Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ollie


ollie
MODERÁTOR

Tetszik a cikk, és várom a folytatást.
De azt hozzátenném, hogy a messiásnak (vagy Krisztus) az ellentéte az antikrisztus (az apokalipszis a világ pusztulása, nem pedig egy személy vagy személyek).

***

(#2) Daweee


Daweee
őstag

Biztos én vagyok a hülye, de nem értem kristálytisztán hogy mi az erkölcsi probléma a kvantumgépben. Valaki kifejtené bővebben :F

(#3) Borgi


Borgi
aktív tag

hi

Talán az az erkölcsi dilemma hogy ha egy iylen pici proci annyival erősebb akkor építenek egy nagyot és brute force modszerrrel feltörnek minden kódodat fél percen belül. tehát életed már nincs is :)

bye

Resistance is Futile!!

(#4) Fecow válasza ollie (#1) üzenetére


Fecow
aktív tag

Ezen én is sokat gondolkoztam, de nem nevezném antikrisztusnak mivel számomra az kicsit keresztényiesen hangzik, és itt most nem kívánok vallási szálat bevinni. Azért döntöttem az apokalipszis szó mellett, mert ugye az információs társadalom pusztulását is okozhatja.(Ez persze felkiáltójeles feltételes, időzjeles mondat senki ne kezdjen még el pánikolni :) ) De ha több embert zavar átírom.

Daweee: Sztem elég egyértelműen leírtam, de leírom, mégegyszer, hogy mire gondolok. A mai információs társadalom alapja, az asszimetrikus kulcsú, vagy nyilvános kulcsú titkosítás(pl. RSA), ez azt jelenti, hogy csak egy irányba könnyű kódolni, a másik irányba szinte lehetetlen, tehát gyakorlatilag, megfelelő kód és protokoll estén csak bruteforce-szal lehet feltörni, ez pedig azt jelenti, hogy szuper számítógéppekkel, is évszazadok évezredek amíg feltörik. Egy kvantum számítógépnek akkora számítás beli előnye van, nagyon nagyfoku párhuzamosítottság, és egyéb kvantum mechanikai jelenségek(szuperpozíció) miatt, hogy sokszor gyorsabb géped lehet, mint amit ma eltudnak képzelni. Ha tegyük fel megépíted otthon a kvantumszámítógépet, olyan számítási kapacitást kapsz, hogy pillanatok alatt feltöröd bárki titkos kulcsát. Na ez az erkölcsi szál. Aki ezt megépíti gyakorlatilag ő uralja az információs társadalmat. Itt vontam párhuzamot az atombombával mert anno a II. Vh idején az volt a vezető hatalom akinek volt atombombája. Remélem így már valamennyire érthető.

Mod: Én itt szenvedek, erre Borgi megelőz és egy modattal lerendezi az egészet :DDD

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

Nyergeld meg a nagyot

(#5) waccamár


waccamár
senior tag

higgyétek el hogy ezen technikák közül sokat már használnak, még ha nem is ezeket, de sokkal fejlettebbek vannak pl hadseregnél, különleges szerveknél, csak nekünk, átlagos kispolgároknak ez jut. minden így szokott lenni, ha van vmi új technika, először a felsőbb szervekhez kerül, mint csúcstechnika, aztán ha ők találnak jobbat, akkor kapjuk meg mi. a csúcstechnikát sosem bocsájtják az átlagembereknek. amit ma mi csúcstechnikának nevezünk, azon a katonaság csak röhög. nah persze nem magyarországon.

(#6) Daweee válasza Fecow (#4) üzenetére


Daweee
őstag

Aha mostmár értem köszi a magyarázatot :) de szerintem idővel teret nyernek ezek is. Atombombát is csináltak, és ma csak az lehet a jani akinek van nukleáris fegyvere... 2050-re meg a kvantumgép lesz a világhatalom megtestesítője...

(#7) Fecow válasza waccamár (#5) üzenetére


Fecow
aktív tag

Már ne haragudj, de ezek a ''katonaságnak már van hipertérugró gépe'' színvonalú hülyeségket nem kéne itt hangoztatni, ez a múlt rendszerrel együtt elszállt vagy fejtsd ki mire gondolsz konkrétan. Biztos előrébb jár mint a közszektor, de a katonaság is alapvetően az ipar termékeit használja, szóval ami az ipar számára lehetetlen az számukra is az. Pl arra nem kis összegben fogadnék, hogy kvantum számítógépe nincs, legalábbis olyan amelyik már jobb teljesítményű, mint a mai szuperszámítógépek biztos nincs. Néhány atomos rendszereket sikerült eddig létre hozni, ezeket is csak kis ideig, és maga a berendezés mérete hajaz a számítástechnika hőskorában létező gépekéhez.

