Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Ghoosty


Ghoosty
őstag

Helyes, helyes! Fejlődjön csak az űrkutatás.

(#2) kelly416


kelly416
veterán

Nem lehet, hogy csak attól félnek, a németek tényleg a sötét oldalon építik a seregeiket? :DDD

(#3) tomazin válasza kelly416 (#2) üzenetére


tomazin
veterán

úgy látom elég sok embernek bele lett ültetve a bogár azzal a filmmel a fülébe :DDD

amúgy csak számomra érthetetlen, hogy miért nem hallottunk erről eddig semmit? a nagy grandiózus tervek közepette nem tűnik olyan hatalmasnak a dolog, csak itt konkrétan elindult egy eszköz, míg a többi papíron van csak. (vagy csak én élek dobozban)

(#4) Csapoati


Csapoati
nagyúr

Na szarban vannak az ufók a Holdon, a kínaiak hamarosan róluk is mindent tudni fognak. :D

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#5) hemaka


hemaka
nagyúr

Aztan nacikat talaltak-e? :DDD

(#6) dabadab válasza tomazin (#3) üzenetére


dabadab
titán

"amúgy csak számomra érthetetlen, hogy miért nem hallottunk erről eddig semmit?"

Erről a küldetésről azért a mainstream médiában is esett szó, szóval lehet, hogy csak pont nem futottál össze azokkal a hírekkel.

DRM is theft

(#7) tomazin válasza dabadab (#6) üzenetére


tomazin
veterán

akkor doboz/barlang volt :DDD

(#8) skathy


skathy
csendes tag

Szuper, de második képen mit keres a nyuszi az űrben :DDD

(#9) dajkopali válasza skathy (#8) üzenetére


dajkopali
addikt

a keretprojekt neve kínaiul Jáde Nyúl - ez utal egy régi kínai mítoszra, amiről pl. itt lehet olvasni magyarul

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#10) adlersson


adlersson
aktív tag

Ez végzi a tereprendezést a selyemhernyó farmok építése előtt? :DDD

毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

(#11) DjFlanker


DjFlanker
aktív tag

"..Akkor most odamennek és fehérrel beleírják: Coca-Cola" ;)

Jó pilóta alagútban nem katapultál

(#12) Alert89


Alert89
tag

"mivel még sosem szállt le ember által készített szerkezet a sötét oldalon"

ezt a hülyeséget van aki el is hiszi?

Az egész NASA kamu-űrkutatás csak azért van, hogy a valódi (fekete projektek/költségvetés) űrkutatást leplezze.

(#13) Fred23


Fred23
nagyúr

A nácik szóltak nekik, hogy vevők lennének a társadalmi kreditrendszerre, küldjenek valakit a részletekkel; ez volt a legolcsóbb megoldás. :DDD

Egyébként meg a NASA felkötheti a gatyáját. Valamiért hiszek abban, hogy a kínaiaknak komoly eredményeik lesznek az űrkutatásban hamar, nem csak a szájuk fog járni.

(#14) pengwin válasza Ghoosty (#1) üzenetére


pengwin
addikt

Csak ne a kínaiak vagy a mostani orosz vezetés kezében... :P

Üdv, pengwin

(#15) Alert89 válasza pengwin (#14) üzenetére


Alert89
tag

Jobb (volt) a Nagy Tesó?

(#16) Cifu válasza Fred23 (#13) üzenetére


Cifu
nagyúr

Meglátjuk. A probléma alapvetően az, hogy kissé dadogós a rendszer, a második űrállomásukon például mindössze egyetlen űrhajó személyzete járt. A harmadik (Mir-szerű) űrállomásuk pedig a CZ-5 hordozórakéta tavalyelőtti balesete miatt késik.

Hogy a kínaiak leraktak egy rovert a Holdra, az szép teljesítmény, de a NASA-nak például már a negyedik roverje kavirnyál a Marson, míg az ötödik jövőre indul.

Minden esetre szép kis verseny kezd el kialakulni a Holdkutatás terén, szóval a kínai erőfeszítések e szempontból üdvözölni valóak. Lehet, hogy ha nincsenek ezek, a NASA még mindig csak a Marsra nézne vágyakozva, és a mostani Hold-kutató programok pénzhiány miatt helyben topogásra lennének ítélve...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#17) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Lenyűgöznek az ilyen teljesítmények, még ha nem is páratlanok, de ezt hívom fejlődésnek.

Az, hogy mi folyik, folyhat a háttérben, már más kérdés, de az emberi elme ezen vívmányait nem győzöm eléggé csodálni.

