Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Archttila


Archttila
veterán

Eddig úgy volt, h ez még nem hivatalos, de akkor ezek szerint már az :D

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#2) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

és talán lehet majd frissíteni a "PCI Express 5.0" -ra. :R

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#3) Tanisz válasza S_x96x_S (#2) üzenetére


Tanisz
senior tag

Arra minek? :) Még a 4.0 sem terjedt el :)

Vagy a 4.0 rövid életű lesz?

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#4) Male


Male
nagyúr

A cikkben 20 van, a képen meg 24-et számolok (16 a VGA felé + 4 SATA/NVME + 4 chipset)... vagy az utóbbi két 4-es az osztozik? :F

(#5) Meteorhead


Meteorhead
aktív tag

Azért a 4db USB 3.1 Gen2 elég nívós...

(#6) DraXoN válasza Male (#4) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

20 szabadon használható, a chipset felé a 4 fix csak arra használható

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#7) Cifu válasza Tanisz (#3) üzenetére


Cifu
nagyúr

Elviekben 2021 környékén már a felhasználóknak bizony jöhet a PCI-Express 5.0.
A 4.0 szabvány véglegesítésénél picit megakadt a tű, így "összetorlódott" a 4.0 és az 5.0...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8) GAI


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Vajon igazak azok a rémhírek, hogy az X570-es lapok aktív (ventilátoros) chipset hűtőt fognak kapni? Az eddig kiszivárgott lapok mindegyikén az volt :( Ez engem simán el tudna riasztani az AMD-től, pedig erősen fontolgatom, hogy a következő gépem az lesz. Egyébként nem nagyon értem, mert 15W TDP-t írnak a chipsetre, az Intel X58 meg 24W-os volt, mégis a legtöbb gyártó passzívan hűtötte (igaz, hogy kazánok is voltak azok a lapok, de még mindig jobb, mint egy visító, majd fél év múlva zörgő chipset venti...)

(#9) green dude válasza GAI (#8) üzenetére


green dude
tag

Eddig én is csak olyat láttam. :(((
Biztos megvan a miértje, de azért 15 W-ot simán lehet bordázni is. 3rd party bordák lehet, hogy lesznek.
Vajon azok a ventilátoros csodák tudnak működni félpasszív módban is?

(#10) green dude válasza Tanisz (#3) üzenetére


green dude
tag

Nekem még a "sima" 3.0 is elég lesz egy darabig. :DD

(#11) Tanisz válasza Cifu (#7) üzenetére


Tanisz
senior tag

Ohhh... :R
köszönöm, erről nem is hallottam

(#10) green dude na igen a többség így van vele, szerintem nekem is :)

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#12) TeeJay


TeeJay
félisten

Aktív hűtés 4cm visító ventilátorral oh yeee, szép kis 2000-es évek eleje feeling

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#13) Geller72 válasza GAI (#8) üzenetére


Geller72
veterán

Nem csak az X58 volt meleg, a mostaniak is azok komolyabb terhelésen. A ventis megoldás nem csak a chipet hűti, ahogy láttam megy arról a levegő az m.satára is, a cél ez is lenne, ami mindenképpen pozitív, mert azokból is a komolyabbja baromi melegedős. Régen is volt ventis megoldás erre, én sokkal jobban szerettem, mert biztos volt, hogy nem melegszik túl és fagy le, mint a többi jó néhány. Ezek filléres ventik és nem is olyan sűrűn mennek tönkre. Ha egy sokkal hűvösebb chipset és m.sata a végeredmény, akkor felőlem jöhet simán.

(#14) S_x96x_S válasza GAI (#8) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Vajon igazak azok a rémhírek, hogy az X570-es lapok aktív (ventilátoros) chipset hűtőt fognak kapni?

- pletykák szerint az NVMe RAID miatt - extrém hőtermelés van. Ha nem kellenek az új funkciók, akkor egy X470-es is jó neked.

- Talán lesznek vízhűtéses X570-es alaplapok is.

legalábbis a nevéből következtetve: "ASRock X570 AQUA"via

Mottó: "A verseny jó!"

