Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tatararpad


tatararpad
őstag

Örülök, hogy már nincs 120 GB-s modell az EVO sorozatban, de annak már kevésbé, hogy nincs 256-os a Pro sorozatban. Most állok M.2 SSD vásárlás előtt és egy ~50K JMF-t rászántam volna egy 960 Pro-ra, de ez a 330$ elég csillámpóni kategória már nekem.

(#2) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

"2 TB-ra, ami jelentős előrelépés a 950 Pro 512 GB-os maximális kapacitásához képest – mivel a beígért 1 TB-os sosem készült el"

Itt meg a 2 terás nem fog, mindjárt jobb. :)

(#3) vader108


vader108
tag

Sebességben elég brutális :DD

Az ára sem vészes a 960-nak. Tetszik :D

[ Szerkesztve ]

(#4) FrozenThrone


FrozenThrone
aktív tag

Úgy érzem megvan a következő SSD -m :B Samsung SSD 960 EVO 250 GB

"Abban az egyetlen percben benne volt életem minden boldog pillanata."

(#5) Ixion77


Ixion77
őstag

Biztos, hogy a Pro 512-es írási IOPS csak 110e, mikor még az EVO 256-osáé is 300e?

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#6) Daywalker válasza Ixion77 (#5) üzenetére


Daywalker
addikt

A 950-esről beszélsz? [link] és [link] Mert ott biztos.
A 960-asnál valóban el volt kefélve :R

[ Szerkesztve ]

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#7) Ixion77 válasza Daywalker (#6) üzenetére


Ixion77
őstag

Időközben javították. A 960-ashoz táblázatában is 110e volt írva.
Úgy van :)

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#8) #16939776


#16939776
törölt tag

5-8W fogyasztáshoz belefért volna valami darab alu/réz min heat-spreader a címke helyett, ami amúgy szigeteli a hőt. :DDD

szépek az adatok, azt meg kell hagyni ;)

[ Szerkesztve ]

(#9) jerry311 válasza #16939776 (#8) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nyugi, karácsonyra lesz vízhűtéses is :DDD

(#10) nkmedve


nkmedve
őstag

Fogyasztás alapjáraton: 8,6 W és 5,4 W (960 EVO)

Ez elirás, vagy ezeket hova tervezik? Notiba/ultrabookba ez a fogyasztás rengeteg, arról nem beszélve hogy gondolom terhelve több is lehet.

Kicsit kezdem úgy érezni hogy az SSD-k gyártói kezdenek nagyon elszállni amióta az M2 megjelent, és a számháború érdekében hajlandóak mindent feláldozni (úgy hogy egy átlag felhasználónak semmi előnyt nem jelentenek a brutális számok). Az alacsony fogyasztás és hőtermelés volt az SSD-k nagy előnye sokáig, ez mostmár úgy tűnik teljesen lényegtelen lett, csak az IOPS és a szekvenciáls olvasás számit.
Amúgy meg throttling egy konzumer piacra szánt SSD-nél, what the... Hamarosan aktiv hűtés fog kelleni rájuk, legalább 2db 14-es ventivel. :D

[ Szerkesztve ]

(#11) -FreaK-


-FreaK-
veterán

Kíváncsi leszek mennyiért lesznek kaphatóak itthon kiskereskedelmi forgalomban. Szemezek épp az SM961-el, Németeknél 132EUR-ért már lehet kapni a 256-ost, ami átszámolva ~41e JMF.

(#12) Daywalker válasza Ixion77 (#7) üzenetére


Daywalker
addikt

Jah, én javítottam miután rákérdeztél :R

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#13) gabriel26


gabriel26
tag

Jo, hogy most vettem egy 512-est pro-t....

(#14) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az nem tetszik ezekben, hogy a Samsung egyébként sem foglalkozott ezzel különösebben soha a consumer vonalon (beleértve a Pro-t, ami azért részben "small business"szint is), de az M2 formátumú NYÁK-ra nem is nagyon férne fel pár kis kondenzátor, ami elhajtja a cuccot, míg kiüríti az írási gyorsítótárat áramkimaradás után.

