Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Jhonny06


Jhonny06
veterán

-

(#2) Gdi


Gdi
senior tag

Clearly some welcome-joke or prank imo.

2: szokásos szöveg: ha egy IT cégnek nincs snapshotja/backupja a prod DBről.. hát IJ :D (már csak ezért is vicc lenne)

De lehet még egy "its on the internet, it must be true" story. (espec on reddit)

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#3) mbalint987


mbalint987
aktív tag

Ennél peckesebb első napot nem nagyon tudok elképzelni... :D Sajnálom a srácot, remélem nem veszi el a kedvét a fejlesztéstől az eset.

Én egyébként nem bánnám a helyében, ha elküldenének egy olyan helyről, ahol az első napomon írási hozzáférésem van az éles adatbázishoz, és nincsen épkézláb mentés az adatokról. Majd talán az eset után a cég is felértékeli a megfelelő jogosultságkezelés és a biztonsági mentések fontosságát.

„Így száll hát sírba a szabadság... tapsvihar közepette.” /Star Wars Episode III/

(#4) Jhonny06 válasza mbalint987 (#3) üzenetére


Jhonny06
veterán

Meg ez is, hogy a doksiban le van írva a full hozzáférés az éles adatbázishoz.. :DDD

Gdi: Első blikkre nem tűnik kamunak.

[ Szerkesztve ]

(#5) kmisi99


kmisi99
addikt

Baszki ez velem is megtörtént csak jóval lightosabb formában, de para volt.

Nem első nap, de kb első héten a munkahelyen, hasonló szitu, első rendes szakmába vágó teljes állású munkahely pályakezdőként. Böngészek a szerveren, kerestem egy dokumentációt, még nem vágtam mi merre van, ugye megyek a a mappákban össze vissza, entert ütve bele lépve, de az enter és a DEL gomb kb egymást érintik, aztán egy sikeres ujj félre csúszás után, kb az egyik fő munkakönyvtárat simán letörölte a picsába, semmi kérdés, hogy biztos törölni akarod úgy ahogy van legyalulta. Be voltam fosva mint állat, Persze akkor még nem tudtam, azt hittem hogy biztos nem törölte mert gyors nyomtam ESC-et, mivel nem ismertem a szervert még nem tudtam minek kellene ott lenni és minek nem. Jött is a kérdés kis idő múlva, hogy nem töröltétek véletlenül? Én lapítok mint kutyaszar a fűbe, a vége az lett, hogy biztos valami "vírus" okozta és backup-ból vissza lett állítva. :DDD Utána hónapokig, nagyon óvatosan nyomtam az entert.

(#6) buherton válasza kmisi99 (#5) üzenetére


buherton
őstag

Nekem is volt hasonló.

Multisite-s több száz fős projekt és az egyik főkönyvtárat sikerült elmozgatni egy másikba. A vicc az volt, hogy a visszacsináláshoz nem már jogom. Szóltam az IT-nak. Ők még jobban el voltak döbbenve, mint én, hogy honnan volt hozzá jogom. Végül megoldották.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#7) sketchifun


sketchifun
senior tag

Rengeteg időmet fektettem egy saját, egyedi weboldalba.

Ezek után, mivel némi segítségre volt szükségem, egy ismerősöm, aki egyébként senior, egy óvatlan mozdulattal törölte az egészet, ráadásul ezt az én saját gépemen. Backup nem volt. Azóta nem foglalkozok programozással.

Fél évnyi délutáni szabadidőm volt benne.

[ Szerkesztve ]

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#8) 0xmilan válasza sketchifun (#7) üzenetére


0xmilan
addikt

Ha törlés után nem írsz semmit a diszkre, akkor ált. vissza lehet állítani a fájlokat.

(#9) Mister_X


Mister_X
nagyúr

Hát én "örülnék" a srác helyében, hogy már nem ott dolgozik. Nem tudom elképzelni, hogy tényleg 1) az egyetemről kiszabadult juniornak kell felcsatolnia magát a szerverhez, ezek szerint teljes jogosultsággal, 2) hol a redundáns rendszer, a backup? Fél óra alatt elveszett minden egy parancssori művelettől? Na majd szépen észbe kapnak az eset után odabent.

