Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Viszlát


Viszlát
addikt

Úgy döntöttem átteszem címlapra, személyes bejegyzésként jóval kevésbé észrevehető.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2) eddie17


eddie17
addikt

Támogatom. Mondjuk arra készülj fel, hogy lesz mit javítanod:)

(#3) Silencer83 válasza Viszlát (#1) üzenetére


Silencer83
addikt

dicseretes,hogy erre onkent (es bermentve :DDD ) vallalkozol :R

[ Szerkesztve ]

(#4) DarkByte


DarkByte
addikt

Derekas egy feladat lesz azt hiszem. Kitartást hozzá! :R

(#5) mini_Smith


mini_Smith
csendes tag

Köszönjük Viszlát! :) Remélem sok ember fog élni a lehetőséggel, hogy emeljük picit a színvonalat. :)

(#6) shtml


shtml
őstag

Kivi vok, valyon hányan foglyák igénybe venni eszt a "szolgáltatást", ugyanis pl. a Firefoxban van autómatikuss hejesírás-korrekcijó, legalább az alapvető hibák kilyavítására. Ám egyenlőre nadjon sokkan még eszt sem használlyák.

Gonosz ON:

A korrektort ki korrektúrázza?

Gonosz OFF

Edit: Egyépként gratullálok a kezdeménnyezésedhez, hamár két év alatt a PH semit nem indítot el, pedig javaslat volt, nemrégg látam a topicot. Megtudhattyuk, mej írásokat korektúrásztad?

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#7) Silencer83 válasza shtml (#6) üzenetére


Silencer83
addikt

ezt a hsz-t szantad beugronak? :DD :C

(#8) Bici


Bici
félisten

A kezdeményezés szerintem is nemes. Gratulálok az önzetlenségedhez Viszlát!
Nem lehet, hogy ez mégjobban elkényelmesíti az írókat?
Szerintem elég baj, hogy ilyenre szükség van. Márpedig van rá szükség...

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9) FoxiestFox válasza Bici (#8) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Valóban, szerintem mindenki vehetné a fáradságot arra, hogy megtanuljon helyesen írni.
Nem beszélve a különböző helyesírás-ellenőrző progikról, amik a fogalmazás helytelenségeit ugyan nem szűrik ki, de sok-sok eddigi írást mégis olvashatóbbá tettek volna.
Aki pedig nem képes, ne írjon címlapra, ennyi.

(#10) shtml válasza Silencer83 (#7) üzenetére


shtml
őstag

Aham! :DDD

Viszlát:

Javaslom, kérd meg Parcit, módosítsa a logoutos írások szerkesztési opcióit oly módon, hogy elküldéskor vagy szerkesztéskor a mostani opciók mellett jelenjék meg egy új, amely PM-ben elküldi neked a szöveget. Ez nem lenne túl nagy kódolási munka, ha már két év alatt semmi nem történt ez ügyben, ennyit igazán meg lehetne tenni.

Egy ilyen opció azért lenne hasznos, mert feltételezem, hogy sokan lusták lesznek PM-ben elküldeni neked az írásukat. De ha már az orruk előtt van az opció, talán inkább megteszik.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#11) Dany007


Dany007
veterán

Nem rossz ötlet! Bár néha azt érzem sokszor túlzásba esik ez a helyesírás dolog.
Bár tény, hogy vannak extrémebb esetek, amikor tényleg nagyon szükséges lenne a javítás.
Nekem mondjuk van saját emberem, aki segítsen a helyesírásban mivel nagyon nem erősségem ):

(#12) shtml válasza Bici (#8) üzenetére


shtml
őstag

hogy ez mégjobban elkényelmesíti

Inkább: "még jobban elkényelmesíti".

(#9) dying_star:

Gratulálok! Nem sok ember képes különbséget tenni a fáradság és a fáradtság szavak között, a legtöbb itt is a fáradtság szót használta volna, persze helytelenül.

Aki pedig nem képes, ne írjon címlapra, ennyi.

Ezt én is így gondolnám, de praktikus okokból mégsem teszem. Attól, hogy valaki nem tud helyesen írni, még lehetnek okos gondolatai, ez itt pedig elsősorban szakmai fórum, a szerzők pedig nem hivatásos tollforgatók. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy engem nem zavar borzasztóan a sok nyelvileg (nem pusztán a helyesírásra gondolok) igénytelen írás. De mint köztudott, nem lehet, vagy inkább nem érdemes a széllel szemben pisálni.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#13) James Bond™


James Bond™
tag

Elég lenne rákötelezni a szerzőket arra, hogy Office Word, vagy hasonló programban ellenőrizzék az írásukat. Mit várunk a felhasználóktól, ha ezt a "házigazdák" sem teszik meg?! Ők is helytelenül írnak. Egy automataszűrő még jobb ötlet lenne, csak egy kattintás és átfutna a cikken. A nyelvtani helyesírás szüksége véleményem szerint szükségtelen, de szépsége vitathatatlan! Esztétikusabb lenne a fórum is egy helyesírás-szűrő bevezetésével.

