Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Kansas


Kansas
addikt

1 TFLOPS az úgy nagyjából a Raven Ridge R5-ben levő Vega 8, illetve az Iris Pro 580 nyers teljesítménye(10%-kal kisebb).
Ha ezt eDRAM nélkül hozzák össze akkor nem rossz, de a világot aligha váltja meg, ráadásul még vagy egy év míg kijön...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#2) Duck663


Duck663
őstag

"Xe" "gyönyörű" ez a név...

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#3) Fred23


Fred23
nagyúr

1 TFLOPS+ -húha! :N

(#4) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ez az xᵉ valami belsős poén? Ugye a vicc úgy szól, hogy az integrált videokártyát le kell deriválni, hogy dedikált legyen. Azonban a mostani Intel IGP az egy eˣ, aminek deriváltja eˣ, így azt hiába deriválod, ugyanaz marad. Ezért új architektúra kell, így jött az xᵉ, amit deriválva már valami izgalmasabbat kapunk: exᵉ⁻¹

Ha pedig készítünk egy egyenletrendszert, hogy xᵉ = exᵉ⁻¹, akkor megoldás e, aminek értéke kb 2,7, ami pontosan az Intel 14 -> 10 nm eredeti skálázási faktora. :Y

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#5) Zotya84 válasza lezso6 (#4) üzenetére


Zotya84
őstag

Te még ilyenkor is ilyeneken agyalsz. Noooormális? :C

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#6) jbush válasza lezso6 (#4) üzenetére


jbush
tag

Én is pont ezzel játszadoztam, amikor megláttam ezt a nevet :DD

(#7) cheatergs


cheatergs
senior tag

Na, elérték a HD4850 szintjét. :)

Javítsatok ki, ha tévednék, de ha a mozaikos képfelépítés alatt a tile based renderingről van szó, akk az nem a GMA-k óta alapja az Intel GPU-knak?

Mindig minden mindegy

(#8) Abu85 válasza cheatergs (#7) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Azért sokféle mozaikos optimalizálás létezik. Valamilyen mértékig szinte mindegyik modernebb grafikus vezérlő is használ ilyet. Erről többet kellene tudni, hogy milyen.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#9) Akula válasza lezso6 (#4) üzenetére


Akula
őstag

Ez hol egyenletrendszer? És a -1 mire vonatkozik? Valami zárójelezést nem akarsz használni?
Amúgy a legjobban az tetszik, hogy mozog az avatarod :C

"Akula Sub, ready for the deep!"

(#10) crazykid83 válasza Akula (#9) üzenetére


crazykid83
csendes tag

Jéé, tényleg mozog neki (az avatarja). :)
Én se veszem észre ha nem írod le. :)
Azért kellett vagy 20mp mire megmoccant. :P

(#11) crazykid83 válasza cheatergs (#7) üzenetére


crazykid83
csendes tag

Azért még lényegi kérdés lesz, hogy mekkora TDP-vel... :)
HD4850 hozta 130W-al. Szerintem inkább a Vega 8-11-hez hasonlítanám 1,1 - 1,7 TFLOP és teszi ezt "pár" wattocskából. :)

(#12) GeryFlash


GeryFlash
veterán

1TFLOPS :DDD :DDD Ha jol ertem akkor ez most minimum a kovetkezo ket generacioig marad, ergo 2021-ig az Intel IGP-k a 2010-ben jonak mondahto szinvonalat hozzak. Ertem hogy integralt cuccok, de komolyan, egyaltalan minek fejlesztik ezeket, mondhatnak hogy csak annyi a cel hogy kepet adjon es akk a CPU resze combosabb lesz, ugyis azon a fronton most kovetkezo 3-4 evben melytorkozas lesz az AMD-vel szemben (mar csak a csikszelessegbol adodoan amit 2023 elott szinte biztos hogy nem dolgoznak le).

