra tört a térded elég jó diagnózis. Egy gyerekkori szokásaidról szóló kérdőív amin ha 50-ből 39 kérdésre 'autistára jellemző' vagy 'ADHD-tipikus' választ adsz akkor még nem vagy rajta a spektrumon, 40-től viszont igen azért elég messze áll az objektivitás kritériumától.

Persze biztos nincs könnyű dolga a pszichiátereknek, hiszen a videó is elmondja, hogy még csak most keresik az autizmusért felelős gén(eke)t, amivel majd egy DNS-vizsgálattal talán kimutatható lesz, hogy kiben van meg a hajlam. Amire célzok, hogy a neurodiverzitásra, kitalált tünetekre való hivatkozás és 'ön-diagnózis' az nem egy mellékhatás, hanem ennek a pontatlanságnak és ismerethiánynak az egyenes ági következménye.

S akkor a diagnózist követően kéne egy megbízható gyógymód is. Akadnak olyan rákbetegségek vagy szervi elváltozások amikre a szakorvosok egyértelműen azt mondják, hogy gyógyíthatatlanok. Erre a pszichiátria azt állítja, hogy mindegyik gyenge lábakon álló diagnózisára van kezelés is? Hát, ez azért elég furcsa.

Oké, biztos voltak itt is érvelési hibák, de a lényeg, hogy nem tudod lebuktatni a neurodiverzeket, ha a betegség egyetlen követelménye, hogy kellően lógj ki a sorból. Az autizmus, skizofrénia, ADHD, stb. nyilvánvalóan létező betegségek, csak még nem tudjuk kimutatni azt a pontos sejtmutációt vagy biokémiai folyamatot ami okozza őket. De amíg ez így van addig ez a bohóckodás számomra semmivel sem taszítóbb, mint a kamu-diagnózisokon alapuló patologizálás.

(#104) lezso6 válasza Feketelaszlo (#103) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nagyon egyszerű: minden pszichés betegség, ha bármilyen segítségre van szükség pánciens életének könnyebbé tétele érdekében. Ettől betegség, hogy dolgunk van vele. Ha segítség nélkül elvan az ember, akkor az nem betegség.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#105) totron válasza Feketelaszlo (#101) üzenetére


totron
őstag

ők is szeretnék kiérdemelni, mint színlelt beteg
A letűnt kor lobotómiái után egyértelmű a mai túlkorrekció, ez viszont ne teremthessen már legális működési alapot az üreséletű divatbegeknek. Rengeteg kárt tudnak okozni a tényleges segítségre szorulóknak egy egyébként is fókuszát kereső műfajon belül: felhatványozzák a kavart megítélésben és precíz szakmai eljárást illetően a szimuláns és rejtett/érdemben még nem kikutatott állapotokban szenvedők között. És ilyen tekintetben talán mindegy is, hogy a páciens felől jön a betegségtudat vagy a szi'áter/szilógus szájából esik az áldás.

Egy a gondolatunk, de azért kiírom magamból: A diagnózis gyakran megáll a bugyuta A-B válasz"opciókat" adó teszteknél, azok csak alapos és többszöri elbeszélgetéssel érnek valamit, mintegy kiindulópont. Ma már ha jól tudom min. 5 alkalmas látogatás kell bármi ilyesmi kimondásához is. Nagyon lassan finomodik egy korrekt szintre a dolog, menet közben kilengésekkel, de amely kilengések az egyén életében könnyen okoznak szükségtelen és nagy károkat. A diagnosztika kiforrottsága kell és hogy a fejekben - mind laikus, mind szakmai szinten - lekövetődjön ez a kiforrott állapot, vagyis helyén kezelése egy eredménynek, szükségtelen megbélyegzések nélkül, értése a kapott eredménynek és összefűzni tudás a mindennapok gyakorlatával. Hogy ezek mikor érnek össze úgy, hogy egyik sincs sem túlkapásban, sem alulmozgásban, az itt a fő kérdés. Az értelmezés szüli egyébként a diagnosztikát szerintem elsősorban, de nyilván oda-vissza értelmezendő, ha érdemben kutatni akarjuk.