Viszlát felől nagyon kedves az ötlet, de nem gondolom, hogy nyelvtantanárokra lenne szükség! Amit az esetleges, minimum elvárható 8 év alatt nem tanultak meg, azt nem másnak kell javítania! (Nem beszélve a több tíz éves iskoláról…) Remélem lesz egy automata helyesírás ellenőrző funkció! Viszont most is van erre bőven lehetőség, csak ezt sokan nem használják. A gép kijavítja az írási hibákat, de észt nem ad, csak ha akarjuk, pedig sokaknak szüksége lenne rá...

[ Szerkesztve ]

•> Figyelj, tanulj, hogy később rád figyeljenek és tőled tanuljanak!

(#14) Viszlát


Viszlát
addikt

Megpróbálok átfogóan reagálni mindenki felvetésére:

Nem örülnék ha a korrektúra egy ciki dolognak lenne beállítva. Nem az. Legyen szó bármilyen íróról, újságíróról, van korrektor aki átnézi a művészurak alkotásait. Amikor én készítek egy írást, van, hogy segítségért kell folyamodnom, mivel nem tudok mindent, nincs is ezzel semmi gond.

Az egyértelműség kedvéért megjegyezném még, hogy szó sincs arról, hogy minden írást átnéznék, csakis azokét fogom, akikben van igény erre és jelzik is azt. Nem is szeretném ha a LOGOUT korrektoraként emlegetnének, az egy hivatalos funkció lenne, amit az oldal tulajdonosai, szerkesztősége működted, jelen esetben pedig szó sincs erről.

Szóval várom azok jelentkezését, akik igénybe vennék a "szolgáltatást". :)

shtml: pl az Üdvözlünk, viszlát! című írást.

mod: majdnem elfelejtettem, köszönöm a támogató hozzászólásokat!

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#15) Hasek válasza James Bond™ (#13) üzenetére


Hasek
Közösségépítő

minimum elvárható 8 év alatt nem tanultak meg, azt nem másnak kell javítania!

Sírig tanul az ember. Vagy magától, vagy segítséggel, és a Word nem segítség, hisz attól csak ellustul az ember, ugyanis: "áhh ott a Word, majd az kijavítja... Minek tanuljam meg?"(mellesleg abban is van egy-két hiba).... ;)

Viszlát: Köszönjük! :R

Üdv. H

(#16) Bici válasza shtml (#12) üzenetére


Bici
félisten

Nalátod, engem már is elkényelmesített. :DDD
Egyébként tudom, hogy a "mégjobban" (és a "már is" is) helytelen, de sajnos, én is ellustultam. Cikkírás közben azért jobban figyelnék. Ha netán valamit nem tudnék biztosan (biztos lenne ilyen), akkor utánanéznék.
Egyébként köszi a javítást, ráébresztett arra, hogy a fórumban is oda kell figyelni, mert ez is lehúzza a színvonalat. :R

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17) fabicska


fabicska
aktív tag

Sziasztok. Támogatom ezt az új ötletet, de én tényleg nemértem, hogy minek így szenvedni...
Ha valaki megírta a kis blogját, akkir másolja már be legyenszíves a Microsoft Word valamelyik verziójába, és az kiböki a hibákat zöld, és piros aláhúzással (értelemszerűen a hiba jellege szerint).
Ennyi. Én személy szerint még sose írtam blogot, de tervezem, de biztosan elöször word-be írom meg, és úgy másolom ide.
Viszlát felhasználó elképzelése nem rossz. Díjazom, hogy ekkora munkát magára vállal, de aki nem tud írni, az gondolkodjon el a gépelési tudásán, a magyar nyelvi hiányosságain, menjen el szemészhez, vagy fogadjon magántanárt. Nem akarom becsmérelni senki kezeményezésein, de mindek megbonyolítani a már így is nagyon bonyolult életet?
Sziasztok - fabicska

Egy jó harcos nem tökéletes, nem győz mindig, nem sérthetetlen. A jó harcos nagyon is sebezhető... Ez teszi igazán bátorrá!