Szerk: Msot latom hogy a jelenlegi Skylakes 530 400GB-t tud :D :D Jo ennek fenyeben tenyleg hatalmas elorelepes ez az 1TB

[ Szerkesztve ]

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#13) crazykid83 válasza lezso6 (#4) üzenetére


crazykid83
csendes tag

+1

(#14) Reggie0 válasza lezso6 (#4) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem stimmel, a nulla is megoldas.

(#15) Mooka-Miki


Mooka-Miki
senior tag

"...a hardver bizonyos pixelblokkokra ne alkalmazzon teljes részletességű számítást, hanem valamilyen kisebb részletességű minta alapján dolgozzon. Ez természetesen a grafikai minőség csökkenésével is jár, de az adott alkalmazásban megfelelően kialakított konfiguráció mellett ez nehezen észrevehető."

Engem ezért érdekelne a VGA teszteknél is a képminőség összehasonlítása, mint amit régen is csináltatok. Vajon trükköznek-e akár AMD, akár nVidia oldalon ilyesmivel, meg ha releváns lesz majd Intelnél is.

[ Szerkesztve ]

(#16) hokuszpk


hokuszpk
nagyúr

1TFlops.
hat. igy mar mas megvilagitasba kerul a "20Cu Navi az Amd apukban" talalgatosdi.
Az AMD eloremenekul :DD

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#17) Abu85 válasza Mooka-Miki (#15) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Ehhez program oldali támogatás kell, illetve kikapcsolható.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#18) pengwin válasza Duck663 (#2) üzenetére


pengwin
addikt

Igazából X on the power of e.

Még hülyébb. :))

Üdv, pengwin

(#19) GAI válasza GeryFlash (#12) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Pontosan ugyanígy látom én is, sose értettem minek izmoznak évek óta az IGP-ken. Aki játszani akar, annak ez a teljesítmény édeskevés, aki meg nem, annak meg ez is sok. Bőven elég lenne valami 2D only, videolejátszást gyorsító, morzsányi méretű lapka az irodai gépekbe, máshova meg úgyis dedikált kártya kell. Ehhez képest jelenleg kb ugyanakkora részt foglal el a CPU szilíciumfelületéből az IGP, mint maguk a processzormagok, és nincs olyan opció, hogy ezt nem kéred. Kifizettetik veled akkor is, ha sosem fogod használni. Tökéletesen egyetértek, hogy vagy legyen ugyanakkora szilíciumlapkán dupla annyi processzormag, vagy legyen csak processzormagokat tartalmazó CPU fele akkora lapkán (és lehetőleg fele akkora áron), mert ennek így szerintem semmi értelme nincs.

[ Szerkesztve ]

(#20) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Érdekesség hogy az X server a linuxnál is a grafikáért felel.

(#21) Lord Myn válasza GAI (#19) üzenetére


Lord Myn
senior tag

Akkor biztos én vagyok a célközönség, mert én már szeretnék látni egy min. 1TFLOPS-os teljesítményt minimális fogyasztással. 14"-os hurcis Dell laptopomban egy Intel HD 4400-as iGPU van, aminek a teljesítménye ~ 350 GFLOPS, de DC memóriával megtámogatva casual indie gamingra alkalmas és szoktam is használni, arról nem is beszélve, hogy 3+ órán keresztül tudod használni terhelésen aksiról (pl. egy Final Fantasy XIII-mal vagy egy Mass Effect 3-mal simán tudtam ennyi ideig játszani).

Ugyanez a belépő szériás gaming Dell laptopomon (i5 7300/GTX 1050) kb. 1-1,5 órára redukálódik terhelésen, ha a dedikált VGA-t használom, pedig az 1050-es fogyasztása közel sincs az egekben. Úgyhogy igen, számomra van rá igény, szeretem a "portable gaming"-et és nem tableten/mobilon.

"War does not determine who is right - only who is left."

(#22) Reggie0 válasza GAI (#19) üzenetére


Reggie0
félisten

Gondolj bele, AMD 10 evig probalkozott a processzorokkal, aztan most hirtelen sikerult osszedobniuk egyet. Ha nem probalkoznak, akkor tuti sosem fog sikerulni, igy megy ez.
De a gt710-720 szintet helyettesi, szoval azert azt nem mondanam, hogy nem jo semmire, a laptop prociknal meg plane szamit, hogy nem kell plusz alkatreszeket pakolni az alaplapra.