MaCS

UI: Tudom, hogy idézőjelben van a cikkben is a "sötét oldal", de azért szögezzük le, hogy az majdnem annyira sötét-világos, mint az innenső.

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#18) -Skylake- válasza Alert89 (#12) üzenetére


-Skylake-
addikt

"Az egész NASA kamu-űrkutatás csak azért van, hogy a valódi (fekete projektek/költségvetés) űrkutatást leplezze."

Ezt a hulyeseget elhiszed ?
Tok egyertelmu, hogy a nagy orszem fovezer miatt mentek oda a kinaiak. A nasa lehozta , aztan az urhidat meg fennhagytak, kina meg most begyujti. Ha este felnezel az egre es nagyon nagyon figyelmesen nezed a sarkcsillagot egy tavcsovel, tisztan latszik mellette Cybertron.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#19) Ghoosty válasza pengwin (#14) üzenetére


Ghoosty
őstag

Én nem vagyok nacionalista szóval nekem 'hóttmindegy' ki finanszírozza a projektet, lényeg, hogy újra közbeszédben legyen, népszerű legyen így lehet előrelépés. (Bár már feladtam, hogy megélem a tömeges űrturizmust.)

(#20) vicze válasza Cifu (#16) üzenetére


vicze
félisten

USA most a Space Force-ra koncentrál. ;]

Ha jól emlékszek lett volna több Hold projektje is a NASA-nak, azok leginkább egy lehetséges kolónia kutatására irányultak volna, de mindegyik le lett fújva sajnos. Reméljük jó sokat fogja a Fox News ez a Holdra szállást mutogatni, és akkor talán a NASA is kap pénzt hogy versenyezzen, ha már a falra nem kap a narancsember. (Szomorú világ ez... :( )

(#21) billencs


billencs
csendes tag

"A misszió a maga nemében egyedülálló, mivel még sosem szállt le ember által készített szerkezet a sötét oldalon, és tovább erősíti Kína űrkutatási pozícióját."

A Holdnak nincsen állandó sötét oldala!!! :W

(#22) Rinocerosz válasza Ghoosty (#19) üzenetére


Rinocerosz
senior tag

Én rettenetesen kíváncsi lennék, hogy milyen lehet egy ilyen út de szerintem még nagyon nagyon távol állunk attól, hogy az átlag ember is eljuthasson az űrbe :(

(#23) LK válasza -Skylake- (#18) üzenetére


LK
addikt

Szerintem meg Soros akar oda is migráncsokat betelepíteni :DDD Övé a NASA, nem tudtad?

Egyébként bármely ország is fejleszt e téren,az üdvözlendő. Előbb-utóbb kicserélődnek a kutatási eredmények az országok között.

[ Szerkesztve ]

"óóóóó istenem.. boldogok a lelki szegények, mert övék a trollok és fanboyok országa, ámen" by PUG

(#24) sityupityu válasza tomazin (#3) üzenetére


sityupityu
veterán

Milyen filmről van egyébként szó?

--albán bérgyilkosok, nürnbergi gengszter... na hagyjál már!--

(#25) LK válasza sityupityu (#24) üzenetére


LK
addikt

Talán az Iron Sky, de bocs, ha nem.

[ Szerkesztve ]

"óóóóó istenem.. boldogok a lelki szegények, mert övék a trollok és fanboyok országa, ámen" by PUG

(#26) Cifu válasza sityupityu (#24) üzenetére


Cifu
nagyúr

Iron Sky

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#27) sityupityu válasza Cifu (#26) üzenetére


sityupityu
veterán

LK

Köszi.

--albán bérgyilkosok, nürnbergi gengszter... na hagyjál már!--

(#28) UnA válasza billencs (#21) üzenetére


UnA
Korrektor

"A Holdnak nincsen állandó sötét oldala!!!"

Ez benne volt a cikkben is (talán), de a Föld felől nézve folyamatosan "sötét" vagyis nem látható ;)

(#29) julius666 válasza dabadab (#6) üzenetére


julius666
addikt

Én sem olvastam, pedig az ilyen híreket el szoktam (igaz utóbbi években kevesebbet járok híroldalakra).
Erősen alulreprezentált a Nasa-s hírekhez, vagy Musk viccből fellőtt Teslájához képest, maradjunk annyiban. Kicsit hidegháborús érzése van az embernek amikor a semmiből felbukkan egy ilyen szép eredmény.

