Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Pukkancs


Pukkancs
tag

Hova fogod felszerelni vagy minek a fogyasztását akarod vele mérni?

(#2) KrAt válasza Pukkancs (#1) üzenetére


KrAt
veterán

Majd kap egy szép dobozkát (műanyag vagy fém, amit találok itthon :) ) meg kapcsolókat, biztit, azt megy a gép elé majd teljesítményt mérni :)

(#3) biker


biker
nagyúr

mármint úgy érted, látszólagos teljesítmény mérőnek látszó tárgyat készítesz?

Váltóáramon P = U * I * cos fi

tehát 1: soha nem lesz 750W mérésre alkalmas műszered 3A műszerrel, 230V névleges 236V tényleges feszültség esetén max 708VA-t fogsz mérni (tehát nem W, VA)
2: ha egy átlagos 0,9 - 0,95-ös fogyasztót nézünk cos fi esetén, akkor 640-650W fogyasztást mérhetsz 3A esetén.

csak hogy ha mérünk, akkor mérjünk

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4) #64791808


#64791808
törölt tag

A címből azt hittem, hogy új superpi-t faragsz :) Kicsit függőség? :W

(#5) KrAt válasza biker (#3) üzenetére


KrAt
veterán

Nem mintha kötözködni akarnék, de nemtudom, figyelted-e ezt a jelet az elején: ~.. Ez azt jelenti, hogy körülbelül, mivel eléggé fáradt voltam, ezért a 3A-t megszoroztam 250-el (nem kell számolni, hogy mennyi is a 228.2V ami nálunk van hálózati fesz x 3 x cosfi) ezért gondoltam megengedem magamnak, hogy ne 4 tizedesjegy pontosan írjam le, hogy mennyit fogok mérni, mert a gép úgyse eszik 300W-nál többet nekem perpill :)

De azért peace :)

(#6) KrAt válasza #64791808 (#4) üzenetére


KrAt
veterán

Jaa nem, programozáshoz ennyire nem is értek, meg nem is szeretem, megmondom őszintén :)

(#7) biker válasza KrAt (#5) üzenetére


biker
nagyúr

nem kötekedésképp, de 100W pontossággal mérni 700W-nál, akkor inkább csak add össze az összes teljesítményt, és szorozd be 0,7-el, és kész (0,7 = teljesítmény együttható, egyidejűségi szorzó)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#8) KrAt válasza biker (#7) üzenetére


KrAt
veterán

Végképp nem értelek.. Ha veszek egy 2A méréshatárút, akkor teljesen valószínű, hogy 0.1A-enként van skálázva. Ami akárhogy számolom, 20W környékén van.. És mivel analóg, ezért a köztes értékeket is jól lehet majd látni. Vagy én vagyok ennyire hülye?

(#9) biker válasza KrAt (#8) üzenetére


biker
nagyúr

azt látom, hogy nem értesz :(

te írtad: veszel egy 3A műszert, és átrajzolod a skálát 3A = 750W (mert valamiért 250V-al számolsz)
azonban itt két hiba van:
1: 230V-nál 3A cos fi = 1 esetén ez 690W
2: cos fi vasalónál lehet 1, egy átlagos háztartási cucc, főleg PC esetén jó ha 0,9, így az érték 621W

nem az a lényeg, hogy egy osztás hány watt, hanem amiből kiindulsz, az durván téves.

nem mellesleg a mutatott A mérő nem lineáris skálájú, így érdekes lesz beskálázni.
így analógnak analóg, de logaritmikus a skálája
nézd csak meg jól azt a skálát, 1A alatt nem is értékelhető.
Lineáris A mérő jobb, de mint látod, nem sokkal, mert ha a táp ingadozhat szabvány szerint 207-244V közt (hivatalosan -10% +6% elfogadott), akkor 3A esetén mérhetsz cos fi = 1 esetén 621W tól 732W közt akármit
cosfi 0,9 esetén 559W tól 659W ig akármit
Mivel méréskor nem ismered a feszültséget sem és a cos fi értékét sem, így gyakorlatilag 550W és 730W közt bármi lehet a valós érték, és ez ha jól megnézed, nem négy tizedes kerekítési hiba.
elvileg 0,9 cos fi alatti érték nem volna szabad legyen, ezért számolok ennyivel

egy valós teljesítmény mérőbe pont ezért belsőleg feszmérő és ampermérő kereszttekercses kivitelben kerül, hogy valóban a látszólagos teljesítményt mutassa, de ez még mindig VA nem pedig W.
W mérésre speciális műszer kell, ált., ma már digitálisban vannak ilyenek, amik cos fi-t is mérnek

én nem mondanék ilyet, hogy hülye lennél, mert nem hülyézek le senkit azért, ha valamihez nem ért, csak akkor, ha ennek ellenére is úgy véli, márpedig az a jó, amit ő ír.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#10) KrAt válasza biker (#9) üzenetére


KrAt
veterán

Jézus...