(#18) Omega81 válasza shtml (#6) üzenetére


Omega81
senior tag

Hülllye :DDD

értékelt üzletek: 42+ 0-

(#19) 7 válasza James Bond™ (#13) üzenetére


7
addikt

Mit várunk a felhasználóktól, ha ezt a "házigazdák" sem teszik meg?! Ők is helytelenül írnak.

Ha az idézőjeles házigazdák alatt a nagybetűsökre akartad felhívni a figyelmet, akkor azért szólnék, hogy a csapat odafent viszonylag erősen szűri azokat, akik nagybetűsök lesznek végül, így jóval kevesebb az esélye annak, hogy valaki olvashatatlanul igénytelen írást adjon ki a kezéből. Az meg, hogy ők is hibáznak, egy dolog. Én is átmegyek néha grammar natzee módba, holott nem egyszer hibázom ugyanúgy, mint mások. A különbség az, hogy ilyen-olyan okokból az itteni helyesírásom jónak minősül.

Egy automataszűrő még jobb ötlet lenne, csak egy kattintás és átfutna a cikken.
Esztétikusabb lenne a fórum is egy helyesírás-szűrő bevezetésével.
Remélem lesz egy automata helyesírás ellenőrző funkció!

Negatív. Eddig még nem láttam olyan helyesírás-korrigáló programot, amelyik tényleg a kontextustól függően tudná javítani a hibákat (pláne nem emberi revízió nélkül), és nem hiszem, hogy az ittenieknek lenne energiájuk egy ilyen motort kifejleszteni amellett, hogy mennyire el vannak havazva egyéb teendőkkel.

Meg még egy kis adalék úgy a második bekezdéshez: Nem mindenki tehet róla, hogy rossz a szövegértési, helyesírási és fogalmazási készsége, bár tény, hogy a sok esetben akaraterővel, sok olvasással és egyéb trükkökkel azért ez valamilyen szinten korrigálható.

Persze ennek ellenére egyetértek abban, hogy jó volna legalább a címlapos írásoknál a mérce magasabbra emelése, egyúttal pedig lehetőség biztosítása a helyesírás külső (lehetőleg emberi) kézzel való javítására (amennyiben ezt igényli a szerző, és hozzá is járul - akár egy jelölődobozzal, akár külön írásban), csak ehhez kell pár ember, akiket akár mondjuk KORREKTOR ranggal ruháznának fel.

Én is olvastam amúgy az shtml által említett topicot, csak elhalt végül az ezzel kapcsolatos ötletbörze. Mindenesetre ha érdekel valami fentebbi embert, és megvalósíthatónak látják, szívesen válaszolgatok privátban a megvalósítással kapcsolatos elképzeléseimről, amik talán még nem is jelentenek annyi kódolási munkát.

(#20) shtml válasza Bici (#16) üzenetére


shtml
őstag

Valóban nem cikizni akartalak, örülök, hogy te sem így fogtad fel.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#21) Viszlát válasza fabicska (#17) üzenetére


Viszlát
addikt

Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy ez mégiscsak egy közösségi blog, ezért magántanárt fogadni kissé meredek lenne. Egyébként is saját becslésem szerint ha a megjelenő írások 10%-ánál kérnek korrektúrát, az már egy igen jó eredmény lesz.

Abba, hogy mik maradhatnak meg a címlapon, nincs beleszólásunk, de ha ilyen módon egy kicsit lehet emelni a színvonalat, akkor én nagyon szívesen teszem és nem érzem bonyolításnak.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#22) WN31RD


WN31RD
addikt

Hasznos kezdeményezés, remélem, lesz eredménye. Sok sikert!

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#23) James Bond™ válasza 7 (#19) üzenetére


James Bond™
tag

Negatív. Eddig még nem láttam olyan helyesírás-korrigáló programot, amelyik tényleg a kontextustól függően tudná javítani a hibákat (pláne nem emberi revízió nélkül), és nem hiszem, hogy az ittenieknek lenne energiájuk egy ilyen motort kifejleszteni amellett, hogy mennyire el vannak havazva egyéb teendőkkel.

Az írónak kell megfogalmazni az írást. A gép csak megmutatja, hogy hova kellene vessző, hova nem kell, hogyan kell írni az adott szót, stb. stb. A program nem fogja megfogalmazni más helyett a cikket, ez itt a lényeg.

Ha én azt írom: Ezt írtam le. A program nem fogja átfogalmazni erre: Ezt jól írtam le. De ha azt írom: Ezt jóál írtam le. Akkor a gép aláhúzza, és már tudjuk is, hogy hibás a szó. De ha rosszul írjuk, és a rosszul írt szó létezik, akkor nem jelez a gép: Ezt jóé írtam le. A "jóé" szó létezik, tehát nem jelez a gép. Ezt egy átolvasással észre veheti az író. Erre felesleges lenne a korrektor. A korrektor csak a fogalmazásban segítene. De aki nem tud helyesen írni és fogalmazni sem tud, az menjen vissza az általános iskola első osztályába.

