Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) concret_hp


concret_hp
addikt

jöhetnek a kritikák, a helyesírás tudorok, meg minden :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#2) Kobaljov


Kobaljov
senior tag

''Veteránként'' némi kiegészítés:

Egyetem, főiskola: az új rendszerben első körben nincs igazán nagy jelentősége mivel már nem főiskolai és egyetemi szakok vannak hanem felsőfokú alapképzés (BSc/BA, bachelor, nem összekeverendő a felsőfokú szakképzéssel (pl. mérnökasszisztens)) és a később erre épülő felsőfokú mesterképzés (MSc/MA, master), és mindkettőt indíthat egyetem és főiskola egyaránt. (van néhány szak ami megmaradt osztatlannak, pl. orvos, jogász, stb.)

Ebből következően nem annyira az intézmény neve, hanem a képzés minősége (+helyi szakirányok) számít, e között a kettő között lehetnek a korábbiakhoz képest nagyobb különbségek. Ennek megsaccolásához léteznek különféle felsőoktatási rangsorok amiket általában ősszel szoktak kiadni különböző újságok (Népszabi, HVG, stb.), különböző szempontok szerint. Ezeket is lehet nézni, bár sokszor a képzés szempontjából lényegtelen dolgokat (2-nél több nyelven beszélő oktatók, tudományos fokozatok, stb.) tartanak fontosnak, így azért résen kell lenni, és józan ésszel olvasni az általuk leírtakat mert néha kihoznak marhaságokat. Szintén ilyen témájú, de kevésbé ismert néhány korábbi kiadvány amely az adott intézményekbe járó hallgatók véleményén alapul, hogyan látják az iskola képzését, saját elhelyezkedési esélyeiket, stb. Ezek szintén az OFIK kiadványai (mint a kék könyv és a felvi.hu) ''Egyetemek mérlegen'' (asszem 2005-ös), illetve ''Főiskolák mérlegen'' (asszem 2006-os) címmel, aztán kiadták őket egyben is, nem tudom lehet-e még kapni de érdemes lehet ezeknek utánakeresni.

A későbbi elhelyezkedési esélyeket az is növelheti, hogy az intézmények mennyire tartanak kapcsolatot a munkaerőpiaccal, milyen együttműködéseik vannak, stb. ezekről az intézmények/karok honlapjain (vagy a Google-ben keresve) lehet infót találni. A helyi Tudományos Diáköri (TDK) munka minőségéről valamelyest képet kaphat az ember ha megnézi a korábbi országos versenyeken (OTDK) elért eredményeket, ezeket kétévente rendezik.

A 300 felvettből 120 diplomázik eseten nem kell meglepődni, amióta meg lett szüntetve az intézményi felvételi és helyette az emelt szintű érettségi megy, azóta ''hígultak'' a felvettek, mondhatjuk, hogy a ''rendes'' felvételi az első vizsgaidőszak, vagy az első komoly szigorlat.(bár a kreditrendszer késlelteti a kirúgást, a korábbi hirtelen halál helyett lassú, de alattomos :) )

A kollega is írta, hogy hasznosak az ismeretségek, információk, érdemes utánakérdezni (figyelni rá), hogy van-e mentorrendszer a suliban, ahol az érdeklődő elsősöket segítik a felsőbb évesek a tanulmányok elején. Ez nem sok helyen van egyelőre.

Másik amit érdemes minél korábban átrágni az a helyi tanulmányi és vizsgaszabályzat (TVSz), sok dolgot letisztáz a ZH-k, vizsgák, órárajárás kapcsán amikből probléma szokott lenni ha csak a szájhagyomány útján terjedő legendákra alapoznak az emberek. Ez általában a neten is elérhető a kapcsolódó helyi honlapokon (HÖK, Kar, Suli, Neptun/ETR, stb.), elsőre fura lehet a hivatalos formája (paragrafusok, stb.), de mindenképpen érdemes átrágni, még ha több nekifutás is kell. Hasonnló szabályzat van a térítésekről és jutattásokról is (ösztöndíjak, szociális támogatások, fizetendő díjak, stb.).