(#30) 7Heads Drago válasza billencs (#21) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Attól függ mit veszünk sötét oldalnak. Azt ahol nincs fény, vagy azt amit sose látsz a földről. :)
41%-át sose látjuk neki, és sztem ezt hívják sötét oldalnak. Gondolom azért, mert onnan nem lehet hazatelefonálni... :D

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#31) Cifu válasza julius666 (#29) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ehhez mondjuk az is kell, hogy a kínai űrhivatal kevésbé informális, mint mondjuk a NASA vagy az ESA.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#32) DeFranco válasza -Skylake- (#18) üzenetére


DeFranco
nagyúr

"A nasa lehozta , aztan az urhidat meg fennhagytak, kina meg most begyujti."

Ez most vagy fake news vagy a google térkép hazudik: [link]

;]

(#33) billencs válasza UnA (#28) üzenetére


billencs
csendes tag

Ami nem látható (mert takarásban van) az nem sötét, még akkor sem , ha neves tudományos körökben is használják ezt a kifejezést! A butaságot nem kellene átvenni. A túlsó oldal, vagy a hátsó oldal pontosan kifejezi a mondandót.
"Fogalmazni, csak pontosan és szépen, ahogy a csillag megyen az égen..."

(#34) Braddock


Braddock
őstag

A Holdnak nincs sötét oldala, csak az egyiket nem fordítja felénk, amit attól még süt a nap.

Alert89:

Uhh, kössz, hogy szóltál, rohanok az alufólia sisakomért...

[ Szerkesztve ]

(#35) billencs válasza 7Heads Drago (#30) üzenetére


billencs
csendes tag

A sötét szó jelentése nem kétértelmű ( szlengeket nem számítva ide).
Szerintem a mai általános ismereteket figyelembe véve nem árt egyértelműen, nem félrevezetően fogalmazni.
Érdemes megnézni ezzel kapcsolatban "a nagy egyetemista teszt" első részét a nagy videómegosztón.

(#36) pengwin válasza Ghoosty (#19) üzenetére


pengwin
addikt

Lehetek én bármekkora nacionalista, de mi nagyon kicsik vagyunk ehhez a játékhoz.
Tudod ez magyar szemmel kicsit ilyen:

Sőt, igazából még európai szemmel is...
Még ha képbe kerülne valamilyen komolyabb európai összefogás a témában, akkor is hatalmas előnyben lennének szerintem a kínaiak, mert ott ez most nemzeti presztizskérdés és nem olyan mostoha a finanszírozás, mint mondjuk az ESA-nál.

De ettől még nem akarom, hogy egy olyan állam kezében legyen ez is, ami több száz vagy akár több ezer éves despotizmusból nőtt ki és jelenleg a totális kontrollra törekszik.
Ha a jelenlegi nagyon is aggresszív és durván soviniszta kínai és orosz vezetést valami normálisabb civil adminisztráció váltaná akkor semmi bajom nem lenne a törekvéseikkel.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#37) HXY


HXY
addikt

A Hold itt van egy ugrásra, és ez most olyan nagy szám!?
Akkor azt hiszem, hogy 20 éven belül nem lesz itt Marsra szállás...

(#38) Dhampir válasza HXY (#37) üzenetére


Dhampir
félisten

Legalább a nevedet már elküldhetted a Marsra egy mikrocsipre gravírozva, lásd az InSight Mission-t. :)

(#39) llax válasza Dhampir (#38) üzenetére


llax
senior tag

A Phoenix esetén megtettem :)

(#40) Dhampir válasza llax (#39) üzenetére


Dhampir
félisten

:C

(#41) UnA válasza billencs (#33) üzenetére


UnA
Korrektor

Legyen, én nem vagyok ilyen szőrszálhasogató :P

De máskor legalább az idézet legyen pontos, ha neked az ilyesmi fontos... ;)

(#42) llax válasza tomazin (#3) üzenetére


llax
senior tag

"amúgy csak számomra érthetetlen, hogy miért nem hallottunk erről eddig semmit? "

Aki irányítottan és tematikusan "fogyasztja" az ilyen híreket, az folyamatosan értesül ezekről. Aki azt várja, hogy majd a bl1kk vagy valamelyik pr*paganda adó tolja a képébe ezeket: egy nagyobb siker / kudarc esetén lesz róla pár sor / pár sec bejátszás, egyébként semmi...

A szakportálok és fórumok (mondjuk főleg külföldiek) folyamatosan foglalkoznak a témával.

A NASA esetén figyelembe kell azt is venni, hogy ők aktívan és folyamatosan tesznek is a média megjelenését, lehet, hogy csak PR-ra annyit költenek évente, mint Kína egy kisebb űrprojektre, valamennyit az ESA is költ erre, az oroszok végzik a személyszállítást az ISS-re, így ők alapból bekerülnek a hírekbe. A SpaceX esetén nincs direkt PR, ellenben van igen intenzív indirekt... Kína mindezekből kiesik, ők a dolog belföldi propaganda értékére gyúrnak (mondjuk picit a NASA is).

