Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Somatom


Somatom
veterán

Sztem van, amin érdemes spórolni és van, amin nem. A világítás korszerűsítésével mérhető eredményt lehet elérni. Egy sleep -ben levő tévé áramtalanításának nem sok értelmét látom.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#2) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Ráadásul még a hagyományos izzók vannak benne. "
Ez rohadt sokat számít. Ez a legtöbbet.

A töltő bedugva hagyása a mostani tápokkal már nem okoz mérhető fogyasztást. A laptop hálózatról használata sem sokat számít, amikor visszateszed tölteni, akkor úgyis ugyanazt a teljesítményt is fel fogja venni, amit elfogyasztott az akkuból. A számítógépről a 220 lekapcsolása sem, kikapcsolva 1-2W már sok is.
A TV kikapcsolása viszont jó, főleg LED TV-k esetén, ahol a háttérvilágítás élettartama véges, annyival később hal meg.

Mutogatni való hater díszpinty

(#3) joghurt válasza hcl (#2) üzenetére


joghurt
addikt

Maga a tv már elég keveset fogyaszt készenlétben (bár abból is simán összejön 1 kWh egy év alatt). De a mi médiaboxunk (amit a szolgáltató ad, így lecserélni sem tudom) 50 W-ot eszik "kikapcsolva". Na, miatta megy ki az elosztó, amikor nincs tv-zés.

Sokat számít még a folyamatosan menő hűtő. Nagyon nem mindegy, milyen fogyasztású. Ja, és hogy mekkora, vagy pláne hány darab. Sok helyen tipikus a plusz fagyasztóláda, és a kinti második hűtő. Mintha egy egész disznóvágást kellene folyamatosan tárolni, kilós sajtgurigákat (mert az akciósból jól bevásárlunk), rekesz söröket (mert ám egyszerre issza meg az összeset, fontos, hogy mind hideg legyen).

A tej élet, erő, egészség.

(#4) adlersson


adlersson
aktív tag

Anyáméknál van egy hűtő, melyben kizárólag bor, sör és tömény van. Mondom rendkívül fontos, hogy menjen a hűtő a 90%-ban bontatlan, 5-10 éve ott rohadó piáknak.

毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

(#5) totron válasza Somatom (#1) üzenetére


totron
addikt

Tévéknél oké szokott lenni, de vannak elmebeteg médialejátszók, STB-k, amiknél 10% a stanby és az ON állapot közti eltérés fogyasztásban. Az milyen magas fokú tervezés és filozófia eredménye már. Fogyasztásmérővel kimérendő a dolog, van, amit érdemes irtani a standby-ból is.

Az, hogy az egyiket nem nyírja ki a kapcsolászás nem jelenti azt, hogy a másikat sem fogja. Az említett mozdulatok egyébként bennem is bennem vannak. Arra kell ügyelni, hogy ezek a remélhetőleg nem görcsösségbe forduló ügyelések ne váljanak feleslegessé, magyarul ne hagyd nyitva a fagyasztót vagy kezdj el bealudva fűteni egész éjszaka maximumon villanyradiátorral, mert akkor hiába volt. Vicces gyorsasággal semmissé lehet tenni az addigi óvatosságok egész sorát.
Ha ismered a fogyasztásokat be tudod lőni az életszerű használatot. A párodnak az használna a legtöbbet, ha megszűnne a hálózati elektromosság és szigetüzemű, házilag összeszerelt rendszer adná a delejt, erősen véges akksikapacitással a végén. Rögzülnének a mennyiségek, korlátok.
Mindenki hoz magával valamit ami szubjektíve az etalon a számára, de a számla megmutatja mi az egzakt, így az odafigyelés mellett csak akad 1 nyomós érv. És hát az elcsépeltté lett véges erőforrások a bolygón duma, ami szintén nem hülyeség, de aki a lakáson belül nem lát tovább, az lakáson kívül mégannyira sem fog, mivel nem érinti (szerinte). Vannak akik összevesznek ezen, hogy te rossz ember vagy, mert pazarolsz, de nem, te vagy a rossz, mert te meg korlátozol engem és igenis legyen világosság mindenhol. Bruhaha.