Nem biztos, hogy emiatt van, és nyilván nem megbízható statisztikai minta, de a régi Intel vezérlős SSD-imen, amiknél hirdette is az Intel, hogy nagyon pici a write cache és vannak hozzá kondik, azokon gyakorlatilag sohasem vált inkonzisztenssé a filerendszer áramkimaradás, vagy rendszerpánik okozta reset, stb után, míg a Samsung, vagy akár annak idején SandForce vezérlőseken, amik mellett nincs kondi, azokon egyértelműen az a saját kis szűk mintás tapasztalatom, hogy sokkal érzékenyebbek, mint akár a hagyományos desktop HDD-k (amiken akár nagyobb is a write cache, és szintén nincs saját szünetmentes áramforrásuk, viszont valószínűleg kevesebbet "bűvészkednek" a cache tartamával a vezérlőik, így ha félbe is szakad az írás, akkor is kevéssé lesz inkonzisztens a filrendszer, mert nincs annyira megkeverve a sorrend és újracsoportosítva a várólista, mint a "szuperokos" SSD vezérlőknél), szinte borítékolva van egy kisebb-nagyobb filerendszer sérülés egy ilyen baleset után.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15) #16939776 válasza jerry311 (#9) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha a ~2,2W fogyasztó DDR modulhoz van vizes blokk, akkor ehhez szinte kötelező lenne... :)

(#14) janos666: azokon a drive-okon a 12V-is be van kötve@sata power, és van rajta egy DC-DC amitől a 12V-ra feltöltött kondikon keresztül energiát tudnak adni, az addig 5V-ról működő SSD-nek. M.2-n nincs a 12V bekötve, így min. 2db DC-DC kellene+a kondik.

[ Szerkesztve ]

(#16) antikomcsi válasza tatararpad (#1) üzenetére


antikomcsi
veterán

Nekem is üröm az örömben, hogy így van. Szép és jó ez a fejlődés, de a valószínűsíthető itthoni 100K feletti belépő ár a 960PRO világába az én torkomnak is túl nagy gombóc.

(#18) Male válasza janos666 (#14) üzenetére


Male
nagyúr

Itt elég jól leírják, miért is kell a kondi, és ha nem is "normál mérettel", de legalább egy kevés MLC/TLC esetén: Katt, a "The Truth About Micron's Power-Loss Protection".
Persze el lehet hagyni, és azt mondnai, hogy "Majd a hibajavítás megoldja!", csak ha egyéb gond is van, akkor ezzel már pont átcsúszhat a nem javítható hiba szintjére... elképzelhető, hogy te is ebbe futottál bele más meghajtóval.

(#19) atus72


atus72
senior tag

Ez azért elég karcsú szerintem:
szekvenciális olvasási sebesség 3200 MB/s
szekvenciális írási sebesség 300 MB/s

Arra most legalább gondoltak hogy a hővezetést a legegyszerűbben úgy lehetne megoldni hogy
nem ragasztanának matricát a chipekre (a másik oldalra nyugodtan kerülthet) és akkor egy kis hűtőborda "csodát" tehetne?

(#20) janos666 válasza #16939776 (#15) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ez a baj, hogy ha akarnák is problémás lenne. Azt hiszem most az Intel sem tesz kondit semmilyen M2 SSD-re, csak a rokon lelkű, de teljes PCI-E kártyákra. Azok viszont most eszméletlen árakon mennek a mai körképhez képest (tudom, a SATA2 SSD-ik sem voltak olcsók új korukban, de mikor beindult az ipar és jött a SATA3 is, akkor szépen lement a használt áruk, és ma sok gyártónak van sok terméke mindenféle ársávba, "bármit" pedig nem ér meg az ilyesmi otthonra, még ha meg is ment néha kellemetlenségtől).

