Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] kB vagy KiB?

Hozzászólások

(#1) 7


7
addikt

Nagyon egyszerű: Amikor megjelentek az első gigabyte nagyságrendű merevlemezek, akkor a gyártók úgy akarták többnek feltüntetni a kapacitást, hogy nem 1024, (2^10) hanem 1000 volt a váltószám.
Ez természetesen ahhoz vezetett, hogy sok vásárló összeszavarodott, hiszen a boltban megvett x GB-osnak hirdetett áruról otthon kiderült, hogy x-n GB. Na most akkor mi van, átverték az embereket? Érdekes téma, szerintem gusztustalan marketinghúzás volt, mindenesetre hasznos a következménye:

ugyanis ennek hatására kezdett elterjedni az, hogy bevezetnek egy újfajta jelölést, amiből egyértelmű, hogy bináris előtagról van szó, tehát a váltószám nem 10 valamely hatványa, hanem 2 valamely hatványa, így születtek me a *bi előtagok, ahol a bi a bináris rövidítése (Kibi-, Mebi-, Gibi-, stb), jelölésük pedig *i (Ki-, Mi-, Gi-).

Célszerűnek tartanám, ha minden számítástechnikai programot/hirdetést/gyártót köteleznének arra, hogy ezt a két jelölést és meghatározást helyesen alkalmazza, mert így rövid úton el lehetne osztani azt a kavart, ami már évek óta jelen van.

Tehát így gyakorlatilag, hogy egyértelmű legyen, még egy összefoglaló:
1 GB = 1000 MB
1 GiB = 1024 MiB

(amúgy a netnél is hasonló marketingfogásként alakult ki az, hogy a sávszélt *bit, és nem *byte mértékegységben adják meg, holott, sokkal életszerűbb lenne az utóbbit alkalmazni, mert úgy tudja gyorsan és könnyen értelmezni az egyszeri felhasználó)

(#2) Cathfaern válasza 7 (#1) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

2000 óta nem sikerült ráerőszakolni gyakorlatilag senkire, kétlem, hogy pont most terjedne el :( Pedig tényleg jó lenne.

(#3) 7 válasza Cathfaern (#2) üzenetére


7
addikt

Bizony, nagy bánatom ez nekem is, pedig tulajdonképpen ez a vásárlók tudatos megtévesztése.

(#4) doc


doc
nagyúr

azért a gügyén hangó, új váltószámok védelmében annyit tennék hozzá, hogy a lépés lényegében logikus, hiszen az SI is meghatározza, hogy a kilo- mega- stb. jelölések 10^3, 10^6, stb. váltószámokat jelentenek, így elég "fura" ötlet ezeket 1024, 1024^2, stb. szorzókra használni
így egyrészt egységes, logikus lesz a dolog, másrészt meg remélhetőleg kevesebb lehetőséget ad a számokkal való bűvészkedésre

(#5) 7 válasza doc (#4) üzenetére


7
addikt

:K

"Érdekes téma, szerintem gusztustalan marketinghúzás volt, mindenesetre hasznos a következménye:"

Csak tényleg át kéne már szoktatni mindenkit, hogy használják helyesen a mértékegységeket (az operációs rendszerek többnyire még mindig GB-t írnak GiB helyett)

(#6) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom marketingcélokon kívül van-e bármi értelme más jelöléseket használni. Az informatikában a kilo az 1024. Pont. Tengeri meg szárazföldi mérföld is van...
Mindenesetre sajnos az informatikában nem lehet semmit úgy "kötelezően" bevezetni hogy mától ez van, ez megnehezíti a dolgot + összekavar egy csomó embert, aki már megszokta a Kb jelölést.

Maradi vagyok? Nem hinném. Minden tudományterültenek megvannak a heppjei. Ennez ezek azok.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) 7 válasza hcl (#6) üzenetére


7
addikt

Pont ez az, hogy a marketingcélok miatt kezdték el használni az 1000-es váltószámokat. :P

(#8) hcl válasza 7 (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az is marhaság. Aki járatos a dologbn az tudja hogy mi mit jelent. Aki nem járatos annak elmesélik. Ennyi :-)

Amúgy én először ilyen KiB-t akkor láttam amikor a DC ilyeneket írt. Simán kilobyte-nak gondoltam.