A TV kikapcsolása viszont jó, főleg LED TV-k esetén, ahol a háttérvilágítás élettartama véges, annyival később hal meg.
De azt te is tudod, hogy ilyen esetben pont ott vagyunk, ahol a part szakad, mert a többsége egynyári szar, így a kapcsolgatás szaporodásával előbb halik meg, mintha működésre ítélnénk. Némelyik modellre ránézni is félek, nehogy meghajoljon attól is. Egy tévének pedig illik állnia a tekinteteket.

(#6) Somatom válasza totron (#5) üzenetére


Somatom
veterán

Nem hiszem, hogy nekem különösebben spórolnom kéne. Eleve havonta két hetet otthon sem vagyok. Úgy szeretek aludni, ha az ágyban meleg van, de viszonylag hűvös levegőt lélegzek be. Ezt úgy oldom meg, hogy elektromos ágymelegítőt használok. 75W, amit bőven megspórolok azzal, hogy lejjebb veszem a fűtést. Nincs PC -m, csak ARM eszközöket használok. Teló, tab, router, NAS.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#7) hcl válasza joghurt (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az ilyen médiaboxot ki engedte forgalomba...? Egyáltalán mi tud 50W enni egy ilyesmin? :D
BTW a box külön is kihúzható, ha csak a TV-t használod monitornak. 10-12 éves Fülöpsz TV-k vannak most itt, nem dobja meg a fogyasztást igazán, bár keveset vannak használva, és nem TV adás nézésre.

Mutogatni való hater díszpinty

(#8) Joci93


Joci93
senior tag

Az elmúlt 2 évben átlagban 6000ft volt a villanyszámlánk. A múlt havi (most kapaszkodj meg) 26.000. Semmi új készülék nem került a házba, építkezés nem történt, valószínű hogy többet ment a sütő, mosogatógép, mint szokott. A számlára rá van írva, hogy csak a rendszer használati díj 14.000 Ft. Szép világ jön.

Furcsa, több ezer emberrel találkozunk és egyik sem fog meg igazán. Aztán megismerünk valakit, aki megváltoztatja az életünket. Örökre.

(#9) totron válasza Somatom (#6) üzenetére


totron
addikt

Királynak hangzik ez a 75Watt, hány fokozata van és hányadikon zabál ennyit?

(#10) Somatom válasza totron (#9) üzenetére


Somatom
veterán

Sztem ennyi a csúcsfogyasztása. Többféle kivitelben létezik. Az enyém három fokozatú. EZ pl. 60W.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#11) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

havi 7k a villanyszámlánk, és nem ökörködöm semmi ilyesmivel. Villannyal főzünk, és van egy szerver is ami 0-24 megy. Szóval lehet, hogy nem a töltők kihuzogatása miatt alacsony a számlád :D

...csak én vagyok helikopter?

(#12) icemad válasza Somatom (#10) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Mi is ilyesmit használunk, 60 wattosat. Én annyival "upgrade" - eltem, hogy vettem hozzá okos dugaljat. A gyerekeknél fix időre be van állítva, lefekvés előtt fél órával kapcsol be és egy órát megy. Nálunk a feleségemmel ugyanez, csak 1 órával később. (franciaágy, 2 ágymelegítővel, de csak egy okosdugaljal, abból van leosztva). Ha a fogyasztás/kényelem arányt nézem, akkor sokkal jobb, mint szétfűteni az egész házat. Így elég tartani a 19.5 fokot a házban. Gyerekek kaptak még vicces overált itthonra. Ezt elég nehéz leírni, nem tudom, hogy Magyarországon van e ilyesmi : [link]
Ami nekünk van az nem pont ilyen, de hasonló. A lényege csak annyi, hogy kényelmes és baromi meleg. Ilyenekkel baromi sokat lehet spórolni.

(#13) B.Á.L.!.N.T


B.Á.L.!.N.T
senior tag

Nem vagy egyedül, nekem is kb. szóról szóra ezek az "energiagazdálkodási" szokásaim évek óta...

