Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Shade45


Shade45
senior tag

Meglepődtünk? - Nem!
Várható volt, hogy nem lesz sikeres? - Igen!
Kérdés van még?

Kíváncsi vagyok a Steam Machine-ok mikor fognak hasonló státuszba kerülni...

Egyedül a Steam Link és a Kontroller ér valamit, de azok is (főleg utóbbi) nagyon tech demo szagúak.

[ Szerkesztve ]

(#2) section9


section9
őstag

Micsoda hihetetlen meglepetés. :Y :U

(#3) _drk


_drk
őstag

Steam machine-el mivan?

Nekem az volt a terv hogy olyan gépet rakok össze mint amilyen vas van azokba, és akkor talán jobban optimalizálva lesznek a cuccok. De annyira túl van árazva, (vagyis a prototipusok túl voltak), hogy szerintem a kutya se veszi meg őket...

(#4) Payskin


Payskin
tag

Abban igazatok van, hogy ez volt a valószínűbb kimenetele a dolgoknak, de én eléggé elszomorodtam ezen. Utálom azt az irányt, amerre a Win8 óta a Microsoft a Windowst viszi, utálom a pökhendi, cinikus, mindenbe beleszaró hozzáállásukat, reménykedtem, hogy a Linux a gaming hátszelével meg tud erősödni, népszerűbbé tud válni, és a (közel)jövőben egyszer reális alternatíva lehet számunkra, örök játékosok számára. De felébredtem és bilibe lóg. :(

(#5) Bici


Bici
félisten

Szerintem a Valve pont rosszkor harangozta be a steamOS-t, és pont rossz alapot (disztrót) választott az egésznek.
Most kezd a wayland kész állapotba kerülni; hamarosan alapértelmezett lesz több disztribúcióban is.
Ezenkívül az AMD is jól halad az új nyílt driver felépítéssel, de mindkettőnek kell még sacc / kb. egy év ahhoz, hogy elég kiforrott legyen.
Az alapként használt debian pedig híresen régi (cserébe beton stabil) csomagokkal van tele, ami pont ellentétes egy játékra szánt OS igényeivel.
Tehát mondjuk egy év múlva már esélyes lenne pl. beta fázisba léptetni a Steam OS-t egy akkori cutting edge alapon, pl. fedora, vagy akár saját disztro.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#6) .LnB válasza Payskin (#4) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Miért vagy ilyen negatív? A Microsoft elhozza (vagy elhozta számunkra már csak nem vettük észre?) a világmegváltó Dx12-t, amitől világbéke lesz, tiszta levegő, és még a globális felmelegedést is meg fog állni tőle. Hát ez nem elég neked? :D

[ Szerkesztve ]

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#7) Zoli0726


Zoli0726
aktív tag

Az én személyes véleményem az, hogy a Linux egy nagyon jó platform, de a totális belekalilás a támogatásba a grafikus gyártól részéről(vajon véletlen?) egyszerűen mindennemű kezdeményezést elsöpör.
Nem úgy működik ahogy kellene, rossz teljesítmény, körülményes, egyik környezetben működik a másikban nem. Nem csoda, hogy a fejlesztőknek elmegy a kedve tőle. Szeretem a linuxot, de a 3d a mai napig rettentően igénytelenül van megoldva.

(#8) Luskan


Luskan
tag

Ez szomorú... sajnálom, mert jó látni, hogy megszaporodtak a linux játékok. Az a baj, hogy kb fele annyi fps-sel mennek a játékok linuxon. Egyetlen kivételt találtam eddig, ami a metro széria volt. Így most muszáj tartanom egy windowst a gépemen, ami csak játékra van.

