Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#14) Yutani


Yutani
nagyúr

Köszönjük a cikket, nagyon hasznos! Olyan dolgok vannak benne, ami eddig előttem ismeretlenek voltak.

Egy kiegészítés: sokan nincsenek tisztában a CRT és TFT monitorok megjelenítési módjának különbségével, és nem értik, hogy miért kell az előbbin a legalább 85Hz, a másikon meg miért elég a 60Hz.

Nos, a CRT monitor a frissítési frekvenciának megfelelően annyiszor rajzolja ki másodpercenként a képet, ahány Hz be van állítva. Ha tehát 60 Hz, akkor hatvanszor. Minden kirajzolás után kihunynak a foszfor részecskék, amelyek segítségével az elektronsugár létrehozza a kibocsájtott fényt. Tehát megjelenik a kép és kihuny, majd megint megjelenik a kép, és megint kihuny, pontosan a beállított frissítési sebességnek megfelelően. Az emberi szem tehetetlenségének hála 85 Hz felett már nem érzékelhető igazán ez a kigyújtás-kihunyás.

A TFT technológia esetén viszont más a megjelenítés: a kirajzolt kép addig marad kint a képernyőn, amíg a frissítésnek megfelelő ütemben a következő kép kirajzolódik. Itt tehát folyamatosan világítanak a képpontok, nem hunynak ki, nincs fény/sötétség váltakozás, ezért nincs vibrálás sem.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Egyébként én is osztom Deicide kolléga nézetét: ha majd váltok CRT monitorról és CRT TV-ről, akkor azonos képarányú 22-24 collos monitort és egy nagy TV-t fogok venni.

Jelen helyzetben 4:3 monitorom van (19") és egy 72" 4:3 TV-m. A képarányok azonosak, az 1024*768 monitor felbontást tudom klónozni a TV-re, vagy kiterjeszteni a desktopot, és a TV-n mehet a film, míg a monitoron mást lehet csináni.

Ha veszek egy 22" wide monitort, a felbontások a TV-vel nem fognak egyezni, ezért elég nyomorultul lehet beállítani a TV-outot: simán klónozni nem lehet, mert valamelyiken a megjelenítés torzulni fog. Ezért kell a wide monitor mellé egy 16:9 TV. És ebben az esetben talán még az is hasznos, ha a monitor nem 16:10, hanem szintén 16:9, mert akkor itt is lehet egy az egyben ugyanazt az arányú felbontást használni mint a monitoron, mind a TV-n.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.