(#14) Top cat válasza joghurt (#3) üzenetére


Top cat
őstag

Azt biztos elnézted. :) 50W még fogyasztásnak is sok. Nekünk egy régi Cisco Set-Top Box van a T-től és az is csak 15V -1A.

[ Szerkesztve ]

(#15) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A ki- és bekapcsolgatás akár drága is lehet.
Nekem egy router köszönt el füsttel, amikor 2 hét üdülés után visszakapcsoltam. A megtakarított energia és a pótlása nem állt arányban. Nyilván használat közben is beadhatta volna a kulcsot, csak az nem lehet kitalálni, hogy mennyivel tovább maradt volna üzemben kikapcsolás nélkül.

Vannak félreértések a takarékoskodásban. A telepakolt hűtő, konkrétan az italhűtő is akkor takarékos, ha tele van. Ha mással nem, hát üres műanyag palackokkal, komoly megtakarítást eredményez a majdnem üresen tartott hűtőgéphez képest. A kinyitáskor sokkal kevesebb levegő cserélődik, ezért kevesebbet visszahűteni a kinyitása után. Főleg akkor, ha nézelődéssel egybekötött hűtőnyitás is szokás a családtagoknál.

Az sem mindegy hol tartod a hűtőszekrényt. A konyhában kényelmes, de nagy luxus, ha sokat használjátok a konyhát sütésre - főzésre a konyhát. Minél kisebb és vagy rosszul szellőző helyiségbe kerül a hűtő, annál többet teker a mérőórán. A kertes ház előnye, hogy a házon kívül is lehet hűtőgépet tartani. De ennek is vannak hátulütői. A hűtő fagyasztó részét csak akkor lehet használni, külön hűtése van a fagyasztónak. Ha csak egy hűtőkör van a akkor, a plusz néhány fokos időszakban leolvad a fagyasztó mert nem kap hűtést a hűtőtől. A csak hűtőrészt nem kell hűteni néhány fokos környezetben.

A notebook töltögetése, ha asztali gép helyét tölti be, bizonyosan többe kerül, mint a folyamatos töltőn hagyás. A mai akkumulátorok esetében nincs csepptöltés, nem fogyaszt extra energiát a gép. Folyamatos töltési és felhasználási ciklusok tönkre teszik az akkumulátor. De legalább több energiát is igényelnek, mert a töltés energia vesztéses tevékenység.

Az ágy előmelegítése.
Bizonyosan gazdaságos, ha nem használsz okos termosztátot. Az okostermosztát nagyon király a távvezérelhetőségével, csak nem energiatakarékos megoldás. Főleg akkor nem, ha naponta többször van hőingadozás programozva. A helyiség lehűtése nem gond, az működik önmagától. A visszafűtés viszont több energiát igényelhet a hőn tartásánál. A pontos határokat és mértékeket méréssel lehet megállapítani.
A minél nagyobb takarékosság, annál nagyobb fogyasztás növekedést produkál.

Szóval a hálószoba viszonylag alacsony ám állandó hőmérsékleten tartása mellett az ágy előmelegítése gazdaságos megoldás. Ráadásul amit melegít az ágymelegítő, azt a meleget nem kell a rendes fűtésnek előállítania.
Ha csak egy képez hőhidat, akkor belülről is hőszigetelni.
Például hőtükrös, légpárnás fóliával. Ami aztán festeni lehet vagy ráhúzni egy parafa fóliát. Ez legalább nyáron is működik és még okosabb is a termosztátnál, mert tekergetni sem kell.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#16) joghurt válasza Top cat (#14) üzenetére


joghurt
addikt

Nem elnéztem, mértem. :)

Ez egy bazinagy méretű (értsd: mint a régi DVD lejátszók), felvevős UPC/Vodafone médiabox. Cisco 8685DVB. A ráírtak szerint 35 W a névleges teljesítményfelvétele, de lehet, hogy ótvarabb vinyót raktak bele.