[ Szerkesztve ]

(#9) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

A Valve várhatott volna a Vulkanig, és csak most kellene elkezdenie tapogatózni. Sajnos így már keserű az egész történet. Jobb lenne az alapokról kezdeni, új projekttel, ezt meg kidobni.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#10) elithun


elithun
őstag

Lélekben nagyon támogatom a Valve próbálkozását, de még így sem jutottam el soha oda, hogy tároljam a SteamOS-t másik partíción. Túl körülményesnek hangzik, hogy mikor játszani támad kedvem, akkor átbootoljak egy másik környezetbe.

[ Szerkesztve ]

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#11) berVi


berVi
senior tag

Nahat, csodalatos meglepetes ez. Ubuntu 14.04-en a legfrissebb NV drivert felteve SINCS kep 960M-mel. A 16.04-et inkabb hagyjuk is, olyan szinten instabil, hogy nem igaz. CentOS 7.2-n kiirja, hogy error occurred, van egy logout gomb, amit ha megnyomsz, lefagy. Eees ennyi.

Mondhatnam meg a WiFi-t, amihez random firmware fajlt kell levadaszni a netrol, aztan bemasolni egy random mappaba a /lib alatt. Vagy a bluetooth egeret, ami hol mukodik, hol nem.

Komolyan nem tudom, mit vart ettol a Valve. The next gaming platform, az b+.

Es igen, legyszi most irjatok be huszan, hogy nektek 20 eve mindig minden gepen minden tokeletesen mukodik Linuxon, biztos sokmindenen fog ez valtoztatni.

(#12) twollah1976


twollah1976
őstag

Nincs ebben semmi meglepő.
A topik nyugodtan zárható.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#13) pengwin válasza Payskin (#4) üzenetére


pengwin
addikt

Nem az N+1-edik Linux disztribúció fogja megoldani a platform problémáit, és ezt előre lehetett tudni.
Ráadásul a SteamOS közel sem volt önálló OS, inkább csak egy Ubuntu, big picture móddal megfejelve.

Ha valaki komolyan gondolná a Linux játékra alkalmassá tevését, akkor azt nem még egy önálló disztróval kéne kezdeni, hanem mondjuk a problémás részek fejlesztésével, pl. pénzelni a Mir vagy a Wayland fejlesztését, tolni kicsit a Vulkan API szekerét, valamint elérni, hogy a VGA/IGP gyártók legalább félévente kiadjanak egy stabil, jól működő drivert, esetleg ez utóbbi csomagjaihoz bevezetni valami minősítési szabványt.
Ezeket kéne megoldani, és talán a linuxos közösség is el tudná fogadni így azt a céget, amelyik pénzt akar csinálni a Linuxból.

Üdv, pengwin

(#14) MCBASSTION


MCBASSTION
aktív tag

"Érdekes pletyka még, hogy a Valve berkein belül felmerült a projekt újrakezdése is, méghozzá olyan formában, hogy csak a kernelt és a fordítóinfrastruktúrát emelnék át a Linuxból, és ezek köré építenének egy abszolút minimalista, lényegében játékok futtatására kigyúrt operációs rendszert. Ezen belül egyetlen olyan grafikus API lenne elérhető, ami minden platformon használható (például Vulkan), és erre rá lenne húzva egy rendkívül vékony, egységesített futtatási környezet, lehetőség szerint úgy, hogy az egyik elterjedt platformról (Windows vagy akár PlayStation 4) könnyű legyen a portolás"

ezt kellett volna alapbol is csinalni :U

windows7sins.org

(#15) JanR


JanR
addikt

Majd tolnak egy Half Life 3 only for SteamOS-t, oszt jónapot.. :(((

(#16) sad_Vamp válasza MCBASSTION (#14) üzenetére


sad_Vamp
őstag

nem keresem meg, hogy hol, de kb. u.e.-t írtam egy kommentben a múltkor.... le is lettem hurrogva :))

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#17) bijesz válasza Bici (#5) üzenetére


bijesz
aktív tag

Mert ha kijön a weston akkor eljön a linux nirvana? :DD

(#18) Bici válasza bijesz (#17) üzenetére


Bici
félisten

Nem, de az egyik legnagyobb technikai akadány eltűnik. Onnantól van fény az alagút végén. Addig még fény sincs, és emiatt volt hülyeség idejekorán beharangozni a steamOS-t, pláne debian alapokon...

