Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) b_alazs


b_alazs
tag

Ez a cím parádés lett! :)

(#2) jedis


jedis
senior tag

Csökkenjen csak :D . Jövőre jönnek az AMD AM4-es alaplapjai, azok is ezt "kajálják" már. Remélem hatékonyabban, mint az AM3-asok a DDR3-at ! :U

[ Szerkesztve ]

Ha az autópályán haladván, egyszer csak vészjósló mennydörgést hallasz magad mögött, és hátratekintvén egy nagy feketeség közelít feléd ezerrel, ne hidd azt hogy egy viharfelhő vett üldözőbe !

(#3) FollowTheORI


FollowTheORI
nagyúr

Ebből látszik micsoda kartel volt az elmúlt pár év a memóriapiacon.

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#4) .mf


.mf
veterán

"Mindeközben a DDR4-es memóriaszabvány technikailag is fejlődik, így nagyon hamar a JEDEC specifikáció része lesz a 2400 MHz-es effektív órajel, így erre is érkeznek majd szabványos memóriamodulok."

Ez még mindig lóf@sz ahhoz képest, amivel a technológiát anno nyomták... Ilyen tempóban DDR6 előbb lesz, mint 3-4 GHz-es szabványos modul

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#5) Eclips21 válasza .mf (#4) üzenetére


Eclips21
őstag

szerintem ez a ddr halott ügy, nem lesz még ddr5-se nem hogy 6, de valahol el kellett kezdeni ddr3 se 1600ról indult hanem 800ról...

[ Szerkesztve ]

(#6) pengwin válasza .mf (#4) üzenetére


pengwin
addikt

Hova siessenek?
Gondolom így akarják kitolni a termék életciklusát, hogy a következő években csak órajelemelések lesznek minimális (vagy nulla) extra költséggel, hogy minél jobban megtérüljön a technológia kifejlesztésébe fektetett pénz.

Kérdés a nálam hozzábbértőknek:
Egyébként GDDR5 memóriát nem lehetne DIMM-ekre rakni és RAM-ként használni? Van technikai akadálya, vagy csak pénzügyileg nem érné meg?

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#7) R9DEON válasza pengwin (#6) üzenetére


R9DEON
senior tag

A GDDR5 félépítése nem alkalmas programok futtatására a félépítése miatt, kifejezetten csak GPU tudja kezelni.

[ Szerkesztve ]

(#8) .mf válasza pengwin (#6) üzenetére


.mf
veterán

A GDDR5 a DDR3-hoz áll legközelebb, de a magas órajelért cserébe óriási késleltetése van. A CPU-k sokkal késleltetés-érzékenyebbek, így ez nem lesz nyerő, max. ha egy APU-ról van szó, ahol erősen építesz az IGP erejére (ld. PS4/Xbone)

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#9) fanti


fanti
addikt

Ez a DDR4 is olyan "hatalmas" előrelépés a DDR3-hoz képest, mint a DDR3 a DDR2-höz képest.

Olyan mint amikor Ivy prociról Haswell processzorra vált az átlag felhasználó, és azután tapasztalja meg, hogy az új lapra és az új procira kiadott egy rakás pénzt, a régieken meg jócskán bukott, és cserébe semmit sem kapott......

Mióta alap lett a három szintű gyorsítótár a procikban, azóta soha nem a memóriasávszél a sarkalatos pontja egy rendszernek.

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#10) Reggie0 válasza fanti (#9) üzenetére


Reggie0
félisten

Mióta alap lett a három szintű gyorsítótár a procikban, azóta soha nem a memóriasávszél a sarkalatos pontja egy rendszernek.

De. Probald meg matlabbal.

(#8) .mf: Pedig lehet procira rakni. Erre jo pelda a xeon phi.

[ Szerkesztve ]

(#11) .mf válasza Reggie0 (#10) üzenetére


.mf
veterán

Jó példa? :)) A Phi pont nem egy hagyományos feladatokat végző CPU, hanem egy masszívan párhuzamosítható egyszerű feladatokat futtató, kód-kompatibilitás miatt (lebutított) x86-architektúrás gyorsító-kártya. Nem azon fut az OS. Általános processzorként nem muzsikálna túl jól. Ez annyira speciális, hogy ebből kár általánosítani.
De mint írtam, a PS4-ben is x86-os APU mellett GDDR5 van, szóval lehetni lehet, de csak speciális körülmények mellett van értelme.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#12) Reggie0 válasza .mf (#11) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez nem igaz amit irsz. x86_64 architekturaju kodot tud futtatni, csak a sima x86-ot vagtak ki, cserebe van simd512, hagyomanyos feladatokat is tud vegezni, es alapbol fut rajta a linux.

