Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3251) szaszlaci válasza Xezs (#3250) üzenetére


szaszlaci
addikt

Notin méretben parkol a Blue is. Meg a Black is esetenként. 3.5-nél is egyre több Blue csinálja, ahogy olvasom.
Pl. HD Sentinellel ellenőrzöd, látod, hogy növekszik a Load/Unloud Cycle számláló.

Miért fontos az, hogy mennyi idő alatt érhető el újra az adat? Valamivel több lehet, mint egy sima fejpozicionálás. A baj, hogy nem egy esetben valahogy kifogy a (program?) puffere, és ilyenkor megakadhat a zene vagy videó.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3252) Xezs válasza szaszlaci (#3251) üzenetére


Xezs
tag

Szerintem számít, hogy mennyi idő alatt érhető el az adat. Oké hogy van puffer meg minden, de nekem nem kellenek ezek az energiatakarékos marhaságok, mert csak fölöslegesen túlbonyolítanak egy alapvetően nem túl bonyolult dolgot. Egy normál, nem parkoló vinyóhoz képest mennyivel fogyaszt ez kevesebbet? 5-10Wh-val? Na az meg pont kit érdekel otthoni használat esetén? A tippeket köszi.

[ Szerkesztve ]

(#3253) thomasvold válasza Benőke (#3249) üzenetére


thomasvold
őstag

Ó, dehogynem parkol a Black. Nekem az van és ennyi fejparkolást még életemben nem láttam. Kb. 8-9 hónapja használom és 200.000 körül tart. Még jó, hogy 5 év garancia van rá.

(#3254) Xezs válasza thomasvold (#3253) üzenetére


Xezs
tag

De a black-et miért ilyenre csinálják vajon? Ott pont leszarja az ember a fogyasztást, nem?

(#3255) KBL001


KBL001
tag

Üdv Mindenki!

Vettem egy blue-t. Külső vinyóként fog működni. Elfelejtettem a wdidle-t rányomni. Van értelme megcsinálni így vagy hagyjam? Illetve,ha rányomom,akkor előtte le kéne menteni róla azt,amit eddig rányomtam?

(#3256) szaszlaci válasza KBL001 (#3255) üzenetére


szaszlaci
addikt

Nem igazán értem a kérdést.
Ha rendszeresen használod, akkor szükség esetén ugyan úgy érdemes lehet módosítani, mintha belső lenne. De ezt csak SATA kapcsolattal teheted meg.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3257) szaszlaci válasza Xezs (#3254) üzenetére


szaszlaci
addikt

Ez valójában nem a fogyasztás miatt van, hanem valami másért.
A fej lemez fölé állása a parkolóvilláról valószínűleg millisziekundumokban mérhető, ez csak valaminek a hibás működése esetén okozhat gondot, fennakadást.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3258) thomasvold válasza Xezs (#3254) üzenetére


thomasvold
őstag

Annyi az öröm az ürömben, hogy a black-eknél 600.000 ez az érték hibásodás nélkül, míg a többi, green, blue, stb. ez az érték 300.000-ben van maximalizálva. Egyébként én külső merevlemezként használom.

(#3259) KBL001 válasza szaszlaci (#3256) üzenetére


KBL001
tag

Nem rendszeres. Addig van használva,amìg átmásolva vannak a filmek illetve majd mikor mennek róla a filmek. Tehát,amikor be lesz kapcsolva,akkor használni is fogja a fejet.

De,ha netán megcsinálnám így is (bár talán így felesleges),akkor az adatokat le kéne szedni?

(#3260) szaszlaci válasza KBL001 (#3259) üzenetére


szaszlaci
addikt

Ha egy hónap múlva nem emelkedett meg nagyon a parkolási érték, akkor szerintem nem érdemes piszkálni, míg marad ez a felhasználás. Mert attól, hogy beállítasz valamit, vagy úgy fog működni, vagy nem.

A lemez tartalma nem változik, az esetek 99 %-ban felesleges emiatt menteni. De ott az az 1 %, bármi tönkremehet..

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3261) KBL001 válasza szaszlaci (#3260) üzenetére


KBL001
tag

ok,köszi.
bár lehet rosszul tudom,de a hdsentinel az usb vinyóknál nem írja ki a smart állapotot. vagy igen?
vagy úgy gondoltad,hogy direktbe kössem az alaplapra mondjuk június végén és nézzem meg?

