Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) morhange


morhange
tag

Tegyük fel, hogy az ősrobbanást meg ezeket valami teremtette, de azt a valamit is valaminek teremtenie kellett, nem?

(#2) Dany007


Dany007
veterán

100%-os szerénység mellett ajánlom figyelmedbe az egyik írásomat.
Leginkább azért, hogy ne kelljen fölöslegesen tépnem a számat :) [link]
Sajnos a képek már kipusztultak belőle, de nem is az a lényeg.

Amúgy a "nagy méretek" pont azok, amiket relatíve könnyű igazolni, hiszen bizonyos elméletek megfigyeléssel is nagyon jól bizonyíthatóak.

(#3) FehérHolló


FehérHolló
veterán

A kvantummechanika, -elektrodinamika, -optika, -izébigyó mind egy modell, ami a mérési tapasztalatok magyarázására, mérések tervezésére, és jelenségek előre jóslására szolgál. Ugyanúgy bizonyított (mérésekkel) minden a kvantum világban és a csillagászatban, mint a makroszkópikusan mérhető világban.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#4) danih


danih
addikt

De valahogy ott motoszkál bennem valami olyasmi, hogy valami felsőbb lény egy Valaki, ezt megteremtette, ami az ősrobbanásban következett be.
Ez mindaddig motoszkálni fog az emberek fejében, amíg választ nem kapnak az univerzum működésével kapcsolatos kérdésekre. Addig, amíg el nem jutunk arra a fejlettségi szintre, meg kell hogy elégedjünk Istennel.

(#5) jimmy399 válasza danih (#4) üzenetére


jimmy399
senior tag

Pontosan.

--- N/A ---

(#6) jimmy399 válasza morhange (#1) üzenetére


jimmy399
senior tag

Igen, és őt is, meg őt is meg őt is... a végtelenségig akár... Furcsa. Olyan, mintha sokmindent tudnánk, mégsem tudunk semmit...

--- N/A ---

(#7) jimmy399 válasza Dany007 (#2) üzenetére


jimmy399
senior tag

hú, elég jó cikk. :) Igen, sok benne az igazság.

--- N/A ---

(#8) sz4blya


sz4blya
csendes tag

Az ember jelenlegi rövid élettartama, erősen korlátolt tanulási és adatfeldolgozási képességei mellett NEM vagyunk képesek megismerni az univerzumot egymilliárd év alatt se - maximum a gépeink.

Amíg az emberi faj nem lép az értelem (és talán a puszta létezés) egy magasabb szintjére, és legalább fajunk legjobb példányai (tudósok, bölcsek, tanítók) nem élhetnek túl századokat vagy ezredeket, hogy tudásukat tökéletesítsék és továbbadják - és MINDENKINEK hozzáférhető legyen ez a "tartalom" - addig szerintem nincs értelme az Orionnál tovább nézelődnünk, aminek esetleg még gyakorlati haszna is lehet.

ja, és persze a tér hajlítását is illene megtanulni, hogy nagy léptékben, hatékonyan haladhassunk az univerzumban - akár galaxisnyi távolságokba, kérdés, hogy MI VÁRNA OTT?

Cum Deo Pro Patria Et Libertate. Verje meg a mi Istenünk, aki ezt engedte! | Free life, free people, free internet! *See you, space cowboy!

(#9) baluka26 válasza jimmy399 (#6) üzenetére


baluka26
veterán

Léteznie kell egy olyan létezőnek, amely önmagában hordozza önmaga okát.
Aquinói Tamás egyik istenérve pont erre alapul :)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#10) FehérHolló válasza sz4blya (#8) üzenetére


FehérHolló
veterán

A nagy kérdés, hogy minek akarnánk odamenni, ha nem tudjuk, hogy mi van ott? :)

Skynet is real. It's called Google.

(#11) Lenry válasza FehérHolló (#10) üzenetére


Lenry
félisten

pont ezért szoktunk ismeretlen helyekre menni... hogy megtudjuk, hogy mi van ott :)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#12) Alexios válasza sz4blya (#8) üzenetére


Alexios
veterán

Hát, azért érdemes megnézni azt, hogy mi változott az elmúlt 2ezer év alatt, hová jutottunk el manapság, és még mindig folynak a kutatások stb.