Valamikor régen még nekem is volt vizes blokkom DDR2-es tuning RAM-ra. Akkoriban még lehetett, és típustól függően "kellett" is tolni nekik a feszültséget (jóval a szabvány felett, és még tovább), nem úgy mint ma, hogy ki is nyírnád vele az integrált vezérlőt és a RAM amúgy se menne vele sokkal jobban. Bár miután megvolt úgy egy évig, utólag beláttam hogy talán felesleges túlzás volt és DDR3-nál már eszembe sem jutott.

(#19) atus72

Lehet, hogy épp a matrica az a csoda réteg, ami elvezeti a hőt. ;]

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#21) atus72 válasza antikomcsi (#16) üzenetére


atus72
senior tag

SM961 az miért nem jó? azonkívül hogy nehezen lehet kapni
miért ez a csodavárás a 960 Pro-ra?

[ Szerkesztve ]

(#22) XZoli


XZoli
aktív tag

Remélem meredeken fognak esni a SATAIII vezérlős SSD-ék árai szeretnék egy samu 950 prot venni majd

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#23) #72042496


#72042496
törölt tag

Nem számítottam rá, hogy mostanában jön a 950 PRO utóda, arra pedig főleg nem, hogy 2 terás is lesz belőle, amit mostanában emlegettem egy-két topikban. Azért ez jó hír.

Nagyon tetszik ez a meghajtó, de remélem, nem leszek olyan állat, hogy valami gyengébb pillanatomban veszek is egyet. :)

[ Szerkesztve ]

(#24) antikomcsi válasza atus72 (#21) üzenetére


antikomcsi
veterán

Nincs szó csoda várásról, azt bátorkodtam megfogalmazni, hogy nekem ez drága.

(#25) kleinguru


kleinguru
addikt

100 körül hajlandó lennék áldozni egy 512-es 960 prora.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#26) #72042496 válasza kleinguru (#25) üzenetére


#72042496
törölt tag

Akörül várható. A 950 PRO 350 dollárról és 110 ezer forintról indult (de ahogy nézem még mindig majdnem annyi), a 960 PRO pedig 330 dollár lesz.

Az aláírásod az SSD-kre is vonatkozik? Mert egy 512 GB-os épp olyan, hogy már nem kicsi, se azért még nem is nagy. :)

[ Szerkesztve ]

(#27) kleinguru válasza #72042496 (#26) üzenetére


kleinguru
addikt

Igazából nincs ehhez köze, csak azt számoltam, hogy egy projekt ~350GB max, a többi mehetne rendszernek.

Ha nagyon nem számítana az át/érték (igazából ez is túlmutat rajta), akkor az 1TB-os verziót venném:K

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#28) #72042496 válasza Dr. Akula (#2) üzenetére


#72042496
törölt tag

950 PRO-ból sosem jelentették be hivatalosan a terás verziót, csak ha jól rémlik, a tavalyi Flash Memory Summit során prezentálták, hogy elvileg jön majd. Aztán gyakorlatilag meg nem jött. :)

(#27) kleinguru: Hát igen, ár/értékben nem az igazi, de sajnos ez most még egy ilyen bicikli. Nekem ráadásul 2 terás kéne ahhoz, hogy minden mehessen rá, de 1300 dollár, azért na. Eredetileg 3-4 évet terveztem a 850 EVO-kkal, és az lenne a józan, ha ehhez tartanám is magam. Alig múltak egy évesek.

[ Szerkesztve ]

(#29) dealerman válasza nkmedve (#10) üzenetére


dealerman
senior tag

"Az alacsony fogyasztás és hőtermelés volt az SSD-k nagy előnye sokáig" :U nekem ez újdonság :D ha 50W-ot zabálna egy ssd,akkor se raknék lomha merevlemezt rendszernek ! Tárhelynek is csak azért van még korongos,mert túl drága a megfelelő kapacitás :)

underground techno will never die

(#30) tatararpad válasza dealerman (#29) üzenetére


tatararpad
őstag

Nyilván nem asztali gépeknél lenne probléma, hanem pl. notebookoknál.