(#23) GAI válasza Lord Myn (#21) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Nyilván a laptop más tészta, ott talán lehet értelme az IGP-nek. Én az asztali gépekre értettem, amit írtam.

(#24) GAI válasza Reggie0 (#22) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

A GT710-720 is a "mindegy, csak képet adjon" kategória :) Játszani azzal se fogsz, maximum csak 10 évvel ezelőtti játékokkal, de ha az a cél, akkor meg egy 10 évvel ezelőtti hardware is megfelel fillérekért az apróról :)

[ Szerkesztve ]

(#25) Reggie0 válasza GAI (#24) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha nem fejlesztenek, akkor ez igy is marad.

(#26) Robitrix válasza Kansas (#1) üzenetére


Robitrix
senior tag

1 Tflop még rosszabb. egy RX-460-as tud úgy 2,0-2,5 Tflop környékén. teljesít, ami úgy háromszor gyorsabb, mint egy Intel HD 630-as.
elvben egy GTX -1060 teljesítménye úgy 4,4 tflop
tehát elvben egy valamivel 1+ tflop elég harmatgyenge....

(#27) Kansas válasza Robitrix (#26) üzenetére


Kansas
addikt

Lehet, de itt nem add-on GPU-ról van szó, hanem egy Intel APU iGPU-járól.
Ahhoz képest nem rossz, de csak ha alsó-/középkategóriás procikba is rakják.
Az Iris Pro 580 kb. ugyanennyit tud, csak azt egzotikus procikba tették(i7-6785R), OEM-eknek.

Dedikált kártya majd az eggyel későbbi Xe családban lesz. Ahhoz ez a szint valóban vézna lenne, viszont ott van hely, nagyobb TDP keret, miegymás, hogy felskálázott GPU-t el tudja látni...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#28) GAI válasza Reggie0 (#25) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Nem az a baj, hogy van IGP is, hanem hogy csak az van. HEDT procit kell vegyél ahhoz, hogy megszabadulj az IGP-től, ha nem akarod fölöslegesen kifizetni a proci szilíciumlapkájának a felét. Felőlem bohóckodjanak az IGP-vel, lehet a felhasználók 0,1%-ának tényleg hasznos, de legyen már értelmes opció arra, ha nem akarsz fölöslegesen fizetni valamiért, amit nem használsz!

(#29) Reggie0 válasza GAI (#28) üzenetére


Reggie0
félisten

Minek megszabadulni tole, nem zavar az ott senkit, meg ha nincs is hasznalatban. Amugy a HEDT proci olcsobb lett IGP nelkul? nekem nem ugy tunik, szoval mindegy.

[ Szerkesztve ]

(#30) Kansas válasza GAI (#28) üzenetére


Kansas
addikt

Szerinted mégis mennyit fizetsz az IGP-ért?

AMD-nél pl az 1300x konkrétan drágább, mint ugyanaz IGP-vel(2200G), és a 2400G is alig drágább a kicsivel gyengébb, IGP nélküli 1500X-nél.

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#31) pengwin válasza GAI (#28) üzenetére


pengwin
addikt

Most sem lennének olcsóbbak a CPU-k, ha nem lenne IGP, ha meg beindul mindenkinél a chipletezés, akkor végképp nem fogsz semmit észrevenni a nem létező "IGP sarcból".

Inkább fogd fel úgy, hogy kapsz ingyen egy tartalék GPU-t.