Nyergeld meg a nagyot

(#8) [Anduriel]


[Anduriel]
aktív tag

Ehhez hozzá tudna valaki szólni? [link] Ez most igaz? A nature is beszámolt róla.

''Az egész világ félreáll az elől, aki tudja, hogy merre megy.''

(#9) .tnm


.tnm
addikt

Azért azt hozzátenném, hogy a kvantumszámítógépek megjelenésével nem csak a brute force gyorsasága javulhat, de sokkal nagyobb prímszámokat is meg lehetne találni, ami miatt megint hátrányban maradhatna a brute force féle dekódolás. Szal szvsz a nyilvános kulcsú titkosításnak van jövője a kvantumgépek korában is. A lényeg csak az, hogy pl. a bankoknak előbb legyen kvantumgépük, mint a hackereknek.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#10) waccamár válasza Fecow (#7) üzenetére


waccamár
senior tag

én nem azt mondtam hogy ''hipertérugró gépe van'', hanem csak azt hogy jóval fejlettebb a technikájuk, ami jogos is, és az hogy ezek a színvonalú hülyeségek a múlt rendszerrel elszálltak, nos, hát én nem magyarországról beszéltem. de ezen kár vitatkozni, lehet neked van igazad, hogy nem sokkal fejlettebbek, lehet nekem, én erről nem kívánok vitát nyitni, én nem állok ki a saját véleményem mellett, mert nem tudom alátámasztani, ahogy te sem ;) mindenesetre abban sztem megegyezhetünk hogy arról ami ilyen helyeken folyik, sosem fogunk tudni...

(#11) bpx válasza [Anduriel] (#8) üzenetére


bpx
őstag

igen pont ezt akartam kérdezni én is

13-án volt a bemutató, de azóta semmi hír róla... bár én már az első hír megjelenésekor is kételkedtem benne, hogy megcsinálták

(#12) ollie válasza Fecow (#4) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Az apokalipszis egy 100% ''keresztény'' szó, lévén a Bibliából van. Viszont ha ehhez a szóhoz ragaszkodsz, akkor sem helyénvaló szembeállítani a messiás szóval (ami szintén a Bibliából van). Ugyanaz, mintha mondjuk Gandhi-t és a 2. világháborút állítanád egymással szembe, holott az egyik személy, a másik nem.

***

(#13) Fecow válasza [Anduriel] (#8) üzenetére


Fecow
aktív tag

Sztem kamu, mint tavaly vagy tavaly előtt a fény processzoros laptop, de ha megmutatod a nature hol írt róla akkor lehet átértékelem a véleményem. Egyébként maga kvantumgépekről szóló része elég közérthető.

.tnm: Kvantumszámítógéppel, nagyon gyorsan lehet a a számokat prímtényezőkre bontani, így olyan nagy lenne a megfelelő titkos kulcs, hogy összemérhető lenne magával a titkosítandó adattal. Szerintem itt már ez nem lenne megoldás, de nem vagyok a kvantum algoritmusok doktora.

Ollie: Rendben, látom böki a csőröd nagyon. Én tehetek róla hogy alapvetően keresztény kultúrájú világban élünk? :) Én nem azt írtam, hogy az apokalipszis nem keresztény szó, a messiást inkább zsidó/héber szónak mondanám inkább, csak számomra az antikrisztus inkább emlékeztet magára a keresztény vallásra, mint az apokalipszis, ami szerintem jobban beleolvadt a magyar köznyelvbe. De sztem itt fejezzük be, legalábbi én nem reagálok erre többet.
De az antikrisztust azért sem rakom be inkább a messiás helyett írom a megváltást. (Aminek szintén vannak keresztény vonatkoztatásai :) )

Nyergeld meg a nagyot

(#14) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Engem érdekelne ugyanez a cikk magyarul, helyesírási, stilisztikai és szakmai hibák nélkül.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15) Rossi


Rossi
addikt

Tudnátok egy linket, ami nagyvonalakban elmagyarázza a kvantumszámítógép elvét? Érdekelne a téma, de senkitől sem várom el hogy elmagyarázza.

"Thou shalt not make a machine in the likeness of a human mind."