(#31) #16939776 válasza janos666 (#20) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha az M.2-t professzionális piacra szánnák, akkor az is kapott volna védelmet, és nem azért nem, mert nem lehetne megoldani.

Szerintem ezek ára nem nagyon csapódik földbe, amíg működik pénzt keresnek vele, addig tartja az értékét. Van egy ilyen képességekkel rendelkező vasam 2013-ból, fikarcnyit sem esett azóta az ára, a használt piac sincs tele vele. Otthonra tényleg túlzás, de megnyugtat hogy mindent kibír, 2000000h-t specifikáltak MTBF-re.

[ Szerkesztve ]

(#32) nkmedve válasza dealerman (#29) üzenetére


nkmedve
őstag

A legelső generációs SSD-k nem voltak olyan veszettül gyorsak azért (persze OS-re jobbak voltak akkor is, de pl irásban elég gyengusok voltak), akkor még az alacsony fogyasztás, kissebb hőtermelés, hangmentesség is lényeges előny volt.

Természetesen mostmár nekem is SSD van minden gépben (ráadásul Samsung), csak arra utaltam, hogy pl. egy ultrabookban az 5-8W fogyasztás az kicsit durva, ott normálisan az egész gép eszik annyit átlag használat mellett, egy ilyen SSD azt megduplázza (akkuidő/2). A másik pedig hogy a gyártó elmondása alapján is throttling lehetséges, ami nálam gyenge tervezésre utal (érts: mérnökök helyett marketingesek tervezték, túl nagy számokat akartak a specifikációkba, és az adott technológia mellett nem birja azt a tempót).

[ Szerkesztve ]

(#33) antikomcsi válasza nkmedve (#32) üzenetére


antikomcsi
veterán

Én annyira nem vagyok otthon az ssd-k mélylélektanában, csak úgy nagyjából ismerem a témát.

Így sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom, hogy az első ssd-k nem voltak veszettül gyorsak, viszont arra emlékszem, hogy még ezek is megváltások voltak a laptopokba az 5400-as kereplőkhöz képest. De természetesen a mai termékek már minden téren jobbak.

(#34) darealkilla


darealkilla
aktív tag

PM951 mókolva, persze ez nem volt garis (matricával együtt ugrik a gari is)

[ Szerkesztve ]

én vagyok az ördög

(#35) #16939776 válasza nkmedve (#32) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szerintem nincs ekkora baj: Egyrészt kevesebbet vár a CPU a háttértárra, többet lehetnek ezek az alkatrészek IDLE állapotban, így közvetetten csökken a fogyasztás, nő az akku idő.

Másrészt ha elosztod a sávszélességet a fogyasztással, jobb hatásfokot kapsz, mint egy sata3-as ssd-nél.

pl.: 3200MB/s / 8,4W vs 540MB/s / 2,2W

Harmadrészt ez a maximális fogyasztás, maximális tempójú írás mellett érvényes, amit a mobil userek az idő nagyon kis részében pl.: memória-kép mentése háttértárra, vagy tömörítésnél tudnak csak kihasználni, nem lesz a munkájukra jellemző állapot.

Ha olyan szélsőséges esetet vizsgálunk, ahol eddig a CPU és a hátértár is 100%-on van terhelve folyamatosan, akkor csökkenhet M.2-vel az alkuidő, viszont a rövidebb akku idő ellenére jóval több feladattal tud végezni a gép, egy feltöltéssel.

Nem tudom pontosan hogy ezeknek mennyire jó az energiagazdálkodásuk, idle mennyire tudja leszorítani a fogyasztást, de azt azért elvárom, hogy egy sata3-as szintet alulról közelítse. így a készenléti idő sem csökkenhetne elméletben.

A gyártó benne hagyott csúcs teljesítményt amit a hőtermelés korlátoz, mert a hétköznapi feladatok, terhelés mellett előny a rövidebb ideig elérhető, de nagyobb sávszélesség, mint az alacsonyabb de stabil, mert hamarabb lehet végezni a task-al.

