Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dokanin


dokanin
aktív tag

Szerintem Felcsút ideális hely lenne.

Ja és nagyon várom már a chipbuborékot.

[ Szerkesztve ]

(#3) strike19


strike19
csendes tag

Én már nagyon vártam ezt a bejelentést. :C
Már kezd unalmas lenni ,hogy csak TSMC-nél lehet csak chipeket gyártani.Monopol helyzetbe van TSMC.
Global Fundries-al mi lett? (Azt tudom ,hogy AMD már nem gyárt náluk.) :U

(#7) Gyok2 válasza dokanin (#1) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Mi az hogy, csak akkor nem 100mrd lenne...

Tiszta Windows rendes ház

(#8) dokanin válasza Gyok2 (#7) üzenetére


dokanin
aktív tag

Jaj ez igaz.

(#14) k-adi


k-adi
nagyúr

"Gelsinger újra hangsúlyozta: 2023-ban is marad a chiphiány az Intel számításai szerint."

Hát ez nagyon szomorú... mindjárt elsírom magam.. eddig még 2022 volt, most már 2023... értem én, hogy hiány van, újabb variáns, de azért újabb nagy lockdown még nem volt, lassan igazán jöhetne már a kilábalás..

(#15) zsolt_64


zsolt_64
senior tag

Én nem értek a buburékokhoz, viszont nagyon szeretnék már venni 1 Asrcok htpc alaplapot, mondjuk a j5040 utódát...

[ Szerkesztve ]

(#16) k-adi válasza dokanin (#1) üzenetére


k-adi
nagyúr

Ha nem is oda, de milyen király lenne ha Mo. is esélyes lenne egy ilyen gyárra. Talán akkor 1 fokkal komolyabban vennék az országot a nemzetközi színtéren. (bár, minek? :D)

(#18) zsolt_64 válasza k-adi (#16) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Ahham , épülhetne mindjárt a debreceni vakcinagyár mellé ahol kínai és kubai vakcinát fognak gyártani, mert azok oyan elismertek és korszerűek...
Az analógiát folytatva akkor milyen proccokat gyártanának ? zx spektrumba valót ?

[ Szerkesztve ]

(#19) nyunyu válasza zsolt_64 (#18) üzenetére


nyunyu
félisten

ZX Spectrum szovjet klónjai 4-5x annyiba kerültek, mint az eredeti, mivel diszkrét logikából kellett összerakniuk, mert nem volt hozzáférésük az eredeti ICkhez.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#21) podtibi


podtibi
senior tag

Akkor tehát az árak is visszaállhatnak az "alaphelyzetükbe"?

Ezt inkább rád bízom.

(#22) 1dude válasza podtibi (#21) üzenetére


1dude
aktív tag

Jelentős túlkinálat esetén, de nem hiszem, hogy az bekövetkezik.

(#23) podtibi válasza 1dude (#22) üzenetére


podtibi
senior tag

Tudtam. De gondoltam nem én fogok erre választ adni.

Ezt inkább rád bízom.

(#24) Balu77


Balu77
őstag

És akkor elővették az elemzők a kristálygömböt és jól megmondták a tutit. Kb. mint mikor az időjárást 1 hónapra előre meg akarják mondani. Követem a tőzsdét és azt látom, hogy a komolyabb oldalakon a publikum az ilyen "elemzőket" élből kineveti.

izé

(#33) Cassi válasza strike19 (#3) üzenetére


Cassi
senior tag

Nem fognak sokan azért Intelre váltani, mert ledobnak egy-két gyárat Európába. Most is lehet kapni mindenhol például Intel x86-ot normál áron, de ettől még nem lesz több PS5 vagy Nvidia kártya a boltokban.

(#34) emelhu válasza Cassi (#33) üzenetére


emelhu
aktív tag

Egy chip gyárban igen sokféle chipet lehet gyártani, nem csak processzort és 86-ost.

