Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hakudoshi


Hakudoshi
tag

"Ami a történelemkönyvekből kimaradt" :C

Bizony, bizony, jó, ha az ember informáltabb, mint az "átlag", ezért köszönöm az írást! :K

- SOHA ne becsüld alá a hülyeség hatalmát!!! -

(#2) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Tudom off itt egy kicsit, de a magyar történelemnek is megvannak a hasonlóan elfeledett tényei......

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

"1783.ban a spanyol király ediktumot adott ki, hogy a kétkezi munka nem megvetendő és nem vonja magával a vagyontól és nemesi rangtól való megfosztást."

Ez hogyan illik a többi közé? :D

Amúgy az ilyen szövegek tényleg érdekesek tudnak lenni, de nekem azért sok ilyan adattal szemben fenntartásaim vannak, hiszen nem írja le a körülményeket, még ha úgy is volt. Mellesleg az itt felsorolt dolgok jelentős része magától értetődik, mint pl. a rabszolgakereskedéssel vagy az indiánok mészárlásával kapcsolatos dolgok. (Vagy odakünn ez nem annyira nyilvánvaló? :) )

(#4) finest válasza Crystalheart (#3) üzenetére


finest
őstag

Nincs összefüggés az egyes adatok között. A nemesek nem végeztek/végezhettek kétkezi munkát Spanyolországban az 1700-as évek végéig. Ennyi.
Hogy mi mennyire magától értetődő nem tudom. Én biza sok infót nem ismertem ezek közül, szóval bocs, ha untattalak!

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#5) Crystalheart válasza finest (#4) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ugyan, nem untattál! :) A konkrét adatokat persze én sem tudtam, de sztem a töritanárom sem tudná. csak arról szóltam, hogy az abszolút nem új a nap alatt, hogy Cortesék meg Riveráék mentek oszt gyaktak, akkor ilyen volt a... khmm, politika :DDD Vagy hogy hiába volt valaki a szabadság harcosa, ha amúgy rabszolgákkal kereskedett papíron, és abból is volt pénze. Ezek nem feltétlenül egyedi esetek... De azért jó, hogy van egy könyv, ami a konkrét példákat is hozza. Lehet, hogy a könyvben azért kicsit több infó is van köröttük.

(#6) finest válasza Crystalheart (#5) üzenetére


finest
őstag

A könyvet nem ismerem. Írtam Galeanonak a cikkbeli pontatlanságok miatt, engem ezek jobban bosszantanak, mert hitelét veszti a többi adat. - Gondolom, valami anekdótázós könyv lesz ez a világ dolgairól, azért nem nézték át az okosságokhoz tartozó dátumokat.
Popper Pétere emlékeztetett a dolog, nála fordult elő, h olyan mennyiségbe nontotta a könyveket, h ne msikerült újra átolvasnia és uygan azt az anekdotát egy könyvön belül kétszer is elmeséli más személyeknek tulajdonítva őket...

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#7) finest válasza philoxenia (#2) üzenetére


finest
őstag

Írd meg egy cikkben, kiteszem neked a blogra! ;) De most viccen kívül!
Kezdem is az elsővel: Ha valaki elmegy az Ópusztaszerin Nemzeti Emlékhelyre, a Feszty-körkép mellett egy csomó kiállítást is megtekinthet az épületben. A kedvencem a magyar királyok viasz szobrai a másodikon. Azok között is III. (Kun) László királyunké, akinek a szobra mellett egy figyelemreméltó felirat van. Arról szól, h a királynak felesége nem volt, csak ágyasai, azok is mind kun nők. A neveik: Edua (ami a kun nyelven felkelő Holdat jelent), Mandola (ami elég egyértelmű) és a még beszédesebb nevű Kúpcsecs. -És még sokan unalmasnak találják a múzeumokban kitett ismertetőket! Nekem ez napokra elég gondolkodni valót adott.
Egyébbként a skanzenen, a falusi iskola kiállításán is van egy érdekes olvasókönyv, de azt fedezze fel mindenki magának, h a vitrinben mi szerepel az oldalon, ahol felcsapták!

Hakudoshi: Örülök, h tetszett!

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#8) Viszlát


Viszlát
addikt

Ne kérdezd miért, egy sztori jutott eszembe a cikkedről, amit egy Floridában (Jacksonville) élő ismerősöm mesélt. Történt, hogy egyik éjjel lövöldözés volt az utcájukban, de mire felébredtek és kihívták a rendőröket, már sehol senki, ergo halvány gőze sem volt senkinek arról, hogy kik lövöldözhettek. Ez egy családi övezet, kertesházak, jómódú emberek élnek a környéken. Kiérkezett a rendőrség és azzal kezdték a felderítést, hogy az összes afro-amerikai családot felzörgették és kihallgatták őket... 2007, USA. Ha mellé rakod a személyes blogodban látott képet, miszerint ők terjesztik a demokráciát a világban, nem kicsit "vicces" paradoxonnal kerülsz szembe.