(#15) Steven


Steven
addikt

Haveral fontolgatjuk a váltást, azt ezen totál ki van akadva hogy az összes kiszivárgott fotón az 570 es mind aktív hűtéses 2019 be ... amúgy vicces...én jókat röhög reméljük nem fog forogni vagy 6000 et:D

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#16) arn válasza GAI (#8) üzenetére


arn
félisten

En is terveztem, hogy x470rol valtok x570re, de ventivel kizart. Erdemes megvarni, mit nyujtanak x470ben, vannak olyan pletyik is, hogy az ujabb x470 lapok is kapnak pcie4 tamogatast - erre kivancsi vagyok, hogyan.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#17) olymind1


olymind1
senior tag

1 VGA-hoz, 1 hangkarihoz, pár SATA eszközhöz, esetleg talán legfeljebb 1 NVMe drivehoz, meg pár USBs eszköz csatlakoztatásához szükség van egyáltalán ilyen full extrás vezérlőhídra? :N

Főleg ha hiteles a kép és lassan már minden vezérlő a prociba kerül, csak a SATA eszközöket, a PCI-E hangkarit meg a LAN-t kezeli a déli chip.

Úgy érzem nekem jó lesz az olcsóbb B550 is, csak jöjjön már az is. :))

(#18) antikomcsi


antikomcsi
veterán

Még szerencse, hogy megmaradtak a 47-s zalman bordáim! ;] :DDD

(#19) GAI válasza S_x96x_S (#14) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

A vízhűtés nálam nem játszik, de ha már új gépet rakok össze, akkor jobb lenne a friss chipsettel venni, mint az X470-esek közül szemezgetni, hogy melyikkel mennek a procik, melyikkel nem, melyiken kell BIOS-t frissíteni hozzá ...stb. Persze ha nem lesz más megoldás, akkor elgondolkozok ezen is, de azért reménykedem, hogy lesz olyan gyártó, aki belátja, hogy igencsak sokan idegenkednek az aktív chipset hűtőktől. Ha régen képesek voltak ilyen monstre chipset hűtőket tervezni, akkor most se kéne hogy gondot okozzon...

[ Szerkesztve ]

(#20) Feriboy2


Feriboy2
aktív tag

alaplapi ventiktől nem kell félni, az msi már megerősítette, hogy az összes lapján félpasszívak lesznek. szerintem a többi gyártó is így csinálta.
és ahogy már előttem írták kb. csak az nvme raid miatt van rá szükség. szóval ha nem nyúzol maxon raidbe kötött nvme meghajtókat akkor sose fog beindulni.

(#21) ALBY válasza GAI (#8) üzenetére


ALBY
senior tag

Ha hülye kis ventikkel jönnek, venni kell rá egy rendes bordát az Ali-ról aztán kész.

A lónak is két oldala van mégsem hanglemez...

(#22) Cassi


Cassi
senior tag

Tegnap a Gigabyte belengette az első PCIE 4.0 SSD-t - 5 GB/s olvasást és írást ígérve.

https://www.gigabyte.com/Press/News/1690

Ha nem szállnak el árazásban, szinte kötelező lesz egy ilyet venni minden X570-es alaplaphoz.

(#23) sb válasza GAI (#8) üzenetére


sb
veterán

Ez elég gáz.
A mostaniak nem 5-6W körül mennek mindkét oldalon? Az első Zen 3xx chipset volt talán valamivel magasabb és kicsit sikerült is lefelé menni a 4xx-el. Vagy benéztem valamit?
15W az rohadt sok, mire fűti el?

Egyébként AMD oldalon a SoC/uncore rész is elég sokat eszik. A TDP-t a magokra tartja, de alapon (vmi kis ramfrekivel) is 5-6W a SoC rész hwinfo szerint. Normális, 3000+-os rammal és magasabb SoC fesszel pedig az is simán 15-20W-ra kúszik. Nyilván ez hűtésben nem gáz de annyira nem szimpi, hogy az idle/load rész is kezd felfelé kúszni. Már lementünk 30W körülre, most 40-50W és megyünk egyre feljebb? Immáron +hűtött chipsettel? :(

[ Szerkesztve ]