(#13) morhange válasza sz4blya (#8) üzenetére


morhange
tag

Jelenlegi (nem is tudom, hogy mondjam) életmodell(?) amit kitaláltak nekünk (már akire rákényszeríthető) az nem a tudás gyarapítását írja elő. Szerintem még nem vagyunk érettek arra, hogy egy tudásközpontú társadalmat hozzunk létre a mostani hatalomközpontú helyett és amíg ez így marad, nem lesznek nagy előrelépések, csak kicsik.

(#14) FehérHolló válasza Lenry (#11) üzenetére


FehérHolló
veterán

Átfogalmazom: mi alapján mész oda, és nem máshova?

Skynet is real. It's called Google.

(#15) Dany007 válasza baluka26 (#9) üzenetére


Dany007
veterán

Ez érdekes, de amúgy miért "kell" léteznie?

(#16) baluka26 válasza Dany007 (#15) üzenetére


baluka26
veterán

Nem tudom. Aquinói tamás elég érdekesen gondolkozhatott. Van még 4 másik Istenérve is, eléggé érdekesek. Nézz utánuk, ha gondolod :)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#17) morhange válasza baluka26 (#9) üzenetére


morhange
tag

Miért ne lehetne ez a valami a minden? A létezés szót szerintem nem mindig használjuk rendesen. Minden amit tapasztalunk az volt és lesz is, csak átalakul (energia, anyag). Azt mondjuk a köznyelvben, hogy "létrejött a Föld", szerintem helyesebb lenne, ha azt mondanánk, hogy "összeállt a Föld", mert az anyag a Föld előtt is létezett és utána is fog.

(#18) sz4blya válasza Alexios (#12) üzenetére


sz4blya
csendes tag

2 ezer év óta megtanultunk angol wc-t használni, nagydolog :R
igazából nem tanultunk szinte semmit, de abból legalább kihoztuk a maximumot

én őszintén szólva kétlem, hogy ne léteztek volna már az emberiség történetében olyan civilizációk, melyek nem értek el hasonló fejlettségi szintet - talán az információtechnológiát leszámítva (ami szvsz a leghasznosabb újítás, hiszen valós időben köt össze "távoli" embereket és nagy mértékben támogatja az információmegosztást)

gondoljunk csak a majákra, az ősi Indiára, vagy akár Atlantiszra, Mu-ra (már ha "hisztek" az ilyesmiben)

[ Szerkesztve ]

Cum Deo Pro Patria Et Libertate. Verje meg a mi Istenünk, aki ezt engedte! | Free life, free people, free internet! *See you, space cowboy!

(#19) Alexios válasza sz4blya (#18) üzenetére


Alexios
veterán

nem, nem angol wc-t használni, hanem mondjuk nyomtatott áramköröket készíteni, feljutottunk a holdra, stb.

(#20) sz4blya válasza Alexios (#19) üzenetére


sz4blya
csendes tag

persze, ezek eredmények, de egyáltalán nem nevezném nagynak őket.
másik dolog, hogy nem 2000 éves, hanem inkább 1000-500 éves meg egy 100 éves fejlődési időszakról kellene beszélni, tudni illik akkora sikerült elérni azt, hogy minden civilizáció visszaesett a dicső Európa szintjére, E-centralizált lett a világ.
A ~1500-2500 évvel ezelőtti arab vagy éppen kínai, dél-amerikai civilizációk bőven voltak olyan fejlettek, mint a középkori Európa... meg persze Róma is, vagy épp a Hun Birodalom.

Cum Deo Pro Patria Et Libertate. Verje meg a mi Istenünk, aki ezt engedte! | Free life, free people, free internet! *See you, space cowboy!

(#21) Dany007 válasza sz4blya (#20) üzenetére


Dany007
veterán

Egyáltalán nem értek egyet azzal amit mondasz. Sőt, a logikát se értem amivel erre a következtetésre jutottál.

Akkor mégis mit neveznél nagy dolognak? :)
Vagy mondom másként, hány Földi élőlény jutott el a Holdra? Abból a pármilliárd élőlényből ahányféle kifejlődött itt hány tudta csak megközelíteni is az ember szellemi képességét? Hát egy sem!
Szóval nemigazán értem mi mást vársz még...