(#34) darealkilla: :)

[ Szerkesztve ]

(#36) #72042496 válasza #16939776 (#35) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ezek az adatok a maximális fogyasztásra vonatkoznak, terhelés alatt? Én is ugyanezt akartam írni, aztán láttam, hogy a táblázatban "Fogyasztás alapjáraton" szerepel.

(#37) #16939776 válasza #72042496 (#36) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nagyon vicces lenne: 5/25W fogyasztás M.2-ben, még szerver szintű kényszer hűtés mellett sem lenne életképes. :N
A matricán rated 3,3V@2,6A-van feltüntetve ami egybe vág a közölt adattal, csak a táblázatban megnevezése hibás.

[ Szerkesztve ]

(#38) nkmedve válasza #16939776 (#35) üzenetére


nkmedve
őstag

Hát igen a cikkben alapjáratot ir, az nagyon sok lenne. Ha a 8.4W a maximum és jól le tudja szoritani alapjáraton akkor nincs gond.
A throttling azért még mindig zavar, procinál sem nagyon tűröm el pedig ott a rossz hűtés miatt szokott történni ami nem az Intel/AMD sara (Samsung pedig simán igy tervezte). Nekem egy laptopban ne legyenek 100 fokon üzemelő alkatrészek (még ha csak rövödebb ideig is). Lassan ide is be kell vezetni a TDP fogalmát és hűtőrendzert tervezni hozzá, vizesblokk, stb. :)

(#39) #16939776 válasza nkmedve (#38) üzenetére


#16939776
törölt tag

Persze hogy így tervezte, mert ha nem így működne, akkor maga az eszköz a korlátozott fizikai adottságai okán túlmelegedés nélkül csak ~1/3 teljesítményt tudna nyújtani 24/7-re, így meg 1 percig elérhető a 100%- teljesítmény, és a feladatok nagy része ennyi idő alatt le is zajlik.
Ez lenne a jó/ár érték arányú Consumer vonal, ha 24/7-re kell a teljesítmény, akkor fél/teljes méretű Pci-express SSD-t kell venni 10-20X-os áron/GB, ami papíron ugyan ezeket a számokat tudja, de 8-16x ekkora felületre vannak szétterítve a melegedő alkatrészek, és mégis konfigurálhatóra hagyták a TDP-jét 10-25W között, valamint került rá a működés közben keletkező hő elvezetésére alkalmas szerkezet.
Ezt már be tudod állítani, úgy, hogy a névleges teljesítményének 80%-tudja 24/7-ben, vagy 100%-ot 10 percig, utána 75-80%-ot. Tehát még ez sem tartható a folyamatasoson 100%-on "csak" ~10X hosszabb ideig megy lassulás nélkül mint a M.2-es SSD!

Értem a "problémád", de sajnos nincs rá megoldása az iparnak :N

[ Szerkesztve ]

(#40) nkmedve válasza #16939776 (#39) üzenetére


nkmedve
őstag

Ahogy irod a teljes méretű PCI-E SSD-knél ez nem probléma, az a vonal direkt erre volt tervezve. Ott van lehetőség jó hűtésre, és arra hogy a fogyasztást konfigurálják. A gond akkor kezdődött amikor az M2 SSD-k kezdtek versengeni a nagyobb társaikkal, pusztán marketing okokból, és ezeket még konfigurálni sem lehet (javitsatok ki ha lehet, akkor máris más a leányzó fekvése :) ).

Az M2 eredetileg nem erre az igénybevételre volt tervezve, amikor megjelent maximum 2-3W-ot fogyasztottak az SSD-k, és emiatt a hűtésre nem is igazán gondoltak. Aztán persze a gyártóknak az lett az érdekük hogy a lehető leghamarabb kihasználják a PCI-E általá biztositott sávszélességet még mielőtt a technológia megengedte volna. Kb. ahhoz hasonlitanám ezt mintha egy telefonba az egyik gyártó pusztán marketingokokból belepakolna egy 4GHz-re húzott Snapdragon 820-at (ami normálisan olyan 2GHz körül van) csak hogy elmondhassa hogy az övé a leggyorsabb proci, a többszörös fogyasztással pedig nem is törődne.