Ebből a szemszögből megközelítve viszont van értelme Viszlát önfeláldozásának. Aki ihletet kapott egy cikkhez, de nem tud írni és fogalmazni sem, az megkeresi Viszlátot - ha megtudja olyan kevés... - Ő pedig elkészíti, és a végére odaírja, hogy köszönet: ×××× -nek.

•> Figyelj, tanulj, hogy később rád figyeljenek és tőled tanuljanak!

(#24) shtml válasza Viszlát (#14) üzenetére


shtml
őstag

Kérlek, ne vedd akadékoskodásnak, de kíváncsi vagyok, milyen mélységben tervezed elvégezni a javításokat.

Helyesírás
muszály, játsza és társaik. Evidens, hogy ezeket javítod.

Nyelvtan
"Sokaknak szüksége lenne egy nyelvi korrektorra" Ez egyeztetési hiba, helyesen: sokaknak szükségük lenne rá.
"Neked is ki kell próbálni ezt a cuccot." Helyesen: Neked is ki kell próbálnod - szintén egyeztetési hiba. Az ilyen hibákat is javítanád?

Nyelvhelyesség
Igen sok dolog tartozik ide, példa egy friss hozzászólásból: "nekem elég izzadtságszagúnak tűnik a dolog". Helyesen izzadságszagúnak, mert az izzadtság kicsit mást jelent. Vagy: "Nem nagy fáradtság elküldés előtt átolvasni a szöveget." Természetesen itt a fáradság szó a helyes.
Hasonló az egyenlőre használata az egyelőre helyett, ez nem helyesírási hiba, mint pl. a muszály.
Ide tartozik az állandósult szókapcsolatok hibás használata is, pl. "egyetlen porszem alkalmas az 500GB-nyi adat semmissé tételére", ui. itt a megsemmisítésre gondolt az illető, a semmissé tenni kissé mást jelent.
Szintén nyelvhelyességi hiba a "mit értesz ez alatt" használata a "mit értesz ezen" helyett.
Most más nem jut eszembe, igen szerteágazóak lehetnek a nyelvhelyességi hibák. Ezeket javítanád?

Fogalmazási hibák, logikai hibák
Anno a counter-strike.hu- letesztelték az összes Razer Logitech..... Gaming egeret függetlenül attól, hogy optikai vagy lézeres, hát torony magas gyűztes lett az MX500, amit sajna már nem lehet kapni. Szorosan a nyomában az MX518.
Egy toronymagasan győztes holminak ugye nem lehet szorosan a nyomában egy másik. Nem tudom, érdemes-e eddig elmenni a javításban.

Stílus
Ez már egészen más, stílus dolgában nincs egyértelműen jó vagy rossz, de azért nem árt figyelni rá, csak ugye ehhez mélyen bele kellene nyúlni a szövegbe. Szerintem a stílust hagyni kellene úgy, ahogy van.

Kiegészítés a nyelvtanhoz:
"Az írónak kell megfogalmazni az írást." Helyesen: megfogalmaznia.

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#25) copin


copin
őstag

Ehhez mit szóltak a "nagybetűsök"? Abban a topikban úgy emlékszem, pont te írtad hogy majd' 2 évig nem jött válasz. Ha ők nem támogatnak el fog veszni ez a kezdeményezés, ami mellesleg jó (bár, a ph oldalaira külöben is ráférne néha egy alapos vizit, ettől függetlenül lehetne a logout a legigényesebb része a ph-nak és nem is lenne belső rivális, hiszen ami a blogba kerül az nem a szerzőé (legalábbis az alapelvek alapján, bár más azt mondta hogy a szerzői jogról egy pillanatra se mondhat le senki se)).

Sok sikert! :R

(#26) shtml válasza copin (#25) üzenetére


shtml
őstag

bár más azt mondta hogy a szerzői jogról egy pillanatra se mondhat le senki se)).