A középkorban meg korábban az ember átlagéletkora olyan 30-35 körül volt. De aki megélte a mai nyugdíjas kort az már nagy öreg bölcsnek számított. Jelenleg az átlagéletkor a fejlettebb országokban 75-80 év körül van. Ez több, mint a duplája.
Mondj még egy olyan élőlényt amelyik képes volt saját szellemi tudásával megduplázni az átlagéletkorát a fajtájának. Cirka 50 év és saját szerveket fogunk nyomtatni (!) magunknak, így az elhasználódott szerveket egész egyszerűen kicserélhetjük majd, mint a nyomtatóban a kifogyott patront. Pár százezer év alatt eljutottunk a kőbaltától a Holdig. A dinoszauruszoknak úgy 4-500 millió éve volt rá és hova jutottak? Gyakorlatilag sehova.

Szóval kíváncsi lennék akkor mégis mit neveznél nagynak? :) Ahhoz képest, hogy a Földön lévő ~ 1-2 milliárd élőlény szellemileg meg sem képes közelíteni az embert...

(#22) morhange válasza Dany007 (#21) üzenetére


morhange
tag

Ez eddig rendben, de helytelenség lenne szerintem csak ezeket nézni, ott van még, hogy amivel ezt elértük mennyit ártottunk. Meg kéne vizsgálni, hogy melyik felé billen a mérleg.

(#23) Alexios válasza morhange (#22) üzenetére


Alexios
veterán

eddig arról volt szó, hogy nem tanultunk semmit, nem az idevezető útról

(#24) Thome válasza sz4blya (#8) üzenetére


Thome
addikt

Felemelkedés FTW? :))

Mostanában csillagkaput nézek szarásig, és nagyon megfogott ez az egész univerzum téma. :K

(#25) morhange válasza Alexios (#23) üzenetére


morhange
tag

De a kettő összefügg. Dany007 felhozott pár olyan lépést ami az emberiségnek nagy lépések voltak (és kis lépés egy embernek :) ) de ezek mind olyanok amik pozitív emlékként élnek az emberekben. Ideáig tanulással jutottunk el. De az út alatt megtanultunk sok rosszat is (pl.: a mindenkori aktuális téma: környezetszennyezés). Én csak arra céloztam, hogy a tanulás kétoldalú, lehet jót és rosszat is tanulni és csinálni egyszerre. Ha kilehetne számolni, hogy mennyi kárt tettünk azon tudásunk alkalmazásával amivel létrehoztuk a mostani állapotot, akkor lehetne eldönteni, hogy a tudásunk tényleg olyan tudás-e amire méltán büszkék lehetünk, tehát megtudnánk mennyit tanultunk.

(#26) sz4blya válasza Dany007 (#21) üzenetére


sz4blya
csendes tag

Eljutottunk a legközelebbi égi szomszédunkra, ami a bolygónk holdja. 42 év alatt mindösszesen 12 ember járt ott. Szerintem ez nem olyan nagy dolog.

A középkorban meg korábban az ember átlagéletkora olyan 30-35 körül volt.
És erre vagy büszke? A hegyek magasságát sem a tengeri árkok mélységétől számolják.

Azonkívül volt azóta is rabszolgatartásunk, világháborúink, kommunizmusunk, stb. Hű de májer!

A Föld lakosságának nagy része ma is éhezik, nyomorult körülmények között él, míg egy másik, igen kis része luxuskörülmények között leledzik és lehetősége van befolyással lenni a többi milliárdokra.
Az ember sem más mint egy gondolkodó állat, és az ösztön mindenkor a racionalitás fölött áll, mint ez oly sokszor bebizonyosodott.

[ Szerkesztve ]

Cum Deo Pro Patria Et Libertate. Verje meg a mi Istenünk, aki ezt engedte! | Free life, free people, free internet! *See you, space cowboy!

(#27) Dany007 válasza morhange (#25) üzenetére


Dany007
veterán

Elmondom neked mennyit ártottunk :) Semmit. Ha az egész Földet beborítanánk atommal vagy kiírtanánk az összes erdőt pár ezer év és újraindulna az élet. További párezer év és megjelennének az első élőlények és így tovább.
Azzal, hogy környezet szennyezünk leginkább saját magunknak ártunk. A Föld már túlélt kihalást okozó kisbolygó becsapódást is meg még rosszabbakat is...

@sz4blya:

"Eljutottunk a legközelebbi égi szomszédunkra, ami a bolygónk holdja. 42 év alatt mindösszesen 12 ember járt ott. Szerintem ez nem olyan nagy dolog."

