Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lev258


lev258
veterán

Én gyengébb fajtákat nevelek az erkélyen: cayenne, ancho, black royal. Még most is elég jó állapotban vannak, de már nem sokáig. Egyrészt száraz fűszert csinálok belőle, másrészt különféle chutney-kat vagy paradicsomos szószokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2) Kergeboci válasza lev258 (#1) üzenetére


Kergeboci
tag

Helyes a chutney-kat is imádom, bár nagyon fűszereset még csak keveset ettem, inkább az almás és mangós angol chutney-k kerültek elő (bár utoljára egy chilis ananászoshoz jutottam hozzá, az piszok jó volt csirke húshoz)

Paradicsomosabb szószon én is gondolkodtam még az elején, de nem lett annyi bogyó, hogy azokkal kísérletezgessek. Mustard-al és fokhagymával akartam egy fűszeres de nem halálos szószt. Még lehet, hogy azzal a két szem paprikával, ami még van, csinálok egy próba adagot.

[ Szerkesztve ]

Os iusti meditabitur sapientiam et lingua eius loquetur iudicium - Az Igazság ajka bölcsességet kell hordozzon, és a nyelve ítéletet kell szóljon. -- http://egyatucatbol.blog.hu/ --

(#3) Hieronymus válasza Kergeboci (#2) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Két módszer a friss chili megőrzésére.

csili peszto
8 csilipaprika,
1 csokor friss vagy mélyhűtött bazsalikom.
2 evőkanálnyi fenyőmag.
3 vastagabb fokhagyma gerezd
30 gramm frissen reszelt parmezán
6 evőkanál hidegen sajtolt olíva olaj.
3 evőkanál mogyoró olaj.
só.

A paprikát megmosva és megszárítva ki kell magozni és vékonyra szeletelni.
A bazsalikomot megmosva és megszárítva szeletelni kell.
A fenyőmagot kicsit meg kell pirítani és kissé szétnyomni.
A fokhagymát préselni vagy nagyon apró kockákra kell vágni. Az utóbbi bonyolultabb bár finomabb a végeredmény.

Az egész alapanyagot alaposan össze kell mixelni. Kis üvegekbe tölteni és friss olíva olajjal "lezárni" a pesztót.
Minél kevesebb levegő az üvegben és nedvesség marad olajban, annál hosszabban tartható el lezárva a hűtőszekrényben.
Tésztával közvetlenül fogyasztható. Leveseket és más ételeket ízesíteni lehet a pesztóval.

A csili megmosva, megszárítva, kissé felszeletelve, hidegen sajtolt minőségi olajjal mixelve erős pirosarany helyett használható. Az üvegben lévő keveréket ez esetben is friss olajjal le kell zárni. Ezt érdemes mély hűtve is tárolni, mert "friss" ízű paprikaként használható a paprika-olaj.

Az olasz "szegény" konyha remekműve az aglio olio.
Hozzávalók:
személyenként 80 -100 gramm spagetti tészta. Ha van kéznél spaghettini az még jobb.
( A spagetti általában 5 számozású, a spaghettini 3-as. Előnye, hogy kevesebb tésztához, több ízanyag társul.)
2 darab izmosabb fokhagyma gerezd.
szárított és tört, magos csilipaprika ízlés szerint.
1 friss csili vagy több ízlés szerint.
olívaolaj

parmezán sajt.

A tészta főzéséhez sózott vizet forralunk. Olaj még véletlenül sem kell bele. A durum tésztát a ráírt főzési idő szerint kell főzni. Lehetőleg nem túlfűzni, mert az utolsó keverést a tűzhelyen érdemes megcsinálni és még főni fog egy picit a tészta..
Amíg a tészta elkezd főni a fokhagyma gerezdekett vékonyra felszeleteljük.
Az olaj felével a fele fokhagymát és az összetört csilit összehevítjük. a fokhagyma szeletek halvány sárgára száradnak össze és kapnak egy speciális ízt.
Közben a friss erős paprikát is nagyon vékony szeletekre kell vágni.
A fokhagyma maradékát a paprika szeletekkel a maradék olajba kell keverni, hidegen

Amint a tészta majdnem készre főtt, le kell venni tűzről és le kell önteni a víz nagy részét. Valamennyi azért maradjon a vízből. (A tésztát nem szabad megmosni.). a tésztához kell önteni a forró olajos keveréket. Kicsit meg kell keverni ezzel a tésztát, majd hozzá adni a hideg keveréket és a sót.
Az ismételt keverés után tányérokba ki kell osztani az ételt.
Tálalás előtt bőségesen meg kell szórni a frissen reszelt parmezánnal az ételt.

Ennek az ételnek van egy szaftosabb változata is.
Ekkor a forró olajba újhagyma is kerül, természetesen nagyon apróra szeletelve.
A tészta főzővizéből több marad a tésztában,
Néhány darab apró szemű paradicsomot felezve, az utolsó egy percben belekeverjük a szaftosabb tésztába. Nem kell főnie a paradicsomnak csak fel kell melegednie. Így tartja meg a friss és édes ízét, ami nagyon passzol az erős és fokhagymás ízhez.

Ha van lehetőség, akkor érdemesebb friss fokhagymát használni. Sokkal ízletesebb a beszáradt fokhagymánál.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.