(#3262) szaszlaci válasza KBL001 (#3261) üzenetére


szaszlaci
addikt

Változó, nekem eddig mindig felismerte. Itt egy lista, de hát nem nagy dolog felrakni a programot és megnézni most és mondjuk július végén, mennyit változott.
A módosításhoz kell a direkt SATA. Plusz érdemes ránézni itt az első hozzászólásra.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3263) Xezs válasza szaszlaci (#3257) üzenetére


Xezs
tag

És van sejtésed arról, hogy miért? :)

(#3264) szaszlaci válasza Xezs (#3263) üzenetére


szaszlaci
addikt

Sejtéseim vannak, de hogy mi igaz, nem tudom. Tányér/fej melegedési vagy kopási gondok, fejmotor elhasználódás, fejerősítő chip degradálódása, lemezmotor nagyobb terhelése, stb. Vagy egyszerű tervezett élettartam. Vagy csak szimpla szervezetlenség és elmebaj. Jó lenne egyszer megtudni, mi az igazság.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3265) KBL001 válasza szaszlaci (#3262) üzenetére


KBL001
tag

azt tudom,hogy ahhoz kell. én a hdsentinel miatt kérdeztem. :)

(#3266) Xezs válasza szaszlaci (#3264) üzenetére


Xezs
tag

Na ezzel én is így vagyok :) Kitalálnak mindenféle "újítást" aztán hogy mi van mögötte, azt már nem tudjuk.

(#3267) KBL001 válasza szaszlaci (#3262) üzenetére


KBL001
tag

Megnéztem a sentinel-lel. 6 óra üzemidő alatt 23 parkolás. Azt hiszem nem bántom a wdidle-vel,mert lehet több kárt tennék,mint használnék :)

[ Szerkesztve ]

(#3268) szaszlaci válasza KBL001 (#3267) üzenetére


szaszlaci
addikt

:K

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3269) Lauda válasza thomasvold (#3253) üzenetére


Lauda
félisten

Eleg fura. Az 5 eves blackem talan 3200 koruli loadnal tart. :F Van egy 500 es egy 1000 gb-os es egyik sem parkolgat. Amugy a blacknel 300 ezer a load/unload cycles, nem 600 ezer.

(#3248) Xezs A purple egyaltalan nem parkol. :N

[ Szerkesztve ]

(#3270) szaszlaci válasza Lauda (#3269) üzenetére


szaszlaci
addikt

Már a régi Black-ek közül is némelyik parkolt, az újak közül még valószínűbben elképzelhető.
A Black 600e LUC, 2.5-nél. A 3.5-nél mostanában (?) 300e.
A Purple még nem parkol. Még nem tudunk róla. A Red is így kezdte, mostanra meg...
Szóval stabil és kiszámítható a helyzet. :)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3271) Lauda válasza szaszlaci (#3270) üzenetére


Lauda
félisten

Elhiszem, csak azt irtam le, hogy az en blackjeim nem parkolnak.

A 3.5-es vinyokat neztem ertelemszeruen, nem a mobil blacket.

A purple nem is fog parkolni, mivel megfigyelorendszerekbe keszult es ott nem varhat a rendszer a vinyora, mert lehet epp akkor latszana a betoro arca, szoval ezek mennek ha kell ha nem.

[ Szerkesztve ]

(#3272) thomasvold válasza Lauda (#3269) üzenetére


thomasvold
őstag

Akkor jó Black-ed van. Nem, a Black-nél, legalábbis az enyémnek 600 ezer a LUC, hozzáteszem nekem 2.5-ös van. Van egy 2 TB-os RED-em is, ami már megvan kb. 2 éve és az nem parkol. Ebben a pillanatban nézem és 1673 van benne 2 év után. Szóval semmi nem fehér és fekete.

[ Szerkesztve ]

(#3273) Zolee11


Zolee11
senior tag

Tapasztalataim alapján a 3,5"-os Black-ek nem parkolnak, ne keverjük össze a desktop hdd-t a 2,5"-os notebook hdd-vel, mivel azok valóban parkolnak.
A többi széria esetében (nem szerver hdd-k) közül a green, és blue széria biztos parkol, red és purple esetében (3,5"-os) én nem találkoztam még parkolós példánnyal.
Ha valaki beír parkolási tapasztalatot, mindenképp jelezze, hogy desktop, vagy notebook merevlemezről van-e szó.

no brain, no problem

(#3274) Lauda válasza Zolee11 (#3273) üzenetére


Lauda
félisten

A redek parkolnak en ugy tudom a merevlemezes topikbol.