Tudomásom szerint ezt a magyar törvények mondják, amelyeket a PH szabályzata sem írhat felül. :DDD

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#27) Viszlát válasza shtml (#24) üzenetére


Viszlát
addikt

Ez nagyon jó kérdés. Azt gondolom, hogy a felsorolásod első három pontját mindenképpen javítanám. A logikai és fogalmazási hibák korrekciója szintén hasznos, de ha túlságosan bele kell nyúlni, akkor az esetleg már a stílusra is hatással lehet. Sokszor találkozom magyartalan mondatokkal, amik nyelvtanilag, nyelvhelyességileg és logikailag teljesen rendben vannak, de a szórend miatt problémás a dolog. Ilyen esetekben igyekeztem mindig csak annyira változtatni, amennyire feltétlenül szükséges, hogy ne sértsem meg vele a szerző érzéseit. Mert hát mindenkinél máshol van az a határ amit még elvisel.

Egyébként ha igény van rá, akkor a formai kialakításban is segítek, erre is volt már példa, ha jól emlékszem, egy hotrod kiállításról szóló írásban. De azért nem ez a fő vonal, mert ez inkább már szerkesztői munka.

Összegezve az általam átírt változat mindig csak egy javaslat lesz, amit az író nyugodtan felülbírálhat, ha eltúlzottnak találja és választhatja például azt, hogy csak a helyesírási hibák javítását módosítja.

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#28) copin válasza shtml (#26) üzenetére


copin
őstag

Nevessünk együtt:

a hozzászóló fórumbeli hozzászólásai erejéig lemond szerzői jogáról: sem anyagi sem más jellegű követeléssel nem élhet. A felhasználónév nem adható el és nem ruházható át.

(alapelvek)

Tehát, ha valami szöveget viszontlátok egy médiumban, ami feltételezhetően x felhasználótól való, akkor ez alapján nem perelhet a felhasználó és elesik a szellemi tulajdonáért járó összegtől. Vannak ilyen perek a világon, szóval ez nem olyan egyszerű, mint az 1*1.

mod:
Bár azt se felejtsük el hogy a bloggerek szoktak palgizálni, volt erről cikk az itcafén is. :D

[ Szerkesztve ]

(#29) Viszlát válasza copin (#25) üzenetére


Viszlát
addikt

Nem tudom mit szólnak hozzá, nem kommunikálok velük külön vonalon, ide pedig nem írtak semmit WN31RD kivételével, aki pedig nagy valószínűséggel nem az oldal, hanem a saját véleményét közölte.

Köszönöm Neked is és mindenkinek a támogató kommenteket! :)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#30) shtml válasza copin (#28) üzenetére


shtml
őstag

Gyanítom - vagy inkább remélem -, hogy az alapelvekben megfogalmazott kizárás célja csak annak megelőzése, hogy valaki a megjelent írásai kapcsán részesedést követeljen a PH reklámbevételeiből. A szerzői jogáról ui. nem mondhat le senki, ahogy te is megírtad, csak az ahhoz fűződő anyagi követelésekről.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#31) James Bond™ válasza shtml (#24) üzenetére


James Bond™
tag

Nem tudom, érdemes-e eddig elmenni a javításban.

A javításban gondolom még te sem tudsz elmenni. Ezt értheted úgy, ahogyan akarod. Ha más felhasználó hibáját kitudod, akkor a sajátodat is ki kell, hogy tudd javítani. De a "szorosan a nyomában" -t képletesen kell érteni, ezt te is tudod.
Feleslegesnek tartom korrigálni a legkisebb hibát is. Ugyanis tökéletes nem lesz semmi. Az (átlag) olvasók nem minden esetben vesznek észre pl. egy hiányzó vesszőt. De akinek úgy tetszik, küldje el az írását Viszlát -nak. Nekem nincs ezzel bajom, de feleslegesnek tartom ennyire foglalkozni a témával. Hangsúlyozom: Nincs bajom azzal, hogy van akinek ez tetszik. Mindenki ki tudná javítani saját hibáját, de mint mindenhol, itt is megmutatkozik az emberi butaság és lustaság.

•> Figyelj, tanulj, hogy később rád figyeljenek és tőled tanuljanak!

(#32) Racecam válasza shtml (#26) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Már a második hozzászólásodat olvasom, amelyikben nem írod azt, hogy a moderátorok/házigazdák már két éve nem csinálnak semmit. A többiben szerepelt. Lehet, hogy fáradsz? :F :D
Mivel a Logoutot nem moderátorok és házigazdák szerkesztik, hanem van egy főszerkesztője, úgyhogy az egyenletből a többieket nyugodtan kivonhatjuk.

