Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Melyiket nem érted közülük?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#2) buherton


buherton
őstag

Tipikus clickbait videó. Az ilyenek miatt nem nagyon youtube-ozok csak célirányosan. Egy része a szél miatt van a másik része illúzió. Nincs ebben semmi kunszt.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#3) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

A gátnál a víz a felfelé szálló meleg levegő miatt van.

A többi vizuális csalódás

az a vicc hogy 1 hónapos videó 10milliós kattintásnál tart..az úgy nagyjából 10 millió forint bevétel

úgy hogy a valós tény 1-2 másodperces bevágás, a többi minden honnan filmből való össze vissza vágás..

Ennyire semmi munkával ennyi pénzt keresni... :C

(#4) bkercso válasza angyalpc2 (#3) üzenetére


bkercso
nagyúr

Az autókat a hegy mágnessége vonzza felfelé, láttam erről egyszer egy filmet. Érdekes jelenség!

És a kindertojásos videók jelensége megvan?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#5) Hieronymus válasza bkercso (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

...Az autókat a hegy mágnessége vonzza felfelé...

Csak optikai csalódás.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) dabadab válasza bkercso (#4) üzenetére


dabadab
titán

"Az autókat a hegy mágnessége vonzza felfelé, láttam erről egyszer egy filmet. "

És el is hitted?... :) Számolj utána legalább gyorssaccolósan, hogy ott milyen erőknek kellene lenniük ehhez, meg hogy a távolsággal négyzetesen arányos erő miatt a közelében milyen vonzás lenne, ha messziről így húzná az autókat.

DRM is theft

(#7) Kalandor válasza dabadab (#6) üzenetére


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Fizikus, úgyhogy viccel. Valahol :)

(#8) adapter07


adapter07
csendes tag

Mióta kevesebb fizika óra van az iskolákban egyre szaporodnak a csodák. Itt is van egy. :D
[link]

[ Szerkesztve ]

(#9) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

A nagy okosodás felvilágosodás közepette eljutunk oda, hogy ahelyett hogy okosodnánk, hülyülünk és hülyítjük egymást?! Lapos föld, kemtrél, ez is, jájj. És ha valamit elegen lajkolnak akkor az igazság lesz? Vagy hihető?

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#10) bkercso válasza adapter07 (#8) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez fájt! Biztos ő is csak viccel. :DDD

Én amúgy nem viccelek, tényleg felfelé gurulnak a kocsik. ;)
Amúgy ez a jelenség szemét tud lenni, emlékszem, egy családi nyaralás alkalmával szüleim leálltak az út mellé és elkezdték nézni a motort, hogy mi baja a kocsinak, mert nem akart gyorsulni, mikor felértünk a hegyre. Eltartott egy ideig, míg kiszúrtam, hogy nem értünk fel, csak lényegesen csökkent az emelkedő, de attól az még rendesen emelkedik. :DD

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#11) adapter07 válasza bkercso (#10) üzenetére


adapter07
csendes tag

Mondjuk aki arra tippelt, hogy mágneses erő "húzza fel" a gépkocsit a hegyre, az is igencsak aludt a fizika órákon. Egyébként érdekes gondolkodtató feladat lehet középiskola kilencedik osztályban :) hogyan állapítható meg egyszerű eszközökkel, hogy tényleg felfelé gurul-e az autó.

(#12) bkercso válasza adapter07 (#11) üzenetére


bkercso
nagyúr

Vagy inkább földrajz órán. Ugyanis a hegyeket is a Föld tere mágnesezte fel, mikor megszilárdultak. Ha a hegynek csak a tetején lenne vasérc (erősen inhomogén hegy...!), a Föld mágneses tere pedig a múltban, mikor a hegy keletkezett mondjuk 100x akkora lett volna, mint ma, akkor egy enyhe emelkedőn szerintem felhúzhatná a kocsit.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#13) Hieronymus válasza adapter07 (#11) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Szerintem sok gyerek venné az akadályt, mélyebb fizika tudás nélkül is.

A bizonyításhoz szükséges eszközök.
Autó, üveggolyó és fonál vagy kötözőzsineg és derékszögű vonalzó.

Ha az autóval párhuzamosan gurul az üveggolyó, nincs mágneses vonzás.
A zsinegre függesztett golyó megadja a gravitáció irányát. A földre állított vonalzó és felfüggesztett golyó zsinegének szögeltérése adja meg az út dőlésének irányát és szögét.