A másik. Miért nem a franciáknál használatos Mo (megaoktet) jelöli a 8 bites dolgokat? (Oktet = byte).

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) 7 válasza hcl (#8) üzenetére


7
addikt

Marhaság vagy sem, marketinghúzásként úgy tűnik, bejött. Az meg, hogy a közösség majd felvilágosítja a tudatlant, sajna nem játszik, mert siralmasan kevesen tudják ezeket a dolgokat. :P

Miért nem jó a byte? Rövidítésben is jelölik a különbséget (b kontra B)

(#10) hcl válasza 7 (#9) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, ne azt mondtam hogy nem jó a byte, csak azt hogy ha már a 2 hatványai alapú dolgokat megkülönböztetjük akkor az oktet is erre való :D

Hogy sötétek az emberek? Ez így van sajnos...

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) rviktor25


rviktor25
aktív tag

Amúgy nemtom ti, hogy vagytok vele, de én értelmesnek tartanám, a "bi"byte-okat, elvégre ha kilóról, megáról, stb. beszélünk akkor egyéretlműen az 10^3 ^6...-onról kéne beszélnünk, hisz arra lettek kitalálva. Géphez már a kezdetekben kellett volna egy ilyen bináris 1024^x -enes váltó, vagy amikor kitalálták a kibi...byte-okat, akkor át kellett volna térni rá, de mint valaki előttem írta, marketing szempontból nagyon jó fogás, hogy "1Terás vinyó" (ami valójában kb. 920-930gigás).

Ezennel térjünk át mindjájan a kiB, MiB, stb. -re!!! :D (amúgy a profilomban nekem már a kezdetektől úgy van minden írva :D)

Netnél én azt szeretem amikor MBPS-et írnak Mbps helyett, vagy MB-t, mb-t Mb helyett, ugyanis okos emberek kitalálták, hogy a Mega előtag az nagybötű, míg a B betű kis/nagysága jelöli a bit/Byte -ot.

Chiwasuu!!!

(#12) VladimirR válasza 7 (#1) üzenetére


VladimirR
nagyúr

"Amikor megjelentek az első gigabyte nagyságrendű merevlemezek..."
ez a mondat helyesebben szol igy:
"Amikor megjelentek a merevlemezek..."

(#13) cizoe


cizoe
őstag

foglalkozoM

(#14) ^Boss


^Boss
őstag

borzaszto szarul hangzik, aki ert hozza, enelkul is meg tudja allapitani, hogy epp melyik mertekegyseget latja maga elott, aki meg nem, annak hasznos lehet valoban. de felfordul a gyomrom: kibi, mibi. ne vicceljunk mar. jo hogy nem kubu

(#15) 7 válasza VladimirR (#12) üzenetére


7
addikt

Hopsz... :B

@^Boss: Lehet, hogy szarul hangzik, de elméletileg ezeknek a helyes használata eloszlatná a zavart az emberek fejében. Mint azt tudjuk, nem biztos, hogy elég, ha csak az tudja, aki ért hozzá. Szopnak miatta a boltosok (mint anno az AMD n+-os processzorai miatt), megzavarodnak a vásárlók, stbstb. A marketinget művelőkön kívül nem látom, hogy kinek jó ez így tulajdonképpen.

[ Szerkesztve ]

(#16) Loha válasza 7 (#15) üzenetére


Loha
veterán

Nem tudom mennyire oszlatná el az átlagember fejében a zavart az, ha mondjuk megjelennének a polcokon a tebibájtos vinyók a terrabájtosak mellett és még odaraknák melléjük a 931 gibibyte-osakat is :D

(#17) hcl válasza 7 (#15) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na, aztán a marketingesek a legnagyobb dilettánsok ezen a téren...

Mutogatni való hater díszpinty

(#18) rviktor25 válasza ^Boss (#14) üzenetére


rviktor25
aktív tag

a "mibi" az valójában mebi csak, hogy még szebben hangzon ;)

mod: a kubu-val mi a bajod? :D xD

[ Szerkesztve ]

Chiwasuu!!!

