Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Norb79


Norb79
őstag

A világtörténelemben ez lenne az első eset, hogy az early-adopterek fizetik meg a fejlesztési költségek jelentős részét! ;]

(#2) koko52


koko52
veterán

Az Intel 660P 1TB 35k 1800M/s ez Corsair az 1T kb haszonnal és áfával 95-100K. Megér ez a sebesség 3x árat valakinek? Van értelme ennek a sebességnek?

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#3) atenza válasza koko52 (#2) üzenetére


atenza
senior tag

Majd tesztekből kiderül hogy mennyire észrevehető a különbség.

(#4) arnoldito válasza koko52 (#2) üzenetére


arnoldito
senior tag

Windowsra meg játékra semmi értelme... Nekem NVMe Samsung 970 Evo van, csak azért vettem mert jó árban volt, de semmivel sem gyorsabb a sima sata 3 samsungnál, legalábbis érzésre. Ide oda másolni tuti jobb de játékra full felesleg.

(#5) Vitamincsiga


Vitamincsiga
tag

A Samsungra és a WD-ra vagyok kíváncsi, meg a tesztekre természetesen, meg arra, hogy mikor lesz B550-es chipkészlet :U
Az árakra nem, a malacperselyt nem szeretem kergetni :DDD

[ Szerkesztve ]

Jó lenne egy varázsgömb ;-)

(#6) R3laX válasza Vitamincsiga (#5) üzenetére


R3laX
addikt

(#7) koko52 válasza R3laX (#6) üzenetére


koko52
veterán

Olivér hozta AMD fikázós formáját. Mondjuk hiányoltam belőle, hogy 90%-ban Intelt dicsőítő leírás legyen az AMD hír alatt. Igazi hwsw cikk.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#8) R3laX válasza koko52 (#7) üzenetére


R3laX
addikt

Lehet, nekem nem ez jött le :) , csak amit eddig is olvastam itt-ott. Lehet én vagyok túl pozitív. Kérünk akkor egy Abu cikket :D .

szerk.: 1x voltam Amd-s, még a Barton idejében, de azt is szerettem. Én most jól megvagyok AM4-en. X-es lapra hajtanék, X570 Extreme 4, vagy Phantom X, de ha 80 fölött lesznek felejtős. Akkor cserélem a kis öreg X370 Killert egy X470 Taichi-ra.

[ Szerkesztve ]

(#9) koko52 válasza R3laX (#8) üzenetére


koko52
veterán

Jogos 1-1 :D
Egyébként nem kell alaplapot cserélni mert semmi értelme. Nincs is eszköz PCIe 4.0-ra. A port meg az alaplap gyártókon kéne elverni, a szokásos spórolás ment megint.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#10) R3laX válasza koko52 (#9) üzenetére


R3laX
addikt

Én a RAM-mal szívok nagyon. Első hullámmal jött ki a Killerem és egyszerüen nem tud a RAM 3000 fölé menni, pedig CL17-es 3600-as Predatorok vannak benne. Ha meg lúd, legyen kövér. Később tervben lesz egy 3600X.

szerk.: Taichi-ban felrántom a 3600X mellett egy 3733-ra és elégedett leszek :D

[ Szerkesztve ]

(#11) kiliman


kiliman
tag

Ilyen ssd-ket inkább HEDT mellett kell elképzelni, aki meg olyan platformon dolgozik eléggé jót fog tenni. Kb sose elég a sávszél. Nekem egy 970 evo van de vannak területek ahol úgy érzem lehetne gyorsabb, Rhino3d programban backup mentések stb. Sokaknak ez annyit jelenthet hogy vagy többet dolgozik azonos idő alatt, vagy kevesebb idő alatt megvan, ha pénzkerestre van, nem mindegy.

(#12) mepet válasza koko52 (#2) üzenetére


mepet
addikt

A QLC (samsung nyelven: 4-bit MLC) Intel 660p 1800MB/s? Az 1terásnál egészen 18GB-ig, amíg el nem fogy az SLC cache... Utána egy picit más a helyzet:

(#13) kalmani válasza arnoldito (#4) üzenetére


kalmani
tag

Szerintem nálad valami nem stimmel a géppel.
Nekem is Evo 970-em van, és hatalmas különbséget érzek egy sata SSD-hez képest. Boot idő, programok betöltése, még a gépleállás is fölényesen gyorsabb.