[ Szerkesztve ]

(#13) Tigerclaw válasza pengwin (#6) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Persze. Ez is az üzletről szól, nem az elérhető technológiáról. Szép lassan.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#14) hemaka


hemaka
nagyúr

En meg boven elvagyok a ddr3-mal. Majd ha lesz cserelve a gepem bele, akkor valtok ddr4-re, addig a meglevo kihuzza.

[ Szerkesztve ]

(#15) mike1334 válasza hemaka (#14) üzenetére


mike1334
veterán

Nekem meg ddr2 van...minek költsek rá? Nem használom szerkesztésre, játszani meg nincs időm..nem gondoltam volna 5 éve az egyetemen, hogy ide jutok... :(
De egy xbox vagy ps birizgálja a csőrömet... :D

[ Szerkesztve ]

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#16) .mf válasza Reggie0 (#12) üzenetére


.mf
veterán

"Ez nem igaz amit irsz"

Igen? Miért is?
Masszívan párhuzamosítható feladatokra tervezték? Igen.
Gyorsítókártya? Igen, csak PCIe kivitelben kapható.
Hagyományos feladatokat végző általános CPU? Nem annak tervezték.
Láttál már olyan (nem Intel demonstrációs célú, hanem valós) felhasználást, ahol saját maga futtatja az OSt? Kétlem.
Lebutított? Ahogy magad is írod, az x86-32-t kivágtak belőle, de nem csak ennyiről van szó; a lehető legegyszerűbb x86 uarch-t használták hozzá, csak in-order, csak dual-pipeline, stb -- kurrens x86-os dizájnok közül messze ez a legfapadosabb fícsörileg. Igen, kapott pár kiegészítést -- azokra a speciális feladatokra, amikre szánták, de amiket normál általános CPU-ként erősen nulla felé tartó gyakorisággal használna.
Állítottam, hogy nem tud hagyományos feladatokat elvégezni? Nem, ellenkezőleg, amit írtam, már magában foglalja azt, hogy igen (csak nem túl hatékonyan: amint valami nem párhuzamosíthatóba ütközik, az alacsony IPC, a sok hiányzó utasítás-kiterjesztés, és az in-order felépítés miatt elvérzik).
Nos?

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#17) Athos981 válasza FollowTheORI (#3) üzenetére


Athos981
csendes tag

még most is az de nem csak ezen a területen :(

(#18) Reggie0 válasza .mf (#16) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen? Miért is?
Mert vegez hagyomanyos feladatokat is. Nem alkalmatlan ra, csak szuboptimalis.

Gyorsítókártya? Igen, csak PCIe kivitelben kapható.
Jelenleg. Hasonlo architektura ellenere a kovetkezo generacio(knight landing) mar alaplapokba pakolhato lesz es nem PCIe-s kartya. Az, hogy most igy inditottak utjara, egy dolog. Lehet sima i7-est is PCIe kartyara rakni, ha nagyon akarod.

Masszívan párhuzamosítható feladatokra tervezték? Igen.
Ez nem zarja ki. Ahogy egy 64 magos opteron rendszer is alkalmas hagyomanyos feladatokra.

Hagyományos feladatokat végző általános CPU? Nem annak tervezték.
Ez sem zarja ki. Az, hogy nem arra terveztek, nem azt jelenti, hogy nem alkalmas ra.

Láttál már olyan (nem Intel demonstrációs célú, hanem valós) felhasználást, ahol saját maga futtatja az OSt? Kétlem.
Igen. Mindegyik xeon phi kartyan fut egy minimalista(hogy ne vigyen el sok memoriat, mert ramba masolja a komplett fajlrendszert) linux alapbol. Ez van a flashjeben. Be tudsz ra sshzni, barmit le tudsz ra forditani es fut rajta. De rakhatsz ra sajat linuxot, fordithatsz ra kernelt.

Lebutított? Ahogy magad is írod, az x86-32-t kivágtak belőle, de nem csak ennyiről van szó; a lehető legegyszerűbb x86 uarch-t használták hozzá, csak in-order, csak dual-pipeline, stb -- kurrens x86-os dizájnok közül messze ez a legfapadosabb fícsörileg. Igen, kapott pár kiegészítést -- azokra a speciális feladatokra, amikre szánták, de amiket normál általános CPU-ként erősen nulla felé tartó gyakorisággal használna.