(#24) Trebron09 válasza GAI (#19) üzenetére


Trebron09
őstag

Talán lesz pár alaplap, de azt is nézd hogy amit linkeltél akkor egy -majdnem- csúcs lap volt, az átlag lapok nem így néztek ki. Nem fogják elvetni a ventilátor lehetőségét, mert egyrészt látnak benne piacot (lehet bele rgb ventilátort rakni..) másrészt úgyis úgy tervezik hogy a 2-3 év garanciaidőt kibírja a többi meg nem lényeg, kikötni meg nem lesz rá lehetőség csak pár lapon mert vagy direktbe kötik össze a lappal (sima vezetékek és jst csatik nem "esztétikusak" már) úgyhogy csak a borda leszedésével lehet majd -gondolom én- kikötni ami ugye garanciavesztés. :)

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#25) M@cika válasza S_x96x_S (#2) üzenetére


M@cika
őstag

Nem lehet, mert azt az Intel fejleszti 2022-re és miután az AMD most a tökükre lépett majd itt is külön utakra mennek és az AMD PCIE különbözni fog az Intelétől, vagyis nem lesz kompatibilis a két cucc egymással

Nasit a kis fehér medvének!

(#26) arn válasza sb (#23) üzenetére


arn
félisten

Allitolag ugyanaz a chiplet kerul bele, mint a prociban lesz. Tehat benne marad a memcontroller, etc. Egy chipet gyartanak.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#27) Male válasza DraXoN (#6) üzenetére


Male
nagyúr

Oké, így már értem, tehát 24 van a prociban, abból 4-et elvisz a chipset, a többi 20 meg variálható.

(#28) sb válasza arn (#26) üzenetére


sb
veterán

Ezt nem tudtam. (igazából nem is érint, mert a PCIe 4.0 beharangozáskor világos volt, hogy semmi értelme átlagusernek a csere jó ideig)
Olcsó húsnak... :D
Viccen kívül, attól még nyilván nem lesz aktív egy memcontroller.
Vagy fordítsuk meg: minek egyáltalán a chipset? Úgy rémlik az elején volt róla szó, hogy lesz szimpla SoC-os megoldás is.

+10-15W-ra és egy ventire azért rá fognak ugrani jó páran habzó szájjal. Kár szerintem ennyire beleszarni amikor végre értelmes platformjuk van.
Hülyén fog kinézni a tesztben, ha idle +40W az Intelhez képest, load meg -40W. :D

[ Szerkesztve ]

(#29) andy19770128 válasza GAI (#8) üzenetére


andy19770128
aktív tag

A chipset hűtő venti miért is lenne baj? VOlt már ilyen. Intel 775 és amd 939 valamint az ezek előttiek közt. Eggyíkkel sem volt bajom,

[ Szerkesztve ]

(#30) DraXoN válasza sb (#28) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

elvileg lehetséges is lenne a SoC felépítés a mostani zen/zen+ al is (mivel a processzorban is vannak Sata és USB portok).. jó kérdés miért használnak minden esetben kvázi kötelezően külső déli hidat.. nyilván licensz oka lehet (mondjuk kikötés AM4 formátumban mAtx/Atx esetén?).. talán ASMedia felé "ígéret" van X chipset megvételére évenként? ... passz.. [ezt találtam a chipsetekről, de ők se tudják megmagyarázni miért nincs A/B/X300 chipsetes lap]
[itt pár ember fejtegeti mi lehet az ok, az első hozzászóló talán jó irányba indul el]

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#31) S_x96x_S válasza DraXoN (#30) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> miért nincs A/B/X300 chipsetes lap

barebonban már van A300-as : ASRock Deskmini A300

Mottó: "A verseny jó!"

(#32) Puma K válasza andy19770128 (#29) üzenetére


Puma K
veterán

Az rendben van hogy terhelés nélkül nem lesz hangja remélhetőleg egyik modellnek sem, de hogy terhelés közben amikor majd dolgozik a VGA, az NVME SSD-k mindegyike és még a többi sávon is megy a terhelés akkor vajon mekkora fordulaton és milyen hangerő mellett fog hűteni...?