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#19) scdlsc válasza Luskan (#8) üzenetére


scdlsc
aktív tag

"Így most muszáj tartanom egy windowst a gépemen, ami csak játékra van."
Nekem is, csak nekem OS X mellett. Játék esetén a win megkerülhetetlen.

(#20) Cassi


Cassi
senior tag

Nekem fent van a gépemen és már jó néhány játékot végigtoltam rajta. Igenis vannak portok, és alapvetően semmi baj sincs a rendszerrel. Nyilván egyelőre csak azok használják, akiket explicit módon érdekel a Linux.

Legutóbb a Life is Strange-et játszottam végig, régóta szórakoztam ilyen jót. Jön az új Civ is rövidesen.

"az összes Linuxból érkező problémát"
Mindig ezek a baromságok... szó szerint semmi problémám nem volt eddig, egyetlen lefagyás sem volt és természetesen mindent felismert a rendszer. A rendszer karbantartása egyszerűbb, mint Win 10 alatt, mert a grafikus meghajtók is automatikusan frissülnek, de már a stabil, teszteltebb változatokra. Egy gombot kell megnyomni a frissítéshez a Steam felületen. Ennyi.

A felhasználói bázis növeléséhez persze ötletek kellenek, egy jól piacra dobott Smach Zero (a tervezett kézi konzol) például sok embert elérhetne.

Ha a Nintendónak lenne egy cseppnyi esze, hagyná a NX-et a ge..be, csinálna egy saját Smach Zero-t és minden szoftverüket betolná a Steambe. Így csak azzal az egy dologgal kellene foglalkozniuk,amihez értenek: a játékokkal.

[ Szerkesztve ]

(#21) Bici válasza Cassi (#20) üzenetére


Bici
félisten

"az összes Linuxból érkező problémát"
Mindig ezek a baromságok...
"

Ezek nem baromságok. :D Csak nem a felhasználóknak van elsősorban problémája, hanem a fejlesztőknek.
Olvass utána, meglátod, hogy így van.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#22) bijesz válasza Bici (#18) üzenetére


bijesz
aktív tag

Miért, az ablakkezelő volt a legnagyobb technikai akadály eddig? :F

Nem trollkodni akarok, de szerintem a játékok grafikai megjelenítésével (pontosabban annak a platformra portolásával) van a baj ezen ez úgy gondolom nem segít.

(#23) leviske


leviske
veterán

"ami rendkívül vérszegény ahhoz képest, amennyi energiát ebbe a Valve beleölt."

lol... Megrajzoltak egy UI-t, megszabtak pár követelményt és portoltak általánosan Linux-ra pár játékot. Ez nem energia befektetés. Ez hobbi szint kb.

Energia befektetés akkor lett volna, ha az nVidia-val kidolgoznak egy, az OpenGL-nél használhatóbb API-t és kigyomlálnak mindent a rendszerből, ami a komolyabb fejlesztőket (Blizzard, CDProjekt) visszatarthatja. Ezzel szemben 4 éven keresztül várták, hogy a közösség megépítse nekik az instant Linux-os sikert.

Egyáltalán nem lep meg, hogy a béka feneke alatt van a SteamOS részesedése. Viszont ettől még bízom benne, hogy idővel maga a Linux fel fog nőni a feladatra. Nem tesz jót a fejlődésnek, hogy a Microsoft az egyetlen piaci szereplő.