"míg a többi papíron van csak. (vagy csak én élek dobozban)"

Mássz ki a dobozból... Csak nézd az elmúlt néhány nap eseményeit: OSIRIS-REx és New Horizons. De az InSight sem rég szállt le a Marsra. Ott vannak a Rocket Lab sikerei. Több fronton is "épitkezik" a SpaceX (épül a Starship tesztjármű, tegnap rakétástól kitolták a személyszállító Dragon 2-t az indítóállásra, pár napja készen van egy újabb Falcon Heavy összes boostere).
Vannak itt események, nem csak annyi, amit felsoroltam...

(#43) TheFeni


TheFeni
csendes tag

Csak én nem hallottam erről semmit sehol?

Üdv, Levente

(#44) billencs válasza llax (#42) üzenetére


billencs
csendes tag

Az újságíró-szerkesztő igyekezzen a lehető legpontosabban fogalmazni és kerülni a félreérthető kifejezéseket.
Meglehetősen viccesen hangozna, ha a telefon-térerő hiányára a következőt mondanánk: - Ejj, de hirtelen besötétedett!
Ami meg az idézetet illeti talán nem véletlenül sikerült pontatlanra.

Ez a válasz (#41) UnA üzenetére íródott. Elnézést a téves címzésért!

[ Szerkesztve ]

(#45) llax válasza billencs (#44) üzenetére


llax
senior tag

Nem nekem szólt, de egyetértek.

Részemről óriási piros pont, amiért ilyen "profilidegen" (de azért valahol tech.) témával is foglalkozik a lapcsalád, tesz valamit a téma népszerűsítéséért.
Éppen egy szakportál az, ahol az efféle fogalmazások jobban "megbocsáthatók", ott talán senkit nem vezetnek félre, mindenki egyből "jól érti". Itt viszont hamarabb olvashatja olyan is, akit kevésbé érdekel a teljes témakör, a Hold keringési tulajdonságairól túl régen látott bármit is utoljára, benne másképp is megragadhat ez a sötét oldal, szó szerint is értelmezheti...

Aztán majd jön az, hogy akkor miért is van világos a képeken, ez is biztos itt a Földön készült, valami hangárban, reflektorfényben :)

(#46) Hiftu


Hiftu
senior tag

A nap sötét oldala az, amit éppen nem látunk? A Föld sötét oldala pedig az éjszaka? A vallások egyes isteneinek csak sötét oldala van, mert nem látta őket még senki? Darth Vadert igazából nem látta senki, mert ő az erő sötét oldalán volt?

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#47) somogyib válasza billencs (#44) üzenetére


somogyib
őstag

Ez egy annyira elterjedt kifejezés, hogy szerintem nem érdemes fennakadni rajta. Kb. minden hírportál ezzel hozza le ezt a hírt. (nem tudom, hogy az angolból jött-e át, de a Pink Floyd már régen megénekelte: Dark Side of the Moon :) ).

(#48) MaCS_70 válasza somogyib (#47) üzenetére


MaCS_70
félisten

Csak az a baj, hogy sokan azt hiszik, hogy ez tényleg így van. Arról fogalmuk sincs, hogy mi az a kötött keringés, illetve, hogy a Hold nagy része sosem fordul a Föld felé, arról viszont meg vannak győződve, hogy a Hold "túloldalán" mindig sötét van.

Szóval szerintem egy téves, félrevezető kifejezés használata akkor sem szerencsés, ha egyébként így "szoktuk" mondani. (Szokta a fene... :()

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49) Dr. Romano válasza Hiftu (#46) üzenetére


Dr. Romano
veterán

A nácik vannak a sötét oldalán a holdnak, épp készül egy újabb dokumentum film belőle.

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#50) somogyib válasza MaCS_70 (#48) üzenetére


somogyib
őstag

Nem szerencsés de vannak ilyenek. A hullócsillag se a valóságot takarja de a közbeszédben egy megszokott elnevezés.
De az is igaz, hogy sok múlik a tudományos ismeretterjesztésen, hogy az ilyen elterjedt kifejezéseket senki ne értse félre (talán még az is jó lenne, ha az ilyen híreknél pár szóban utalnának a helyes értelmezésre).

De ha már mindenki tudná, hogy szó szerint nem igaz a kifejezés, akkor is megmaradna a közbeszédben (ahogy én is szoktam használni, holott tudom, hogy nem sötét :) ).

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.