Viszlát kezdeményezése nagyon jó, akinek van rá igénye, biztosan örülni fog a segítségének. Viszont, hogy visszatérjünk a "két éve nem történik semmi" vonalra, ebben a kérdésben nem is igen hiszem, hogy fog. Mert mi is a mostani gyakorlat? A nagyon egyszerűen fogalmazott, helyesírási hibáktól hemzsegő, már az értelmezés rovására menően igénytelen írások nem kerülnek fel a címlapra, illetve rövid időn belül lekerülnek onnan. Én azt gondolom, hogy mindenkitől, aki egy írást helyez el a címlapon, minimum elvárható, hogy ha már igényli, hogy az írását sokan elolvassák, akkor legyen annyi igénye az olvasóival szemben, tisztelje meg őket annyira, hogy a szövegen átfuttat egy helyesírás ellenőrző programot. Amennyiben ennyit is képtelen megtenni, nem is méltó arra, hogy a címlapon publikáljon.
Természetesen ebben is van vita, hogy mennyire vegyük figyelembe a helyesírást. Vannak, akik szerint ez kevésbé számít. Úgyhogy nem könnyű, mint minden más esetben sem, a vélemények között egyensúlyozni.
Összességében, örülök a kezdeményezésnek, hivatalosan azonban továbbra sem szeretnék "beleavatkozni" az írásokba, akár a helyesírási hibák, vagy egyéb stilisztikai problémák kijavításával sem. Amennyiben úgy ítélem meg, hogy ez túlmegy egy bizonyos határon az írást, ahogy eddig is, előre fogom dátumozni, lehetőséget adva a szerzőnek a javításra. Ha nem él vele, a cikk nem fog megjelenni a címlapon.

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#33) 7


7
addikt

A hozzászólások a fórum szabályzata szerint tényleg nem a mi tulajdonunkat képezik, ellenben a blogbejegyzések, illetve címlapos írások igen. Emiatt nem szabad engedély nélkül belenyúlnia senkinek a másik írásába (legyen szó akár házigazdáról).

Lektorálás, korrekció: Jó lektor/korrektor az, aki egyeztet legalább azokban a pontokban a szerzővel, amik nem csak egyféleképpen javíthatóak (fogalmazási hibák, logikai hibák egy része).

(#34) edipqe


edipqe
senior tag

sok sikert és kitartást, akinek igénye van rá az biztos megkeres.

Önként és dallolva csinálod.kevesen válalnak be ijet :R

sokak szerint a beltartalom másodlagos a hejesirással szemben, ebben mindenkinek meg van a salyát véleménye.

[ Szerkesztve ]

I aint fightin! I would not give a f. if I would see a russian tank drivin flat bush on avenue. I aint shootin nobody, so call me a fagget! When the wars over Im gona be the fagget with two legs!

(#35) Viszlát válasza Racecam (#32) üzenetére


Viszlát
addikt

Természetesen a főszerkesztő egyéni megítélésén múlik, hogy hol is van az a határ, amikor már nem fér ki címlapra. A gondom az, hogy sokszor a kiemelt írások sincsenek átnézve, hemzsegnek a hibáktól. Csak egy példa:

Hűtőpaszta vs. lekvár.

Az írás tele van alapvető hibákkal, amiket még a word is kiszúrna. Ráadásul a módosított lead-ben is kapásból van két hiba. Pedig ez minősített eset, a lapcsalád összes oldalán látható az aktuálisan kiemelt írás, ezért jóval többen kattintanak rá, mint egy normál címlapos írásra. Persze, a tartalom is fontos, nem csak a forma, de úgy gondolom, hogy sokszor már jóval az elfogadható szint alá süllyed az oldal. Mert ha a kiemelt írás egy ilyen képet mutat az LOGOUT-ról, akkor bizony az probléma, nem is kicsi.

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#36) Racecam válasza 7 (#33) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Ebben van a lényeg.

Egészen egyszerűen fogalmazva, arra nincs, nem lenne kapacitásunk, hogy a szerzőkkel folyamatos kapcsolatban javítsuk az írásokat, mind helyesírási, mind stilisztikai szempontból. És akkor még nem is beszéltünk a tartalmi kérdésről. Mert azután már semmi sem különböztetne meg bennünket egy "profi" hardveres, vagy egyéb, hasonló oldaltól. Tudomásul kell venni, hogy ez egy olyan oldal, ahol nem hivatásszerűen cikkeket író szerzők publikálnak, hanem mi, a közösség tagjai. És ez így jól is van. Még egyszer mondom, ha egy írás nem éri el azt a színvonalat, amit a főszerkesztő úgy ítél meg, hogy a címlapra kerülés feltétele akármilyen szempontból, az le fog onnan kerülni.

Ettől függetlenül, ahogy már mondtam is, Viszlát kezdeményezése, illetve felajánlása nagyon jó, én teljes mértékben támogatom.