Üdv, V

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#9) finest válasza Viszlát (#8) üzenetére


finest
őstag

Madarat tolláról, embert színéről? Nem szép dolgog az előítélet! Biztos a zsaruk tapasztalatán alapul. De honnan tudták, h hol laknak feketék? Mindegy.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#11) philoxenia válasza #53246592 (#10) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Hogyan kezdi a cigány a mondandóját öltönyben, nyakkendőben állva:
"Tisztelt Bíróság, ártatlan vagyok." vannak ilyen rasszista viccek :O ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#12) finest válasza #53246592 (#10) üzenetére


finest
őstag

Jaj, ne má! Menjetek ezekkel a Félelem Budapest utcáin topikba! Ez egy elég rossz asszociáció volt Viszlát részéről, érdekes történelmi anekdotákat várok nem rasszista vicceket!
Még egy ilyen és a 7. hsz-ig töröltetek mindent!

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#13) Viszlát válasza finest (#12) üzenetére


Viszlát
addikt

Nem igazán értelek. A cikkedben több részlet is arról szól, hogy tömegpusztító diktátoroknak emeltek szobrot, neveztek el róla utat ésatöbbi. Megemlíted, hogy a rabszolgatartás ellenzői feledésbe merültek, szóval éppen ezért egy ehhez hasonló történet nem éppen viccnek szánva jutott eszembe. A két viccel egy kalap alá meg légyszíves ne vegyél, köszöntem. Nyugodtan töröltesd a hsz-em, nagyot vétettem, elismerem :U

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#14) Hakudoshi válasza Viszlát (#8) üzenetére


Hakudoshi
tag

Egyáltalán nem vicces a paradoxon, viszont abba is bele lehetne mélyedni, hogy kiket értesz pontosan """ŐK"" alatt... ;)

finest: csak a véleményemet írtam le, egyszerűen azért, mert így látom. :)

- SOHA ne becsüld alá a hülyeség hatalmát!!! -

(#15) finest válasza Viszlát (#13) üzenetére


finest
őstag

Na, akkor ketten nem értjük egymást.
Mondj inkább egy jó sztorit a horvát történelemből! Pl. miért nézett korábban Jelasics bán szobra Zágráb főterén Magyarország felé és hová fordították azóta és miért?

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#16) Dare2Live válasza Viszlát (#8) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

erröl eszembe jutott egy story amikor ellopták a szomszéd vikkendházbol a hütőt/tvt/kájhát. Szomszédok megjöttek, ugye elég ritkán jártak arrafelé éshát gondolták begyujtanak. ez nem sikerült és mivel kénytelenek voltak ezért nemolcsó szállodába menni dühbe jöttek és a rendőrségen nyomatékosítva bejelentették az esetet.
A rendőrök következő napra prezentálták a kályhát és a TVt vmint elfogták az elkövetőket, ezért viszont 4roma családhoz is be kellett kopogni este...
szemét rasszisták....

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#17) concret_hp


concret_hp
addikt

"Az algebrát is Irakban fedezték fel. Alkotója, bizonyos Mohammed al-Khawarizmi, 1200 évvel ezelőtt élt és nevéből származnak az algoritmus és a számjegy szavak."

itt valamit félrenéztél szerintem :)

ez a Mohammed al-Khawarizmi valóban jelentős munkákat végzett az algebra terén, de az hogy ő fedezte fel azért nem helyénvaló.
(az ókori görögök is ismerték az egyenleteket)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#18) Dare2Live válasza concret_hp (#17) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Finest látom folytatja a nívós emberek nívós cikkeinek fordításait.

Bár nevezhetném a szokásosnak is.... :(

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#19) finest válasza Dare2Live (#18) üzenetére


finest
őstag

LOL, ez tetszik! :) Taníts minket, Mester! Titkon megírhatod nekem a valódi neved, csak hogy lássam, világszerte ismert publicista-e vagy már?(sic!) :DDD

concret_hp: Nem néztem be, az angol szövegben is ez van. A görög világ nagy vívmányait az arab filozófia mentette át számunkra. Ennyiből védhető, ha nincsenek az arabok újra ki kellett volna találnunk, amit a görögök már felfedeztek.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#20) Crystalheart válasza finest (#19) üzenetére


Crystalheart
senior tag

OK, de ez egyedül a középkori katolicizmus "vívmánya" :) Na pl. ilyeneket értettem nem elegendő információ alatt. Gondolom, az ilyenek főleg a közel-keleti helyzet miatt kerültek bele, de hasonló hatást érne el, ha pontosan írja le.

