Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) LadyLorien


LadyLorien
tag

Nyílj meg és hozz sok hsz-t. :DDD

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#2) Wictor


Wictor
senior tag

"Hogy kezdjek hozzá a könyvemhez?"
Ülj le szépen, nyisd meg a Word-öt, oszt' hadd szóljon... :D

"Mitől jó egy könyv?"
Lefoglal, szórakoztat, nem unod meg 2 oldal után, vagy egy normális történet, ami fordulatos, csattanókkal tűzdelt.

Alapvető hibák: néhány könyv esetében már az emberiség elleni bűn, hogy elkezdték megírni és volt olyan barom, aki el is kezdte terjeszteni... :D

[ Szerkesztve ]

(#3) LadyLorien válasza Wictor (#2) üzenetére


LadyLorien
tag

Ismételten nagyot szóltál Wic! :DDD Az úgy túl egyszerű lenne, igazából arra gondoltam, hogy hogyan érdemes elkezdeni egy történetet. :P

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#4) Gergő_


Gergő_
őstag

Tehát azt várod, hogy valaki mondja meg hogyan csináld?? Pedig itt éppen a hogyan csináláson van a hangsúly. Mondjuk kezdd el írni, magadtól...
és várjuk a végeredményt.

(#5) Crystalheart válasza LadyLorien (#1) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Menj a Karcolat.hu-ra, az egyetlen rendes kritikai közeg ezen a téren. Párszor már "szétcincáltak". :) Ez a legfontosabb. A többivel egész könyvet lehetne megtölteni, az írástechnika nem egyszerű. De ha feltöltesz valamit - ne regénnyel kezdj, hanem novellával -, akkor megmondják, mi benne a rossz és mi a jó.

Egyébként ajánlom Egri Lajos: A drámaírás művészete c. könyvét is, minden irodalmárnak ajánlott. A technikai fogásokat pedig pár év alatt megtanulja az ember. Én öt éve foglalkozom ezzel komolyabban, de még mindig van mit tanulnom, leginkább a rutinosságban.

Ui.: Feltöltheted ide a Logoutra is, de kritikát vagy mérvadó véleményt ne várj, és a gyenge írásokat is gyakran felmagasztalják. :D Ez van. :P

[ Szerkesztve ]

(#6) LadyLorien válasza Gergő_ (#4) üzenetére


LadyLorien
tag

Szó sincs erről, csak vannak itt tapasztaltabban, és néhány dolog nyilván van, amire oda kell figyelni. Azt pedig ez mellé be kell vallanom, hogy maximalista vagyok és mielőtt nekiállok valaminek, felmérem a terepet, hogy meg tudom-e csinálni. :)

Crystalheart: Köszönöm. :R Az általad ajánlott weboldalon pont tegnap nézelődtem kicsit, nagyon jó írások vannak fent és a véleményeket is érdemes elolvasni. :)
Igazából kicsit félek a nagyon kemény kritikáktól, mert még kezdő vagyok.
Elég sokszor eljátszok a gondolattal, hogy írni kéne, a történetem is megvan (mondjuk abból akad több is, csak nem tudom még melyiket kéne papírra vetni).

[ Szerkesztve ]

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#7) Csemike


Csemike
csendes tag

Azt gondolom, hogy az írás művészet, akárcsak a festészet, vagy a zeneszerzés. Lehet oktatni, el lehet sajátítani ismereteket, de jó íróvá az válik, aki "ráérez" az ízére, vagy hogy is mondjam... :) Van hozzá tehetsége. Először is és mindenekelőtt szerintem aki írásra adná a fejét, az olvasson nagyon sokat.
Sok sikert! :)

(#8) LadyLorien válasza Csemike (#7) üzenetére


LadyLorien
tag

Köszönöm! A sok olvasás az meg volt és meg is van, tehát ezzel nem lehet baj. A tehetség kérdéses, rajzolásban/fotózásban kipróbáltam magam, már egy ideje vágyok valami újra. Szeretek írni, azt viszont nem tudom eldönteni, hogy tudok-e annyira, hogy mások érdeklődését felkeltsem és örömmel olvassák, de remélhetőleg ez ki fog derülni előbb vagy utóbb.