[ Szerkesztve ]

(#35) kchris78


kchris78
veterán

a legnagyobb kérdés szerintem amúgy hogy tényleg ekkora valós hiány van-e. Vagy csak a chip felhasználók gondolják e azt hogy nem lesz elég az amit megrendeltek (a jövőben) ezért többet rendelnek, a valós kiszolgálás meg nyilván nem tud másfélszeres gyártásra tervezni (a jövőben). Tehát igazából ez az egész csak egy hiedelemre épül hogy nem lesz elég a chip ezért mindenki többet rendel, emiatt nő az ára... gyakorlatilag licit megy. pedig lehet majd később kiderül nem is kell neki annyi. (berendelnek egy akkora készletet exynosbol pl ami felül van a legoptimistább terveken is, nehogy ne legyen elég) aztán később bemondja hogy ja bocs nem vesznek annyit ne gyártsatok annyit..

(#36) kchris78 válasza kchris78 (#35) üzenetére


kchris78
veterán

mondjuk azzal egyetértek hogy a gyártás egy brutális része ne csak egy kina mellett lévő apró szigetecskén történjen... de az összes idióta piaci szereplőnek adnék egy nagy pofont hogy rebootolja magát és essenek ki abból az érzelmi állapotból hogy még kell alapanyag meg minden is mert itt a virus és mindmeghalunk! (pl szálltás és kb minden ide tartozik)

[ Szerkesztve ]

(#37) Scalpel válasza kchris78 (#35) üzenetére


Scalpel
senior tag

Sajnos az ilyen, mint a covid lockdown is volt, ellátási sokkok velejárója, hogy amikor megborul a JIT, helyette megy a készletfelhalmozás, ami a kereslet pontszerű többszöröződését okozza, ami persze újabb ellátási problémát fog okozni. Persze az is benne van, hogy a jegybanki helikopterpénz lakossági túlkeresletet is okozott. Nézd meg az IT eszközöket, a home office, online oktatás az IT eszközök pontszerű túlkeresletét is okozta, mindent is felszívott a piac. Nem találok apósomnak egy épkézláb használt Thinkpad T570-es notebookot i7-es procival, meg számlával hónapok óta, azt hogy reális áron, már le sem merem írni, mert jelen helyzetben nem értelmezhető.

(#38) kchris78 válasza Scalpel (#37) üzenetére


kchris78
veterán

ezért kellene az agyakat most már rebootolni... helikopterpénz meg el is ment az inflációval kb :(. (főleg aki kapott belőle). Notebookot értem, én is vettem a napokban, szerencsére azért én kifogtam olyat amit szerettem (és még számla is volt róla).

(#39) Robitrix válasza dokanin (#1) üzenetére


Robitrix
senior tag

Ja aztán kisvasúttal szállítanák a nyersanyagot, a készterméket és a munkásokat... :)

(#40) Robitrix válasza nyunyu (#19) üzenetére


Robitrix
senior tag

Azért azok nem egyszerű idők voltak még évekkel később is COCOM listás volt egy 486-os proci egy darabig, mert azokban már volt elég teljesítmény, ahhoz, hogy hatékony rakéta vezérlést lehessen összerakni belőle. Így zseben hordták be nyugatról a CPU-kat egy darabig. Kint megvették a boltban majd itthon eladták 5-szörös áron. :)

(#41) Robitrix válasza Cassi (#33) üzenetére


Robitrix
senior tag

Nem csak a konkrét két gyár az érdekes. Azért ha követted a hireket a kérdésben havonta jelentettek be 1-2 új chipgyár kivitelezésének megkezdését sok fele a világban 2020-21-ben is már. Ezek a folytamban levő kapacítások előbb vagy utóbb beindulnak és túl fogják tolni a kínálatot, ami ár eséshez fog vezetni. 150 éve így működik a kapitalizmus. :) Amire kereslet van a világban és jó az árra, akkor mindenki elkezdi azt termelni, aki képes rá. Aztán jól túltolják a biciklit, amivel leverik az árat majd. :) Nagyjából úgy 2 évet kell féllábon kivárni csak. :)
A mai egyik legnagyobb átok, amit valakire mondani lehet a "Óhh hogy döglene be a grafikai kártyád, hogy újat kellejen venned!" :)

