Hirdetés

2024. április 17., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) devil-k


devil-k
nagyúr

Kiváncsi lennék idehaza mennyi ment el ebből a vasból. :U Nekem Mac Mini M1 van, azzal viszont piszkosul meg vagyok elégedve.

[ Szerkesztve ]

- mozi bolondéria -

(#2) 5150 válasza devil-k (#1) üzenetére


5150
aktív tag

16-os? Ismerek valakit, magyar, de thaiföldön él. Az elsők közt vette, mikor kijött, azt mondja a 4k-s videókat röccenésmentesen vágja vele, még béta szotfverrel is, béta OS-en. Előtte valami predatora volt, mióta megvan az M1 minije, azóta a pred fiókban pihen. Arra viszont nem volt hajlandó, hogy a 8gigás modellt vegye.

"Az információ korában az evolúciós szelekció azokat tizedeli, akik képtelenek a hamis információt megkülönböztetni a helyestől"

(#3) Tigerclaw válasza devil-k (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

"Showcase" modellnek gondolom sok ceg hasznalja ezeket. Persze munkara, de egyben reprezentalni is, hogy lassa az ugyfel, nem sz@..al gurigaznak. Remelem a 21 inches verziot elfelejtik az M1/2? -re valo atallasban. Az mar nagyon "retro" volt.

Az iMac Pro szerintem a teljesitmenye miatt valik haszontalanna egy M1/2 -vel szerelt iMac mellett, ahogy jol latszott az M1 mini eseten is, hogy meg a Mac Pro is mehetett a levesbe.

Azt is el tudom kepzelni, hogy lesz olyan belepo iMac is, amit szinten "csak" M1 fog hajtani.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#4) devil-k válasza 5150 (#2) üzenetére


devil-k
nagyúr

Nálam “alap” felhasználás, semmi extra, viszont a 120 GB-os 4K Gyűrűk ura röccenés nélkül játszotta le szintén, hálózatról.

Tigerclaw
Vagy tovább viszik az M1-et és lesz belőle erősebb verzió is. :)

- mozi bolondéria -

(#5) M0ng00se


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

amúgy ha elhagynánk végre az x86-ot akkor teljesítményben feljebb, és fogyasztásban lejjebb tudnánk lépni? én az új apple chipből ezt a következtetést vontam le
de mondjátok ha f@szságot írok mert nem vágom ezeket a dolgokat 100%-ig

V6

(#6) Luck Dragon válasza devil-k (#4) üzenetére

Szerintem az M1-et fogjak tovább vinni ahogyan több pletyka is lehozta balami plusz végződéssel X & Z ...stb.

Én igazából a teljes állást várom a Rosetta nélküli világot és ennek az átállási idejének minél hamarabbi elhagyását. :)

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#7) dabadab válasza M0ng00se (#5) üzenetére


dabadab
titán

Nem nagyon valószínű, igazából az M1 ezen a téren igazából nincs előrébb az AMD-nél.

Az Apple azt villantotta meg, hogy milyen az, amikor vannak a HW-ben beépített célgyorsítók és azt a szoftver ki is használja.

DRM is theft

(#8) Tigerclaw válasza M0ng00se (#5) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Valoszinuleg nem az a kulcs. Az Apple hazon belul keszit sok kritikus komponenst, igy olyan szintu optimalizaciora, fuziora kepes a hardver - OS - alkalmazas kapcsolataban, amit rajta kivul most senki nem tudna megoldani. Ok tervezik, a CPU-t, GPU-t, memoria alrendszert, operacios rendszert, nyelvet, fuggvenykonyvtarakat, forditot vagy epp a rosetta 2 toolt. Persze nem 100% sajat kutfobol, de vegeredmenyben hazon belul van minden fontos.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#9) moldovan


moldovan
csendes tag

Sima 8gb MacBook Pro M1 november óta nyúzom.
tökéletes!

(#10) tothzoltan válasza dabadab (#7) üzenetére


tothzoltan
tag

Hát én ezt azért így nem merném kijelenteni. A hardveres felépítése is más az M1-eknek mint az AMD mobil megoldásainak. Ne csak a fogyasztást és tesztpontszámokat vegyük alapul, mert az nem fedi teljes mértékben a valóságot.

A második mondattal viszont nyilván egytértek, de a kettőt együtt kell vizsgálni. Az Apple azt próbálta meg (sikerrel) megmutatni milyen az amikor a szoftver kellően optimalizált, egy kellően sokoldalú de integrált hardverre.
Az M1 nem csak a teljesítményétől nagy, hanem az optimalizáltságától. Tulajdonképp minden más gyártó és platform attól a 'töredezettségtől' szenved hogy kismillió hardverkombóra kell optimlizálni egy szoftver és fordítva. Ezt a faktort az Apple kiiktatta. Nagyjából ők voltak az egyetlenek akik ezt megtehették.
Ha az Intel vagy az AMD tette volna ugyanezt nagy eséllyel likvidálta volna magát a piacról. Ameddig az AMD és az Intel piaci konkurensek egymás számára úgy egy esetleges váltás x86-ról annál később következik be.

[ Szerkesztve ]

I'm thinking different.