A tej élet, erő, egészség.

(#17) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

Mondjuk egy dolgozó ember elmegy a munkába reggel 8 órakor, kikapcsolja a fűtést, a szoba 19 fokos. hazaér 5 órakor és bekapcsolja, 7 órára lesz bent 23 fok, majd ezt tartja éjfélig kb, utána kikapcsolja és reggelre lehűlik 19 fokra.
Ne mondd, hogy ez többet fogyaszt, mintha egész nap tartaná a 22 fokot.

(#18) Krugszvele válasza joghurt (#16) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

Ha ezt az eszközt kihúzod, akkor interneted sincsen, ugye?

(#19) joghurt válasza Krugszvele (#18) üzenetére


joghurt
addikt

Nem, az egy külön modem-routerből jön (plusz fogyasztással). Szerencsére.
Bár az is egy meglehetősen ótvar darab. A Digi sokkal normálisabbat ad.

A tej élet, erő, egészség.

(#20) Alex91 válasza Krugszvele (#17) üzenetére


Alex91
félisten

A split klima is kevesebbet fogyaszt, mint az on/off…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#21) Somatom válasza Krugszvele (#17) üzenetére


Somatom
veterán

Ha kint van mínusz 5, akkor a franc se akar délután a hideg lakásba hazamenni. Inkább a kocsma! :D

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#22) Deske89


Deske89
csendes tag

Na várj, ezt most így nem értem. Ha a net a Digitől jön, miért nem onnan veszitek a tv adást is? Tööbet tud valamivel upc/Vodafon-os tv előfizetés, hogy megéri külön tartani, így péáne, ha külön box kell hozzá.

(#23) Krugszvele válasza Alex91 (#20) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

Van erre valami számítás? Mindenesetre érdekes elképzelés, érdemes lehet számolni.
Más:
Nálunk a konyha alatt van egy pince. Nagyszüleim szerint az "fűt" télen, nem pedig "hűt". Szerintem arra gondolnak, hogy a pincében lesz 1-2 fok, amikor kint lesz mínusz 10 és valóban melegebb, de még mindig jobban szívja a hőt, mintha egy 10 centis hőszigetelés lenne a szerelőbeton alatt :)

(#24) Krugszvele válasza Deske89 (#22) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

Szerintem ő csak szeretne Digi netet, de nem elérhető náluk :)

Én egyébként úgy oldottam meg, hogy lemondtam a tévéelőfizetést és az összes telekom szutykot visszaadtuk a szolgáltatónak. Havi ötezer forint a spórolás, plusz a tévé is7/24 helyett napi 2-3 órát megy. Évente is az pár tízezer forint :)

(#25) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Jó kis gondolatébresztő.

Szerencsére mi alapvetően spórolósabb beállítottságúak vagyunk, egy dolog ment 0-24-ben, a gépem, amit most a hétköznapokra kilőttem, és vettem egy DVD-nyi méretű miniPC-t( Dell Optiplex)

Ezt napközben vagy alvóba teszem, vagy ha tudom, hogy távolról kell, akkor 50%-kal leveszem a teljesítményt, így csak pár wattot eszik.

Amit tudunk kikapcsolunk, izzók kezdettől fogva LED-esek inkább.

Víznél bosszant a dolog, ha most kéne újracsövezni, akkor csinálnék szürkevíz tárolót, és abból tudnék locsolni is.

Házat körbeszigeteltük, régi kádárkocka, födémet én szigetelem még, gyerkőc miatt nekünk fűteni azért kell, de érezhetően csökkent már tavaly a számlánk.

Szaki mondta, hogy a leginkább a kondenzációs kazán komfort fokozatának kikapcsolásával tudunk felesleges melegítéseket megspórolni.

Többet igazából nem tudunk tenni, később tervben van egy házi napelemtábla kiépítése, ismerős fejlesztgeti, régi munkaakksik lennének a tárolók, és a hátsó melléképület ellátását ( szivattyú, kompresszor, egyebeket tudnám vele megoldani a nyári időszakban).