Purple egyaltalan nem, ez sajat tapasztalat.

(#3275) thomasvold válasza Lauda (#3274) üzenetére


thomasvold
őstag

Az én RED-em (desktop) egyáltalán nem parkol. Több mint 2 éve van meg és nincs benne 1700 parkolás.

(#3276) Zolee11 válasza thomasvold (#3275) üzenetére


Zolee11
senior tag

Az újakra írják, hogy parkolnak, nekem 2015-ös modell a legújabb amivel találkoztam, azok még biztos nem parkolnak.
Érdekes, hogy egy NAS használatra optimalizált HDD esetében ilyen irányba mentek el, ugyanis ha a NAS éppen használaton kívül van, akkor úgyis készenlétbe kapcsol, nem látom értelmét a további energia takarékosságnak. Mi értelme már 8 sec üresjárat után parkoltatni... na mind1.

no brain, no problem

(#3277) VVoid


VVoid
aktív tag

Red desktop-ok, amikkel találkoztam, mindeniknél 5 percre volt állítva a timeout. Ezek szerint parkolnak, csak ritkán, illetve ha lefoglalod őket (pl. HDSentinel ennél gyakrabban ránéz), akkor nem jutnak a timeout végére...

(#3278) thomasvold válasza Zolee11 (#3276) üzenetére


thomasvold
őstag

Az enyém azt hiszem 2013-mas gyártású. Na igen, eléggé érdekes felvetés, én sem látom sok értelmét a RED-ek parkoltatásának, pláne ha NAS-ban van. Nekem asztali rendszerben dolgozik backup merevlemezként.

(#3279) Benőke


Benőke
őstag

Nyilván valóan élettartam csökkentés volt a cél.
Energiahatékonyságban olyan minimálisan keveset számít...
Ha egy perc alatt 2-3-4-6x parkol használat alatt az energiahatékonysága is erősen kérdéses...
Ha 5 perc használat után parkolna a topic sem létezne...
5 perc használat alatt akár 20-30 parkoláson is túl van már...

(#3280) kory24


kory24
őstag

Sziasztok!

Ha a gépben csak egy SSD és egy WD Caviar green van akkoris le kell húzni az SSD-t milőtt állítanám az IDLe 3 időt?

Illetve ha véletlen úgy állítottam, hogy BIOS-ban nem tettem át az AHCI módot Nativ IDE-re az baj?:)

(#3281) szaszlaci válasza kory24 (#3280) üzenetére


szaszlaci
addikt

Valószínűleg nem történik semmi baj, de erősen javasolt átállítani (ha lehet) és lehúzni minden mást. Miért, gondot okoz?

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3282) kory24 válasza szaszlaci (#3281) üzenetére


kory24
őstag

Nem okozott gondot, csak nem akartam szétszedni gépház megint :) (de megtettem)

Átállítottam 300másodpercre a fejparkolást a disabled helyett.
Több helyen is olvastam disabled nem ajánlott....

Használtan vettem WD Caviar Green (WD10EARX)

müködési idő: 12.159 óra (506nap)
fejparkolások száma: 145.931

100/100 ír HDS és több mint 1000nap hátralevő idő.

Ez így jó/megbízható állapot igaz?

1 napja van nálam a winyó, azóta a parkolások száma nem nőtt, igaz eddig disableden volt, ma reggel állítottam át 300s-re. (bár torrentre van használva az a winyó úgyhogy elvileg mindig van mozgás 5percen belül)

(#3283) szaszlaci válasza kory24 (#3282) üzenetére


szaszlaci
addikt

Ha ennyiszer parkolt ennyi idő alatt, az elég jónak számít. Jó lenne tudni, hogy disabled mellett szedte-e össze a 146 ezret, mert akkor nem volt jó ötlet állítani rajta, hiszen parkolt menet közben; gondolom nem volt ennyiszer leállítva.
300-al kell megnézni, hogyan változik pár nap alatt. Nagyon ne növekedjen. Aktív torrent alatt a valóban elmozdul a fej, parkolás hiányában is rendben van.
Illetve az 1. hsz. elolvasását javaslom.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3284) kory24 válasza szaszlaci (#3283) üzenetére


kory24
őstag

Mikor hozzám került megnéztem először a /r kapcsolóval és 12,8 másodpercre volt állítva.

