Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [kraftxld:] A birs

Hozzászólások

(#1) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Nyitó hsz.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2) szipipeti


szipipeti
csendes tag

A pálinkafőzés törvénye így kezdődik:
1.§. Amiből lekvárt lehet főzni, abból pálinkát is...
... :C

(#3) UnA válasza kraftxld (#1) üzenetére


UnA
Korrektor

De miért nem birsalmasajt?

(#4) kraftxld válasza UnA (#3) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Mert abból már halálra ettem magam, de lesz még sztem belőle mert kimaradt némi gyümölcs plusz egy volt kollegának is ígértem sajtot. :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#5) UnA válasza kraftxld (#4) üzenetére


UnA
Korrektor

Akkor jó :K

Mondjuk én pálinkát sohasem főznék, de ez legyen az én problémám...

(#6) ncc1701 válasza UnA (#3) üzenetére


ncc1701
veterán

Mert nem pocsékolja az alapanyagot, és nagyon bölcsen pálinkát csinál belőle. :)

(#7) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

1 Liter jöhet ide is. ;]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#8) kraftxld válasza Klaus Duran (#7) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ugorj át szeptember elejétől és lehet kóstolni :)

Most reggel bekevertem a cukrot meg az élesztőt, ezután hagyom a természet erőit dolgozni a nemes ügy érdekében :D

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9) #90088192 válasza kraftxld (#8) üzenetére


#90088192
törölt tag

Remélem gyümölcs cukor :K

(#10) Fred23


Fred23
nagyúr

A pektinbontó mennyire fontos? Mintha nagyapám kihagyta volna, és úgy is sikeres volt az átalakulás. Ízben számít talán többet?

(#11) kraftxld válasza #90088192 (#9) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Sima kristálycukor, hogy több kajája legyen az élesztőnek, ennyire nem gondoljuk túl a dolgot, hogy gyümölcscukrot rakjak bele :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#12) kraftxld válasza Fred23 (#10) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Passz, most csinálom először, lehet lesz még egy adag birsalma azt lehet kipróbálom pektinbontó nélkül.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#13) Medocsabi


Medocsabi
addikt

Papámék még mikor aktív volt, nem ilyen szotyi mint most, 2 mázsa(!!!!!!!!!!!!) birset daráltak le hogy lefőzzzék, csak sajnos már igencsak pityókázva, mert lefedték teljesen. Így pár nap múlva lett 2 mázsa ecet.... :D A szívem szakadt aznap meg. :O (azóta a telken már egy "szakértő" kisöreg sem él már :( )
fogyaszd egészséggel, nekem a birs után a szeder és az alma a kedvencem.

[ Szerkesztve ]

(#14) kraftxld válasza Medocsabi (#13) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Az nem jó, szerencsére egyedül voltam, csak pár sör csúszott le munka közben :)
Ma már szépen beindult az erjedés a kotyogó teszi a dolgát.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#15) fila


fila
senior tag

Ugye nem csak 10 liter vizet raktál bele, hanem felöntötted amíg láthatóvá válik a víz a birsalma tetején?

Egyébként gratula, én nem daráltam volna le ennyit konyhai darálóval az biztos :)

[ Szerkesztve ]

5% kedvezmény kód minden rendelésre. iherb.com: ZCD546

(#16) kraftxld válasza fila (#15) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Kevesebbet raktam bele, ha felöntöm teljesen akkor erjedéskor kifut.
A konyhai daráló meg elég ipari cucc, vitte rendesen a birsalmát.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#17) fila válasza kraftxld (#16) üzenetére


fila
senior tag

Ha nem öntöd fel rendesen megromlik :K

Nem vagyok szakértő, csak kétszer csináltam birsből páleszt, de almánál, birsnél pláne alap, hogy rendesen fel kell önteni vizzel.

5% kedvezmény kód minden rendelésre. iherb.com: ZCD546

(#18) Mike88 válasza fila (#17) üzenetére


Mike88
senior tag

Nem romlik meg, ha nem jut oxigén a cefrébe, s ha kotyogóval cefrézel, és óvatosan nyomkodod le főerjedés közben, akkor nem jut oxigén a cefrébe, mert hát CO képződés van és az azt kiszorítja, a kotyogó meg mint egy szelep, úgy működik (mert hogy az), felesleget kiengedi, de be nem enged. Valami egyéb hiba történt, hordó rosszul zárt, (vagy le se zártátok), esetleg "bundát" nem nyomkodtátok le (van ami "nem keveri magát", ez cefre sűrűségétől függ), avagy szabadban cefréztetek, napnak ki volt téve, optimálistól messze volt a hőmérséklet, nagy hőingadozásnak lett kitéve, stb. ezer oka lehet.
A hordóban mindig hagyni kell egy kis helyet, máskülönben képes kifutni, s képes felfeszíteni bármilyen tetőt vagy akár szétfeszíteni hordót. Erősen habzó cefréknél (a birs pont nem ilyen, de ilyen a szilva, cseresznye, meggy, bodza stb.) a többihez képest valamivel több "helyet" kell hagyni.