(#19) Jofi81


Jofi81
őstag

Valamiért nekem sem szimpatikus ez a Kibi-, Mebi-, Gibi-, stb. jelölés. De nem is tudom, hogy akarják rászoktatni az embereket. Tényleg 2000 óta próbálkoznak? Akkor miért nem így tanítják az általános iskolákban, 2008-ban? Nem jósolok neki nagy jövőt. Az átlagembernek eddig is mindegy volt, az informatikusok meg eddig is tudták, hogy mi a helyzet.

(#20) ^Boss


^Boss
őstag

ilyen hulye neveket nem lehet reroltetni az emberekre.a kilo, mega, giga ertelmes kifezejesek, de egy mebi-t mibol szoptak ki? nyilvan 2 roviditest osszekapcsoltak, de sztem ennel lehetett vlna egyszerubb megoldast (es hangzatosabbat) is talalni, igy sztem joparan (ismeroseim kozul is), mar csak a hangzasa miatt meggyuloltek. :))

(#21) VladimirR válasza ^Boss (#20) üzenetére


VladimirR
nagyúr

"...sztem ennel lehetett vlna egyszerubb megoldast (es hangzatosabbat) is talalni..."

mondj egyet

(#22) rviktor25 válasza ^Boss (#20) üzenetére


rviktor25
aktív tag

egyetértek veled, hogy nagyon hülyén hangzik és lehetett volna talán értelmesebbet találni :D

de annak ellenére szerintem tök logikus az, hogy "kilo/mega/... binary", viszont egyértelmű, hogy a "mindennapokban" én se lennék hajlandó aztmondani, hogy "Te Józsi dobd már ide az 1 gibibájtos memót!" :)

Chiwasuu!!!

(#23) ^Boss válasza VladimirR (#21) üzenetére


^Boss
őstag

nem en vagyok a szabvany/elnezeves kitalalo, nem az en tisztem. de 2000 ota hanyan hasznaljak ezt? en nem sok emberrel talalkoztam. akkor valami csak nem szimpatikus...

(#24) ^Boss


^Boss
őstag

amugy meg mostanaban kijottek mar a jo vinyok, csak szamolni kell tudni. van 320-as, 640-es, 750-es, mind pont 100-asra kerekedik lefele, nem nagy muveszet ezt felfogni..

(#25) 7 válasza Jofi81 (#19) üzenetére


7
addikt

Ugyan behozták a mértékegységet, de semmilyen törvény nem kötelez arra senkit, hogy akár csak a legkisebb mértékben is próbálják eloszlatni a felmerülő zavart.

^Boss-nak is szól. Nem biztos, hogy az a baj, hogy "hülyén hangzik" (jaj, a finnyás szubjektivitás), inkább az, hogy kicsit meg kell erőszakolni a szakmanyelvet, mert egyes hülye marketingesek elkezdték terjeszteni a számítástechnikai környezetben fals igét, és sikerült nekik, és így alkottak egy minikáoszt.

(#26) Zoz válasza 7 (#25) üzenetére


Zoz
őstag

"meg kell erőszakolni a szakmanyelvet, mert egyes hülye marketingesek elkezdték terjeszteni a számítástechnikai környezetben fals igét, és sikerült nekik, és így alkottak egy minikáoszt."
Teljesen egyetértek!
Amúgy kb a 40 megás IDE vinyóknál kezdték a csalást a gyártók.

(#27) VladimirR válasza 7 (#25) üzenetére


VladimirR
nagyúr

mar elnezest, de az SI prefixumok helyes hasznalata miert fals ige?

(#28) 7 válasza VladimirR (#27) üzenetére


7
addikt

Jogos, igazad van, máshogy kellett volna fogalmaznom. :P

(#29) 04ahgy válasza ^Boss (#20) üzenetére


04ahgy
nagyúr

kilo, mega, giga ertelmes kifezejesek

Már akinek. Te tudod a prefixumokat végig, én tudom a prefixumokat végig. De ismerek olyat, sőt, korrepetáltam is, akinek a kilo-mega átváltás is hatalmas nehézséget okoz. Több hetes gyakorlás után nem jegyzi meg, hogy a kilo- az az ezerszerest jelenti. Annak valószínűleg a kibi- is ilyen hülyén hangzik.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#30) HavocS


HavocS
senior tag

Amikor harapok egyet a csokiból, az a Tibibyte (tudom, tebi :) )

(#31) doc válasza HavocS (#30) üzenetére


doc
nagyúr

LOL :))
de nem Tibibite? :DDD

(#32) HavocS válasza doc (#31) üzenetére


HavocS
senior tag

Kössé'bele :DDD

(#33) doc válasza HavocS (#32) üzenetére


doc
nagyúr

megvót ;)

na jó befejezem az offolást, mert véletlenül erre jár egy modi aztán eltalál a modbotjával...