[ Szerkesztve ]

(#42) csakos1997


csakos1997
tag

Intelék erősen megnyitották azt a bizonyos pénz csapot :Y bár az elmúlt 15 évből van is miből. Én nagyon szurkolok nekik csak nehogy felsüljenek annak elég erős következményei lesznek szerintem.
Amúgy itthon mégis hol oktatnak hasonló területre szakembert?
Ugyan itt ASML részvényt vennék.

[ Szerkesztve ]

(#43) nyunyu válasza csakos1997 (#42) üzenetére


nyunyu
félisten

Amúgy itthon mégis hol oktatnak hasonló területre szakembert?

Chip-chip csókákat szerintem a Villanykarokon kell keresni.

Bár a mostani villamosmérnök képzések nagy része programozásból áll, erősen visszaszorultak az erősárammal kapcsolatos, meg a chiptervezéshez hasonló tárgyak.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#44) Shin Chen válasza strike19 (#3) üzenetére


Shin Chen
tag

A GlobalFundries már régen kiszállt az AMD chipek gyártásából, ha jól emlékszem az arab befektetők túl költségesnek vélték az új gyártástechnológiákra való átállást, és a meglévő node-on nem procit, hanem más rendszerchipeket gyártanak.
Most főhet a fejük, ha felhúznak anno egy-két új gyártósort, "olajmilliárdosra" kereshették volna magukat cpu/gpu gyártással :DDD

"A tudomány az vagy hülyeség, vagy az elit trükkös módszere az egyszerű emberek átverésére."

(#45) emelhu válasza Shin Chen (#44) üzenetére


emelhu
aktív tag

Pedig állítólag keresik az olajpénz helyét, amit befektetve az olaj elfogyása után is legyen megélhetésük.
Ha nem látták, hogy a tech ipar a fejőstehén most, akkor csak pénzük van, eszük nem sok.
A világ 10 leggazdagabbja között 7-8(?) az info és tech cég?

(#46) csakos1997 válasza nyunyu (#43) üzenetére


csakos1997
tag

Hát nemtudom valahogy úgy bírom ezt elképzelni itthon mint ahogy a paks 2nek is indítottak saját képzéseket

(#47) Scalpel válasza csakos1997 (#46) üzenetére


Scalpel
senior tag

És ha figyelembe veszed, hogy egy chip gyár termelésének indulása alapkőletételtől összemérhető egy atomerőművi blokk termelésének hálózatba-kötésével, akkor nem is járhatatlan.

(#48) Cassi válasza emelhu (#45) üzenetére


Cassi
senior tag

Most éppen lefelé tart az egész tech szektor, mert túl nagyra fújták a buborékot. Január elején 301 dollár volt az NVDA, most 217, és még lefelé tart. Tudni kell jókor be- és kiszállni...

(#49) kchris78


kchris78
veterán

mindenesetre praktikus lenne egy kevésbé földrengéses helyre építeni őket!!! bár ez a gyárnak lehet jól is jön ki mert sokkal többet tudnak emelni ilyenkor az árakon mint a kár amit meg a biztosító ÚGYIS kifizet nekik. lásd toshiba...

(#50) hcl válasza kchris78 (#35) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amúgy ekkora van. Melóhelyen HP gépeket használunk, és egyszerűen nem tudnak szállítani. És sokszor pl. azért, mert nincs Intel LAN chip, meg USB-C vezérlő :D Ezek ugye nem procik, de mégis akadályozza a gyártást.

@nyunyu : Mert a programozáshoz csak kell egy PLC / PC / PIC, a chipgyártós tárgyakohoz meg labor, stb... :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.