(#104) lezso6, Ha segítség nélkül elvan az ember, akkor az nem betegség.
Szerintem te ezt a témát nem érzed. Pont a tükör hiánya és az egó szüntelen abszolútértéken való ketyegése szül szélsőséges állapotokat, ami persze a szubjektív szemüvegen/önigazoláson keresztül lesz megcsontosodott etalonná, mint normális. Ha valaki képes ellátni magát és nem kell tarhálnia, cserébe rendkívül toxikus a környezetével szemben az nem igényel semmit, rendben van úgy? Sok olyanról tudsz aki beismeri akár csak saját maga előtt is, hogy igen, nekem segítségre lenne szükségem...?
A kérgesedés során kialakulnak megoldási mechanizmusok, ezek viszont koránt sem biztos, hogy a leghatékonyabbak, legártatlanabbak, akár saját, akár a környezet részére, ahogy nem biztos az sem, hogy ez bárkinek is feltűnik, legyen az külső elszenvedő vagy épp a művelő maga.

Ezen ponton épp magadnak mondasz ellent - vagy adsz magyarázatot épp az idézett mondatra és az egész felvetés miértjére - hiszen kikéred, hogy új kategóriák keletkezzenek - még ha azok az addigi szemmel furcsának is tűnnek - de mit kezdesz a sok bajjal az emberekben, az emberek között? Azoknak valahol eredőjük is van ám. Nem lehet mindent a nincs itt semmi baj, elvagyok magamban fakkba betenni.

[ Szerkesztve ]

(#106) lezso6 válasza totron (#105) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

"Szerintem te ezt a témát nem érzed."

Leginkább nem jött át neked amit írtam, s nagyon elbeszélsz mellettem.

"Pont a tükör hiánya és az egó szüntelen abszolútértéken való ketyegése szül szélsőséges állapotokat, ami persze a szubjektív szemüvegen/önigazoláson keresztül lesz megcsontosodott etalonná lesz, mint normális."

Normális az, ami átlagos, tipikus. Ez simán statisztika. De attól még hogy valami nem normális, még nem feltétlenül betegség kategória, amivel foglakozni kell. Pl én a normálishoz képest jóval magasabb vagyok. Erre nem az a megoldás, hogy akkor vissza kell vágni a lábamból hogy ne legyek olyan magas. De pl rossz a látásom, ahhoz szemüveg van, tehát segítségre van szükségem, ez betegség.

"Ha valaki képes ellátni magát és nem kell tarhálnia, cserébe rendkívül toxikus a környezetével szemben az nem igényel semmit, rendben van úgy?"

Ez nem igazán értem honnan jön. A segítség a fenti kontextusban épphogy nem anyagi, hanem egyéb értelemben értendő, pl jobb esetben pszichológus vagy rosszabb esetben pszichiáter.

"Sok olyanról tudsz aki beismeri akár csak saját maga előtt is, hogy igen, nekem segítségre lenne szükségem...?"

Nem értem mire vonatkozik ez. Attól még hogy valaki nem tudja vagy nem akarja beismerni hogy segítéségre van szüksége, annak még mindig szüksége lehet rá. Ez nagy probléma, de hogy jön ez ide?

"Ezen ponton épp magadnak mondasz ellent - vagy adsz magyarázatot épp az idézett mondatra és az egész felvetés miértjére - hiszen kikéred, hogy új kategóriák keletkezzenek - még ha azok az addigi szemmel furcsának is tűnnek - de mit kezdesz a sok bajjal az emberekben, az emberek között? Azoknak valahol eredőjük is van ám. Nem lehet mindent a nincs itt semmi baj, elvagyok magamban fakkba betenni."

Mi a fészkes fenéről beszélsz? :F Valamit nagyon félreértettél, mert sehol nem mondtam ilyet, hogy ne keletkezzenek új kategóriák, vagy hogy a problémákat a szőnyeg alá kell söpörni, stb.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#107) totron válasza lezso6 (#106) üzenetére


totron
őstag

Rögtön gondoltam, hogy nem jött át. Átjött, csak nem értettem miért sarkítod le ennyire, holott fentebb cizelláltan is megjelent a gondolat.

Normális az, ami átlagos, tipikus.
Ez megint csak kétélű és mint ilyen, veszélyes, precíz/értő hozzáállást kíván. A magyar oktatásban tipikusan a lenyesés, egyenre alakítás zajlott (zajlik?) a személyiségfejlődésnek hagyjunk azért teret. Nem kiforgatni akarom a gondolatrészt, csak rengetegen nem teljesednek ki soha, mert félnek a fogadtatástól, kitaszítottságtól, holott kiváló művészek, szakemberek válhatnának belőlük, de a nyáj a maga össztömegével tesz a normálisról, nem fogva fel, hogy kit taposnak el eleve. Nem mindenki tudja áttörni ezt a plafont sajnos, hiába adhatna akár a köznek is utána mintegy járulékos haszonként. Fontos a közmegegyezés ettől még, csak nagy kár a veszteségekért.