Amit még lemondtunk, mert kisbaba mellett nem nézzük, az a Netflix, évi 50 ezer forint maradt a zsebben.

Lehet megfogni forintot, de az embernek át kell gondolnia a kiadásait.

Én pl. az üzemanyagtankolást is feljegyzem Fuelio-ban, mert az autóval dolgozok.

Háztartási kiadásainkra van egy közös kártya, ebből gazdálkodunk.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#26) Somatom válasza Krugszvele (#24) üzenetére


Somatom
veterán

De, úgy nem lesz tévéadásod. Ettől én ügyesebben spórolok. Van egy 8x éves nagynéném, akinek van Tkom előfizetése, de rajtam kívül nincs semmilyen okoseszköze. :) Az ő kódjával használom ingyen a TVGO -t. ;]

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#27) Graphics válasza Krugszvele (#23) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Hát nekem pince van az egyik szoba alatt, és akkora hőhíd, hogy konkrét vizes volt a padló...

Szakinak szóltam, szigetelés ment a pince tetejére, és megszűnt a jelenség. Dobtak rá 10cm-t, meg megmaradt nemesvakolatot felrántották rá. ( amit te írsz az is ugyanaz lenne persze, csak ezt már nem tudtuk felverni, mármint a szobát.)

Nagyszülők elképzelése szép, csak a valóság mást mutat :D.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#28) Top cat válasza joghurt (#16) üzenetére


Top cat
őstag

Ja, hogy ez egy felvevős box. A vinyó megdobja a fogyasztást. :) De 50W még így is sok.

(#29) Csabroncka válasza Joci93 (#8) üzenetére


Csabroncka
addikt

Joci93: Amennyiben tényleg havi 6000 Ft környékén volt a havi számlád vagyis 170 kWh- körül volt a fogyasztásod, senkinek ne add be azt a mesét, hogy most magánszemélyként 26 ezer lett!

témához: van amivel érdemes számolni, van amivel nem! A világítás/mobil..társai a havi 1000 Ft-nak megfelelő energia mennyiséget sem érik el, persze a felesleges pazarlást kerülni kell, de csak ha 60 fok helyett 40 fokon mosol, már ezreket spórolsz, régi hűtőt lecseréled megint ezrek.
Amin érdemes elgondolkodni fogyasztási sorrendben (a nagyfogyasztóktól visszafelé!!!!!!!!!!!!!!!)
például:
1. vízmelegítés (bojler, vízforraló, mosogatógép, mosógép, szárítógép)
2. fűnyíró, fúró, flex, porszívó, hajszárító, hajsütő, klíma fűtésen,kenyérsütő, tűzhely/sütő
3. kerti szivattyú, klíma hűtésen, keringető szivattyúk, kivetítő, motoros ajtó/kapumozgató

Amennyiben az első sorból bármelyikből energiatakarékosra cserélsz/csökkented a hőfokot, vagy mellőzöd a használatát (pl szárítógép), havonta több ezret spórolsz.
Ezek a tételek alapvetően a 100-as izzó cseréjén és töltő ki-be húzkodáson túl mutatnak!

"in medias res"

(#30) Graphics válasza Csabroncka (#29) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Pedig hidd el vannak furcsaságok...

Rendszerhasználati díj címszóval repkednek olyan összegek...

MVM nincs a helyzet magaslatán...

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#31) Csabroncka válasza Graphics (#30) üzenetére


Csabroncka
addikt

Elhiszem, hogy vannak furcsaságok, de nem létezik, hogy egyik hónapról a másikra ugyanakkora (kb.: 170kWh) fogyasztásra 26000-ret számláz, vagy, ha igen az tévedés.

"in medias res"

(#32) Graphics válasza Csabroncka (#31) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem gondolom, hogy azért vagyunk itt fórumon, hogy egymásnak kamuzzunk...

Nekünk július óta! nem jött villanyszámla... Próbáltuk elérni, nem sikerült... Várjuk a meglepetést...