Szóval amin fennakadtál: írtam, hogy VESZEK EGY MÁSIK AMPERMÉRŐT aminek 2 vagy 3 A lesz a méréshatára, az lineáris lesz, szóval kilőve..

A másik amit írtam: TEGNAP ESTE MÁR FÁRADT VOLTAM, AZÉRT NEM SZÁMOLTAM KI A VALÓS ÉRTÉKET, AZÉRT ÍRTAM ODA A ~ JELET, MERT A 750W KÖZELTŐ ÉRTÉK, MERT 250-EL SZÁMOLTAM AZ EGYSZERŰSÉG VÉGETT!!!!! Nem azért, mert hülye vagyok, hanem azért, mert a 3x250 kicsit egyszerűbb matematika művelet mint a 3 x 228,2 x cos fi.. ÉRTED???? Ha majd a skálát szerkesztem meg, nyilvánvalóan miliméter pontosan és tizedespontosan fogom kiszámolni. A feszingadozás minimális..

Majd amikor kész lesz, akkor nyilván pontosan le fogom írni, de mivel ez egy egészen prototípus (mint láthatod a képen, csak a próba és unalom miatt csináltam) ezért engedtem meg magamnak a hanyagságot.. De ha továbbra is zavarja a szemed / kötözködni akarsz, egészen nyugodtan kitörlöm az írást a picsába, és rögtön nem lesz gond vele...

Elhiszem, hogy értesz hozzá, egy szóval se vitatom, csak utálom, mikor valaki nem olvas, csak kötözködik...

(#11) biker válasza KrAt (#10) üzenetére


biker
nagyúr

örülök, hogy szerinted ez így helyes, te írásod, legyen akkor helyes.

én nem szánnék egy percet sem olyan mérésre, ami +- 15% pontosságú
nem csak a 250V és 750W a problémám, világosan leírtam mindent.

de ha te csak a basztatást látod belőle, akkor sajnálom.

azt mérsz, amit akarsz, és azt rajzolsz, amit akarsz
ha kis törpöket mutat, és 3,4 törpapa lesz az érték, akkor annyi.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#12) KrAt válasza biker (#11) üzenetére


KrAt
veterán

Értem én, h mit mondasz, de nem értem, h mi a hiba.. A mérő csak a gépet fogja mérni. Megmérem a cos fi-t, a feszültség mindig adott (minimálisan ingadozik csak) akkor elmondod, miért lenne pontatlan a mérő? :)

(#13) Thunderzolee

hihi.. én meg átmegyek a Conradba, és nézek egy wattmérőt mindkettőtöknek. Bikernek egy digitálist, Neked meg egy retrot. ;)
Bár ilyen régi típusút lehet nem kapok. :U

Télleg, alaplapot nem tudsz összerakni?
Hobbiból.. :)

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#14) KrAt válasza Thunderzolee (#13) üzenetére


KrAt
veterán

Conradba én is megyek nemsoká' mert ampermérőt veszek a projekthez :) És direkt nem veszek digitálisat, mert az kevésbbé' poén :)

Áhh, amikor unatkozom, mindig hekkelek valamit :)

(#15) Rive válasza biker (#11) üzenetére


Rive
veterán

én nem szánnék egy percet sem olyan mérésre, ami +- 15% pontosságú
Szerinted pl. egy olyan villogós szintmérőnek, ami a hifi elején szok' lenni, mégis mennyi a 'pontossága'?

Ez a projekt nem arról szól, hogy a cucc 215 vagy 215.6 wattot eszik. Ez arról szól - ha jól látom - hogy egy v. két mutatós műszer egész jól mutathat a PöCe elején.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#16) KrAt válasza Rive (#15) üzenetére


KrAt
veterán

Pontosan :) Hobbi az egész, nem kell, hogy miliwattra pontosan mutassa az értéket, de úgy érzem, pár watt közelítéssel meg tudom csinálni :R

Köszi :)

(#17) biker válasza Rive (#15) üzenetére


biker
nagyúr

ha már veszed a fáradságot, és válaszolsz korábbi bejegyzésemre, legalább olvasnád el, mielőtt írsz.
550 v 650W nem egyenlő az általad említett 215 vagy 215.6W-al, nálam k...ra nem egyenlő.

