Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Bici


Bici
félisten

Az lenne az igazi, ha a TR platform tagjaként kapna egy GPU-t is a cucc HBM-en kívül és mondjuk 64 mag helyett csak 24/32 lenne, de ezek magas frekin tudnának menni.
Kérdés, hogy a TR lapokra terveznek-e monitor csatit rakni a későbbiekben.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#2) Eclips21


Eclips21
őstag

Majd az PS6-ban :DDD

(#3) pengwin válasza Bici (#1) üzenetére


pengwin
addikt

És mégis miért bonyolítanák a workstation/szerver lapjaik dizájnját egy olyan dolog miatt, ami legfeljebb a DIY piac egy elenyésző kisebbségét érintik?

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#4) .mf


.mf
veterán

"Hardveres szempontból nem egy megoldhatatlan problémáról van szó, de szoftveres szinten már nem mindegy, hogy ezek hogyan vannak kezelve."

Eddig is volt elég variáció (L3, L4 és eDRAM - pár éve az Intel is hozott pár ilyen procit, igaz ott az IGP-nek volt, Iris Pro néven), emellett nem érzem akkora nehézségnek.
Kíváncsi vagyok, hogy ekkora sávszélesség mit fog hozni a procinak. IGP mellé inkább el tudtam volna képzelni.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#5) Bici válasza pengwin (#3) üzenetére


Bici
félisten

pl. azért, hogy Workstation gépekhez ne kelljen szükségszerűen VGA.
Egy izmosabb IGP HBM-mel sok feladatra elég lenne.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#6) Oliverda válasza Bici (#5) üzenetére


Oliverda
félisten

Minek? A workstationokbe röhögve elfér bármilyen VGA, ráadásul lényegesen egyszerűbben, ergo olcsóbban, a rugalmasságról nem beszélve.

.mf: A Knights Landing jobban illik ide: [link]

Három módot kínált az MCDRAM használatához: [link]

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#7) pengwin válasza Bici (#5) üzenetére


pengwin
addikt

Ezzel egy nem létező problémára kínálnának egy eszeveszettül komplikált és drága megoldást.
Koncentrálódnának a hőforrások, meg többek között nagyon drága lenne az alaplap és az interposer tervezés hozzá, a gyártásról nem is beszélve.
Ja, és az IGP nélküli termékek ára is megugrana az IGP-s variációk miatt, mert azok alá is a komplex alaplap kell, ha nem akarsz káoszt, hogy melyik lap mit támogat.
És mindezt jelen pillanatban úgy ehetne elérni, ha kukáznák az ezen a piacon értékes CPU magok felét, vagy többet.

Nem értem mi a baj a szabvány bővítő interfészekkel... PCIe tökéletes az ilyen dolgokra, és olyan VGA kerülhet az adott gépbe, amilyen az adott feladathoz ideális.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#8) Bici válasza pengwin (#7) üzenetére


Bici
félisten

pengwin, Oliverda: Lehet, hogy igazatok van. :)
Nem gondoltam, hogy ez ennyire megbonyolítaná, mivel már létező technológiákról van szó. Gondoltam, ha a 11-12 Ezer Ft-os lapba belefér a monitor kimenet, akkor a TR-be is.

A proci legyártása nyilván drágább lenne, és nem is tudom, hogy valós igény-e, de a HBM és a közös címtér nem dobna mondjuk pár felhasználáson? Mégha nem is VGA-ként, hanem compute modulként tekintünk arra az IGP-re, akár a nemrég vázolt jövőbeli compute-ra kiélezett lapkával? :U
Innentől meg már csak egy kisebb lépés (szerintem) a rendes IGP-s verzió.

De lehet, hogy tévedek.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9) pengwin válasza Bici (#8) üzenetére


pengwin
addikt

Ne csak a kimenetet nézd, hanem azt is, hogy ha a CPU foglalaton lenne a GPU és a VRAM is, akkor azoknak ott meg kell oldani a vezetékezését is. És attól még kellene rendszermemória kivezetés, mert mégse adhatod fix mennyiségű RAM-mal az adott SKU-t.

És ezt a foglalatba mind bele kéne tervezni, ha nem akarsz csak emiatt egy külön platformot csinálni.
Azt jobban el tudom képzelni, hogy pl. tensor mag szerű dolgok belekerülnek a CPU csomagba, úgy tudom azok használhatóak pl. AI számításokra. Ami jobban illene az ilyen CPU-k felhasználási területére.

Sokkal valószínűbb lenne, hogy a lényegesen egyszerűbb konzumer foglalatok kapnak ilyen IGP+HBM megoldást, ded még ott is drága és komplikált lenne, és az érintett cégek a saját dGPU piacukat kannibalizálnák vele.

Üdv, pengwin

(#10) antikomcsi


antikomcsi
veterán

Ez a HBM eddig nekem nem tűnik egy sikersztorinak. Ez esetben vajon máshogy lesz?

(#11) tibaimp válasza antikomcsi (#10) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Igen, ez merült fel bennem is, legalábbis a normál DIY piacon nem volt az.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#12) Petykemano


Petykemano
veterán

Ha valakit érdekel, hol és miért és mire lehet hasznos: coreteks: A64FX

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#13) Oliverda válasza tibaimp (#11) üzenetére


Oliverda
félisten

Nem is lesz még egy jó darabig.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#14) leviske válasza antikomcsi (#10) üzenetére


leviske
veterán

Ha visszagondolsz az i7 5775C-re, tartalomgyártási feladatokban annál sem jött rosszul az eDRAM jelenléte, pedig csak 128MB volt belőle. Én még korábbra is vártam a HBM megjelenését a drágább Ryzen termékekben. Ehhez képest az Epyc vonalon történő tesztelés tényleg egy óvatos próbálkozásnak tűnik.