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#33) Csabroncka válasza Graphics (#32) üzenetére


Csabroncka
addikt

Miért lenne meglepetés (?), gondolom vezeted a fogyasztásod.
"azért vagyunk itt fórumon, hogy egymásnak kamuzzunk..." :))

"in medias res"

(#34) Joci93 válasza Csabroncka (#29) üzenetére


Joci93
senior tag

Én azt nem írtam, hogy 170 kwh lett a fogyasztás, félreértés ne essék. Megnéztem a számlát, azon 460 kwh szerepel. Az előző hónap 172, az előtt 86, az előtt 171, az előtt 175. Az elmúlt 1 évben nem volt 9000 feletti áram számlánk. Nem igazán értem a 460 kwh-t fogyasztást. Mondjuk ezt az mwm saccolta, mert nem engedett diktálni az app. Amivel nem is lenne baj, de a 14.000 Ft-os renszerhasználati díj dühítő.

Furcsa, több ezer emberrel találkozunk és egyik sem fog meg igazán. Aztán megismerünk valakit, aki megváltoztatja az életünket. Örökre.

(#35) stickermajom válasza joghurt (#3) üzenetére


stickermajom
addikt

“Maga a tv már elég keveset fogyaszt készenlétben”

Én is azt hittem, aztán dobtam egy hátast amikor láttam, hogy Sonynál 20W a standby. Gyökér Android az alapból bekapcsolt update service miatt ébren tartotta. Hány háznál mehet tök feleslegesen ahol nem veszik észre..

(#36) Csabroncka válasza Joci93 (#34) üzenetére


Csabroncka
addikt

Akkor az gondolom elszámoló számla, 300kWh + fogyasztás volt ebben az évben. A számlarészletezőn belül mindig az energiadíj a legkisebb tétel szvsz.
Én számoltam fejből a 170-et, de ezek szerint kb jól...

"in medias res"

(#37) hcl válasza Graphics (#25) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Ezt napközben vagy alvóba teszem, vagy ha tudom, hogy távolról kell, akkor" wake-on-lan-on ébreszted :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#38) razorbenke92 válasza Krugszvele (#17) üzenetére

A hőntartás és felfűtés dilemmája sokváltozós egyenlet.

A hőntartásnál - ha teljesen ideálisról beszélünk - akkor folyamatosan annyi hőt kell pótolni, amennyit veszít a fűtött közeg (legyen az egy bojler vagy ház).

A felfűtésnél három szakasz van:

- Az első szakasz, amikor a fűtött közeg lehűlés közben még magasabb hőmérsékletű a környezeténél. Ilyenkor - értelemszerűen - veszíti a hőjét. Ahogy csökken a hőmérséklet különbség, annál inkább gyengül az intenzitása, de folyamatos a hőátadás.
- A középső szakasz, amikor a fűtött közeg a környezeti hőmérsékletre hűlt. Itt már nincs veszteség.
- Az utolsó szakasz a felfűtés. Itt, hogy visszatérjünk az eredeti állapotba, ugyanannyi energiát kell bevinni, mint amennyit az első szakaszban elvesztettünk.

Ez alapján talán jobban látható, hogy felfűtéssel akkor lehet nagyot spórolni, ha a közeg időt tölt el a középső szakaszban.
A másodlagos takarékosság része, hogy az épület időt tölt el egy alacsonyabb hőmérsékleten, ezáltal csökken a hőveszteség intenzitása erre az időre.

Viszont a felfűtésnél azt is észre kell venni, hogy rövid idő alatt nagy teljesítményt kell leadni, ami nem minden fűtési mód esetén a leghatékonyabb.

Adott példában, hazaérkezéskor full kakaón betolja a fűtés azt az energiát két óra alatt, amit egyébként folyamatosan tett volna, azzal a pici különbséggel, amit az alacsonyabb hőmérsékleten a mérsékeltebb hőveszteség miatt spórolt.

Egyszerűsített elektronikában modellezhető példa erre:

Van egy adott feszültségű akku. A feszültség, mint potenciálkülönbség megfelel a külső és belső hőmérséklet különbségének. Van egy adott ellenállás, ami az épület szigeteltségének megfelelően modellezi a hővezetési ellenállást.