(#16) God Vazzeg válasza Rossi (#15) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Pedig tudnánk, de nem tesszük! :DDD Degecből :P

(#17) eziskamu


eziskamu
addikt

Nem vagyok nagy fizikus de az elektron sebessége szerintem nem sokkal kevesebb a fényénél, de a melegedés stimt, bár inkább a számítást/kapcsolást végző tranyok melegszenek, adatátvitelnél én még nem hallottam olyat hogy izzadna a lan :D . Inkább az indukció a nagyobb gond, minél nagyobb a frekvencia, az önindukció miatt annál nagyobb a vezeték ellenállása, a külső zajokról nem is beszélve. Tudom ez se teljesen pontos, amit én írok, de szvsz közerlebb van az igazsághoz.

[Szerkesztve]

(#18) Fecow válasza bambano (#14) üzenetére


Fecow
aktív tag

Kimaradt egy /spit a hozzászólásodból, vagy valami ami még lealacsonyítóbb.
Ne haragudj, de én csak így töröm a magyart, te biztos a Magyar Tudományos Akadémián vagy az Irodalomtudományok doktora.
Stilisztikával kapcsolatban tényleg nem időmértékes versábakban van, sőt még nem is rímel. De képzeld el, nics még jellem fejlődéssem a blogomban!!! Szörnyű!!
Szakmai hiba nem tudom, hol van benne, mivel konkrétumokról nem beszéltem egy összefoglaló cikkben. De te, mint a Fizika és Informatika Tudományok doktora bizonyára rengeteget találtál.
Azért otthon remélem vigyázol, hogy az orroddal le ne verd a csillárt, hamár ilyen magasan horod.
Még egyszer bocsi, hogy félrevezettelek, és egy ilyen ígéretes témát így összekontárkodtam. De remélem, te találsz ugyanerről 1 cikket, amit több Nobel-díjas irodalmár és több Nobel-díjas fizikus írt. Remélem azért nem szenvedsz maradandó károsodást az erre elvesztegetett 5 perc miatt. :R

Nyergeld meg a nagyot

(#19) bambano válasza eziskamu (#17) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Jójó, hogy fénysebesség, de melyiké? a vörös? az uv? és melyik közegben?

Meg ilyenek a cikkben: kvantum fizika. A kvantum fizika a teljes fizikatudás egy kis darabja. A kvantumfizika meg a kis darabok fizikája. Hogyan lehet információt tárolni energia nélkül? A több száz oldalas tanulmány mit jelent? van 10-20 darab száz oldalas tanulmányom? vagy többszáz oldalas tanulmányt jelent?
Az elektronikus információ feldolgozás szókapcsolatban az elektronikus minek a jelzője? ''és terjedés jelentős hőveszteséggel'': milyen terjedés?
''természetesen számos más technológia is'': is mi? betörtek az állítmányrablók?

Jöhet a többi rész, abból is korrektor-blog lesz...:)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#20) .tnm válasza Fecow (#13) üzenetére


.tnm
addikt

de szvsz a prímtényezőkre bontás gyorsasága attól függ, hogy mekkorák a számot adó prímek. kvantum számítógépekkel meg lehetne sokkal nagyobb prímeket is találni, mint amiket ma találunk.
a kicsi a titkosítandó adat, a klucshoz képest féle problémára pedig van megoldás(, ha anno jól értettem):
nagyobb kulcsteret kell választani és a legnagyobb helyiértékre shiftelni az adatot

//(zárójelben jegyzem meg, hogy kódolástechnikából csak kettes lettem, de nyílvános kulcsú titkosítást még nagyjából értettem:) )

#19-re:
nagyon unatkozhatsz. igen, vannak benne hibák. de ettől még teljesen érthető, nem hiszem, hogy valaki is a fizika kicsi részre gondolt volna /szvsz kvantum szó egyébként se 'kicsi'-t jelent/
btw. az elektronikus információ feldolgozás jelen kontextusban így is, úgy is értelmes és tulajdonképpen ugyanazt jelenti (ti. elektronikus információkat elektronikusan fog feldolgozni egy elektronikus számítógép, ill. elektronikus feldolgozáshoz úgy is elektronikus[sá alakított] adatokra van szükség)

[Szerkesztve]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#21) eziskamu válasza bambano (#19) üzenetére


eziskamu
addikt

Jaja. A kvantumfizikát meg csak annyira vágom hogy, a kvantumok energiacsomagok, vagy mi. Olayan elemi energia lépcsőfokok aminél kisebb lépcsőfokok/energiacsomagok nincsennek :F . Ja meg rémlik valami a Shrödinger macskájáról amiről nem tudjuk megmondani hogy megdöglött-e vagy sem, de igazából valami olyasmit akartak mondani hogy a múlt és a jelen összes paraméterét ismerve sem számíthatóki pontosan a jövő. Mert régen hitték azt hogyha létezne egy gép/lény, a Laplace démon, ami a jelen és a múlt adatait pontosan ismerné, akkor a jövő pontosan kiszáítható volna, tehát igazából mnden eleve el van rendelve, még a gondolataink is.