Üdv, pengwin

(#32) GAI válasza Reggie0 (#29) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igen, az IGP nélküli 8c16t HEDT proci (i7-7820X) jócskán olcsóbb mint az azonos órajelű 8c16t+IGP mainstream proci (i9-9900K)

(#33) GAI válasza Kansas (#30) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

A fentebb említett i7-7820X procit bruttó 155k-ért vettem nyáron (most nem kapni). Ugyanaz IGP-vel, fele annyi memóriacsatornával i9-9900K néven jelenleg bruttó 212k. Vagyis az IGP-ért 57k-t fizetsz ez alapján. Annyiért megkapsz egy 1050Ti-t, vagy egy RX560-at, amivel azért többre mész, mint a csodás IGP-vel :)

(#34) pengwin válasza GAI (#33) üzenetére


pengwin
addikt

Ok, de az egyik az továbbra is az adott paletta csúcsa, a másik meg egy kedvező belépő ajánlat a saját platformján. Ott nem az IGP adja a felárat, hanem prémium ár, hogy platformon belül a lehető legerősebb vasat birtoklod. HEDT vonalon is exponenciálisan nőnek az árak, ahogy mész felfelé a CPU palettán, LGA1151 is csak ugyanez van.

Azt már nem is említem, hogy két külön generációról van szó, és a 7820X tudtommal jóval régebben van a piacon, a 9900K-nak meg még lehet nem állt be az ára. Meg HUF-$ átváltás is változott azért azóta.

A hivatalos Intel árazás pedig így nézne ki:
i9-9900K: 488-499$
i7-7820X: 589-599$
Szerintem ez kicsit mérvadóbb, mint az itthoni árak. És ezekben is benne vannak az előbb írt árazási hatások.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#35) GAI válasza pengwin (#34) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igen, nem a legjobb példa, de máshogy nem tudod összehasonlítani két azonos tudású, de IGP-s vs IGP nélküli proci árát, mert egyszerűen nem kínálnak IGP nélkülit a mainstream platformon. De ha belegondolsz, hogy az IGP akkora szilíciumterületet foglal el, mint 4 CPU mag, akkor könnyű belátni, hogy ez hatalmas pazarlás egy olyan részegységért, amit az emberek többsége vagy egyáltalán nem használ (játékosok, vagy egyéb grafikailag intenzív feladatot végzők), vagy a meglévő teljesítményét se használja ki (irodai gépek használói, otthon csak netezők és filmet nézők, stb). Egyszerűen az IGP teljesítménye pont abba a tartományba esik, ami semmire se jó, mert amire kéne, arra túl kevés, minden másra meg túl sok. Ezért tartom teljesen fölöslegesnek minden egyes processzor szilíciumtartalmának felét elpazarolni egy ilyen részegységre. Igen, biztos van, aki néhanapján örül, hogy az IGP-jén játszhat néhány 10 éves játékkal, de ez szerintem egy elhanyagolható kisebbség, akiket bőven elég lenne 1-2 speciális modellel kiszolgálni, és nem az összes processzorba beépíteni az IGP-t fölöslegesen.

[ Szerkesztve ]

(#36) Kansas válasza GAI (#35) üzenetére


Kansas
addikt

A processzoroknak nem a játék a fő felhasználási területe - igazából a komoly játékosok apró hányadát adják az összes procivásárlónak(a grafikusok meg még kisebbet) - mindenki másnak viszont jól jön, hogy nem kell egy plusz bővítőkártyát beletennie a gépébe, és kap képet és multimédiás funkciókat.
Nem tudom, honnan ez a becsípődésed a "pazarlás" kapcsán, de GPU nélkül nincs számítógép, szóval két lehetőség van:
1. vagy a prociban van a GPU
2. vagy add-on kártyán

Utóbbi nekem lényegesen nagyobb pazarlásnak tűnik, ha nincs rá tényleg szükség, akkor egy egész rahedli alkatrészt feleslegesen gyártanak le/vásárolnak meg.

Aki meg IGP-s CPU melé tesz egy add-on kártyát, az valóban redundanciát hoz létre, "pazarol", de egyrészt az explicit API-k alatt munkára lehet fogni az IGP-ket is(pl. fizikára nem ártana, többet hozna a konyhára, mint a
raytracing szvsz), másrészt ha bedöglik a VGA vagy bővíteni akarod és eladod, van addig is ami képet adjon.