Amúgy a 300as beállítással se nőtt még egyet se a parkolások száma 17óra alatt.

Köszi infókat! :R

(#3285) kory24 válasza kory24 (#3284) üzenetére


kory24
őstag

Amikor hozzám került első nap disabled-re tettem, látszik is nem nőtt az érték.

Majd át tettem 300-ra.

Azóta napi 2, illetve 7el nőtt.

Így jó lesz? :)

Nem veszek észre semmi rendellenességet, semmi kattogó vagy más hangot.

(#3286) Zolee11 válasza kory24 (#3285) üzenetére


Zolee11
senior tag

Szia!

Ha a disabled beállítás alatt nem parkol folyamatosan a fej, akkor ott is maradhat(ott volna), de bőven jó a 300-as érték is, a napi pár parkolás, nem fogja megfeküdni a gyomrát.

no brain, no problem

(#3287) szaszlaci válasza kory24 (#3285) üzenetére


szaszlaci
addikt

Igen, ez így jónak tűnik.
És a disabled alapvetően valóban nem jó beállítás, azt csak akkor, ha nincs más lehetőség.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3288) ny.janos


ny.janos
tag

Sziasztok!

2 érintett WD lemezem (WD20EARS-00MVWB0 és WD20EZRX-00DC0B0) is van. HDS 2014.04.24-e óta fut a gépen, a parkolások száma a két lemezen 2016.02.18-án 169.955 és 97.980 volt. Akkor találtam rá erre a topikra, s állítottam be HDS-ben a lemezek leállításának akadályozása opciót. Ezt megelőzően csapkodott egyik lemez biztosan, azóta ilyet nem tapasztalok szerencsére. A leállítás akadályozásáig lemezenként átlagosan 140 illetve 112 parkolás történt naponta, azóta átlag ~3,5 mindkét lemez esetén. Ezzel az értékkel számolva a 300.000 határt 2100 után érnék el a meghajtók, s lássuk be, addig úgysem húzza egyik lemez sem, de ami rosszabb, hogy én sem. :)

A lemezek igencsak tele vannak írva adattal, így a firmware módosításával eltöltenék egy egész napot a 2 lemez esetén (3-3,5 TB-nyi adat áthelyezéssel számolva, ha mindkét lemezt üressé szeretném tenni, mielőtt a firmware-hez nyúlok).

Van a fenti információk tükrében bármi gyakorlati jelentősége a wdidle3-al a firmware-ben turkálnom?

[ Szerkesztve ]

(#3289) szaszlaci válasza ny.janos (#3288) üzenetére


szaszlaci
addikt

Nem egészen világos a helyzet. Lemez leállítása akadályozását írsz. Feltételezem, itt a parkolásra gondolsz, mert van lemez leállás is, rossz esetben gyakorta. Ha parkolás, mivel akadályozod, programmal?

És akkor most akarnád wdidle-lel módosítani? Ahhoz nem kell, hogy üres legyen a lemez, csak mivel minden ilyen művelet, ez is okozhat meghibásodást – elenyészően kis arányban, még sose hallottam ilyet – ezért jó, ha van az adatokról mentés. Ami egyébként is kellene, hisz bármikor tönkremehetnek, minden látható előjel nélkül.
Amit javaslok, az az 1. hozzászólás elolvasása, ott szó van a (részben) sikeres módosítás utáni állapotokról is.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3290) ny.janos válasza szaszlaci (#3289) üzenetére


ny.janos
tag

Köszi a választ.
Az 1. hozzászólást elolvastam, de sem abból, sem a fórumban máshol írtakból nem derül ki számomra egyértelműen, hogy HDS - Beállítások - Lemez figyelés - Lemezek leállításának akadályozása milyen hátrányt jelent a wdidle-el történő firmware módosításhoz képest. Ha ezt nem ajánlatos használni, akkor miért nem, milyen hátránya van ennek?
A firmware módosítástól (a lehetséges adatvesztésen túl) az egzakt biztos megoldás (kísérletezgessek, míg nem tűnik jónak - nekem laikusként a jelen megoldás is annak tűnik) tart vissza.