Akkor mondj mégegy élőlényt amelyik képes volt erre?

"És erre vagy büszke? A hegyek magasságát sem a tengeri árkok mélységétől számolják."

Megint kérdezem. Mondj egy másik olyan élőlényt a Földön, amelyik képes saját életét szellemi fejlettségének köszönhetően megduplázni!

Ne csak a bullshitet nyomasd! Nem ilyennek ismertelek. Azt kell, hogy mondjam, hogy most igen nagy hülyeségeket beszélsz.

Meg egyáltalán, mihez képest nem nagy dolgok a felsoroltak? Mert arra még nem mondtál példát... Csak, hogy szerinted ez se nagy szám meg az se meg amaz se... Akkor mondj egyetlen másik élőlényt a Földön, amelyik többre képes, mint mi!

[ Szerkesztve ]

(#28) jimmy399 válasza baluka26 (#9) üzenetére


jimmy399
senior tag

Dekomoly, ezt még nem hallottam. :) Tomi tudott valamit... :C

--- N/A ---

(#29) Dany007 válasza jimmy399 (#28) üzenetére


Dany007
veterán

Még mielőtt nagyon beleélnéd magad, azért ez nem mond ám semmit.
Érdekes filozófiai gondolat, de sajnos nem több.
Egy olyan gondolat ami önigazoláshoz vezet. Mintha azt mondanám, hogy nekem igazam van, mert igazam van. Tehát az egész jólhangzik, de semmi konkrétumot nem tartalmaz vagy bármi ami igazolná egy kicsit is.
Olyan ez mint a mindenható. Aki minden és mindenki felett áll. Mért? Hogyan? Hát csak mert. Mindig is volt, mindig is lesz... És hasonló butaságok. Ez mind olyan állítás, ami teljességgel ellenőrizhetetlen. Nem lehet megállapítani a vasólégtartalmát. Így értelme nem sok van.

(#30) FehérHolló válasza Dany007 (#29) üzenetére


FehérHolló
veterán

A jelenlegi, modern istenbizonyítások ott tartanak, hogy áthelyezték a fizikai törvényeket egy 14 dimenziós hipertérbe - aminek a miénk egy 3 dimenziós altére -, és ott minden logikusan kijön. :)
Szerintem erre kevesebb szükségünk van, mint Aquinói Tamás - egyébként érveléstechnikailag helyes és a Bibliának megfelelő - istenérveire. Én személy szerint értékelem az ő törekvését, hogy felállítson egy teljes, átfogó filozófiai rendszert, aminek a tudomány éppúgy része, mint a hit.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#31) Dany007 válasza FehérHolló (#30) üzenetére


Dany007
veterán

Nézd az elgondolás nekem is tetszik. Tényleg ötletes, elmés.
A kérdés csak az, hogy van-e értelme?
Van-e értelme azt keresgélni, hogy a teremtőt ki teremtette? Az ősrobbanás előtt mi volt és ki vagy mi idézte elő?

Mert azt már tudjuk, hogy az ősrobbanástól a galaxisok, csillagok, a Föld és a földi élet kialakulásáig mi történt és hogyan. És azt is tudjuk, hogy mindehhez nem volt szükség teremtőre.
ahogy Hawking is írja, nem azt mondja, hogy nincs Isten, csupán a világ és a Földi élet kialakulásához nem volt rá szükség. Természetesen az ősrobbanást és ami előtte történt "meghagyja neki".
Viszont az ősrobbanás pillanatában (legyen az bármi) keletkezett az idő és a tér. Minden, ami azóta történt annak a következménye. Ebből viszont az következik, hogy ami előtte volt annak nem volt és nincs semmilyen hatása sem az azóta történt eseményekre. Vagyis a galaxisok, csillagok és a Föld kialakulására.
Innentől kezdve pedig teljesen irreleváns, hogy van-e volt-e teremtő, aki elindította az ősrobbanást, hiszen onnantól kezdve minden kialakult / kialakulhatott magától is.

