Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Kinder


Kinder
senior tag

Gondolom 1000+ dodó.

(#2) Patice


Patice
nagyúr

Szóval ahogy kifogy a cache visszaesik az írási teljesítmény egy HDD szintjére. De legalább megadják ezt is.
Cserébe az olvasás gyors marad.
Hát, majd az ára eldönti a piacképességét.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#3) Fiery


Fiery
veterán

Az a 92 retegu QLC nem 96 retegu valojaban?

(#4) arn


arn
félisten

lassan a tlc is ultimate lesz :D

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#5) #72042496


#72042496
törölt tag

Azért csábít a gondolat, hogy ebből belegórjak kettőt a NAS-ba 'szt jó'van. Csak tartok tőle, hogy mindenféle problémát okozna és a végén drágább lenne, mintha IronWolf 110-ből vennék 16 terányit.

(#6) Duck663


Duck663
őstag

Hát olyan nagyon nem győzött meg: [link]

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#7) arn válasza #72042496 (#5) üzenetére


arn
félisten

eljon ez az ido is, turelem :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#8) arn válasza #72042496 (#5) üzenetére


arn
félisten

az nezem, hogy jelenleg kb 4x kulonbseg van meg mindig - a 2tb p200 patriot legolcsobb aranyosan.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#9) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Wombath: Ezt a mondatot picit erősnek érzem:
"Tényleg a végéhez közeledik a merevlemezek kora, legalábbis az otthoni felhasználók körében biztos..." -- rögtön nyitó mondatként.

Ez a cucc úgy lesz 250.000+ Ft mint a huzat (abból kiindulva, hogy a 4TB-s változat olyan ~150.000 Ft), egy 8TB-s HDD meg ~70.000 Ft körüli. Főleg az "otthoni felhasználók" nem vesznek még ilyet egy darabig.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#10) PSti


PSti
tag

Ez a 80/160 MB/s írás :C Ki a fene akar 160 MB/s-el végig írni 8 TB-ot? Olyan érzet ez nekem mint azok az USB3-as pendriveok aminek az írása 5 MB/s. Van csak minek. Ja, és sokkal drágább mint egy HDD, aminek hasonló az írása, csak olvasása lassabb. Ez HDD közeli áron lenne jó, nem SSD közeli áron.

(#11) Male válasza tibaimp (#9) üzenetére


Male
nagyúr

Otthoni adattárolásra ezek kicsit sem versenyképes árak.... konkrétan még SSD-k között sem olcsó. (pl a 2TB-os Crucial MX500 20 dolcsival olcsóbb a gyári boltban, tehát kb 10%-kkal, mint ez, és esélyes, hogy még gyorsabb is, hiszen az még TLC).

(#12) xeon forever válasza PSti (#10) üzenetére


xeon forever
addikt

G3c1 true... Nemreg vettem egy sp nvme ssd-t (a legjobbak kozt van a kategoriajaban) oszt jott a hidegzjuhany amikor par kb-os fajlok kezdtek masolodni. Bezuhant a hdd ala. (1-2GB-os fajlok gyorsan mentek neki)
Read-modeban viszont Mar kiraly a maga 2800-3000 es olvasassal.

PS5 jobb lenne Intellel+Nvidiaval? :P

(#13) flexxx2


flexxx2
őstag

És akkor még a QLC tartósságát nem is elemeztük.

(#14) tibaimp válasza Male (#11) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Igen így van! Azért írtam, amit írtam :).

flexxx2: na ez meg a másik....

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#15) #72042496 válasza arn (#8) üzenetére


#72042496
törölt tag

Csak azt nem tudom, hogy a 24/7-es üzemet bírják-e. Sokat nem írnék rájuk, inkább csak olvasnék róluk. Viszont ha elkezdenek 1-2 év után tönkremenni, akkor SSD-k közül is az egyik legdrágább megoldássá váltak.