[ Szerkesztve ]

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#37) shtml válasza Racecam (#32) üzenetére


shtml
őstag

Nem én vagyok az egyedüli, aki nehezményezte, hogy semmi nem történt a több mint 2 évvel ezelőtti kezdeményezés hatására, ami pedig a PH általános megjelenésének is jót tenne. Azért köszönöm, hogy engem emeltél ki a sok nehezményező közül, jó érzés, hogy ilyen közel állok a szívedhez. :C :R

"hivatalosan azonban továbbra sem szeretnék "beleavatkozni" az írásokba, akár a helyesírási hibák, vagy egyéb stilisztikai problémák kijavításával sem."

Az az érzésem, hogy kicsit csúsztatsz, ui. egy opcionálisan választható lehetőség (pl. egy checkbox formájában) megadása semmiképpen nem tekinthető beavatkozásnak. Aminthogy a hozzászólásokat szerkesztő boxban lévő Bold, Italic stb. BB-kódokat beíró gombok sem kötelezik a usereket azok használatára.

Ettől függetlenül revideálom korábbi hozzászólásomat, nem lenne helyes, ha egy gombbal vagy checkboxszal automatikusan lehetne kérni a korrektúrázást. Ez Viszlát önkéntes és önzetlen munkája, ha valaki igényt tart rá, vegye magának a fáradságot és kérje meg őt.

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#38) #64791808


#64791808
törölt tag

Ez tipikusan olyan problémakör, aminek nincs megoldása. Ha korrektorok írják át az írásokat, akkor valóban emeljük a nyelv használatának színvonalát, de az már nem az író írása lesz.

Az írás az íróé marad, és a színvonal is emelkedik, ha keményebb kézzel gyomlálnak Racecam-ék. Akkor viszont nem igazán marad írás. Lehetne két irányú motivációt alkalmazni, melynek értelmében a jó írásokat jutalmazzák, a gyengéket pedig büntetik a moderátorok, de ez megint az írási kedv rovására fog menni.

Minden út ahhoz a tényhez vezet, hogy nem létezik olyan blogoldal, amely egyszerre érdekfeszítő sok olvasó számára, a nyelvhasználat színvonala magas, és nem heti egy írás van. Az írott - és beszélt - nyelv színvonalának megőrzése oly mértékben kikerült az emberek kulturális látóköréből, hogy már nem csak az esztétikus, színvonalas írás igénye, hanem már a színvonalas írások olvasásának igénye sincs meg. Nagyon sokan kérdezik, hogy "nem tökmindegy, hogyan van írva, lényeg, hogy megértsük!". Nem, egyáltalán nem mindegy, de aki ezt magától nem érti, akinek nincs igénye erre a színvonalra, azzal úgysem lehet mit kezdeni.

Tehát a kezdeményezés nemes célt szolgál és őszinte jobbító szándék áll mögötte, de a nyelvnek azt a brutális megbaszását, amely napjainkban zajlik, nem állítja meg.

(#40) James Bond™ válasza Racecam (#32) üzenetére


James Bond™
tag

Nem kell minden legapróbb hibát kijavítani. Elfogadható legyenek a cikkek helyesírása, de tökéletesnek nem kell lennie. A Mobilarena cikkei pl. elfogadható, egy-két hiba van néha bennük, de általában javítják. A Logout -nak is elég olyan szintet hoznia, nincs szükség korrektorokra. És ahogy írtad: Én azt gondolom, hogy mindenkitől, aki egy írást helyez el a címlapon, minimum elvárható, hogy ha már igényli, hogy az írását sokan elolvassák, akkor legyen annyi igénye az olvasóival szemben, tisztelje meg őket annyira, hogy a szövegen átfuttat egy helyesírás ellenőrző programot. Amennyiben ennyit is képtelen megtenni, nem is méltó arra, hogy a címlapon publikáljon.

Ennyi pont elég is lenne. A lényeg az, hogy olyan drasztikus hibák ne legyenek, mint pl. a muszáj-muszály. Ezek kijavítására pedig pont elég egy ellenőrző program, aki pedig ír, az fogalmazni is tud, vagy ha nem, akkor tanuljon meg! A helyesírás mellé fontos a fogalmazás is! Egy cikk nem lesz színvonalas a helyesírástól, a megfelelő szófordulat és szókincs is fontos! De mindenki azzal írja meg, javíttatja a cikkét, akivel akarja.

[ Szerkesztve ]

•> Figyelj, tanulj, hogy később rád figyeljenek és tőled tanuljanak!