Ki lett emelve az írásban a tanulás, és annak rendszeressége ezzel egyetértek, itt már (ha nem büfé- és ruhatár szak) nem a középiskola szint van, a tanulást halogatva nagyon gyorsan össze lehet szedni egy csomó pótZH-t, pótgyakjegyet, vizsgát, elővizsgát, pótvizsgát aztán lehet verni az ember fejét a falba, hogy miért nem tanult korábban, meg aludni napi 2-3 órát mert négy vizsga van a héten. Szóval a tanulás mellett én az önállóságot emelném ki, itt már felnőtt embernek számítasz, ha hülyeséget akarsz csinálni megteheted, nem fog senki szólni, hogy miért nem tanulsz este vagy hogy miért nem mész be előadásra (játszom, filmet nézek, sörözöm, stb.), viszont nem is lesz könyörület, kivágnak zokszó nélkül. Szóval leginkább saját magával kell majd küzdenie az embernek, ha az önálló tanulás még nem megy. A kollégium ebből a szempontból veszélyes lehet, mert sok csábító lehetőséget kínál az idő eltöltésére, és könnyen elvesztik az emberek az erdeti irányvonalat.

Azt se felejtsük el, hogy az idén szeptemberben beiratkozók már tandíjasak az államilag támogatott képzésekben is, az első évet ez ugyan nem érinti, de másodévtól a legjobb 15%-ot kivéve már fizetnek, úgyhogy emiatt is érdemes tanulni (ez viszont lehet, hogy megöli majd a közös tanulásokat). Arra nem emlékszem már pontosan, hogy a legrosszabb 15% lebukik-e költségtérítésesbe, ha jól rémlik igen a korábbi terv szerint. A másik ok persze még az elérhető ösztöndíj, illetve, hogy a legkapósabb szakirányokra sokan jelentkeznek így lehet, hogy a tanulmányi eredmények alapán készítenek rangsort, és így lehet bekerülni.

Végül még egy tapasztalat: mérjük fel és merjünk időben váltani ha menet közben rájövünk, hogy ez nem az ami valójában érdekel minket vagy nem ez az a szint amit teljesíteni tudunk. Nekem is volt több évfolyamtársam akik egyre inkább szenvedtek, több tárgy a sokadik alkalomra sem lett meg, így mire kirúgták őket 1-2 évet fölöslegesen elpazaroltak, vagy ha le is diplomáztak rögtön elhatározták, hogy nem ezen a területen fognak dolgozni.

No, tehát kiegészítésként ezek, első gondolatra.

(#3) adam182 válasza concret_hp (#1) üzenetére


adam182
csendes tag

hova jársz?

www.freestylefoci.hu www.tarkaret.hu

(#4) concret_hp válasza Kobaljov (#2) üzenetére


concret_hp
addikt

jogos kiegészítések :)

valóban az önálóság nagyon fontos ez 1 kicsit kimaradt, a másik pedig hogy nem a mendemondákra alapozunk, hanem a hivatalos információkra.

rangsorokból szvsz inkább a felvi rangsorokat érdemes nézni.

a váltásról meg annyit, hogy valóban jobb 1-2 félév után váltani, mintha mondjuk 5-6 félév után jön rá az ember, hogy hát ez azért mégse olyan jó dolog és igazából teljesen más érdekelné.

#3: bme-re

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5) adam182 válasza concret_hp (#4) üzenetére


adam182
csendes tag

érezhető volt:) egy közgázos elsősnek mondod, hogy gyakjegy, nagyházi, beugró vizsga, labor...azt se tudja, hogy miről beszélsz. itt még a zh-k is ritkák az első évben. vizsga a legvégén oszt kész :D

www.freestylefoci.hu www.tarkaret.hu

(#6) cousin333 válasza adam182 (#5) üzenetére


cousin333
addikt

na ja, mert a cikkíró egyetemre jár, nem pedig... ;] Amúgy köztudottan jó a BME és a Közgáz viszonya :)

"We spared no expense"

(#7) concret_hp válasza adam182 (#5) üzenetére


concret_hp
addikt

hát azért a legtöbb helyen akadnak zh-k már az elején is :)

azt nem mondom hogy a közgáz mekkora szabadidőközpont, mert nem szeretném rontani a hírnevét :P ;]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#8) msgt.fubar


msgt.fubar
senior tag

Hali!