Az idő hamar eljön, mert az átalakított lakásban pár hónap múlva a nappaliba kerül a NAS (máshol se lett volna épkézláb helye), és el akarom hallgattatni. Lehet, azt csinálom amit a normális emberek csinálnának és pl. WD RED Plus lesz, akár egy hangszigetelt és egy irányba szellőző helyen. Csak vonzódom az irracionális és overkill megoldásokhoz. :D

[ Szerkesztve ]

(#16) #72042496 válasza flexxx2 (#13) üzenetére


#72042496
törölt tag

Erről még nincs érdemi tapasztalat, annyira új. Papíron pedig annyit vállalanak ezekre, amennyit pár generációval korábban a 850 PRO-ra (csak abból nem volt 2 TB fölötti).

A garancia időtartamára vetítve ez napi 328 GB írást jelent három éven keresztül.

[ Szerkesztve ]

(#17) TeeJay válasza #72042496 (#15) üzenetére


TeeJay
félisten

Azért az az 1440TBW a 4TB cuccra nem rossz és mint tudjuk a valóságban simán a dupláját is hozza a V-NAND.
Torrent szerveresek nem írnak annyit SSD-re hogy aggódni kellene a cellák miatt

Ami viszont érdekes hogy már 128-160layer körül kellene járni és ez csak 96layer még :Y

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#18) flexxx2 válasza #72042496 (#16) üzenetére


flexxx2
őstag

Gondolom azért növekszik a TBW a tárhellyel, mert jóval nagyobb a tartalék cellák száma. Ettől még nem bíznék ezekben az adatokban, nagyobb tárhelyre többet is írsz. Az egészséges cellák száma csökkenni fog használat közben, és egyszer majd elfogy a tartalék, és kezd tönkremenni az adat rajta. Van nálam olyan HDD ami 12 éves, és rendszer is volt rajta vagy 8 évig, semmi baja. Egy QLC SSD ezt szerintem nem bírná. De kiderülhet idővel, hogy nem volt igazam, legyen úgy.

(#19) #72042496 válasza TeeJay (#17) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igaz, viszont ehhez kell egy jól működő szoftveres háttér is (TRIM, wear leveling és garbage collection), ami Windows alatt adott. Synology DSM alatt RAID-be kötve viszont nem tudom, mire lehet számítani.

(#18) flexxx2
Nem vagyok biztos a több írásban, én azt gondolom, hogy ezekre jórészt statikus adatok is kerülnek már. Szerintem egyébként se lesz gáz velük. De én is várok a tapasztalatokra, hozzátéve, hogy közben a QLC is fejlődik majd.

[ Szerkesztve ]

(#20) TeeJay válasza flexxx2 (#18) üzenetére


TeeJay
félisten

hallottuk már ezt az SLC korszakban is aztán jött az MLC és mindenki világvégét jósolt és hogy MLC tönkre megy 1év alatt és kész vége
azóta jött TLC amire már tényleg minden nap sírt mindenki és tessék idővel kiderült hogy a TLC-re is lehet írni sok ezerszer gond nélkül és sokaknak van 3-4éves 850 EVO amit szénné torrentezett de köszöni szépen hiba nélkül teljesít azóta is a meghajtó

QLC-nél is temettek mindent és itt is kiderül hogy PB feletti mennyiségeket kibír majd amit egyszerű otthoni felhasználó a büdös életben még megközelíteni sem fog nemhogy túlhaladni és láttunk már pár tesztet ahol a TBW érték sokszorosát írták az SSD-re és még mindig ment :K

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#21) arn válasza #72042496 (#15) üzenetére


arn
félisten

Nalam tuti birnak :) de draga ez igy meg. Min 8tb kellene.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#22) zetor2000 válasza #72042496 (#15) üzenetére


zetor2000
senior tag

Nekem 4db 3 terás WD Red van egy Qnap NAS keretben, és nem izgat a hangja. Nem nagyon venni észre, hogy megy. Ha kikapcsolom, persze van némi változás a "szoba hangján", de nem vészes egyáltalán a zörej, amit kiad. Pedig most még meleg is van, hogy rhadna meg, idebenn ha nem megy a klíma, akkor ~30-32 fok is lenne.
Ha SSD re cserélném, akkor szerintem a pénzem égetném...