Ez az ami aggályos, mert aki pl halk gépet akar építeni annak lehet nem lesz jó választás egy ilyen hűtéssel szerelt alaplap.

De majd okosabbak leszünk ha lesznek tesztek és visszajelzések az emberektől.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#33) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

"Régi" lapok eseten gondolom ugye a prociban levő PCIe linkekre vonatkozik hogy 4.0 lesz értelemszerűen 3xxx procival, ergo en ugy szamolhatok hogy GPU x16 sáv, chipset illetve NVMe felé a maradék 4-4 3.0/4.0 leosztásban?

Gigabyte B450 Aorus M

[ Szerkesztve ]

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#34) GAI válasza andy19770128 (#29) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Mert zajos, ráadásul nagyon hamar tönkremegy. Én kifejezetten néma gépet építek, minőségi nagyon halk ventikkel, nem szeretném, ha egy 4-5 cm-s, többezer RPM-en sivító venti rondítana bele a képbe. És szerintem sokan vannak így ezzel rajtam kívül.

(#35) NightGT


NightGT
senior tag

15 wattot azért le lehet hűteni passzívan is. 5 GDDR5X-es vram modul, vagy 3 ddr4 stick eszik ennyit....gond inkább azzal lehet, hogy a korabeli northbridge coolerekre emlékeztető bordák útban lennének a vga-nak.

Reméljük, nem spórolják le a hőcsövet (víz azért nem fog kelleni neki), vagy egy minőségibb 4 centis ventit...ha egyáltalán kell. Azon múlik, mennyi hőt bír a chip

Speed is the only truly modern sensation

(#36) MongolZ válasza GAI (#34) üzenetére


MongolZ
addikt

15 watt lehűtésénél miért triviális, hogy több ezret fog pörögni? De tény, hogy inkább raknának bele egy nagyobb és kevesebbet forgó ventit... Nekem mondjuk jó lenne egy passzív is, mert elég nagy a légáramlás a házban.

(#37) Gyuri27 válasza andy19770128 (#29) üzenetére


Gyuri27
félisten

A venti magában nem bün. De mint a vga-nál majd lesz aki nem tudja/akarja megugrani a jó szintet.
Azaz anno is volt aki tudott aktiv és halk chipset hütést csinálni. Meg volt aki helikoptert csinált.

Amd - Radeon - Ryzen

(#38) arn válasza sb (#28) üzenetére


arn
félisten

A fogyasztason kivul okos megoldas, hogy vegig lesz pcie4. Grafikus kartyanal nem is lesz sok ertelme... de az ssdnel jo lesz, foleg, hogy ket db olyan foglalat is lesz rajta, ami fullspd. Aktualisan egy csatlakozik a procihoz, egy meg fele akkora savszelen a chipsethez. Most az egyik 2x a masik 4x gyorsabb lesz. Ja jol gondolom, raidben 4x nagyobb atvitel lehet - 2x8gb/s.

Tuti jonnek a gyorsabb ssdk, viszont arra is kell mar vmi aktiv hutes.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#39) arn válasza GAI (#34) üzenetére


arn
félisten

Gyart a noktua is jo ventit ekkora meretben, de nem jellemzo, hogy szabvanyos ventit rakjanak ra. Nekem se tetszik, de a videokartya huteses tapasztalatbol kiindulva gondolni fognak ra, hogy ne legyen hangos.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#40) Darla77 válasza Cassi (#22) üzenetére


Darla77
csendes tag

Ez tök jó, de a mostani 2db Samsung 970 pro m2 512GB-os SSD-ről egymásról olvasva-írva is csak 1.7 GB/sec írási sebességgel tudok elérni a gyári 2,3 GB/s helyett, legyen az bármilyen szekvenciális cucc (film stb). Pedig fent van az SSD drivere is. X470 lap 2700X cpu-val. Csak a crystaldisc alatt mértem a gyári adatoknak megfelelő sebességet azaz 2300 MB/s írás 3500 MB/s olvasást. Az egyik M.2 X4-be van a másik PCIE 3.0 X4 adapterbe van rakva, tehát a sávszélesség adott. Valaki ????