A mágneses hegy meséje több sebből vérzik.
Nincs és nem is létezhet olyan felállás, ahol egy mágnes, közel egyenletes erővel vonzza a tárgyat.
Ha egy ponton észlelhetővé válik a mágneses erő, onnan kezdve a mágneses vonzás hatására megtett távolság négyzetével erősödik a mágneses erő a maximumáig.
Ekkorra már a jármű némi alakváltozást is szenvedhet, mert nulla alá is csökkenhet a távolság.
Na jó nem teljesen korrekt megfogalmazás. Helyesen fogalmazva. A mikor a jármű eleje eléri a nulla távolságot, a jármű vége még tud előre haladni.

Kellene még néhány táblának lennie.
Itt kezdj el fékezni.
Itt kezdj el vissza fordulni.
Itt kezd el a segélyhívást.
Itt repül ki a telefonod a kezedből.
A felelősség biztosításod rendben van? Mindjárt lezúzod az előtted behúzott járművet.
A bezúzott autókat, hétfőnként, féláron húzzuk az ütköző zónából.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#14) lev258 válasza bkercso (#12) üzenetére


lev258
veterán

Azt elfelejted, hogy a természetes felmágneseződés rendszerint sok apró, egymáshoz képest véletlenszerű pozícióban levő mágnest hoz létre. Ezek lokálisan lehetnek erősek, de kifelé inkább destruktív módon adódik össze a mágneses terük, rontják egymás hatását.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#15) bkercso válasza Hieronymus (#13) üzenetére


bkercso
nagyúr

Egyszerűbb az útra kiöntött víz mint tesztmódszer.

Nincs és nem is létezhet olyan felállás, ahol egy mágnes, közel egyenletes erővel vonzza a tárgyat.
Dehogynem: közeltérben. Egy autónál sokkal nagyobb hegy a maga méretével megegyező távolságban már közeltérben vonzza a kocsit, vagyis az erő nem távolságfüggő többé, akár kilométereken át. Amellett van gördülési ellenállás, így a gyorsulás nem nőne minden határ fölé.

lev258: Ez igaz. Minden az anyag permeabilitásán és mágnesezhetőségén (mágneses keménységén, remanenciáján) múlik. Miközben a folyékony vasérc lehűl, permeabilitása nő, de a remanenciája is, vagyis mágnesezhetősége csökken. Innentől ez geofizika, amiről az átlagembernek fogalma sincs.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#16) Hieronymus válasza bkercso (#15) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

a maga méretével megegyező távolságban már közeltérben vonzza a kocsit, vagyis az erő nem távolságfüggő többé

Dobnál erre egy hiteles linket, meg kérlek rá!

Vagy úgy gondolod a kocsi már rászorult a hegy mágneses tetejére. És a tetőn körözve próbál egérutat nyerni?

PS:
A víz, bizonyos körülmények között mágnesezhető. A nemlétező mágneshegy, simán tudja mágnesezni a (nem létező) vizet.

[ Szerkesztve ]

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#17) bkercso válasza Hieronymus (#16) üzenetére


bkercso
nagyúr

Egyszerű, csak el kell képzeni: pontszerű forrás erőterében a forráshoz közeledve nő az erő, mert sűrűsödnek a tér erővonalai. Kiterjedt forrás közelterében azonban az erővonalak közel párhuzamosak, mint pl. egy kondenzátor belsejében. Itt az erő alig függ a távolságtól.

A víz gyakorlatilag nem mágnesezhető, szuszceptibilitása 20°C-on SI-ben -9E-6, vagyis benne a külső tér kb. százezrede épül fel csupán (és taszító irányban).

A mágneshegy pedig létezik, az I. világháborúban el is térítette a katonák iránytűjét és így a katonákat is.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#18) bkercso válasza lev258 (#14) üzenetére


bkercso
nagyúr

Azért nem véletlenszerű, mert a Föld mágneses tere orientálja a doméneket, ezért lesz eredő mágnesezettsége a hegynek. Miután a hegy megszilárdult, a Föld tere már hiába változik, a hegy anyaga mágnesesen már felkeményedett és így megtartja mágnesezettségét. Innen tudjuk, hogyan változott a Föld tere, a különböző időszakokban megszilárdult mágneses ércek mágnesezettségéből. Egyébként nem csak a mágneses érceknek van mágnesezettsége, hanem pl. az egyszerű mészkőnek is. Nagyon furcsa pl. hogy az egyiptomi piramisok anyagából vett (kis számú...) minták mágnesezettsége mind a Föld tere felé mutatott, mintha a helyszínen öntötték volna a köveket.