Ettől még persze lehet keresni a teremtőt, de már egyáltalán nem arról beszélünk, mint régen, hogy "legyen világosság", meg szétválasztva az eget a földtől, meg Éva oldalbordából, meg hasonlók...
Én továbbra is úgy tartom, hogy a vallásnak a feladata az erkölcsi tanítás. Tanítsa meg az emberekkel, hogy mi a jó és mi a rossz. Hogyan és miként éljenek, miként viselkedjenek embertársaikkal stb... A menny és pokol meg egy mitikus maszlag mindehhez, hogy az embereknek legyen visszatartó erő. Ha megszegem a parancsolatokat akkor a pokolra jutok stb... De a világot ne magyarázza meg, mert nem megy neki.

Amúgy ez is egy érdekes cikk Hawkingtól / ról: [link]

(#32) FehérHolló válasza Dany007 (#31) üzenetére


FehérHolló
veterán

Az ősrobbanás elméletet még nem sikerült bizonyítani a mai napig, viszont nagyon közel állnak hozzá a tudósok. Majd beszélgetünk erről azután, hogy felfedezték a Higgs-bozont. Mindaddig csak egy szép elmélet marad az egész ősrobbanásosdi, ami csak a legelső 10^(-18) secundum után történtekről tud biztosan állítani dolgokat, a kiváltó okot nem adja meg, csak tippeli.

sg.hu-s cikket meg nem olvasok, de köszi.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#33) Dany007 válasza FehérHolló (#32) üzenetére


Dany007
veterán

Az ősrobbanást legkönnyebben szemléltetni a galaxisok tágulásával lehet. Mivel ez a tágulás folyamatos, gyorsuló ezért ebből kilehet számolni, hogy egykoron a múltban nagyjából egy pontból indultak ki. Továbbá erre utal a kozmikus háttérsugárzás is.

"Mindaddig csak egy szép elmélet marad az egész ősrobbanásosdi, ami csak a legelső 10^(-18) secundum után történtekről tud biztosan állítani dolgokat, a kiváltó okot nem adja meg, csak tippeli."

De az már bőven elég arra, hogy a Bibliában írtakat megcáfolja. Egyáltalán nem szükséges a kiváltó okokat ismerni.
Lehetett az Isten vagy a Természet vagy Kiszel Tünde is, nem számít, mert onnantól kezdve a világ és a mi kialakulásunk Isteni beavatkozás nélkül ment végbe. És ez a lényeg.

"sg.hu-s cikket meg nem olvasok, de köszi."

Rendben, akkor olvasd el a Guardian oldalán. [link]
Azt talán elég hitelesnek tartod.

(#34) FehérHolló válasza Dany007 (#33) üzenetére


FehérHolló
veterán

Egyáltalán nem szükséges a kiváltó okokat ismerni.
Valószínűleg ezért folyik a kutatás a CERN-ben már több, mint 8 éve a Higgs-bozon megtalálása érdekében. :D

Egyáltalán nem ősrobbanás vs teremtésről regéltem, hanem arról, hogy az ősrobbanás is csak egy elmélet, egyelőre nem több. De közel áll ahhoz, hogy bizonyítást nyerjen, és én őszintén várom is, hogy végre bebizonyítsák. Kár, hogy ez nem jutott el odáig.

Mintha a guardianos cikk háromszor hosszabb lenne. Szóval nem kicsit ferdítesz.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#35) Dany007 válasza FehérHolló (#34) üzenetére


Dany007
veterán

Ahhoz nem szükséges, hogy tudjuk nem Isten teremtette az embert úgy és olyan formában ahogy az a bibliában le van írva. Elindult egy folyamat mind1, hogy az Isten volt-e vagy Ősrobbanás, majd ebből kialakultak a csillagok, galaxisok, a bolygók, majd a földi élet is. És ehhez már biztosan nem kellett teremtő.
Max az ősrobbanást indította el, onnantól minden ment "magától".
Az okés, hogy elmélet. Nem ezt akartam cáfolni... mind1.

A guardian-es cikk persze, hogy hosszabb ezért is linkeltem be azt. A lényeg meg kb u.a.

(#36) Dany007 válasza FehérHolló (#34) üzenetére


Dany007
veterán

Amúgy a Higgs-et én is várom már! :DD
De valamiért van egy olyan érzésem, hogy még várhatjuk egy ideig... =/

(#37) FehérHolló válasza Dany007 (#35) üzenetére


FehérHolló
veterán

Hasonlóságot vélek felfedezni: [link]

Skynet is real. It's called Google.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.