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#9) Crystalheart válasza LadyLorien (#6) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ne aggódj a kritika miatt, mert a karcolaton minden esetben építő jellegű, a stílusa is. Vagy humorkodó, mittudomén. :D Mikor 17 évesen elkezdtem irkálni, én is elég kezdő voltam, sőt még akkor is, mikor 2008-ban elkezdtem a karcolatot látogatni. Nézd meg ezt, az írást magát már le is szedtem, annyira gáz volt, de az egyik szerkesztő - Bloody Dora - hosszabb kritikát írt rá, mint maga a mű. :DDD Az ilyenekből lehet tanulni. Azóta a segítségükkel annyit fejlődtem, hogy bár kevés művet töltöttem föl, minden szerkesztő és aktívabb emberke tudja, ki vagyok ;]

A másik, hogy ide rendes írók is írnak, nem csak netes próbálkozók. Pl. Magus-könyv szerzők, sokkönyves fantasy- vagy scifi írók, történelmi regényesek, azon túl sokan közülük egy rakat irodalmi versenyt és díjat nyertek a szerzeményeikkel. Nem poénból mondtam, hogy az egyetlen valamirevaló irodalmi kritikai közeg. Sokukkal találkozni, barátkozni is lehet a klub-összejöveteleken, vagy a Karcolat Egyesület kis rendezvényecskéin.

[ Szerkesztve ]

(#10) Nordic


Nordic
Közösségépítő

Régen én is írtam, kisebb novellákat/szösszeneteket, de mikor bekerültem a nagybetűs életbe(munka+egyéb elfoglaltságok), nagyon kevés időm marad rá, szinte semmi. Van egy félkész művem, 100+ oldal a terjedelme, de jó fél év alatt talán ha 30 oldalt tudtam átnézni belőle, úgymond kijavítani a fogalmazásbeli problémákat, helyesírási hibákat, elírásokat. néhány hónapja sajnos bele se néztem. Szerintem többet felejtettem mint amit addig fejlődtem. Szerintem ha belekezdesz, ne hagyd majd abba, sokat lehet felejteni.

(#11) Иван


Иван
őstag

Szerintem először ne egy komplett könyvvel (ergo regénnyel) kezdj, mert az nagy munka, képzettséget igényel. Nem beszélve arról, hogy egy kidolgozott cselekmény és univerzum kell.

Először szerintem pár oldalas novellákkal érdemes próbálkozni.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#12) LadyLorien


LadyLorien
tag

Köszönöm mindenkinek! :R

Végre rászánom magam valami komolyabbra, ami kitöltené a tevékenység nélküli időszakokat, erre lebeszélnek róla... :DDD

[ Szerkesztve ]

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#13) Thome


Thome
addikt

Kezdd el írni. Egy a lényeg. Ne fulladjon unalomba, adja magát a könyv végig, furdaljon a kíváncsiság.

Olvasd el ezt a könyvet: Starcraft Ghost: Nova.
Lehet hogy nem a műfajod, viszont ha az első 1-2 fejezetet elolvasod (+ majd elfogod a többit is, ebben majdnem biztos vagyok), akkor érteni fogod, hogy mire gondolok. :K

(#14) LadyLorien válasza Thome (#13) üzenetére


LadyLorien
tag

Köszi, bár én fura szerzet vagyok, nagyon megválogatom, hogy mit olvasok el... :) Talán egyszer elolvasom a vonaton hazafele. ;) :R

Szerintem nekiállok 2011-ben, összeszedem minden tudásom, gondolatom és képzelőerőm, aztán megírom a történet vázlatot, mert sok mindent ki lehet hozni az alapsztoriból. :)
Ahogy tanácsolták, maradok az első komolyabb ötletemnél, kb. 4 év után már itt az ideje, hogy nekirugaszkodjak, volt rengeteg időm gondolkodni rajta.

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#15) talmida válasza Wictor (#2) üzenetére


talmida
Közösségépítő

+1

:R

"Alapvető hibák: néhány könyv esetében már az emberiség elleni bűn, hogy elkezdték megírni és volt olyan barom, aki el is kezdte terjeszteni... " :D

:R

IN GOD WE TRUST!

(#16) Crystalheart válasza Иван (#11) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ne gondold, jó novellát éppoly nehéz írni, mint jó könyvet - csak a terjedelméből adódóan sokkal kevesebb idő. De egy novellánál minden mondatot egyesével meg kell rágni, nem lehet kitekintgetni, elkalandozni, egy gramm fölösleg sem lehet benne, nem úgy mint egy regényben, ahol a puszta atmoszférateremtésért leírhatunk akár mellékszálakat is. A regény szövege kötetlenebb, egyszerűbb megírni, nem gond a terjedelem. A novella pedig szinte olyan, mint egy vers.

LadyLorien: Semmiképp se regénnyel kezdd. Bár elkezdheted, de akkor úgy jársz, mint én, és huszonháromszor fogod átírni a már kész részeket, több száz oldalt fogsz kidobni, mert rájössz, új önmagadhoz képest már elavult módszerrel dolgoztál, vagy csak többet tudsz, rutinosabb vagy. Írj novellákat!