De hogy ennek mi köze a kvantumszámítógépekhez? :DDD

(#22) Fecow válasza bambano (#19) üzenetére


Fecow
aktív tag

Na így már sokkal jobb. Ha így kezdted volna, leesett volna a karikagyűrű az ujjadról?
Ollie is konkréten leírta mi a gondja, meg is beszéltük. Ki is javítottam.

1. Fénysebesség: Most próbálom, kírtani magamból az előző hsz-ed, szakmai részére vonatkozó megjegyzését. Én úgy tudom, hogy az elektromágneses hullámok terjedési sebessége vákuumban azonos tehát, hogy milyen frekvenciájú teljesen mindegy. (Legyen az rádió hullám, fény(vörös, kék), vagy röntgensugár). Ebből a szempontból az első 3 kérdésed, teljesen értelmetlen. A közeg már lényeges, ugyanis a közegben való terjedés függ a frekvenciától, és a közegben tényleg lassabban terjed a fény, mint vákuumban.

Az elírásokat javítom, és köszönöm, hogy szóltál.

Nem akarom elsütni a blog további részét, de ez alapvetően a mágneses hiszterézises görbén alapul. Pl, az a logikai egyes ha a mágnesen van a vasszög, ha nincs az a logikai nulla. Kérdezem én, kell-e energiát befektetni, hogy a szög a mágnesen maradjon?



[Szerkesztve]

Nyergeld meg a nagyot

(#23) ollie válasza Fecow (#13) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Köszönöm, hogy hallgattál rám.

***

(#24) bambano válasza Fecow (#22) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

1. Nincs karikagyűrűm ;)
2. Elektron nem terjed vákuumban, tehát ha igaznak tekintenénk, hogy 10*elektronsebessége(közegben)=fénysebesség(vákuumban) és tudjuk, hogy az elektron sebessége változik, akkor a fénysebességnek is változnia kellene vákuumban.
3. A röntgensugár nem elektromágneses sugárzás.
4. A mágneses elven működő ferritgyűrűs tárolóknál a kiolvasás megsemmisítette az adatot, annak visszaírásához kellett energia.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) Fecow válasza bambano (#24) üzenetére


Fecow
aktív tag

Már ne hargudj, de minden egyes hsz-eddel, emlékeztetsz a blog szakmai részével kapcsolatos lebecsmérlő észrevételedre. Erre minél jobban le akarsz járatni annál jobban lejáratod magad.
2. Az elektron nem terjed vákuumban. :W LOL ezt honnan szedted? Akkor szerinted ott megáll, és ha elektromos tér hat rá annak is ellen áll?
A fénysebességnek miért is kéne változni vákuumban?
3. De igen, a röntgensugárzás is elektromágneses hullám. :W
Javaslom olvass el egy fizika könyvet! :(((
4. Már ne haragudj, de hogy jön ide a ferrit gyűrű és miköze ahhoz, hogy a tároláshoz nem kell energia.? Hogy a kiolvasáshoz, és ezzel együtt a visszaíráshoz kell azzal nem cáfolod, megazt, hogy a tároláshoz nem kell energia. De ha jobban tetszik akkor non-volatile memória.
Én az mramról, és az optikai alapokon nyugvó számítástechnikáról szeretnék a következőekben írni, de egyre jobban elveszed tőle a kedvem, mivel már egy összefoglaló cikkbe is annyi belekötni valód van amennyi csak lehet.
1. Hát lehet jobb lenne, mert akkor talán nem itt kötözködnél annyit.