Masok ezt optimalizaltnak hivjak, nem lebutitottnak. Bizony adott teruleten a hatekonysagot mindig valami mas karara lehet novelni. Viszont okositottak is. Egy atlagos program is profitalhat a simd512-bol(gondolj csak egy egyszeru ssl libraryra, sima webkiszolgalonal, stb..).

Állítottam, hogy nem tud hagyományos feladatokat elvégezni? Nem, ellenkezőleg, amit írtam, már magában foglalja azt, hogy igen (csak nem túl hatékonyan: amint valami nem párhuzamosíthatóba ütközik, az alacsony IPC, a sok hiányzó utasítás-kiterjesztés, és az in-order felépítés miatt elvérzik).

Igen, azt mondtad, hogy nem fut rajta OS. Ez elegge magaban foglalja.

Az, hogy "fapados" meg nem jelent sokat. Egy RISC proci is fapados a CISC-hez kepest.

[ Szerkesztve ]

(#19) GeryFlash válasza Reggie0 (#18) üzenetére


GeryFlash
veterán

Nem vagyok olyan mélységben ebben benne mint ti, de a vitátokat megfigyelve inkább a másik kollégának adnék igazat, egyértelmű hogy a GDDR5-öt nem erre találták ki, és a jelenlegi (és valószínűleg a következő 5 évben sem) fejlesztési irányzatok sem fognak erre épülni. Ha meg egyszer igen akkor biztos vagyok benne hogy a sokadik generációs HBM lesz az irány, amennyire én tudom annak valamivel jobb a késleltetése. De valószínűbb szerintem az APU mellé hozzápasszolt HBM és külön DDR kombó. Azt mindenki látja már, hogy az SSD-k megjelenésével a a jelenlegi visszafogó tényező/bottleneck a memória, fognak tenni ellene, de hogy nem GDDR5-tel (vagy annak valamilyen turbózott változatával) az biztos.

[ Szerkesztve ]

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#20) .mf válasza Reggie0 (#18) üzenetére


.mf
veterán

">Igen? Miért is?
>Mert vegez hagyomanyos feladatokat is. Nem alkalmatlan ra, csak szuboptimalis.
"

És én nem ugyanezt írtam? :))
"Általános processzorként nem muzsikálna túl jól."
De én nyilván hülye vagyok és hazug :C

"Igen, azt mondtad, hogy nem fut rajta OS."

Nem, azt írtam, hogy "Nem azon fut az OS."
Ami rajta fut, azt tekinthetjük fw-nek is, ahogy pl. a routereken futó minimalista linuxot is fw-nek mondjuk. Nem ez futtatja a fő OS-t.

Á mindegy. A Fekete Lovag mindig győz. Békés Karácsonyt mindenkinek.

[ Szerkesztve ]

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#21) Assimilator válasza .mf (#20) üzenetére


Assimilator
őstag

En semmit sem ertek, szoval fejezzetek be! :DDD

(#22) fanti


fanti
addikt

Na mindegy, egy biztos. Hülye lennék platformot váltani méregdrágán, amikor semmit sem hozna a konyhára sem sebességben, sem funkciókban.

Ivy vs. Skylake

-processzor nem gyorsul szinte semmit (nálam a gyorsulás 50%-tól indúl)
-DDR3 vs. DDR4 gyorsulás semmi
-Internet böngészés, filmnézés, játékok ultrán (szintén nem gyorsulnak semmit)

Nos, ezért tartok egy tartalék alaplapot Ivy alá. Még mindig sokkal olcsóbb befektetés, a maga huszonpárezres árával, mint esetlegesen teljes platformot váltani, pláne úgy, hogy 32GB (4x8GB) HyperX Savage DDR3-1866 van a gépben, és egy i7-3770. Miben nyújtana többet nekem pl. 32GB DDR4-3000, és egy i7-6700?

Szerintem nálam a DDR4-es korszak ki is marad teljesen a fent leírtakból kifolyólag.

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#23) Reggie0 válasza GeryFlash (#19) üzenetére


Reggie0
félisten

Abban teljesen igazad van, hogy HBM az irany. Ez egyertelmu.

(#20) .mf: Nem mondtam, hogy hazug vagy, azert ne vedd ennyire magadra.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.