Az rendben van hogy nagyon ritkán van throttling, és sok esetben már azelőtt befejeződik a művelet. Csak engem az aggaszt hogy hűtés nélkül ez hatalmas hőingadozásokat fog okozni, ami egyrészt nem biztos hogy jó a vezérlőnek, mésrészt lehetnek más alkatrészek is az SSD körül (laptopban, ultrabookban főleg) amik nem fognak örülni neki.

Megoldás az lenne rá, ha nem a marketing irányitana. A 950 panaszai után a 960-nál főként a hőtermelés visszafogására kellett volna ráállni az IOPS és az olvasási/irási értékek növelése helyett (minimálisat lehetett volna emelni hogy mindenki legyen boldog). Akkor kaptunk volna egy terméket ami még mindig bőven elég teljesitményt nyújt (konzumer vonalról beszélünk) de nem lettek volna vele fogyasztási/hőtermelési gondok. Majd a 970-nél lehetett volna ismét emelni a tempót, az ésszesűség határain belül.

(#41) janos666 válasza nkmedve (#40) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem értem a problémád, hogy otthoni használatnál miként lehet ez probléma.
Ha pedig szerver/munkaállomás jelleggel akarsz használni (akár otthon, akár munkahelyen) egy nem oda tervezett cuccot, akkor szerintem az a legkisebb kompromisszum, hogy biztosítsd a kellő légmozgást és esetleg fabrikálj rá otthon hűtőbordát is, ha szükséges. :U

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#42) -FreaK- válasza janos666 (#41) üzenetére


-FreaK-
veterán

Pedig írta, egy notebooknál probléma.

(#43) janos666 válasza -FreaK- (#42) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Attól én még nem látom, hogy egy consumer, vagy akár fapadosabb üzleti notiban hol jelenthet ez problémát. Ezekben szerintem maguktól nem melegednek annyit, hogy ettől lassuljanak, ha pedig valami más melegíti fel őket, akkor is bőven elég még a visszafojtott sebesség is.

Mit futtatsz ezeken, amik perceken át pörgetik az SSD-t és a CPU/GPU-t is egyszerre? (Ahhoz, hogy a CPU felhevítse az SSD-t, ahhoz nem lesz elég az idle CPU.)
A leg IO intenzívebb dolog ezeken szerintem a boot-olás és a hibernálás/visszaállítás, amik ilyen sebességekkel bőven 1 percen belül lezajlanak (és hidegen indulnak, vagy ki is kapcsolnak, mire felmelegednek), minden másnál a CPU(/GPU) a gyenge pont (vagy mindentől függetlenül, vagy annak a hűthetősége), egyébként idle közeli állapotban pihizik az SSD (netezés, filmlejátszás, de akár programfordítás, esetleg CAD, ezek általában alig nyúlnak a háttértárhoz, vagy diszkrét csomagokban sergetik meg rövid időkre, míg lementik a munkát a háttértárra, amin hosszasan izzasztották a CPU-t). Talán a családi videók vágása lehet hasonló, de ott sem fog mindkettő egyszerre közel teljes kihasználtságon pörögni.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#44) nkmedve válasza janos666 (#41) üzenetére


nkmedve
őstag

"esetleg fabrikálj rá otthon hűtőbordát is" felhasználóként tényleg ez minden vágyam :D Aztán ez csak asztali gépeknél opció (ami, lássuk be, konzumer vonalon elég kihaló félben levő faj) laptopnál jóformán semmi légmozgás nincs (olyan körülmények között 5-8 wattnyi hő nagyon sok).

Akárhogy is nézem, arra kell rájöjjek hogy ezek az SSD-k asztali alaplapokba voltak tervezve. Leginkább az érdekelne, hogy van/lesz a Samsungnak valami olyan M2 sorozata ami alkalmas mobil gépekben való használatra is?