Másrészt ne aggódj, nem aranyból van, hanem leginkább szilíciumból, nincs akkora extra költsége.
Az más kérdés, hogy ha a CPU-hoz passzoló GPU-t tennének a prociba(ie. vegyes limit), akkor ezeket az IGP-ket kb. Celeronokba kéne tenni, esetleg pár combosabb Atom mellé...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#37) GAI válasza Kansas (#36) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igen, nyilván rengetegen nem játszanak, ezért is írtam, hogy nekik ez a mostani, 4 CPU mag méretű IGP is overkill. Nekik egy 2D only, videolejátszást gyorsító IGP kellene, tized akkora szilíciumfelületből. Illetve kéne olyan opció is, amiben még ez sincs, hogy aki meg játszik, és úgyis dedikált GPU-t tesz be, annak még ezért se kelljen fizetnie. Gyakorlatilag egy 4 magos CPU-nál fele annyi anyagköltséggel lehetne gyártani a procit, vagy ugyanannyi anyagból dupla annyi magot gyártani. Én úgy gondolom, hogy mindkét opció hasznosabb lenne a jelenlegi, játékra nem elég jó, de minden másra túl jó IGP-nél.

[ Szerkesztve ]

(#38) akaido válasza Duck663 (#2) üzenetére


akaido
addikt

Remélhetőleg Lucy Lawless Xe_na erősségű és gyorsaságú lesz... :U

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

(#39) pengwin válasza GAI (#35) üzenetére


pengwin
addikt

ez hatalmas pazarlás egy olyan részegységért, amit az emberek többsége vagy egyáltalán nem használ

A számítógépek többsége előre összerakott állapotban kerül még mindig eladásra, vagy irodai gépként, vagy notebookként, főleg cégekhez. Ezekre a helyekre pedig nagyon is elég az IGP, sőt, még az általad említett területekre is. Nézz csak meg pár Steam statisztikát, hogy hányan játszanak integrált grafikus egységgel...

Ráadásul a notebookok miatt ígyis, úgyis fejleszteni kell az IGP-t, akkor meg már jobban megéri szétoszlatni a költséget az egész termékpalettán. Főleg úgy, hogy az irodai Dell, HP, Lenovo gépekbe 100%-ban elég az IGP, és ezek teszik ki a CPU gyártók megrendeléseinek tekintélyes részét.

Fentebb már írták a teljesen jó összehasonlítási alapot: Ryzen 1300X és 2200G, valamint 1500X és 2400G. Azonos platformba, azonos képességekkel, azonos vagy az IGP-s modellek javára jobb teljesítmény-fogyasztás-ár együtthatóval.

Azt is megjegyezném, hogy a fejlesztők jobban kihasználnák az IGP-k nyújtotta lehetőségeket, akkor sok mindent még egy Intel IGP is gyorsabban tudna csinálni, mint egy akár i7-es CPU, ami mellé be van rakva. Pl. Intel IGP-k nagyon jók tudtommal videófeldolgozásban, megfelelő programmal.

Amit te akarnál (IGP csak 2D-s képességekkel) az ma már egy normális desktopot, böngészőt se tudna megmozdítani. Még a mostani, szerinted feleslegesen erős IGP-k is tudnak korszerű médiaformtumoktól köhögni, ha nincs hozzá beépített hardveres gyorsítóegységük. Akkor pedig a shadereknek kell dolgoznia, vagy a CPU-nak. Sokkal hatékonyabb, ha mindezt egy fejlett IGP csinálja, tizedakkora fogyasztással, mint egy akármilyen apró dedikált kártya. És ez kb. az emberek felhasználási szokásainak 90%-át kielégíti... ezért van és lesz IGP.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#40) Reggie0 válasza GAI (#32) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez nem igaz, az i7-7820X $590, az i9-9900K pedig $490. Hogy a magyar boltban miert van ekkora arkulonbseg, arrol a kereskedoket kerdezd. Szerk: latom pengwin is megirta.

Raadasul az i7-es intel kontextusban osregi, vagy 1.5 evvel korabban jott ki.

(#39) pengwin: Csak kiegeszitenem, hogy az OpenCL is eldocog rajta, szoval ki lehetne aknazni, mint pl. LibreOffice tablazatkezeloje..