(#14) koko52 válasza mepet (#12) üzenetére


koko52
veterán

1800MB/s

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#15) #72042496 válasza koko52 (#14) üzenetére


#72042496
törölt tag

Up to 1800 MB/s

A 660p nem egy kategória ezzel a Corsairrel, de egy Samsung 970-nel sem, nem véletlenül olcsó. (Ettől még jó választás lehet otthonra.)

[ Szerkesztve ]

(#16) schawo válasza koko52 (#14) üzenetére


schawo
titán

szerintem olvasd el és nézd meg a hozzászólást, amire válaszoltál.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#17) koko52 válasza schawo (#16) üzenetére


koko52
veterán

Sorry, igen értem mire gondolt :B

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#18) Puma K válasza mepet (#12) üzenetére


Puma K
veterán

Pl melyik másik 1TB-os NVMe SSD fut később ilyen lassulásba?

Gondolom egy 2TB-os NVMe SSD még később fut bele ilyenbe.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#19) pomorski válasza R3laX (#10) üzenetére


pomorski
őstag

Az ASRock jó? (Azért kérdezem csak, mert nálunk a dolgozóban sok ASRock tönkrement már, míg pl. az Asus-ok közül egyetlen sem hibásodott még meg.)

(#20) mepet válasza Puma K (#18) üzenetére


mepet
addikt

Ha jól emlékszem ennyire durván csak a 660p. Igaz a 2 terásban már 24GB cache van. A 24 gigás határt azért elég nehéz lehet elérni. A lényeg, hogy óvakodj a QLC-től!

[ Szerkesztve ]

(#21) green dude válasza R3laX (#10) üzenetére


green dude
tag

Érdekes. Nekem B350-el egy MSI lappal nagyon lazán megy 3200-őt. Különösebb piszkálgatás nélkül ment 3400-at is. Azok a ramok rajta vannak az alaplapod kompatibilitási listán?

(#22) atus72


atus72
senior tag

(#23) rErEaT


rErEaT
senior tag

remélem lejjebb tolja az előző generáció árait, szerintem azoknak a sebessége is bőven megfelelő :D

(#24) ROBOTER válasza kalmani (#13) üzenetére


ROBOTER
addikt

Szerintem meg neked volt műszaki gondod a SATA-val, amihez hasonítod.

Van tapasztalatom bőven, 2db DELL XPS, Precision, HP Probook-ok, Thinkpadek, és ebben volt HDD-ről SATA SSD-re váltás, illetve azonos SSD konfig SATA / NVMe váltás. Win7, Win8, Win10, Linuxok.

Az NVMe-t Notebook/Desktop szinten a kütyümánia és az adatok adják el. Egyszerűen semmi, vagy jelentéktelen az előnye a felsorolt dolgokban.

(#25) Puma K válasza mepet (#20) üzenetére


Puma K
veterán

Köszi az infót! :K
Óvakodom! :Y :R :D

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#26) R3laX válasza pomorski (#19) üzenetére


R3laX
addikt

Nekem még nem volt gondom vele. Nálam is az Asus játszik, meg az Asrock. Előző lapom is egy Z77 Extreme 4 volt. Majd meglátjuk a teszteket, meg az árakat :U . Nekem kinézetre bejön az X570 Steel Legend is, de ott a VRM már gyengécske lehet. Asusból X570 Prime Pro-t vinném, többi vhogy nem izgat.

green dude: Én nem tudom belőle stabilra kierőszakolni, pedig már van vagy 50+ óra próbálkozásom... Megy megy, de mégsem stabil. Közben meg B-Die. :( . Nekem a mai napig ha megnézed a lapom gyári oldalát 2933+ MHz-et ír. Szegény lap nagyon korai AM4 lehetett.

[ Szerkesztve ]

(#27) Dragon3000 válasza kalmani (#13) üzenetére


Dragon3000
veterán

Én se vettem észre különbséget a sata ssd és az nvme között, másolást kivéve.

[ Szerkesztve ]

(#28) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

"a maximális sebesség pedig elérheti az akár 4950 MB/s-ot is"

Szép, szép, de azért a PCIE 3.0-ás Samu 970Pro is tud 3500-at, és azért ez nem egy fénysebességű előrelépés. 1 év és itt az 5.0, de már kint a főoldalon hogy készül már a 6.0 is. Inkább a 10.0-ra gyúrjanak és adják ki 5 év múlva, ne lépcsőfokonként vetessék meg velünk újra (majdnem) ugyanazt.