Hallani néha "gyerek-regényírókról" (pl. Eragon), de szinte biztos, hogy több lektor is átírta a szöveget a szülei után. Nem hajt a tatár! :)

(#17) Иван válasza Crystalheart (#16) üzenetére


Иван
őstag

Nem azt mondtam, hogy könnyű novellát írni. És is sokszor nekifeküdtem már irodalmi művek írásának, rájöttem nincs hozzá türelmem.

De azért novellát könnyebb írni, mint egy regényt. Főleg a sci-fi novella műfaj. Kitalálsz valami (agyament) dolgot, és körbejárod. Kis szösszenet, de a lényege a gondolat. Hogy téged is elgondolkoztasson. Az igaz, hogy talán stílusában jobban össze kell rakni, mint egy regényt, finomabb mondatszerkesztés kell miegymás. De nyomban nagyregénnyel kezdni. Hát aki gondol egyet és előrukkol egy értékelhető regénnyel első műként, na az tényleg őstehetség :)
És tudom, najó, inkább gondolom, hogy voltak ilyenek :K

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#18) Crystalheart válasza Иван (#17) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A regény több idő, és drámaírási ismereteket igényel, ennyi. A jó sci-fi novella éppen olyan nehéz, mint egy szépirodalmi, nem feltétlen van különbség. Nem abból áll a sci-fi, hogy mindenféle kitalált hightech cumót belesuvasztunk. Egyszerűen csak a scifi és fantasy terén elég sok a vacak. A karcolat.hu is tele van tömve olyanokkal, amik írástechnikailag egész jók, de nem hordoznak mélyebb tartalmat. Az olyanokat önteni lehet, szó se róla, de én azokat nem tartom igazi jól sikerült novelláknak.

Érdekesség: A régi regényeket amúgy mai mércével rosszul szerkesztették, azért vannak unalmasabb, meg hosszan elkalandozó részeik - nem volt még TV meg net, ahhoz igazodtak, szóval a maguk idejében nem voltak feltétlen rosszak.

[ Szerkesztve ]

(#19) Иван válasza Crystalheart (#18) üzenetére


Иван
őstag

"Nem abból áll a sci-fi, hogy mindenféle kitalált hightech cumót belesuvasztunk."
Cpt. Obvious :D

Nyugi, nem kell magyaráznod, ha nem is elég, se sok sci-fi novellát olvastam már.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#20) potyautas


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

S ha kész a mű, ki kell adni és el kell adni! Ehhez viszont pénz kell, meg szerencse! Senki nem mondja meg, hogy egy ismeretlen szerző könyvét hányan fogják megvenni. Gondolom, az kevés, hogy kézbe veheted a saját könyvedet.

(#21) LadyLorien válasza potyautas (#20) üzenetére


LadyLorien
tag

Tudom, hogy sok szerencse, kitartás és jó könyv kell hozzá. E-Book-ként is el lehet adni egyébként, az nem kerülne olyan sokba se. Ráadásul én nem feltétlen azért írnék, hogy kiadják...
Egyenlőre csak úgy magamnak, aztán majd kiderül, mi lesz belőle. :)

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#22) Crystalheart válasza potyautas (#20) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Magyar kezdő író akármilyen jó könyvet is írhat az anyanyelvén, sosem fogja normális példányszámban eladni. Legalábbis még jó ideig ez lesz a helyzet, ezt most megmondom.

LadyLorien: Ne felejtsd, hogy aki a fiókjának ír, annak sosem lesz befejezett műve. Mert aki ezeket befejezi, az vagy az olvasó, vagy az előadó. :) Egy jó regény megkomponálása pedig túl sok időt vesz igénybe ahhoz, hogy ingyen osztogathassuk, és az e-könyv is csak jelentős reklám mellett érheti meg. Ez a kulcs: a reklám, a kampány, a termékkapcsolás. Egy könyv termék, fel kell futtatni. Persze... ez itt Magyarország.