(#24) kkf


kkf
aktív tag

ez nem hír :)
aki nem Windowson játszik, az konzolokon.
a Microsoft, ha számottevő fenyegetést lát, kb. 1 hónap alatt mozgósítja a megfelelő forrásokat, hogy az új projekt még véletlenül se lehessen sikeres.
a linux 1 számjegyű %-os elterjedtsége meg aztán marha nagy üzleti lehetőség a kiadók számára...
és hát ugye otthon mindenki ingyenes Linux distrit használ, ők faszányosan hozzá vannak szokva, hogy Linuxra nem fizetnek, és nem is játszanak rajta, inkább megveszik a konzolt, vagy ott figyel a gépükön egy kalóz windows install is.

"Vigyázzá, mer Vindózt rakok fel rád, aszt összeomlasz!"

(#25) Cassi válasza Bici (#21) üzenetére


Cassi
senior tag

A fejlesztőknek sincs komolyabb problémájuk, a felhasználói bázis nagyságának kivételével. A Vulkan már használható most is, csak hát globálisan bármin eddig összesen egy program jelent meg.

PC-n egy új platform elterjesztése sziszifuszi munka, ezért kellene a Valve-nak új lehetőségeket kipróbálnia mint pl. a Smach. A Steamen a Win 10 aránya még mindig 50% alatt van, pedig 1 évig ingyen volt, és a játékosok nagy része nagyon jól ért a számítógéphez. A legtöbb usernek nincs kedve még a rendszer frissítéséhez sem, ha nem muszáj, nemhogy pl. egy multibootos telepítés elvégzéséhez.

(#26) Bici válasza bijesz (#22) üzenetére


Bici
félisten

Ha fullscreen-ben játszol, akkor a grafikai megjelenítést nem befolyásolja az X (leszámítva, hogy használja a VRAM-ot), vagy a wayland, viszont a gyors periféria (bill, egér) kezelést igen. Sok esetben nehéz megírni a játékok ezen részét linuxra, legalábbis fejlesztői naplókból ez derül ki számomra.
A Wayland-et emiatt is várja sok cég. Modernebb, (mai szemmel) logikusabb felépítésű protokol.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#27) leviske válasza kkf (#24) üzenetére


leviske
veterán

"hát ugye otthon mindenki ingyenes Linux distrit használ, ők faszányosan hozzá vannak szokva, hogy Linuxra nem fizetnek"

Miután csak vállalati Linux-ból akad fizetős, ott is a támogatás végett, nem tudom miért emelted ki, hogy otthon mindenki ingyeneset használ. Szerintem Linuxon a legkisebb réteg az, aki az ingyenesség miatt használja. Még kisebb lehet az a réteg, aki mellette kalóz Windows-t használ.

Ráadásul a szoftvervásárlásra való hajlandóság szempontjából is lehetne vitatkozni, hogy arányaiban a Linux vagy a Windows felhasználói közössége nyitottabb erre. Humble-n pl a Linux-os átlag általában magasabb.

(#28) dabadab


dabadab
titán

Lehet, hogy maga a SteamOS befuccsolt, de a Valve linuxos nyomulása azért szépen hozott eredményeket, a Steamen mostanra elég megszokottá vált, hogy van a játékoknak linuxos változata is.

DRM is theft

(#29) CPT.Pirk válasza dabadab (#28) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így van. Egy rakás pozitív hatása volt eddig a SteamOS-nek, neki köszönhetően végre előkerültek a problémák és a lehetséges megoldások is. Mostanra a Steames játékaim több mint harmada fut Linuxon is.

Az mondjuk várható volt, hogy Vulkan és Wayland nélkül nem lesz itt világ megváltás a SteamOS-el. Már csak azért sem, mert aki akart Steamet Linuxon, az eddig is fel tudta tenni bármelyik disztróra, ezzel szemben a SteamOS inkább csak korlátokat jelentett ha valakit nem csak a játék érdekelt...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30) DjFlanker


DjFlanker
aktív tag

Az ötlet kiváló volt, a megvalósítás csapnivaló, ezt mutatják az eredmények is. Mondjuk nekem nem gond, én jól elvagyok a Win-nel 20 éve, igaz, egyelőre maradtam a 7-nél.