Nyergeld meg a nagyot

(#26) bambano válasza Fecow (#25) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ok, igazad van

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27) REDeath


REDeath
őstag

Mér is lenne olyan gyors az a kvantumos proci? egyáltalán atomokat hogy tudnak darabjával alakítani? :F :F

Másik: létezik 500Ghz-es proceszor? :D kissé ellentmond a mostani architektúra váltásoknak :)

Kodály mondta volt: "Legyen a zene mindenkié". en inkabb neki hiszek, mint az ASVAnak

(#28) REDeath


REDeath
őstag

Az analóg számítógépekről lesz cikk? :B

Kodály mondta volt: "Legyen a zene mindenkié". en inkabb neki hiszek, mint az ASVAnak

(#29) Fecow válasza eziskamu (#17) üzenetére


Fecow
aktív tag

Utána néztem a dolgoknak kicsit, és kösz, hogy szoltál.
Az elektron vákuumbeli maximális sebessége valóban elég jól megközelíti a fény sebességét vákkumban.
[link] Nagyjából a lap közepén.
Én azonban a a vezetés közben elért sebesség arányokra írtam, 1/10. Sajnos nem találom azt a linket ahonnan ezt az adatot vettem :W , de utána néztem egy-két szám adatnak.
A fény terjedési sebessége üvegben:2*10^8 m/s
Az elektron terjedési sebessége vezetőkben:10^6 m/s nagyságrendű
A két számból látszik, hogy a fény sebessége jól meg választott közegben nem változik jelentosen a vákuumban elérhető maximális sebességtől( tehát a közegben való terjedés problémáját kizárhatjuk, nyugodtan vehetjük a fény vákuumbeli sebességét), illetve az arányuk inkább 1/100, tehát az egy tizedes arány még így is alsó becslés.

Nyergeld meg a nagyot

(#30) raszputyin válasza .tnm (#20) üzenetére


raszputyin
senior tag

A legjobb ismert algoritmus két n-bites prímszám szorzatából kb. 2^(n/4) lépéssel találja meg a faktorokat.
Ezen csak akkor lehet kifogni, ha
(1) kiderül, hogy eddig 30 éven át több tízezer matematikus túl hülye volt, hogy megtaláljon egy lényegesen jobb eljárást,
(2) a kvantumszámítógép képes időegység alatt egyre több műveletet elvégezni.

Ez utóbbi tette híressé (Szent Grál vagy akármi) az elképzelést, ugyanis a kvantumfizika nem zárja ki azt, hogy a rendszer állapota szétágazzék -- mondjuk minden egyes feltételes ugrásnál egy valamilyen ''programkódban'' egyszerűen mindkét változatot folytassa --, majd ha az egyik ág talált valamit, amit keresünk, akkor kiirtsa a többit.
Nagyon kétséges ennek már a technikai háttere is, de főleg az elméleti fizikai. Ez nem olyan, mint a fúziós reaktor, ahol ''csak'' technikai nehézség van, ez kőkemény spekuláció. Lehet, hogy 30 év múlva úgy fogunk nevetni rajta, mint a XIX. századi tudományos nézeten, hogy a Nap nem több, mint 10000 éves, hiszen ha tömör szénből van, akkor is rég elégett volna annyi idő alatt.
Szóval szerintem ezen nem érdemes rágódni, ha az ember nem legalábbis fizikus (én se vagyok az).

[Szerkesztve]

(#31) raszputyin válasza Fecow (#29) üzenetére


raszputyin
senior tag

A vezetés során elért sebesség egészen más ügy, mint a szabad terjedés!
Attól még, hogy az elekronok nem különösebben gyorsak valamilyen vezetőben, a jel (információ) terjedése közel fénysebességű (nem maguk az elektronok, hanem az elektromos mező alakulása hordozza az információt).

Más dolgokról:
Atomokkal elvileg lehet zsonglőrködni, de csak abszolút nulla fokon, különben egyszerűen odébbállnak :)
A röntgensugárzás az ibolyántúli és a gamma közti elektromágneses.
A fény vákumban a leggyorsabb, itt terjed tényleges fénysebességgel (kb. 300000 km/s, de nagyon pontosan ki van mérve. Igazából nem is lesz pontosabb, mert ma már rajta keresztül definiálják a métert :)) De a legtöbb gázban alig észrevehetően lassul le. Vízben a fénysebességének 3/4, üvegben talán 2/3 részével halad (a törésmutató reciproka).

Az elektron nagyonis jól terjed vákuumban, igazi kísérleti állata volt a kvantumfizikának a katódsugárzás. Mivel van nyugalmi tömege, sebessége a fényével szemben nem jól meghatározott állandó, hanem attól függ, mennyi kakaót adsz neki -- logice egy TV-képcsőre nem jönnek olyan sebességgel az elektronok, mint amit egy jobb béta-sugárzó atommag megküld.