(#23) bunnycy2006


bunnycy2006
újonc

Szerintem azt hótt nehéz eldönteni, hogy miről is írjon az ember. Velem már minden megtörtént - szex, szerelem, bűnözés, drogok, természetfeletti- vagy alatti, utazás, kaland, férfiak és nők (néha vegyesen) és végigutaztam vagy 5 kontinensen - ha egyszer valaki megkérdezi majd, hogy "Aztán mivel ütötted el az időt odalenn? Azt azonnal felszólítom, hogy hozzon három napi hideg élelmet!!!!! Egy tuti tipp! Mindig legyen nálad egy írószerszám. Nem kell papír, mert bármire lehet firkálni, akár egy mozijegyre is, vagy wc papírra. Ha eszedbe jut valami azonnal írd le, mert tuti, hogy utána bánni fogod, hogy azt a frappáns kifejezést nem jegyezted fel!!!!! Az ihlet az nem egy állandó dolog, hanem hullámokban tör az emberre, már ha rátör. Mert ha meg nem akkor csak meredsz az üres képernyőre, és ha elég erős lennél 5 laptopot gyűrnél össze, és vágnál a földhöz. Még jó, hogy azok az idők már elmúltak. Ja, és mentsd el, amit egyszer leírtál. Lehet, hogy nem az egészet, de egy részét még felhasználhatod.

Nyuszi

(#24) Chaser válasza LadyLorien (#8) üzenetére


Chaser
titán

+1 Csemikének...
"Szeretek írni, azt viszont nem tudom eldönteni, hogy tudok-e annyira, hogy mások érdeklődését felkeltsem és örömmel olvassák, de remélhetőleg ez ki fog derülni előbb vagy utóbb." Szted a nagy írók közvéleménykutatást végeztek, vajon érdekelni fogja az embereket a művük? Talán írj valamit aztán kiderül :P

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#25) Chaser


Chaser
titán

Na én kedvet is kaptam, írtam egy kis novellát..nekem tetszik:D:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#26) #64791808


#64791808
törölt tag

A könyvírást úgy kell elkezdeni, hogy olvasol. Másét. Sokat.

(#27) Chaser válasza #64791808 (#26) üzenetére


Chaser
titán

Jaja, de az se mind1 hogy mit és kitől:) Meg azért az ember adja önmagát, ne másoljon. Meg is írtam 2. "művemet", ha valakit érdekel felraktam a karcolatra, nick ugyanaz, ha nem voltam nagyon béna 1xcsak megjelenik:D

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#28) #64791808 válasza Chaser (#27) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ez biztos, ne másoljon, de nem is ezt írtam. Csak újabban mindenki könyvet akar írni, holott ez a szakácskönyveken kívül olvasottság nélkül nem megy.

A legnagyobb írók is mások műveit olvasták és azokból merítettek ihletet, mégis önmagukat adták.

(#29) sKata™


sKata™
csendes tag

Szia!:) Nem tudom, olvasod-e még ezt, én sajnos csak most találtam rá erre a bejegyzésre. Kíváncsi lennék, hogy állsz a dologgal, sikerült elkezdeni valamit? Tapasztalatok?
Engem is elég régóta foglalkoztat az írogatás gondolata és már nagyon sok történettel próbálkoztam. Kb 14-15 évesen csomó "regényt" kezdtem el, természetesen egyik sem lett befejezve, mert beleuntam, pedig egész jó dolgok lettek volna. Mostanában sajnos nincs időm túl sok írásra, de remélhetőleg hamarosan lesz népi szabadidő(ke). Egyébként nekem is mindig nagyon sok történet-ötletem volt egyszerre, ilyenkor azt tudom ajánlani, hogy mindegy, hogy mennyire van kidolgozva a gondolataidban, mindenképp írd le, hogy legalább megmaradjon valahol, és később foglalkozhass vele. Én pl mindenhova(mármint szó szerint:) ) viszek magammal egy füzetet, amibe leírom a gondolataimat. Így biztosan nem vesznek kárba. (sőt, sokszor az éjszaka közepén kikelek az ágyból, hogy leírjak valamit, mert tuti elfelejteném reggelre. ha a gondolatot nem is, a megfogalmazás szépségét biztos)
Azt tudom ajánlani, hogy bátran írogass mindenfélét, nem baj, ha nincs befejezve, vagy nem tökéletes, szerintem ezekből lehet sokat tanulni. Az éles kritikától sem kell félni ebben az esetben, hiszen nem szükséges mindent feltölteni. Nekem pl tele van a gépem foszlányokkal. Egyszer talán felhasználhatod:)

(#30) LadyLorien válasza sKata™ (#29) üzenetére


LadyLorien
tag

Sokkal később válaszolok, elnézést.
Most kezdett megint a fejembe mászni a régi történetem... az a baj, hogy pár oldal kevés lenne ahhoz, hogy felvezessem és megírjam, de szerintem hamarosan jönni fognak a részek ide, ha sikerül haladnom vele az egyéb teendőim mellett. Ebook formában lesz bejegyzésben, az is lehet, hogy kap egy saját weboldalt is, még nem határoztam ez ügyben. :)

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#31) Luna992


Luna992
újonc

én is szeretnék könyvet írni de nem tudok a könyvemnek címet adni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.