Hőntartásnál az akksi folyamatosan töltőn van, ezért mindig 12V a feszültsége (a lakás hőmérséklete szinten van tartva a külsőhöz képest). A rákötött ellenálláson ezért mindig I=U/R áram folyik, a teljesítmény P=U^2/R=144/R.

A felfűtésnél az akksi nincs töltőn, ezért szépen lassan, kapacitásától függően csökken a feszültsége. Pár óra múlva már csak 11V van az akksiban, ekkor a teljesítmény csak 121/R, és így tovább.
Amikor eléri a 9V-ot, és ráakasztjuk a töltőt, akkor töltés elején még mindig csak 81/R a teljesítmény amit lead, aztán töltés közben ahogy emelkedik az akkufesz, visszatér a teljesítmény 144/R-re.

A kihúz-bedug témával kapcsolatban:

Nyaralás előtt-után fotóztam a villanyórán. Levonva a különbözetből a 4 éves kombi hűtő és a Hajdu bojler specifikált fogyasztását (ami azért valljuk be, általában optimista közelítés) maradt 3kWh fogyasztás 1 hét alatt a stand-by eszközökre (van jó sok, ráadásul egy részük olyan kényelmi funkciót szolgál, amit a kihúzgálás megölne).
Ha otthon vagyunk, csak estére húznánk ki, ami kb a napok 1/3-a.
Tehát a kihúzgálással heti szinten 1kWh spórolást érhetnénk el.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#39) hcl válasza razorbenke92 (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"maradt 3kWh fogyasztás 1 hét alatt a stand-by eszközökre"
Azt hogyan? A legtöbbjének alig mérhető a fogyasztása standby-ban...

De pl. egy 1500W-os porszívóval is 3kWh-t fogyasztasz, ha 2 órát porszívózol.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) gabyka válasza hcl (#39) üzenetére


gabyka
aktív tag

pl a hipiszupi spórolós lg mosógépünk 300-350 wattból kimos egy 40 fokos programot. Szabadidejében 30 wattot vesz ki a falból...wifi meg anyámkínja. Megmértem, nem akartam elhinni. Ez csak egy a sok lehetőségből, a tv-k szintén zenész, automata kv-gép illetve minden, amit nyomógombbal kapcsolsz be vagy épp valami 'okosság' van benne. A telefontöltőből viszont tényleg nagyon sok kellene egy érbevágó veszteséghez.

(#41) Jack Hunter


Jack Hunter
csendes tag
LOGOUT blog

Azta... Nem gondoltam volna hogy ennyi embert érdekel a téma! :) Annyit fűznék hozzá, hogy nem azért spórolok, hogy "sötétzöld" legyek. Egyszerűen így szoktam meg. Azért írtam róla, mert érdekesnek gondoltam, mekkora különbség van a felhasználói szokások között. Lehet, nincs értelme ennyire komolyan venni a spórolást, sőt, nem szabad, hogy befolyásolja a komfortzónánkat. Én többek között azért áramtalanítok, mert a tévé, a két erősítő, az xbox, a számítógép 48w energiát eszik standby üzemmódban. A többi csak ráadás.

(#42) Joci93 válasza Csabroncka (#36) üzenetére


Joci93
senior tag

Köszi, így világos

Furcsa, több ezer emberrel találkozunk és egyik sem fog meg igazán. Aztán megismerünk valakit, aki megváltoztatja az életünket. Örökre.

(#43) hcl válasza gabyka (#40) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Megmértem, nem akartam elhinni. "
Én sem, hogyan csinálnak 30W-ot :D Ez inkább 3 lenne, egy normális tápáramkörrel. Viszont az adatlapján ott kéne lennie a standby fogyasztásnak... mennyit hazudnak? :D
De amúgy ja, én is kihúzom a fosógépet, mert miért ne.

"illetve minden, amit nyomógombbal kapcsolsz be vagy épp valami 'okosság' van benne."
Egyáltalán nem minden. Nagyon készülékfüggő, de már 15-20 éve is minimálisat fogyasztottak ezek standby-ben.