(#21) finest válasza Crystalheart (#20) üzenetére


finest
őstag

Írd meg helyett! :R

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#22) concret_hp válasza finest (#19) üzenetére


concret_hp
addikt

most nem azért, de a csávó izomból nem átmentette a görögök okosságait, hanem hozzátett. nem is keveset. de az hogy feltalálja valaki az algebrát az matemetikához kicist is értő ember számára iszonyat hülyén hangzik. esetleg megalapozott 1-2 dolgot vagy ilyesmi.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#23) finest válasza concret_hp (#22) üzenetére


finest
őstag

Most mit csináljak, lektoráljam a csávó írását? A dátumokat is meghagytam pedig van benne tévedés, ettől még érdekes cikk. Írd meg neki a véleményed a linken megtalálod a szerző Znetes oldalát, onnan üzenhetsz.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#24) Dany007 válasza finest (#23) üzenetére


Dany007
veterán

Hmm arról az elcsalt 300 évről én is olvastam. Már nem emlékszem pontosan hogyan, de a régi és az új naptárak segítségével, pontosan ki lehetett számolni, hogy tényleg durván 300 év hiányzik. Ez is egy érdekes cikk alapja lehetne.
Én annak idején kiszámoltam azt hiszem. Nem túl nagy ördöngősség.
Csak azt nem értem mért nem került ez nagy nyilvánosságra...elvégre azért mégsem mind1 hogy 1711 van vagy 2008 :S Ráadásul a számítás elég egyértelmű volt.

Amúgy a régi csillagok állásából nem lehetne pontossan kiszámítani, hogy hányban is élünk? Ugye az egyiptomi kultúrában is sok épületet tájoltak a nap felkeltének, napnyugtának, csillagok állásának stb... ergo ha tudjuk, hogy abban az időben hol is álltak azok a csillagok, akkor a mozgásuk, ismert pályájuk alapján, viszonyítva a mostani állásukhoz ki lehetne számítani, azóta hány év telt el. Az egyiptomi kultúra meghatározására, meg talán a c14 is elég pontos még.

(#25) finest válasza Dany007 (#24) üzenetére


finest
őstag

Keress rá a youtube-on a kitalált középkorra, nagyon részletesen elmagyarázzák 7 db 10 perces videóban magyarul!
Végülis a mi életünk szempontjából tökmindegy, h 1711 vagy 2008.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#26) dabadab válasza Dany007 (#24) üzenetére


dabadab
titán

"Csak azt nem értem mért nem került ez nagy nyilvánosságra"

Kiadtak a konyvet ezer nyelven, ez azert eleg nagy nyilvanossag. A hivatalos tortenetiras meg azert nem vette at, mert Illig munkassaga azert annyira nem komolyan veheto.

DRM is theft

(#27) Dany007 válasza dabadab (#26) üzenetére


Dany007
veterán

jó, akkor átfogalmazom xD Ha valaki előhozná a témát mondjuk történelem órán, akkor hülyének néznék. Nem került be az álltalánossan elfogadott normák közé. Persze tényleg mind1, hogy 1711 van-e vagy 2008, bár ezesetben még bejöhet a Nostredamus-i jóslat 97-98-ra asszem xD Az arab világból induló 27 éves háború stb... ( persze ez csak joke...)

(#28) finest válasza Dany007 (#27) üzenetére


finest
őstag

A töri órán a hivatalosan elfogadott tudományos nézeteket tanítják. Aki nem a klub tagja (pl. Illig) annak a nézeteit legfeljebb a következő paradigmaváltáskor veszik elő újra, a tudomáyn már csak ilyen arisztokratikus.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#29) dabadab válasza finest (#28) üzenetére


dabadab
titán

Ne farassz mar... Persze, a klub, az gondolom veletlenul sem szamit, hogy az a bizonyos 300 ev tenyleg megtortent-e. Az ilyen klubos dumakat altalaban olyanoktol hallani, akiknek az u.n. tudomanyos munkaja loszart se er.

Persze, a tudomanyos kozossegben - a "kozosseg" reszbol adodoan - vannak ilyen jelensegek, de a "tudomanyos" resz azert ezeket kordaban tartja: ha valakinek tenyleg jo es erdekes eredmenye van, az meg fog jelenni.