[ Szerkesztve ]

(#41) Lacc válasza GAI (#8) üzenetére


Lacc
aktív tag

Az x570 az AMD saját in-house fejlesztése, várható volt. Az előzőeket az AsMedia fejlesztette. Valamit valamiért.
Én úgy olvastam, hogy a PCI4.0 egységnek kell a 15Watt fogyasztás, az előbbi x470 5Wattos.

De a kedvencem az MSI-s egyik vezér beszólása erre:
“You will have probably a big CPU cooler,” says Peter Arts, product marketing officer at MSI, ”you will have a graphics card in there, your case will have fans. So one small fan… you probably won’t hear it, you won’t notice it.

(#42) #10034944


#10034944
törölt tag

x570-gaming-plus
X sorozat a CrossFire/SLI support - ról is szól, amit nehéz lenne kivitelezni nagyobb bordával.

Akit ez zavar, még ott a B550 chipset lehetősége.

(#43) hobizoli válasza Lacc (#41) üzenetére


hobizoli
nagyúr

amugy pont erre gondoltam, hogy megy ott a nagy CPU kuler, a hazhuto elol-hatul, nem ez fog szamitani....

több drón kell ;P

(#44) flashpointer válasza Lacc (#41) üzenetére


flashpointer
őstag

ekkora baromsagot... es itx meretben is racuppantjak a lap meretenek negyedet kitakaro ventit meg bordat?...

(#45) hobizoli


hobizoli
nagyúr

par evvel ezelott volt egy gep itthon 2x6core Opteron CPU-val
ott az SB chip-n a passziv borda olyan meleg volt, hogy odanyulva fele 1cm-rol sütött
megneztem lezeres merovel es a borda felulete 68fok volt, pedig elol-alul volt a hazban egy befujo venti

kapott egy ventit a haz az oldalfalra, akkor lement mar 40 ala (de az sem telibe fujta ra a levegot)

szerintem nem lesz ezzel gond, mert a normalisabb ATX hazakban eleg jo legaramlas tud lenni es az elvezeti ezt a hot amugyis

több drón kell ;P

(#46) hobizoli válasza flashpointer (#44) üzenetére


hobizoli
nagyúr

vagy eleve nem lesz ITX-s :DDD
most se nagyon van

több drón kell ;P

(#47) DraXoN válasza flashpointer (#44) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

itxre felesleges az x570 chip, nem lehetne kihasználni a képességét (persze attól még lehet gyártó aki ráfogja tenni... ha hajlandóak lesznek végre sok-sok itx alaplapot készíteni)...
az tudna jönni mindenféle déli híd nélkül is.. sokaknak elég lenne a 2 SATA+1 M.2 foglalat...
de jön továbbra is B550-is, az kisebb fogyasztással, és a korábbi chipsetek is jók maradnak... illetve elvileg ez a x570 chipset is akkor fog ennyit enni ha erősen ki vannak használva a képességei (lefoglalt pcie sávok, aktív terheléssel, mondjuk M.2 adatmásoláskor egyikről a másikra).

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#48) flashpointer válasza hobizoli (#46) üzenetére


flashpointer
őstag

van egy x-es aurus ami tok jo, en is pont gepcsere elott allok es meg megvarom mo jon, de csak mitx vagy matx erdrkel, remelem lesz valami kinalat beloluk.

(#49) hobizoli válasza flashpointer (#48) üzenetére


hobizoli
nagyúr

mATX tuti lesz

ITX-nek eleve nem latom ertelmet
amivel ki is tudna hasznalni a juzer, az bele sem fer az ITX-s hazba, vagy ha bele is fer, akkor huteni nem lehet
olyan mint egy gamer notebook
milyen olyan muszaki "tudasra" van szukseg ITX-ben, amit fikabbik chipset majd ne tudna kezelni?
szerintem USB3.1/3.2 meg SATA3 lesz abban is pont eleg
SATA-bol is csak ha 4 van, az mire nem eleg?
USB-re meg amugyis van HUB is, egy portbol tudsz 4-t csinalni egy pill alatt

több drón kell ;P

(#50) Geller72 válasza hobizoli (#46) üzenetére


Geller72
veterán

Pedig bizony lesz iTX. ;] Asus és Asrock is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.