Jó pilóta alagútban nem katapultál

(#31) AAAgold


AAAgold
senior tag

Én eddig azt hittem, hogy a pletykált újrakezdés volt az eredeti steamos rendszer...

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#32) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Ne egy x+1. disztrót csináljanak, hanem 1 meglévő népszerűt fejlesszenek fel olyanra amivel lehet játszani _is_. Mondom: is, nem pedig csak azt. Pc-n nem divat a konzolszintre butítás, nem azért ad ki csomó pénzt az ember hogy a meglévő funkciók tizedét se használhassa.

(#33) CPT.Pirk válasza Dr. Akula (#32) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Technikailag ez történt. Fogtak egy Debiant, ami a Steambe bootolt és a kapcsolataik révén ellátták az amúgy Linuxon általánosan elérhetőnél újabb driverekkel. Ettől független ha azt akartad, akkor ki tudtál menni simán a desktopra és ha használtad mint bármi más disztrót.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#34) rottenbull


rottenbull
senior tag

Kellett volna neki meg nehany ev az MS-nel, akkor talan meg tudta volna csinalni :D

(#35) Dr. Akula válasza CPT.Pirk (#33) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ez szuper, de egyrészt látok benne egy olyat hogy a drivereket megtartották saját maguknak, vagyis zárt rendszert csináltak belőle, ahelyett hogy a Debiant támogatták volna fejlesztéssel, hogy minden debianosnak jó legyen. De ami mégfontosabb: Vulcan nélkül amúgy se volt versenyképes API-juk a DX ellen. Most azzal kéne újra nekifutni. Az "én linuxom az én szemétdombom" helyett egy nyíltabb megközelítéssel. Magyarul: legyenek a Debian támogatói, fejlesztői, ne saját disztrót hekkeljenek maguknak. Nem SteamOS kell, hanem Debian powered by Steam. Sztem.

(#36) dabadab válasza Dr. Akula (#35) üzenetére


dabadab
titán

"egyrészt látok benne egy olyat hogy a drivereket megtartották saját maguknak"

Azt teljesen rosszul látod. Ugyanazok a driverek vannak benne, amiket bárki letölthet az NVidiatól, illetve ott van minden a steamos repoban: [link]

"De ami mégfontosabb: Vulcan nélkül amúgy se volt versenyképes API-juk a DX ellen. Most azzal kéne újra nekifutni."

Február óta van Vulkan a SteamOS-ben (legalábbis a betában, de mondjuk jelenleg a Vulkan maga is béta).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#37) Hiroshi87


Hiroshi87
csendes tag

Sajnálom, mert legalább kimozdította volna a microsoftot abból a kényelmes monopól helyzetéből, ha bejött volna... az pedig versengést eredményezett volna, ami a mi malmunkra hajtotta volna a vizet :)

Üdv.: Gyula

(#38) bijesz válasza Bici (#26) üzenetére


bijesz
aktív tag

Na ezt nem tudtam, köszi a felvilágosítást.
Elképsztő számomra, hogy hid perifériakezelés nem megoldott.

(#39) vinibali válasza Dr. Akula (#35) üzenetére


vinibali
őstag

a debian felhasználói, fejlesztői így is nagyon ellentétesnek tartják azt, hogy a szabadság rendszerében fizetős tartalmakat használjanak a felhasználók.
szerintem ők is egyébként a wayland és vulkanra várnak, de tényleg jó lenne áttérni valami komolyabb disztóra, ha a teljesítmény a fontos pl: Arch, Gentoo

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#40) Vladi válasza MCBASSTION (#14) üzenetére


Vladi
nagyúr

Igen. Sokáig azt hittem ez lesz. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#41) Dr. Akula válasza dabadab (#36) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Hát ha így se megy, akkor nemtom mi kell még nekik az életképességhez.