(#34) #06658560 válasza hcl (#6) üzenetére


#06658560
törölt tag

A tengeri es a szarazfoldi merfoldet elkulonulten jelolik, es mindig kihangsulyozzak, ha felreertheto, hogy melyikro lvan szo. Ellenben az informatikaban sehol senki nem hangsulyozza ki ezt.

A regi rendszer szerinten nagyon elbarmolt, pont a fizikai inkorrektseg miatt. Ezert lenen jo tenylegesen hasznalni a megalkotott, korrigalt prefixumokat.

De egy ilyen tema szerinted mekkora zavart kepes okozni azok fejeben, akik a szep bp-i szlegnben a szaz fotinrtot kiloztak? Es amikor kijavitottam, akkor azt modnta, hogy de fizikaban is annyi...

Ha ez csak a tudomanyteruleten belul lenen igy, talan nem is lenne gond. De mivel kinyitott mas teruletek fele, mas tudomanyagak iranyaba, es a koznep fele is, ezert lenne jo normalisan, konzisztensen megalkotni a prefixumait is. Csak szerintem valahol az amitastechnikai szakmai kozosseg ennyire slendrian, hogy ezzel sem aakr ugy komplett egeszeben foglalkozni, jo neki ami van.

(#35) ngabor2


ngabor2
nagyúr

lehet erőltetni ezt a gügyögést, de én akkor is gigákról meg terákról fogok beszélni, nem gibikről, meg tebikről, meg egyéb, mesterségesen megerőszakolt prefixumiokról. van a decimális prefixum (10^3x), meg a bináris prefixum (2^10x), ami értékében nem egyezik meg, de számomra, meg azok számára, akik elég régóta foglalkoznak informatikával, azonos nevű.

(#36) doc válasza ngabor2 (#35) üzenetére


doc
nagyúr

tény, hogy én is a már megszokottakat fogom használni, ugyanúgy mint mindenki más aki ebben "nőtt bele"
a gyakorlatban az egyetlen esélyt az oktatás jelenti az új prefixumoknak, ha már általánosban azt hallja a gyerek a tanártól, hogy gibikibiteletabbi, akkor megszokja és ő is használja majd
csak ehhez a tanárnak el kéne kezdeni, ugye :D

(#37) Speed® válasza ^Boss (#24) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

A 750es valóban 100asra kerekedik lefelé? Éljen, ma is okosabb lettem ;]

(#38) #06658560 válasza ngabor2 (#35) üzenetére


#06658560
törölt tag

Miert mestersegesen megeroszakolt? A piko, mikro, nano, milli, stb sor az termeszetesen szuletett isteni ajandek?
Raadasul a kB, MB, stb. eleve egy hibasan alkalmazott prefixumrendszer. Es a szamitastechnikanak, mint tudomanyos teruletnek kellene, hogy legyen igenye a hibak kijavitasara.

(#39) rviktor25


rviktor25
aktív tag

Ti láttátok már a fénysebességet így kiírva: (kb.) 0.3Gm/s :)

amúgy az exbibyte télleg nagyon furi :D de azonkívül inkább aranyosan hatnak a binary prefix-ek rám

Chiwasuu!!!

(#40) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Amugy nekem az első 1 gigabyteos winyóm nem 1024 megás volt, hanem 1080, tehát még több is volt mint amennyinek kéne. De nem értem, hogy manapság miért hagyták el teljesen .

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#41) HavocS


HavocS
senior tag

Ez a téma amúgy kb. évente feljön, évente szidja mindenki a hddgyártók anyját pár napig, aztán megint csend, amíg újra elő nem jön :D

(#42) raszputyin válasza Jégkokó (#40) üzenetére


raszputyin
senior tag

De ne is az 1024MB-hoz mérd az 1GiB-ot, hanem kb. 1072-höz :-)
--
A "normális" módosítóknak annyi a természetes előnyük, hogy jelentenek valamit ógörögül (kevés kivétellel nem azt a számot, amit rövidítenek).
De szerintem kizárólag megszokás kérdése, hogy a "kubuk" is jól csengjenek a fülnek. Milyen hülyén hangzott az is, hogy eurónak hívjanak egy pénzt, most mégse hányja el magát senki, ha 1m€-val kínálgatják...