De valaki le is írta a lényeget:

This is not your fault. Yes, you did use the wrong credentials and ended up removing the database but there are so many red flags from the company side of things such as:

- Sharing production credentials in an onboarding document
- Apparently having a super user in said onboarding document, instead of a read-only user (you really don't need write access to clone a DB)
- Setting up development environments based directly on the production database, instead of using a backup for this (removing the need for the above)
- CTO being an ass. He should know everybody makes mistakes, especially juniors. Instead of making sure you never make the mistake again he decides to throw you out
- The tools used in the process make no attempt to check if they're operating on the right thing
- Nobody apparently sat down with you on your first day to guide you through the process (or at least offer feedback), instead they threw you into the depths of hell
- Their backups aren't working, meaning they weren't tested (same problem we ran into with GitLab, at least that's working now)
Legal wise I don't think you have that much to worry about, but I'm not a lawyer. If you have the money for it I'd contact a lawyer to go through your contract just in case it mentions something about this, but otherwise I'd just wait it out. I doubt a case like this would stand a chance in court, if it ever gets there.

My advice is:

[ Szerkesztve ]

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#10) 0xmilan válasza Mister_X (#9) üzenetére


0xmilan
addikt

Ugyanezt a részt akartam bemásolni a szerkesztésed előtt.
Ha tényleg megtörtént a story, akkor az sokkal többet mond a cégről, mint a srácról.

(#11) nullpoint válasza buherton (#6) üzenetére


nullpoint
senior tag

Ez a korrekt hozzáállás és viselkedés hogy szólsz egyből ha valamit elrontasz.
A "lapítok mint kutyaszar a fűbe" tipusról inkább nem mondok véleményt.......

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#12) quailstorm válasza sketchifun (#7) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Pedig erre csak annyit lehet mondani tényleg, hogy miért nem volt legalább 2 backup?
Én már ultragagyi projecteknél is használtam git-et, legszánalmasabb esetben meg számozott zipeket lokális gépen távol a munkakönyvtártól.
Ha nem volt backup hogyan oldottad meg a verzió/változáskövetést?

(#13) sh4d0w válasza Mister_X (#9) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Jó lenne tudni, melyik cég ez, hogy minél messzebbről el lehessen kerülni...

https://www.coreinfinity.tech

(#14) Mister_X válasza sh4d0w (#13) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Nyílván nem írhatja le, mert az tuti 'Murica és tudjuk, hogy mennyire jól megy ott az ügyvédekenek.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#15) elithun


elithun
őstag

Juniorként kezdő hónapokban én is követtem el olyat, hogy éles adatbázisban butaság miatt egy érték átírása helyett az egész adatbázisban minden értéket írtam át. :D (Update parancsra nem árt szűrést tenni ugye, nem csak betolni, hogy mely oszlop értékét szeretném mire változtatni. :DDD )
Nyilván volt a cégnek is és én is csináltam biztonsági mentést a hadművelet előtt. :)

Fenti szituban én is a céget hibáztatom. Egy junior pont azért junior, mert támogatni kell még. Nem adunk neki sudo-t, meg végtelen jogot mindenhez. Szép lassan vezetjük be a pokolba, hogy magabiztos lehessen. :))

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#16) mephi666


mephi666
nagyúr

ennyire balfék nem lehet a cég, hogy ilyet meg lehet csinálni... főleg nem ilyen egyszerűen... nálunk kb 200 felhasználó van, az irányítási rendszerrel kapcsolatos hibákat tárom fel, keresem a kiskapukat, hogy be lehessen zárni, lényegében tesztelek és tartom a kapcsolatot a fejlesztőkkel, akik kódolnak... (plusz új fejlesztésekbe is belefolyok) ziher, hogy a felhasználók megtalálnak minden lehetőséget, amit nem kellene... több száz javítás ment fel, mióta élesben fut ez a rendszer (bő 1 éve) és még mindig meg tudnak lepni... pedig éles indulás előtt is fél év masszív tesztelésről szólt és már akkor ki lett pucolva eléggé... első számú szabály, hogy hülyebiztosra kell egy rendszert csinálni, ugyanígy a biztonsági mentés is alap

megtörtént eset: fősulin volt egy évfolyamtárs, akit nem szeretett a technika... általában az a gép volt sz@r, amin ő dolgozott és azért nem futott rajta a c-ben írt kód (holott ugyanaz a hw volt az egész teremben minden gépben és a sw-környezet is megegyezett... akárhova ült, nála mindig gond volt) :D történt, hogy egyszer vizsgán meg volt adva szokás szerint, hova kell menteni beadáskor a kész művet, ő meg kitörölte az egész csoport feltöltött munkáját... nem dicsérte meg a tanár sem, a csoport meg kis híján meglincselte

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#17) Kisgépkezelő


Kisgépkezelő
senior tag

Nálunk volt egy kolléga, aki valamit elírt egy rendszerben, de kiderült hogy az úgy mégsem jó, úgyhogy gyorsan visszatöltötte a legutóbbi backupot, ami alig múlt 5 éves. Utána egy darabig gyakrabban jártak arrafelé nagyfőnökök. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.