#17: Kiterjedt forrás pl. a Föld: a felszín közelében a súlyod nem függ a távolságtól: ugyan olyan nehéz vagy a Himaláján, mint a Marianna-árokban, valamint közelítő számításokban az alacsony Föld körüli pályán is számolhatunk 1g körüli térrel.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#19) lev258 válasza bkercso (#18) üzenetére


lev258
veterán

Orientálja, de. Ahhoz, hogy teljesen egy irányba mágnesezze, erős tér szükséges és annak megszűnése után is átrendeződhetnek. Inkább domének alakulnak ki (energiaminimumra törekvés miatt), amelyek elég vegyes képet mutatnak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#20) bkercso válasza lev258 (#19) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mindig domének alakulnak ki, és ezek rendezettségének mértéke az eredő mágnesezettség. Ha teljesen egy irányba néznek, akkor azt mondjuk, hogy telített az anyag, de ilyesmiről a kőzeteknél szó sincs, hiszen a Föld tere csupán pár tucat μT. Azt, hogy mennyire rendeződnek át utólag külső tér hatására, a koercitív tér fejezi ki (ha ez nagy, akkor a mágnes ún. keménymágnes, vagyis megtartja a mágnesezettségét, mert a doménfalak letapadnak a kristályhibákra és onnan csak energiabefektetésre mozdulnak el). Inkább mechanikai behatás és melegedés miatt szokták a természetes anyagok csökkenteni a mágnesezettségüket, amely hatások szintén el tudják mozdítani a doménfalakat.

[link]
H a külső tér, míg B az anyagban felépülő tér. Ha ez a hiszterézisgörbe kövér (nagy a területe), akkor az anyag keménymágnes.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#21) lev258 válasza bkercso (#20) üzenetére


lev258
veterán

Épp ezért fura az elképzelésed, mert a Föld mágneses tere nem túl erős és régebben se volt. A mechanikai hatás, meg a hőmérséklet-változás pedig általános jelenségek az évszázadok, évezredek alatt (ha nem is nagy mértékűek, de folyamatosan jelen vannak). Szóval azt a hegycsúcsot inkább folyékony héliummal hűtött szupravezető mágnessel szereld fel. :DDD
Amiket leírsz, azokkal én is tisztában vagyok.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22) bkercso válasza lev258 (#21) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mivel a hegy nem vonzza fel az autót, így mondhatjuk, hogy hülyeség, de én azt állítottam, hogy utánajárás nélkül ez nem olyan trivialitás szerintem, mint a chemtrail vagy a gyíkemberek. Egy autó enyhe lejtőn vagy vízszintesen történő mozgatására egy ember ereje is elég. Hogy egy hegynyi mágneses vasérc, amelynek vonzása a kocsi teljes tömegén megoszlik, közeltérben ne tudná számottevően mozgatni a kocsit, az nem annyira egyértelmű szerintem. Egy tipikus hűtőmágnes csupán két nagyságrenddel erősebb a Föld terénél ([link]), így, ha ez a tér néhány nagyságrenddel nagyobb lett volna a hegyek keletkezésekor, akkor azok akár vonzhatnák is számottevően a kocsit. Átlagemberek márpedig nem szokták tudni 1-2 nagyságrenden belül helyesen megtippelni az olyan hatásokat, amelyekkel nem találkoznak naponta.

Ennyit állítottam, csak nem írtam le jól. :R

A másik dolog a homogenitás. A kocsira azért nem hat erő a Föld terében, mert az erővonalsűrűség egyenletes.

Szóval azt a hegycsúcsot inkább folyékony héliummal hűtött szupravezető mágnessel szereld fel.
Ne egy pontban gondolkodj! Ha én tennék mágnest a hegyre, akkor az egy szobányi lenne, de, ha a természet, akkor az több köbkilométeres! :) Annak a tere már nem csökken pár 100 méteren belül számottevően.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#23) Hieronymus válasza bkercso (#17) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Kiterjedt forrás közelterében azonban az erővonalak közel párhuzamosak, mint pl. egy kondenzátor belsejében. Itt az erő alig függ a távolságtól.