Ez nem igazán értem honnan jön.
Egyszerű. Mi az életképesség mértékegysége ma? A pénz. Ha abban rendben vagy, mindenben rendben vagy (nem, nagyon nem).

Ez nagy probléma, de hogy jön ez ide? => Ha segítség nélkül elvan az ember, akkor az nem betegség.

mert sehol nem mondtam ilyet
Nekem is úgy tűnt, egészen a lesarkításig. Tényleg nem lehet tudni a távolból hogy akkor most melyik gondolati struktúrát képviseled végső soron.

(#108) Narxis válasza bambano (#63) üzenetére


Narxis
nagyúr

"Nem állíthatjuk, hogy lefeleztünk valamit, amiről nem tudjuk, hogy eredetileg mekkora volt."

Nyilván ha centiben mérjük az élővilágot és a lefelezést is akkor nem igaz tekintve, hogy azért ennyire tényleg nem ismerjük pontosan de azért így a 21. században eleget ismerünk belőle annyira, hogy felbecsüljük a károkat amiket okozunk.

Thanos was right.

(#109) lezso6 válasza totron (#107) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Próbáltam a legegyszerűbben megfogalmazni, szerintem tökre megáll.

Nyilván attól, hogy valami normálisra van szabva, az nem feltétlenül jó. :)

"Egyszerű. Mi az életképesség mértékegysége ma? A pénz. Ha abban rendben vagy, mindenben rendben vagy (nem, nagyon nem)."

Oké, de az én mondanivalómhoz nem értettem hogy kapcsolódik. De mindegy, szerintem felesleges ezt a fingot darálni, annyit nem ér. :D

"Ez nagy probléma, de hogy jön ez ide? => Ha segítség nélkül elvan az ember, akkor az nem betegség."

Ja, így értem, de én nem erre gondoltam, csak félreérthető a megfogalmazás. Elvan = társadalomban képes működni.

"Nekem is úgy tűnt, egészen a lesarkításig. Tényleg nem lehet tudni a távolból hogy akkor most melyik gondolati struktúrát képviseled végső soron."

Azt, amit leírok, nem kell többet belegondolni. Ez egyébként nagy probléma, hogy az ember már rögtön próbálja beskatulyázni a másikat. Akár akaratlanul is, mindenkivel megesik sajnos (nyilván én sem vagyok kivétel). De ez már egy másik téma... ;]

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#110) totron válasza lezso6 (#109) üzenetére


totron
őstag

Lehet másik is, meg kapcsolódhat is akár (eszetlen stigmatizálás a legenyhébb pszichiátriai vonatkozású eltérés esetén is vagy az is elég, ha nem követed a nyájat teljes mellszélességgel). Kommunikációval jól ellen lehet tartani a skatulyáknak, az a hülyék mankója csak. Aztán gyakran én vagyok a hülye, hogy próbáltam megérteni a másikat, inkább ne akartam volna.

Kapcsolódni pedig úgy kapcsolódik, hogy nagy számú önigazolót látok tényleg és minél károsabb, annál makacsabb és vice versa. Ennek mondjuk jól ellenarthat a mostani, túlérzékenyítős hullám. Persze nem találkoznak feltétlenül. Ennyi.

(#111) [K2]

"Sum ergo cogito; cogito ergo dubito" - Jonathan Hepburn

(#112) lezso6 válasza totron (#110) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A stigmatizálás primitív dolog, az a kérdés, hogy ezt megoldja-e az a fajta "érzékenyítés", hogy másképp nevezzük meg. A nyelvtől megközelíteni szerintem rossz út. Ráadásul az érzékenyítés sajnos pont olyan, hogy ha elég radikálisan csinálják, akkor visszaüt és az ellenkezőjét érik el.

Az önigazolás mindkét oldalon jelen van. Mert ugye vannak azok, akik öndiagnózist állítanak fel, mert tartozni akarnak valahova, esetleg különlegesek akarnak lenni. Nekik kell a megerősítés. Mert ugye pl az autizmus ma már nem azt jelenti, mint régen (klasszikus autizmus), hanem az autizmus spektrumot, s akkor van ugye a neurodivergencia, amiben emellett még benne van az ADHD, stb, minden. S akkor így tartozhat közösséghez, csak úgy bemondásra. Miközben valójában valószínűleg nem is az, csak simán képmutató.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#113) tildy


tildy
nagyúr

Diszlexiasoknal egyszerű betű típus változtatással könnyű kideríteni , hogy az állhat-e a háttérben . Elég szomorú , hogy eldo körben neveltetés de fogod az adhd-t is ( meg aspergert, meg hasonlóakat )

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.