(#37) GAI: Most sem kell fizetni erte, az IGP ajandekban van.

[ Szerkesztve ]

(#41) Kansas válasza GAI (#37) üzenetére


Kansas
addikt

Látom, nem akarod érteni... nos, akkor alighanem nem is fogod.
Ha annyira zavar az IGP, vegyél Ryzent, abban nincs.

Azért pár kérdés:
- "2D only, videolejátszást gyorsító IGP kellene, tized akkora szilíciumfelületből" - honnan veszed, hogy ez így működik? Vagy húsz éve nincs videokártya 3D gyorsítás nélkül, honnan veszed, hogy egyáltalán el lehetne belőle távolítani?
- "annak még ezért se kelljen fizetnie." - honnan veszed, hogy egy fillért is felszámolnak érte? Lásd a példámban: 2200G vs 1300x, az IGP nélküli a drágább...
- "fele annyi anyagköltséggel lehetne gyártani a procit" - ez igaz, de honnan veszed, hogy az anyagköltség pár centnél több? A szilícium a 3. leggyakrabban előforduló elem a Földön(gázokat nem számolva)
- "ugyanannyi anyagból dupla annyi magot gyártani" - miből gondolod, hogy ez a szűk keresztmetszet?
- "minden másra túl jó IGP" - ezt is honnan veszed? Nézted már, mekkora teljesítményt igényel egy h.265 dekódolás a GPU-tól? Egy kis ízelítő:"All DXVA tests were done in Native mode. GPU utilization is ~100% in almost all tests during all the time"

Egyetlen valódi érv van az IGP elhagyása mellett: akkor nem kell kidobni azokat a CPU-kat amikben csak az IGP sikerült rosszul, ígyjavulhatna a kihozatal.
Viszont ismerve az Intel maximális profitéhségét, ha ebből érezhető mértékű extra nyereséget lehetne elérni, tuti lennének a piacon consumer Intel CPU-k IGP nélkül. De nincsenek...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#42) Kansas válasza Kansas (#41) üzenetére


Kansas
addikt

Javítom: a szilícium a leggyakoribb elem a Földön(3. leggyakoribb az Univerzumban) a gázokat nem számítva.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#43) Reggie0 válasza Kansas (#41) üzenetére


Reggie0
félisten

A felvezeto gyartas nem olcso mulatsag, a szilicium ara csak egy dolog, de baromira nem mindegy, hogy egy waferra x vagy 2x csip kerulhet.

Amugy nem ugy megy, hogy az intel fab arizonaban kiadja az ukazt, hogy kell wafer es kikuldenek egy unimogal egy csapatot a sivatagba lapatolni. A sivatagi homok tokeletesen alkalmatlan a gyartasra, hiaba van belole sok.

(#44) Kansas válasza Reggie0 (#43) üzenetére


Kansas
addikt

Pedig nekem ebből az Intel videóból erősen úgy tűnik: From Sand to Silicon: the Making of a Chip | Intel
Hogy mekkora hányada az anyagköltség a procigyártás árának, azt nem tudom, de meglepődnék, ha pár százalék fölött lenne...

A waferes kérdés már más, logikailag ésszerűnek tűnik, amit írsz, de ha ez megoldaná a problémát, gondolom az Intel se hagyná ki a bizniszt. Gyanúm szerint az lehet a dolog mögött, hogy az Intel a procijainak a túlnyomó részét OEM desktop és laptop vonalon adja el, és azoknak csak a kisebbik hányadába tesznek addon VGA-t, tehát kell az IGP, és akkor már ugyanazt a design-t adja ki DIY piacra is.