(#3291) szaszlaci válasza ny.janos (#3290) üzenetére


szaszlaci
addikt

A "Lemez leállásának akadályozása" opció elvileg nem a tányér megállását tiltja – mint azt a nevéből lehetne gondolni –, hanem a HDD saját energiagazdálkodási dolgait próbálja tiltani, tehát a parkolást is. Vagyis ha nálad azóta nem növekszik az érték, akkor ez a jó eset és működik rendesen. Hátránya annyi, hogy ugye futnia kell a programnak, míg firmwareben tiltani sokkal elegánsabb és mindig működő megoldás.
Más kérdés, hogy a wdidle kísérletezgetési metódusa meg már pont nem épp elegáns.
Másik baj az oprendszer alól való trükközésnek, hogy tudtommal az csak állandóan lekérdez valamit, hogy ébren tartsa a lemezt, épp ezért a fej maradhat mozdulatlan egészen addig, amíg nincs valami adatforgalom a tányér felől, ami okozhat túlmelegedést.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3292) Wasquez


Wasquez
senior tag

Tegnap vettem egy 2T blue wd lemezt 3 óra 70 parkolás, ezzel kell valamit kezdeni szerintetek? Ez 23.3/óra
Az 500-as blue wd 1,2-t parkol óránként.

PC

(#3293) szaszlaci válasza Wasquez (#3292) üzenetére


szaszlaci
addikt

Használd egy -- két hétig, ez még olyan kevés üzem, hogy lehetnek a kikapcsolások is. Függ a használattól is, ha úgy mondjuk két év alatt összeszedi a 300 ezret, akkor az elég sok azért, érdemes lenne kezdeni vele valamit.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3294) Wasquez válasza szaszlaci (#3293) üzenetére


Wasquez
senior tag

5 évre számolva 1000000, de kiolvastam mindkettőt, a régi disabled, az új 8sec. Megcsináltam a 300s beállítást. Azt viszont nem tudom, hogy a disabled, meg nem túlzás azért? Ha tényleg nincs sokáig használva, akkor nyugodtan mehetne a parkolóba, nem melegítené a tekercset feleslegesen!?

PC

(#3295) szaszlaci válasza Wasquez (#3294) üzenetére


szaszlaci
addikt

Az, hogy mi van beállítva ill. mit állítasz be, még nem minden, mert egyáltalán nem biztos, hogy azt csinálja. Ellenőrizni kell -> 1. hsz.
Ha nincs adatlekérés és disabled, a fejmotor mágnesét ugyan nem fogja melegíteni, a fejet és a sávot viszont igen, ami nem feltétlenül jó dolog.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3296) Wasquez válasza szaszlaci (#3295) üzenetére


Wasquez
senior tag

Miért melegíti a fejet és a sávot? Rzt nem értem?
Most 12ó 86 parkolás, ez így jónak tűnik.

PC

(#3297) szaszlaci válasza Wasquez (#3296) üzenetére


szaszlaci
addikt

Közel van a fej, ilyenkor az áramló levegő már nem hűt, hanem súrlódik és melegíti a fejet és a sávot. Főleg az utóbbin lévő bevonat épségét veszélyeztetheti.
Pár hétig használd, ez nem mérvadó.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3298) Wasquez válasza szaszlaci (#3297) üzenetére


Wasquez
senior tag

Ok,de azért a lemez alumíniumból van, ez a levegő surlódásából adódó hőt pillanatok alatt szétteríti, nem gondolnám, hogy jelentősen fel tudná melegíteni a lemez sávot. Egyébként disabled esetén a fej csak lődörög a lemez felett,ert ha nem, akkor a fej motor tartja pozícióban. Így az melegszik,nem?

PC

(#3299) szaszlaci válasza Wasquez (#3298) üzenetére


szaszlaci
addikt

Az üveglemezeseknél kicsit rosszabb volt a hőelvezetés, azok még érzékenyebbek voltak erre. A fej nem lődörög, tartja a motor, azonban a fogyasztása és melegedése tudomásom szerint nem számottevő sehonnét nézve sem.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3300) Wasquez válasza szaszlaci (#3299) üzenetére


Wasquez
senior tag

Lehet, hogy azon is érdemes volna bekapcsolni 300-as értéken, amin most disabled? A 3,5-ös lemezekben van amúgy G shock védelem, mert ha nincs, akkor azért ez a parkolás biztonsági szempontból jó megoldás, ha netán baleset érné a gépet, vagy a külső házat.

PC

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.