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#23) #72042496 válasza zetor2000 (#22) üzenetére


#72042496
törölt tag

Volt RED-em (2 x 2 TB), és számomra is teljesen élhető volt. Este azért hallottam őket, de halkan és nem volt zavaró a karakterisztikájuk se. Valószínű RED-ekre térek vissza, bár a WD az SMR-üggyel most leverte nálam a biztosítékot.

[ Szerkesztve ]

(#24) arn válasza #72042496 (#23) üzenetére


arn
félisten

Nalam ugy megy a nappaliban, hogy konyvek mogott van, es egy hullamkartonon van a nas :) ill akkor kapcsol be, amikor felkelunk, es ki, amikor lefekszunk. Igy sok vizet nem zavar.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#25) Csandi válasza tibaimp (#9) üzenetére


Csandi
őstag

Nem csak ez az 1 ssd létezik, és a legtöbb jó áron van. Otthoni felhasználásra amúgysem nagyon kellhet 1TB-nál több, azt meg kapni 40k körül. Nekem ismerőseim között nincs is olyan aki még használna HDD-t, szóval szerintem nem olyan erős kijelentés ez.

(#26) HDR123 válasza #72042496 (#5) üzenetére


HDR123
tag

SSD nem NAS-ba való. Nálam itt bukik az ötlet.

(#27) Depression válasza Csandi (#25) üzenetére


Depression
veterán

Nekem ismerőseim között nincs is olyan aki csak SSD-t használna, szóval szerintem elég erős kijelentés az.

Az én környezetemben inkább az az általános, hogy egy kis SSD van a rendszernek, tárolásra pedig továbbra is nem csak, hogy HDD-t használnak, de újonnan is azt veszik.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#28) #72042496 válasza HDR123 (#26) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ezt korában is hallottam már, csak akkor még úgy hangzott, hogy "az SSD nem adattárolásra való". Közben meg dehogynem, arra is való, csak adatmeghajtónak drága volt. Azóta pedig már külső SSD-k vannak forgalomban.

A Seagate, Synology és WD sem véletlenül kínál prosumer NAS SSD-t, és a 2,5"-os NAS-okat sem az 1 terás RED-ekhez készítik. :)

Egy QVO lehet, hogy nem való NAS-ba, de még erre se vennék mérget. Ugyanakkor kísérletezni se szeretnék vele, mert ahhoz drága.

[ Szerkesztve ]

(#29) mad823 válasza #72042496 (#15) üzenetére


mad823
őstag

Nálam bent van egy pici szekrényben a NAS 2xWD Reddel, nehezítésképpen összezárva a Connect Box-szal. Megtámogattam egy überhalk ventivel, ami kicsit átöblíti a levegőt - remekül érzik magukat, és nagyon fülelni kell, hogy hallatsszanak éjjel a tök csendben.

(#30) worxland válasza flexxx2 (#18) üzenetére


worxland
addikt

Még egyik SSD-men (830, 840 Pro, 2x850 Evo, 850 Pro, 860 Evo, 970 Evo, intel 520) se kezdett fogyni a tartalék cellák száma (vagy legalábbis nem jelentősen). Az elsőt nyolc éve vettem. Normál használatnál nem kell parázni.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#31) worxland válasza HDR123 (#26) üzenetére


worxland
addikt

Nem csak cél-NAS létezik. Nekem Win10 NAS-om van, ott a rendszernek nagyon jót tesz az SSD.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#32) tibaimp válasza Csandi (#25) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ezzel totál egyetértek!!

De, akkor ezt a nyitó szöveget nem egy 8TB-s SSD-hez kellett volna írni! Nem ezek miatt fog a HDD ma/holnap/közel jövőben kihalni. Sőt, én azut mondom, hogy kb. 1TB-ig már nem is éri meg venni HDD-t, ahhoz lépest már az SSD sokkal jobban megéri, de az, nem ez a szint.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#33) arty


arty
veterán

ha a trendet nézzük, mire az ssd beéri a hdd ár/méretét, a sebessége bőven alatta lesz :D

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#34) sb válasza #72042496 (#23) üzenetére


sb
veterán

Nálam is nappaliban ment NAS+HTPC egyben RED-ekkel.
A leghalkabbak kb, de csendben ezek is zavaróak - nekem.
Bár a RED-ek között is elég nagy különbségek vannak hangban ha a nagyobb méretek felé megyünk.