(#11) arn


arn
félisten

A haszon ugyanannyi lesz rajta, a kov korben meg majd emelnek arat. A mac mini is igy kezdte.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#12) dabadab válasza tothzoltan (#10) üzenetére


dabadab
titán

Hát én ezt azért így nem merném kijelenteni

Én meg igen. Az szerintem elég jól látszott a tesztekből, hogy ez egy jól összerakott HW, de nem több, nem áttörés, nem húzott el a többiektől, csak ott van az élvonalban.

Amivel tényleg villantottak, az a szoftveres rész, ami rendesen kihasználja a HW képességeit.

És persze az egésznek semmi köze az x86-hoz meg az arról való váltáshoz, az Apple technikailag megléphette volna ugyanezt x86 alapokon is, csak jogi, gazdasági meg puszta praktikus megfontolásokból használt ARM ISA-t.

DRM is theft

(#13) arn válasza tothzoltan (#10) üzenetére


arn
félisten

Adott tdpszinten kituno megoldas, de kb hasonlo szint teljesitmenyben, mint a leghatekonyabb x86 procik, es egyelore nem skalazodik feljebb. Alacsonyabb fogyasztasnal hatekonyabb, de azert ne felejtsuk el, hogy az elonynek van koze a 5nmnek is, ami masok szamara elerhetetlen. Erdekes lesz hogy skalazodik feljebb, es meddig tudjak tartani a fejlettebb gyartastechnologai elonyt.

A swes optimalizaltsagban sose lesz a pc versenykepes olyan szinten, ez a platform sajatossaga, a rugalmassag ara - ez igy van evtizedek ota.

A jelentosege szvsz inkabb abban lesz, hogy vegre megtorheti az x86 hegemoniat a portolasokkal, ezt egy kisebb ceg de meg egy nagyobb piacfuggo sem tudta volna meglepni. Erre nagyjabol csak az apple kepes jelenleg.

A hogyantovabb... elskalazgatjak x magig, utana vmi apus megoldasnak kellene jonnie, itt en nemi lemaradast erzek az nv/amd parossal szemben, de lehet es sose lesz gond a platform miatt.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#14) pakesz válasza M0ng00se (#5) üzenetére


pakesz
aktív tag

jo lenne ha kijonnenek a teszt eredmenyek...
tenyleg sokkolo volt az M1, de azert egy 100 Wattos videokartya melle ha odarakjak a kicsiket akkor ne varjuk mar el azt hogy szamitasban ugyanazt fogja tenni

(#15) tothzoltan válasza dabadab (#12) üzenetére


tothzoltan
tag

"elég jól látszott a tesztekből, hogy ez egy jól összerakott HW, de nem több, nem áttörés, nem húzott el a többiektől"

Eszemben sincs vitatkozni, de 5nm-en 30-40W TDP-vel produkál élmezőnyben (ugyan nem elsőként, de elsőként ilyen fogyasztással), majdnem passzív hűtéssel. Jelenleg nincs olyan eszköz a piacon ami ennek a közelébe ér.
Ehhez hozzájön a duplázott üzemidő, és szoftveres optimlizáltság amitől az egész még veszettül gyorsabb lesz. Nem hiába hördült fel az egész industry ezen a lépésen. Talán nem a szó szerinti értelemben vett áttörés, de hogy új piaci sztenderd - ami után most megint mindenki elkezd rohanni és megpróbál felzárkózni - az biztos. ;)

I'm thinking different.

(#16) hibavissza válasza dabadab (#7) üzenetére


hibavissza
veterán

Vannak külső alkalmazàsok amelyek tökéletesen futnak m1-en és gyakorlatilag el sem indulnak még a legerősebb AMD APU-n sem. Kizàrt, hogy ez csak optimalizàció.
Egyébként pedig tökmindegy. Ez a hardver hatalmas forradalom. Az új laposaik nagyon jó àr-érték arànyúak.

(#17) dabadab válasza hibavissza (#16) üzenetére


dabadab
titán

Vannak külső alkalmazàsok amelyek tökéletesen futnak m1-en és gyakorlatilag el sem indulnak még a legerősebb AMD APU-n sem

Mert ARM-ra vannak fordítva?... :)

DRM is theft

(#18) arn válasza hibavissza (#16) üzenetére


arn
félisten

Abbol forradalom, hogy az arm elott megnyitja az utat, amugy max az apple zsebebe vandorol meg tobb penz, mert hazon belul oldanak meg mindent akit lehet.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#19) hibavissza válasza dabadab (#17) üzenetére


hibavissza
veterán

Nem. Konkrétan a PS, ACR "kompatibilis módban" is jobban futott.
Rendben, legyen.
A sok nyomorék x86 app miért nem lett normálisan megírva az elmúlt ezer évben egyszer sem? :D Kizárt, hogy ugyan azok a programozók hirtelen "megeszesedtek".
Még egyszer ezek nem Apple alkalmazások. Ugyan annak a szoftvernek az M1-es kiadása.

Persze biztos hogy ARM-ra egyszerűbb optimalizálni. Akkor eddig miért nem virított senki?