Fred23 a pektinbontónak az a szerepe, hogy a rostokat szétrobbantja (elfolyósít), ezáltal a cukor jobban "feltárul". Az erjedést segíti, a kihozatalon is javíthat. Bármilyen gyümölcsnél alkalmazható, rosszat tenni nem lehet vele, de különösen ajánlott keményebb gyümölcsöknél, alma, körte, birs. Nagyapáink azért nem raktak bele, mert nem volt akkor elterjedt. Hidd el, az öregek amit műveltek pálinka címszó alatt házi körülmények között, az a legkevésbé sem követendő példa az esetek 99%-ban! Nagyon sokaknál a pálinka igazából egyet jelent egy pálinkahibával, csak nem tudnak róla. Nem törvényszerű nyilván, de megfigyelhető az, hogy a fiatalok nyitottabbak, az idősebbek keresik az általuk megszokott hibát a pálinkákban, s ha az nincs meg, akkor "üresnek" érzik. (elég sok pálinkát kell velük meginni, köztük a sajátjukat is, hogy ezt megfigyeld, mi az ízlésük szerint megfelelő, s hogy tudj némileg általánosítani) :D Ahogy megfigyelhető az is, hogy az idősebb korosztálynak sokkal jobban ízlenek, a kissé utópárlatos, "testesebb" pálinkák, ez utóbbi kicsit ízlés kérdése is, van az a pont, ahol már súlyos hiba, van az a pont, aminél még ízlés kérdése.

A technika fejlődött a borászatban, a cefrekészítés pedig a borászati alapokra épül, nem ördögtől való dolgok ezek! Soha nem gondolnak, gondoltok az orosz befolyásra, hogy azok mekkora kárt tettek nálunk az alkoholos italok terén. Igyekeztünk egy elképesztően nagy piacot kiszolgálni és fura igényeket, így alakult ki a mérhetetlenül erős pálinka, amit agyon toltak az öregek cukorral (8-15%), hogy minél több legyen a kihozatal, s lekaparja a hátad a seggedig, így lettek agyoncukrozva boraink is, hogy minél erősebb és több bor készüljön stb... Némi szőlő, víz, cukor, othello vagy csete, mert mindkettő jól színez, s kész is a "vörösbor" a vörösöknek! Csak mi is ennek fogyasztójává váltunk, ill. én nem, szüleim, nagyszüleim.

Nincs gond egy nagyobb helyiségben a CO képződés miatt, "egy szem" 60L-es hordó nem okozhat problémát. Naponta egyszer kiszellőztetni, azt' annyi.

(#19) hmatyas válasza kraftxld (#1) üzenetére


hmatyas
tag

Milyen lett az eredmény?

(#20) kraftxld válasza hmatyas (#19) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Szépen megerjedt, a garázsban várja, hogy 2 hét mulva felvegye az egyik ismerős és lefőzze.
Sajna egy jó ideig nem tudom megkóstolni majd, mert júni 9-én indulok a kiccsaláddal Mo-ra, és aug 25-én érünk vissza. A kedves ismerős sajnos szeret kóstolgani, remélem marad az anyagból mire visszaérünk :DDD

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#21) kraftxld válasza kraftxld (#20) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Nah, lettek technológiai problémák, végül kb 1 liter pálinka lett belőle
Túl korán vittem ki a garázsba (khhm.. kedves feleség itt idegeskedett, hogy lemérgez minket a szénmonoxid :W ) aztán az erjedés nem fejeződött be a hideg miatt.
Jövőre okosabban csinálom, de remélem a cucc jó lesz ami ebből kifőtt :D

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#22) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Anyámnak van birskörte fája! Nagyonnagy és nagyonöreg, extrém terméseket hoz, ilyen 2-300 liter cefre. Nem vicc. :Y

Lefőzetem, jó kis karcos pálesz lesz belőle. Még a kis "pöttyök" vagy mik is kimutathatóak. :C

mod: 1 liter?????? :Y Hát micsináltatok vele? Nálatok nincs valami hivatalos főző hely? :F

Nekem most a 100 liter birskörtéből lejött 10.5 liter pálesz. pszzt... :DD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23) kraftxld válasza Vladi (#22) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ott rontottam el, hogy kivittem a garázsba és mivel arrafelé hidegebb van, megállt az erjedés.
Vagy túl jó lett és a cimbora megtartja a nagyját :D
Nincs nagyon hivatalos főzési lehetőség, egy srác nyitott nemrég egy gin főzdét, vele akarok majd jobban összecimbizni és esetleg nála lefőzni legközelebb.
Gyümölcs lesz jövőre is és majd okosabban csinálom :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#24) Mike88 válasza kraftxld (#23) üzenetére


Mike88
senior tag

Vegyél egy főzőt és tanuld ki, nálatok is szabad az otthonfőzés, nem?
Nem lett volna szabad lefőzni, újra kellett volna indítani az erjedést. Élesztő+élesztőtápanyag. Tápanyagnak pl. Uvaferm uvavital és élesztőnek uvaferm 228.