Én továbbra is azon a véleményen vagyok, hogy alapvetően overkill az SSD adattárolásra. Nem csak az ára, hanem egyszerűen a karakterisztikája miatt. NAS=tartalomfogyasztás. Arra pedig alig van szükség sávszélességre. A legdurvább mondjuk legyen egy 100Mbps körüli 4K film. Az 12.5MB/s. De nézzen ebből 3-at egyszerre a család. :D

Közben meg megy a sírás, hogy 160MB/s-re esik vissza a tempó... 80GB megmozgatása után, ha elfogyott a cache. :D
El nem tudom képzelni mire használnak emberek NAS-okat 10-20TB adattal folyamatos, nagy sebességű mozgatási igénnyel.

Ha besz*rt és/vagy költözni kell és a teljes adatmennyiséget mozgatni kell akkor a világ sávszélessége sem elég, de talán az kibírható néha... Nem ez az üzemszerű működés.

(#35) sb válasza flexxx2 (#18) üzenetére


sb
veterán

A TBW nagyobb mértékben nem a tartalék miatt növekszik hanem egyszerűen a nagyobb tárterület miatt.

Van egy SSD-d, X db cellával, mindegyik bír pl. 3000 írást. A dupla méretű SSD akkor máris dupla annyi adatot/írást visel el mivel 2x több cella van.

Hogy meddig bírja az meg szintén kevésbé függ a bitek számától. A kisebb csíkszélesség vágja oda nagyon az írási ciklusok számát, ill. ezzel volt gond az adatok hosszabb távú megőrzésénél is. A 3D NAND-oknál viszont visszaugrottunk jóval nagyobb csíkszélességekre.

Ezért van, hogy hiába TLC/QLC, ami azért nyilván növeli az írásmennyiséget: itt ugye 3-4 bit miatt is ugyanazt a cellát kell újraírni. A csíkszélesség miatt az írási ciklusokból sokkal többet bír mint a kisebb csíkszélességűek.

(#36) arn válasza sb (#34) üzenetére


arn
félisten

Adattarolasra - nem csak media fileok vannak nagy blokkokkal es soros olvasassal. Ha kicsit komplexebb filemuveleteket akarsz csinalni sok fileal, az ssd kevesbe esik ossze. Csendesebb, kisebb a fogyasztas, kevesbe melegszik, etc. Ki mire hasznalja :)

jelenleg ha gyorsitani akarok a dolgon, inkabb lemasolom ssdre (970pro). Gondolkodom egy ssd cachen, de a tesztekbol az jon le, hogy nem er sokat - de a budget miatt lehet kiprobalom ssdvaltasnal. Ha hasonlo arban lenne az ssd, en siman dobbantanek ra.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#37) arn válasza sb (#35) üzenetére


arn
félisten

Es ha ugyanugy 500 gigat akarsz tarolni mindketton? :) a nagyobb tovabb birja...

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#38) #72042496 válasza arn (#36) üzenetére


#72042496
törölt tag

Azzal egyébként teljesen egyetértek, hogy otthoni NAS-ba olyan overkill lenne, mint az állat. Nekem ezért tetszik. :D

A 10 gigabit segít megracionálizálni, csak otthoni eszközökben sajnos a 2,5 gigabit is utánajárós. Nálam pedig csak 1 gigabit van most, egyedül a kábelezés tudja a 10-et is. :)

[ Szerkesztve ]

(#39) arn válasza #72042496 (#38) üzenetére


arn
félisten

parhuzamos muveleteknel sajnos messze van a vinyok sebessege a gigabittol is. Abban sokkal jobb a legpurgyebb ssd is.

nah de majd par ev mulva :) lehet most csinalok egy nas cseret + ssd cache, aztan egy x ev mulva meg mas. Remelem kibirja a 6 eves wd redem addig :D

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#40) #72042496 válasza arn (#39) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nekem ez nem tűnt fel, de lehet az IronWolf Pro + RAID1 miatt, és mert csak másolgatás és médiaszerver funkciók mentek inkább egyszerre. Kamera volt még tervben mellé, de aztán másfajta riasztás lett belőle.