(#6) Oliverda: Egy CDNA (vagy mi) architektúrára alapozott GPU beépítése a CPU mellé nem feltétlen volna rossz irány WS vonalon. Az Intel oneAPI is ebbe az irányba kacsintgat.

(#15) arn


arn
félisten

eddig sose volt sikeres a tulmeretezett savszellel, es draga memoriaval operalo proci...

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#16) Oliverda válasza leviske (#14) üzenetére


Oliverda
félisten

De, az volna.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#17) jerry311


jerry311
nagyúr

Amikor a DDR 5 lassú.
Nice! :DDD

(#18) Reggie0 válasza jerry311 (#17) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha nem lenne lassu, akkor nem GDDR6 menne a GPU-k melle.

(#19) Petykemano válasza leviske (#14) üzenetére


Petykemano
veterán

Én is vártam egy ilyen lehetőséget.
De az a gyanúm, hogy nem lehetne eladni egy olyan megoldást, ahol a proci mellett közvetlenül ott van egy gpu lapka. Tök jól hangzik, csak valószínűleg keveseknek lenne eladható. És a hűtés is bajosabb.
Mintha egy dobozba be tudnának tenni 4 300W-os 128CU-s kártyát.

Valószínűleg egy cpunak is bottleneck a távoli memória. Ahelyett tök jól hangzik,.ha van egy közeli, Nagy sávszélességet biztosító és Nagy méretű valami, ami a cpunak jelent olyan gyorsítótárat, vagy fedélzeti memóriát, ami nélkül egy gpu működni se tudna. Ráadásul a kapcsolat a gpu felé is egyre gyorsul.

Fene tudja, mert az A64FX egyik előnyeként emlegetik, hogy kompakt : memória és compute egy lapkán, kisebb helyet foglal, kevesebb alkatrészt kell külön beszerezni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#20) jerry311 válasza Reggie0 (#18) üzenetére


jerry311
nagyúr

Most rendszermemóriáról van szó, nem GPU-ról. :U

(#21) arn válasza jerry311 (#20) üzenetére


arn
félisten

remelhetoleg csak egyfele lesz nem sokara.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#22) Reggie0 válasza jerry311 (#20) üzenetére


Reggie0
félisten

Es? Ugyan az a ketto.
Erre mondhatnam azt is, hogy a HBM is vga-hoz van a jelenlegi peldak szerint, akkor mit akarunk vele sysramkent.
De DDR-t is talalunk GPU mellett...

Ha a DDR eleg gyors lenne, akkor nem kene meg gyorsabb a gpu melle. A proci melle is azert ez kerul, mert nincsen gyorsabb ugyanolyan idozitesekkel/page merettel, nem azert mert elegendo. De felhozhatnam a cache letezeset is, mint peldat arra, hogy a ddr-en valahogy gyorsitani kell.

[ Szerkesztve ]

(#23) MMSZoli


MMSZoli
tag

A fiam gépében egy R9 Nano csücsül. Használtan vettem "óccsóért", volt benne rizikó (valószínűleg bányász kártya volt), de itt maga a kártya gondoskodik róla, hogy ne lehessen túlhajtani (melegedés során visszaveszi az órajelet), emiatt mertem csak belevágni.
A kártya a méretéhez képest nagyon durva sebességű, és biztos vagyok benne, hogy a 4GB HBM memória 4096 bites sávszélessége nagyon sokat tett ehhez hozzá.
Az R9 Nano már nem egy mai kártya (2016 év eleje), de a RTX2080 Super "csak" kétszer gyorsabb nála, másfélszeres fogyasztás mellett. Ami azért nem rossz. Az R9 Nano 28 nm, az RTX 2080 Super 12nm technológiával készült. Vajon ha a Fiji GPU 12 nm-en lenne legyártva milyen lenne az a teljesítmény/fogyasztás összevetés a két kártya között? Teljesítmény talán maradna, a fogyasztásbeli különbség meg kb 3x lenne a másfélszeres helyett.

Ugyanezt a HBM-es memóriát (vagy akár egy 16GB-ost!) ki lehet saccolni, a 7nm-es technológiával mekkora méretűre és mekkora fogyasztásúra lehet kihozni, ha tudjuk, hogy a Fiji lapkák csak azért voltak olyan drágák, mert rossz volt a kihozatal belőle (hibás chip-ek aránya a szilicium lapkák miatt, mivel jó nagy volt az elvárt hibátlan szilicium felület, ez 7nm-en más sokkal, sokkal kisebb lenne). 16GB-nál több elég ritkán szükséges, talán még játékok esetén is.

Úgyhogy van ebben potenciál, már csak azért is, mert első kézből látom, mire képes a HBM memória (btw az FP32 és FP64 kalkulációban az R9 Nano agyonveri a RTX2080 Super-t, nem megkérdőjelezve, hogy játék alatt az sokkal erősebb kártya).

[link]

[ Szerkesztve ]

(#24) pengwin válasza MMSZoli (#23) üzenetére


pengwin
addikt

A HBM nem közös chipen van a GPU-val, hanem két chip, közös tokozásban, interposerrel összekapcsolva.
Vagyis a HBM nem 28 és 7nm-en készül. Legalábbis nem törvényszerű.

Azt meg inkább hagyjuk, hogy a Fury kb. egy RX 480/580 szintjén van manapság játékokban, szóval annyira azért mégsem volt csodagyógyszer a HBM, de még a Vega HBM2-je sem.
Compute-ban lehetne előnye, de ott meg az AMD driverei nem túl jók.

Üdv, pengwin

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.