Én idén érettségizem, kis szerencsével a BME-re megyek majd én is, vagy KSK-ra, vagy pedig ÉPK-ra :) Te melyik szakra jársz? Jah és gratula az írásodhoz, számomra érdekes olvasmány volt, szerintem sok szemet felnyitsz ezzel :)

Üdv, G

gottagofast

(#9) Rizzo válasza msgt.fubar (#8) üzenetére


Rizzo
aktív tag

A Közlekkarral vigyázz, én is itt szívok, bár az új rendszert nem ismerem, de a tanszékek meg a tanárok ugyanazok. :(

Clear Eyes, Full Heart, Can't Lose!

(#10) adam182 válasza concret_hp (#7) üzenetére


adam182
csendes tag

szvsz a kulonbseg a ket suli kozott

a bme-n nem valaszthatsz....vagy megszakadsz, vagy otthagyod. elegge kikeszitik az embert.
a kozgaz-t is lehet durvan tolni, HA komolyan gondolod. ha motivált vagy, fontos neked az eredmény, akkor itt is lehet vért izzadni. de megvan a lehetőséged, hogy leszard nagyívbe, es atcsuszkalj szepen lassan. 4 ev alatt nem talalkoztam olyan emberrel, aki hallott volna olyan emberrol, akit kibasztak. szal itt ''tudsz valasztani a nehezsegi fogok kozott'', mint a game-ben.....bme-n meg csak advanced van, ha jól hallottam :P

www.freestylefoci.hu www.tarkaret.hu

(#11) Lyobag


Lyobag
csendes tag

minél nevesebb egy iskola, annál nehezebb a szintje. és előjön a tanárok kihanemén típusú képzelgése.
amúgy kiegészítésként:
a tanárok is emberek. van, aki szívat agyba-főbe, van aki segít. ha az utóbbit kapjátok ki, megfogtátok az isten lábát! a szívatós meg olyan, hogy a saját maga által leadott anyagot se fogadja el - még akkor se, ha benne van az általa ejtett sajtóhiba.

Lassú felfogású lehetek, de HÜLYE nem vagyok

(#12) concret_hp válasza msgt.fubar (#8) üzenetére


concret_hp
addikt

infó 3ad év.
van egyébként BME-s topic : [link]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#13) concret_hp válasza Lyobag (#11) üzenetére


concret_hp
addikt

nem feltétlenül vannak sokan a kihanemén jellegű előadók, én eddig egyetlen tanszéken tapasztaltam ilyet, akiknél eddig összesen kb. 4-5 tárgyam volt. a többség ha nem is húde rendes, de korrektnek mondható, nincs arcra osztályzás meg szívózás azon hogy nem fogadják el az általáuk leírt dolgokat. olyan előfordul hogy nagyon precízen kell tudni bizonyos dolgokat és ha egy kicsit mást vagy máshogy írsz azt nem fogadják el, mert nem az a válasz a kérdésre.

sőt a tipikusan szívózók inkább a fiatal doktoranduszok, akik azthiszik, hogy mindenki olyan májszter mint ők. több nemzetközileg is elismert szaktekintély tanított már pl. Recski András, Keviczky László, Szeredi Péter, Levendovszky János, Selényi Endre (őket lásd gugli, legfelső link, és publikációk , CV (csak hogy érzékeltessem: szinte mindegyik MTA tag, rengeteg publikációval)) és azt kell mondjam mindegyik maximálisan korrekt volt, és ők azok akik értékelik ha az ember tényleg tenni akar valamit.

eddigi pályafutásom alatt a f*** vs. korrekt oktatók aránya olyan 15-20% vs. 80-85% sztem kb.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#14) Daneeka


Daneeka
senior tag

Köszi a cikket!
Ez volt eddig a jövőmmel kapcsolatban a leghasznosabb dolog amit a PH!-n olvastam.