Én például szoktam timelapse videókkal foglalkozni és nem bánnék egy minél gyorsabb, minél nagyobb SSD-t a célra (nem ritka a több tiz/száz GB adat mozgatása) de jó lenne ha nem sütné meg a gépet belülről.
Most egy 512-es 850 EVO-t nyúzok, és bár normál használatnál bőven elég a sebessége, azért a videószerkesztésnél lehetne gyorsabb. Már ez is tud melegedni ha kicsit meghajtom, pedig max 2.5-3 W-ot eszik, ráadásul egy nagy aluminium házban van.

(#45) #16939776 válasza nkmedve (#40) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nem tudom megcáfolni, lehet hogy valamilyen más néven szerepel a magican nevű szoftverükben.

Az M2 eredetileg nem erre az igénybevételre volt tervezve:

Ez teljesen igaz, M.2-s foglalatból 5db pin-en kapja a 3,3V-ot amelyeknek őszterhelhetősége 2,5A. Ezt 104%-ban ki is használják a 960 Evo 2TB-s modellel esetén.

A a működési hőmérsékleten belül történő hőingás miatt nem lenne szabad pusztulnia a szilíciumnak, de ami számomra kérdéses, hogy a rétegek közé helyezett réz lap eltérő mértékű hőtágulása miatt keletkeznek-e feszültségek, vagy a két réteg között lévő adhézió/hőátadó réteg menyi méretváltozási ciklust visel el hosszú távon, megszűnik-e idővel a jótékony hatása a réz hőkapacitásának?!.

A BGA a tokok és a PCB között 100% hogy örül ennek a jelentős és gyakori hőingásnak, de kiszámolták a mérnökeik, hogy az így megtakarítható gyártási költség sokkal jelentősebb, mint azt a pár % meghibásodott terméket kicserélésének a költsége fog jelenteni a garancia idő alatt.

Laptopban: ha figyelnek rá és a CPU hűtő szívó oldala és a szellőző nyállás között helyezik el az SSD-t, esetleg támasztanak rá külső hőérzékelőt, akkor a bios tudja kontrollálni az SSD hőmérsékletét, a CPU hűtő fordulatszámán keresztül.

[ Szerkesztve ]

(#46) Ixion77 válasza #16939776 (#45) üzenetére


Ixion77
őstag

Leginkább arra figyelnek hogy annyi idő alatt menjen tönkre amennyi idő alatt a tervezett avulással tönkre kell mennie.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#47) dstern válasza janos666 (#41) üzenetére


dstern
tag

"fabrikálj rá otthon hűtőbordát is"

Kedves :DD

(#48) janos666 válasza dstern (#47) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Itt arról beszéltem, hogy ha olyasmire szeretnél használni egy (most csak hasra ütve mondok számokat de nem túlozni, csak szemléltetni próbálok) 199$ ajánlott fogy. árú terméket, amire igazából a 990$ ajánlott fogy. árú terméket ajánlaná a gyártó, sőt, hivatalosan csak akkor élne a garancia is, ha így, tehát rendeltetésüknek megfelelően használnád őket, és nem a játszós/netezős/irodai gépbe szánt cuccokból próbálnád meg felépíteni akár a kisvállalkozásod szerverét, vagy akár kísérleti/hobbi célból otthon bármi olyasmit, ami netán még egy átlagos szerver terhelésén is túlmutat, mert benchmark rekordokat akarsz döntögetni, vagy legalább is rendszeresen futtatni ilyesmiket pusztán élvezetből, stb.

Szóval döntsd, hogy kiperkálsz ~1000 USD-t, vagy megpróbálod megúszni ~200-ból úgy, hogy másik 20-ból (de legyen akár 50) még fabrikálsz rajta otthon (de rendeltetésszerűen használva ez nem is kötelező...).

Amit én szeretek csinálni, ha nagy ritkán sikerül, hogy olcsón, mondjuk a consumer cuccok bolti árán lecsapni viszonylag új és hibátlan állapotban leselejtezett szerver cuccokra (mondjuk van benne kockázat, mert csak próbagaris, de az eredeti ár töredékén szerezhetsz jó cuccokat).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.