(#2) koko52: A sebességnek mindig van értelme, az ár se olyan vészes ha azt nézzük hogy a Samu 970Pro 1TB is volt vagy 120k HUF. Én csak az előrelépést keveslem, a Samu 3500-ához képest ez alig 50% (ami azért nem rossz), legalább egy duplázást vártam volna hogy valódi újgenerációról beszélhessünk. Ez inkább csak egy 3.0+.

[ Szerkesztve ]

(#29) Dragon3000 válasza Dr. Akula (#28) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az ügye megvan, hogy a pci-e 4.0 véglegesítése már 2017-ben megtörtént, erre csak két évvel később jön az első alaplap és cpu, ami tudja és az első eszközök. Az, hogy lassan kész a pci-e 5.0, szerintem nyugodtan számolhatunk 2 évet mire lesz eszköz vele.
A duplázásodhoz, mennyit is tudtak az első nvme ssd-k? 1500MB/s körül, akkor ez a 4950MB/s elsőre nem is rossz.

[ Szerkesztve ]

(#30) sb válasza mepet (#20) üzenetére


sb
veterán

18GB is elég brutál adatmozgatást bír el ami nem általános SSD-knél. Lévén, még mindig nem adattárolásra* valók elsősorban. Legalábbis ritka, hogy ISO-kat, stb másolgat az ember ide-oda napi többször. Vagy uncompressed videót vág, stb...

OS futtatás, programok... 99.99% erre használja és ezzel szembesül:

Fehér: 3% alatti eltérések
Sárga: 3-5%
Narancs: 5-10%
Piros: 10-15%

A skála egyik vége MLC csúcs NVMe, a másik "ZS"LC...

Profi felhasználásnál esetleg kijön a különbség (ami ugye a Storage 2.0 sávszélességnél látszik). A már említett nagy adatmennyiség, videóvágás, VM-ek, esetleg fordítások. De még ez sem triviális. Fentebb írták, hogy egy PS, akármi mentést gyorsíthat. Adatmennyiségre ott sem erről a kategóriáról van szó, szóval ott is inkább sw oldali problémákat próbálunk brute force megoldani ezzel - nyilván emiatt kevés sikerrel. De pl. nálam egy fordításnál is alig érezhető a hatása. 100-as nagyságrendű kisebb file-ok, pár 1000 objektum, regenerálás, compile, build: SATA-n mondjuk 20 perc, PM981-en 15 perc, ramdrive 12 perc. Hiába a sok kis file, itt sem ez a szűk keresztmetszet.
Ettől függetlenül érezhető a SATA-NVMe különbség, főleg reakcióidőben, de ennek és a mért valós felhasználási átlagoknak átlagusernél tényleg alig van jelentősége.

*Ha meg arra valók, azt sem mozgatja az ember napi szinten. Felhasználásra - mostanában sokan bedobják azt is, hogy NAS-ba milyen jók - szintén nincs szükség még csak hasonló nagyságrendű sávszélességre sem. A töredékéből lehet tolni a 4K streameket tucatjával.

[ Szerkesztve ]

(#31) Dragon3000 válasza sb (#30) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ahol ki lehet még futni a 18GB-ból és alap használatnál is előjöhet, az steam, origin, epic és tárasiról való játék telepítés gigás nettel, mert ilyen esetbe lelassulhatnak a telepítési folyamatok 100MB/s-re. De ez nem egy eget rengető dolog.

[ Szerkesztve ]

(#32) kalmani válasza ROBOTER (#24) üzenetére


kalmani
tag

Kövezettek meg, de akkor is tartom a véleményem!
Szigorúan desktop vonalon, igen is van érezhető differencia SATA és NVMe között.
De, hogy fokozzam a hisztériát! Samsung SM 951-ről váltottam, Samsung Evo 970-re. Itt is éreztem különbséget utóbbi javára.
No offens!

(#33) ROBOTER válasza kalmani (#32) üzenetére


ROBOTER
addikt

Nem kövezlek, nem vérre megy. :)

Én arra kaptam fel a fejem, hogy "boot idő" és hogy "fölényesen".

Itt a Prohardver teszteken is max.. fél másodperces különbségeket tudnak kimutatni többszörös sebesség/ár mellett.