(#20) hibavissza válasza arn (#18) üzenetére


hibavissza
veterán

Ez más kérdés. Senkinek nem lesz jó az egyszereplős piac. Sajnos, ha nem ébrednek az MS-nál pár év múlva mennek a dögkútba. Hamar égeti a pénzt egy ekkora mamut. Azure nélkül nem tudom hol lennének most....persze ez a biznisz is az első túl heves napviharig tart.

[ Szerkesztve ]

(#21) arn válasza hibavissza (#19) üzenetére


arn
félisten

mert a pc sose mukodott mashogy - egymillio fele variacioju gepen kell rendesen futnia. ahhoz kepest a mac egylapos konyv. inkabb az a ciki, ha vmi egy ilyen gepen jobban fut, mit egy masikon :)

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#22) cowboy_bebop


cowboy_bebop
őstag

Szerintem egy ideig nem lesz iMac Pro. Úgy tudom idén lesz M1X Apple Silicon, ami egy M1 lesz duplázva (max. 16 magos CPU és GPU), s max. 32GB rammal; az igazán kraftos M2 csak jövőre jön.

(#23) Stanley-B. válasza Tigerclaw (#3) üzenetére


Stanley-B.
őstag

hulyesegeket ne beszeljunk, sehol nem mehetett a levesbe a Mac Pro az M1 mac mini mellett...
kit erdekel az egyszalas teljesitmeny, es a bovithetosegrol meg nem is beszeltunk

(#24) #16820480 válasza dabadab (#7) üzenetére


#16820480
törölt tag

De végtére ez a lényeg, hogy azokra a feladatokra a legjobb legyen, amire az ember akarja használni. Ha ezt célgyorsítókkal oldják meg, hát legyen. A manapság elterjedt munkafolyamatok nagy részét elég jól megugorja, szerintem a legtöbb embernek ennél nem kell több.

(#25) Malák válasza Stanley-B. (#23) üzenetére


Malák
aktív tag

Illetve azért a mac pro nem 8szálon végződik :D
Nyilván többszáz W elfűtésével meg lehet verni szegény 10W-os M1-et, célhardver ide vagy oda.

(#26) Yodafon


Yodafon
senior tag

2 millios az ALAPmodell?? TAKARODJ MAR!

I'm gangsta!

(#27) pakesz válasza Malák (#25) üzenetére


pakesz
aktív tag

meg tudod erositeni, hogy ez a 10 watt akkor is ervenyes, amikor a performance magok mukodesbe lepnek es a GPU is fullba megy?

mert a GPUnal most neztem es a czombosabb M1 GPU az MAJDNEM eleri az 50 wattot fogyaszto nvidia 1650 x -et

(#28) Malák válasza pakesz (#27) üzenetére


Malák
aktív tag

Nem tudom megerősíteni, de arra a kérdésre, amire válaszoltam irreleváns a fogyasztás, ameddig más számítási kapacitásban végződik.
Fogyaszthat max 1W-ot is, miközben eléri a 1065G7 szintjét, ha utána 300W-ból 5x annyit hoznak ki. Persze fogyasztás/teljesítményben istenkirályság, de egy exportnál hiába.

Ha a GPU-t full kihajtva megeszik 50W-ot, akkor is brutál jó a fogyasztás/teljesítmény aránya az M1-nek.

Isteníteni természetesen pont azért SEM kell, amit te mondasz.

(#29) Sanya válasza tothzoltan (#15) üzenetére


Sanya
nagyúr

40 watton passzívan.
Miért nem 100 watton passzívan? Mint egy régi izzó :)

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#30) fatpingvin


fatpingvin
őstag

magam részéről én várakozó állásponton vagyok, amíg nincs értelmezhető Linux vagy valami BSD supportja addig nem igazán érdekel, hiába nagyon érdekes vas

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#31) Parallaxis válasza fatpingvin (#30) üzenetére


Parallaxis
addikt

amíg nincs értelmezhető Linux vagy valami BSD supportja addig nem igazán érdekel

A MacOS maga eleve BSD Unix... az Ubuntunak meg van már M1-es portja (bár én személy szerint semmi értelmét nem látom Mac-en a Linux-nak).

(#32) fatpingvin válasza Parallaxis (#31) üzenetére


fatpingvin
őstag

maradjunk annyiban hogy az XNU kernelt FreeBSD-ből főzik meg a rendszer alapjai erősen építenek FreeBSD-re. nyilvánvalóan nem erre gondoltam.

oké Ubi megy, mainline kernellel? GPU driver stack? (ahogy tudom jelenleg Gallium-LLVMPipe szinten áll a dolog, hardveres renderelés még nincs, az Asahi projekt foglalkozik vele)

ki minek látja értelmét, ez meg szerintem teljesen szubjektív.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#33) Parallaxis válasza fatpingvin (#32) üzenetére


Parallaxis
addikt

ki minek látja értelmét, ez meg szerintem teljesen szubjektív.

Ez teljesen igaz, azért írtam, hogy "személy szerint" :) tekintve, hogy az általam használt szoftverekből semmi sincs meg Linux alatt, így bár a rendszer szimpatikus, de használhatatlan.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.