[Szerkesztve]

(#32) Fecow válasza REDeath (#27) üzenetére


Fecow
aktív tag

Hát a kvantum proci megértése komoly kavantummfizikai tudást igényel, címszavakban annyi, hogy minél több qbit-et kapcsolsz össze a számítási teljesítményed exponenciálisan nő.1 qbit, mondjuk megfeleltethető egy atomnak, tehát a mérete sem túl nagy. Ennél mélyebbre nem akarok bele menni, meg nem is biztos hogy tudnék :)

Az IBM mutatta be 500GHz-es procit igaz 0K környékén működik csak ilyen frekvenciával, de ez nem von le semmit sztem az eredmény értékéből.
[link] .

Nyergeld meg a nagyot

(#33) raszputyin


raszputyin
senior tag

Még valami. A fény terjedése is hőveszteséggel jár, mert a legjobb üvegszál sem teljesen transzparens. Az elektroné viszont szupravezetőben elvileg nem (de a legjobb szupravezetőket is 100K körüli hőfokon kell tartani). Szóval valóban tény, hogy a mai technikai színvonalon sokkal energiatakarékosabb az optikai adattovábbítás.

lyen csak a matematikában létezik: Ha csak a fociközvetítésben hallom, hogy ''matematikai esély'', akkor vállat vonok, de egy ilyen helyen légy szíves, ne emlegesd a matematikát, ha nyilvánvalóan téves elképzelésed van arról, mi az, és mire jó :P


[Szerkesztve]

(#34) raszputyin válasza [Anduriel] (#8) üzenetére


raszputyin
senior tag

Mivel a HWSW-cikk írójának világos módon halvány fogalma sincs pl. arról, hogy mi az az NP-teljes feladat, javaslom az eredeti Nature cikk elolvasását. Halk megjegyzés, hogy 65536-szoros párhuzamosítás semmire nem elég, ha NP-teljes feladatot akarsz megoldani; egyre nagyobb párhuzamossági fok az, amire szükség van.

(#35) raszputyin válasza .tnm (#9) üzenetére


raszputyin
senior tag

Ha tényleg minden várakozást teljesít a kvantumgép, akkor ez nem ilyen egyszerű ügy. Alapvetően megváltozna az algoritmusok egymáshoz képesti futási ideje is.
olyan nagy lenne a megfelelő titkos kulcs, hogy összemérhető lenne magával a titkosítandó adattal -- miért, ma ez nincs így? :) De tényleg lehet, hogy bazi nagy kulcsok kellenének, ami ellehetetlenítené az eljárást.

[Szerkesztve]

(#36) .tnm válasza raszputyin (#30) üzenetére


.tnm
addikt

nagyjából értem amit írtál:)
csak azt nem tudom, hogy ez most ellenvetés, vagy megerősítés arra amit írtam.
(konkrétabban azt, hogy ''a kavantum számítógép képes időegység alatt egyre több műveletet elvégezni'' az állítás, vagy feltételezés -és persze ebben az esetben is kérdés, hogy milyen ütemben gyorsul a feladatmegoldás a problémához képest)

vagy pont azt írod, hogy ez lenne a dolog kulcsa?

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#37) Fecow válasza raszputyin (#33) üzenetére


Fecow
aktív tag

Igazából, nemtudom mire célzol konkrétan, a nyilvánvalóan téves elképzeléseimmel kapcsolatban. Maga a mondat valóban nincs szoros összefüggésben a szilícium méret csökkenésével, ezt elismerem, nem is komolyan gondoltam, csak mint egy vicces párhuzamot írtam le.
De maga mondat elsőfele, tehát a matematika és a kvantumfizika összehasonlítás tudomásom szerint teljes mértékben helytálló, matematikában létezik végtelen kis hosz, míg a világban létezik egy úgy nevezett Planck hossz, aminél kisebb hossz nem lehet.

Nyergeld meg a nagyot

(#38) raszputyin válasza .tnm (#36) üzenetére


raszputyin
senior tag

Ez a legmerészebb elvárás tőle, és ez tenné elméletileg képessé NP-teljes és hasonló ''nehéz'' problémák kezelésére.
De persze a ''nem működik'' és a ''minden ígéretet bevált'' közt vannak lépcsőfokok. Az pedig, hogy képes-e valamilyen gép az NP-teljes problémákat megoldani, nagyjából úgy értendő, hogy a ''nagy'' feladatokkal elboldogul-e. (Pontosabban: milyen növekedési rendet mutat a szükséges futási idő a bemenet méretében. Részleteket is szívesen írok, de szerintem így már érthető.)