(#34) Puma K válasza kalmani (#32) üzenetére


Puma K
veterán

A korábbi HDD sebességű 120GB-os Kingston V300-as SSD-m után haver OCZ Trion 150 240GB-os SSD-jét használva (új gépet építettem neki 0-ról és tettem használhatóvá) én is éreztem, hogy az a rendes SSD bizony gyorsabb.

Aztán a Kingston-ról váltottam a mostani Samsung EVO 860 1TB-ra és a aztarohadt néhányszor kicsúszott a számon mikor a Windows indult-leállt, egy C-n lévő programot telepítettem-indítottam vagy bármi egyebet csináltam amin kiütközhetett a két adattároló közötti sebességkülönbség.

Ha majd áttérek NVMe SSD-re, akkor lehet én is észreveszek valamit sebesség szempontjából.

Igaz nálam alapból a CPU is fixált órajelen és feszültségen jár 24/7-ben és ennél is észrevettem, hogy egy kicsit gyorsabb lett a gép avagy azonnal ugrik ahhoz képest mintha dobálja az órajelét és a feszültséget aztán kimatekozza éppen mennyin is kellene járnia vagy mennyire kellene boost-olnia a gyári alap órajelen felül.

Ez lehet olyan mint a 30 vs 60 FPS, vagy a 60 vs 120 FPS közötti különbség észrevétele. Van aki tudja miről van szó van aki pedig nem, mert nem veszi észre.

Vagy mint az egy pillanatra beeső FPS... ezeket is észleltem korábban és zavart aztán G-Sync és erős gép volt a megoldás :DDD

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#35) #16939776 válasza ROBOTER (#24) üzenetére


#16939776
törölt tag

Az az oka, hogy az energiagazdálkodása az NVMe meghajtó terheltség %-a alapján működik. Amikor egy 3200MB/sec képességű meghajtóról 2-3 másodpercenként ki akar olvasni az OS egy-két 4-10kb-os darabot, akkor azzal kezdi az átvitelt, hogy alvó állapotból ébresztgeti a vezérlőt, PCI-express portot. Mire ezek egyel magasabb állapotba kerülnének - messze nem a legmagasabba - , addigra megszűnik a terhelés, megint vissza kapcsol alvó állapotba. Desktopon, ~0% átlag terheléssel, ezért nem gyorsabb érzetre minit egy sata-SSD.

5000MB/sec-nél mi fog történni? még kisebb lesz az átlag terhelés a meghajtón... Talán a 4.0-ás port gyorsabban fog reagálni az állapot váltásra, előnye emiatt lesz, ha lesz.

[ Szerkesztve ]

(#36) SEB111 válasza Norb79 (#1) üzenetére


SEB111
csendes tag

Legalább normális NVme coolereket tesz rá a corsair :R

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal.

(#37) mepet válasza kalmani (#32) üzenetére


mepet
addikt

+1, nálam a PM951 -> PM981 váltás Ég és Föld volt. Mindkettő nvme. Érzésre: kattintasz, és méghamarabb történik minden.

(#38) atenza válasza #16939776 (#35) üzenetére


atenza
senior tag

Ez érdekes.
Ha erre a meghajtóra van telepítve a win akkor is alvóba rakja ilyen gyorsan és ébreszgetnie kell, vagy csak azokat a meghajtókat amiken nincs windows és nincs folyamatosan használva?

(#39) ROBOTER válasza #16939776 (#35) üzenetére


ROBOTER
addikt

Egy boot folyamat egy gyors SSD-vel 6..7 másodperc.

Az olvasás folyamatos, maximum tized-/századmásodperces szünetek vannak, abban nem hinném, hogy lekapcsol.

A rendszerinduláskor betöltendő fájlok mérete változó, van benne 100 byte-os is, de sok akár több Mbyte-os is lehet. A 4 Kbyte-os véletlenszerű olvasás sebességét alapul venni szerintem túl pesszimista.

Szerintem a boot folyamat által igényelt idő nagyobb része (SSD mellett) a hardverek inicializálása, akár az OS, akár a BIOS által. Ezért nincs lényeges különbség a csillió MB/-s SSD-k esetén a bootban. Van egy rakás timeout a folyamatban, amit végig kell várni.

A teszt pofonegyszerű: ugyanaz a gép, ugyanaz a telepítő, és egy NVMe/SATA páros (azért 1...2 éven belüli évjáratból).

Ha valakinek 6 másodpercről lemegy 4 másodpercre a boot, akkor azt mondom, hogy fölényes (bár megér 2 másodperc dupla pénzt?). De nem lesz ennyi. Tizedmásodperceket nyersz.