@Jack Hunter: "Annyit fűznék hozzá, hogy nem azért spórolok, hogy "sötétzöld" legyek. "
A pénztárcád és a környezetvédelem nem a rezsidémon óta függ össze, szóval mindegy, miért csinálod, a másik is megköszöni :) Én inkább azért voltam spórolós eddig is, mert nem akarok felesleges energiát használni, és teljesen csodálkozok azon, hogy mennyire sz@rtak erre az emberek, még az is, aki panaszkodott, hogy sok a villany.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#44) joghurt válasza hcl (#43) üzenetére


joghurt
addikt

Ha sikítani akarsz, érdemes benézni a napelemes topicba, mekkora éves fogyasztásokra méreteznek az emberek rendszert. Simán repkednek 10.000 kWh feletti számok.

A tej élet, erő, egészség.

(#45) forumpista


forumpista
tag

Van egy rossz hirem: aposodnak igaza van, az altalad felsoroltak folyamatos kihuzkodasanak tenyleg semmi ertelme.
Egyszer majd probald ki hogy nem csinalod, es azt fogod eszrevenni hog nem 6000 ft lett a villanyszamla, hanem mondjuk 6450 ft…. (Szvsz tobbe kerul a kaja amit elegetsz azzal hogy ez miatt odamesz es ki/be kapcsolgatsz).
Es az aramloket kapcsan is, egyszer sz@rik be ez miatt egy nagyobb erteku elektronika es 100 evnyi “sporolas” megy a levesbe.

Masfelol, aposodnal erdemes korbemerni mert tipikusan szokott lenni 1-2 olyan eszkoz ami tenyleg sokat tud fogyasztani, azokra erdemes fokuszalni.
(Ertsd: ha van keszenletben egy alig hasznalt 50 wattp fogyaszto teve, akkor azt kihuzva tobbet lehet sporolni mint 100 db 0.1 wattot fogyaszto telefon tolto kihuzasaval, csak azert mert “vilagit rajta egy led”).

Ettol fuggetlenul, magas villanyszamlat tipikusan a nagyfogyasztok csinalnak (bojler, mosogep,szaritogep stb), ezeket erdemes lehet ujabbra cserelni ha meg a regi energiazabaloak.

(#46) Alex91 válasza joghurt (#44) üzenetére


Alex91
félisten

Nem mindenki garzonban nyomorog egy elektromos vizforraloval.. :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#47) hcl válasza joghurt (#44) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Napból mindegy is :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#48) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Végigolvastam a topikot.
Na most vannak dolgok amiket nem vesztek figyelembe. A "felesleges" áramfogyasztás, a legtöbb helyen nyáron felesleges. Mivel gyakorlatilag az energiamegmaradás törvényét figyelembe véve hővé alakul. Azaz nálunk például a második fagyasztó az előszobában, ahol még nincs bekapcsolva a konvektor, hetek óta temperáló fűtést végez...
Elektromos a sütőnk. Ha sütök valamit, "elpocsékolom" az egész évi töltőkihúzgálós megtakarításomat?
Nyilván a tévével nem fűtök, az csak akkor megy, ha nézem. Ki ellenben azt se húzgálom, csak kikapcsolom. Ilyen a tv. ellenben nem találom, hogy mennyit fogyaszt standby... :(

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#49) joghurt válasza philoxenia (#48) üzenetére


joghurt
addikt

Ott van legalul az adatlapon. SDR: 95 W, HDR: 126 W, standby: 0,5 W, hálózatos standby: 2 W.

A tej élet, erő, egészség.

(#50) dugo_ válasza philoxenia (#48) üzenetére


dugo_
veterán

On mode power demand in Standard Dynamic Range (SDR) - 95,0W
On mode power demand in High Dynamic Range (HDR) mode - 126W
Standby mode power demand, if applicable - 0,5W
Networked standby mode power demand, if applicable . 2,0W

Lemaradtam...

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.