Szép próbálkozás. Továbbra is várom a linket.
Ki és mikor fedezte fel ezt a jelenséget? Mióta alkalmaznak kondenzátor transzformátort? Illetve hogyan alakul ki a mágneses tér a kondenzátor belsejében?

A mágneshegy pedig létezik, az I. világháborúban el is térítette a katonák iránytűjét és így a katonákat is.
A második VH-ban is volt hasonló gond, ha jól emlékszem Kurszknál.
De az iránytű befolyásolása és a járművek "vontatása" nem azonos nagyságrend.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#24) adapter07 válasza Hieronymus (#13) üzenetére


adapter07
csendes tag

Gratulálok, 10. osztályba léphetsz! :DD

(#25) bkercso válasza Hieronymus (#23) üzenetére


bkercso
nagyúr

Direkt kötekszel? Kondenzátorban elektromos tér van, a földfelszínen meg gravitációs, de ettől még a közeltér és a távoltér különböző.
Amúgy mágneses tér is kialakul a kondenzátorban, csak az örvényes. Az eltolási áramnak nézz utána ezügyben, ha érdekel.

0 dimenziós (pont)forrás tere 1/r^2-tel cseng le, 1D forrás tere 1/r-rel, 2D forrásé meg nem cseng le. Közeltérben egy kiterjedt test tere nem csökken. Házi feladat utánanézni!

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#26) adapter07 válasza bkercso (#12) üzenetére


adapter07
csendes tag

A felmágneseződött anyagokra ható erő gyakorlati esetekben nagyon bonyolultan számítható.
Azonban megbecsülhetjük, hogy a Föld mágnese tere mekkora erőt képes kifejteni. A felszínen a mágneses indukció legfeljebb 66 uT. Az ettől való eltérések, mágneses anomáliák pedig nT nagyságrendűek!
Nézzük mekkora erőt jelenthet a 66 uT! Két felmágnesezett, egymáshoz közel elhelyezkedő felület esetén a közöttük ható erő F= (B^2*A)/(2*uo), ahol B a mágneses indukció, A a felületek nagysága, uo a vákkum mágneses pemeabilitása. Ide behelyettesítve a 66 uT indukció értéket és 1m2 felülettel számítva 10^-3N nagyságrendű erőt kapunk. Ha 100 szoros Föld mágnesességgel számolok akkor 10N nagyságrendű erőt kapok. Mindkettő nagyon kis érték. Tehát a Föld mágnese tere aligha húzza fel az autókat a dombtetőre.
Egyébként ha ott akkora erősségű mágneses tér lenne, ami autókat bírna elhúzni, akkor olyan lenne a helyzet mint amikor az X-Men-ben Magneto beindult. Összevissza röpködnének a vastárgyak. :D
[link]

(#27) bkercso válasza adapter07 (#26) üzenetére


bkercso
nagyúr

Köszi az infót! :R Az autó anyagának permeabilitása akkor nem is számít? :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28) #81556480


#81556480
törölt tag

egyszer csak azt vettem észre hogy nézem a videót , meg elkezdem itt a komenteket olvasgatni. na de aztán gyorsan észhez tértem :D :D :D

(#29) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Anno jártam diákkoromban (olyan'81 környékén) az ajkai alumínium üzemében tanulmányi kirándulás keretében. A látogatás előtt figyelmeztettek bennünket, hogy az óráinkat ne vigyük magunkkal. (anno csak mechanikus órák léteztek szinte, amikre a mágnesség negatívan hatott) hitetlenkedtünk persze. Aztán az üzemben benn, a nejlonszatyorban magammal vitt esernyőt lógatva azt éreztem, hogy irányba fordul.... :Y

Erre kérnék magyarázatot... :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#30) bkercso válasza philoxenia (#29) üzenetére


bkercso
nagyúr

Iszonyú áramerősségekkel szedik ki a bauxitból az alumíniumot, elektrokémiai úton. Az áramnak pedig mágneses tere van.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31) philoxenia válasza bkercso (#30) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nyilván ezt gondoltam, csak meglepő volt a tényleges hatás...
Robert Downey Jr. azóta is ott lenne.... ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#32) adapter07 válasza bkercso (#27) üzenetére


adapter07
csendes tag

De számít, ezért mondtam, hogy bonyolult a számítás. Amit leírtam az egy durva becslés aminél a gyakorlatban valószínűleg csak kisebb erők jelentkezhetnek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.