[ Szerkesztve ]

(#40) Nwis86 válasza ROBOTER (#39) üzenetére


Nwis86
aktív tag

"Szerintem a boot folyamat által igényelt idő nagyobb része (SSD mellett) a hardverek inicializálása, akár az OS, akár a BIOS által. Ezért nincs lényeges különbség a csillió MB/-s SSD-k esetén a bootban. Van egy rakás timeout a folyamatban, amit végig kell várni."

Ezt én is pont így gondolom, saját tapasztalat alapján. Én anno vettem egy sata 120GB Kingston v300 -at, amit lecseréltem sata Samsung 850 evo 250GB-ra amit pedig NVMe Samsung 960 EVO 250GB-ra... (3200/1500 MB/s) és érzésre semmivel se lett gyorsabb, ha kimérném talán 1 másodperc... de nem csak a boot hanem semmi se gyorsabb a legelső sata ssd-hez képest, de ha megnézek bármilyen tesztet akármelyik nagy oldalon, vagy simán csak youtubon is van 1 tonna összehasonlító teszt, mindenhol ugyanezt lehet látni, legjobb esetben is 1 sima sata ssd és nvme közt van max 1.5 másodperc játékok alatt, bootnál esetleg 2 ha friss a rendszer... de bizonyos játékoknál 1 másodperc alatt van a különbség... szóval totál nem értem azokat akik itt olyan nagyon érzik a különbséget, mikor még a legnagyobb teszt oldalak se tudtak eget verő különbségeket kihozni.
Abban az esetben lehet gyorsabb a boot ha nincs sok minden telepítve amik automatikusan indulnának, pl különféle launcherek, vírusirtók, diagnosztikai programok stb stb és kevesebb hardver van a gépbe, ott van pl szüleim gépe, tök egyszerű gépet raktam nekik össze, alig van benne valami, minden integrált, az én régi Kingston v300as ssd-m van benne és ez a gép tényleg érezhetően gyorsabban bekapcsol mint az enyém a nvme 960evoval :) csak hát fele annyi hardver inicializálás és semmi betöltődő progi...

Na közben gyors megnéztem a Testing Games nagy nevű oldalt, NVMe 970 EVO 500 GB és sata 860 Evo 500GB közt 0,2 másodpercet mért boot időben! (ez szó szerint semmi) Játék betöltésnél a legtöbb esetben kb 0,5 másodperc a különbség, de 1-2 játéknál 2másodperc is :C

Találtam 1 másik tesztet youtubon ahol windozt telepítenek, azt mérik, aztán az első betöltést, itt nvme 970 EVO 250GB, és sata Kingston SA 400 250Gb közt 2,6másodpercet mértek 6 és 8,6másodpercet első boot+win betöltésre mikor még full szűz a rendszer... telepítésnél amúgy volt 23 másodperc különbség

[ Szerkesztve ]

(#41) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

Akinek munkára kell, az megveszi mert megéri, amúgy meg csak akkor érezni előnyét, ha a szekvenciális olvasásra/írásra van szükség. Ezt a boot idő fétist meg nem értem, mert a melós gépet én például ki se kapcsolom, a másikon meg nem érdekel, hogy két másodperccel lassabban indul-e.

(#42) Varázslóó


Varázslóó
senior tag

Szerintem még ez a 5.0Ghz es sebesség is kicsi, amit lehet Raid 0 ba szeretnék majd egy ilyesmit.
Régen 860 EVO volt Raid 0 ba nekem 1Gigabiten. Most M 960 EVO van és elég lassú még ez is a sok vinyós rendszerekhez.... Nem is mernék bele több vinyót rakni mert belassulna a gép. :C Aki 6 fölötti HDD-t használ ilyen SSD-vel az fog örülni a 10-20Gbit sebességnek is ! :R

► Ryzen 9 5900X (ARCTIC Liquid Freezer II 420 (V.7) + Artic MX-5) ► EVGA RTX 3080Ti Ultra 12GB GDDR6X ► Samsung 990 1TB Pro Raid 0 ► 2x16GB G.Skill Tri Z Neo DDR-4 32GB/4000 CL16-16-16-34 + ►ASRock X570 Steel Legend / ► 60TB HDD / ► Be quiet Pure Power 12 M 1200W 80+ Gold ► Creative Sound AE-9

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.