(#15) Bögre


Bögre
aktív tag

A gólyatábor tényleg kihagyhatatlan. A sok információ mellett nem mellékes a hatalmas party (sőt..:D) és a szaktársakkal, évfolyamtársakkal, felsőbbévesekkel való kapcsolat kiépítésének kezdete ami rendkívül hasznos. Én kétszer is voltam gólyatáborban (kétszer elsősként :)) )
Lehet ilyet is, úgy hívják újrafelvételi :P Mindenkinek aki továbbtanuláson gondolkozik azt mondom vágjon bele bátran. Veszteni csak időt, pénzt veszthet viszont rengeteget nyer még ha otthagyni kényszerül is( like me :((( ): kapcsolatok,barátok, emlékek.

Remek cikk! Respect! :R

Kreditrendszerhez kiegészítésképpen: igaz hogy hosszasan alattomosan hullik ki az ember...általában. Viszont nagyon jól át kell nézni a modelltantervet és jó tisztában lenni hogy melyik tárgyra épül a következő félévben sok tárgy. Az ilyet nem szabad elhanyagolni! :( (ha nem igy teszel a hosszu egyetemi/főiskolai éveid nagyon hamar konvergálni fognak egy kis értékhez :) )

További szép napot!

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#16) t72killer válasza adam182 (#10) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

háát, a bme-n is el lehet éppen boldogulni ''novice'' színvonalon, de nem tanácsos: egy rakás $-be kerülnek a pótvizsgák, ha túl sok tárgyat nem teljesítettél elsőre, akkor + tandíj, stb. Tehát érdemes átmenni a vizsgákon.
Hjam, és bizony a kettest sem az ember két szép szeméért adják, ahhoz is látszódni kell az emberkén, hogy ''benne van a dologban'' - azaz azért még mérnök lesz belőle.

Vannak viszont minden karon ''buktacukrozó'' szakok - ezek jóval könnyebbek, viszont a diploma se ér annyit korántsem, mint egy klasszikus gépészmérnök, építész v építőmérnöki diploma. (Hjam, nálunk a VEK-en az a fura helyzet állt elő, h a buktacukrozó szakunknak/nem nevezném nevén, hátha vmelyik olvassa a fórumot/ a legnagyobb a népszerűsége és oda legnehezebb bejutni:)) - láttam is közöttük sok okos embert, akiből lehetett volna valami, ha nem ponthatár alapján választ szakot...)

HJA, és még valami: a bme-n ingyenes volt végig a nyelvoktatás, nem úgy, mint sok másik egyetemen. Hogy ez az uj rendszerben áll-e még, nem tudom, utána kell kérdezni.

[Szerkesztve]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#17) concret_hp válasza t72killer (#16) üzenetére


concret_hp
addikt

a pótvizsgák 1 éve ingyér vannak.most olyan van hogy nem teljesített kreditenként 1200 pénz. szóval egy alap 5 kredites tárgy 6000.

''minden karon van buktacukrozó szak'' -> vik-en van informatikus meg villamosmérnök. szted melyik az? :U

a nyelvoktatás még mindig ingyen van, bár nincsenek túl jó tapasztalataim :(

viszont 2est tényleg nem adnak az ember 2 szép szeméért :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#18) t72killer válasza concret_hp (#17) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

okés, ezekszt a VIK-en nem buktacukroznak:)) pl a villamosmérnök matekról elég durva tapasztalataim vannak. anno jó matekos voltam és beültem közéjük egy versenyre - talán a példák 1/3adával ha végeztem :DDD Infóra meg 2 haverom járt - hát nekik se volt hawwai a vizsgaidőszak:(

Bár tény, hogy mind a villanyos, mind az infós diploma ÉRTÉK (no meg persze az én vegyészmérnök diplomám is:DDD). Ha már tandíjat fizet az ember, legalább van értelme...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#19) Tomics


Tomics
addikt

én is a bme-re szeretnék menni(ha nem vesznek fel akkor bmf) és sokat segített ez az írás :) a bmes fórumot olvasgatva tartok a több éves csúszásoktól, de belevágok :)

PH! addikt since 2004

(#20) Crystalheart válasza concret_hp (#13) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"eddigi pályafutásom alatt a f*** vs. korrekt oktatók aránya olyan 15-20% vs. 80-85% sztem kb."

Na, ez már jobb arány, mint nekem középsuliban :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.