(#43) #06658560 válasza raszputyin (#42) üzenetére


#06658560
törölt tag

0,001€-tol ne is vard, hogy a segget veri a foldhoz oromeben. :D

(#44) Rickazoid válasza raszputyin (#42) üzenetére


Rickazoid
addikt

Szerintem mindenképp valami eredeti kellene, és nem valami más átalakítása.

A kB lehetne mondjuk ιB (hisz a iota a 10-et jelölte görögül, a kB meg 2^10-en byte), a MB a κB (kappa a húsz, 1 MB 2^20 byte), és így tovább...
A kappát meg nem kevernék össze a kiloval, mert mindenki tudná, hogy amikor byte, akkor a k az valójában κ :))

Vagy pedig újra kellene definiálni a prefixumokat, hogy bináris mértékegységek előtt 1000 helyett 1024 legyen a szorzó. Akkor el lehetne felejteni a kibit, a mebit meg a többit, és mindenkinek tartania kellene magát ahhoz, hogyha tera és byte, akkor az 1099511627776 byte és nem 1000000000000 byte.

[ Szerkesztve ]

Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

(#45) 7 válasza Rickazoid (#44) üzenetére


7
addikt

Az első megoldás azért nem tetszik, mert akkor az átjárhatóság csökkenne a bináris és nem-bináris között, így még kisebb esélye lenne beépülni a köztudatba. Egyébként az elnevezés logikája tetszik :K

A második megoldás meg életben volt addig a pontig, amíg az írásban is emlegetett probléma fel nem merült.

[ Szerkesztve ]

(#46) Zoz


Zoz
őstag

És azt mikor fogják kitalálni, hogy egy byte azt 10 bit, a 8 bit meg bibyte? :)

(#47) 7 válasza Zoz (#46) üzenetére


7
addikt

Azért ne keverjük a szezont a fazonnal, ha kérhetném...

A byte és bit között mindig 8 volt a váltószám.

A számítástechnikában is használt nem-bináris prefixumok azért problémásak, mert már a számítástechnikai alkalmazás előtt megvolt, hogy hogyan arányulnak egymáshoz, csak a számítástechnika bináris adattárolási módjából kifolyólag ebben a tudományágban rendhagyó módon használták őket.

Remélem, nem beszéltem hülyeségeket :P

[ Szerkesztve ]

(#48) ddekany válasza 7 (#47) üzenetére


ddekany
veterán

Nana, a byte sem volt mindig 8 bit, illetve tudtommal ma sem kötelező, hogy mindig mindenhol az legyen. Vagy van erre szabvány? Na minden esetre az emiatti kavarások elkerülésére létezik az "oktet" szó. De hát ennek már valóban nincs gyakorlati jelentősége.

Ami a KiB-et és társait illeti, természetesen egyetértek vele, hogy jobb lenne úgy... de, vannak szar dolgok, amiket az emberek megszoktak (hogy a legdurvábbat mondjam, a QWERTY billentyűzet, ráadásul a maga anatómiai szembontól teljesen abszurd kialakításával), és ezeken demokratikus módszerekkel nem lehet változtatni. De mint mindig, megígérem, hogy ha a világ urává tesztek, minden ilyen borzalmat helyrerakok, kemény diktatúrával persze... ;] És mire leőlnek az emberek, már késő lesz nekik, mert már megszokták hogy KiB meg GiB, és megszokták az újfajta billentyűzetet... :)

[ Szerkesztve ]

(#49) 7 válasza ddekany (#48) üzenetére


7
addikt

Dvorak kiosztást használok, trackballt, és még van kismillió hülyeségem, amit máshogy csinálok, mint az átlagember. Felőlem lehetnél hatalmon, nem zavarna ;]

(#50) doc válasza 7 (#49) üzenetére


doc
nagyúr

melyik dvorakot használod? csak mert látom hogy vannak ékezeteid, de tudtommal "hivatalos" magyar kiosztás nincs belőle

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] kB vagy KiB?
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.