DRM is theft

(#30) finest válasza dabadab (#29) üzenetére


finest
őstag

A tudomány arisztokratikus rendszer, ennyit mondtam. A paradigmaváltások nem mindig fájdalommentesek. Rendszerint Giordano Bruno és Galileo Galilei esetét szokták ilyenkor emlegetni.
Illigről, Dänikenről meg mindenki gondoljon azt, amit akar. Nagyon játékos gondolataik vannak, én élvezem őket. (Egész konkréten Illigről: érdekes felvetése h a Frank Birodalomról régészeti emlék nem sok maradt fenn. Nekem egyetemi tanulmányaim során valahogy mindig rettentő erőltetettnek tűnt minden, amit a Karoling időkről tanultunk, így tulajdonképpen Illig megerősítette az én tudat alatti tiltakozásomat a korszakról tanult dologkkal szemben.) :R

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#31) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Nem kell ám olyan messzire visszamenni az időben.Nem politikai célból írom, de találni már olyat Mo-on, aki meg van győződve arról, hogy OV áldásos tevékenysége folytán mentek ki anno az oroszok, holott még csak pár éve történt a dolog. A holokauszt se régen volt, mégsem hiszi mindenki, hogy megtörtént. Minél tovább megyünk vissza azt időben, a bizonytalanság annál jobban nő. A Képes Krónika sem kordokumentum, mégis sokan a hivatalos történelemtudók közül is elfogadják megállapításait, holott némely dolgot akár többszáz évvel a megtörténte után írt le, pl. honfoglalás.Ha a mai politika hozzáállásából indulunk ki, elképzelhető az is, hogy Koppány törzse volt például a honfoglaláskori első törzs, csak felnégyelése után változott a kurzus. :))

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#32) dabadab válasza finest (#30) üzenetére


dabadab
titán

"A tudomány arisztokratikus rendszer, ennyit mondtam"

Es ez az, ami azert egy, khm, erosen a levegoben logo allitas. Meritokracia mindenkeppen van egy bizonyos szintiga, amennyiben komolyabban veszik azokat, akiknek mar volt erdemleges eloeletuk, de a vegen az elmeleteknek a sajat jogukon kell megallniuk v megdolniuk.

"A paradigmaváltások nem mindig fájdalommentesek. Rendszerint Giordano Bruno és Galileo Galilei esetét szokták ilyenkor emlegetni."

Gondolom, foleg az u.n. "elnyomott tudos" szerepeben tetszelgok. Lehetne hozni Einsteint is peldanak, o is hozott egy szep nagy paradigmavaltast, csak az nem olyan jo pelda, mert o le is tett vmit az asztalra, nem csak hulyesegeket beszelt.

DRM is theft

(#33) finest válasza dabadab (#32) üzenetére


finest
őstag

Valahol maga a cikk is arra példa, h vannak olyan epizódjai is az emberi történelemnek, amiről inkább hallgatunk, mert kevéssé felel meg a magunk előtt kialakítani kívánt képnek. Nem látom értelmét tovább vitatkozni arról, h vannak-e elnyomott tudósok vagy nincsenek. Éppen nemrég akadt a kezembe egy Varga Csaba által írt könyv a magyar-angol nyelvrokonságról. Elég terjedelmes munka szerintem megfontolásra érdemes, amit leírt, bár merőben eltérő attól, amit az egyetemen tanultam ebben a témában. De nem írom le azért, mert szociológus és nem nyelvész. Sok munkája van benne és a könyvnél jóval több ezen a területen. - Nyilván hallottál már róla, szal felesleges magyaráznom. Az ő munkája a nyelvrokonsági kapcsolatok feltérképezésében a lexikológiára épül, szemben az elfogadott nyelvtani azonosságokkal operáló, összehasonlító, egyébként tudományosan elfogadott módszerével. -

Galileit azért éreztem időszerűnek felemlegetni, mert éppen miatta volt a hajcihő valamelyik olasz egyetemen, ahol most a pápát nem akarta fogadni az oktatók és a diákok egy része, "Rotweiler" vele kapcsolatban tett korábbi kijelentése miatt.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#34) Dare2Live válasza finest (#19) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Tök lényegtelen mi vagyok vagy sem.

És akárki is vagyok azt lazán meg tudom állapítani, hogy te olyan cikkeket fordítasz amik teli vannak demagóg hazugásgok tömkelegével és újabban már történelemhamisítók cikkeit is fordítgatod.

Folyamatosan hazugságok terjesztésére használod a logoutot ez a helyzet.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35) finest válasza Dare2Live (#34) üzenetére


finest
őstag

Ezt ki kérem magamnak! Annyi ésszel, ami neked van, örülhetsz, h munka után hazatalálsz esténként, ülj le, egyes! :R
Végülis miért jársz a topikjaimba, ha utálod őket? Menj, olvass valami mást a ráérő idődben szerintem.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.