(#41) PazsitZ válasza James Bond™ (#40) üzenetére


PazsitZ
addikt

Az ötlet alapvetően jó. Emellett csodállak, hogy be mersz ilyet vállalni. :K

Minden esetre még mindig azt vallom, hogy nem igaz, hogy nem tudja valaki átolvasni és átfuttatni egy wordben, de akár egy firefox is kidobja a nagyobb hibákat.
Szóval többnyire a lustaság trehányság áll ezen probléma hátterében szvsz.

- http://pazsitz.hu -

(#42) James Bond™ válasza PazsitZ (#41) üzenetére


James Bond™
tag

Szerintem elcímezted a hozzászólást, de amit írtál az teljesen igaz!

•> Figyelj, tanulj, hogy később rád figyeljenek és tőled tanuljanak!

(#43) shtml válasza #64791808 (#38) üzenetére


shtml
őstag

Nagyon jól látod, egyetértek.

"de a nyelvnek azt a brutális megbaszását, amely napjainkban zajlik, nem állítja meg."

Ez brutálisan jó, már-már aláírásgyanús! Kár, hogy emellett sajnos igaz is.

(#41) PazsitZ:

Kivéve, ha valaki - mint pl. én - angol nyelvű Firefoxot használ.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#44) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Javaslom, távolítsd el a mélcímedet az írásban látható formában és helyettesítsd mondjuk úgy, hogy viszlatovics (at) dzsímél (dot) com, mielőtt vmi spammer bot rábukkan és telelöki reklámszeméttel a postaládádat.

Az 5let pedig hatalmas, gratulálok!

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#45) Viszlát válasza sh4d0w (#44) üzenetére


Viszlát
addikt

Köszi, gondolhattam volna erre, javítottam. :)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#46) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Az ötlet dícséretes, csak van egy bukkanó. Ööö, izé, bökkenő.
Ez az írás is lekerül hamar a címlapról. Aki olvasta, és igényli az önzetlen segítséget, már el is dugta a mikéntre utaló adatokat. Azonban ha már nem lesz olvasható, csak szájhagyomány útján terjedhet a dolog.

Ahogy már leírták, a szerkesztés ablakban kéne egy gombocska. Korrektúrát akarok? Rákettyintek, passz.

Ahogy már ezt is leírták, lehetnének KORREKTOR-ok a nagybetűsök közt. Csakis az ő jóváhagyásukkal jelenhetne meg írás a címlapon.
Lenne duzzogás, az biztos. Az ifjú titánok felháborodnának, hogy lángbetűkkel az égre írt művük esetleg meg sem jelenik. Az meg egyenesen sértő lehet számukra, hogy kétségbe vonja egy korrektor aző hejjesirrási késségükett.

Egyébként úgy vélem, hogy a jelenlegi állapotok sem vészesek.
Önjelölt, babérkoszorút magának megelőlegező írókám elénk teregeti "világot megváltó" gondolatait, méghozzá csapnivalóan. Hogy nem marad el a reakció, az biztos. Ha okul a kritikákból, akkor megmarad, ha nem, akkor pápá.
Részemről a bosszankodás mellett egész jól szoktam mulatni az öntelt szerzők tusakodásán.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#47) Csákk


Csákk
senior tag

Nálam is felvetődött ez az ügy,+1 szavazat a helyesírás ellenőrzésre :) :R

^^

(#48) edipqe válasza Viszlát (#35) üzenetére


edipqe
senior tag

"természetesen a tartalom is fontos"

az s legfontosabb, amit linkeltél teszt pont ezt bizonytja, iszonyat jó kis alternatv paszta teszt.

I aint fightin! I would not give a f. if I would see a russian tank drivin flat bush on avenue. I aint shootin nobody, so call me a fagget! When the wars over Im gona be the fagget with two legs!

(#49) edipqe válasza Vakegérke (#46) üzenetére


edipqe
senior tag

"Ahogy már ezt is leírták, lehetnének KORREKTOR-ok a nagybetűsök közt. Csakis az ő jóváhagyásukkal jelenhetne meg írás a címlapon."

akkor nem kevés ember mondaná azt, h mit képzelnek? ez komoly? és már lépnének is le. :R

mert a logout abban a pillanatban már nem az lenne aminek lennie kéne!

[ Szerkesztve ]

I aint fightin! I would not give a f. if I would see a russian tank drivin flat bush on avenue. I aint shootin nobody, so call me a fagget! When the wars over Im gona be the fagget with two legs!

(#50) Viszlát válasza edipqe (#49) üzenetére


Viszlát
addikt

Akibe annyi értelem sem szorult, hogy felismerje a segítséget, az menjen, nem fog hiányozni. A korrektúra nem cenzúra, ezt tessék megpróbálni felfogni.

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.