[ Szerkesztve ]

(#41) Csandi válasza Depression (#27) üzenetére


Csandi
őstag

Körülöttem is voltak olyanok akik kis SSD-vel inditottak de aztán a HDD-t is cserélték SSD-re. Én a mostani, illetve az ezelőtti gépem (2016-os, illetve 2019-es vásárlás) építésekor már meg sem fordult a fejemben, hogy HDD-t akarjak bele. Egy 500-as és egy 1 terrás SSD még sok is, cserébe gyors, halk, nincs mozgó alkatrész. Illetve én m.2-t használok mert kevesebb kábel=jobban mutat (:D) de a lényegen nem változtat.

(#42) arn válasza Csandi (#41) üzenetére


arn
félisten

Ha elvagy ennyin, persze egyszerubb... de nekem min 8tb kellene. Magaban a gepben nekem sincs ssd.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#43) tibaimp válasza Csandi (#41) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Az én gépem is tele van HDD-vel, mert kell a hely, de kinek mi. A rendszerek persze attól még SSD-ről futnak, igaz csak két 128-as.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#44) Multibit válasza Depression (#27) üzenetére


Multibit
veterán

Egyáltalán nem erős kijelentés. Lehet, hogy Ti még tömitek a PC-ket HDD-vel (asztali, laptop - mindegy), nálunk a családban már rég száműzve van minden mozgó alkatrészes háttértár a PC-kből. Mire való a hálózat? Arra, hogy elérjük a NAS-t! Abba még HDD-ket vásárolok. Lokális meghajtókat nem pakolok tele feleslegesen olyasmivel, aminek nem ott van a helye. 500GB-1TB SSD-kkel minden családtagom és - általam supportált - ismerősöm el van.

(#45) Depression válasza Multibit (#44) üzenetére


Depression
veterán

"Tényleg a végéhez közeledik a merevlemezek kora, legalábbis az otthoni felhasználók körében biztos..."
Tehát, ha a HDD-ket nem a pc-be, vagy laptopba rakod, hanem NAS-ba, akkor már nem számítasz otthoni fehasználónak?
Legalább elolvasnád azt, amire válaszolsz! :U

[ Szerkesztve ]

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#46) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Olcsó SSD? Hol?

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#47) #72042496 válasza enginev3.0 (#46) üzenetére


#72042496
törölt tag

A cikkben. A gigabájtonkénti ~0,12 dollár SSD-ben olcsó.
HDD-hez képest drága persze, de az nem mindenhol alternatíva, meg amúgy is elég más a kettő.

[ Szerkesztve ]

(#48) enginev3.0 válasza #72042496 (#47) üzenetére


enginev3.0
félisten

De akkor nem így kéne elkezdeni egy cikket

"Tényleg a végéhez közeledik a merevlemezek kora, legalábbis az otthoni felhasználók körében biztos"

Főleg egy szakmai oldalon, mivel ez még sehol nincs ahhoz, hogy kiváltson hdd-ket otthon sem, főleg nagyobb tárhely esetén ami azért sima felhasználói környezetben is előfordul

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#49) #72042496 válasza enginev3.0 (#48) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igen. Tudom, hogy mire gondolt a szerző, de túl általános megfogalmazás lett, ezzel egyetértek.

(#50) gt87 válasza PSti (#10) üzenetére


gt87
csendes tag

Senki, de te szerinted ezeket úgy használják, hogy naponta teleírják őket, majd törlik? Egyszerre 40-70GB-ot meg fel tudsz írni teljes sebességgel az SLC cache-re (ez a célcsoport 99%-nak elég), ha meg többet kell írni, akkor meg nem a QVO-t kell venni, hanem az EVO-t vagy PRO-t.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.