(#42) kkf válasza leviske (#27) üzenetére


kkf
aktív tag

tévedsz, nekem 4 barátom használ Linuxot, 3 azért mert nem akar Windowst venni, de attól meg fosik, hogy kalózkodáson kapják. ja, és náluk is ott figyel az xbox meg a ps.

"Vigyázzá, mer Vindózt rakok fel rád, aszt összeomlasz!"

(#43) Nowhereman


Nowhereman
őstag

A szokásos Abu 85 fíling és színvonal...

Mintha nem mondtak volna vissza portokat már korábban, vagy éppen más rendszerekre is, vagy éppen most esett volna be 1% alá a használat, vagy nem a SteamOS 2.0-t prezentálgatnák mostanság...

Utánam a kondenzcsik!

(#44) Chiller


Chiller
őstag

A Valvenek játékokat kellene készítenie, az még talán megy...

(#45) balaaazs


balaaazs
senior tag

Ezt nem is értem, miért gondolták ezt világmegváltónak? Azért nem mindenki csak játszik a gépén, márpedig ennek a híre is eleve csak azokhoz jut el...

¯\_(ツ)_/¯

(#46) Jim Tonic válasza balaaazs (#45) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

De ezt eleve csak azoknak szánták. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#47) balaaazs válasza Jim Tonic (#46) üzenetére


balaaazs
senior tag

Hehe, akkor még inkább nem értem miért vizionáltak bármit

¯\_(ツ)_/¯

(#48) sad_Vamp válasza balaaazs (#47) üzenetére


sad_Vamp
őstag

én simán el tudnék képzelni egy dual bootos rendszert, ahol van a win/linux/freebsd/akármi, és vlmi "gamerOS" amiben semmi más nincs csak ami a játszáshoz szükséges. Így képzeltem volna el a SteamOs-t is, csak aztán lett belőle egy átskinezett debian; 0 befektetett munkával! A minimum lett volna hogy minden HWből kiválasztanak 3-5 darabot és a gyártóval együtt közös erővel írnak rá minőségi(!) drivert és aztán úgy adják ki majd ezeket a steam machine-okat és a támogatottság alapján állíthattál volna össze gépet. De nem azt hitték hogy mer ők a VALVE majd mindenki hirtelen elkezd linuxra fejleszteni, hát a "lóf&szt mama" ha sokkal gyorsabban szebben, és olcsóbban lehet winre meg a többi konzolra fejleszteni. De hát ilyen világot élünk...

[ Szerkesztve ]

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#49) berVi válasza kkf (#24) üzenetére


berVi
senior tag

Nyilvan azert fuccsolt be a SteamOS, mert a Microsoft veroemberei megjelentek bizonyos helyeken, nem azert, mert egy kalap szar az alap, amire a Valve epitkezni akart...

(#50) kisbalázs


kisbalázs
tag

Hát már az egész rosszul indult szerény véleményem szerint. Akkoriban még csak directx opengl meg a mantle volt amiből választhattak. Ugye dx kiesett alapból a mantle amd only és amúgy is a valve inkább zöld felé húz ezért maradt az opengl. Akkoriban volt hogy a valve egyik programozója azt mondta hogy az ogl egy kalap s??r a valve meghallgatta és el is váltak útjaik. Nem sokkal később az nvidia bejelentette hogy majd megtanítanak mindenkit ogl-re programozni mert megy az. Aztán csak feladták mert mégsem ment az annyira. Majd az amd odaadta a mantlét egy hosszú és hasznos élet reményében, ekkor a steam os új szárnyakra kapott a valve bejelentette hogy majd ő intel helyett is irkál. Utána kiderült más bajok is vannak itt és megint állnak. Majd ezt is megoldja valaki helyettük talán... majd elválik

[ Szerkesztve ]

Johnny Mnemonic 2021:320gb-t töltött az agyába és majdnem meghalt, inkább pendrive a s?ggébe!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.