(#39) .tnm válasza raszputyin (#38) üzenetére


.tnm
addikt

nah, hát én is azt írtam, hogy még korai temetni a mai titkosítási módszereket

de ez még mindig nagyon a jövő zenéje

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#40) raszputyin válasza Fecow (#37) üzenetére


raszputyin
senior tag

Nem tudásbeli, hanem fogalmi a probléma. A matematika ismeri az akármilyen (nem végtelen, csak a nemsztenderd analízisben :) ) kis hosszt. A fizika is ismeri, pl. a folyadékdinamikában, többféle mezőelméletben, stb. Lehet így is gondolni a térre. És lehet kvantálva is.
Az, hogy milyen modellel számolunk, opportunista módon attól függ, hogy milyen modell ad jó eredményt. A matematika mindent eltűr, ami következetes. Nincs olyan, hogy ''a matematika szerint a tér végtelenül osztható'', mert a matematika önmagában nem nyilatkozik a valóságról. Előbb kell egy modell (pl. a teret azonosítani egy R^3 euklideszi térrel), és a modellcsinálás a fizika egyik fő fejezete, nem az én szakmám asztala :-P

Ez egyébként sokkal durvább elvi probléma a valószínűségszámításnál. Ha egy matematikus leírja, hogy P(esemény)=1/2, akkor ezen matematikusként semmilyen valóságos tulajdonságát nem értheti az eseménynek -- persze mint személy, nyugodtan gondolhat akármit, de az nem szigorú értelemben vett matematika.
Azt, hogy egy ilyen állítás jelent valamit a valóságra nézve (fizikailag), nem szokás megkérdőjelezni, de komoly tudományfilozófizai vita megy arról, hogy pontosan mit is jelent.


[Szerkesztve]

(#41) Fecow válasza raszputyin (#40) üzenetére


Fecow
aktív tag

Hát ez hihetetlen itt ez a módi, hogy a kákán is csomót kell keresni? Ahol lehet belekötni a másikba csak a ''korrektség kedvéért'' szent eszme zászlója alatt?

1: Nem értem mi a baj a végtelen kis hosszal, vagy te hogy neveznéd azt a hosszt ami végtelen kicsi. Hát sztem amikor az euklidészi tér pontjáról beszélünk akkor a tér végtelen kicsi részeiről beszélünk.
2: Most azt hogy a fizika egyes modelljeiben, a számítási, és elképzelési könnyítések miatt nem használják a kvnatumfizikát (nyilván nem akarnak 10^-34 pontossággal számolni), az nem azt jelenti hogy végtelen kicsi hosszok léteznek a VALÓ VILÁGBAN, és nem egy fizikai modellben, aminek mint már a neve is mutatja csak 1 modell.

Nincs kedvem tudományfilozófiai hitvitákba bocsátkozni veled. Ha ahhoz lenne kedvem akkor arról írtam volna.

Nem értem, miért kell mindjárt letámadni és lehülyézni a másikat, olyan dolgok miatt amiket szándékosan félreértelmezel, illetve szándékosan az inkorrektséget keresed bennük.
Nagyon nincs más dolgod, csak mindenbe bele kötni?

Nyergeld meg a nagyot

(#42) Rossi válasza God Vazzeg (#16) üzenetére


Rossi
addikt

:C Ezt magadban tarhattad volna... :(

"Thou shalt not make a machine in the likeness of a human mind."

(#43) [Anduriel] válasza Fecow (#13) üzenetére


[Anduriel]
aktív tag

Itt a cikk, de csak előfizetéssel olvasható:[link]
Van külön Kvantumszámítógép topik is, ha érdekel valakit.
[link]

''Az egész világ félreáll az elől, aki tudja, hogy merre megy.''

(#44) rauschie válasza raszputyin (#31) üzenetére


rauschie
senior tag

a métert nem hullámhosszal definiálták?

nem kötekedni akarok, hülye 9.es vagyok fizika 2essel, de valami ilyen rémlik :F

(#45) Rive válasza Fecow (#7) üzenetére


Rive
veterán

...a katonaság ... biztos előrébb jár mint a közszektor...
Ez egy nagyon közkeletű tévedés. A katonai (harctéri) cuccoknak nem az a lényege, hogy hiperszuperek legyenek, hanem az, hogy homokviharban és mocsárban is menjenek. Jó néhány évvel le vannak maradva a kommersz cuccoktól.