Másrészt kétlem - főleg mióta csak egyféle shader van a GPU-kban és elmosódott a határ aközött hogy "nem megy a game" és hogy "nem megy a YouTube" - hogy olyan egyszerűen "ki lehetne venni a 3D-t" a GPU-kból. Tensor és RTX magokkal direkt nem számoltam, az NV nem gyárt Intel-kompatibilis(x86-64) procit.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#45) GodGamer5 válasza pengwin (#18) üzenetére


GodGamer5
addikt

Ha nagyon bedurvulnak, akkor a desktop kártyákat hívhatják XL-nek is. :DD

[ Szerkesztve ]

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#46) pengwin válasza GodGamer5 (#45) üzenetére


pengwin
addikt

Vagy mikor végül bevágódnak gémer piacra akkor közlik, hogy igazából az eXXXtreme rövidítése volt. Így ifj. Stephen Bloodoknak nem kell megijednie, nincs itt semmiféle matematikai utalás!

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#47) Reggie0 válasza Kansas (#44) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert az reklam :) R=1 juzernek a homokrol a sivatag jut eloszor eszebe. De valojaban banyaszott kvarcot hasznalnak, mert az sokkal tisztabb, a sivatagi homok teli van agyaggal es messszel.

Igen, az sem biztos, hogy egy sokkal kisebb peldanyszamu termeket megeri bevezetni a jarulekos koltsegek miatt.

[ Szerkesztve ]

(#48) Robitrix válasza GAI (#28) üzenetére


Robitrix
senior tag

nem mindenki futtat a gépén csúcs grafikai igényű játékokat vagy teljesítmény igényes grafikai alkalmazásokat. Mondjuk egy irodai gépen, amin szövegszerkeztő fut meg táblázat kezelő, böngésznek vagy videót néznek esetleg raktárat kezelnek vagy számláznak. Nos ide bőven elég egy közepes teljesítményű proci (vagy kevesebb is egy beépített IGP mellet. Az ilyen gépekbe senki nem vesz 100-400 ezres grafikus kártyákat. Lehet meglep a dolog, de a gépek jó részén nem csak játszanak. :) Vagy ha játszanak rajta az a passziánsz. :) Nekem speciel a munkahelyemen egy core i5-8400.as gépem van a munkahelyen amiben egy Intel HD 630-as IGP van. Mivel dolgozom rajta tökéletes a következő 3-4 évre. :)

(#49) Mackósajt válasza Robitrix (#48) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Se te, se pengwin nem olvastátok el rendesen GAI hozzászólásait, így nem vele vitatkoztok.
Ő beszélt arról, hogy a gépek jelentős részébe fölösleges az erős grafika. Csakhogy rámutatott arra is, hogy azokba a gépekbe, amikbe jó az IGP, oda még ezek az erős IGP-k is fölöslegesek a legtöbb esetben. Az erős, nagy, fél CPU lapkát elfoglaló IGP-k két szék között a földre esnek, mert ahová erős grafika kell, oda úgyis kevesek, ahová meg nem kell erős grafika, oda (többnyire) pocsékolóan erősek. GAI álláspontja az, hogy a jó megoldás a kisebb területet elfoglaló, gyengébb, médialejátszásra/kódolásra kihegyezett IGP lenne.
Hajlok rá, hogy egyetértsek vele nagyjából.

(#50) Kansas válasza Mackósajt (#49) üzenetére


Kansas
addikt

Csak épp GAI nem pazarolta az idejét hogy érvekkel alátámassza, hogy:
- egy UHD630, de akár egy Vega 11 miért is fölöslegesen erős
- az általa vázolt minimális IGP egyáltalán létrehozható-e a gyakorlatban, és ha igen, nem lesz-e
a.) túl gyenge vagy
b.) ugyanolyan erős, mint egy mai Intel IGP
- miért nagyobb pazarlás egy tetszőleges IGP, mint egy add-on kártya amit IGP hiányában kénytelen használni az ember

Csak "rámutatgat" dolgokra ötletszerűen, bármiféle tényalaptól mentesen. Amikor viszont én hozok fel ellene konkrét méréseket(#41) ami szerint ezek az IGP-k 100%-on pörögnek HEVC dekódolás alatt(tehát nem túl erősek), arra nem válaszol...

Emellett szerintem az alapvetése is hamis, miszerint erős procit csak vagy játékra, vagy hardcore grafikus/3D tervezésre vesznek, ahova úgyis kell az add-on kártya.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.