Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#725) Cathfaern válasza anda64 (#723) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Tudnád értelmezni az itt leírtakat? Én nem értem, mivel szerintem ha valaki nem fogyaszt szénhidrátot (vagyis csak a minimálisat, amit a ketogén étrend enged), akkor nem tudom, hogyan működhetne, amit itt olvastam:
"A ketogén diéta arról szól, hogy a testet a magas zsírfogyasztással és gyakorlatilag 0 ch bevitellel átállítod arra, hogy zsírból történjen az energiafelhasználás. A sima súlyzós edzés és a hagyományos ketogén diéta éppen ezért nem fér össze: hiába esel ketózisba, a súlyzós edzés olyan intenzív folyamat, amit nem képes a szervezet zsírból finanszírozni energia terén, így egyből visszaáll a szénhidrátokra és kiesel a ketózisból. Ebből láthatod, hogy a hagyományos ketogén diéta inkább azoknál válik be, akik nem súlyzós edzést vagy bármilyen hasonló izommunkával járó sportot űznek."

Megpróbáltam értelmezni, de nem sikerült, mert szerintem nincs értelme :) Ketózis addig áll fent, amíg be nem viszel egy bizonyos mennyiségű szénhidrátot. Ha súlyzózástól abbamaradna a ketózis (értsd: szervezeted nem termelne ketont, és a tested nagy része nem ketonból / zsírsavakból fedezné az energiáját, hanem szénhidrátból), akkor rögtön elájulnál, mert a szervezetnek nem lenne energiája, hiszen annyi szénhidrát nincs benned, hogy abból fedezd. Ami tény, hogy anaerob terhelés alatt egyre több glükózt fog felhasználni a szervezet, VO2max környékén keto adaptált szervezetnél is a glükóz adja az energia jó részét (ugye izomban ketozis alatt is van glükóz, mert a szervezet feltölti), bővebben erről lásd: [link]. De ez egészen addig tart amíg abba nem hagyod a fizikai terhelést. Ez nem az fajta "kiütés", mint amikor a bevitt étel miatt az egész metabolizmus egy más folyamatra áll át.

Közben visszaolvasgattam Hoxa-n is, és ha jól látom onnan indult a dolog, hogy valaki edzés után ketoncsíkkal méregette magát, és nem jelzett be a csík. A ketonmérő csíkról tudni kell, hogy nem ketogén diétára találták ki, hanem ketoacidózis kimutatására. Ketoacidózisnál a vérben nagymennyiségű cukor és keton is van. Ami azt eredményezi, hogy mindkettőből sok a felesleg. Szervezet hogy oldja meg a felesleget? Kiüríti (vagy más esetekben elraktározza, lásd kalória többlet). Ezért ketoacidózisnál nagy mennyiségű keton jelenik meg a vizeletben, mert a szervezet megpróbál megszabadulni tőle, hogy ne alakuljon ki elsavasodás. Erre a nagymennyiségű keton kijelezésére fejlesztették ki a csíkot. Ezzel szemben (kontrollált) ketózisnál csak annyi keton van a vérben amennyire szükség van a szervezetben (ezért is van, hogy minél inkább keto adaptált valaki, annál kevésbé fog bejelezni a csík, mert egyre kevesebb ketonra van szüksége a szervezetnek). Illetve némileg több, biztonsági tartalékként, és ez a kis többlet ürül ki. Súlyzós edzésnél mi történik? Hirtelen sok energia kell a szervezetnek. Mivel a zsírbontás lassabb folyamat (főleg ha valaki nem teljesen zsíradaptált még), ezért a szervezet fel fogja használni ezeket a tartalékokat, értsd: a vérben lévő ketontöbbletet is. Ennek az eredménye, hogy nem lesz mi kiürüljön, és nem fog kijelezni a csík semmit. Ha biztosra akar menni, akkor kapni olyan vércukormérőket, amik tudnak ketonszintet is mérni vérből, ez az egyetlen megbízható mérés.
De igazából az egész méregetés felesleges pénzkidobás. Ha tartja a 20g ch-t, akkor úgyis ketózisban van, nincs mit méregetni. Ha valamiért mégis kijön ketózisból, akkor rögtön felpattan az emberre pár kiló víz formájában, illetve láthatóan is ki fog kerekedni emiatt, szóval nem igazán lehet észrevétlenül kijönni ketózisból, nem kell emiatt aggódni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.