Vladi! Ha karcos, akkor mindenképpen főzési hiba történt, de jó eséllyel erjedési hiba is! Ami karcos az semmiképp sem nevezhető jónak! Egy pálinka nem karcos!

(#25) kraftxld válasza Mike88 (#24) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Jaja, lehet itthon főzni gond nélkül. Már kifutottam az időből, jövőre ügyesebb leszek :)
Majd megpróbálom még banánnal, a helyi Tesco-ban szokott lenni egész banános doboz túlérett cucc (tizenpár kiló) 2000Ft-nyi dollárért, azt még darálgatni meg magozni se kell :DDD
Veszek belőle 5 dobozzal és hajrá.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#26) Klaus Duran válasza kraftxld (#21) üzenetére


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

:O
Jövőre az asszonyt is cseréld. ;]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#27) mephi666


mephi666
nagyúr

...életem legjobb pálinkája birs volt :) nagyon szeretem a zamatát... kár, hogy nem sikerült igazán jól a művelet

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#28) Vladi válasza kraftxld (#23) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Azt azért nézd meg, hogy a gin főzés technológiája olyan -é mint a pálinkáé. Gyanús. :F
Én is azt mondom, vegyél főzőt. co és co2-re valamint metilalkoholra kell csak figyelned.

Nálatok legális az otthonfőzés?

Mike88:

Eljössz, megkóstolod és megmondod karcos -e, vagy máshogy mondanád. :P
Mindig hivatalos főzőbe viszem, ugyan oda, mindig jól csinálják. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#29) kraftxld válasza Vladi (#28) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Jelentem a 8 hetes Mo-i nyaralás alatt kóstoltam pár birspálinkát. Nagy része szar, de 1-2 házi az elég jó volt, nekem a boltiakból (10e alatti kategiória) a Zsindelyes jött be a legjobban, hoztam is egy üveggel.

Tegnap a cimbora elhozta a lepárolt cuccot, 7 deci körül lett :Y

Az üzem minőségi védjegye :DDD Valszeg jövőre máshol főzetek.

Következőleg 2 adaggal csinálok, az egyik ugyanilyen technológiával, a másikat meg előfőzöm.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#30) DeFranco válasza kraftxld (#29) üzenetére


DeFranco
nagyúr

hungarian tequila, mi a probléma? :DDD

pauklinka.

(#31) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Update:
Márciusban volt szilvaproject és egy magyar sráccal vettünk felesben egy főzőt :) Még erjed a szilva, úgyhogy hamarosan teszt!
A tervek szerint ilyenkor már Mo-on ittam volna a birspálinkákat, de a nemzetközi helyzet fokozódása miatt csúszik.
De!

Ezért az idei birs project se marad el, remélem több sikerrel.
A multkori 3 fáról ismét elhozták a gyümölcsöt, találtam egy nagyon jó fát az egyik iskola udvarán, onnan ma bicaj + hátizsák kombóval elhoztam úgy 10 kanyarban az almákat.
Meg egy másik barátunktól is kaptam egy kicsit. Van még a 2 fa amit meg akarok nézni, és onnan is elhozni a gyümölcsöt, jövő hétvégén meg feldolgozozás!

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#32) Vladi válasza kraftxld (#31) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ez birsalma?

Mostmár gondolkodom, hogy csinálok birskörtéből egy normálisan előállított kanyart.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33) kraftxld válasza Vladi (#32) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Szerintem van belőle mindkettő mert különböző fákról van.
A garázsban hasítani lehet a birs szagot, nagyon szeretem. Raktam a szobába is egy dobozzal, sima illatosítónak :)

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#34) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Grrr.. a cimborám nem vette fel a telefont a hétvégén, pedig pénteken azt ígérte, hogy jön segíteni :(
A feleséggel csináltunk meg 60 kilót, a héten lehet egy napot betegszabira kéne menni és befejezni :DDD

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#35) kraftxld válasza kraftxld (#34) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Elkészült a cefre, egy hordó lett nyersen, darálva, pektinbontózva.
Két hordóval meg előfőzve, ebbe nem raktam pektinbontót. Mindegyikbe került kb 2.5 kiló cukor, 16g fajtaélesztő, már kotyognak ezerrel :) A hőmérséklet sajna nem az ideális, de még nem küldtem ki velük a garázsba.

Majd próbálok keresni nekik egy helyet ahol állandó 20-22 fok van.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [kraftxld:] A birs
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.