a villogós szintmérő meg decibel pontos, mert olyan meghajtó IC-vel van szerelve, ami pontosan bemenő jel 775 (újabban tán 650mV) esetén a 0db led világít (nálam flurescens csőhöz van gyártva, HA12019 IC-vel, -20 +6 db logaritmikus skála), esetleg LM3914/3915 IC
volthoz hiába is méred, mert 1: log, nem lin, 2: decibel skála

a műszer jól mutat az elején, de én érték helyett vennék oda egy kiv. jelző számlapot, 1/2-ig zöld, 3/4 ig sárga, a felett piros, és még lehet is vigyorogni, mennyire jól mutat, mikor játék közben pirosban van a mutató.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#18) Rive válasza biker (#17) üzenetére


Rive
veterán

Ma már ne egyél több ErősPistát :( :K

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#19) biker válasza Rive (#18) üzenetére


biker
nagyúr

előbb gondolkozz, utána ha írsz, akkor nem jársz így.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#20) KrAt válasza biker (#19) üzenetére


KrAt
veterán

Végre szeretném tisztázni a helyzetet:

A teljesítmény képlet ugye így néz ki: P = U * I * cos fi

A U szinte stabil, minimálisan változik, szóval adott
A cos fi megint szinte stabil, mivel 1 gépen lesz csak és kizárólag használva. Azt meg ki fogom tudni mérni..
Akkor ha a 2 dolog szinte állandó, miért is nem lesz jó a műszer? Nyilván nem lesz tizedwatt pontos, de miért is mondod, h egyáltalán nem lesz az, ha az egyenlet másik két tényezője szinte állandó?

(#21) biker válasza KrAt (#20) üzenetére


biker
nagyúr

csak egy a hiba, ami kettő:

- az U marhára nem fix. dolgoztam nem egy cégnél, ahol regiszteres mérők mérték az állandó értékeket, és bizony tud ingadozni, akár egy nyári kánikulai napon vagy télen fűtési szezonban elmehet 220V alá is a fesz, éjjel, mikor nincs fogyasztás, akkor meg felmehet 240V fölé is. nem baszogatásból írtam, de ez nem 4 tizedes hiba, mint te írtad, és nem is egy tizedes hiba, mint Rive írta

- a cosfi a PC tápodon akkor közel állandó, ha aktív PFC táp, bár akkor is ingadozhat, de max +- 0.01-et, ami max +- 5W 500W-on. ha nem aktív PFC-s a táp, akkor biza teljesen elmászhat akár +- 0,1-et is a cosfi

------

ha már ennyire benne vagy, akkor célszerűbb lenne egy kis elektronikát elé, és mindjárt korrektebb lenne:

fesz-t leosztod 0-10V közti értékre, fesz osztó legyen olyan, hogy 250V-on 10V, és legyen lineáris

Áramot megsöntölöd, hogy a söntön 3A esetén essen 1V (5W-os ellenállás kell minimum!!!)

A két jelet egy összegző erősítőre beviszed, és kész kb 500Ft-ból a feszültséggel kompenzált mérő :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22) Thunderzolee

Wazz, hagyjátok már abba... :O

Mondjuk ez a ledes izé ez bejövős... heheheeehhh.. :DD
retro kivezérlésjelzők,
retro számítási mód,
retro forrasztópáka,
retro ribizlisor (ledek),
már csak egy retro Cadillac hiányzik, és titta America! :C

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#23) #64791808 válasza Thunderzolee (#22) üzenetére


#64791808
törölt tag

Az utasítóképességed azért odaver nem kicsit. Nézd meg, abbahagyták!

Nyihihi :C

(#24) KrAt válasza #64791808 (#23) üzenetére


KrAt
veterán

Már korábban átmentünk rendes beszélgetésbe :)

(#25) Thunderzolee

Tényleg, honnét e régi műszerek?
Csernobilban jártál? :D ;)

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#26) biker válasza Thunderzolee (#25) üzenetére


biker
nagyúr

miért lenne régi? mai napig hivatalos műszer és sokszor messze pontosabb az analóg műszer.

egy jó 0,1%-os laborműszer 5-6 számjegyű Ft-ért lehet a tied.
egy ilyen 1,55-os kb 500-1000Ft ma boltban, újonnan.

egy 5.000Ft-os multiméter jó, ha 5-8%-os pontosságú, és ez méréshatártól függ, míg analógnál nem függ a méréshatártól.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.