Éppen ezért katonai célra nem is fejlesztenek spéci űberszuper vasat. Fölösleges lenne.

A katonai témákkal (is) foglalkozó kutatóintézetek meg snassz piaci gépeket használnak.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#46) Rive


Rive
veterán

A cikkíró elképesztően kevés ehhez a témához. Meg sok hozzászóló is :(

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#47) Rive válasza Fecow (#29) üzenetére


Rive
veterán

Az elektron vákuumbeli maximális sebessége valóban elég jól megközelíti a fény sebességét vákkumban.
[link] Nagyjából a lap közepén.
Én azonban a a vezetés közben elért sebesség arányokra írtam, 1/10.


Az elektronok átlagos haladási sebessége cm/sec nagyságrendű. Az elektromágneses tér terjedési sebességét vezetőkben az egyszerűség kedvéért 200000km/sec körül szoktuk számolni, ha nem számít a pontos érték. Ez nagyjából ugyanannyi, mint a fényé üvegben. A vezetőkben az információt nem az elektronok, hanem az elektromágneses tér közvetíti.

Nem a direkt 'terjedési sebességbeli' problémák miatt lenne jobb a fény.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#48) REDeath válasza Fecow (#32) üzenetére


REDeath
őstag

a linken a cél 1THz OMFG :D:D

Kodály mondta volt: "Legyen a zene mindenkié". en inkabb neki hiszek, mint az ASVAnak

(#49) .tnm válasza Rive (#46) üzenetére


.tnm
addikt

Ez szerény, nagyon nem egyszerű... alig szóltál be mindenkinek, Mr. Ész.

Mellékesen egy: ''azért jó, hogy készüt egy ilyen gondolatébresztő cikk'' már csak a kultúráltság kedvéért is illet volna...

Amit meg a katonai technikáról írtál az meg egy akkora orbitális baromság... (Épp csak egy fokkal jobb, mint azt hinni, hogy évezredekkel modernebb technikákat használ a hadsereg, mint a közszféra.) De komolyan, olyasmi rémlik Neked, hogy ENIAC? Pedig akkor még nem volt minden 10edik embernek se (nem tudom pontosan, de sztem ha max. kettő vagy három létezett egyszerre, azok is tartalékként). Vagy még előtte enigma. Nem épp a számítástechnika vonalán ül, de kétségtelen tény, hogy a hadsereg igenis csúcstechnológiát használ olyan területeken, ahol szükséges és lehet.
A katonaságnak vannak olyan részei is, amelyek általában nincsenek kinn a harctéren. (Pl. Pentagon, amikor épp nem nézik leszállópályának.)

Azt mindenestre sikerült elérni, hogy ne szülessen a cikknek folytatása, ami szvsz annak ellenére jó lett volna, ha még helyenként lettek volna benne pontatlanságok is. - Amelyeket kultúrált megkeresésre bizonyára javított volna (természetesen megfelelő tárgyi alátámasztás fejében). Talán egy ilyen felületesebb cikk indított volna el sokakat, hogy tovább áskálódjanak egy-egy témában.

Csak azt nem értem, hogy ha ennyi nagymester él itt, akkor, hogy hogy nem potyognak egyfolytában a magyar Nóbel-díjak, meg a világraszóló /világmegváltó/ szabadalmak...

Písz.

[Szerkesztve]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#50) raszputyin válasza rauschie (#44) üzenetére


raszputyin
senior tag

A régi definíció tényleg valamilyen atom színképének a valamilyen színképvonalának a hullámhosszának a (fix kb. 10-jegyű egész szám)-szorosa.
De most már elvileg a másodpercből és a fénysebességből van definiálva, tehát egyszerűen rögzítették, hogy mennyi a fénysebesség, és úgy kell belőni a métert, hogy annyi legyen.
Ez azért lett így, mert az SI mérnöki mértékrendszer; arra van kihegyezve, hogy minden mértékegységét a lehető legpontosabban rekonstruálni lehessen. Mostanság pedig nagyobb relatív pontossággal mérhető az idő, mint a hossz.

A szerzőnek: nem kötekedni kívántam a hozzászólásaimmal, hanem információt közölni, pontosítani, illetve megvédeni a matematika mint olyan becsületét egy makacs félreértéstől.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.